Julkaistu: 18.06.2026 - 56 Katselukerrat
Miten valita vierashuoneen projektori vuonna 2026
Vierashuone seisoo tyhjänä suurimman osan vuodesta, mutta yhtäkkiä sen pitää isännöida elokuva-iltaa, pelipäivän katsomoa, tuote-esittelyä tai vierailevan asiakkaan iltapäivän myyntipuhetta. Tämä paine paljastaa jokaisen heikon spesifikaation vierashuoneen projektorissa: alhainen ANSI-lumen-teho haalentuu, kun verhot päästävät sisään päivänvaloa, meluisa tuuletin hukuttaa vuoropuhelun, ja väärä heittosuhde pakottaa laitteen yöpöydälle, josta se kaatuu. Vuoden 2026 vierashuoneen projektoriasennuksia etsivät ostajat haluavat vähemmän yllätyksiä ja selkeämpiä spesifikaatioita, eivät markkinointikieltä. Tämä opas käy läpi kahdeksan teknistä päätöstä, jotka erottavat luotettavan vierashuoneen projektorin palautuslipas-ongelmalta, B2B-hankintanäkökulmasta OEM-ostajille, jotka arvioivat tukkueriä, ja B2C-näkökulmasta kotitalouksille, jotka valitsevat yhtä laitetta.
Tiivistelmä
Aiheeseen liittyvät resurssit: kotiteatteriprojektorit
Vierashuone seisoo tyhjänä suurimman osan vuodesta, mutta yhtäkkiä sen pitää isännöida elokuva-iltaa, pelipäivän katsomoa, tuote-esittelyä tai vierailevan asiakkaan iltapäivän myyntipuhetta. Tämä paine paljastaa jokaisen heikon spesifikaation vierashuoneen projektorissa: alhainen ANSI-lumen-teho haalentuu, kun verhot päästävät sisään päivänvaloa, meluisa tuuletin hukuttaa vuoropuhelun, ja väärä heittosuhde pakottaa laitteen yöpöydälle, josta se kaatuu. Vuoden 2026 vierashuoneen projektoriasennuksia etsivät ostajat haluavat vähemmän yllätyksiä ja selkeämpiä spesifikaatioita, eivät markkinointikieltä. Tämä opas käy läpi kahdeksan teknistä päätöstä, jotka erottavat luotettavan vierashuoneen projektorin palautuslipas-ongelmalta, B2B-hankintanäkökulmasta OEM-ostajille, jotka arvioivat tukkueriä, ja B2C-näkökulmasta kotitalouksille, jotka valitsevat yhtä laitetta.
Oikean vierashuoneen projektorin valinta: spesifikaatiot, standardit ja hankinta

Kirkkaus, resoluutio ja ANSI-lumen-lattia
Yleisin yksittäinen epäonnistumiskohta, jonka näemme vierashuoneen projektorien palautuksissa, on riittämätön kirkkaus. Olohuone, jossa on pimentävät verhot, voi toimia 1 500 ANSI-lumenin teholla, mutta vierashuone, jossa on ohuet verhot, itään päin oleva ikkuna tai munankuoren valkoinen seinä, vaatii eri lähtötason. Suosittelemme B2C-ostajille 2 500 ANSI-lumenin lattiaa kaikkiin projektoriasennuksiin, joissa jonkin verran ympäristön valoa on väistämätöntä. OEM-ostajille, jotka tarjoavat tukku-eriä, spesifikaatiolomakkeen pitäisi listata ANSI-lumenit mitattuna standardin ISO/IEC 21118:2020 mukaisesti, ei "LED-lumenit" tai "huippulumenit", jotka voivat kasvattaa lukua 2–4-kertaiseksi. Natiiviresoluutio on toinen lukittava spesifikaatio: 1920 x 1080 on nykyinen vähimmäisvaatimus uskottavalle vuoden 2026 vierashuoneen projektorille, kun taas 3840 x 2160 (4K UHD) on päivitys, jonka useimmat vähittäismyyntikanavat nyt niputtavat vakiona. Vuoden 2025 neljännellä neljänneksellä FHD- ja 4K UHD-laserfosforiyksiköiden välinen keskimääräinen tukkuhintaero Shenzhenin OEM-linjallamme laski noin 18 prosenttiin, vuoden 2023 35 prosentista, mikä tekee 4K UHD:sta perustellun olet valinnan uusille vierashuoneen projektoriohjelmille.
