Η ομάδα προμηθειών σας εξετάζει τις δαπάνες AV για το επόμενο έτος, και τρεις προμηθευτές έστειλαν σήμερα το πρωί φύλλα προσφοράς με διαφορετικές τιμές lumen, λόγους βολής και λέιζερ

Δημοσιεύτηκε στις: Φεβ 04, 2026 - 113 Προβολές

Μέγεθος και Ανάπτυξη Αγοράς Προβολέων Λέιζερ 2026: Έκθεση Αγοράς B2B

Μέγεθος και Ανάπτυξη Αγοράς Προβολέων Laser 2026: Έκθεση Αγοράς B2B

Η ομάδα προμηθειών σας εξετάζει τις δαπάνες AV για τον επόμενο χρόνο, και τρεις προμηθευτές έστειλαν σήμερα το πρωί προσφορές με διαφορετικές τιμές lumen, λόγους ρίψης και διάρκειες ζωής πηγής φωτός laser. Χρειάζεστε έναν αριθμό που να δικαιολογεί τη γραμμή του προϋπολογισμού: πόσο μεγάλη είναι η αγορά προβολέων laser το 2026, και αξίζει ακόμα μια πολυετή συμφωνία-πλαίσιο; Αυτή η έκθεση καλύπτει την πορεία των μονάδων που οι αγοραστές B2B, οι συνεργάτες OEM και οι ολοκληρωτές AV χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή για τον σχεδιασμό χωρητικότητας, τη διαπραγμάτευση MOQ και την απόφαση μεταξύ laser phosphor display και RGB triple-laser light engines. Θα αναλύσουμε τα στοιχεία αυτών των προβολέων από ονομαστές εταιρείες αναλυτών, θα συγκρίνουμε τα τμήματα UST έναντι standard-throw και θα σας δείξουμε πού η DataMax βλέπει τον όγκο των εισερχόμενων RFQ να μετατοπίζεται τρίμηνο με τρίμηνο.

ο προβολέας: Κινητήριοι Παράγοντες Ζήτησης και Σήματα Όγκου

Γράφημα ανάπτυξης μεγέθους παγκόσμιας αγοράς προβολέων

Για τις ομάδες προμηθειών B2B που συγκρίνουν τα στοιχεία SKU με το ιστορικό PO του περασμένου έτους, τρία σήματα μετράνε περισσότερο από τις επικεφαλίδες των αναλυτών: ταχύτητα μονάδων, κίνηση ASP και ο διαχωρισμός εσόδων B2B-έναντι-B2C. Καθένα λέει ένα διαφορετικό μέρος της ίδιας ιστορίας.

Παραδόσεις μονάδων και πορεία εσόδων

Η ομάδα προμηθειών σας εξετάζει τις δαπάνες AV για τον επόμενο χρόνο, και τρεις προμηθευτές έστειλαν σήμερα το πρωί προσφορές με διαφορετικές τιμές lumen, λόγους ρίψης και διάρκειες ζωής πηγής φωτός laser. Χρειάζεστε έναν αριθμό που να δικαιολογεί τη γραμμή του προϋπολογισμού: πόσο μεγάλη είναι η αγορά προβολέων laser το 2026, και αξίζει ακόμα μια πολυετή συμφωνία-πλαίσιο; Αυτή η έκθεση καλύπτει την πορεία των μονάδων που οι αγοραστές B2B, οι συνεργάτες OEM και οι ολοκληρωτές AV χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή για τον σχεδιασμό χωρητικότητας, τη διαπραγμάτευση MOQ και την απόφαση μεταξύ laser phosphor display και RGB triple-laser light engines. Θα αναλύσουμε τα στοιχεία αυτών των προβολέων από ονομαστές εταιρείες αναλυτών, θα συγκρίνουμε τα τμήματα UST έναντι standard-throw και θα σας δείξουμε πού η DataMax βλέπει τον όγκο των εισερχόμενων RFQ να μετατοπίζεται τρίμηνο με τρίμηνο.

ΤμήμαΈσοδα 2023Πρόβλεψη Εσόδων 2026Μερίδιο Μονάδων 2026Μέσο ASP (USD)
UST Home Cinema1.1B2.2B38%1.150
Εκπαίδευση / K-120.9B1.3B22%620
Εταιρικά / Αίθουσες Συσκέψεων0.7B1.1B18%980
Μεγάλοι Χώροι / Σινεμά0.6B0.7B6%4.400
Φορητοί / Pico Laser0.8B0.6B16%180

Πηγή: συγκεντρωμένα από IDC, Statista και εσωτερικά δεδομένα αποστολών DataMax, Q1 2026.

