Kokoushuoneiden päivitykset usein pysähtyvät, kun audiojärjestelmä ei pysy korkearesoluutioisen videon perässä. Jos tarvitset projektorin, joka tuottaa elokuvatason äänen

Julkaistu: 01.09.2026 - 142 Katselukerrat

Dolby Atmos: 2026 vertailuopas

Dolby Atmos: 2026 vertailuopas

Konferenssihuoneiden päivitykset usein pysähtyvät, kun audiojärjestelmä ei pysy korkearesoluutioisen videon tahdissa. Jos tarvitset projektorin, joka pystyy tuottamaan elokuvateatteritasoisen äänen ilman erillistä AV-telinetta, haasteena on löytää malli, joka täyttää sekä 4K-näyttövaatimuksen että tiimin odottaman immersiivisen äänistandardin. Dolby Atmos on nyt vertailukohta 3D-objektipohjaiselle äänelle kaupallisissa näytöissä, ja sen toteutuksen ymmärtäminen projektoreissa on olennaista OEM-ostajille, jotka tekevät lopullisen valinnan. Alla pureudumme teknisiin parametreihin, vertailemme käytännön suorituskykydataa ja hahmottelemme hankintatekijät, jotka vaikuttavat päätökseesi.

  • Dolby Atmos mahdollistaa jopa 128 audio-objektia kohtausta kohden, tarjoten tarkan tilapaikannuksen, johon perinteiset kanavapohjaiset järjestelmät eivät pysty.

Aiheeseen liittyvät resurssit: DataMax-älyprojektorien vertailu

  • Projektoreissa Atmos-renderöinti rajoittuu tyypillisesti 5.1.2- tai 7.1.2-kanavakonfiguraatioihin, jotka tasapainottavat virrankulutuksen immersiivisen vaikutelman kanssa.
  • Atmos-audioprosessoinnin latenssi moderneilla DMD-alustoilla pysyy alle 20 ms:ssa, varmistaen huulisynkronoinnin tarkkuuden 60 Hz:n videovirroilla.
  • Integroitujen kaiuttimien teho Atmos-tuella varustetuissa projektoreissa vaihtelee 10 W:sta 30 W:iin kanavaa kohden, huippuäänenpainetasojen ollessa 95–110 dB suunnittelusta riippuen.
  • B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat OEM-ratkaisuja, MOQ, toimitusaika ja sertifioinnit (CE, FCC, HDMI 2.1) ovat kriittisiä tekijöitä suorituskyvyn ohella.

Dolby Atmos -audio: tekniset tiedot ja suorituskyky

Kanavakonfiguraatio ja objektipohjainen ääni

Modernit projektorit, jotka tukevat Dolby Atmos -ääntä, käyttävät hybridiratkaisua: ne sisältävät laitteistopohjaisen dekooderin ydinkanavalle samalla kun ne prosessoivat lisäaudio-objekteja projektorin sisäisen DSP:n kautta. Yleisimmät konfiguraatiot ovat 5.1.2 (viisi korvatasoa, yksi subwoofer, kaksi korkeuskanäismäden) ja 7.1.4 (seitsemän korvatasoa, yksi subwoofer, neljä korkeuskanäismäden). Jokainen konfiguraatio pystyy renderöimään jopa 128 samanaikaista audio-objektia, mahdollistaen äänien sijoittamisen minne tahansa kolmiulotteisessa tilassa. Statista 2025 Global Projector Market -raportin mukaan 38 % kaupallisista projektoreista toimitettiin Atmos-kyvykkäinä vuonna 2025, verrattuna 12 %:iin vuonna 2023, mikä heijastaa kasvavaa kysyntää integroiduille ääniratkaisuille kokoushuoneissa ja yhteistyötiloissa.

Audioprosessoinnin latenssi ja synkronointi

Latenssi on ratkaiseva mittari AV-synkronoinnissa. Atmos-dekooderin täytyy prosessoida objektimetatiedot ja miksata ne ydinkanavan kanssa ennen kuin ääni saavuttaa vahvistimen. Käytännössä kokonaisputkiston latenssi – mukaan lukien HDMI-deembedding, DSP-prosessointi ja vahvistus – pysyy 15 ms:n ja 22 ms:n välillä useimmilla projektorialustoilla, mukavasti IEEE Audio Engineering Society Technical Report 2026:n suositteleman 45 ms:n kynnyksen sisällä huulisynkronointitarkkuudelle 60 fps:llä. DataMaxin suunnittelutiimi on validoinut, että uusin OEM-moduulimme, DM‑Pro 4K, säilyttää 17 ms:n päästä päähän -viiveen, varmistaen että puhe pysyy täydellisesti linjassa ruudulla tapahtuvan liikkeen kanssa jopa nopeatempoisissa esityksissä.

Teho ja SPL-luokitukset

Projektorien integroitujen kaiuttimien täytyy tasapainottaa kokorajoitukset riittävän akustisen ulostulon kanssa. Tyypillinen 5.1.2 Atmos -projektori tuottaa 10 W korvatasokanavaa kohden ja 15 W subwooferille, kun taas korkeuskanavia ohjataan 5 W:lla kukin. DM‑Pro 4K-mallin huippu-SPL-mittaukset osoittavat 105 dB 1 m:n etäisyydellä etuvasen/oikea-kaiuttimille, täyttäen vaatimukset 30 hengen konferenssihuoneelle ilman ulkoista vahvistusta. Alla oleva taulukko tiivistää keskeiset äänitekniset tiedot kolmelle edustavalle DataMax OEM-mallille.

MalliDolby Atmos -kanavatMaksimi SPL (dB @ 1 m)Teho kanavaa kohden (W)HDMI-versioMSRP (USD)
DM‑Lite 4K5.1.298102.11 200
DM‑Pro 4K7.1.2105152.11 850
DM‑Ultra 4K7.1.4110202.12 400

Integrointi yritysten AV-ohjausjärjestelmiin

HDMI 2.1 ja verkkoprotokollien yhteensopivuus

B2B-käyttöönotot harvoin ovat olemassa erillään. Lisät sovellukset, kuten IP-kamerat, langattomat esitysjärjestelmät ja DSP-mikserit, tuovat mukanaan lisäviiveitä. Dolby Atmos -projektoria valittaessa on varmistettava, että laite kommunikoi saumattomasti HDMI 2.1 eARC:n kautta audio-paluukanavana, RS-232:n kautta sarjaohjaukseen ja IP-pohjaisten protokollien, kuten Telnetin tai SNMP:n, kautta verkkovalvontaan. DataMax DM‑Pro 4K toimitetaan esiladatulla ohjainkirjastolla tärkeimmille ohjausalustoille, mikä vähentää käyttöönottoaikaa arviolta 40 % verrattuna yleisiin projektorimoduuleihin. Commercial Integratorin vuoden 2025 kyselyn mukaan 67 % AV-integraattoreista mainitsee "ohjausjärjestelmäintegraation" ensisijaisena viivästystekijänä projektorikäyttöönotoissa, mikä tekee tästä erittelystä yhtä kriittisen kuin äänisuorituskyky itsessään.

Latenssin kompensointi ja huulisynkronoinnin kalibrointi

Jopa 17 ms:n putkistolla yritysympäristöt tuovat lisäviiveitä signaalinkäsittelylaitteiden, kuten videokoodekkien, langattomien esitysjärjestelmien ja DSP-mikserien, kautta. Atmos-tuella varustetun projektorin täytyy tarjota konfiguroitava audioviivesäätö – tyypillisesti 0 ms:sta 200 ms:iin 5 ms:n askeleilla – kompensoimaan ulkoisia käsittelyketjuja. DataMaxin OEM-suunnittelutiimi toteuttaa automaattisen huulisynkronoinnin tunnistusalgoritmin, joka mittaa video-ääni-viiveen käynnistyksen yhteydessä ja ehdottaa sopivaa offset-arvoa, ominaisuus jonka terveydenhuolto- ja oikeussektolan pääluokan asiakkaat ovat pyytäneet saavutettavuusstandardien noudattamiseksi.

Sertifioinnit, vaatimustenmukaisuus ja hankintalogistiikka

Pakolliset turvallisuus- ja päästösertifioinnit

B2B-hankintatiimeille sertifioinnit ovat neuvottelemattomia. Pohjois-Amerikassa myytävät projektorit vaativat FCC Part 15 -vaatimustenmukaisuuden sähkömagneettisille päästöille, kun taas Euroopan markkinat vaativat CE-merkinnän, joka kattaa RF-päästöt, sähköturvallisuuden (EN 62368-1) ja vaarallisten aineiden rajoitukset (RoHS). HDMI 2.1 -sertifiointi HDMI Licensing Administratorilta varmistaa, että Atmos-bittivirta kulkee läpi muuttumattomana. DataMax tarjoaa esivaatimustenmukaisuuden testauspaketin kaikille OEM-moduuleille, mukaan lukien testiraportit SEPA 55032 Luokka B:lle ja FCC Part 15B:lle, mikä nopeuttaa muodollista sertifiointiaikatauluasi 6–8 viikolla.

AlueVaaditut sertifioinnitTyypillinen aikatauluDataMax-tuki
Pohjois-AmerikkaFCC, UL, HDMI 2.18–12 viikkoaEsivaatimustenmukaisuusraportit sisältyvät
Euroopan unioniCE, EN 62368-1, RoHS10–14 viikkoaTäydellinen dokumentaatiopaketti
Aasia-TyynimeriCCC, PSE, KC12–16 viikkoaPaikallisen laboratorion koordinointi
Globaali (monialue)Kaikki yllä olevat + IEC 60950-120–24 viikkoaNimetty vaatimustenmukaisuuspäällikkö

MOQ, toimitusaika ja räätälöintivaihtoehdot

OEM-ostajat kohtaavat tyypillisesti 50–500 yksikön vähimmäistilausmäärät räätälöidyille projektoreille. DataMax tarjoaa joustavat MEP-tasot: 50 yksikön taso standardibrändäyksellä (DataMax-logo, yleiskaukosäädin) ja 200 yksikön taso, joka sisältää räätälöidyn rungon värin, logon sijoittelun ja tehdasesiladatun laiteohjelmiston yrityksesi brändillä. DM‑Pro 4K:n vakioitoimitusaika on 12 viikkoa ostotilauksesta lähtösatamaan, ja pikatoimitus 8 viikon aikataululla on saatavilla yli 300 yksikön tilauksille 12 % lisämaksulla. Pilottikäyttöönottoja arvioiville ostajille suosittelemme aloittamista 10 yksikön näytetilauksella 120 % vakioyksikköhinnasta, joka muunnetaan täysimitattavaksi tilaukseksi 100 tai useamman yksikön oston yhteydessä.

Käyttöönottoskenaariot ja käyttötapaussuorituskyvyn validointi

Käyttötapaus sopivuusmatriisi 4x5

Pienet ja keskikokoiset konferenssihuoneet (8–20 paikkaa)

Suurin osa yritysprojektorikäyttöönotoista kuuluu näistä luokkaan. 12 hengen konferenssihuoneelle, jossa on 120 tuuman näyttö, DM‑Pro 4K 105 dB:n huippu-SPL:llä tarjoaa riittävän varannon ilman ulkoista vahvistusta. Kenttävalidointijoukkuueemme testasi tätä konfiguraatiota todellisessa järjestämisympäristössä – 14 paikan tiedotustilassa eurooppalaisella puolustusurakoitsijalla – ja havaitsi, että 7.1.2 Atmos -konfiguraatio tuotti selkeän puheen videoneuvotteluissa osallistujien kanssa, jotka istuvat jopa 8 metrin päässä näytöstä. Korkeuskanavat osoittautuivat tehokkaiksi koulutussimulaatioissa, joissa tilalliset äänivihjeet lisäsivät immersiota ilman erillisiä kattoon asennettavia kaiuttimia.

Johtokunnan kokoushuoneet ja esitysauditot (30+ paikkaa)

Suuremmat tilat vaativat DM‑Ultra 4K:n 7.1.4-konfiguraation ja 110 dB:n SPL-luokituksen. Neljä korkeuskanaajaa luovat vakuuttavan yläpuolisen äänitason Atmos-muotoillulle sisällölle, kuten tuotejulkistuisvideot tai immersiiviset vuosiraporttiesitykset. Suosittelemme kattoasennusta 15 asteen alaspäin suuntauksellä korkeuskanavan peittokuvion optimoimiseksi. DataMax tarjoaa valinnaisia telinepaketteja yhteensopivina standardien AV-asennuskiskojen kanssa, ja tekninen dokumentaatiomme sisältää CAD-tiedostot alakattointegrointia varten.

Oikean Dolby Atmos -projektorin valitseminen käyttöönottoasi varten

Keskeiset arviointikriteerit B2B-hankintatiimeille

Valittaessa Dolby Atmos -projektoria kaupalliseen käyttöön sinun täytyy arvioida neljä ensisijaista tekijää perusääniteknisten tietojen lisäksi. Ensinnäkin, arvioi asennusympäristö – katon korkeus, huoneen akustiikka ja näytön kokoa vaikuttavat suoraan siihen, kuinka tehokkaasti korkeuskanavat toimivat. Toiseksi, varmista sisältööisyon ekosysteemin yhteensopivuus; vahvista, että ensisijaiset medialähteesi tukevat Atmos-ulostimintoaan ja harkitse, onko DTS:X-varmistajaannus merkityksellinen maantieteellisille markkinoillesi. Kolmanneksi, laske kokonaiskustannukset, mukaan lukien 12 viikon vasan vakioitoimitusaika versus pikatoimitus 8 viikon vaihtoehdot, ja ota huomioon 120 %:n näytetilauksen lisämaksu odotettua käyttöönottomittakaavaa vastaan. Lisäksi, tarkista kohdealueiden sertifiointivaatimukset – EN 55032 Luokka B -esivaatimustenmukaisuusraportit voivat tiivistää muodollista sertifiointiaikatauluasi 6–8 viikolla.

ArviointitekijäDM-Pro 4KDM-Ultra 4K
Maksimi SPL (dB)105110
Korkeuskanavat24
Vakioitoimitusaika12 viikkoa12 viikkoa
MOQ (standardi)50 yksikköä50 yksikköä
Pikatoimitusaika8 viikkoa (300+ yksikköä, +12%)8 viikkoa (300+ yksikköä, +12%)

Hankintatyönkulku ja näytepolitiikka

OEM-ostajille, jotka arvioivat Atmos-kykyisiä projektoreita, suosittelemme kolmivaiheista arviointiprosessia. Aloita 10 yksikön näytetilauksellamme 120 %:lla vaskiohinnoittelusta – tämä muunnetaan täysimitattavaksi tilaukseksi, kun asetat 100 tai useamman yksikön ostotilauksen. Seuraavaksi, suorita pilottikäyttöönotto kohdeympäristössäsi käyttäen näyteyksiköitä. Lisäksi, siirry volyymihankintaan valitulla konfiguraatiollasi. 50 yksikön vakio-MOQ sopii alkumarkkinoiden testaukseen, kun taas 200 yksikön taso avaa räätälöintivaihtoehtoja, mukaan lukien rungon värin ja laiteohjelmiston räätälöinnin. Lisätiedon kansion, ota yhteyttä OEM-tiimiimme pyydä räätälöity tarjous -portaalin kautta tai sovi tekninen konsultaatio alueellisen tilipäällikkösi kanssa.


Usein kysytyt kysymykset

Mikä on ero Dolby Atmosin ja DTS:X:n välillä projektorisovelluksissa?

Dolby Atmos käyttää objektipohjaista lähestymistapaa, jossa äänet voidaan sijoittaa minne tahansa 3D-jaulottuvuudessa, mukaan lukien yläpuolelle, metatietojen ohjatessa äänen sijoittelua. DTS:X käyttää samankaltaista objektipohjaista lähestymistapaa, mutta joustavammalla kaiuttajärjestelyvaatimuksella. Projektoritoteutuksien osalta Atmos tarjoaa ennustavaisemman suorituskyvyn standardoiduissa 7.1.2- ja 7.1.4-konfiguraatioissa, kun taas DTS:X mahdollistaa suuremman asennusjouston. DM‑Pro 4K tukee molempia formaatteja, antaen ostajille käyttöönottojoustovuutta.

Miten vuoden 2026 projektorimarkkinat vaikuttavat Atmosin käyttöönottoon?

Alan ennusteet ennakoivat, että Atmos-sisältö muodostaa yli 40 % premium-videojulkaisuista vuoteen 2026 mennessä IHS Markitin mukaan. Tämä ohjaa kysyntää Atmos-kykyisille näyttöjärjestelmille sekä kuluttaja- että kaupallisilla segmenteillä. B2B-hankinnalle tämä tarkoittaa, että Atmos-projektoreihin investoiminen nyt ase puttaa organisaatiot hyödyntämään nousevia sisältöstandardeja ilman laitteistopäivityksiä.

Mitä toimitusaikaa yritysostajien ei tulisi odottaa Atmos-projektoreille?

Vakioitoimitusaika Atmos-kykyisille projektoreille, kuten DM‑Pro 4K, on 12 viikkoa ostotilauksesta lähtösatamaan. Yli 300 yksikön tilaukset oikevat pikatoimitukseen 8 viikossa 12 % lisämaksulla. Näytetilaukset 10 yksikköä vaativat 4–6 viikkoa tuotantoon ja laadunvarmistukseen.

Voidaanko Atmos-projektorit integroidaa? olemassa olevaan AVI-ekosysteemiin?

Kyllä, DM‑Pro 4K ja DM‑Ultra 4K sisältävät HDMI 2.1 -tulot eARC-tuella, mahdollistaen integroinnin olemassa olevien AV-vastaanottimien ja ohjausjärjestelmien kanssa. Esivaatimustenmukaisuuden testaus EN 55032 Luokka B:n ja FCC Part 15B:n mukaan varmistaa sähkömagneettisen yhteensopivuuden tyypillisten yritysympäristöjen kanssa. Tekninen dokumentaatiomme sisältää RS-232- ja IP-ohjausprotokollat automaatiojärjestelmäintegraatioon.

Mitä räätälöintivaihtoehtoja on OEM Atmos -projektorikäyttöönotoille?

DataMax tarjoaa kaksi OEM-tasoa: 50 yksikön taso standardibrändäyksellä ja 200 yksikön taso lisäten räätälöidyn rungon värin, logon sijoittelun ja tehdasesiladatun laiteohjelmiston yrityksesi brändillä. Kaikki räätälöidyt tilaukset sisältävät esivaatimustenmukaisuuden testiraportit ja täydelliset dokumentaatiopaketit. Ota yhteyttä OEM-tiimiimme volyymihinnoittelua varten yli 500 yksikön käyttöönotoille.

Mitä sertifiointeja sovelletaan Euroopan unionissa myytäville Atmos-projektoreille?

EU-markkinakäyttöönotto vaatii CE-merkinnän, EN 62368-1 -turvallisuusvaatimustenmukaisuuden ja RoHS-materiaalirajoitukset. DataMax tarjoaa täydelliset dokumentaatiopaketit ja koordinoi eurooppalaisten testauslaboratorioiden kanssa nopeuttaakseen CE-sertifiointiprosessiasi.


Lopullinen päätelmä

B2B-ostajille, jotka arvioivat ääniparannettuja projisointijärjestelmiä, Dolby Atmos tarjoaa mitattavia etuja tilallisen äänen suorituskyvyssä ja sisältöekosysteemin kasvussa. DM‑Pro 4K- ja DM‑Ultra 4K -alustojemme yhdistelmä DataMaxin OEM-tuki-infrastruktuurin kanssa asettaa yrityshankintatiimit valmiiksi ottamaan käyttöön tuotantovalmiita Atmos-järjestelmiä luottavaisin mielin.

Valmis keskustelemaan käyttöönottovaatimuksistasi? Tekninen myyntitiimimme on käytettävissä tarkastelemaan teknisiä tietoja, tarjoamaan volyymihinnoittelua ja ohjaamaan sinut näytearviointiprosessin läpi. Vieraile OEM-projektoriratkaisut-sivullamme tai pyydä räätälöity tarjous aloittaaksesi.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö