Slået op den: sep. 03, 2026 - 130 Visninger
mini-projektor vs projektor i fuld størrelse: Sammenligningsguide 2026
En detailkøber i Berlin e-mailer os kl. 9:14 CET og spørger, om en 3.200 ANSI lumen mini-projektor kan erstatte en 5.500 ANSI lumen projektor i fuld størrelse i et konferencelokale med 40 pladser. To timer senere spørger en distributør i Dubai, om en 0,8 kg bærbar enhed kan håndtere et 800 lumen omgivende lysmiljø på et krydstogtsskibs dæk. Begge spørgsmål koger ned til den samme sammenligning: denne projektor. Vores OEM-ingeniørteam hos DataMax ser præcis denne shortlist-kamp hver uge, og 2026-hardware-generationen gør afstanden mellem de to formfaktorer smallere — men ikke ens. Denne guide fører indkøbsteams og slutkøbere gennem de tekniske og kommercielle afvejninger, der faktisk driver beslutningen, med specifikationstabeller, engrossemental og certificeringsnoter, som du kan indsætte i en leverandør-RFQ.
Højdepunkter
Relaterede ressourcer: DataMax smart-projektor sammenligning
De fleste detailkøbere i Berlin e-mailer os kl. 9:14 CET og spørger, om en 3.200 ANSI lumen mini-projektor kan erstatte en 5.500 ANSI lumen projektor i fuld størrelse i et konferencelokale med 40 pladser. To timer senere spørger en distributør i Dubai, om en 0,8 kg bærbar enhed kan håndtere et 800 lumen omgivende lysmiljø på et krydstogtsskibs dæk. Begge spørgsmål koger ned til den samme sammenligning: denne projektor. Vores OEM-ingeniørteam hos DataMax ser præcis denne shortlist-kamp hver uge, og 2026-hardware-generationen gør afstanden mellem de to formfaktorer smallere — men ikke ens. Denne guide fører indkøbsteams og slutkøbere gennem de tekniske og kommercielle afvejninger, der faktisk driver beslutningen, med specifikationstabeller, engrossemental og certificeringsnoter, som du kan indsætte i en leverandør-RFQ.
modellen: Kerneforskelle i specifikationer som købere overser

Når vores Shenzhen-laboratorium tester de to formfaktorer side om side, er det ofte de forskelle i specifikationsarket, som købere overser, der afgør installationen. Sammenligninger af enheder, der kun citerer opløsning og lumen, overser den termiske konvolut, den optiske blok-geometri og certificeringsomfanget. Nedenfor er den ingeniørmæssige opdeling, som vi sender til OEM-RFQ-respondenter.
Lysstyrke, ANSI Lumen og virkeligheden med omgivende lys
ANSI lumen-standarden, formaliseret af American National Standards Institute i 1992 og opdateret via IEC 61947-1 måleprotokollen, forbliver den eneste sammenlignelige lysstyrke-metrik på tværs af leverandører (ANSI). Mini-projektorer i 2026-generationen topper omkring 1.500 ANSI lumen med high-end LED- eller trippel-laser lyskilder, mens projektorer i fuld størrelse rutinemæssigt leveres mellem 3.000 og 9.000 ANSI lumen. I en solbelyst stue med 800 lux omgivende lys har en 1.200 ANSI lumen mini-enhed brug for en 100-tommer omgivende-lys-afvisende skærm for at opnå opfattet kontrast; en 5.000 ANSI lumen projektor i fuld størrelse kan drive det samme billede på en mat-hvid væg.
Kasteforhold, linseforskydning og optisk blok-geometri
- For projektorbeslutningen i 2026 er lysstyrke (målt i ANSI lumen), kasteforhold og termisk hovedrum de tre specifikationer, der adskiller en bærbar enhed fra en installations-klar motor.
- Mini-projektorer i 2026 leveres mellem 300 og 1.500 ANSI lumen ved 0,4-1,5 kg; projektorer i fuld størrelse leveres mellem 3.000 og 9.000 ANSI lumen ved 5-18 kg, ifølge IDC projektor-tracker-data.
- Enheder i fuld størrelse vinder stadig på laserfosfor-levetid (op til 30.000 timer), linseforskydningsområde og 24/7-driftscyklusser; mini-enheder vinder på fodaftryk, øjeblikkelig opstart og 12 ugers OEM-leveringstid ved MOQ 500.
- B2B-købere bør specificere ANSI lumen-output, kasteforhold og IP5X-støvklassificering, før de forhandler pris; B2C-købere bør prioritere rummets størrelse, omgivende lys og tiltænkt montering.
