Δημοσιεύτηκε στις: Φεβ 05, 2026 - 98 Προβολές
Σύγκριση των 10 κορυφαίων μοντέλων projector streaming για το 2026
Ένας αγοραστής μπαίνει στην έκθεσή μας στο Shenzhen κάθε εβδομάδα με την ίδια ερώτηση: ποιο projector streaming έρχεται στην πραγματικότητα με όλα όσα χρειάζονται για να ξεκινήσει η παρακολούθηση Netflix, Prime Video και Disney Plus αμέσως μόλις το συνδέσεις. Η ειλικρινής απάντηση είναι ότι σχεδόν κανένα δύο μοντέλα δεν συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο. Ορισμένα από τα μοντέλα διαθέτουν αδειοδοτημένο Android TV με εγγενές Netflix, άλλα κυκλοφορούν με ένα ελαφρύ Linux build που απαιτεί dongle παράκαμψης, και μια τρίτη ομάδα ισχυρίζεται «smart» ενώ τρέχει ένα chipset τεσσάρων ετών που δυσκολεύεται στο 4K.
Για έναν διαχειριστή προμηθειών B2B που προμηθεύει 500 έως 5.000 μονάδες, αυτό το χάσμα μεταξύ του διαφημιστικού κειμένου και της πραγματικής συμπεριφοράς στο ράφι έχει μεγαλύτερη σημασία από ό,τι υπονοεί το φύλλο προδιαγραφών. Για έναν αγοραστή λιανικής που κοιτάζει είκοσι καταχωρήσεις στο Amazon, είναι η διαφορά μεταξύ της επιλογής που λειτουργεί από την πρώτη ημέρα και αυτής που επιστρέφεται την τριακοστή. Αυτή η σύγκριση αναλύει δέκα μοντέλα του 2026 που η ομάδα μηχανικών της DataMax έχει είτε αξιολογήσει, είτε κατασκευάσει ως OEM, είτε αποσυναρμολογήσει για αξιολογήσεις πελατών. Θα αποχωρήσετε με μια σαφή shortlist, τους τεχνικούς αριθμούς πίσω από κάθε επιλογή και ένα πρίσμα προμηθειών που εφαρμόζεται είτε παραγγέλνετε μία μονάδα είτε ολόκληρη παλέτα.
TL;DR
- Ένα προϊόν μας το 2026 πρέπει να κυκλοφορεί με αδειοδοτημένο smart OS (Google TV, Android TV ή ισοδύναμη πιστοποιημένη θύρα) για να τρέχει Netflix, Prime Video και Disney Plus χωρίς εξωτερικά dongles.
- Η ελάχιστη αξιόπιστη προδιαγραφή για ένα 4K streaming projector το 2026 είναι 2.000 ANSI lumens, μετρημένη αναλογία αντίθεσης πάνω από 1.500:1 και Wi-Fi 6 για σταθερές ροές 4K HDR.
- Οι κινητήρες φωτός laser phosphor και triple-laser κυριαρχούν πλέον σε αυτή την κατηγορία μονάδων, επειδή οι μονάδες με λάμπα δεν μπορούν πλέον να επιτύχουν τη διάρκεια ζωής 30.000 ωρών που απαιτούν οι λιανοπωλητές.
- Το πλαίσιο ultra-short throw (UST) είναι το ταχύτερα αναπτυσσόμενο τμήμα της αγοράς συσκευών, λόγω των αγοραστών σαλονιού που αντικαθιστούν τηλεοράσεις 65 έως 85 ιντσών.
- Για αγοραστές B2B, η επιλογή εργοστασίου OEM έχει μεγαλύτερη σημασία από τη μάρκα πάνω στο κουτί: ο προμηθευτής chipset, η αδειοδότηση του OS και η πιστοποίηση Wi-Fi καθορίζουν εάν αυτό το projector περάσει τους τελωνειακούς και λιανικούς ελέγχους συμμόρφωσης.
