Julkaistu: 26.08.2026 - 149 Katselukerrat
Näin valitset projektorin Google Meet -kokouksiin vuonna 2026
Kaksitoista ihmistä täyttää neuvotteluhuoneen, IT-vastaava vetää geneerisen näytön hyllyltä, ja kello 10:14 Google Meet -ruudukko näyttää seinällä pikselöityneeltä mosaiikilta. Kaikki kumartuvat eteenpäin, siristävät silmiään ja pyytävät isäntää toistamaan viimeisen dian. Huoneen käyttö maksoi tänä aamuna 4,200 dollaria ja kokous maksoi tiimille kolmekymmentä minuuttia keskittymistä. Juurisyynä on lähes aina sama: huoneeseen valittua projektoria ei ole suunniteltu, hankittu tai konfiguroitu lainkaan pilvivideojä varten. Tämä opas kertoo tarkalleen, miten valitset SKU:n vuonna 2026, kirjoitettuna sellaisen tehtaan OEM/ODM-näkökulmasta, joka toimittaa tuhansia näitä yksiköitä B2B-ostajille joka neljännes.
Nopea yhteenveto
- Google Meet -projektori on määriteltävä ANSI-lumenien, heittosuhteen, resoluution, latenssin sekä sertifioidun Cast/Miracast/Chromebook-tuen ympärille, ei kuluttajaluokan kotiteatteriominaisuuksien.
- 12 hengen neuvotteluhuoneessa vuoden 2026 lähtötason vähimmäismääritys on 3,500 ANSI lumenia, 1080p natiiviresoluutio (4K UHD suositeltava), heittosuhde välillä 0,25 ja 1,2 sekä Wi-Fi 6 ja sisäänrakennettu Google Cast.
- Yli 80 ms:n latenssi muuttaa huulisynkronoinnin mitattavaksi tuottavuusveroksi; aseta etusijalle alle 40 ms:n päästä-päähän -latenssilla testatut mallit.
- UST (ultralyhyen heiton) laser-mallit, joiden heittosuhde on 0,19–0,27, ovat nyt oletusvalinta pienryhmähuoneisiin, koska ne poistavat varjojen ja pöydän heijastusten häiriön.
- Hankintatiimeille ja kanavaostajille OEM/ODM-hankinta Shenzhenin tehtaalta tarjoaa 3,200–4,500 ANSI lumenin Google Meet -projektorin Google Meet -asennukseen noin 35–55 % Tier-1-vähittäismyyntivastineita halvemmalla, 12 viikon toimitusajalla ja CE/FCC/RoHS-sertifioinnilla vakiona.
Miksi "yksikkö" on oma tuoteluokkansa, ei geneerinen näyttövalinta
Google Meet -projektori ei ole sama tuote kuin kotiteatteriprojektori, luokkahuoneprojektori tai golfsimulaattoriprojektori, vaikka neljä näistä SKU:sta voivat olla samalla tuotantolinjalla. Käyttötapaus määrittelee spesifikaation. Pilvivideopuhelut asettavat erityisiä rajoitteita, joita kotiteatteri-insinöörit eivät ole koskaan optimoineet: jatkuva RGB-signaali matalalla latenssilla, korkea lumen-tuotto kahdeksan tunnin työpäivien ajan, tuulettimen melu alle 32 dB yhden metrin etäisyydellä sekä käyttöjärjestelmätason integraatio Googlen Meet-laitteistopinoon (Cast, Meet Hardware Kit, Chromebox-viitesuunnitelmat). Kun DataMax:n RMA-tiimimme käsittelee 47 palautusta vuoden 2025 kalenterivuodelta, 41 niistä johtuu SKU:ista, joita ei koskaan validoitu Google Meet -viitetyönkulkua vastaan alun perin.
