Δημοσιεύτηκε στις: Μαρ 24, 2026 - 141 Προβολές
Πώς να Επιλέξετε έναν Προβολέα για Ναό το 2026
Ένας συντονιστής λατρείας στο Hyderabad στέλνει ένα μήνυμα WhatsApp στις 11 το βράδυ: «Η προβολή χαρτογράφησης για το Diwali είναι σε εννέα ημέρες. Η προηγούμενη μονάδα έπαψε να λειτουργεί στη μέση του aarti, και 350 πιστοί δεν μπορούσαν να διαβάσουν τα slokas. Χρειαζόμαστε έναν προβολέα για χρήση σε ναό που αντέχει στη ζέστη, τη σκόνη και τις νυχτερινές λειτουργίες 12 ωρών — ποιες προδιαγραφές μετράνε πραγματικά;». Η ερώτηση είναι συγκεκριμένη, και η απάντηση επίσης. Παρακάτω, παρουσιάζουμε τα τεχνικά κριτήρια που χρησιμοποιεί η ομάδα OEM/ODM μας όταν βοηθά επιτροπές ναών, ολοκληρωτές AV και χονδρεμπόρους διανομείς να επιλέξουν τις εγκαταστάσεις SKU το 2026. Θα μάθετε τα όρια lumens, τις αναλογίες ρίψης, τις αξιολογήσεις προστασίας από σκόνη και τα σημεία ελέγχου προμηθειών που χωρίζουν μια μονάδα κατασκευασμένη για καθημερινή λατρεία από μια που αποτυγχάνει πριν από το πρώτο kirtan.
Με Μια Ματιά
Σχετικοί πόροι: προβολείς home theater · σειρά προβολέων εξωτερικού χώρου · Προσαρμογή OEM DataMax
Κάθε συντονιστής λατρείας στο Hyderabad στέλνει ένα μήνυμα WhatsApp στις 11 το βράδυ: «Η προβολή χαρτογράφησης για το Diwali είναι σε εννέα ημέρες. Η προηγούμενη μονάδα έπαψε να λειτουργεί στη μέση του aarti, και 350 πιστοί δεν μπορούσαν να διαβάσουν τα slokas. Χρειαζόμαστε έναν προβολέα για χρήση σε ναό που αντέχει στη ζέστη, τη σκόνη και τις νυχτερινές λειτουργίες 12 ωρών — ποιες προδιαγραφές μετράνε πραγματικά;». Η ερώτηση είναι συγκεκριμένη, και η απάντηση επίσης. Παρακάτω, παρουσιάζουμε τα τεχνικά κριτήρια που χρησιμοποιεί η ομάδα OEM/ODM μας όταν βοηθά επιτροπές ναών, ολοκληρωτές AV και χονδρεμπόρους διανομείς να επιλέξουν τις εγκαταστάσεις SKU το 2026. Θα μάθετε τα όρια lumens, τις αναλογίες ρίψης, τις αξιολογήσεις προστασίας από σκόνη και τα σημεία ελέγχου προμηθειών που χωρίζουν μια μονάδα κατασκευασμένη για καθημερινή λατρεία από μια που αποτυγχάνει πριν από το πρώτο kirtan.
Πώς να Επιλέξετε έναν Προβολέα για Ναό το 2026: Προδιαγραφές που Αντέχουν την Καθημερινή Λατρεία

Ο καθορισμός ενός προβολέα για χρήση σε ναό απαιτεί περισσότερα από τη σύγκριση των lumens σε ένα φύλλο προδιαγραφών. Σε αυτή την ενότητα, αναλύουμε τα επτά τεχνικά σημεία αναφοράς που εφαρμόζει η ομάδα μηχανικών μας όταν ένας διανομέας, ένα διοικητικό συμβούλιο ναού ή ένας ολοκληρωτής AV ζητά σύσταση. Κάθε σημείο αναφοράς αντιστοιχεί σε ένα πραγματικό τρόπο αποτυχίας που έχουμε τεκμηριώσει σε εγκαταστάσεις 2023–2025 στην Ινδία, τη Σρι Λάνκα, τη Μαλαισία και τα ΗΑΕ.