Heittosuhde, linssinsiirto ja huoneen geometria
Vierashuoneet ovat kapeita. Tyypillinen 12 jalkaa syvä vierashuone, jossa on 10 jalan katto, tukee harvoin 1.2:1-heittosuhdetta ilman projektorin sijoittamista sohvapöydälle istuma-alueen keskelle. Ratkaisu on ultralyhyen heiton (UST) linssi, jonka suhde on 0.21:1 tai parempi, jolloin laite voi olla 6–10 tuuman päässä seinästä ja heijastaa silti 100 tuuman kuvan. OEM-ostajille tämä on spesifikaatio, josta neuvotella ensimmäisenä ODM-tehtaan kanssa, sillä UST-linssikokoonpanot maksavat 20–30 % lisähintaa ja niiden toimitusajat ovat pidempiä. Toinen huomioitava seikka on pystysuuntainen linssinsiirto tai digitaalinen trapetsikorjaus. Vaadimme toimittajakumppaneidemme toimittavan vähintään ±15 %:n pystysuuntaisen trapetsin toleranssin jokaiselle vierashuoneen projektorin SKU:lle, sillä asentajilla on harvoin täydellisesti keskitettyä kiinnityspistettä jälkiasennettavassa vierashuoneessa. Projection Summit 2024 -toimialaraportin mukaan UST-toimitukset kasvoivat 41 % vuoden 2024 aikana, mikä tekee siitä maailmanlaajuisesti nopeimmin kasvavan projektorimuototekijän.
Valonlähde: laserfosfori vs. lamppu vs. LED
- Vuoden 2026 vierashuoneen projektorin pitäisi tuottaa vähintään 2 500 ANSI-lumenia valaistusolosuhteisiin ja vähintään natiivi 1080p-resoluutio, ja 4K UHD on suositeltu päivityspolku.
- Ultrolyhyen heiton (UST) laserfosforimallit, joiden heittosuhde on alle 0.25:1, poistavat varjoalueen ja kaapelin kompastumisvaaran, jotka vaivaavat lasten tai asiakkaiden käyttämiä vierashuoneita.
- Ympäristön valoa hylkivät (ALR) valkokankaat parantavat mitattavasti havaittua kontrastia 2–3-kertaisesti verrattuna mattavalkoisiin seiniin, riippumattomien näyttötestien mukaan.
- B2B-hankintatiimien pitäisi vaatia ISO 9001 -sertifikaatti, kirjallinen 12 viikon tuotannon toimitusaika ja vahvistetut FOB Shenzhen- tai EXW-ehdot ennen vierashuoneen projektorin ODM-eriä koskevan ostotilauksen allekirjoittamista.
- Laserprojektorin käyttöönoton kokonaiskustannus on tyypillisesti alhaisempi kuin lamppupohjaisten vastineiden 8 000 tunnin jälkeen, vaikka etukäteinen yksikköhinta olisi 30 % korkeampi.
Melu, lämpö ja nukkuvan vieraan ongelma
Vierashuoneen projektori, jonka melutaso on 38 dB tai korkeampi, herättää viereisessä sängyssä nukkuvan lapsen. Spesifikaatiolomakkeet listaavat tuulettimen melun mitattuna 1 metrin päästä puoli-aneekoottisessa kammiossa, mikä voi aliarvioida todellisen melun 4–6 dB:llä. Vierashuonekäyttöä varten testaamme jokaisen ehdokas laitteen asentajan aiotussa sijoituspaikassa, ei 1 metrin päässä, ja vaadimme enintään 32 dB:n melutasoa normaalitilassa ja 28 dB:n melutasoa säästötilassa. Lämmön haihtuminen on melun hiljainen kumppani: projektori, joka poistaa 800 W lämpöä 12x12 vierashuoneeseen, nostaa huoneen lämpötilaa 3–4 celsiusastetta kahden tunnin elokuvan aikana, mikä riittää saamaan hotellin LVI-järjestelmän siirtymään äänekkäämpään käyttösykliin. Vakiomuotoinen hankintatarkistuslistamme jokaiselle vierashuoneen projektorin ODM-erälle sisältää suljetun valomoottorin, kaksituulettimisen redundantin jäähdytyksen ja julkistetun lämpökapasiteetin.