- Shortlist-kampen for SKU'en kommer ned på brugsscenarie-pasning, ikke absolut kvalitet — begge formfaktorer leveres nu med 4K UHD-opløsning og Wi-Fi 6-streaming.
Termisk hovedrum, driftscyklus og laserfosfor-levetid
Projektorer i fuld størrelse i 2026 leveres med laserfosfor-lyskilder klassificeret til 20.000 til 30.000 timer i normal tilstand og 40.000 timer i øko-tilstand, ifølge ISO 21118 projektor-specifikationen (ISO). Den termiske konvolut på en mini-projektor er begrænset af chassis-volumen, så driftscyklusser typisk er begrænset til 4-6 timer kontinuerligt, før termisk throttling reducerer lumen-output med 15-25%. For en 24/7 detail-skiltningsinstallation eller en kontrolrums-videovæg afgøres projektorbeslutningen af driftscyklus-specifikationen, ikke prisen.
Vægt, bærbarhed og formfaktor-omkostning
En 2026 mini-projektor vejer mellem 0,4 kg og 1,5 kg; en projektor i fuld størrelse vejer mellem 5 kg og 18 kg. Chassis-omkostningsforskellen er cirka 3,2x på BOM-niveau for en 4K UHD laserfosfor-motor, men fragt-, emballage- og tilbehørsomkostninger (bæretaske, kabelkit, ekstra fjernbetjening) indsnævrer den landede omkostningsforskel til omkring 1,8x for en OEM-køber, der sender en 1.000-enheds container fra Shenzhen. For B2C-købere er formfaktor-spørgsmålet enklere: hvor skal enheden bo, og hvor ofte vil den blive flyttet?
Forbindelse, OS-stack og trådløse standarder
Begge formfaktorer i 2026 leveres med Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, HDMI 2.1 og USB-C-strømlevering, men projektorer i fuld størrelse tilføjer HDBaseT-modtagere, RS-232-styring og Crestron/AMX-netværksdrivere, som mini-enheder typisk udelader. Hvis din shortlist er SKU'en til en bestyrelses- eller forelæsningssal-installation, er kontrolsystem-integrationslinjen der, hvor mini-formfaktoren taber — der er ingen HDBaseT-modtager på et 0,8 kg chassis uden en ekstern dongle.
Når vores Shenzhen-laboratorium tester de to formfaktorer side om side, er det ofte de forskelle i specifikationsarket, som købere overser, der afgør installationen. Sammenligninger af enheder, der kun citerer opløsning og lumen, overser den termiske konvolut, den optiske blok-geometri og certificeringsomfanget. Nedenfor er den ingeniørmæssige opdeling, som vi sender til OEM-RFQ-respondenter.
Indkøbsworkflow, MOQ og leveringstidsforskelle

For OEM-købere strækker enhedsevalueringen sig ud over specifikationsarkene ind i fabrikkens workflow. Vores DataMax OEM-linje accepterer begge formfaktorer ved MOQ 500 enheder, med et 12-ugers leveringsvindue fra købsordre til ex-works Shenzhen, og et 14-ugers vindue til FOB Long Beach. Mini-projektor SKU'er kører på en 7-dages SMT-cyklus, fordi hovedkortet deler den samme Qualcomm QCS6490 SoC-platform, der bruges i vores bærbare LED-linje; projektor SKU'er i fuld størrelse kører på en 10-dages cyklus, fordi laserfosfor-motoren, den motoriserede linseblok og HDBaseT-modtagerkortet hver kræver en separat burn-in-station. Pristrinene adskiller sig også: en 1.000-enheds mini-ordre afregner til cirka $249 engros, mens en 1.000-enheds fuld størrelse 4K UHD laserfosfor-ordre afregner til cirka $899 engros. Begge trin inkluderer private-label silketryk, brugerdefineret UI-opstartsanimation og en 24-måneders garanti bakket op af vores RMA-center i Rotterdam.
En ansi lumen-standard, formaliseret af American National Standards Institute i 1992 og opdateret via IEC 61947-1 måleprotokollen, forbliver den eneste sammenlignelige lysstyrke-metrik på tværs af leverandører (ANSI). Mini-projektorer i 2026-generationen topper omkring 1.500 ANSI lumen med high-end LED- eller trippel-laser lyskilder, mens projektorer i fuld størrelse rutinemæssigt leveres mellem 3.000 og 9.000 ANSI lumen. I en solbelyst stue med 800 lux omgivende lys har en 1.200 ANSI lumen mini-enhed brug for en 100-tommer omgivende-lys-afvisende skærm for at opnå opfattet kontrast; en 5.000 ANSI lumen projektor i fuld størrelse kan drive det samme billede på en mat-hvid væg.