Το συμπέρασμα για τους αγοραστές OEM που αξιολογούν τη χωρητικότητα αυτών των προβολέων είναι απλό: το UST home cinema είναι εκεί όπου βρίσκεται η αύξηση του όγκου, αλλά η εκπαίδευση και οι εταιρικές αίθουσες συσκέψεων είναι εκεί όπου βρίσκεται το περιθώριο κέρδους για παραγγελίες B2B άνω των 300 μονάδων.

Συμπίεση ASP και το νέο χονδρικό δάπεδο

Η συμπίεση ASP είναι η πιο υποαναφερόμενη οπτική γωνία στην κάλυψη των προβολέων. Μέσω του Q1 2026, παρακολουθήσαμε τα χονδρικά ASPs για μια μονάδα 4K UHD, 2500 ANSI lumen laser phosphor display που κυμαίνονται μεταξύ USD 540 και USD 720 FOB Shenzhen για παραγγελίες 500 μονάδων ή περισσότερες, ανάλογα με το επίπεδο του light engine και αν ο αγοραστής θέλει οπτικό block fixed-focus ή motorized-focus. Για τους αγοραστές OEM που αξιολογούν τις λίστες προμηθευτών SKU, αυτό το δάπεδο μετράει επειδή θέτει το ανώτατο όριο στο τι θα αποδεχτούν οι τελικοί έμποροι λιανικής και οι μεταπωλητές IT.

Για τις προμήθειες διανομέων, συγκρίνοντας τα στοιχεία SKU με το ιστορικό PO του περασμένου έτους, τρία σήματα μετράνε περισσότερο από τις επικεφαλίδες των αναλυτών: ταχύτητα μονάδων, κίνηση ASP και ο διαχωρισμός εσόδων B2B-έναντι-B2C. Καθένα λέει ένα διαφορετικό μέρος της ίδιας ιστορίας.

Το B2B μερίδιο ξεπερνά το B2C για πρώτη φορά

Οι αγοραστές εκπαίδευσης, εταιρικών και μεγάλων χώρων αντιπροσωπεύουν πλέον το 62% των εσόδων από μονάδες, από 54% το 2023. Η μετατόπιση οφείλεται σε δύο διαρθρωτικούς παράγοντες: οι κύκλοι ανανέωσης K-12 χρηματοδοτούμενοι από ESSER στις Η.Π.Α. λήγουν και αναγκάζουν τις περιφέρειες να κλειδώσουν συμφωνίες-πλαίσιο 2026 πριν από τα δημοσιονομικά γκρεμούς, και οι εταιρικές αίθουσες συσκέψεων αντικαθιστούν παλαιές μονάδες λάμπας με μοντέλα laser που φέρουν εγγυήσεις πηγής φωτός 20.000 ωρών ή 30.000 ωρών. Για τους αγοραστές OEM που αξιολογούν τη χωρητικότητα προμηθευτών αυτών των προβολέων, αυτή η μετατόπιση μείγματος B2B έχει άμεσες συνέπειες για τα SKU που διατηρείτε: περισσότερες μονάδες 4000 έως 5000 ANSI lumen σε σταθερές εγκαταστάσεις, λιγότερα φορητά μοντέλα κάτω των 1000 ANSI lumen.

Γραμμή παραγωγής OEM DataMax για cabinet προβολέων laser 4K UHD, εγκατάσταση Shenzhen

Πρότυπα και benchmarks πιστοποίησης

Η βασική γραμμή μοντέλου που χρησιμοποιείται από τα περισσότερα desks αναλυτών πλέον κυμαίνεται μεταξύ USD 5,4 δισεκατομμυρίων και USD 5,8 δισεκατομμυρίων σε παγκόσμια έσοδα, με παραδόσεις μονάδων μεταξύ 4,5 εκατομμυρίων και 5,0 εκατομμυρίων ανάλογα με το αν μετράτε τις καταναλωτικές μονάδες pico-laser κάτω των 500 ANSI lumens. Σύμφωνα με το IDC Worldwide Quarterly Projector Tracker, η διείσδυση πηγής φωτός laser ξεπέρασε το 71% των συνολικών αποστολών προβολέων το 2024 και αναμένεται να φτάσει το 84% το 2026. Αυτή η καμπύλη διείσδυσης είναι ο μεγαλύτερος μοχλός μέσα σε οποιοδήποτε μοντέλο μονάδας, επειδή κάθε αντικατάσταση βασισμένη σε λάμπα μετατρέπεται σε SKU laser με 2,4x υψηλότερο ASP κατά μέσο όρο.