Sertifiointi, toimitusaika ja B2B-hankinnan todellisuus
B2B-ostajille, jotka hankkivat SKU-ohjelmia mittakaavassa, spesifikaatiolomake on vain lähtökohta. Vaadimme, että jokaisella DataMax-shortlistamme toimittajalla on ISO 9001:2015 -sertifikaatti, FCC Part 15- ja CE EMC -vaatimustenmukaisuus kohdemarkkinoille sekä kirjallinen 12 viikon tuotannon toimitusaika ostotilauksesta FOB Shenzhen -lähtöön. Mukautetun vierashuoneen projektorin SKU:n MOQ alkaa tyypillisesti 500 yksiköstä laserfosforimallille ja 1 000 yksiköstä UST-kokoonpanolle, ja työkalujen poistot jaetaan kolmen ensimmäisen tuotantoerän kesken. Maksuehdot 30 %:n talletuksella ja 70 %:lla B/L-kopiota vastaan ovat vakiona uusille OEM-suhteille, ja suosittelemme kolmannen osapuolen ennen lähetystä tehtävää tarkastusta jokaiselle kontille saadaksemme kiinni 3–5 %:n vikaprosentin, joka säilyy jopa vakiintuneilla Shenzhenin tehtailla. B2C-ostajille, jotka lukevat tätä opasta, samat sertifikaatit ovat helpoin laadun mittari iän rakennuslaadulle: ISO 9001 -sertifioitu tehdas ja kirjallinen vähintään 24 kuukauden takuu viestittävät toimittajasta, joka aikoo olla paikalla lunastamassa takuun.
Liitettävyys, käyttöjärjestelmä ja vieraalle suunnattu käyttöliittymä
Kaikkien vierashuoneen projektorin spesifikaatiolomakkeella vuodelle 2026 suosittelemiemme mallien on käynnistyttävä nopeasti ja esitettävä ystävällinen käyttöliittymä käyttäjälle, joka ei ole koskaan nähnyt kaukosäädintä. Android TV 11 tai Google TV -lisensointi on nyt oletuskäyttöjärjestelmä keskitason ja premium-OEM-yksiköissä, ja Netflix, Disney+ ja Prime Video ovat esiasennettuina virallisen lisensoinnin alaisuudessa eikä vuosien 2022 ja 2023 tuotantoerien riesana olleen sivulataus-APK-kiertotavan kautta. Langaton striimity Miracastin, AirPlay 2:n ja sisäänrakennetun Chromecastin kautta kattaa oman laitteen mukaan tuomisen tilanteen, jossa vieras tulee huoneeseen puhelin täynnä lomakuvia. B2B-ostajille, jotka rakentavat hotellia tai lyhytaikaisen vuokrauksen brändiä vierashuoneen projektorin ympärille, suosittelemme käynnistyslataimen lukitsemista kiinteistön brändätylle aloitusnäytölle OEM:n mukautetun ROM-palvelun kautta, mikä lisää noin 4 dollaria yksikköä kohden MOQ 1 000:lla ja poistaa tukitaakan vierailta, jotka vahingossa käynnistävät sovelluksia, joita kiinteistö ei lisensoi.!DataMax OEM -laserfosforiprojektori vierashuoneasennukseen UST-linssillä ja ALR-valkokankaalla
Speseja: vuoden 2026 vierashuoneen projektorin viitekokoonpanot
| Speseja | B2C yhden yksikön valinta | B2B-tukkutilauksen viite |
|---|---|---|
| ANSI-lumenit (ISO 21118) | 3 000 | 3 500 |
| Natiiviresoluutio | 4K UHD (3840 x 2160) | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Valonlähde | Laserfosfori | Laserfosfori |
