Slået op den: feb. 03, 2026 - 69 Visninger
Short Throw-projektor markedstørrelse og vækst 2025
Hvorfor det er vigtigt
En hotelkæde-indkøber i Jakarta kontaktede vores salgsteam sidste kvartal og bad om 800 ultra-short throw-enheder med 4K UHD-opløsning, 4500 ANSI lumens og en leveringstid på 12 uger inden en Q2-udrulning på ejendommen. To dage senere bad en tysk distributør om laser phosphor display-enheder med et throw ratio på 0,21 til en klasseværelsesudbudsrunde. Disse henvendelser er ikke længere enkelttilfælde. Efterspørgselssignaler på tværs af hospitality, uddannelse og corporate AV er ved at omforme short throw-projektor-markedet i realtid, og indkøbsteams der ignorerer udviklingen risikerer at gå glip af SKU'er, som deres kunder vil efterspørge næste kvartal. Denne rapport gennemtrerer de datapunkter, vi tracker i markedet, hvad de betyder for OEM-købere, og hvor short throw-projektor-kurven bøjer ind i 2026.
Hurtigt overblik
- Den globale efterspørgsel efter short throw- og ultra-short throw-modeller accelererer hurtigere end det ældre lampebaserede projektorsegment, og short throw-projektor-prognosen afspejler denne divergens.
- Laser phosphor display har overhalet lampe-uvet enhedsmæssigt over 3000 ANSI lumens, et skifte der er direkte synligt i de SKU-data vores indkøbsteam ser månedligt.
- Hospitality, uddannelse og corporate AV er på én gang de tre vertikaler der driver størstedelen af volumene i short throw-projektor-fortællingen i år.
- For B2B-indkøbsteams er den praktiske konsekvens af markedstrenden kortere leveringstider på høj-lumen SKU'er og strammere MOQ-fleksibilitet på UST-chassis.
- At købe på TOFU-stadiet betyder, at denne projektor-historie bør informere din specifikationsark før leverandørshortlisting, ikke bagefter.
Projektoren: Segment snapshot og efterspørgselsdrivere

Hvor short throw passer ind i det bredere projektormarked
Short throw- og ultra-short throw-projektorer er fortsat et defineret undersegment i den bredere frontprojektionsindustri, men SKU-kurven overgår modersegmentet. Ifølge IDC Worldwide Quarterly Projector Tracker voksede frontprojektions-enhedsforsendelser i et beskedent enkelt-cifret år-til-år tempo i 2024, mens short throw-SKU'er voksede mere end dobbelt så hurtigt. Vores egen OEM-ordreafvikling afspejler det samme split: omkring 38 procent af de enheder vi forsendte i Q1 2025 havde et throw ratio på eller below 0,4, mod 22 procent i Q1 2023.
For B2B-indkøbsteams der sammenligner SKU'er er det praktiske udbytte, at markeds-momentet er koncentreret i tre throw ratio-bånd:
| Throw ratio-bånd | Typisk anvendelse | Lumen-område (ANSI) | Almindelige opløsninger hos DataMax |
|---|---|---|---|
| 0,21 – 0,30 (UST) | Stue, klasseværelsestavle, hotelsuite | 2500 – 4500 | 1080p, 4K UHD |
| 0,31 – 0,40 (ST) | Konferenceum, butikskiosk | 3000 – 5000 | 1080p, 4K UHD |
| 0,41 – 0,80 (Short) | Klasseværelse loftmontering, museum | 3500 – 6000 | XGA, WUXGA, 4K UHD |
0,21 til 0,30-båndet er den hurtigst voksende del af markedssamtalen, fordi det overlapper med brugervenlige stueinstallationer og B2B-uddannelsespakker på én gang.
Efterspørgselsdriver 1: hospitality- og hotelrenoveringscyklusser
Hotelgrupper der fornyer mødelokaler og suiter udgør et meningsfuldt udsnit af denne projektor-volumen. En enkelt ejendom med 250 værelser kan absorbere 40 til 60 ultra-short throw-enheder, når et brand indfører en ny AV-standard på tværs af sin portefølje. Vores fabrik har tillydset tre sådanne udrulninger inden for de seneste seks måneder, med gennemsnitlige ordrestørrelser på mellem 300 og 900 enheder og tilbudsperioder knyttet til indretningsplaner frem for regnskabskvartaler.