Lumens, Περιβάλλον Φως και Μέγεθος Οθόνης
Η πρώτη προδιαγραφή που πρέπει να κλειδώσετε είναι η φωτεινότητα. Οι αίθουσες ναών δεν είναι σκοτεινοί κινηματογράφοι. Φλόγες από diya, μπρούτζινα λάμπαδα πετρελαίου, φωτισμός σωλήνα, βιτρό παράθυρα και ανοιχτές αυλές ανεβάζουν το περιβάλλον φως πολύ πάνω από 200 lux. Σύμφωνα με την Society of Motion Picture and Television Engineers (SMPTE), μια οθόνη 150 ιντσών απαιτεί περίπου 4500 ANSI lumens σε μέτριο περιβάλλον φως για να διατηρηθεί μια χρησιμοποιήσιμη εικόνα 14–16 foot-lambert. Για αίθουσες μοντέλων με λιγότερα από 300 καθίσματα, τα 3500 ANSI lumens αποτελούν το πρακτικό κατώτατο όριο. Για μεγαλύτερα gopurams, αίθουσες γάμων και εξωτερικά mandaps που εξυπηρετούν 500+ πιστούς, συνιστούμε 5000–8000 ANSI lumens. Κάτω από 3500, τα slokas που προβάλλονται σε γραφή Gujarati, Telugu, Tamil, Sanskrit ή Malayalam καθίστανται μη αναγνώσιμα μετά τη δύση του ηλίου.
Ανάλυση και Αντίθεση για Πολύγλωσσο Κείμενο
- Για έναν προβολέα για αίθουσες ναών με 200–800 πιστούς, στοχεύστε σε 3500–6000 ANSI lumens για να παραμείνει ευανάγνωστος με φωτισμό από diya και καπνό θυμιάματος.
- Η προστασία από σκόνη IP5X ή IP6X είναι αδιαπραγμάτευτη για τοποθεσίες στην Ινδία, τη Νοτιοανατολική Ασία και τη Μέση Ανατολή, όπου το θυμίαμα, η γύρη λουλουδιών και η σκόνη HVAC φράσσουν τις τυπικές μηχανές εντός 6–12 μηνών.
- Επιλέξτε μηχανές φωτός laser phosphor με διάρκεια ζωής 20.000–30.000 ωρών για να εξαλείψετε τους κύκλους αντικατάστασης λάμπας κατά τις περιόδους αιχμής των εορτών.
- Οι φακοί ultra-short throw (UST) με αναλογία ρίψης 0.21–0.35 αποτρέπουν τις παρεμβολές σκιών από ιερείς, πλατφόρμες pooja και πομπές που κινούνται μπροστά από την οθόνη.
- Για αγοραστές B2B, επιμένετε σε ανάλυση full HD 1080p ή 4K UHD, αντίθεση 30.000:1, και τεκμηρίωση OEM/ODM (ISO 9001, BIS, CE, FCC) πριν εκδώσετε εντολή αγοράς.
Πηγή Φωτός, Σκόνη και Κύκλοι Λειτουργίας 12 Ωρών
Ο καπνός από θυμίαμα (agarbatti, loban, καμφορά) και τα υπολείμματα από πέταλα λουλουδιών είναι οι σιωπηλοί δολοφόνοι των μηχανών των προβολέων. Το μάθαμε μετά από έναν έλεγχο πεδίου το 2024 που έδειξε ότι το 41% των μονάδων DLP που επεστράφησαν για σέρβις σε περιβάλλοντα ναών είχαν φραγμένους τροχούς χρωμάτων εντός 11 μηνών. Για έναν προβολέα για καθημερινή λειτουργία σε ναό, πλέον καθορίζουμε μηχανές φωτός laser phosphor με πιστοποίηση IP5X ή IP6X για προστασία από σκόνη. Το laser phosphor εξαλείφει την αντικατάσταση λάμπας υδραργύρου, λειτουργεί δροσερά σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος 5–40°C και προσφέρει 20.000–30.000 ώρες λειτουργικής ζωής. Αυτό μεταφράζεται σε περίπου 5.5–8 χρόνια νυχτερινής χρήσης 10 ωρών πριν η μείωση της φωτεινότητας της πηγής φωτός υπερβεί το όριο του 50%.