For B2B-indkøbsteams, der skriver RFQ'er, er supply-chain-risikolinjen kortere på mini-formfaktoren, fordi hver komponent har en anden kilde kvalificeret på vores AVL. Fuld størrelse-formfaktoren har en enkelt-kilde laserbank-leverandør, som vi har auditeret to gange, men en 12-ugers buffer forbliver i BOM'en. Da vi guidede en europæisk distributør gennem deres første denne projektor PO i Q3 2025, var den afgørende faktor lagerpallehøjden: en 1,8 m Euro-palle rummer 240 mini-enheder og kun 36 fuld størrelse-enheder, hvilket vendte deres per-enhed fragt-matematik.
Certificeringsveje efter region
denne projektor beslutninger afhænger ofte af den optiske blok. Mini-projektorer er afhængige af faste ultra-kort kast eller kort-kast linser med kasteforhold mellem 0,2:1 og 1,2:1, ingen zoom og ingen horisontal eller vertikal linseforskydning. Projektorer i fuld størrelse leveres med motoriseret zoom (1,2x til 1,6x), ±50% vertikal linseforskydning og ±20% horisontal linseforskydning, hvilket lader installatører montere enheden off-center uden keystone-korrektion. For B2B-indkøbsteams, der evaluerer loftmontering i multifunktionelle rum, er det linseforskydningshovedrum en ikke-forhandlelig spec-linje. Vores DataMax OEM-linje understøtter begge formfaktorer med brugerdefinerede optiske blokke ved MOQ 500 og et 12-ugers leveringsvindue fra PO.
Samlede ejeromkostninger over en 5-årig implementering
Mini-projektor vs projektor i fuld størrelse TCO-modellen bryder forskelligt afhængigt af driftscyklus og arbejdskraftomkostninger. En projektor i fuld størrelse, der kører 8 timer om dagen ved 4500 ANSI lumen, bruger cirka 380W kontinuerligt; en mini-projektor, der kører den samme arbejdsbyrde, bruger 65W. Over en 5-årig, 24/7 detailimplementering er energiforskellen cirka 13.800 kWh, eller omkring $2.070 til den amerikanske industrielle gennemsnit på $0,15/kWh (EIA). Tilføj laserfosfor-udskiftningsreserven — fuld størrelse-enheder afskriver den $320 laserbank over 30.000 timer, mens mini-enheder afskriver den $90 LED-bank over 20.000 timer — og 5-års TCO-forskellen indsnævres til inden for 8-12% af den forudgående hardware-omkostning på de fleste implementeringer, vi har modelleret for B2B-partnere.
Skjulte linjeposter som købere undervurderer
Projektorer i fuld størrelse i 2026 leveres med laserfosfor-lyskilder klassificeret til 20.000 til 30.000 timer i normal tilstand og 40.000 timer i øko-tilstand, ifølge ISO 21118 projektor-specifikationen (ISO). Den termiske konvolut på en mini-projektor er begrænset af chassis-volumen, så driftscyklusser typisk er begrænset til 4-6 timer kontinuerligt, før termisk throttling reducerer lumen-output med 15-25%. For en 24/7 detail-skiltningsinstallation eller en kontrolrums-videovæg afgøres projektorbeslutningen af driftscyklus-specifikationen, ikke prisen.
Brugsscenarie beslutningsmatrix
Den reneste måde, vi indrammer mini-projektor vs projektor i fuld størrelse beslutningen for vores B2B-partnere, er at forankre den på tre binære spørgsmål: er installationen fast eller bærbar, er driftscyklussen over 6 timer dagligt, og kræver rummet linseforskydning. Hvis svaret på nogen af disse er ja-eller-nej i den retning, der favoriserer en fast installation med høj driftscyklus og offset-montering, vinder fuld størrelse-formfaktoren på hver akse. Hvis svaret favoriserer bærbarhed, lav driftscyklus og bordplade-montering, vinder mini-formfaktoren på forudgående omkostninger, fragttæthed og lager-gennemstrømning.
Hver 2026 mini-projektor vejer mellem 0,4 kg og 1,5 kg; en projektor i fuld størrelse vejer mellem 5 kg og 18 kg. Chassis-omkostningsforskellen er cirka 3,2x på BOM-niveau for en 4K UHD laserfosfor-motor, men fragt-, emballage- og tilbehørsomkostninger (bæretaske, kabelkit, ekstra fjernbetjening) indsnævrer den landede omkostningsforskel til omkring 1,8x for en OEM-køber, der sender en 1.000-enheds container fra Shenzhen. For B2C-købere er formfaktor-spørgsmålet enklere: hvor skal enheden bo, og hvor ofte vil den blive flyttet?
