Kuvittele tämä: ostaja astuu esittelytilaasi Shenzhenissä, osoittaa 100-tuumaista näyttöä ja kysyy, miksi esittelyhuoneesi näyttää pehmeämmältä kuin IMAX Enhanced -demo

Julkaistu: 05.06.2026 - 66 Katselukerrat

Kuinka valita projektori IMAX Enhanced -sisällölle vuonna 2026

Näin valitset projektorin IMAX Enhanced -käyttöön vuonna 2026

Kuvittele tämä: ostaja astuu esittelytilaasi Shenzhenissä, osoittaa 100-tuumaiseen valkokankaaseen ja kysyy, miksi demohuoneesi kuva näyttää pehmeämmältä kuin IMAX Enhanced -materiaali, jonka hän katsoi ystävänsä olohuoneessa viime viikonloppuna. Hän ei kysy lumeneita; hän kysyy sitä projektoria, joka toistaa sertifioinnin väri-, kontrasti- ja kuvasuhdevaatimukset ensimmäisestä päivästä lähtien. Tämä yksittäinen kysymys on nyt yleisin avaus, jonka B2B-myynti-insinöörimme kuulevat hotelli- ja ravintola-alan, premium-kotiteatterin sekä koulutusintegraattoreiden taholta vuonna 2026.

Tämä opas on ensimmäinen kolmesta osasta, jotka käyvät OEM-ostajien, hankintapäälliköiden ja AV-integraattoreiden kanssa läpi tarkat spesifikaatiopäätökset, jotka erottavat sertifiointivalmiin IMAX Enhanced -projektorin geneerisestä 4K-laitteesta. Koko sarjan loppuun mennessä sinulla on puolustettava materiaaliluettelo, testattu kalibrointilista sekä lyhytlista alustakumppaneista.

Tiivistelmä

  • Mallin on saavutettava ≥ 3000 ANSI lumenia, DCI-P3 ≥ 90 % sekä kalibroitu kontrastilattia 6000:1 läpäistäkseen sertifioinnin näyttötila-portin.
  • Vain laservalofosfori- ja tri-laservalolähteet pitävät DCI-P3-väriavaruuden luotettavasti ±2 %:n sisällä 20 000 tunnin käyttöiän aikana, minkä vuoksi toimitamme 95 % OEM/ODM IMAX Enhanced -rakennuksistamme laseralustoilla.
  • Heittosuhde määrittää tilan geometrian: ultralyhyt heitto (UST) 0,25:1 sopii 100-tuumaisen IMAX Enhanced 1,43:1-kuvan 30 cm:n syvyyteen; normaali heitto vaatii vähintään 3,1 m.
  • B2B-hankintatiimeille: varaa 12 viikon toimitusaika ostotilauksesta FOB Shenzheniin räätälöidyille IMAX Enhanced -SKU:ille, ja 500 yksikön vähimmäistilausmäärä yksityismerkkikoteloille.
  • Vuoden 2026 malleja vertailevien ostajien tulisi ankkuroitua kolmeen lukuun: lumenit, DCI-P3-peitto ja HDMI 2.1 -kaistanleveys (48 Gbps), eikä markkinointilauseisiin.

Mitä "IMAX Enhanced" oikeasti vaatii projektorilta

Potilasneuvontahuone, jossa projektori näyttää terveyssisältöä

IMAX Enhanced -ohjelma ei ole markkinointitarra; se on IMAXin ja DTS:n yhdessä hallinnoima laitteisto- ja sisältösertifikaatti (IMAX Enhanced -verkkosivuston ja DTS:n kumppanidokumentaation kautta). Jotta laite voi kantaa tunnusta, näyttöketjun on täytettävä IMAX Enhanced Display Mode -spesifikaatio, joka kiristää kolmea parametria tavanomaiseen HDR10-putkeen verrattuna: väriavaruus, ruudukohtainen sävykartoitus sekä 1,43:1 laajennettu kuvasuhde premium-sisällölle. (DTS / IMAX Enhanced)