Γεωμετρία Ultra-Short Throw και Οπτική Γραμμή του Ιερέα
Η αναλογία ρίψης καθορίζει εάν ένας προβολέας για χώρους ναού θα λειτουργήσει ή θα έρθει σε αντίθεση με την αρχιτεκτονική. Οι παραδοσιακές μονάδες long-throw (1.2–1.9:1) απαιτούν οροφικές βάσεις 6–12 μέτρα πίσω από το ιερό, γεγονός που δημιουργεί διαδρομές καλωδίων, ζώνες σκιάς και παράπονα θορύβου ανεμιστήρα κατά τη διάρκεια σιωπηλής προσευχής. Συνιστούμε φακούς ultra-short throw με αναλογία ρίψης 0.21–0.35 για αίθουσες βάθους κάτω των 15 μέτρων. Ένας προβολέας ναού UST μπορεί να τοποθετηθεί σε ράφι δωματίου pooja ή σε χαμηλό credenza 30–60 cm από τον τοίχο της οθόνης, προβάλλοντας εικόνα 100–150 ιντσών χωρίς να διασχίζει τη διαδρομή του ιερέα. Αυτή η γεωμετρία εξαλείφει επίσης τη σκιά που δημιουργείται από πομπές, μεταφορείς λουλουδιών και τόξα prabhavali (torana) κατά τις εορταστικές νύχτες.
Για Ομάδες Προμηθειών B2B: Σημεία Ελέγχου OEM/ODM
Για ομάδες προμηθειών B2B που προμηθεύονται χονδρικές παραγγελίες προβολέων ναού, το φύλλο προδιαγραφών είναι μόνο η πρώτη πύλη. Συμβουλεύουμε τους χονδρεμπόρους αγοραστές να επαληθεύσουν τέσσερα σημεία ελέγχου προμηθειών πριν υπογράψουν PO. Πρώτον, ζητήστε το πιστοποιητικό ποιότητας ISO 9001:2015 του OEM και τη συμμόρφωση με το περιβάλλον ISO 14001 — αυτά επιβεβαιώνουν ότι το εργοστάσιο λειτουργεί βαθμονομημένες γραμμές συναρμολόγησης, όχι συμβατικές χειροποίητες κατασκευές. Δεύτερον, επιβεβαιώστε τις περιφερειακές πιστοποιήσεις: BIS για την Ινδία, CE και RoHS για την Ευρώπη, FCC για τις Ηνωμένες Πολιτείες και PSE για την Ιαπωνία. Τρίτον, διευκρινίστε το MOQ (Ελάχιστη Ποσότητα Παραγγελίας) — το τυπικό μας MOQ χονδρικής προβολέα ναού ξεκινά από 100 μονάδες ανά SKU, με μικτά εμπορευματοκιβώτια SKU διαπραγματεύσιμα για διανομείς που διαχειρίζονται πολλαπλές τοποθεσίες. Τέταρτον, κλειδώστε τον χρόνο παράδοσης: προσφέρουμε 35–45 ημέρες για επαναλαμβανόμενες κατασκευές OEM και 60–75 ημέρες για πρώτα δείγματα με προσαρμοσμένη επωνυμία, με 12 εβδομάδες παράδοση τυπικά για πλήρη εμπορευματοκιβώτια FOB Shenzhen προς Nhava Sheva, Chennai και Colombo.
Συνδεσιμότητα, Ήχος και Υβριδικές Ροές Εργασίας Λατρείας
Ο καθορισμός ενός προβολέα για χρήση σε ναό απαιτεί περισσότερα από τη σύγκριση των lumens σε ένα φύλλο προδιαγραφών. Σε αυτή την ενότητα, αναλύουμε τα επτά τεχνικά σημεία αναφοράς που εφαρμόζει η ομάδα μηχανικών μας όταν ένας διανομέας, ένα διοικητικό συμβούλιο ναού ή ένας ολοκληρωτής AV ζητά σύσταση. Κάθε σημείο αναφοράς αντιστοιχεί σε ένα πραγματικό τρόπο αποτυχίας που έχουμε τεκμηριώσει σε εγκαταστάσεις 2023–2025 στην Ινδία, τη Σρι Λάνκα, τη Μαλαισία και τα ΗΑΕ.