Denne efterspørgsel føder direkte ind i short throw-projektor-overskriften, fordi hospitality er mindre sæsonpræget end uddannelse og mindre budgetlåst end corporate IT. Indkøbsansvarlige i hotelgrupper beder typisk om 3500 til 4500 ANSI lumens, 4K UHD-opløsning, 20000 timers laser phosphor display-levetid og HDMI 2.1 + USB-C-indgange — en specifikationsark som ikke fandtes som lager-SKU for tre år siden.
Efterspørgselsdriver 2: uddannelse og EdTech-indkøb
Undervisningsministerier og EdTech-integratorer er det andet ben i short throw-projektor-historien. Interaktive fladpaneler konkurrerer om den samme vægplads, men short throw-projektorer bevarer fordele på pris pr. tomme, loftmonteringsfleksibilitet og samlet ejeromkostning over en syvårig livscyklus. I vores eksportlog har K-12- og videregående-uddannelsesudbud i Sydøstasien, Mellemøsten og Latin America anbefalet short throw-SKU'er ved 3600 til 4000 ANSI lumens med WUXGA-opløsning som median-spec.
For OEM-købere der evaluerer markeds-signalet i uddannelsesseg, er tre tal vigtigst:
- 3600 ANSI lumens minimum til solbelyste klasseværelser uden mørklægningsgardiner
- 30000 timers laser phosphor display-kildelevetid for at matche en syvårig garantiperiode
- CE-, FCC- og RoHS-dokumentation leveret med forsendelsen, ikke bagefter
Når et udbud beder om alle tre, viser markeds-data os, at leveringstider på matchende SKU'er strammes med 2 til 4 uger inden for et enkelt kvartal.
Efterspørgselsdriver 3: corporate AV og hybride mødelumslokaler
Det tredje efterspørgselsben i denne projektor-kurve er corporate AV. Hybride mødelokaler har i stigende grad brug for en skærm der udfylder en 100-tommers væg fra mindre end 30 cm kasteafstand, monterer rent over et skænkebord og parres med et rumkamera. Ultra-short throw-projektorer med laser phosphor display og 4K UHD opfylder denne opgave, og vi tillydser cirka 1,4 gange den volumen vi tillydste i samme periode sidste år til netop denne anvendelse. Købere på dette stadie af tragten bør behandle short throw-projektor-udviklingen som en bekræftet medvind, ikke en prognose-overskrift, fordi RFQ'er allerede er konverteret til PO'er på tværs af vores top 10 corporate AV-kunder.
Hvad dataene fortæller en B2B-læser på TOFU-stadiet
For B2B-indkøbsteams på bevidsthedsstadiet af en short throw-evaluering bør SKU-billedet ændre tre ting på din specifikationsark dette kvartal:
- Tilføj en laser phosphor display-SKU-mulighed ved siden af enhver lampebaseret linjepost, selvom lampe forbliver din standard.
- Specificér et throw ratio-loft (0,30 eller 0,40) frem for ordet "short throw", fordi leverandøroverholdelse varierer.
- Lås et lumen-gulv (typisk 3500 ANSI) knyttet til rumstørrelse, da short throw-projektor-data viser lumen-efterspørgsel der stiger med cirka 200 til 400 ANSI pr. generation.
Behandl enheds-tallene ovenfor som en arbejdsbaseline. Næste gennemløb dækker regionalt split, prisbenchmarks og hvordan short-throw-projektor-udviklingen ser ud ind i 2026.
Regionalt split: hvor short-throw-projektoren faktisk accelererer
Når vi overlejrer vores forsendelsesmanifest mod de offentliggjorte SKU-trackere, skiller tre regioner sig ud fra det globale gennemsnit. Asien-Stillehavsregionen tegner sig stadig for fortsat den største enhedsvolumen, men den år-til-år-forskel er nu koncentreret i Mellemøsten og Afrika (MEA) og i Latinamerika. Denne fordeling betyder noget, hvis du er et B2B-indkøbsteam der beslutter, hvor du skal allokere fremadrettet lager for anden halvdel af regnskabsåret.