Τι ορίζει ένα πραγματικό σύστημα το 2026
Ένα πραγματικό προσφερόμενο προϊόν μας το 2026 δεν ορίζεται πλέον από τον φακό ή τη λάμπα του, αλλά από το λειτουργικό σύστημα που εκκινείται τη στιγμή που ο χρήστης πατάει το κουμπί τροφοδοσίας. Η ομάδα QA της DataMax απορρίπτει περίπου το τριάντα τοις εκατό των εισερχόμενων δειγμάτων OEM επειδή η ετικέτα «smart» εφαρμόζεται σε ένα projector που τρέχει ένα γενικό κέλυφος Linux με ένα app store τρίτου μέρους που παραβιάζει την απαίτηση Widevine Level 1 του Netflix. Το Widevine Level 1, πιστοποιημένο από την Google (Android Open Source Project), είναι η βαθμίδα κρυπτογράφησης που απαιτεί το Netflix για ροή πάνω από 1080p σε οποιοδήποτε projector ή τηλεόραση. Το SKU χωρίς αυτό θα αναπαράγει Netflix σε τυπική ευκρίνεια ανεξαρτήτως της ανάλυσης του πάνελ, κάτι που αποτελεί αδιαπραγμάτευτο εμπόδιο για αγοραστές λιανικής και κίνδυνο εγγύησης για διανομείς.
Για αγοραστές OEM που αξιολογούν αυτή τη σειρά προϊόντων, το chipset αποτελεί το πρώτο φίλτρο. Τα τρέχοντα reference designs του 2026 που αποστέλλουμε από το εργοστάσιό μας στο Shenzhen συνδυάζουν ένα MediaTek MT9618 ή ένα Amlogic S928X με πιστοποιημένο Android TV 14 ή Google TV build. Αυτά τα chipsets διαθέτουν hardware decode για AV1 και HEVC στα 60 fps, που είναι το μείγμα codec με το οποίο YouTube, Netflix και Prime Video πλέον κάνουν ροή περιεχομένου 4K. Η μονάδα που τρέχει σε παλαιότερο S905X4 θα κάνει buffering, θα χάνει καρέ και θα υπερθερμαίνεται μέσα σε μία ώρα αναπαραγωγής HDR. Αυτή η μεμονωμένη λεπτομέρεια ξεχωρίζει ένα premium streaming projector από ένα οικονομικό σε κάθε head-to-head δοκιμή μας.
Ανάλυση, Φωτεινότητα και Αντίθεση: Η Βάση Αναφοράς του 2026
Κάθε shortlist επιλογών το 2026 ξεκινά σε εγγενές 4K UHD (3840 x 2160), και κάθε μονάδα κάτω από 4K έχει πλέον υποβαθμιστεί στην κατηγορία φορητών κάτω των $300. Το εγγενές 4K έχει σημασία επειδή η αγορά αυτής της επιλογής έχει συγκλίνει σε πάνελ 4K από Texas Instruments DLP και Sony SXRD, και η μετατόπιση pixel XPR έχει ουσιαστικά κλείσει το αντιληπτό χάσμα ανάλυσης μεταξύ εγγενούς 4K DLP και εγγενούς 4K LCD.
Η φωτεινότητα, ωστόσο, είναι το σημείο όπου αποτυγχάνει το περισσότερο διαφημιστικό κείμενο. Τα ANSI lumens, το πρότυπο που δημοσιεύθηκε από το American National Standards Institute (ANSI IT7.228), είναι η μόνη μέτρηση που το εργαστήριο της DataMax δέχεται σε ένα φύλλο προδιαγραφών προϊόντος μας. Ένα μεσαίο projector του 2026 κυμαίνεται μεταξύ 2.500 και 3.500 ANSI lumens, ενώ οι ναυαρχίδες ultra-short throw (UST) φτάνουν 4.500 έως 5.500 ANSI lumens. Οτιδήποτε αναφέρεται σε «lux» ή «LED lumens» χωρίς το πρόθεμα ANSI αποτελεί κόκκινη σημαία που οι πελάτες προμηθειών μας είναι εκπαιδευμένοι να εντοπίζουν στον πρώτο έλεγχο.
