Δημοσιεύτηκε στις: Φεβ 20, 2026 - 83 Προβολές
Πώς να αγοράσετε τον καλύτερο Full HD προβολέα το 2026: Ένας πλήρης οδηγός
Κάνετε προμήθεια για μια πιλοτική παραγγελία 50 μονάδων για έναν περιφερειακό μεταπωλητή AV, το φύλλο προδιαγραφών του διανομέα φτάνει στα εισερχόμενά σας και κάθε γραμμή αναφέρει «native 1080p» χωρίς να εξηγεί τι ξεχωρίζει έναν ικανό Full HD προβολέα από ένα ελαττωματικό προϊόν που θα επιστραφεί. Κατασκευάζουμε μονάδες οθόνης OEM/ODM για κορυφαίες ευρωπαϊκές και νοτιοανατολικές ασιατικές μάρκες από το 2018, και μπορούμε να σας πούμε από την εμπειρία μας στο πάτωμα παραγωγής ότι το χάσμα μεταξύ ενός φύλλου marketing και μιας λειτουργικής μονάδας είναι εκεί όπου τα B2B περιθώρια κέρδους είτε σώζονται είτε χάνονται. Αυτός ο οδηγός καθοδηγεί τις ομάδες προμηθειών, τους ιδιοκτήτες μαρκών και τους αγοραστές πρώτης φοράς μέσα από τις ακριβείς προδιαγραφές που ελέγχουμε πριν εγκρίνουμε τη μονάδα για μαζική παραγωγή ή χονδρική πώληση — χωρίς περιττά λόγια, χωρίς μεταγραφόμενη ορολογία, μόνο τους αριθμούς δοκιμών που μετράνε για μια αγοραστική απόφαση του 2026.
Πώς να προσδιορίσετε τις προδιαγραφές αυτού του προβολέα για χονδρική πώληση και μαζικές προμήθειες
Επιβεβαιώστε την πραγματική native 1080p, όχι την "συμβατή" 1080p
Κάνετε προμήθεια για μια πιλοτική παραγγελία 50 μονάδων για έναν περιφερειακό μεταπωλητή AV, το φύλλο προδιαγραφών του διανομέα φτάνει στα εισερχόμενά σας και κάθε γραμμή αναφέρει «native 1080p» χωρίς να εξηγεί τι ξεχωρίζει έναν ικανό Full HD προβολέα από ένα ελαττωματικό προϊόν που θα επιστραφεί. Κατασκευάζουμε μονάδες οθόνης OEM/ODM για κορυφαίες ευρωπαϊκές και νοτιοανατολικές ασιατικές μάρκες από το 2018, και μπορούμε να σας πούμε από την εμπειρία μας στο πάτωμα παραγωγής ότι το χάσμα μεταξύ ενός φύλλου marketing και μιας λειτουργικής μονάδας είναι εκεί όπου τα B2B περιθώρια κέρδους είτε σώζονται είτε χάνονται. Αυτός ο οδηγός καθοδηγεί τις ομάδες προμηθειών, τους ιδιοκτήτες μαρκών και τους αγοραστές πρώτης φοράς μέσα από τις ακριβείς προδιαγραφές που ελέγχουμε πριν εγκρίνουμε τη μονάδα για μαζική παραγωγή ή χονδρική πώληση — χωρίς περιττά λόγια, χωρίς μεταγραφόμενη ορολογία, μόνο τους αριθμούς δοκιμών που μετράνε για μια αγοραστική απόφαση του 2026.
Ελέγχουμε κάθε εισερχόμενη οθόνη LCD και DMD στις γραμμές συναρμολόγησης του Shenzhen με οπτικές δοκιμές ανάλυσης, και το ποσοστό απόρριψης για λανθασμένα επισημασμένες οθόνες έχει ανέλθει σε περίπου 8% σε ανώνυμες αγγελίες marketplaces το 2025. Ως αγοραστής προμηθειών, θα πρέπει να απαιτήσετε τρία έγγραφα από κάθε προμηθευτή μοντέλου: το datasheet της οθόνης από τον προμηθευτή του chip, μια ανεξάρτητη έκθεση οπτικής ανάλυσης τρίτου μέρους και ένα αρχείο φωτομετρικών δεδομένων που δείχνει την έξοδο ANSI lumen σε τυπικές θερμοκρασίες χρώματος. Χωρίς αυτά, εμπιστεύεστε ένα PDF marketing αντί για μια δοκιμασμένη μονάδα.
Για ομάδες προμηθειών B2B που χτίζουν ιδιωτικές σειρές (private-label), επιβεβαιώστε επίσης εάν αυτός ο προβολέας χρησιμοποιεί τεχνολογία DLP της Texas Instruments, ένα σετ τριών LCD ή έναν κινητήρα LCoS — το καθένα έχει διαφορετικές ανοχές κύκλου λειτουργίας και διαφορετικές απαιτήσεις στεγανοποίησης σκόνης. Οι μονάδες προβολέων που βασίζονται σε DLP συνήθως φτάνουν ένα ανώτατο όριο δυναμικής αντίθεσης 100.000:1 με σωστή ρύθμιση της πηγής φωτός, ενώ τα σχέδια 3LCD τείνουν να προσφέρουν καλύτερη φωτεινότητα χρώματος εξαρχής.
Ταιριάξτε τα ANSI Lumens με το πραγματικό περιβάλλον ανάπτυξης
Μια από τις πιο συνηθισμένες παγίδες στα φύλλα προδιαγραφών το 2026 είναι η φράση «υποστηρίζει είσοδο 1080p» συνδεδεμένη με μια native οθόνη LCD 720p ή 1366×768. Αγοραστές που παραλείπουν το βήμα επαλήθευσης καταλήγουν με έναν προβολέα που υποβαθμίζει κάθε σήμα πριν την προβολή, παράγοντας ορατή ασάφεια σε υπολογιστικά φύλλα, σχέδια CAD και βίντεο προερχόμενο από 4K. Ένας γνήσιος Full HD προβολέας διαθέτει native pixel matrix 1920×1080 (ή υψηλότερη, όπως 1920×1200 WUXGA).
Για αγοραστές ανάπτυξης που αξιολογούν αυτόν τον προβολέα για εγκατάσταση το 2026, χρησιμοποιήστε αυτούς τους βασικούς στόχους:
Ελέγχουμε κάθε εισερχόμενη οθόνη LCD και DMD στις γραμμές συναρμολόγησης του Shenzhen με οπτικές δοκιμές ανάλυσης, και το ποσοστό απόρριψης για λανθασμένα επισημασμένες οθόνες έχει ανέλθει σε περίπου 8% σε ανώνυμες αγγελίες marketplaces το 2025. Ως αγοραστής προμηθειών, θα πρέπει να απαιτήσετε τρία έγγραφα από κάθε προμηθευτή μοντέλου: το datasheet της οθόνης από τον προμηθευτή του chip, μια ανεξάρτητη έκθεση οπτικής ανάλυσης τρίτου μέρους και ένα αρχείο φωτομετρικών δεδομένων που δείχνει την έξοδο ANSI lumen σε τυπικές θερμοκρασίες χρώματος. Χωρίς αυτά, εμπιστεύεστε ένα PDF marketing αντί για μια δοκιμασμένη μονάδα.
Σε πλαίσια B2B προμηθειών, κατά την κατασκευή ιδιωτικών σειρών (private-label), επιβεβαιώστε επίσης εάν αυτός ο προβολέας χρησιμοποιεί τεχνολογία DLP της Texas Instruments, ένα σετ τριών LCD ή έναν κινητήρα LCoS — το καθένα έχει διαφορετικές ανοχές κύκλου λειτουργίας και διαφορετικές απαιτήσεις στεγανοποίησης σκόνης. Οι μονάδες προβολέων που βασίζονται σε DLP συνήθως φτάνουν ένα ανώτατο όριο δυναμικής αντίθεσης 100.000:1 με σωστή ρύθμιση της πηγής φωτός, ενώ τα σχέδια 3LCD τείνουν να προσφέρουν καλύτερη φωτεινότητα χρώματος εξαρχής.
Κινητήρας φωτός, λόγος ρίψης και η λίστα ελέγχου προμηθειών 2026
Το ερώτημα της πηγής φωτός — λάμπα UHP έναντι LED έναντι φωσφόρου laser — δεν αφορά πλέον μόνο τη φωτεινότητα. Ένας σύγχρονος Full HD προβολέας που λειτουργεί με κινητήρα φωσφόρου laser ή RGB LED παρέχεται με διάρκεια ζωής πηγής φωτός 20.000–30.000 ωρών, εξαλείφοντας τη γραμμή αντικατάστασης λάμπας που ιστορικά ανέβαζε το συνολικό κόστος ιδιοκτησίας. Οι λάμπες UHP παραμένουν φθηνότερες στο κόστος μονάδας αλλά εισάγουν έναν κύκλο αντικατάστασης 2000–5000 ωρών που οι B2B αγοραστές θα πρέπει να μοντελοποιήσουν στην προσφορά του καναλιού.
Ο λόγος ρίψης μετράει περισσότερο απ' ό,τι οι περισσότεροι αγοραστές πρώτης φοράς συνειδητοποιούν. Ένας προβολέας υπερ-μικρής ρίψης (ultra-short throw) (0.21:1 έως 0.4:1) επιτρέπει σε έναν διανομέα να εγκαταστήσει σε μια αίθουσα διδασκαλίας βάθους 1,5 μέτρου χωρίς εργασίες στην οροφή, γεγονός που αποτελεί τεκμηριωμένο πλεονέκτημα πώλησης σε διαγωνισμούς K-12 σύμφωνα με τη Futuresource Consulting. Για φορητή ή επιτραπέζια χρήση, ένα μοντέλο κανονικής ρίψης με λόγο 1.2:1–1.5:1 παραμένει το πιο ευέλικτο χονδρικό SKU στη σειρά μας για το 2026.
Κάθε εσφαλμένα υπολογισμένη μέτρηση lumen είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να μετατραπεί το μοντέλο σε γεννήτρια δελτίων υποστήριξης. Το πρότυπο ANSI/ISO lumens (IT 7.228 / IEC 62974) μετρά την έξοδο σε εννέα σημεία κατά μήκος της οθόνης, υπολογίζει τον μέσο όρο και είναι ο μόνος αριθμός που πρέπει να αποδεχτείτε από τον προμηθευτή της μονάδας. Τα στοιχεία marketing για λάμπες ή LED συχνά παραθέτουν μέγιστα ή «πηγής» lumens που είναι 30–60% υψηλότερα από την πραγματική έξοδο ANSI.
Επιλογή προβολέα ανά περίπτωση χρήσης: Σπίτι, γραφείο και εκπαίδευση

Δεν είναι κάθε SKU σχεδιασμένο για την ίδια εργασία, και η αντιμετώπιση της κατηγορίας ως ενιαίο SKU είναι το πιο συνηθισμένο λάθος που βλέπουμε από αγοραστές χονδρικής πρώτης φοράς. Ένας Full HD προβολέας home theater βελτιστοποιημένος για ένα σκοτεινό media room θα υποαποδώσει σε έναν ηλιόλουστο χώρο συσκέψεων, και ένας Full HD προβολέας εκπαιδευτικής χρήσης που έχει σχεδιαστεί για 200 lumens ανά δολάριο θα απογοητεύσει έναν οικιακό αγοραστή που αναζητά βαθιά επίπεδα μαύρου. Παρακάτω είναι το πλαίσιο κατηγοριοποίησης που εφαρμόζει η ομάδα προμηθειών B2B μας όταν ένας reseller ή distributor μας ρωτά σε ποια κατηγορία ανήκει αυτός ο προβολέας στο channel mix του 2026.
- Home theater / σαλόνι προβολέας: 2200–3000 ANSI lumens, αντίθεση 10.000:1 ή καλύτερη, αθόρυβη λειτουργία ανεμιστήρα κάτω από 28 dB σε eco mode.
- Αίθουσα διδασκαλίας και μικρή αίθουσα συσκέψεων SKU: 3500–4500 ANSI lumens, αντίθεση 20.000:1, λόγος ρίψης μεταξύ 1.2:1 και 1.5:1 για ευελιξία σε τοποθέτηση οροφής.
- Μεγάλη αίθουσα διαλέξεων ή χώρος λατρείας μοντέλο: 4500–6000 ANSI lumens, πηγή φωτός φωσφόρου laser, προαιρετικό πακέτο εναλλάξιμων φακών.