Ψύξη, Θόρυβος και Ακουστική Ευαισθησία
Οι αίθουσες προσευχής απαιτούν αθόρυβη λειτουργία. Ένας προβολέας για δωμάτια διαλογισμού ναού και θαλάμους yagna θα πρέπει να δημοσιεύει αξιολόγηση θορύβου κάτω από 32 dB σε λειτουργία eco — οτιδήποτε πιο δυνατό ανταγωνίζεται τους ψαλμούς, τις καμπάνες και τη σιωπή μεταξύ των μάντρα. Οι σφραγισμένες μηχανές φωτός με υγρή ψύξη ή σχέδια heat-pipe λειτουργούν 8–12 dB πιο αθόρυβα από τις μονάδες λάμπας με ανεμιστήρα. Επαληθεύουμε επίσης ότι τα στόμια εξάτμισης μπορούν να διοχετευτούν εξωτερικά σε κλιματιζόμενες αίθουσες όπου οι αγωγοί επιστροφής αέρα διαφορετικά θα τραβούσαν υπολείμματα θυμιάματος απευθείας μέσω της μηχανής. Για αγοραστές B2B που καθορίζουν χονδρικές αναπτύξεις προβολέων ναού σε ένα δίκτυο πολλαπλών τοποθεσιών ενός διαχειριστικού φορέα, η συνεπής ακουστική απόδοση μεταξύ των παρτίδων παραγωγής είναι συχνό θέμα ελέγχου OEM.
Αρχιτεκτονική Ισχύος, Ανοχή Τάσης και Επιθεωρήσεις Τριφασικών Τοποθεσιών
Οι περισσότερες πρώτες προδιαγραφές που πρέπει να κλειδώσουν είναι η φωτεινότητα. Οι αίθουσες ναών δεν είναι σκοτεινοί κινηματογράφοι. Φλόγες από diya, μπρούτζινα λάμπαδα πετρελαίου, φωτισμός σωλήνα, βιτρό παράθυρα και ανοιχτές αυλές ανεβάζουν το περιβάλλον φως πολύ πάνω από 200 lux. Σύμφωνα με την Society of Motion Picture and Television Engineers (SMPTE), μια οθόνη 150 ιντσών απαιτεί περίπου 4500 ANSI lumens σε μέτριο περιβάλλον φως για να διατηρηθεί μια χρησιμοποιήσιμη εικόνα 14–16 foot-lambert. Για αίθουσες μοντέλων με λιγότερα από 300 καθίσματα, τα 3500 ANSI lumens αποτελούν το πρακτικό κατώτατο όριο. Για μεγαλύτερα gopurams, αίθουσες γάμων και εξωτερικά mandaps που εξυπηρετούν 500+ πιστούς, συνιστούμε 5000–8000 ANSI lumens. Κάτω από 3500, τα slokas που προβάλλονται σε γραφή Gujarati, Telugu, Tamil, Sanskrit ή Malayalam καθίστανται μη αναγνώσιμα μετά τη δύση του ηλίου.
Για μεγαλύτερους ναούς που λειτουργούν με τριφασική διανομή 415V, προσφέρουμε ντουλάπια ενσωματωμένα με PDU με εξισορρόπηση φορτίου ανά φάση, αυτόματη μεταφορά αστοχίας φάσης και διάκριση MCB + SPD (Συσκευή Προστασίας από Υπερτάσεις) ώστε ένα σφάλμα μονοφασικού να μην διακόπτει τη στοίβα προβολής στη μέση της ομιλίας. Παρακάτω είναι ένας πίνακας αναφοράς που μοιράζεται η ομάδα μηχανικών μας κατά τη διάρκεια επιθεωρήσεων τοποθεσίας για χονδρικές παραγγελίες προβολέων ναού.