Ifølge 6Wresearch-markedsrapporten voksede MEA-efterspørgslen efter short throw- og ultra-short throw-SKU'er i 3500-4500 ANSI lumens-båndet med en sammensat rate der oversteg den globale model-baseline med cirka 4 til 6 procentpoint over de seneste fire kvartaler. Latinamerika meldte om en lignende spredning, drevet af uddannelsesudbud i Brasilien, Mexico og Colombia. Nordamerika og Vesteuropa fortsætter med at købe de højeste ASP-enheder (4K UHD ultra-short throw laser phosphor display), men enhedsvæksten der er tættere på encifrede tal, hvilket komprimerer marginen for distributører der prissatte deres 2025-planer på en 15-20% volumenkurve.
For OEM-købere der evaluerer enheds-signalet region for region, er tre tal vigtigst:
| Region | Enhedsvækst YoY (2025) | Median-spec-bånd | Typisk MOQ på vores fabrik |
|---|---|---|---|
| Asien-Stillehavet | 8-10% | 3000-3600 ANSI, WUXGA | 200 enheder |
| MEA | 14-17% | 3500-4000 ANSI, WUXGA | 300 enheder |
| Latinamerika | 12-15% | 3500-4500 ANSI, 1080p / WUXGA | 300 enheder |
| Nordamerika | 4-6% | 4K UHD UST, 4000+ ANSI | 100 enheder |
| Vesteuropa | 5-7% | 4K UHD UST, laser phosphor display | 150 enheder |
MOQ-kolonnen ovenfor kommer direkte fra vores eksportlog hos DataMax. Når en region melder om tocifret denne projektor-vækst, stiger vores standard-MOQ på matchende SKU'er med 100 units within a single quarter, fordi vi forhåndstildeler chassis- og laserbankkapacitet til købere der forpligter sig til en 12-måneders prognose.
Hvordan vi læser det regionale efterspørgselssignal hos DataMax
På OEM-siden behandler vores indkøbsdisk det SKU-regionale split som et kapacitetsplanlægningsinput, ikke en pressemeddelelse. Når MEA-købere anmoder om 3500-4000 ANSI WUXGA short throw-enheder med CE- og RoHS-pakker, reserverer vi chassis-lager i 30 dage mod en underskrevet PO. Når vesteuropæiske købere anmoder om 4K UHD UST laser phosphor display-SKU'er med ENEC- og ErP-dokumentation, strækker leveringstiden sig til 10-12 uger, fordi den optiske motor-BOM kun allokeres til bekræftede ordrer. Det er den praktiske form af efterspørgselskurven, når den forlader analytikerpræsentationen.
Prisbenchmarks og 2025 til 2026-broen

Den anden halvdel af enheds-historien er ASP-bevægelsen. På tværs af vores distributørkanal landede fabrikspris på en 3600 ANSI WUXGA short throw-enhed i et $310-$420 engrosområde i Q1 2025 og strammede til $335-$445 i Q3, afhængigt af laser phosphor display-kildelevetid og samlet garanti. Ultra-short throw 4K UHD laser phosphor display-SKU'er holdt et bredere bånd på $1.150-$1.680 engros, med spredningen primært drevet af højttalermodulet, den trådløse casting-firmware og rumkamera-passthrough-firmwarelicensen.
Et nyttigt eksternt anker for denne projektor-priskurve er Future Market Insights-udsigten, der sporer den globalt vægtede web-ASP der falder med cirka 2,5-3,5% årligt, efterhånden som laser phosphor display-udbytter forbedres og kinesisk OEM-kapacitet fortsætter med at skalere. Vores interne data er enige i den retning, men markerer et gulv: når en 4K UHD UST-enhed falder under $1.050 engros, kollapser kanalmarginen under den 8%-linje, som distributører kræver for at lagre en ny SKU.
Hvordan short-throw-projektor 2026-broen ser ud
SKU 2026-overgangen handler mindre om et spring og mere om en stabil sammensætning af de samme drivere der allerede er synlige i år. Uddannelse, corporate AV og hjemmebiograf-erstatning fortsætter hver især. Føjer til blandingen: uddannelsesrum for EV-mærker, simulationsrum i logistiklagre og smålandsoprustningsrum der tidligere stolede på fladskærme og nu udbyder 4000 ANSI short throw-enheder med et loftmonteringssæt.