Ανάπτυξη σε home theater και σαλόνι
Στο εργαστήριο QC του Shenzhen, κάθε πιλοτική παραγωγή αυτής της μονάδας μετριέται σε μια βαθμονομημένη σφαίρα ολοκλήρωσης και διασταυρώνεται με ένα Konica Minolta CL-200A — οτιδήποτε εκτός ±5% της ονομαστικής τιμής ANSI ενεργοποιεί αναθεώρηση binning, όχι ετικέτα αποστολής. Σύμφωνα με το Projector Central, ο μέσος Full HD προβολέας μεσαίας κατηγορίας το 2025 μετρήθηκε 7–12% κάτω από τη φημολογούμενη ονομαστική τιμή lumen στο φύλλο προδιαγραφών, επομένως ένα αυστηρό βήμα επαλήθευσης προστατεύει τόσο τη φήμη της μάρκας όσο και τα περιθώρια του reseller.
Κανάλια γραφείου, αίθουσας συσκέψεων και εκπαίδευσης
Για έναν Full HD προβολέα αίθουσας συσκέψεων, η ασύρματη παρουσίαση, ο έλεγχος LAN και η λειτουργία χωρίς συντήρηση 20.000 ωρών υπερτερούν έναντι της καθαρής απόδοσης επιπέδων μαύρου. Ένας προβολέας 4000 lumen με ρίψη 1.2:1, έλεγχο RJ-45 και υποστήριξη Crestron/PJ-Link είναι το SKU που συνήθως προτείνουμε σε Βορειοαμερικανούς ολοκληρωτές AV. Οι μονάδες προβολέων εκπαιδευτικής χρήσης προσθέτουν ένα πιο ανθεκτικό πλαίσιο (συνήθως 3.2–4.5 kg, αντίσταση σκόνης IP5X για τοποθετήσεις οροφής), ένα σημείο ασφαλείας Kensington κατά κλοπής και μια διάταξη θυρών HDMI που αντέχει καθημερινούς κύκλους σύνδεσης.
Το ερώτημα της πηγής φωτός — λάμπα UHP έναντι LED έναντι φωσφόρου laser — δεν αφορά πλέον μόνο τη φωτεινότητα. Ένας σύγχρονος Full HD προβολέας που λειτουργεί με κινητήρα φωσφόρου laser ή RGB LED παρέδεται με διάρκεια ζωής πηγής φωτός 20.000–30.000 ωρών, εξαλείφοντας τη γραμμή αντικατάστασης λάμπας που ιστορικά ανέβαζε το συνολικό κόστος ιδιοκτησίας. Οι λάμπες UHP παραμένουν φθηνότερες στο κόστος μονάδας αλλά εισάγουν έναν κύκλο αντικατάστασης 2000–5000 ωρών που οι B2B αγοραστές θα πρέπει να μοντελοποιήσουν στην προσφορά του καναλιού.
Προμήθειες, MOQ και logistics πιστοποίησης για αυτόν τον προβολέα
Ο λόγος ρίψης μετράει περισσότερο απ' ό,τι οι περισσότεροι αγοραστές πρώτης φοράς συνειδητοποιούν. Ένας προβολέας υπερ-μικρής ρίψης (ultra-short throw) (0.21:1 έως 0.4:1) επιτρέπει σε έναν διανομέα να εγκαταστήσει σε αίθουσα διδασκαλίας βάθους 1,5 μέτρου χωρίς εργασίες οροφής, γεγονός που αποτελεί τεκμηριωμένο πλεονέκτημα πώλησης σε διαγωνισμούς K-12 σύμφωνα με τη Futuresource Consulting. Για φορητή ή επιτραπέζια χρήση, ένα μοντέλο κανονικής ρίψης με λόγο 1.2:1–1.5:1 παραμένει το πιο ευέλικτο χονδρικό SKU στη σειρά μας για το 2026.
Πριν κόψετε μια εντολή αγοράς για οποιαδήποτε μονάδα, κλειδώστε τα χαρτιά OEM/ODM: FCC Part 15, CE-EMC, RoHS 3, και για το Βορειοαμερικανικό κανάλι, μια καταχώριση ENERGY STAR v8.1. Οι χρόνοι παράδοσης για ένα προσαρμοσμένο περίβλημα προβολέα, ολοκληρωμένο λογότυπο και συσκευασία λιανικής κυμαίνονται σήμερα στις 10–14 εβδομάδες στις εγκαταστάσεις μας στο Shenzhen, και έχουμε αποστείλει παραγγελίες χονδρικής πρώτης γραμμής σε 38 χώρες από το 2022.
Κλιμάκια MOQ και επιλογές private-label
Το MOQ μας σε ένα τυπικό SKU προβολέα ξεκινά από 500 μονάδες για τυπικές διαμορφώσεις και 1.000 μονάδες για προσαρμοσμένο χρώμα περιβλήματος ή λογότυπο εκκίνησης. Για distributors που επιθυμούν να αγοράσουν μονάδες προβολέα με πλήρη προσαρμογή συσκευασίας λιανικής — δώρου κουτί, πολυγλωσσικό οδηγό γρήγορης εκκίνησης, branded τσάντα μεταφοράς — το όριο ανεβαίνει σε 2.000 μονάδες. Η τιμολόγηση ακολουθεί αυτήν την κλίμακα: μια χονδρική παραγγελία πρώτης γραμμής 5.000+ μονάδων κυμαίνεται στα $219–$249 ανάλογα με τον κινητήρα φωτός, ενώ μικρές παραγγελίες OEM 500 μονάδων συνήθως τιμολογούνται 18–24% υψηλότερα ανά μονάδα.
Για αγοραστές που αξιολογούν το μοντέλο από εργοστάσιο με έδρα την Κίνα, συνιστούμε τον έλεγχο τριών εγγράφων πριν την προκαταβολή: το πιστοποιητικό ISO 9001 (εκδοθέν εντός των τελευταίων 12 μηνών), την έκθεση διατήρησης lumen LM-80 της πηγής φωτός και μια πρόσφατη δοκιμή ANSI lumens τρίτου μέρους. Οποιοσδήποτε προμηθευτής μονάδας δεν μπορεί να προσκομίσει αυτά τα έγγραφα επί τόπου στέλνει σήμα ότι ο ποιοτικός έλεγχος είναι αντιδραστική και όχι σχεδιασμένη λειτουργία.
Πιστοποιήσεις που ανοίγουν πόρτα σε αυτόν τον προβολέα σε δυτικά ράφια
Ένας προβολέας συμβατός με 2026 που φέρει FCC Part 15 (Class B), CE-EMC, RoHS 3 και καταχώριση ENERGY STAR v8.1 μπορεί να πωληθεί στη Βόρεια Αμερική, την ΕΕ και το μεγαλύτερο μέρος της APAC χωρίς επανέλεγχο. Ένας Full HD προβολέας που προορίζεται για το UK μετά-Brexit απαιτεί σήμανση UKCA και οι μονάδες που αποστέλλονται στην Καλιφόρνια πρέπει να περάσουν τεκμηρίωση Prop 65. Συνδυάζουμε αυτές τις καταχωρίσεις στο στάδιο της πιλοτικής παραγωγής, ώστε οι πρώτες παλέτες Full HD προβολέων μαζικής παραγωγής να φεύγουν από το Shenzhen πλήρως έτοιμες για λιανική.
Δεν είναι κάθε SKU σχεδιασμένο για την ίδια εργασία, και η αντιμετώπιση της κατηγορίας ως ενιαίο SKU είναι το πιο συνηθισμένο λάθος που βλέπουμε από αγοραστές χονδρικής πρώτης φοράς. Ένας Full HD προβολέας home theater βελτιστοποιημένος για ένα σκοτεινό media room θα υποαποδώσει σε έναν ηλιόλουστο χώρο συσκέψεων, και ένας Full HD προβολέας εκπαιδευτικής χρήσης σχεδιασμένος για 200 lumens ανά δολάριο θα απογοητεύσει έναν οικιακό αγοραστή που αναζητά βαθιά επίπεδα μαύρου. Παρακάτω είναι το πλαίσιο κατηγοριοποίησης που εφαρμόζει η ομάδα προμηθειών B2B μας όταν ένας reseller ή distributor μας ρωτά σε ποια κατηγορία ανήκει αυτός ο προβολέας στο channel mix του 2026.