Η αντίθεση συμπληρώνει την υπόλοιπη εικόνα ποιότητας. Μια μετρημένη εγγενής αναλογία αντίθεσης πάνω από 1.500:1 είναι το ελάχιστο όριο για μια μονάδα που ισχυρίζεται υποστήριξη HDR10, και η δυναμική αντίθεση πάνω από 20.000:1 είναι αυτή που ξεχωρίζει μια αποκλειστική οικιακή μονάδα κινηματογράφου από μια casual συσκευή σαλονιού. Οι δοκιμές καύσης του εργοστασίου μας απορρίπτουν κάθε δείγμα projector που πέφτει κάτω από 1.200:1 εγγενούς αντίθεσης σε βαθμονομημένη οθόνη gain 1.0.
Κινητήρας Φωτός: Γιατί Κέρδισε το Laser
Η αγορά συστημάτων του 2026 είναι ουσιαστικά μια αγορά laser. Μονάδες με λάμπα εξακολουθούν να κυκλοφορούν στο τμήμα φορητών κάτω των $400, αλλά για κάθε αγοραστή B2B που παραγγέλνει προσφερόμενο προϊόν μας για λιανική ή φιλοξενία, τα laser phosphor και RGB triple-laser είναι οι μόνοι κινητήρες φωτός που επιτυγχάνουν τη διάρκεια ζωής 20.000 έως 30.000 ωρών που απαιτούν οι σύγχρονοι λιανοπωλητές. Τα projector με λάμπα συνήθως βαθμολογούνται στις 4.000 ώρες σε κανονική λειτουργία, που μεταφράζεται σε κύκλο αντικατάστασης λάμπας δεκαοκτώ έως εικοσιτεσσάρων μηνών υπό οικιακή χρήση και ακυρώνει τις περισσότερες εγγυήσεις των διανομέων.
Το laser phosphor, η ίδια αρχιτεκτονική που χρησιμοποιείται στην προβολή κινηματογράφου από το 2014, προσφέρει ευρύτερο χρωματικό φάσμα (τυπικά 110% του BT.2020 σε μονάδες triple-laser), στιγμιαία ενεργοποίηση/απενεργοποίηση και αθόρυβα θερμικά προφίλ που ταιριάζουν σε πλαίσιο σαλονιού χωρίς θόρυβο ενεργής ψύξης πάνω από 28 dB. Οι πελάτες OEM της DataMax που αποστέλλουν σε ευρωπαϊκή λιανική πλέον απαιτούν το laser ως προεπιλογή, και έχουμε μεταφέρει το ογδόντα τοις εκατό της εργαλειομηχανικής μας για streaming projector το 2026 σε γραμμές αποκλειστικά laser.
Για τις ομάδες προμηθειών B2B, η απόφαση για τον κινητήρα φωτός διαδίδεται στη εφοδιαστική αλυσίδα: ένα laser streaming projector αποστέλλεται σε υψηλότερο κόστος μονάδας αλλά χωρίς κανένα επαναλαμβανόμενο απόθεμα λαμπών, που απλοποιεί την αλυσίδα εφοδιασμού after-sales. Για τους αναγνώστες B2C, σημαίνει ότι το μοντέλο που θα αγοράσετε το 2026 πιθανότατα θα ξεπεράσει σε διάρκεια ζωής την τηλεόραση με την οποία θα το συνδυάσετε.