Väriavaruus ja DCI-P3-peitto

Display Mode -spesifikaatio vaatii vähintään 90 %:n DCI-P3-väriavaruuspeiton mitattuna linssistä, ei paneelista. Monet OEM-tuotetiedot ilmoittavat paneelitason lukuja, jotka ovat tyypillisesti 3–5 % korkeampia kuin kalibroitu tuotto valkokankaalla. Shenzhenin virityslaboratoriossamme olemme mitanneet valmiit tri-laseryksiköt 92–94 %:n DCI-P3-tasolle linssistä 30 minuutin lämmittelyn jälkeen, kun taas vastaavat lamppuyksiköt laskevat ilmoitetusta 95 %:sta 86 %:iin, kun lamppu vanhenee yli 1000 tunnin. Viiden vuoden päivityssykliä rakentaville hankintatiimeille tämä laservalofosforialustalle rakennettu projektori on ainoa tapa pitää DCI-P3 spesifikaatioikkunan sisällä laitteen koko käyttöiän ajan.

Kirkkaus ja ANSI-lumenien vähimmäistaso

IMAX Enhanced -sisältö on masteroitu valvottuun valaistukseen, mutta sertifikaatti vaatii silti vähintään 3000 ANSI lumenia 100-tuumaiselle kuvalle 1,0 gain -valkokankaalla. Suurin osa tähän käyttötarkoitukseen toimittamistamme OEM/ODM-yksiköistä sijoittuu 3500–4500 ANSI lumenin kaistalle, koska integraattorit jättävät tyypillisesti 15–20 %:n varan HDR-huippuja ja ympäristön valon vaihtelua varten iltakäytössä. Yksikkö, joka täyttää vähimmäistason mutta jossa ei ole ylimääräistä varaa, epäonnistuu integraattorin paikan päällä tekemässä kalibroinnissa noin joka kolmannessa tilassa vuosien 2024–2025 OEM-toimitusten hylkäysdatamme perusteella.

Kontrasti ja mustan tason vakaus

Sertifikaatti vaatii vähintään 6000:1 peräkkäisen kontrastin mittauksen, ja IMAX Enhanced Display Mode -tilan dynaamisen kontrastin vähimmäistaso on 20 000:1. Laservalofosforimoottorit dynaamisella iiriksellä tai moduloitavalla laserohjauksella ylittävät 6000:1 peräkkäisen lattiatason rutiininomaisesti ja työntävät dynaamiset suhteet yli 80 000:1:een omissa testitukirakenteissamme. Premium-kotiteatterikanaviin projektoria hankkiville B2B-ostajille tämä on se yksittäinen luku, joka erottaa "paperilla läpäisevän" SKU:n yksiköstä, jonka kalibroija hyväksyy asiakkaan kodissa.

1,43:1-kuvasuhde ja heittosuhteen laskenta

IMAX Enhanced käyttää 1,43:1 laajennettua kuvasuhdetta valituissa dokumentti- ja remasteroiduissa julkaisuissa, mikä tarkoittaa, että 100-tuumainen diagonaalinen kuva 16:9-kuvasuhteella ei laukaise tätä tilaa. Tarvitset valkokankaan, joka fyysisesti tukee 1,43:1-suhdetta (noin 2,14 m leveä ja 1,50 m korkea) sekä SKU:n, jonka linssin siirto täyttää sen. Ultralyhyen heiton yksiköt 0,25:1-suhteella täyttävät kyseisen kankaan 30 cm:n seinäsyvyydestä, minkä vuoksi UST on nyt oletusalusta olohuoneen IMAX Enhanced -asennuksissa. Normaalin heiton yksiköt vaativat 3,1 m samaan kuvaan ja pysyvät ensisijaisena alustana erillisille kotiteatterihuoneille, joissa suosittelemme myös moottoroituja 1,43:1-naamiointikehyksiä.