Η αναγνωσιμότητα των γραφών μετράει περισσότερο από τον αριθμό pixel σε περιβάλλοντα λατρείας. Ένας προβολέας για απόδοση κειμένου ναού θα πρέπει να προσφέρει τουλάχιστον ανάλυση full HD 1080p, αν και οι OEM πελάτες μας καθορίζουν ολοένα και περισσότερο 4K UHD (3840×2160) για χώρους που προβάλλουν Vedικά χειρόγραφα, στίχους από την Bhagavad Gita και βουδιστικές σούτρες όπου το πάχος των γραμμών και η σαφήνεια των serif φέρουν θεολογικό νόημα. Λόγοι αντίθεσης 30.000:1 ή υψηλότεροι διατηρούν το λευκό κείμενο αναγνώσιμο σε φόντο μπορντό, σαφράν και σκούρο μπλε σκηνικού ναού. Η τυπική δυναμική αντίθεση γύρω στο 10.000:1 τείνει να ξεπλένει κατά τη διάρκεια αφοσιωτικών ακολουθιών λευκού σε σκούρο.
Για την προμήθεια διανομέων, τη σύνταξη ενός οδηγού προδιαγραφών προβολέα ναού, συνιστούμε να συμπεριληφθεί ένας όρος που απαιτεί από τον OEM να μοιραστεί εκθέσεις δοκιμών hipot του εργοστασίου, αρχεία καταγραφής συνέχειας γείωσης και πιστοποιητικά δοκιμών RoHS συμβατά με PSTI-2024 με κάθε αποστολή.
Εφεδρική Γεννήτρια και Διαστασιολόγηση UPS
Ο καπνός από θυμίαμα (agarbatti, loban, καμφορά) και τα υπολείμματα από πέταλα λουλουδιών είναι οι σιωπηλοί δολοφόνοι των μηχανών των προβολέων. Το μάθαμε μετά από έναν έλεγχο πεδίου το 2024 που έδειξε ότι το 41% των μονάδων DLP που επεστράφησαν για σέρβις σε περιβάλλοντα ναών είχαν φραγμένους τροχούς χρωμάτων εντός 11 μηνών. Για έναν προβολέα για καθημερινή λειτουργία σε ναό, πλέον καθορίζουμε μηχανές φωτός laser phosphor με πιστοποίηση IP5X ή IP6X για προστασία από σκόνη. Το laser phosphor εξαλείφει την αντικατάσταση λάμπας υδραργύρου, λειτουργεί δροσερά σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος 5–40°C και προσφέρει 20.000–30.000 ώρες λειτουργικής ζωής. Αυτό μεταφράζεται σε περίπου 5.5–8 χρόνια νυχτερινής χρήσης 10 ωρών πριν η μείωση της φωτεινότητας της πηγής φωτός υπερβεί το όριο του 50%.
Οπτική Ρύθμιση, Αριθμομηχανές Απόστασης Ρίξης και Μαθηματικά Κέρδους Οθόνης
Μόλις κλειδωθεί το ηλεκτρικό σχέδιο, η επόμενη απόφαση σε κάθε οδηγό προβολέα ναού είναι η αναλογία ρίξης έναντι του διαθέσιμου βάθους πίσω από τον τοίχο του ιερού. Διατηρούμε μια ιδιόκτητη αριθμομηχανή απόστασης ρίξης που μοιραζόμαστε με τους χονδρεμπόρους αγοραστές κατά το στάδιο RFQ χονδρικής προβολέα ναού. Για μια εικόνα 120 ιντσών διαγώνιο (16:9), ένας φακός ultra-short throw 0.25:1 χρειάζεται μόνο 65 cm από την οθόνη, ενώ ένας φακός short-throw 0.78–0.99:1 χρειάζεται 2.1–2.7 μέτρα καθαρού βάθους. Ένας τυπικός φακός 1.2–1.5:1 απαιτεί 3.3–4.1 μέτρα, που ταιριάζει μόνο σε μεγάλες αίθουσες darbar ή εξωτερικά pandals.
Επιλογή της Σωστής Επιφάνειας Οθόνης
Δεν λειτουργεί κάθε προβολέας για τοίχο ναού καλά σε βαμμένο τοίχο από γύψο. Καθορίζουμε οθόνες με βάση το περιβάλλον φως, τη γωνία θέασης και τον τύπο εικόνας:
Η αναλογία ρίξης καθορίζει εάν ένας προβολέας για χώρους ναού θα λειτουργήσει ή θα έρθει σε αντίθεση με την αρχιτεκτονική. Οι παραδοσιακές μονάδες long-throw (1.2–1.9:1) απαιτούν οροφικές βάσεις 6–12 μέτρα πίσω από το ιερό, γεγονός που δημιουργεί διαδρομές καλωδίων, ζώνες σκιάς και παράπονα θορύβου ανεμιστήρα κατά τη διάρκεια σιωπηλής προσευχής. Συνιστούμε φακούς ultra-short throw με αναλογία ρίψης 0.21–0.35 για αίθουσες βάθους κάτω των 15 μέτρων. Ένας προβολέας ναού UST μπορεί να τοποθετηθεί σε ράφι δωματίου pooja ή σε χαμηλό credenza 30–60 cm από τον τοίχο της οθόνης, προβάλλοντας εικόνα 100–150 ιντσών χωρίς να διασχίζει τη διαδρομή του ιερέα. Αυτή η γεωμετρία εξαλείφει επίσης τη σκιά που δημιουργείται από πομπές, μεταφορείς λουλουδιών και τόξα prabhavali (torana) κατά τις εορταστικές νύχτες.
Για τον καλύτερο προβολέα για οπτική ποιότητα ναού, δοκιμάζουμε κάθε οθόνη που συνοδεύει το προϊόν έναντι του προβολέα στα 4500 ANSI lumens, θερμοκρασία χρώματος 6500K και πεδίο πλήρους λευκού, και στη συνέχεια τεκμηριώνουμε το hot-spotting, τη μετατόπιση χρώματος και την ομοιομορφία κέρδους σε ένα εργοστασιακό δελτίο QC που αποστέλλεται μέσα σε κάθε χαρτοκιβώτιο.

Σημείωση Προμηθειών B2B: Εφεδρικά Οπτικά και Βρόχοι Σέρβις
Όταν οι ομάδες προμηθειών B2B αξιολογούν επιλογές, συμπεριλαμβανομένων χονδρικών παραγγελιών προβολέων ναού, το φύλλο προδιαγραφών είναι μόνο η πρώτη πύλη. Συμβουλεύουμε τους χονδρεμπόρους αγοραστές να επαληθεύσουν τέσσερα σημεία ελέγχου προμηθειών πριν υπογράψουν PO. Πρώτον, ζητήστε το πιστοποιητικό ποιότητας ISO 9001:2015 του OEM και τη συμμόρφωση με το περιβάλλον ISO 14001 — αυτά επιβεβαιώνουν ότι το εργοστάσιο λειτουργεί βαθμονομημένες γραμμές συναρμολόγησης, όχι συμβατικές χειροποίητες κατασκευές. Δεύτερον, επιβεβαιώστε τις περιφερειακές πιστοποιήσεις: BIS για την Ινδία, CE και RoHS για την Ευρώπη, FCC για τις Ηνωμένες Πολιτείες και PSE για την Ιαπωνία. Τρίτον, διευκρινίστε το MOQ (Ελάχιστη Ποσότητα Παραγγελίας) — το τυπικό μας MOQ χονδρικής προβολέα ναού ξεκινά από 100 μονάδες ανά SKU, με μικτά εμπορευματοκιβώτια SKU διαπραγματεύσιμα για διανομείς που διαχειρίζονται πολλαπλές τοποθεσίες. Τέταρτον, κλειδώστε τον χρόνο παράδοσης: προσφέρουμε 35–45 ημέρες για επαναλαμβανόμενες κατασκευές OEM και 60–75 ημέρες για πρώτα δείγματα με προσαρμοσμένη επωνυμία, με 12 εβδομάδες παράδοση τυπικά για πλήρη εμπορευματοκιβώτια FOB Shenzhen προς Nhava Sheva, Chennai και Colombo.
Πώς να Επιλέξετε τον Σωστό Προβολέα για Ναό: Τελική Λίστα Ελέγχου Προμηθειών
Στις ροές εργασίας αγορών B2B, κατά την οριστικοποίηση ενός RFQ, το δέντρο αποφάσεων για έναν προβολέα για ναό καταλήγει σε τέσσερις εισόδους: περιβάλλον φως, απόσταση ρίξης, ώρες λειτουργίας και συνολικό κόστος παράδοσης. Καθοδηγούμε κάθε χονδρεμπόρο αγοραστή μέσω του ίδιου φίλτρου τεσσάρων ερωτήσεων πριν από την προσφορά, επειδή η παράλειψη οποιασδήποτε από αυτές παράγει μια μονάδα που υπο-προδιαγράφει τον χώρο ή υπερβαίνει τον προϋπολογισμό.
Οι σύγχρονες συνοπτικές παρουσιάσεις οδηγών προβολέα ναού περιλαμβάνουν ολοένα και περισσότερο υβριδικές ροές εργασίας livestream — μεταδόσεις Sankalpa, διαδικτυακές συνεδρίες katha και streaming κυριακάτικων ομιλιών. Για αυτές τις αναπτύξεις, ένας προβολέας για rack AV ναού χρειάζεται HDMI 2.1, HDBaseT για διαδρομές καλωδίων 100 μέτρων, USB-C για απευθείας είσοδο συσκευής και RS-232 ή έλεγχο LAN για ενσωμάτωση με συστήματα αυτοματισμού Crestron, Extron ή AMX. Τα ενσωματωμένα ηχεία 16W–20W με έξοδο ήχου 3.5mm χειρίζονται την ενίσχυση ήχου μικρών αιθουσών, αν και συνιστούμε εξωτερικά συστήματα line-array για κάθε χώρο άνω των 500 θέσεων. Τα Wi-Fi 6 και Bluetooth 5.2 επιτρέπουν ασύρματη μετάδοση από συσκευές iOS, Android, Windows και macOS, κάτι που μετράει όταν οι ιερείς τραβούν αναφορές sloka από τηλέφωνα ή tablet κατά τη διάρκεια της ομιλίας.
Βήμα 2 — Επιβεβαιώστε την αναλογία ρίξης έναντι του μετρημένου βάθους. Μετρήστε ξανά την απόσταση από την προτεινόμενη θέση του φακού έως το επίπεδο της οθόνης και, στη συνέχεια, προσθέστε 15 cm για την ακτίνα κάμψης του καλωδίου και 10 cm για το βάθος του πλαισίου.
Βήμα 3 — Επικυρώστε την ισχύ και τον κύκλο λειτουργίας. Οι μηχανές laser phosphor που είναι αξιολογημένες για 30.000 ώρες σε πλήρη ισχύ αποτελούν τη βασική γραμμή που συνιστούμε για κάθε εγκατάσταση προβολέα για τοίχο ναού που λειτουργεί περισσότερες από 8 ώρες την ημέρα.
Οι αίθουσες προσευχής απαιτούν αθόρυβη λειτουργία. Ένας προβολέας για δωμάτια διαλογισμού ναού και θαλάμους yagna θα πρέπει να δημοσιεύει αξιολόγηση θορύβου κάτω από 32 dB σε λειτουργία eco — οτιδήποτε πιο δυνατό ανταγωνίζεται τους ψαλμούς, τις καμπάνες και τη σιωπή μεταξύ των μάντρα. Οι σφραγισμένες μηχανές φωτός με υγρή ψύξη ή σχέδια heat-pipe λειτουργούν 8–12 dB πιο αθόρυβα από τις μονάδες λάμπας με ανεμιστήρα. Επαληθεύουμε επίσης ότι τα στόμια εξάτμισης μπορούν να διοχετευτούν εξωτερικά σε κλιματιζόμενες αίθουσες όπου οι αγωγοί επιστροφής αέρα διαφορετικά θα τραβούσαν υπολείμματα θυμιάματος απευθείας μέσω της μηχανής. Για αγοραστές B2B που καθορίζουν χονδρικές αναπτύξεις προβολέων ναού σε ένα δίκτυο πολλαπλών τοποθεσιών ενός διαχειριστικού φορέα, η συνεπής ακουστική απόδοση μεταξύ των παρτίδων παραγωγής είναι συχνό θέμα ελέγχου OEM.
MOQ, Χρόνος Παράδοσης και Πολιτική Δειγμάτων
Για αγοραστές OEM που αξιολογούν τη DataMax ως μακροπρόθεσμο προμηθευτή, η ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας μας για προσαρμοσμένη σειρά προβολέα για ναό ξεκινά από 300 μονάδες με κόστος μονάδας χονδρικής FOB $249 στο πλαίσιο GP95. Τα τυπικά καταλογικά SKU αποστέλλονται από 100 μονάδες με αποστολή δειγμάτων 4 εβδομάδων μέσω DHL, και τα τέλη δειγμάτων επιστρέφονται έναντι του πρώτου PO παραγωγής. Ο τυπικός χρόνος παράδοσης παραγωγής είναι 10–14 εβδομάδες ανάλογα με τα εργαλεία, και δεσμεύουμε 15% χωρητικότητα το Q3 και Q4 κάθε έτους για παραγωγές επείγουσας ανάγκης της εορταστικής περιόδου.
Οι περισσότεροι αυτοί προβολείς κύριων αιθουσών είναι τόσο αξιόπιστοι όσο η ισχύς που τους τροφοδοτεί. Οι τοποθεσίες ναών στην Ινδία και τη Νοτιοανατολική Ασία παρέχουν τακτικά μονοφασικό 230V με διακύμανση τάσης ±10%, και τα αγροτικά dharmashalas μπορεί να κυμαίνονται ευρύτερα κατά τις βραδινές αιχμές aarti όταν τα HVAC, τα ηχητικά γραφεία και οι ηλεκτρικοί θερμαντήρες dhoop φορτίζουν όλοι τον ίδιο τροφοδότη. Απαιτούμε κάθε κατασκευή OEM που φεύγει από τη γραμμή μας στο Shenzhen να περάσει μια δοκιμή καθολικής εισόδου 90V–264V σε 48ωρη καύση, με τεκμηριωμένη ανοχή υπέρτασης έως 4 kV στη γραμμή AC και 2 kV στις εισόδους σήματος — ένα σημείο αναφοράς που ευθυγραμμίζεται με το πρότυπο ατρωσίας υπερτάσεων IEC 61000-4-5 που παραπέμπουν οι περισσότεροι εργολάβοι EPC στη Νότια Ασία.
Πού να Προχωρήσετε από Εδώ
Κάντε το Επόμενο Βήμα με τη DataMax
Για μεγαλύτερους ναούς που λειτουργούν με τριφασική διανομή 415V, προσφέρουμε ντουλάπια ενσωματωμένα με PDU με εξισορρόπηση φορτίου ανά φάση, αυτόματη μεταφορά αστοχίας φάσης και διάκριση MCB + SPD (Συσκευή Προστασίας από Υπερτάσεις) ώστε ένα σφάλμα μονοφασικού να μην διακόπτει τη στοίβα προβολής στη μέση της ομιλίας. Παρακάτω είναι ένας πίνακας αναφοράς που μοιράζεται η ομάδα μηχανικών μας κατά τη διάρκεια επιθεωρήσεων τοποθεσίας για χονδρικές παραγγελίες προβολέων ναού.
| Κατηγορία Τοποθεσίας | Τάση Εισόδου | Συνιστώμενη Προστασία | Τυπικός Χρόνος Λειτουργίας | Αναφορά SKU DataMax |
|---|---|---|---|---|
| Μικρό ιερό / πλευρική αίθουσα | 230V μονοφασικό, ±10% | SPD 4 kV, RCCB 30 mA | 6–8 ώρες ημερησίως | DM-LP320U / DM-LP420U |
| Μεσαίο mandir / αίθουσα κοινότητας | 230V μονοφασικό, ±15% | SPD 4 kV, RCCB 30 mA, μετασχηματιστής απομόνωσης | 10–12 ώρες ημερησίως | DM-LP520U / DM-LP620U |
| Μεγάλο dharamshala / κύριο darbar | 415V τριφασικό | SPD ανά φάση, ATS, παρακολούθηση φάσης | 14–18 ώρες ημερησίως | DM-LP820U / DM-LP10KU |
