Julkaistu: 12.02.2026 - 110 Katselukerrat
Kannettavien projektorien markkinoiden koko ja kasvu 2025
Hankintatiimisi juuri pingasi: ostaja haluaa lähetyksen Q3:lla, mutta spesifikaatiolomakkeella on vielä viime kvartaalin kirkkausluvut, ja asiakkuuspäällikkösi kysyy, mikä sirualusta lukitaan lomakauden tuotantoikkunaan. SKU-keskustelu on siirtynyt yhdestä dian kaaviosta toimivaksi hankinta-asiakirjaksi. Jakelijat, vähittäiskauppabrändit ja OEM/ODM-ostajat esittävät nyt samoja operatiivisia kysymyksiä samaan aikaan: kuinka nopeasti kategoria laajenee, missä hintatasot asettuvat, ja mitkä laitteistosuunnitelmat ovat vielä olennaisia kuusi kuukautta ostotilauksen (PO) tekemisen jälkeen. Tämä raportti antaa sinulle mallipohjan, jonka voit viedä suoraan hankintakokoukseen, sekä tekniset ankkurit, joita tarvitset spesifikaation puolustamiseen vähittäiskaupan ostajien edessä.
Yhteenveto
- Globaali yksikkökehitys osoittaa noin 18–22 %:n vuosittaista yksikkötoimitusten kasvua, ja laservalonheitin (laser phosphor display) -mallit imevät valtaosan uusista SKU:ista yli 1500 ANSI lumenin kohdalla.
- Ultra-short throw- ja tri-laser-arkkitehtuurit ovat siirtyneet lippulaivamalleista keskitasolle 2025 valikoimissa, puristaen kannettavan ja kotiteatterin muototekijöiden välistä eroa.
- B2B-tukkuhintatasot ovat jakautuneet selkeästi kolmeen vyöhykkeeseen vuonna 2025: alle 150 $ entry, 250–450 $ keskitaso ja 600 $+ premium, ja OEM/ODM-vähimmäistilausmäärät (MOQ) ovat vakiintuneet 500–1000 yksikköön SKU:aa kohden.
- Hankintatiimeille, jotka lukevat tätä kannettavien projektorien tiivistelmää: 12–16 viikon toimitusajat ovat edelleen turvallinen suunnitteluikkuna Q4 2025 vähittäiskaupan ohjelmille, ja DDP Shenzhen -ehdot ovat yhä yleisimmät Pohjois-Amerikkaan ja EU:hun suuntautuville lähetyksille.
- Kategoria on siirtymässä yhden alueen tarinasta (Pohjois-Amerikka ja Kiinan kotimarkkina) aidosti monialueiseksi projektoritarinaksi, ja Kaakkois-Aasia sekä Latinalainen Amerikka kirjaavat nopeimmat 2025 kasvuvauhdit.
Mitä SKU-luvut todella tarkoittavat ostotilauksessa


Kun ostajat ja kategoriapäälliköt kysyvät meiltä mallinäkymistä, ensimmäinen asia jonka DataMaxilla selvennämme on, että otsikkotason toimitusluvut eivät vastaa osoitettavissa olevaa kysyntää tietylle spesifikaatiolle. Kaksi jakelijaa voivat molemmat raportoida "markkinoiden kasvaneen 20 %" ja silti puhua täysin eri SKU-sekoituksista. Yksikköluku, joka merkitsee OEM/ODM-suunnittelussa, on laservalonheitinmoottoreihin (laser phosphor display) sidottu yksikkömäärä, koska tällä segmentillä vaihtosyklit, vähittäismarginaalit ja sertifiointikustannukset kohtaavat.
Q1–Q3 2025 tuotantodatassamme SKU:ille, joita valmistamme vähittäiskaupan ja private-label-kumppaneiden kanssa, laservalonheitin (laser) -pohjaiset kannettavat mallit kasvoivat noin 3,1 kertaa nopeammin kuin lamppupohjaiset yksiköt samassa kanavatasossa. Tämä seuraa laajempaa kannettavista projektoreista raportoivaa linjaa analyytikkopöydiltä, joissa laservalonheitin (laser phosphor display) -käyttöönottoa pidetään yksittäisenä suurimpana 2025 sekoitusmuutoksen ajurina. Hankintapäällikölle, joka punnitsee lamppua vs. laservaloa, käytännön johtopäätös on, että 2026 vähittäiskaupan RFP:t tulevat yhä enemmän määrittelemään vain laserin, ja lamppu-SKU:t ovat nyt tyhjennyssyklin peli eikä kasvuveto.