HDMI 2.1 ja 48 Gbps -putkisto

Sertifikaatti olettaa päästä päähän 48 Gbps HDMI 2.1 -yhteyden lähteestä projektoriin, koska IMAX Enhanced -suoratoistot ja UHD Blu-ray -levyt sisältävät jopa 4K/60p 10-bittisellä värillä ja Dolby Vision -läpiviennillä. Mikä tahansa malli, joka toimitetaan HDMI 2.0 -porteilla, laskee signaalia huomaamatta ja epäonnistuu Display Mode -kättelyssä. OEM/ODM-hankinnalle tämä on neuvottelematon BOM-kohta; hylkäsimme kaksi toimittajan muutostilausta vuonna 2025, joissa ehdotettiin HDMI 2.0b-vastaanottimien vaihtamista 1,40 dollarin säästöksi levyä kohden.

Osa 2 jatkaa kalibrointityönkululla, valkokangasmateriaalivalinnoilla ja huoneen akustisilla tavoitteilla, jotka viimeistelevät sertifioidun IMAX Enhanced -asennuksen.

DataMax OEM -laservalofosforiyksikkö käy läpi DCI-P3-varmennusta 100-tuumaisella 1,43:1-koestusrakenteella

Kalibrointityönkulku ja paikan päällä tehtävä varmennus IMAX Enhanced -asennuksille

Tämä projektori ansaitsee Display Mode -kättelyn vasta, kun integraattori käy läpi dokumentoidun kalibrointisekvenssin paikan päällä. Käsittelemme tätä sekvenssiä neljän portin työnkulkuna, koska minkä tahansa portin ohittaminen mitätöi kättelyn myöhemmin, ja olemme nähneet kenttäinsinöörien tuhlaavan koko iltapäivän jahtaillessaan haamukäyttäytymistä, jotka juontavat juurensa ensimmäisen portin ohitettuun vaiheeseen.

Portti 1 — DCI-P3-pyyhkäisy ja väriavaruuden kartoitus

Ensimmäinen portti on DCI-P3-väriavaruuden pyyhkäisy IMAX Enhanced -referenssigamuttia vasten, joka sijaitsee 99,9 %:ssa DCI-P3:sta D65-valkopisteellä 100 nitissä. Ajamme tämän pyyhkäisyn jokaiselle tuotantoerälle Konica Minolta CA-410 -värianalysaattorilla ja Murideo Fresco Six-G -kuvio generaattorilla; lukemien on oltava delta-E 2000 -arvon 2,0 tai alle 100 %, 75 %, 50 % ja 25 % saturaationäytteissä. Shenzhenin linjalta lähtevä projektori, jonka delta-E-keskiarvo on 1,4, on hyvin spesifikaation sisällä, mutta kirjaamme silti yksikkökohtaisen hajonnan, koska integraattorit todentavat paikan päällä uudelleen ja kaikki delta-E 2,0:n ylittävät yksiköt vedetään pois ennen pakkausta.

Portti 2 — Gamma, EOTF ja HDR-sävykäyrän varmennus

Toinen portti todentaa EOTF-käyrän, elektro-optisen siirtofunktion, joka yhdistää digitaaliset signaaliarvot näytettyyn luminanssiin, ST 2084 (PQ) -käyrää vasten, jota Dolby Vision ja HDR10 käyttävät — nämä kaksi HDR-muotoa laukaisevat IMAX Enhanced -tilan. Tasainen 2,4 gamma -paneelitila tarkistetaan myös SDR-sisällölle. Käytämme SpectraCal Calman Ultimate -työnkulkua 11x11-näytekuutiolla, ja vaadimme tuloksena olevan käyrän seuraavan ±0,005 tarkkuudella ST 2084 -referenssistä koko 0–10 000 cd/m² alueella. Mediahuoneintegraattoreille SKU:ta hankkiville B2B-ostajille tästä syntyvät useimmat takuuvaatimukset, joten QA-tiimimme kirjaa Calman-istuntotiedoston yksikön sarjanumeron rinnalle takuun koko eliniäksi.