Κοντινό πλάνο εξοπλισμού βαθμονόμησης ANSI lumen μέσα στο εργαστήριο ποιότητας DataMax

ΤμήμαΈσοδα 2023Πρόβλεψη Εσόδων 2026Μερίδιο Μονάδων 2026Μέσο ASP (USD)
UST Home Cinema1.1B2.2B38%1.150
Εκπαίδευση / K-120.9B1.3B22%620
Εταιρικά / Αίθουσες Συσκέψεων0.7B1.1B18%980
Μεγάλοι Χώροι / Σινεμά0.6B0.7B6%4.400
Φορητοί / Pico Laser0.8B0.6B16%180

Περιφερειακά πρότυπα ζήτησης που διαμορφώνουν τη μονάδα

Η περιφερειακή απόκλιση είναι πλέον η μεγαλύτερη μεμονωμένη μεταβλητή μέσα σε οποιαδήποτε πρόβλεψη αυτών των προβολέων που χτίζει η ομάδα μας για τους συνεργάτες OEM. Η Βόρεια Αμερική εξακολουθεί να καταναλώνει τον μεγαλύτερο απόλυτο όγκο μονάδων σύμφωνα με τις εκτιμήσεις 2026 που αναφέρονται στο PMA outlook 2025, αλλά ο ρυθμός ανάπτυξης είναι ο πιο αργός στο σετ σύγκρισης σε περίπου 9% ετησίως, επειδή η εγκατεστημένη βάση των παλαιών προβολέων λάμπας που αντικαθίστανται είναι πεπερασμένη. Η Ευρώπη ακολουθεί με περίπου 11% CAGR, όπου η σήμανση EN 50419 WEEE και οι κανόνες EU Ecodesign 2025 ωθούν μια ταχύτερη ανανέωση των στόλων γραφείων και εκπαίδευσης. Η ταχύτερη περιφερειακή καμπύλη βρίσκεται στην Ασία-Ειρηνικό εκτός της ηπειρωτικής Κίνας — συγκεκριμένα Ινδία, Βιετνάμ, Ινδονησία και Φιλιππίνες — όπου η κατασκευή προβολέων επεκτείνεται με 17% έως 19% CAGR με βάση τους νέους κυβερνητικούς προϋπολογισμούς για έξυπνες αίθουσες διδασκαλίας και μια σχεδόν μηδενική εγκατεστημένη βάση ανταγωνιστικών οθονών flat-panel πάνω από 100 ίντσες. Η Λατινική Αμερική συνεισφέρει ένα μικρότερο αλλά επιταχυνόμενο κομμάτι, με επικεφαλής τη Βραζιλία και το Μεξικό, όπου οι προϋπολογισμοί εταιρικής ανανέωσης AV κατανέμουν πλέον 35% σε laser σύμφωνα με το AVIXA Industry Outlook 2025.

Όταν οι αγοραστές OEM αξιολογούν, rs αξιολογούν αυτή τη χωρητικότητα προβολέων είναι απλή: το UST home cinema είναι εκεί όπου βρίσκεται η αύξηση του όγκου, αλλά η εκπαίδευση και οι εταιρικές αίθουσες συσκέψεων είναι εκεί όπου βρίσκεται το περιθώριο κέρδους για παραγγελίες B2B άνω των 300 μονάδων.

Δομή καναλιών και συμπίεση ASP

Το μείγμα καναλιών που τροφοδοτεί τη δεξαμενή εσόδων του μοντέλου επίσης αναπροσαρμόζεται. Το 2023, τα κανάλια διανομής και μεταπωλητών IT συνέλαβαν περίπου το 48% του όγκου μονάδων· έως το 2026, αυτό το μερίδιο προβλέπεται στο 55%, με το υπόλοιπο να απορροφάται μακριά από το καθαρό e-commerce. Ο λόγος είναι η πολυπλοκότητα των προμηθειών: οι μονάδες 4K UHD laser 4000 έως 5000 ANSI lumen απαιτούν επιτόπια ολοκλήρωση, βαθμονόμηση φακού και εγγραφή εγγύησης που χειρίζονται οι μεταπωλητές αλλά όχι οι καθαροί e-tailers.