| Valonlähteen nimelliskäyttöikä | 25 000 tuntia | 30 000 tuntia |
| Heittosuhde | 0.21:1 (UST) | 0.23:1 (UST) |
| Tuulettimen melu (normaali / säästö) | 30 / 26 dB | 28 / 24 dB |
| Käyttöjärjestys | Google TV | Mukautettu Android TV 11 |
| HDR-tuki | HDR10, HLG, Dolby Vision | HDR10, HLG |
| Arvioitu tukkuyksikön hinta | $320 | $249 MOQ 1 000:lla |
| Toimitusaika | Varastossa | 12 viikkoa FOB Shenzhen |
| Takuu | 24 kuukautta | 36 kuukautta huoltosopimuksella |
Asennus, sijoittelu ja vierashuoneen pohjapiirustusongelma
Yleisin yksittäinen epäonnistumiskohta, jonka näemme vierashuoneen projektorien palautuksissa, on riittämätön kirkkaus. Olohuone, jossa on pimentävät verhot, voi toimia 1 500 ANSI-lumenin teholla, mutta vierashuone, jossa on ohuet verhot, itään päin oleva ikkuna tai munankuoren valkoinen seinä, vaatii eri lähtötason. Suosittelemme B2C-ostajille 2 500 ANSI-lumenin lattiaa kaikkiin projektoriasennuksiin, joissa jonkin verran ympäristön valoa on väistämätöntä. OEM-ostajille, jotka tarjoavat tukku-eriä, spesifikaatiolomakkeen pitäisi listata ANSI-lumenit mitattuna standardin ISO/IEC 21118:2020 mukaisesti, ei "LED-lumenit" tai "huippulumenit", jotka voivat kasvatta 2–4-kertaiseksi. Natiiviresoluutio on toinen lukittava spesifikaatio: 1920 x 1080 on nykyinen vähimmäisvaatimus uskottavalle vuoden 2026 vierashuoneen projektorille, kun taas 3840 x 2160 (4K UHD) on päivitys, jonka useimmat vähittäismyyntikanavat nyt niputtavat vakiona. Vuoden 2025 neljännellä neljänneksellä FHD- ja 4K UHD-laserfosforiyksiköiden välinen keskimääräinen tukkuhintaero Shenzhenin OEM-linjallamme laski noin 18 prosenttiin, vuoden 2023 35 prosentista, mikä tekee 4K UHD:sta perustellun olet valinnan uusille vierashuoneen projektoriohjelmille.
Kattoasennus – pöytäkonsoli
Boutique-hotelleille ja lyhytaikaisen vuokrauksen operaattoreille kattoon asennettu vierashuoneen projektori voittaa edelleen varkauden eston ja tärinävakauden suhteen. Haittapuolena on asennustyö: tyypillinen 3.5 metrin kattopudotus vaatii 1.5 metrin jatkoputken, UL-listatun sähkörasian ja Cat6-vedon HDMI-over-Ethernet-jatkoa varten, jos medialähde sijaitsee yli 8 metrin päässä olevassa telineessä. Tyypillisesti annamme 4 tuntia sertifioitua asentajatyötä huonetta kohden alueellisella 85–120 dollarin tuntihinnalla, mikä nostaa kattoon asennetun DataMax GP95:n noin 400–500 dollariin yksikköhinnan päälle ennen maalausta ja paikkausta. Pöytäkonsolivaihtoehto lyhentää työn noin 30 minuuttiin ja lisää pistorasian sen sijaan senza-konsolin taakse, mutta tekee vierashuoneen projektorista alttiin kahviroiskeille, matkalaukuille ja vieraalle, joka päättää irrottaa sen ladatakseen MacBookin.