Kirkkausvyöhykkeet ja 1500 ANSI lumenin kynnysarvo
Toinen projektoridatan leikkaus, jonka käymme läpi jokaisen uuden B2B-ostajan kanssa, on kirkkausjakauma. Sisäinen toimitussekoituksemme vuodelle 2025 jakautuu suunnilleen seuraavasti:
| Kirkkausvyöhyke (ANSI lumenia) | Osuus 2025 yksiköistä | Tyypillinen moottori | Tyypillinen käyttökohde |
|---|---|---|---|
| Alle 500 | ~22 % | LED | Lapset, entry-kuluttaja, uutuuslahjat |
| 500–1499 | ~38 % | LED / Laser-hybridi | Valtavirran kannettava, ulkokäyttö, opiskelija-asunto |
| 1500–2999 | ~28 % | Laser Phosphor Display | Olohuone, hybridityö, B2B-kokoushuoneet |
| 3000+ | ~12 % | Laser / Tri-Laser | Premium kannettava, ProAV, koulutus |
1500 ANSI lumenin raja on SKU-kaavion käännekohta. Sen yläpuolella laservalonheitin (laser phosphor display) dominoi, keskimääräiset myyntihinnat nousevat 450–1200 $:n vähittäiskauppavyöhykkeelle, ja OEM/ODM-sertifioinnin laajuus laajenee kattamaan korkeamman wattitehon virtalähteet, aktiivisen jäähdytyksen validoinnin ja usein IEC 62471 -valoturvallisuusarvioinnin. Hankintatiimeille, jotka arvioivat mahdollisuuksia, tämä on myös kohta, jossa tukkukate lakkaa kutistumasta ja alkaa vakautua – minkä vuoksi näemme enemmän private-label-toimintaa tällä vyöhykkeellä kuin sen alapuolella vuonna 2025.
Kanavasekoitus: minne yksikkömäärä päätyy
Tämä projektoritarina ei koske vain moottoreita ja lumeneita; kyse on myös siitä, minne laatikot päätyvät. Kolme kanavaa imivät valtaosan 2025 tuotannostamme:
- Pohjois-Amerikan vähittäiskauppa ja D2C-verkkokauppa, jossa projektorin momentumia ohjaavat alle 400 $:n 1080P-lasermallit ja kasvava 4K UHD kannettava taso 700–900 $:n vähittäishintapisteessä.
- EU:n ja UK:n vähittäiskauppa, jossa energiatehokkuusmerkinnät ja EcoDesign-vaatimustenmukaisuus ovat työntäneet useita lamppupohjaisia SKU:ja hyllyltä ja kiihdyttäneet vain laservaloon perustuvaa käännöstä, joka ankkuroi SKU-ennusteen.
- Kaakkois-Aasia ja Latinalainen Amerikka, jotka yhdessä kirjasivat nopeimman 2025 yksikkökasvun jakelijaverkostossamme ja ovat alueita, joissa mallinäkymä vuodelle 2026 näyttää vahvimmalta, erityisesti 800–1500 ANSI lumenin keskitason kannettavien mallien osalta.
OEM/ODM-ostajille kanavasekoitus on tärkeä, koska sertifiointipaketit vaihtelevat määränpään mukaan. Brasiliaan menevä yksikkö-SKU tarvitsee INMETRO:n, Saksaan menevä päivitetyn EU-energiamerkin, ja Yhdysvaltoihin menevä yksikkö tarvitsee uusimmat FCC- ja UL-pakkausmerkinnät. Tyypillisesti niputamme nämä 1000 yksikön MOQ-tasolle vähittäiskumppaneille, jotka ajavat monialueisia 2025 ohjelmia, mikä pitää tämän projektorilaajentumisen käytännöllisenä eikä teoreettisena.
Hankintakohtaiset ankkurit kannettavien projektorien sykliin
Muutamia operatiivisia lukuja, jotka annamme jokaiselle uudelle B2B-ostajalle, joka arvioi SKU-mahdollisuuksia:
- 12–16 viikon OEM/ODM-toimitusaika ostotilauksesta (PO) FOB Shenzheniin standardille 500–1500 ANSI lumenin laser-kannettavalle SKU:lle.
- 500 yksikön MOQ useimmille private-label kannettaville kuorille, ja 1000 yksikköä avaa mukautetut värit, käynnistyslogon ja pakkausmuutokset.
- 3,2 kg on nykyinen 2025 "kannettavan" painon makea kohta 1080P-laser-tasolla; mikä tahansa yli 4 kg alkaa menettää kannettavan tagin vähittäismainonnan testauksessa.
- 249 $ on tyypillinen 2025 tukkuhinnan lattia uskottavalle 1080P LED-kannettavalle; sen alle mentäessä kirkkaus yleensä putoaa alle 300 ANSI lumenin eikä yksikkö ole enää kilpailukykyinen mallin valtavirran segmentissä.
OEM-ostajille, jotka arvioivat yksikköputkea, yksittäisin puolustettavin 2025 spesifikaatio on 1080P laservalonheitin (laser phosphor display) kannettava 1500–2000 ANSI lumenilla, alle 3,5 kg, Android TV:llä tai dokumentoidulla langattomalla suoratoistopinolla, ja 12 viikon tuotantoikkunalla. Tämä kokoonpano kattaa laajimman siivun tästä projektorin kysyntäkäyrästä ja jättää liikkumavaraa sekä B2B-kokoushuone- että B2C-olohuoneasemoinnille ilman SKU:n uudelleentyökaluamista syklin aikana.
Seuraavassa osiossa siirrymme projektoripohjalukemista 2026 ennustevyöhykkeisiin ja kilpailukentän muutoksiin, joihin ostajien tulisi varautua jo nyt.
2026 ennustevyöhykkeet SKU-kehitykselle
Siirryttäessä 2025 perustasosta suunnitteluhorisonttiin, kolme ennustevyöhykettä on tärkeimpiä B2B-hankintatiimeille, jotka mitoittavat mallisitoumuksiaan vuoden 2026 vähittäiskauppakalentereita vasten.
Konservatiivinen, perus- ja optimistinen vyöhyke yksikölle
Kun jaamme sisäisiä lukuja vähittäiskaupan ostajille ja jakelijakumppaneille, kehystämme tämän projektorinäkymän kolmeen vyöhykkeeseen yhden piste-estimaatin sijaan:
- Konservatiivinen vyöhyke: 8–10 %:n yksikkökasvu vuonna 2026, jota ohjaa vaihtokysyntä vanheneville 720P-lamppupohjaisille kannettaville ja tasainen alle 300 $:n B2C-entry-taso.
- Perusvyöhyke: 14–17 %:n yksikkökasvu, jota tukee 1080P laservalonheitin (laser phosphor display) -taso 800–2000 ANSI lumenilla, joka nyt ankkuroi projektorin valtavirtaa.
- Optimistinen vyöhyke: 22–26 %:n yksikkökasvu, jos 4K UHD kannettavien hinnoittelu menee alle 599 $:n vähittäishinnan ja Kaakkois-Aasian sekä Latinalaisen Amerikan jakelijavolyymit skaalautuvat SKU-ennusteen mukaisesti.
Perusvyöhyke on se, jota OEM/ODM-tuotantoaikataulumme seuraa, konservatiivista vyöhykettä käytetään inventaarion downside-skenaariona ja optimistinen vyöhyke varataan kapasiteetin laajentamispäätöksiin. Statistan Consumer Electronics -näkymän mukaan kannettavat näyttölaitteet ovat nopeimmin kasvavien CE-alakategorioiden joukossa maailmanlaajuisesti, mikä on linjassa sisäisen perusvyöhykkeemme kanssa mallikehityksessä. OEM-ostajille, jotka arvioivat yksikköputkeaan vuoden 2026 vähittäiskaupan suunnittelua vasten, konservatiivinen ja perusvyöhyke ovat niitä, joiden tulisi ohjata PO:n ajoitusta ja varmuusvarastotasoja, kun taas optimistinen vyöhyke ohjaa toisen aallon kapasiteettivarauksia.
Kuinka suunnittelemme kannettavien projektorien tuotantokalenterin DataMaxilla
Omassa toiminnassamme SKU-sykli käännetään liukuvaksi 14 viikon tuotantokalenteriksi. Standardit 1080P-laser-kannettavat rakennelmat (1200–1500 ANSI lumenin kuoret) istuvat 12 viikon PO–FOB-toimitusajalla, kun taas 4K UHD kannettavat rakennelmat mukautetulla käynnistysanimaatiolla ja pakkauksella istuvat 16 viikon polulla. Pidämme noin 18 % kuukausikapasiteetista joustovaraa kiireellisille mallitilauksille toistuvilta B2B-ostajilta, mikä on tullut vakio-odotukseksi jakelijasopimuksissamme.
Yksikköostajakarttaa muokkaavat kilpailukentän muutokset
Brändikartta, joka määritti tämän projektorikategorian vuonna 2023, ei ole enää kartta, jota ostajien tulisi käyttää suunnittelun pohjana vuoden 2025 lopussa ja 2026.
Bränditason uudelleenjärjestely kannettavien projektorien kategoriassa
Nopea tason tilannekuva SKU-kilpailukentästä, piirretty SKU:ista, jotka päätyivät jakelijaverkostoomme ja vähittäiskaupan auditointeihin vuonna 2025:
| Bränditaso | Edustavat brändit | Tyypillinen 2025 kannettavan spesifikaatio | Tukkuhinta-alue | Pääkanava |
|---|---|---|---|---|
| Premium-kuluttaja | Sony, Samsung (The Freestyle -sarja), Anker Nebula | 1080P laser, 800–2000 ANSI lumenia, 1,0–2,5 kg | 320–580 $ | Brändin D2C, tavaratalovähittäiskauppa |
| Valtavirran arvo | Hisense, Xgimi, Dangbei | 1080P LED/laser-hybridi, 600–1500 ANSI lumenia, 1,5–3,0 kg | 180–340 $ | Amazon, EU/UK vähittäiskauppa |
| Nouseva ODM/OEM private label | DataMax-kumppanibrändit, alueelliset vähittäiskauppiaat | 1080P laservalonheitin, 800–1500 ANSI lumenia, 2,5–3,2 kg | 140–260 $ | Alueellinen vähittäiskauppa, D2C, promo |
| Niche-erittäin budjetti | Brandaamattomat Shenzhen-viejät | 720P LED, alle 300 ANSI lumenia, ei laservaloa | Alle 90 $ | Vain marketplace |
B2B-ostajille, jotka arvioivat malliputkea, valtavirran arvo- ja nouseva ODM/OEM private label -taso ovat kohtia, joissa kate ja konfiguroitavuus kohtaavat puhtaimmin, minkä vuoksi DataMax keskittää yksikkötuotantokapasiteettinsa tälle vyöhykkeelle. IDC:n Worldwide Quarterly Smart Home Device Trackerin mukaan älynäyttöön liittyvät laitteet kokevat kaksinumeroista kategoriakasvua, mikä validoi valtavirran arvotason tämän projektorin kysyntäkäyrän rakenteellisena ankkurina.
Mistä uusi SKU-kysyntä on tulossa
Kolme kysyntätaskua on syytä nostaa esiin B2B-hankintatiimeille, jotka suunnittelevat 2026 sitoumuksia mallikehyksen sisällä:
- Ulkoilu- ja retkeilykanavan SKU:t 600–900 ANSI lumenilla, sisäänrakennetulla akulla ja IPX-luokitelluilla koteloinnilla. Olemme nähneet 2025 PO-volyymin tässä taskussa lähes kaksinkertaistuneen verrattuna 2024.
- Hybridityön ja kokoushuoneen apuyksiköt 1500–2500 ANSI lumenilla automaattitarkennuksella ja trapetsikorjauksella, usein myyty SMB-asiakkaille rinnakkain B2C-olohuonetarjouksen kanssa.
- Koulutus- ja tutorointikanavan kannettavat Android TV:llä, näytön peilauksella ja lapsitilan sisältösuodattimilla, pääasiassa Kaakkois-Aasian ja Latinalaisen Amerikan jakelijatilauksissa.
Jokainen tasku vastaa selkeästi erilaista yksikkö-SKU-profiilia, minkä vuoksi OEM/ODM-ostajien tulisi vastustaa kiusausta yhdistää kaikki kysyntä yhteen 1080P-kuoreen ja sen sijaan suunnitella vähintään kaksi SKU:ta vuoden 2026 kannettavien projektorien ennustetta vasten.
Mitä huomioida hankittaessa projektorien SKU:ja
B2B-hankintatiimeille, jotka rakentavat 2026 putkea SKU-pohjalukemaa vasten, alla oleva hankintalista on se, mitä me DataMaxilla käytämme jokaista tarjouspyyntöä vastaan. Käytä sitä toimivana suodattimena ennen kuin sitoudut MOQ:hon mitä tahansa malliennustetta vastaan.
- Optisen moottorin taso: Laservalonheitin tai LED/laser-hybridi 800–1500 ANSI lumenilla kattaa valtavirran yksikön makean kohdan. Vältä alle 300 ANSI lumenia, ellei kohdekanava ole ehdottomasti alle 90 $:n promo.
- SoC- ja OS-lukitus: Vahvista WiFi 6 -moduuli, Bluetooth-versio ja onko Android TV, Netflix-lisensioitu firmware tai neutraali AOSP-rakennelma esiasennettuna projektorisi SKU:lle.
- Akustinen profiili: Alle 28 dB vakiotilassa on kynnysarvo, jonka useimmat vähittäiskaupan ostajat nyt odottavat projektorin rajoissa.
- Mekaaninen spesifikaatio: 2,0–3,2 kg runko, automaattitarkennus, automaattinen trapetsikorjaus ja vähintään yksi USB-C PD -tulo ovat siirtyneet mukavasta lisäominaisuudesta perusvaatimukseksi 2026 kannettavien projektorien markkinakoko ja kasvu 2025 putkessa.
OEM/ODM-hankintalista kannettavien projektorien markkinakoko ja kasvu 2025 -ostajille
OEM-ostajille, jotka arvioivat kannettavien projektorien markkinakokoa ja kasvua 2025 putkea, standardoimme DataMax-sisäänottolomakkeemme neljän kaupallisen portin ympärille:
| Portti | Mitä vahvistetaan | DataMax-oletus |
|---|---|---|
| MOQ | Pilottierä vs. massatuotanto | 500 yksikön pilotti, 2 000+ yksikön massatuotanto |
| Toimitusaika | Näytteestä massatuotantoon | 12 viikon näytesykli, 30–45 päivän bulkki talletuksen jälkeen |
| Näytepolitiikka | Referenssiyksikkö, mukautettu logo, työkalut | 7 päivän näytelähetys, työkalumaksu hyvitetään 10K yksikössä |
| Yhteydenottokanava | Myynti-insinööri + jälkihoito | Omistettu AE tiliä kohden, 24 kuukauden takuu |
Anna samat neljä porttia mille tahansa potentiaaliselle kannettavien projektorien markkinakoko ja kasvu 2025 -toimittajalle. Jos he eivät pysty vastaamaan kaikkiin neljään selkeästi, kannettavien projektorien markkinakoko ja kasvu 2025 -ennusteen riski on sinun taseessasi, ei heidän.
Mitä DataMax suosittelee
Seuraavat askeleet kannettavien projektorien markkinakoko ja kasvu 2025 -putkellesi
Lukitse 2026 ennusteesi kannettavien projektorien markkinakoko ja kasvu 2025 -perustasolle noin 9,2 miljoonaan yksikköön, suunnittele kaksi SKU:ta yhden sijaan, ja lähetä BOM:si tehtaalle, joka vastaa yllä oleviin neljään kaupalliseen porttiin empimättä.
Hinnoittelua, spesifikaatiolomakkeita ja MOQ:ta valtavirran 1080P-laser-yksiköille varten, pyydä räätälöity tarjous tai tutustu kotiteatteriprojektorien valikoimaamme. Vertaillaksesi OEM-kyvykkyyksiä rinnakkain, lue OEM-älyprojektorien valmistusoppaamme, ja hotellialan ostajille, jotka rakentavat kannettavien projektorien markkinakoko ja kasvu 2025 -läheistä SKU:ta, katso GP95-hotelliprojektorin referenssirakennelma.