Når B2B-indkøbsteams evaluerer, der skriver mini-projektor vs projektor i fuld størrelse kategorien ind i deres 2026 sourcing-plan, er vores anbefaling at kvalificere to leverandører pr. formfaktor, låse linseforskydnings- og driftscyklus-specifikationerne før pris, og kræve et 5-års TCO-regneark fra hver budgiver. Det regneark vil afsløre de energi-, vedligeholdelses- og fragtforskelle, som marketing-brochurerne ikke gør.
Sådan vælger du: En B2B-indkøbs playbook for mini-projektor vs projektor i fuld størrelse beslutningen
Begge formfaktorer i 2026 leveres med Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, HDMI 2.1 og USB-C-strømlevering, men projektorer i fuld størrelse tilføjer HDBaseT-modtagere, RS-232-styring og Crestron/AMX-netværksdrivere, som mini-enheder typisk udelader. Hvis din shortlist er SKU'en til en bestyrelses- eller forelæsningssal-installation, er kontrolsystem-integrationslinjen der, hvor mini-formfaktoren taber — der er ingen HDBaseT-modtager på et 0,8 kg chassis uden en ekstern dongle.
Hvad man skal kigge efter i en produktionspartner
For distributør-indkøb, der planlægger leverandør-RFQ'er på modelkategorien i 2026, er de spec-linjer, der bør låses før prisforhandlinger, ANSI lumen, kasteforhold, linseforskydningsområde, laserfosfor-levetid i timer, driftscyklus-klassificering og IP5X-støvcertificering. Hver spec knytter sig til en implementeringsbegrænsning, som marketing-arket ikke gør.
| Indkøbskriterium | DataMax Standard |
|---|---|
| MOQ (mini) | 500 enheder pr. SKU |
| MOQ (fuld størrelse) | 200 enheder pr. SKU |
| Prøveafsendelse | 7 hverdage |
| Standard leveringstid | 12-16 uger |
| Leveringstidskomprimering | 10 dage luftfragt |
| Prøve-refundering | Mod første PO >1.000 enheder |
| Certificeringsdækning | FCC, CE, RoHS, regional |
Når B2B-indkøbsteams evaluerer, der har brug for et dybere dyk ned i mini-projektor vs projektor i fuld størrelse omkostningsstakken, kører vores ingeniørteam en gratis 30-minutters TCO-modelleringssession for kvalificerede købere med en 6-måneders sourcing-horisont. Nå teamet via kontaktkanalen nedenfor for at sikre en plads.
Hurtig reference tjekliste
Branchemæssig kontekst for 2026
Mini-projektor vs projektor i fuld størrelse kategorien fortsætter med at bifurcere efter brugsscenarie snarere end konvergere. Mini-enheder erobrer de bærbare, udlejnings- og pop-up detail-segmenter; fuld størrelse-enheder forsvarer faste installationer, stor-sted uddannelse og 4K UHD hjemmebiograf. For købere, der planlægger et 2026 sourcing-program, er det reneste vej til margin-beskyttelse at behandle de to formfaktorer som separate SKU'er med separate leverandørpuljer.
Afslutning
I OEM-sourcing-beslutninger strækker evalueringen sig ud over specifikationsarkene ind i fabrikkens workflow. Vores DataMax OEM-linje accepterer begge formfaktorer ved MOQ 500 enheder, med et 12-ugers leveringsvindue fra købsordre til ex-works Shenzhen, og et 14-ugers vindue til FOB Long Beach. Mini-projektor SKU'er kører på en 7-dages SMT-cyklus, fordi hovedkortet deler den samme Qualcomm QCS6490 SoC-platform, der bruges i vores bærbare LED-linje; projektor SKU'er i fuld størrelse kører på en 10-dages cyklus, fordi laserfosfor-motoren, den motoriserede linseblok og HDBaseT-modtagerkortet hver kræver en separat burn-in-station. Pristrinene adskiller sig også: en 1.000-enheds mini-ordre afregner til cirka $249 engros, mens en 1.000-enheds fuld størrelse 4K UHD laserfosfor-ordre afregner til cirka $899 engros. Begge trin inkluderer private-label silketryk, brugerdefineret UI-opstartsanimation og en 24-måneders garanti bakket op af vores RMA-center i Rotterdam.
| Indkøbsvariabel | Mini-projektor | Projektor i fuld størrelse |
|---|---|---|
| MOQ | 500 enheder | 500 enheder |
| Leveringstid (PO til ex-works) | 12 uger | 14 uger |
| Engros (1k enheder) | ~$249 | ~$899 |
| SMT-cyklus | 7 dage | 10 dage |
| Garanti | 24 måneder | 24 måneder |
| Private label MOQ | 1k enheder | 1k enheder |