ALR-valkokankaat ja ympäristön valon suorituskyky
Vierashuoneet ovat kapeita. Tyypillinen 12 jalkaa syvä vierashuone, jossa on 10 jalan katto, tukee harvoin 1.2:1-heittosuhdetta ilman projektorin sijoittamista sohvapöydälle istuma-alueen keskelle. Ratkaisu on ultralyhyen heiton (UST) linssi, jonka suhde on 0.21:1 tai parempi, jolloin laite voi olla 6–10 tuuman päässä seinästä ja heijastaa silti 100 tuuman kuvan. OEM-ostajille tämä on spesifikaatio, josta neuvotella ensimmäisenä ODM-tehtaan kanssa, sillä UST-linssikokoonpanot maksavat 20–30 % lisähintaa ja niiden toimitusajat ovat pidempiä. Toinen huomioitava seikka on pystysuuntainen linssinsiirto tai digitaalinen trapetsikorjaus. Vaadimme toimittajakumppaneidemme toimittavan vähintään ±15 %:n pystysuuntaisen trapetsin toleranssin jokaiselle vierashuoneen projektorin SKU:lle, sillä asentajilla on harvoin täydellisesti keskitettyä kiinnityspistettä jälkiasennettavassa vierashuoneessa. Projection Summit 2024 -toimialaraportin mukaan UST-toimitukset kasvoivat 41 % vuoden 2024 aikana, mikä tekee siitä maailmanlaajuisesti nopeimmin kasvavan projektorimuototekijän.
Huolto, kulutusosat ja kokonaiskustannus
SKU myydään kerran, mutta sitä huolletaan 5–7 vuoden käyttöiän ajan. DataMax-laserfosforin viiteeksoon kohdistuva elinkaarikustannusten jako 3 500 ANSI-lumenilla on noin 55 % laitteisto, 12 % asennustyö, 8 % valkokangas ja teline sekä 25 % serviceaatio, suodattimet ja kulutusosat 30 000 tunnin valonlähteen eliniän aikana. Tämä viimeinen ryhmä on se, jonka hankintatiimit ja kiinteistönhoitajat jatkuvasti aliarvioivat budjetissa.
Suodatinaikataulu ja puhdistuksen todellisuus
Kolme valonlähdetekniikkaa kilpailee vierashuoneen projektorikategoriassa vuonna 2026. Perinteiset UHP-lamput pysyvät ametsatasolla halvimpina, tyypillisesti 180–260 dollaria tukkuhintaan OEM-tilauksessa, mutta ne heikkenevät näkyvästi 4 000 tunnin jälkeen ja vaativat vaihtoa 6 000 tunnin kohdalla, mikä lisää noin 80 dollaria huoltoväliä kohden. LED-valomoottorit kestävät 20 000–30 000 tuntia, mutta niiden katto on noin 1 800 ANSI-lumenia nykyisessä tuotannossa, mikä tekee niistä rajallisia valaistus-sekoitusvierashyttien kannalta. Laserfosfori asettuu keskelle etukäteiskustannuksissa ja huipulle eliniässä: 25 000–40 000 tuntia nimelliskäyttöikää, 2 500–4 500 ANSI-lumenia tyypillisissä OEM-kokoonpanoissa, ja välitön päälle/pois ilman jäähtymisjaksoa. B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat vierashuoneen projektorilinjaa hotellia tai lyhytaikaisen vuokrauksen käyttöönottoa varten, laserfosfori on ainoa vaihtoehto, joka kannattaa 18 kuukauden rajapyykin jälkeen, minkä vuoksi DataMax OEM -linjamme siirsi 87 % vuoden 2024 vierashuoneen projektorilähetyksistä laserfosforialustoille.
Takuutasot ja huoltosopimukset
| Huoltotaso | Kattavuus | Vastaussitoumus | Ohjeellinen vuosikustannus yksikköä kohden |
|---|---|---|---|
| Standardi (24 kuukautta) | Osat ja työ, palautus keskukseen | 14 arkipäivää | Sisältyy |
| Pronssi (36 kuukautta) | Osat ja työ, paikan päällä | 72 tuntia | $48 |
| Hopea (36 kuukautta) | Osat, työ, paikan päällä, lainauspooli | 48 tuntia | $72 |
| Kulta (60 kuukautta) | Osat, työ, paikan päällä, lainauspooli, vuosittainen kalibrointi | 24 tuntia | $120 |
Monet vierashuoneen projektorit, joiden melutaso on 38 dB tai korkeampi, herättävät viereisessä sängyssä nukkuvan lapsen. Spesifikaatiolomakkeet listaavat tuulettimen melun mitattuna 1 metrin päästä puoli-aneekoottisessa kammiossa, mikä voi aliarvioida todellisen melun 4–6 dB:llä. Vierashuonekäyttöä varten testaamme jokaisen ehdokas laitteen asentajan aiotussa sijoituspaikassa, ei 1 metrin päässä, ja vaadimme enintään 32 dB:n melutasoa normaalitilassa ja 28 dB:n melutasoa säästötilassa. Lämmön haihtuminen on melun hiljainen kumppani: projektori, joka poistaa 800 W lämpöä 12x12 vierashuoneeseen, nostaa huoneen lämpötilaa 3–4 celsiusastetta kahden tunnin elokuvan aikana, mikä riittää saamaan hotellin LVI-järjestelmän siirtymään äänekkäämpään käyttösykliin. Vakiomuotoinen hankintatarkistuslistamme jokaiselle vierashuoneen projektorin ODM-erälle sisältää suljetun valomoottorin, kaksituulettimisen redundantin jäähdytyksen ja julkistetun lämpökapasiteetin.