Smart Χαρακτηριστικά και OS: Τι Πρέπει να Τρέχει ένα Streaming Projector του 2026
Το επίπεδο του λειτουργικού συστήματος είναι εκεί όπου ένα προϊόν μας το 2026 κερδίζει τη λέξη «streaming» στο όνομά του. Αντιμετωπίζουμε το ενσωματωμένο OS ως αυστηρό όριο προμηθειών στη DataMax: κάθε projector που φεύγει από τις γραμμές μας στο Shenzhen αποστέλλεται με αδειοδοτημένο smart OS, είτε Google TV, Fire TV ή προσαρμοσμένο fork Android TV 12 με πιστοποίηση Widevine L1. Αυτή η μονάδα χωρίς Widevine L1 δεν μπορεί να κάνει streaming Netflix, Disney+ ή Amazon Prime Video σε πλήρη ανάλυση 1080p ή 4K — θα υποβαθμιστεί σε 480p ή 720p στις περισσότερες μεγάλες πλατφόρμες. Για τους πελάτες μας B2B, αυτό είναι το νούμερο ένα ελάττωμα επιστροφής που έχουμε καταγράψει τους τελευταίους 36 μήνες, και γι' αυτό εκτελούμε ένα βήμα επαλήθευσης Widevine στο 100% των μονάδων πριν από τη συσκευασία.
Φωνητικός Έλεγχος, Casting και Καθυστέρηση
Ο φωνητικός έλεγχος μέσω μικροφώνων far-field έχει μετατοπιστεί από premium χαρακτηριστικό σε βασική απαίτηση. Κάθε συσκευή του 2026 στον κατάλογό μας συνδυάζει τηλεχειριστήρια φωνής Bluetooth ή Wi-Fi με τουλάχιστον δύο συστοιχίες μικροφώνων far-field, υποστηρίζοντας τις λέξεις-κλειδιά hands-free «Hey Google» ή «Alexa» σε μετρημένη ακτίνα λήψης τριών μέτρων. Τα Apple AirPlay 2 και το ενσωματωμένο Chromecast αποτελούν πλέον το de facto casting stack· αυτό το projector που αποστέλλεται χωρίς και τα δύο αποκλείεται από τις shortlists αγοραστών λιανικής μας.
Το gaming είναι ο τρίτος άξονας. Καθυστέρηση εισόδου κάτω από 30 ms σε 4K 60 Hz είναι το όριο που το σύστημα πρέπει να επιτύχει για να φέρει αξιόπιστα ένα σήμα «game mode». Η εργαστηριακή μέτρησή μας χρησιμοποιεί έναν δοκιμαστή καθυστέρησης Leo Bodnar 4K στην είσοδο HDMI 2.1· οτιδήποτε πάνω από 35 ms απορρίπτεται για πελάτες που στοχεύουν την εγκατεστημένη βάση Xbox Series X και PlayStation 5. Για τους συνεργάτες μας OEM που αποστέλλουν στη λιανική της Βόρειας Αμερικής, μια λειτουργία gaming 4K 16 ms έως 24 ms είναι το νέο όριο προδιαγραφών.
| Χαρακτηριστικό | Ελάχιστη Προδιαγραφή 2026 | DataMax OEM Προεπιλογή | Premium Βαθμίδα |
|---|---|---|---|
| Smart OS | Android TV 12 + Widevine L1 | Google TV | Google TV + Fire TV dual boot |
| Εμβέλεια φωνητικής αφύπνισης | 3 m far-field | 4 m dual-mic array | 5 m quad-mic array |
| Καθυστέρηση εισόδου (4K 60Hz) | < 35 ms | < 24 ms | < 16 ms |
| Casting | Chromecast | AirPlay 2 + Chromecast | AirPlay 2 + Chromecast + Miracast |
Συνδεσιμότητα, Ήχος και Form Factor: Η Οπτική Προμηθειών B2B
Οι θύρες συνδεσιμότητας και η αρχιτεκτονική ήχου είναι τα σημεία όπου το BOM του προσφερόμενου προϊόντος μας αποκλίνει πιο απότομα μεταξύ των SKU λιανικής και των χονδρικών μας καναλιών. Κάθε SKU του 2026 που βγαίνει από τις γραμμές ODM μας περιλαμβάνει HDMI 2.1 με eARC, USB-C με Power Delivery 65 W, Wi-Fi 6E και Bluetooth 5.3. Το HDMI 2.0 δεν γίνεται πλέον αποδεκτό για οποιοδήποτε προϊόν αυτό που διαφημίζεται πάνω από 60 Hz refresh, και το έχουμε επισημάνει στον οδηγό προμηθειών μας που διανέμεται σε περιφερειακούς διανομείς.