Πώς να επιλέξετε τον σωστό συνεργάτη Full HD προβολέα και να υποβάλετε την παραγγελία σας
| Περίπτωση χρήσης | Συνιστώμενα ANSI Lumens | Πηγή φωτός | Λόγος ρίψης | Στοχευόμενη αντίθεση |
|---|---|---|---|---|
| Home theater / σαλόνι προβολέας | 2200–3000 | LED ή φώσφορος laser | 1.2:1–1.5:1 | ≥ 10.000:1 |
| Αίθουσα διδασκαλίας / εκπαίδευσης SKU | 3500–4500 | Φώσφορος laser ή UHP | 0.4:1–1.5:1 | 20.000:1 |
| Αίθουσα συσκέψεων / μεγάλη συνάντηση μοντέλο | 4000–5500 | Φώσφορος laser | 1.2:1–1.5:1 | 20.000:1 |
| Χώρος λατρείας / μεγάλος χώρος μονάδα | 5000–6000+ | Φώσφορος laser | εναλλάξιμος φακός | 30.000:1+ |
Τι να επαληθεύσετε πριν αγοράσετε έναν Full HD προβολέα
- Πιστοποιητικό ISO 9001 με ημερομηνία εντός των τελευταίων 12 μηνών
- Έκθεση διατήρησης lumen LM-80 για τον κινητήρα φωτός LED ή laser
- Έκθεση δοκιμής ANSI lumens τρίτου μέρους (όχι αυτοδηλωμένος αριθμός εργοστασίου)
- Δύο πελατειακές αναφορές που έχουν αποστείλει τουλάχιστον 5.000 μονάδες Full HD προβολέων
- Τεκμηριωμένο ποσοστό RMA κάτω από 1,5% στα τελευταία τέσσερα τρίμηνα
Για το κανάλι consumer και prosumer αυτού του προβολέα, οι προτεραιότητες μετατοπίζονται στην χρωματική ακρίβεια, το ακουστικό δάπεδο και τον σχεδιασμό. Ένας 1080p Full HD προβολέας που κατασκευάζεται για αυτό το τμήμα θα πρέπει να αποδίδει 90% ή καλύτερα του χρωματικού γκάμματος Rec.709, να παρέχεται με καμπύλη ανεμιστήρα κάτω από 28 dB σε eco mode και να δέχεται σήματα εισόδου 4K υποβαθμισμένα στο native panel 1920×1080. Στην DataMax, κάθε οικιακό SKU που αποστέλλουμε περνά δοκιμή χρώματος Delta-E σε ένα X-Rite i1Pro 3 πριν την παλετοποίηση — παρτίδες που μετρώνται πάνω από ΔE 3 επαναρυθμίζονται, δεν αποστέλλονται. Λιανικοί αγοραστές που επιθυμούν να αγοράσουν μονάδες αυτού του μοντέλου σε μικτές παλέτες (MOQ 100–500 μονάδων) μπορούν να ζητήσουν το βαθμονομημένο προφίλ Rec.709 χωρίς επιπλέον κόστος NRE.

Συνολικό συμπέρασμα για τους αγοραστές
Τελικό συμπέρασμα για τους B2B αγοραστές
Ένας Full HD προβολέας είναι πλέον μια ώριμη, εμπορευματοποιημένη κατηγορία — αλλά η διακύμανση ποιότητας μεταξύ εργοστασίων δεν ήταν ποτέ μεγαλύτερη. Κλειδώστε πρώτα το πεδίο πιστοποίησης, ελέγξτε τον κινητήρα φωτός και επιβεβαιώστε τον ποιοτικό έλεγχο της πιλοτικής παραγωγής πριν φύγει οποιαδήποτε προκαταβολή μαζικής παραγωγής Full HD προβολέων από το ταμείο σας.
Για έναν Full HD προβολέα αίθουσας συσκέψεων, η ασύρματη παρουσίαση, ο έλεγχος LAN και η λειτουργία χωρίς συντήρηση 20.000 ωρών υπερτερούν έναντι της καθαρής απόδοσης επιπέδων μαύρου. Ένας προβολέας 4000 lumen με ρίψη 1.2:1, έλεγχο RJ-45 και υποστήριξη Crestron/PJ-Link είναι το SKU που συνήθως προτείνουμε σε Βορειοαμερικανούς ολοκληρωτές AV. Οι μονάδες προβολέων εκπαιδευτικής χρήσης προσθέτουν ένα πιο ανθεκτικό πλαίσιο (συνήθως 3.2–4.5 kg, αντίσταση σκόνης IP5X για τοποθετήσεις οροφής), ένα σημείο ασφαλείας Kensington κατά κλοπής και μια διάταξη θυρών HDMI που αντέχει καθημερινούς κύκλους σύνδεσης.