Tre operationelle checkpoints vi anbefaler til købere der planlægger ud fra short-throw-projektor 2026-kurven:
- Lås en 12-ugers fremadrettet prognose med din fabrik inden udgangen af Q4 2025, fordi laserbankallokering komprimeres i februar-april-vinduet.
- Specificér firmware-version på PO'en, ikke kun på databladet, så enhederne du modtager matcher denne projektor-nyhedscyklus dine kunder læser om.
- Kræv at fabrikken oplyser laser phosphor display-kildelevetid pr. SKU; projektor-analysen i de offentlige rapporter gennemsnit over SKU'er, hvilket skjuler en 5000-timers spredning mellem premium- og budget-optiske motorer.
Næste gennemløb oversætter disse regionale og prissignaler til en indkøbsplan, inklusive en side-om-side SKU-vælger, certifikatdokumentationstidslinjer og de fragtruter vi aktuelt stoler på til short throw-projektor markedstørrelse og vækst 2025-volumen til MEA og LATAM.
Hvordan man vælger en short throw-projektor til 2025-indkøbscyklussen
For B2B-indkøbsteams der køber short throw-projektor markedstørrelse og vækst 2025-bølgen, er købsbeslutningen ikke længere kun om lumens og opløsning. Tre checkpoints adskiller konsekvent et rent køb fra en garantihovedpine: optisk motor-dokumentation, firmware-versionering og fragtrutejustering. Vi fører hver short throw-projektor markedstørrelse og vækst 2025-RFQ gennem det samme filter hos DataMax, før vi sender et tilbud, fordi variationen mellem en 4000 ANSI WUXGA short throw og en 4500 ANSI 4K UHD UST-enhed sjældent handler om specifikationsarkets overskrift — den ligger i laserbankleverandøren, farvehjul-kalibreringsfilen og højttalermodul-firmwaren.
Indkøbstjekliste til OEM- og distributørkøbere
- MOQ: 200 enheder pr. SKU for standard laser phosphor display short throw-bygninger; 500 enheder for fuldt tilpasset hus eller tilpasset boot-logo-arbejde.
- Leveringstid: 35-45 dage for gentagne SKU'er, 55-65 dage for nyt værktøj, 12-ugers levering låst hvis laserbankallokering er reserveret inden Q4 lukker.
- Sample-politik: 3-5 evalueringsenheder afsendt inden for 7 arbejdsdage, krediteret mod den første PO med 100 %.
- Certificeringer vi rutinemæssigt leverer til short throw-projektor markedstørrelse og vækst 2025-pipelines: CE, FCC, RoHS, UKCA, IEC 62471 og BIS for Indien-forsendelser.
- Kontaktkanal: anmod om et tilpasset tilbud med mål-SKU, målmarked og krævede certificeringer.
| Spec-niveau | Typisk anvendelse | Engrosbånd (USD) | Leveringstid |
|---|---|---|---|
| 3600 ANSI WUXGA short throw | Klasseværelse, uddannelsesrum | $335-$445 | 35 dage |
| 4000 ANSI WUXGA short throw | Corporate AV, kirke | $460-$610 | 40 dage |
| 4500 ANSI 4K UHD UST-laser | Hjemmebiograf, showroom | $1.150-$1.680 | 55 dage |
Købere der kortlægger deres udbud til et af disse niveauer før de udsteder RFQ'en, ser konsekvent en 2-weeker komprimering på tilbudets ekspeditionstid, hvilket betyder noget når short throw-projektor markedstørrelse og vækst 2025 nyhedscyklussen skubber et nyt uddannelsesbudget ind i kanalen midt i kvartalet.
Hurtig reference-tjekliste
Hvordan de næste 12 måneder ser ud for short throw-projektor markedstørrelse og vækst 2025
Short throw-projektor markedstørrelse og vækst 2025-analysen fremadrettet peger mod en mere stabil sammensætning frem for overskriftsbølger, med simulation, uddannelse og hjemmebiograf-erstatning der gør det tunge løft ind i 2026.
Vi ser denne tendens udspille sig i rigtige RFQ'er hver uge, og vores fabrikslinje er allerede kalibreret til de volumener dine købere er ved at udbyde. Når du er klar til at kortlægge specifikationsarket til et rigtigt tilbud, anmod om et tilpasset tilbud eller gennemse hjemmebiograf-projektorlinjen og GP95 hotelprojektor-referencebygningen for at forankre din SKU-shortliste.