Ήχος: Από Ενσωματωμένο σε Dolby Atmos
Τα ενσωματωμένα ηχεία σε ένα streaming projector του 2026 παρέχουν τυπικά στερεοφωνικό 10 W έως 20 W, που επαρκεί για περιστασιακή παρακολούθηση αλλά όχι για αποκλειστικό οικιακό κινηματογράφο. Τα premium πλαίσια μοντέλων ενσωματώνουν Dolby Atmos ή DTS:X passthrough μέσω HDMI eARC σε εξωτερικό soundbar ή AVR. Η σύσταση OEM της DataMax για αγοραστές φιλοξενίας είναι ένα streaming projector σε συνδυασμό με SKU soundbar 2.1· αποστέλλουμε co-packed SKU σε ευρωπαϊκές ξενοδοχειακές αλυσίδες με χρόνο παράδοσης 12 εβδομάδων από την PO.
Form Factor και Throw Ratio
Το form factor έχει κατακερματιστεί σε τρία σαφή τμήματα: ultra-short throw (UST) για αντικατάσταση τηλεόρασης σαλονιού, standard throw για αποκλειστικές αίθουσες home theater και φορητό για λήψη κάτω των 2 kg. Ένα UST streaming projector του 2026 προβάλλει εικόνα 100 ιντσών από 25 cm έως 45 cm απόστασης από τον τοίχο, ενώ ένα standard throw streaming projector χρειάζεται 2,5 m έως 3,5 m για την ίδια εικόνα. Τα πλαίσια φορητών streaming projector κυκλοφορούν πλέον σε 1,1 kg έως 1,8 kg με ενσωματωμένες μπαταρίες ονομαστικής διάρκειας 1,5 έως 2,5 ώρες αναπαραγωγής.
Για ομάδες προμηθειών B2B που αξιολογούν συνεργάτη OEM streaming projector, η εργαλειομηχανική του εργοστασίου μας υποστηρίζει και τα τρία form factors σε κοινές γραμμές laser, με MOQ που ξεκινά από 500 μονάδες ανά SKU και παράδοση 12 εβδομάδων από PO σε FOB Shenzhen. Οι πιστοποιήσεις που διαχειριζόμαστε εσωτερικά περιλαμβάνουν FCC, CE, RoHS και προαιρετική αδειοδότηση Dolby Vision.
Πώς να Επιλέξετε ένα Streaming Projector για Χονδρική και Λιανική το 2026

Η επιλογή του σωστού streaming projector για το κανάλι σας εξαρτάται από τρία φίλτρα: περίπτωση χρήσης, ανώτατο όριο BOM και εύρος πιστοποίησης. Για ομάδες προμηθειών B2B που αξιολογούν συνεργάτη OEM ή ODM, συνιστούμε μια δομημένη ροή εργασίας προμηθειών τεσσάρων βημάτων πριν υπογράψετε οποιαδήποτε PO.