ANSI-lumenit ja miksi 3,500 on uusi 2,500
Vuosien ajan toimittajien esitteet väittivät, että 2,000–2,500 ANSI lumenia riittää neuvotteluhuoneeseen. Tämä olettamus murtui heti, kun toimistot asensivat lattiasta kattoon ulottuvat lasiseinät ja kytkivät kattovalaisimet päälle. Projector Central Brightness Guide -oppaan nykyinen ohjeistus suosittelee 1,600–2,000 ANSI lumenin lähtötasoa pimennetylle johtokunnan huoneelle, skaalattuna ylöspäin 3,500–4,500 ANSI lumeniin huoneissa, joissa on 300–500 luksia ympäristövaloa. DataMax:n suunnittelutiimimme kehittää 3,800 ANSI lumenin laserfosforimallia (DM-G6U) erityisesti siksi, että se sijoittuu kyseisen vuoden 2026 kaistan keskelle ja tukee Google Meet -viiteasennusta ilman pakotettua huoneen pimennystä. Rauhansopimuksia (RFP) kirjoittaville hankintatiimeille viesti on yksinkertainen: älä hyväksy tätä projektoria koskevaa tarjousta, jossa lumenit ilmoitetaan ilman ANSI- tai ISO 21118 -sertifikaattia.
Heittosuhde, UST vs. normaali heitto ja huoneen geometria
Heittosuhde määrittää, sopiiko 100 tuuman kuva seinäsi geometriaan. Normaalin heiton projektori Google Meet -asennukseen, jonka suhde on 1,2:1, tarvitsee noin 2,7 metriä täyttääkseen 100 tuuman diagonaalin, mikä törmää useimpiin kattoon asennettuihin ilmanvaihtokanaviin ja upotettuihin valaisinkiskoihin. UST (ultralyhyt heitto) -mallit, joiden suhde on 0,19–0,27, sijoittuvat 30–50 cm päähän seinästä ja poistavat tämän törmäyksen kokonaan. Vastapainona on kontrastin tasaisuus reunoilla ja korkeampi yksikköhinta (noin 18–28 % enemmän OEM-tasolla), minkä vuoksi tehtaamme tarjoaa sekä normaalin heiton että UST SKU:ja saman runkoperheen sisällä. Alle 18 m²:n pienryhmähuoneissa UST on nyt oletusvalinta jokaisessa Google Meet -asennuksessa, jonka toimitimme vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä.
Resoluutio, latenssi ja huulisynkronointivero
Projektorin resoluutio vuonna 2026 ei ole enää keskustelunaihe — 1080p natiiviresoluutio on lähtötaso, 4K UHD (3,840 × 2,160) on spesifikaatio, jonka useimmat RFP:t nyt vaativat, ja 8K on merkityksetön videoneuvotteluissa, koska ylävirran kamera ei voi syöttää sitä. Vaikeampi spesifikaatio on latenssi. Päästä-päähän Google Meet -latenssi, mitattuna kameran kaappauksesta projisoituun pikseliin, tulisi olla alle 40 ms luonnollista keskustelua varten, ja kaikki yli 80 ms on se, mitä integraattorikumppanimme merkitsevät "kokousveroksi". B2B-hankintatiimeille, jotka vertailevat tarjouksia, pyydä toimittajalta mitattu päästä-päähän -latenssiluku Google Meet -viiteistunnossa, ei yleistä syöttöviiveen numeroa peltipelaamisarvostelusta.
Langaton pino — Cast, AirPlay, Miracast ja Meet Hardware Kit
Vuoden 2026 projektorin Google Meet -käyttöön on tuettava Googlen Cast-protokollaa natiivisti, ei kolmannen osapuolen sovittimen kautta, joka on teipattu HDMI-porttiin. DM-G6U-mallimme toimitetaan Cast sisäänrakennettuna SoC-laiteohjelmistoon, mikä poistaa virhetilan, jonka näemme 22 %:ssa kenttähuoltolipuista: löysä sovitin, joka putoaa senkin taakse. AirPlay ja Miracast ovat pakollisia sekakäyttöjärjestelmähuoneissa, ja Chromebox-viiteyhteensopivuus on hankintaruutu, joka sinetöi kaupan useimmille yritysostajille. DataMax:lla validoimme jokaisen lähetyksen 30-vaiheisen Google Meet -viitetarkistuslistan avulla ennen kuin se lähtee Shenzhenin linjalta, minkä vuoksi tämän kategorian palautusasteemme on 1,8 % verrattuna alan mainitsemaan IDC Display Tracker -keskiarvoon, joka on lähempänä 6–9 % konfiguroimattomille videoneuvotteluprojektoreille.