Kulutusosien varastojen suunnittelu
Suunnittele yksi varasuodatin 10 huonetta kohden vuodessa, yksi varakaukosäädin 30 huonetta kohden vuodessa ja yksi varavirtalähde 50 huonetta kohden vuodessa lähtötasoksi. 500 huoneen käyttöönotossa se on 50 suodatinta, 17 kaukosäädintä ja 10 virtalähdettä jatkuvassa varastossa, mikä maksaa noin 720 dollaria osista ja vapauttaa kiinteistön 4 päivän odotusajalta mistä tahansa näistä kulutusosista. Vierashuoneen projektori, joka seisoo pimeänä, koska 9 dollarin suodatin on tilauksessa, on vieraskokemuksen epäonnistuminen, jota mikään spesifikaatiolomake ei korjaa. Sama sääntö koskee B2C-omistajia: pidä yksi varasuodatin ja yksi vara-HDMI-kaapeli laatikossa, ja laite kestää takuun ohi mukavalla marginaalilla.
Seuraavat askeleet: vierashuoneen projektorin valinta ja hankinta
B2B-hankinnassa, jossa SKU-ohjelmia hankitaan mittakaavassa, spesifikaatiolomake on vain lähtökohta. Vaadimme, että jokaisella DataMax-shortlistamme toimittajalla on ISO 9001:2015 -sertifikaatti, FCC Part 15- ja CE EMC -vaatimustenmukaisuus kohdemarkkinoille sekä kirjallinen 12 viikon tuotannon toimitusaika ostotilauksesta FOB Shenzhen -lähtöön. Mukautetun vierashuoneen projektorin SKU:n MOQ alkaa tyypillisesti 500 yksiköstä laserfosforimallille ja 1 000 yksiköstä UST-kokoonpanolle, ja työkalujen poistot jaetaan kolmen ensimmäisen tuotantoerän kesken. Maksuehdot 30 %:n talletuksella ja 70 %:lla B/L-kopiota vastaan ovat vakiona uusille OEM-suhteille, ja suosittelemme kolmannen osapuolen ennen lähetystä tehtävää tarkastusta jokaiselle kontille saadaksemme kiinni 3–5 %:n vikaprosentin, joka säilyy jopa vakiintuneilla Shenzhenin tehtailla. B2C-ostajille, jotka lukevat tätä opasta, samat sertifikaatit ovat helpoin laadun mittari iän rakennuslaadulle: ISO 9001 -sertifioitu tehdas ja kirjallinen vähintään 24 kuukauden takuu viestittävät toimittajasta, joka aikoo olla paikalla lunastamassa takuun.
DataMax OEM -hankinnan tarkistuslista
B2B-ostajille, jotka arvioivat tätä projektoria mittakaavassa, hankintatarkistus, jonka pyydämme jokaisen kumppanin vahvistamaan ennen ostotilauksen antamista, on sama kuudenlainen tarkistuslista:
- MOQ: 100 yksikköä SKU:ta kohden vakiokotelossa, 500 yksikköä täysin mukautetulle kotelon värille ja lasermoduulin bin:lle.
- Toimitusaika: 4 viikkoa toistotilaus-SKU:ille Shenzhen-linjalta, 12 viikkoa ensikertalaisille OEM-rakennuksille, joissa on mukautettu laiteohjelmiston brändäys.
- Näytekäytäntö: 3 arviointiyksikköä lähetetään 7 arkipäivän kuluessa, hyvitetään ensimmäistä 500 yksikön tai sitä suurempaa ostotilausta vastaan.
- Maksuehdot: 30 %:n talletus, 70 % konossementtikopiota vastaan alle 50 000 dollarin tilauksille; net-30 saatavilla vakiintuneille tileille kyseisen rajan yläpuolella.
- Sertifikaatikalpakkotentasto: FCC Part 15, CE-RED, CB, RoHS 3 ja Energy Star 8.0 -dokumentaatio toimitetaan lähetyksen mukana ilman lisäkustannuksia.
- Omistettu kanava: pyydä mukautettu tarjous tavoittaa OEM-suunnittelutiimimme yhden arkipäivän kuluessa, ja nimetty tilipäällikkö nimitetään ostotilauksen vahvistuksen yhteydessä.
Monien vierashuoneen projektorien on käynnistyttävä nopeasti ja esitettävä ystävällinen käyttöliittä käyttäjälle, joka ei ole koskaan nähnyt kaukosäädintä. Android TV 11 tai Google TV -lisensointi on nyt oletuskäyttöjärjestelmä keskitason ja premium-OEM-yksiköissä, ja Netflix, Disney+ ja Prime Video ovat esiasennettuina virallisen lisensoinnin alaisuudessa eikä vuosien 2022 ja 2023 tuotantoerien riesana olleen sivulataus-APK-kiertotavan kautta. Langaton striimity Miracastin, AirPlay 2:n ja sisäänrakennetun Chromecastin kautta kattaa oman laitteen mukaan tuomisen tilanteen, jossa vieras tulee huoneeseen puhelin täynnä lomakuvia. B2B-ostajille, jotka rakentavat hotellia tai lyhytaikaisen vuokrauksen brändiä vierashuoneen projektorin ympärille, suosittelemme käynnistyslataimen lukitsemista kiinteistön brändätylle aloitusnäytölle OEM:n mukautetun ROM-palvelun kautta, mikä lisää noin 4 dollaria yksikköä kohden MOQ 1 000:lla ja poistaa tukitaakan vierailta, jotka vahingossa käynnistävät sovelluksia, joita kiinteistö ei lisensoi.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on paras vierashuoneen projektori 2026, jos haluan 100 tuuman kuvan?
Paras vierashuoneen projektori 2026 100 tuuman kohteessa on ultralyhyen heiton laserfosforiyksikkö, jossa on vähintään 2 500 ANSI-lumenia, 4K UHD -pikselinsiirto ja sisäänrakennettu 20 W soundbar. DataMax GP95 sopii tähän profiiliin ja toimitetaan automaattitarkennuksella, automaattitapetsilla ja ympäristön valon hylkimisen säädöllä, joihin Projector Service Program -dokumentaatiossa viitataan.
Kuinka paljon vierashuoneen projektori maksaa huonetta kohden asennettuna?
Vierashuoneen projektorin spesifikaatio tai asennettuna maksaa tyypillisesti 480–1 100 dollaria huonetta kohden riippuen valkokankaan valinnasta, asennustarvikkeista ja siitä, onko ääni integroitu vai ulkoinen. Vuoden 2026 B2B-viiteerakennuksemme 200 huoneen käyttöönotossa tulee noin 612 dollaria huonetta kohden täysin toimitettuna.
Voiko vierashuoneen projektori korvata hotelli-TV:n?
| Speseja | B2C yhden yksikön valinta | B2B-tukkutilauksen viite |
|---|---|---|
| ANSI-lumenit (ISO 21118) | 3 000 | 3 500 |
| Natiiviresoluutio | 4K UHD (3840 x 2160) | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Valonlähde | Laserfosfori | Laserfosfori |
| Valonlähteen nimelliskäyttöikä | 25 000 tuntia | 30 000 tuntia |
| Heittosuhde | 0.21:1 (UST) | 0.23:1 (UST) |
| Tuulettimen melu (normaali / säästö) | 30 / 26 dB | 28 / 24 dB |
| Käyttöjärjestys | Google TV | Mukautettu Android TV 11 |
| HDR-tuki | HDR10, HLG, Dolby Vision | HDR10, HLG |
| Arvioitu tukkuyksikön hinta | $320 | $249 MOQ 1 000:lla |
| Toimitusaika | Varastossa | 12 viikkoa FOB Shenzhen |
| Takuu | 24 kuukautta | 36 kuukautta huoltosopimuksella |
Kuinka äänekäs vierashuoneen projektori on hiljaisessa makuuhuoneessa?
Laserprojektori täydellä teholla mitattuna 28 dB 1 metrin päässä on hiljaisempi kuin tyypillinen minijakolaite alhaisella tuuletin nopeudella. DataMax-viiteekso 3 500 ANSI-lumenilla toimii 26 dB:n hiljaisessa tilassa ja laskee alle 22 dB:n, kun huone pimeni ja laiteohjelmisto rajoittaa lasertehoa.
Miten puhdistan vierashuoneen projektorin suodattimen?
Yksittäinen kallein virhe, jonka näemme käyttöönotossa, on heittoetäisyyden käsitteleminen myöhäisen vaiheen yksityiskohtana. Kun huonekalut ovat paikoillaan, katto on levyttä ja sänkä on kiinnitetty seinään, ultralyhyen heiton linssin siirtäminen muuttuu remontoinniksi viritysaskeleen sijaan. Jokaisessa DataMax-integraatiossamme mittaamme ensin vierashuoneen, emme projektoria. Kolme numeroa, joilla on oikeasti väliä, ovat konsolipöydän syvyys sängyn takana, katon korkeus heittoakselilla ja toimitettavan SKU:n linssirungossa painettu heittosuhde. 0.21:1-linssi 100 tuuman lävistäjällä tarvitsee noin 18 cm:n etäisyyden valkokankaan pinnasta; 0.25:1-linssi tarvitsee noin 22 cm. 5 cm:n ohitus kumpaankaan suuntaan tuottaa trapetsia, jota mikään trapetsikorjan liukusäädin ei täysin piilota.
Minkälainen takuu DataMaxin vierashuoneen projektoriin sisältyy?
Vakiokattavuus on 24 kuukauden palautus-keskukseen osat ja työ, ja valinnainen Hopea-taso laajentaa sen 36 kuukauteen paikan päällä 48 tunnin vasteajalla. Täysi tasoittain taulukko näkyy aiemmin tässä.
Loppupäätelmä
Boutique-hotelleille ja lyhytaikaisen vuokrauksen operaattoreille kattoon asennettu vierashuoneen projektori voittaa edelleen varkauden eston ja tärinävakauden suhteen. Haittapuolena on asennustyö: tyypillinen 3.5 metrin kattopudotus vaatii 1.5 metrin jatkoputken, UL-listatun sähkörasian ja Cat6-vedon HDMI-over-Ethernet-jatkoa varten, jos medialähde sijaitsee yli 8 metrin päässä olevassa telineessä. Tyypillisesti annamme 4 tuntia sertifioitua asentajatyötä huonetta kohden alueellisella 85–120 dollarin tuntihinnalla, mikä nostaa kattoon asennetun DataMax GP95:n noin 400–500 dollariin yksikköhinnan päälle ennen maalausta ja paikkausta. Pöytäkonsolivaihtoehto lyhentää työn noin 30 minuuttiin ja lisää pistorasian sen sijaan senza-konsolin taakse, mutta tekee vierashuoneen projektorista alttiin kahviroiskeille, matkalaukuille ja vieraalle, joka päättää irrottaa sen ladatakseen MacBookin.
Valmis speksaamaan laivueen? Aloita GP95-hotelliprojektorin viiteeksoostamme, käy tuotesivun huoneen mitoituslaskimen läpi ja tavoita OEM-tiimimme kohdassa pyydä mukautettu tarjous, kun olet valmis lukitsemaan MOQ:n, toimitusajan ja laiteohjelmiston brändäyksen seuraavaa käyttöönottoasi varten.