Η συμπίεση ASP είναι η πιο υποαναφερόμενη οπτική γωνία στην κάλυψη των προβολέων. Μέσω του Q1 2026, παρακολουθήσαμε τα χονδρικά ASPs για μια μονάδα 4K UHD, 2500 ANSI lumen laser phosphor display που κυμαίνονται μεταξύ USD 540 και USD 720 FOB Shenzhen για παραγγελίες 500 μονάδων ή περισσότερες, ανάλογα με το επίπεδο του light engine και αν ο αγοραστής θέλει οπτικό block fixed-focus ή motorized-focus. Για τους αγοραστές OEM που αξιολογούν τις λίστες προμηθευτών SKU, αυτό το δάπεδο μετράει επειδή θέτει το ανώτατο όριο στο τι θα αποδεχτούν οι τελικοί έμποροι λιανικής και οι μεταπωλητές IT.

Το έχουμε δει να εκτυλίσσεται στο δικό μας βιβλίο παραγγελιών DataMax: ένας αμερικανός διανομέας που πρόσφερε USD 899 λιανική το 2023 τώρα ζητά τιμολόγηση επιπέδου USD 649 λιανική το 2026, και ο μόνος τρόπος που λειτουργεί το μαθηματικό είναι ένα κόστος χονδρικής μονάδας κάτω από USD 620 με παράδοση 12 εβδομάδων. Αυτή είναι η νέα πραγματικότητα προμηθειών μέσα στον κύκλο του μοντέλου.

Ινδία και Νοτιοανατολική Ασία ως το σύνορο όγκου

Μέσα σε αυτόν τον κύκλο σχεδιασμού προβολέων, η Ινδία είναι η περιοχή που συμβουλεύουμε τους συνεργάτες OEM να δώσουν το μεγαλύτερο βάρος για πρόσθετο όγκο. Τα κρατικά προγράμματα ICT σε Uttar Pradesh, Maharashtra, Tamil Nadu και Karnataka προκηρύσσουν διαγωνισμούς για φορητούς προβολείς laser μεταξύ 2500 και 3500 ANSI lumens σε σημεία τιμών μεταξύ INR 38.000 και INR 55.000 λιανική. Αυτό το εύρος αντιστοιχεί καθαρά σε μια κατασκευή DataMax στα 3000 ANSI lumens, fixed-focus DLP, πλαίσιο 2,9 kg και παράθυρο παράδοσης 12 εβδομάδων. Οι ομάδες προμηθειών OEM συνήθως κάνουν προμήθεια μέσω του κύματος προβολέων, μια κατανομή India-first συνήθως απαιτεί προ-σταδιακό απόθεμα BIS, περιφερειακά κιτ ανταλλακτικών και πίστωση τοπικοποίησης 5% στο πακέτο τεκμηρίωσης.

Τεχνολογικές μετατοπίσεις που επαναφέρουν την καμπύλη κόστους SKU

Οι αγοραστές εκπαίδευσης, εταιρικών και μεγάλων χώρων αντιπροσωπεύουν πλέον το 62% των εσόδων από μονάδες, από 54% το 2023. Η μετατόπιση οφείλεται σε δύο διαρθρωτικούς παράγοντες: οι κύκλοι ανανέωσης K-12 χρηματοδοτούμενοι από ESSER στις Η.Π.Α. λήγουν και αναγκάζουν τις περιφέρειες να κλειδώσουν συμφωνίες-πλαίσιο 2026 πριν από τα δημοσιονομικά γκρεμούς, και οι εταιρικές αίθουσες συσκέψεων αντικαθιστούν παλαιές μονάδες λάμπας με μοντέλα laser που φέρουν εγγυήσεις πηγής φωτός 20.000 ωρών ή 30.000 ωρών. Οι αγοραστές OEM συνήθως αξιολογούν τη χωρητικότητα προμηθευτών αυτών των προβολέων, αυτή η μετατόπιση μείγματος B2B έχει άμεσες συνέπειες για τα SKU που διατηρείτε: περισσότερες μονάδες 4000 έως 5000 ANSI lumen σε σταθερές εγκαταστάσεις, λιγότερα φορητά μοντέλα κάτω των 1000 ANSI lumen.

Οι ομάδες προμηθειών OEM συνήθως εργάζονται μέσω των αποφάσεων προμήθειας προβολέων, αυτή η τριάδα μετατοπίζει τη διαπραγμάτευση από μόνο τιμή σε μια συζήτηση τριών αξόνων: πηγή light engine, χρόνο παράδοσης DMD και όρο εγγύησης. Οι ομάδες προμηθειών που κλειδώνουν αυτά τα τρία γραπτώς κατά τη διάρκεια του σταδίου RFQ αποκτούν μετρήσιμο πλεονέκτημα έναντι ομάδων που ικανοποιούνται με το ASP επικεφαλίδας.

Πίνακας απόφασης προμήθειας οπτικού κινητήρα

Άξονας απόφασηςΓραμμή βάσης 2023Benchmark 2026Συνέπεια προμηθειών
Πηγή διόδου blue-laserΜοναδικός προμηθευτής, LT 36 εβδομάδων7 πιστοποιημένοι προμηθευτές, μέσος LT 18 εβδομάδωνΑπαιτούνται συμβόλαια dual-source
Προμήθεια chip DMDLT 36 εβδομάδων, μόνο κατανομήLT 16 εβδομάδων, ανοιχτή κατανομήΠρόβλεψη 90 ημέρες μπροστά, όχι 180
Αρχιτεκτονική ψύξηςΨύκτρας fin-stackVapor chamberΕφικτή εγγύηση 30.000 ωρών
Εγγύηση πηγής φωτός20.000 ώρες30.000 ώρεςΔιαθέσιμο premium ASP 6% – 9%

Για τις ομάδες προμηθειών, η συζήτηση για τους προβολείς είναι ελλιπής χωρίς να ονομαστούν τα πρότυπα που ελέγχουν κάθε αποστολή. Το ANSI IT7.228 ορίζει το πρωτόκολλο μέτρησης lumen βάσει του οποίου δοκιμάζονται οι αξιολογήσεις 4500 ANSI lumen στα φύλλα προδιαγραφών της DataMax. Το ISO/IEC 21118 καλύπτει την τεκμηρίωση απόδοσης προβολέων παρουσιάσεως, συμπεριλαμβανομένων των αξιώσεων αντίθεσης, ομοιομορφίας και χρωματικού φάσματος. Το Energy Star 8.0 για προβολείς, που οριστικοποιήθηκε το 2023, είναι πλέον το προεπιλεγμένο benchmark αποδοτικότητας που ζητούν οι αμερικανοί διανομείς, και οι εσωτερικές μας δοκιμές δείχνουν ότι οι συμμορφούμενες μονάδες 4K UHD laser καταναλώνουν 38% λιγότερη ισχύ αναμονής από τη γραμμή βάσης 2021. Τα CE-RED και FCC Part 15 καλύπτουν τις εκπομπές RF για μονάδες με μονάδες Wi-Fi casting, και η πιστοποίηση BIS είναι αδιαπραγμάτευτη για αποστολές προς Ινδία άνω των 200 μονάδων. Όταν προσφέρουμε τη χωρητικότητα SKU σε έναν νέο συνεργάτη OEM, επισυνάπτουμε αυτά τα τέσσερα πιστοποιητικά με κάθε PO 500 μονάδων, ώστε η ομάδα συμμόρφωσης του αγοραστή να μην καθυστερήσει την απελευθέρωση.

Πώς οι αγοραστές OEM πρέπει να αξιολογήσουν το μέγεθος και την ανάπτυξη της αγοράς προβολέων laser 2026 Pipeline Προμήθειας

Για τις προμήθειες διανομέων, χτίζοντας ένα σχέδιο κατανομής 2026 γύρω από το μέγεθος και την ανάπτυξη της αγοράς προβολέων laser 2026 κύμα ζήτησης, η αξιολόγηση πρέπει να τρέχει σε τέσσερις μετρήσιμους άξονες: ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας, πολιτική δειγμάτων, χρόνο παράδοσης και υποστήριξη εγγύησης μετά την αποστολή. Αντιμετωπίζουμε αυτά ως deal-breakers, όχι προτιμήσεις, επειδή καθένα επηρεάζει άμεσα το κόστος παράδοσης και το περιθώριο καναλιού. Ένα εργοστάσιο που προσφέρει MOQ 200 μονάδων με χρόνο περιστροφής δείγματος 14 ημέρες, παράθυρο παραγωγής 12 εβδομάδων και εγγύηση πηγής φωτός 30.000 ωρών κάθεται σε διαφορετική βαθμίδα προμηθειών από έναν προμηθευτή που προσφέρει MOQ 1.000 μονάδων, δείγματα 8 εβδομάδων και κάλυψη 20.000 ωρών — ακόμα κι αν και οι δύο αναφέρουν παρόμοιο ASP επικεφαλίδας μέσα στο μέγεθος και την ανάπτυξη της αγοράς προβολέων laser 2026 RFP.

Λίστα ελέγχου προμηθειών DataMax για τον κύκλο μεγέθους και ανάπτυξης αγοράς προβολέων laser 2026

Όταν οι ομάδες προμηθειών B2B αξιολογούν επιλογές, μέσω του κύκλου σχεδιασμού μοντέλου, η ταχύτητα μονάδων, το δάπεδο ASP και οι αριθμοί μεριδίου B2B παραπάνω είναι οι είσοδοι που πρέπει να καθοδηγούν το πεδίο εφαρμογής της συμφωνίας-πλαίσιο 2026, όχι ο αριθμός επικεφαλίδας της κεφαλαιοποίησης αγοράς.

Κοιτάζοντας τον αντίκτυπο OEM εδώ, τρέχοντας μια ανασκόπηση προμήθειας μεγέθους και ανάπτυξης αγοράς προβολέων laser 2026 αυτό το τρίμηνο, ο γρηγορότερος δρόμος προς ένα επικυρωμένο φύλλο προδιαγραφών είναι να ξεκινήσετε με την ανάλυση κατασκευής OEM smart projector και μετά να ζητήσετε μια προσαρμοσμένη προσφορά με στόχο lumen, ανάλυση και ζώνη-στόχο λιανικής. Απαντάμε με κόστος build-of-materials, ETA δείγματος και γραμμή εγγύησης 30.000 ωρών μέσα σε μία εργάσιμη ημέρα.

Μια Σύντομη Κάρτα Αναφοράς

Κλείσιμο Σκέψης

Η περιφερειακή απόκλιση είναι πλέον η μεγαλύτερη μεμονωμένη μεταβλητή μέσα σε οποιαδήποτε πρόβλεψη αυτών των προβολέων που χτίζει η ομάδα μας για τους συνεργάτες OEM. Η Βόρεια Αμερική εξακολουθεί να καταναλώνει τον μεγαλύτερο απόλυτο όγκο μονάδων σύμφωνα με τις εκτιμήσεις 2026 που αναφέρονται στο PMA outlook 2025, αλλά ο ρυθμός ανάπτυξης είναι ο πιο αργός στο σετ σύγκρισης σε περίπου 9% ετησίως, επειδή η εγκατεστημένη βάση των παλαιών προβολέων λάμπας που αντικαθίστανται είναι πεπερασμένη. Η Ευρώπη ακολουθεί με περίπου 11% CAGR, όπου η σήμανση EN 50419 WEEE και οι κανόνες EU Ecodesign 2025 ωθούν μια ταχύτερη ανανέωση των στόλων γραφείων και εκπαίδευσης. Η ταχύτερη περιφερειακή καμπύλη βρίσκεται στην Ασία-Ειρηνικό εκτός της ηπειρωτικής Κίνας — συγκεκριμένα Ινδία, Βιετνάμ, Ινδονησία και Φιλιππίνες — όπου η κατασκευή προβολέων επεκτείνεται με 17% έως 19% CAGR με βάση τους νέους κυβερνητικούς προϋπολογισμούς για έξυπνες αίθουσες διδασκαλίας και μια σχεδόν μηδενική εγκατεστημένη βάση ανταγωνιστικών οθονών flat-panel πάνω από 100 ίντσες. Η Λατινική Αμερική συνεισφέρει ένα μικρότερο αλλά επιταχυνόμενο κομμάτι, με επικεφαλής τη Βραζιλία και το Μεξικό, όπου οι προϋπολογισμοί εταιρικής ανανέωσης AV κατανέμουν πλέον 35% σε laser σύμφωνα με το AVIXA Industry Outlook 2025.

Το καλάθι σας
Η εμπειρία σας σε αυτόν τον ιστότοπο θα βελτιωθεί αν επιτρέψετε τα cookies Πολιτική για τα cookies