Huoneen mitoitus — oikean SKU:n valinta neliömetrien mukaan

Huoneen koko määrää kaiken jatkon: heittoetäisyyden, lumen-määrän, kuvan diagonaalin ja jopa kaiuttimen sijoittelun. Olemme toimittaneet yli 14,000 Google Meet -projektorin yksikköä Shenzhenin laitokseltamme vuoden 2023 jälkeen, ja yleisin syy alimitoitettuun asennukseen on, että ostajat ohittavat tämän vaiheen. Projektori, joka häikäisee 8 m²:n puheluhuoneessa, näyttää haalealta 45 m²:n koulutussalissa, ja päinvastoin. Käytä alla olevaa matriisia lähtökohtana mille tahansa B2B-hankintatiimille, joka mitoittaa laivueen.
| Huoneluokka | Pinta-ala | Kuvan diagonaali | Väh. ANSI-lumenit | Heittoperhe | Tyypillinen käyttö |
|---|---|---|---|---|---|
| Puhelin / pienryhmä | 4–10 m² | 60–80 in | 1,800–2,400 | UST (0,19–0,27) | 1:1-puhelut |
| Pieni kokous | 10–18 m² | 80–100 in | 2,400–3,200 | UST tai ST (1,2:1) | 2–4 istuinta |
| Keskikokoinen johtokunnan huone | 18–40 m² | 100–120 in | 3,200–4,000 | Normaali heitto | 4–10 istuinta |
| Suuri johtokunnan huone | 40–70 m² | 120–150 in | 4,000–5,500 | Normaali / pitkä heitto | 10–20 istuinta |
| Koulutus / yleiskokous | 70–120 m² | 150–200 in | 5,500–7,500 | Pitkä heitto, kattoripustus | 20+ istuinta |
B2B-hankintatiimeille, jotka kirjoittavat spesifikaatioita sekalaivueelle, turvallisin sääntö on ylimitoittaa yhdellä tasolla: 35 m²:n huone, joka "tuntuu" keskikokoiselta johtokunnan huoneelta, tulisi silti tarjota suuren johtokunnan huoneen lumen-kaistalla, koska todellisen maailman ympäristövalo lasiseinistä ja valkotauluista on harvoin alle 250 luksia. OEM-ostajamme kertovat meille, että ylimitoitusmenetelmä myös tulevaisuusvarmistaa asennuksen huonekalujen uudelleenjärjestelyä ja seinien uudelleenmaalausta vastaan, jotka muuttavat koettua kirkkautta.
Ympäristövalo, kankaan vahvistus ja ANSI-lattia
Malli ei koskaan voita aurinkoista ikkunaa, joten kankaan vahvistus on yhtä tärkeä kuin lumen-spesifikaatio. 1,0-vahvistuksen mattavalkoinen pinta sopii alle 150 luxin ympäristövalossa, mutta mikä tahansa kirkkaampi työntää sinut kohti 1,3–1,8 vahvistuksen ALR (ambient light rejecting, ympäristövalon hylkivä) -näyttöä. Yhdistämme DM-G6U-mallimme 1,4-vahvistuksen ALR-näytön kanssa jokaisessa demo-yksikössä, jonka toimitamme integraattorikumppaneille, koska koettu kontrastihyppy on noin 2,4-kertainen verrattuna mattavalkoiseen 300 luksissa. Jos pyöreät kilpailukykyistä RFP:tä, sisällytä näytön SKU rivikohdaksi, jotta tarjoajat eivät voi hiljaa heikentää asennustasi yleiseen mattapintaan.
Hankintaprosessi — MOQ, toimitusaika, sertifiointi ja kokonaiskustannus
B2B-ostajat arvioivat yksikkötilauksen volyymeillä, jotka yllättäisivät useimmat kuluttaja-arvostelijat, joten hankintaprosessi ei näytä lainkaan yksittäiseltä Amazon-ostokselta. DataMax:lla nykyinen OEM MOQ alkaa 200 yksiköstä per SKU laserfosforirunkoperheelle, 12-viikon toimitusajalla ostotilauksesta ex-works Shenzheniin ensikertalaisille ostajille ja 6–8 viikolla toistuville tilauksille validoidulle SKU:lle. MOQ:n alapuolella tarjoamme 50 yksikön pilottiajon yritysintegraattoreille, jotka tarvitsevat kelpoisuuden omalle AV-viitepenkilleen, mitä suunnittelutiimimme tukee etänä 2 viikon ajanjaksolla.
| Hankintamuuttuja | Vakiotilaus | Pilotti-ajo | Toistuva tilaus |
|---|---|---|---|
| MOQ | 200 yksikköä | 50 yksikköä | 100 yksikköä |
| Toimitusaika | 12 viikkoa | 14 viikkoa | 6–8 viikkoa |
| Sertifiointipaketti | CE, FCC, RoHS, ISO 21118 | Sama + tehdauditointi | Sama |
| Räätälöinti | Logo, käynnistysnäyttö, OSD | Vain logo | Täysi mukautettu laiteohjelmisto |
| Maksuehdot | 30/70 TT | 50/50 TT | 30/70 tai LC nähtyttä |
| Takuu | 3 vuoden vaihto | 3 vuoden vaihto | 5 vuoden vaihto (valinnainen) |
Sertifiointi, vaatimustenmukaisuus ja Google Meet -viitetarkistuslista
Jokainen toimittamamme projektori Google Meet -käyttöön lähtee linjalta dokumentaatio-paketilla, joka sisältää ISO 21118:2020 lumen-sertifikaatin, CE / FCC / RoHS -kolmikon ja Google Meet -laitteistoyhteensopivuuslokin, jonka QA-päällikkömme on allekirjoittanut. EU:n ja Pohjois-Amerikan hankintatiimit tarvitsevat myös REACH- ja Prop-65-selvityksen pyydettäessä, jotka liitämme osaksi vakiopakettia veloituksetta. OEM-ostajille, jotka jälleenmyyvät omalla tuotemerkillään, ajamme 30-vaiheisen Google Meet -viitetarkistuslistan, joka sisältää Cast-kättelyajan, AirPlay-varalatenssin ja 4 tunnin jatkuvan puhelun lämpöliototestin. Sisäinen tietomme vuodelta 2025 osoittaa, että tarkistuslista pyydystää 4,7 % yksistöistä, jotka muuten olisi toimitettu marginaalisella tuuletin-käyräprofiililla, mikä on linjassa yllä mainitsemamme 1,8 %:n palautusasteen kanssa.
Kokonaiskustannus tarranhinnan ulkopuolella
Tarranhinta tässä projektorissa on noin 55–65 % viiden vuoden TCO-luvusta; loppu tulee lampun tai laserin vaihdosta, kalibrointityökustannuksista ja käyttökatkoksista. Laserfosforirunkomme on ladattu 30,000 tunniksi 50 % kirkkauteen, mikä tarkoittaa noin 8,2 vuotta tyypillistä 10 tunnin päivittäistä käyttöä ennen mitään huoltotapahtumaa. Lamppupohjainen kilpailijamalli samalla lumen-kaistalla tarvitsee yhden 180 dollarin lampunvaihdon joka 4,000 tunti, mikä tekee 7 vaihtoa samalla aikavälillä ja noin 1,260 dollaria pelkästään osissa. Lisätään integraattorityö 140 $ käyntikerralta, ja lamppumalli on noin 1,800 dollaria kalliimpi rungon eliniän aikana. B2B-hankintatiimeille, jotka kirjoittavat viiden vuoden TCO-vertailua, laserfosforiprojektori Google Meet -käyttöön voittaa jokaisella rivikohdalla paitsi päivän yksi CAPEX, ja useimmat integraattorikumppanimme kuittaavat tämän eron toisen vuoden aikana.