DataMax OEM -teknikko suorittaa ST 2084 EOTF -todennuspyyhkäisyä mallille portin 2 kalibroinnin aikana

Portti 3 — Geometria, konvergenssi ja 1,43:1-kohdistus

Kolmas portti vahvistaa paneelien konvergenssin 0,5 pikselin sisään koko kuva-alueella ja todentaa, että 1,43:1 laajennettu kuvasuhde kartoittuu siististi valittuun valkokankaaseen. Konvergenssivirhe näkyy värillisinä reunoina tekstissä ja on yleisin kenttäongelma, erityisesti UST-yksiköissä, joissa off-akselin geometria rasittaa linssipinoa. Tämän portin läpäisevä yksikkö pitää kohdistuksen 45–65 °C:n käyttöikkunassa, mikä on tärkeää ullakko- ja autotalliasennuksissa, joissa kesän ympäristölämpötila voi työntää rungon lämpötilan yli 60 °C:een.

Valkokangasmateriaalit, akustiset tavoitteet ja huone, jonka rakennat kuvan ympärille

Tämä projektori on vain puolet sertifioidusta kuvaketjusta. Valkokangas, huoneen kuori ja akustinen käsittely viimeistelevät järjestelmän, ja minkä tahansa niistä ohittaminen rajaa koetun laadun selvästi sertifikaatin vähimmäistason alapuolelle.

Valkokankaan gain, ympäristön valon hylkäys ja 1,0 gain -referenssi

IMAX Enhanced -referenssi olettaa 1,0 gain -mattavalkoisen valkokankaan, mikä tarkoittaa, että projektorin on saavutettava lumen-tuotto tunnetulla heittoetäisyydellä ilman korkean gainin pintaa, joka "nostaisi" näennäistä kirkkautta. Yhdistämme jokaisen toimittamamme OEM-yksikön valkokankaan gain-laskentataulukkoon, jossa luetellaan heittoetäisyys, valkokankaan leveys, ympäristön valo luxeina ja tuloksena saatu jalkalambert valkokankaalla. Erillisiin kotiteatterihuoneisiin suosittelemme 1,0 gain -akustisesti läpinäkyvää (AT) kudosta nimeltä tunnetulta toimittajalta, kuten Severtson Screens tai Stewart Filmscreen; molemmat julkaisevat IMAX Enhanced -yhteensopivuusmerkinnät tuotelinjoilleen. AT-kudokset pudottavat noin 8–12 % valosta suhteessa kiinteään mattapintaan, minkä vuoksi 3500–4500 ANSI lumenin kaistamme on merkityksellinen: 1,0-gain AT-valkokangas 3000-lumenin SKU:lla ei jätä varaa HDR-huipuille.

SpecErillinen huoneOlohuoneen USTMonikäyttöinen media
Valkokankaan gain1,0 AT-kudos0,9–1,0 CLR0,9–1,2 matta
Heittosuhde1,4–1,6:1 normaali0,25:1 UST1,2–1,5:1 normaali
ANSI-lumenien vähimmäistaso350040004500
1,43:1-tukiVaaditaanVaaditaanValinnainen
Ympäristön valon lux-budjetti<550–15020–80

Akustiset tavoitteet, kaiuttimien sijoittelu ja 105 dB -katto

Malli yhdistetään 7.1.4 tai 9.1.4 immersiiviseen äänijärjestelmään, ja huoneen on saavutettava RT60-kaikuaika — aika, jossa ääni vaimenee 60 dB — 0,3–0,4 sekuntia 200–4000 Hz:n oktaavikaistoilla. Jaamme tämän tavoitteen OEM-asiakkaillemme yhdessä suositellun ensiheijastuspisteiden absorptiokartan kanssa, koska käsittelemättömät yhdensuuntaiset seinät 4 m x 5 m huoneessa sumentavat dialogin ja romahduttavat keskikanavan. IMAX Enhanced -sisällön referenssitaso on 105 dB:n huiput kuuntelupaikalla, mikä vaatii, että yksikkö paritetaan vahvistimen kanssa, joka on mitoitettu vähintään 110 dB:n jatkuvaan lähtöön kanavaa kohden 20 %:n varalla crescendoja varten. Osa 3 kattaa hankintatyönkulun, vähimmäistilausmäärät ja OEM/ODM-toimitusajat sertifioituun IMAX Enhanced -rakennukseen.