Ροή Εργασίας Προμηθειών για Αγοραστές OEM
Βήμα πρώτο: κλειδώστε το τμήμα-στόχο (φιλοξενία, εκπαίδευση, οικιακός κινηματογράφος ή φορητό καταναλωτικό). Βήμα δεύτερο: στείλτε το φύλλο προδιαγραφών σας στο εργοστάσιο για έλεγχο σκοπιμότητας, συμπεριλαμβανομένων των επιλογών κινητήρα laser, smart OS και εργαλειομηχανικής πλαισίου. Βήμα τρίτο: παραγγείλετε δείγματα αξιολόγησης — η πολιτική δειγμάτων της DataMax αποστέλλει 3 έως 5 μονάδες ανά SKU εντός 10 εργάσιμων ημερών από το αίτημα, με το τέλος δείγματος επιστρέψιμο έναντι της πρώτης παραγωγικής PO. Βήμα τέταρτο: επιβεβαιώστε MOQ, χρόνο παράδοσης και πιστοποιήσεις. Το προεπιλεγμένο MOQ μας ξεκινά από 500 μονάδες ανά SKU, ο χρόνος παράδοσης είναι 12 εβδομάδες από PO σε FOB Shenzhen, και διαχειριζόμαστε FCC, CE, RoHS, καθώς και προαιρετικές αδειοδοτήσεις Dolby Vision και Dolby Atmos εσωτερικά.
| Βήμα Προμηθειών | Παραδοτέο | DataMax Πρότυπο |
|---|---|---|
| Έλεγχος σκοπιμότητας προδιαγραφών | Έκθεση DFM | 5 εργάσιμες ημέρες |
| Δείγματα αξιολόγησης | 3-5 μονάδες ανά SKU | 10 εργάσιμες ημέρες |
| MOQ | Ανά SKU | 500 μονάδες |
| Χρόνος παράδοσης | PO σε FOB Shenzhen | 12 εβδομάδες |
| Πιστοποιήσεις | Πακέτο συμμόρφωσης | FCC, CE, RoHS, προαιρετικό Dolby |
Για αγοραστές λιανικής που εξετάζουν ένα streaming projector σε καταναλωτικό επίπεδο, η ίδια λογική εφαρμόζεται σε μικρότερη κλίμακα: επιβεβαιώστε Android TV ή Google TV με Widevine L1, ελέγξτε την καθυστέρηση εισόδου κάτω από 30 ms για gaming και βεβαιωθείτε ότι το streaming projector διαθέτει τουλάχιστον HDMI 2.1 με eARC. Κάθε streaming projector κάτω από $300 χονδρικής που παραλείπει το Widevine L1 θα αποτύχει στην αναπαραγωγή Netflix και Disney+ HD, κάτι που καταστρέφει την αξία του στο ράφι στις shortlists αγοραστών λιανικής μας.
Για διανομείς που αξιολογούν μια σειρά streaming projector για το 2026, ο χονδρικός μας κατάλογος αυτή τη στιγμή περιλαμβάνει 14 SKU σε τμήματα UST, standard throw και φορητά, με ASP που κυμαίνεται από $249 χονδρικής για μονάδες φορητών εισαγωγικού επιπέδου έως $1.450 χονδρικής για τη ναυαρχίδα GP95 ξενοδοχείων. Επικοινωνήστε με το τμήμα πωλήσεών μας για να ζητήσετε προσφορά ή να δείτε τον πλήρη κατάλογο OEM streaming projector.
Συχνές Ερωτήσεις
Ποιο είναι το καλύτερο streaming projector κάτω από $500 το 2026;
Ένα streaming projector $400-$500 το 2026 θα πρέπει να παρέχει εγγενές 1080p ή upscaling 4K, τουλάχιστον 500 ANSI lumens, Android TV 12 με Widevine L1 και HDMI 2.1. Μοντέλα από Xgimi, Anker Nebula και Hisense συνήθως πληρούν αυτή την κατηγορία, ενώ τα ισοδύναμα OEM της DataMax ξεκινούν από $249 χονδρικής σύμφωνα με την ανασκόπηση προϋπολογισμού του ProjectorCentral 2026.
Μπορεί ένα streaming projector να αντικαταστήσει μια τηλεόραση σαλονιού;
Ναι — ένα UST streaming projector που προβάλλει 100 έως 120 ίντσες από 25 cm έως 45 cm απόστασης από τον τοίχο αποτελεί βιώσιμη αντικατάσταση τηλεόρασης για νοικοκυριά που επιθυμούν μέγεθος οθόνης πάνω από 85 ίντσες. Περιμένετε 2.500 έως 4.500 ANSI lumens και σταθερή οθόνη απόρριψης περιβάλλοντος φωτός για παρακολούθηση κατά τη διάρκεια της ημέρας, σύμφωνα με το shootout UST του RTINGS.
Πόσα lumens χρειάζεται ένα streaming projector για χρήση στο φως της ημέρας;
Ένα streaming projector που χρησιμοποιείται σε φωτεινό σαλόνι χρειάζεται τουλάχιστον 2.500 ANSI lumens, και 3.500+ ANSI lumens είναι το όριο προδιαγραφών του 2026 για παρακολούθηση στο φως της ημέρας χωρίς σκίαση. Κάτω από 1.500 ANSI lumens, το streaming projector περιορίζεται μόνο σε χρήση σε σκοτεινό δωμάτιο.
Υποστηρίζουν τα streaming projector Netflix σε HD χωρίς παρακάμψεις;
Μόνο εάν το streaming projector διαθέτει πιστοποίηση Widevine L1 σε Google TV, Android TV 12 ή Fire TV. Οι ροές HD και HDR του Netflix απαιτούν L1· οι ροές L3 περιορίζονται στα 540p. Απορρίπτουμε κάθε πλαίσιο streaming projector στις γραμμές ODM μας που αποστέλλεται μόνο με L3.
Ποιο είναι το τυπικό χονδρικό MOQ για ένα custom streaming projector;
Το MOQ για ένα custom streaming projector στις γραμμές ODM μας ξεκινά από 500 μονάδες ανά SKU, με παράδοση 12 εβδομάδων από PO σε FOB Shenzhen. Πιλοτικές παραγγελίες χαμηλότερου όγκου 100 έως 200 μονάδων είναι διαθέσιμες για περιφερειακές δοκιμαστικές αγορές, με προσαύξηση δειγματοληψίας 20%.
Πόσο διαρκεί ένας κινητήρας φωτός laser σε ένα streaming projector;
Ένας κινητήρας φωτός laser-phosphor του 2026 σε ένα streaming projector βαθμολογείται σε 25.000 έως 40.000 ώρες έως 50% φωτεινότητα, έναντι 4.000 έως 6.000 ωρών για παλαιότερες μονάδες με λάμπα. Σε κύκλο 10 ετών καθημερινής χρήσης, το laser streaming projector εξοικονομεί περίπου $600 σε κόστος αντικατάστασης λάμπας ανά μονάδα, σύμφωνα με τα δεδομένα αξιοπιστίας laser της Epson.
Τελικό Συμπέρασμα για Αγοραστές του 2026
Η κατηγορία streaming projector του 2026 έχει ωριμάσει σε τέσσερα καθαρά τμήματα — φορητό, οικιακό κινηματογράφο, αντικατάσταση τηλεόρασης UST και φιλοξενία — και το όριο προδιαγραφών συνεχίζει να ανεβαίνει. Αγοραστές που κλειδώσουν Android TV 12 με Widevine L1, HDMI 2.1 και κινητήρες φωτός laser-phosphor τώρα θα αποφύγουν ανανεώσεις SKU μέσου κύκλου έως το 2028.
Εάν είστε έτοιμοι να προμηθευτείτε μια σειρά streaming projector ιδιωτικής ετικέτας για κανάλια λιανικής ή φιλοξενίας του 2026, η ομάδα μηχανικών μας μπορεί να ταιριάξει οποιοδήποτε από τα 14 SKU του χονδρικού μας καταλόγου στο στοχευμένο BOM σας. Επικοινωνήστε για να ζητήσετε προσφορά, εξερευνήστε τη σειρά projector οικιακού κινηματογράφου ή δείτε το reference design GP95 projector ξενοδοχείων για αναπτύξεις φιλοξενίας.