Näin valitset oikean projektorin Google Meet -kokouksiin: ostajan tarkistuslista
Projektorin valinta Google Meet -kokouksiin Google Meet -kokouksiin Google Meet -kokouksiin tiivistyy viiden spesifikaatiorivin sovittamiseen huoneeseesi ja hankintatodellisuuteesi. Aloita lumen-tuotosta: 1080p-projektori Google Meet -kokouksiin 25 m²:n neuvotteluhuoneessa tarvitsee vähintään 3,500 ANSI lumenia, kun taas 50 m²:n johtokunnan huone, jossa on sekalaista ympäristövaloa, hyötyy 4,500–5,500 ANSI lumenista. Seuraavaksi tarkista resoluutio, asettaen etusijalle natiivin 1920×1080 tai 4K UHD pikselisiirtoisen 1080p:n sijaan, koska Google Meet -näytön jakaminen tekee tekstiartifaktit ilmeisiksi. Kolmanneksi, vahvista langaton pino: kaksikaistainen Wi-Fi 6 sisäänrakennetulla Chromecastilla ja Miracastilla on turvallisin paritus alustaristisille Google Meet -puheluille. Neljänneksi, vahvista heittosuhde — ultralyhyt heitto (UST) alle 0,25:1 ahtaisiin pienryhmähuoneisiin, normaali 1,2:1 keskikokoisiin huoneisiin ja pitkä heitto yli 1,5:1 auditorioihin. Viidenneksi, lukitse OEM-signaaliketju: vahvistettu Cast-kättely, matalalatenssinen AirPlay-vara ja USB-C DisplayPort alt-mode -syöte, joka tukee 4K@60Hz-läpivientiä. Pidä kiinni jokaisesta toimittajasta, joka ei voi laittaa kaikkia viittä lijaa kirjallisesti samaan standardiin.
Seuraavat askeleet OEM-ostajille ja integraattoreille
B2B-hankintatiimeille, jotka valitsevat projektoria Google Meet -kokouksiin Google Meet -kokouksiin, nopein polku on jäsennelty pilotti ennen volyymisitoumusta. DataMax:lla ostajan matka alkaa näytepyynnöllä: 1–2 arviointiyksikköä lähtee 5 arkipäivän sisällä Shenzhenin näytepenkiltämme, ostajan kattaessa marjainkulätoja ja palautettavan näytemaksun, joka hyvitetään ensimmäistä PO:ta vastaan. Kun penkkikelpoisuus läpäisee, siirrymme 50 yksikikän pilottiajoon (14 viikon toimitusaika, 50/50 TT), sitten nykyiseen 200-unit SKU -tilaukseen 12 viikon toimitusajalla 30/70 TT:llä. Suunnitteluräätälöinnit — käynnistyslogo, OSD-kielipaketti, mukautettu Google Meet -pikakäynnistyslaatta — sovitetaan erillisessä SOW:ssa, tyypillisesti 3 viikon laiteohjelmistotyö 4,500 dollaria per rakennelma. Aloittaaksesi lähetä huonepiirustuksesi, kohde-lumen-kaistasi ja Google Meet -asennusprofiilisi myyntisuunnittelupöydällemme osoitteeseen pyydä räätälöity tarjous. Hankinta, AV-integraattorit ja brändijälleenmyyjät kaikki kulkevat saman kanavan kautta, ja tyypillisesti vastaamme yhden arkipäivän sisällä mallipohjaisella RFQ-vastauksella.
Pikaviitetarkistuslista
Lopullinen päätelmä
Google Meet -projektorin markkinat vuonna 2026 eivät ole enää markkinarako — se on määritelty kategoria, jonka AV-integraattorit ja hankintatiimit nyt määrittelevät kaupallisten näyttöjen, soundbar-kaiuttimien ja neuvottelukameroiden rinnalle. Kohtele sitä sellaisena, TCO-luvukusi heijastavat kuria.
Oikean projektorin valinta Google Meet -kokouksiin on ensisijaisesti spesifikaatiokeskustelu ja toissijaisesti brändikeskustelu. Lukitse lumen-kaista, resoluutio, langaton pino, heittosuhde ja OEM-validointi ennen kuin rakastut rungon väriin. Kun olet valmis siirtymään RFQ:sta penkkitestiin, lähetä huoneprofiilisi ja kohde-SKU:si DataMax-myyntisuunnittelupöydällemme — vastaamme yhden arkipäivän sisällä mallipohjaisella vastauksella, näytepaikalla sekä pilottiajoaikataululla. Tutustu Google Meet -neuvotteluprojektorin valikoimaamme tai siirry suoraan pyydä räätälöity tarjous -sivulle ensimmäisen tilauksesi rajaamiseksi.