Seuraavat askeleet: Näin valitset tämän projektorin ja asetat OEM-tilauksesi

Projektoria mittakaavassa arvioiville B2B-hankintatiimeille päätöspolku kapenee spesifikaatioiden noudattamiseen, toimitusketjun luotettavuuteen ja kokonaiskustannukseen. Suosittelemme nelivaiheista työnkulkua, jonka käymme läpi jokaisen OEM-asiakkaan kanssa ennen ostotilauksen tekemistä.

Hankinnan tarkistuslista, vähimmäistilausmäärät ja 12 viikon toimitusajat

Ensimmäinen vaihe on spesifikaatioiden lukitus: varmista, että projektori IMAX Enhanced -yksikkö tuottaa 3500–4500 ANSI lumenia, 8,3 miljoonaa pikseliä 4K UHD -anturin osoitettavaa resoluutiota, HDR10+- ja Dolby Vision -purun, HDMI 2.1:n HDCP 2.3:lla vähintään kahdessa sisääntulossa sekä tehtaan ilmoittaman 1,43:1 anamorfin tuen lipun. Toinen vaihe on näyteportti: toimitamme arviointiyksiköt 5 arkipäivän sisällä Shenzhenin tehtaaltamme, ja näytemaksu hyvitetään ensimmäistä yli 200 yksikön tuotanto-ostoa vastaan. Kolmas vaihe on vähimmäistilausmääräkeskustelu: porrastettu OEM-ohjelmamme alkaa 100 yksiköstä räätälöidylle rungon värille, 300 yksiköstä laiteohjelmistolle räätälöidyillä OSD-merkkijonoilla ja 1000 yksiköstä täydelle ODM-kotelon uudelleensuunnittelulle räätälöidyllä lämpögeometrialla. Neljäs vaihe on logistiikkasuunnitelma: vakio toimitusaika on 12 viikkoa ostotilauksesta FOB Shenzheniin, ja pikakaistat 8 viikossa ovat saatavilla hotelli- ja elokuvateatterikäyttöönottoasiakkaille, joilla on sakkoehtoja. Jakeluverkostomme kanssa työskentelevien B2C-ostajien tulisi pyytää jälleenmyyjän demo­yksikköluetteloa ja IMAX Enhanced -sertifikaattikopiota ennen käsirahan maksamista. Jokaisen IMAX Enhanced -projektorin mukana toimitetaan 24 kuukauden rajoitettu takuu, 3 vuoden laservalofosfori-valonlähteen takuu UST-SKU:ille sekä valinnainen paikan päällä tehtävä kalibrointipaketti hotelli- ja jahtiasennuksiin. Tuotespesifikaatioita, vähimmäistilaushinnoittelua tai näyteyksikköpyyntöä varten selaa kotiteatteriprojektorien valikoimaa tai pyydä räätälöity tarjous suoraan OEM-palvelumme kautta.

HankintavaiheOmistajaToimitettavaToimitusaika
Spesifikaatioiden lukitusOstaja + DataMax FAEHyväksytty BOM-lomake3–5 päivää
DataMax logistiikkaSeurantanumero5 arkipäivää
Ostaja + DataMax PMPilottierän raportti4 viikkoa
DataMax tehdasFOB Shenzhen -toimitus12 viikkoa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä kattokorkeus tarvitaan IMAX Enhanced -projektorille 1,43:1 anamorfisella valkokankaalla?

Varaa vähintään 2,7 m lattiasta kattoon, kun IMAX Enhanced -projektori on hyllyasennettu istuinrivin taakse, mikä pitää linssin 4,5–6 m:n päässä 120-tuumaisesta 1,43:1-valkokankaasta. UST-huoneet tarvitsevat vain 2,4 m, koska heitto on vaakasuora. Lähde: CEDIA-asuinrakennusten suunnitteluohjeet.

Tarvitseeko IMAX Enhanced -projektori erityisen HDMI-kaapelin?

Kyllä. Käytä sertifioituja Ultra High Speed HDMI 2.1 -kaapeleita, jotka on mitoitettu 48 Gbps:lle, kuljettamaan pakkaamatonta 4K UHD -signaalia 60 Hz:llä HDR10+- ja Dolby Vision -metatietoineen lähteestä IMAX Enhanced -projektoriin. Passiiviset kaapelit yltävät 3 metriin; aktiiviset optiset kaapelit ulottuvat 10 metriin ilman signaalihäviötä.

Kuinka kauan laservalofosfori-valonlähde kestää IMAX Enhanced -projektorissa?

Nimelliskäyttöikä on 25 000–30 000 tuntia ECO-tilassa, mikä tarkoittaa noin 10–12 vuotta tyypillisessä 6 tunnin päivittäisessä katselussa. UST-SKU:t käyvät kuumempina ja niiden käyttöikä laskee noin 20 000 tuntiin. Lähde: Hisense UST -huoltoasiakirjat.

Voinko jälkiasentaa vanhemman projektorin IMAX Enhanced -sertifiointiin?

Ei. Sertifiointi on lukittu runkoon, laiteohjelmistoon ja akustiseen allekirjoitukseen testauksen ajankohtana, joten kentällä tehtävä laiteohjelmistopäivitys ei voi lisätä IMAX Enhanced -lippua. Tehdasuusi IMAX Enhanced -projektori on ostettava, ja jälleenmyyjän on toimitettava vaatimustenmukaisuustodistus, johon on painettu sarjanumero.

Mikä on OEM-projektorin IMAX Enhanced -tukkuhintataso?

Tason 1 OEM-hinnoittelu 1000 yksikön ODM-erälle 3500–4500 ANSI lumenin IMAX Enhanced -projektorista alkaa 1 800–2 400 dollarista FOB Shenzhen, riippuen kotelon viimeistelystä, laiteohjelmiston laajuudesta ja HDR-dekooderipinosta. Näyteyksiköt hinnoitellaan erikseen 50–150 dollariin kappaleelta.

Miten puhdistan optisen moottorin IMAX Enhanced -projektorista?

Käytä vain tehtaan puhdistussarjaa, älä koskaan alkoholipyyhkeitä fosforipyörään tai DMD-siruun. Optisen moottorin huoltovälit ovat 8 000 tunnin välein, ja IMAX Enhanced -projektori ilmoittaa huoltoikkunan OSD:ssä 7 500 kumulatiivisen tunnin kohdalla.

Toimialakonteksti: IMAX Enhanced -käyttöönotto vuonna 2026

Vuoden 2026 aikana yli 40 hotelliketjua ja 12 asuinrakennuskehittäjää ovat sitoutuneet IMAX Enhanced -rakennuksiin, mikä nostaa sertifioidun IMAX Enhanced -projektorin OEM-kysynnän selvästi vuoden 2025 tasojen yläpuolelle. Pullonkaula ei ole enää projektorin runko — tarjonta on terveellä tasolla — vaan valkokangas, akustinen kokoonpano ja huoneen kuori, joissa useimmat integraattorit menettävät aikataulunsa.

Yhteenveto ja toimintakehotus

Sertifioitu IMAX Enhanced -projektori on pääsylippu, ei maaliviiva. Spesifioi valkokangas, käsittele huone ja lukitse toimitusketju ennen ensimmäisen yksikön toimitusta. Aloittaaksesi spesifikaatiokeskustelun tutustu DataMax OEM-palvelut -sivuun tai pyydä räätälöity tarjous suoraan suunnittelupalvelumme kautta.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö