Julkaistu: 14.08.2026 - 101 Katselukerrat
Näin valitset projektorin luentosaliin vuonna 2026
Esittelijä astuu 220-paikkaiseen auditorioon, käynnistää seinään asennetun laitteen ja katsoo kalvojen renderöityvän haalean harmaana auringon valaisemalle valkokankaalle. Sama esittelijä käyttää seuraavana päivänä oikein mitoitettua luentosalin projektoria, jossa on täysi kirkkaus, selkeästi luettava teksti riviltä Z, ei tuulettimen hurinaa ja puhdas HDMI-CEC-kättely tilan ohjausjärjestelmän kanssa. Näiden kahden lopputuloksen välinen kuilta johtuu lähes aina hankkimasta, ei tuurista: valitse väärä kirkkaus, väärä heittosuhde tai väärä linssinsiirto, ja tila taistelee sinua vastaan. Tässä DataMax-oppaassa käymme B2B-ostajien, yliopistojen AV-tiimillä ja yrityshankkimalla läpi tarkat tekniset tiedot, asennuspäätökset ja vuoden 2026 hankkimakriteerit, jotka erottavat parhaan luentoprojektorin 2026 -ehdokaslistan osalaatikkoarvauksesta.
Tiivistelmä
- 50–250 hengen luentosaleihin vali malli, jossa on vähintään 4 000 ANSI lumenin kirkkaus, tilan syvyyteen sopivaatavä heittosuhde ja joko laservalofosfori- tai 3LCD-kiinteän olomuodon valonlähde.
- Parhaan luentoprojektorin 2026 ehdokaslista rakentuu kuuden suodattimen varaan: ANSI-lumenit, natiiviresoluutio (WUXGA tai 4K UHD), heittosuhde, syöttöviive, melutaso alle 5 dB ja verkkohallinta (PJ-Link, Crestron, AMX).
- Ultraääntainasakoon heittosuhteen (UST) laserlaitteet hallitsevat K-12 luokkahuoneita ja pieniä luentotiloja; normaaliheittoiset laserprojektorit pysyvät oletuksena yliopistojen luentosaleissa ja yli 80 paikan koulutusteattereissa.
- OEM/ODM-hankkimassa välise lukitse kolme sopimusta ennen näytteiden ottamista: lumenikka Lumen-pitomääritys (esim. 20 000 tunnin laserikä 50 %:n kirkkauspohjalukemalla), miksensä sisääntulonmääritys (IP5X tai tiivisteet valomoottori), jä firmware OTA -tuki-ikkunat.
- Ostajien, jotka vertailevat luentoprojektorin asennusvaihtoehtoja, tulisi budjetoida kenttien vahvistus, kaapelivedon pituus (HDBaseT tai kuitu) ja ympäristön valon hallinta — projektori on vain kolmannes kuvan laadusta.
Mitkä tekniset tiedot oikeasti merkitsevät, kun valitset tämän projektorin

Useimmat tekniset tiedot hukuttavat ostajan meluun. Sadat auditoidut RFP:t ja DataMaxin OEM/ODM-yksiköiden yli 40 maahan toimitukset huomioiden käsittelemme kuutta teknistä tietoa ei-neuvoteltavina ja loppuja neuvoteltavina. Alla on toimiva suodatin.
Kirkkaus: ANSI-lumenit, eivät "LED-lumenit"
American National Standards Institute -lumenstandardi (ANSI IT7.228) on ainoa luku, jota voi vertailla eri toimittajien välillä ANSI Lumens Standard, IT7.228. Projektorin käytön tulisi osua 3 500 ja 6 000 ANSI-lumenin välille tyypillisessä 100–200 paikan salissa. Yli 250 paikan saleihin, joissa on jonkin verran ympäristövaloa, valitse yli 7 000 ANSI-lumenin kirkkaus ja varmista, että tieto on kalibroinnin jälkeinen, ei markkinointihuippu. Ero ANSI- ja "LED-lumenien" välillä voi olla 2,5–kertainen; älä koskaan siteeraa LED-lumeniä ANSI-luvun rinnalle. Olemme nähneet ostajien palauttavan 40 % yksiköistä yksinkertaisesti siksi, että lumen-väittämä ei pitänyt paikkaansa SKU-paikka-auditoinnissa.
Resoluutio ja kuvasuhde opetussisällölle
Natiivi 1920×1200 (WUXGA) on luentosalin oletus. 11 %:n ylimääräiset pystypikselit 1080p:hen verrattuna ratkaisevat Excel-rivit, CAD-tekstitykset ja koodilohkot ilman skaalausarttuja. Lääketieteellisille ja tekniikan aloille 4K UHD (3840×2160) on nyt kustannusperusteltu: 5 000-lumenin 4K-laser mallin käyttöön toimitettiin Lähi-idän yliopistolle viime neljänneksellä 1 490 dollarin tukkuhintaan 500 yksikön MOQ:lla. Vältä "4K enhanced" -pikselisiirto-yksiköitä lääketieteelliseen kuvantamiseen — puolipikselin dither voi sumentaa hienot verisuoniyksityiskohdat.
Heittosuhde ja linssivalinnat
Luentotilat eivät ole luokkahuoneita. 12 metriä syvä sali ei sovi 1,5:1-heittosuhteen kanssa; UST 0,25:1-linssillä saa 100-tuumaisen kuvan 25 cm päähän valkokankaasta. Yhdistä yksikkövalinta kolmeen tilamittaukseen: kattokorkeus, valkokangas-kiinnitys-etäisyys ja haluttu kuvan leveys. Matematiikka on yksinkertainen:
Kuvan leveys = Heittoetäisyys ÷ Heittosuhde
6 metrin heittoetäisyydellä ja 4 metriä leveällä valkokankaalla suhde on 1,5. Zoom-linssit, joiden kerroin on 1,2–1,5×, antavat asentajalle 1,2 metriä sijaintitoleranssia. Pysyviin luentosaleihin moottoroitu linssinsiirto (±50 % pysty, ±20 % vaaka) säästää jälkiasennustunteja.
Valonlähde: laservalofosfori vs lamppu vs LED
B2B-ostajille, jotka arvioivat tätä projektoria, laservalofosfori on vuoden 2026 oletus. Odota 20 000–30 000 tuntia 50 %:n kirkkauden heikkenemisellä, pölytiiviitä valomoottoreita ja välitöntä päälle/pois-kytkentää — kriittistä jaettujen istuntojen aikatauluille. Lamppupohjaiset yksiköt maksavat 30 % vähemmän alkuun, mutta lisäävät lampun vaihtokierroksia noin vuoden 4 kohdalla. RGB-laser (puhdas laser, ei fosforipyörää) poistaa värin katkeilun, mutta nostaa hintaa 60–80 %. Toimitamme suurimman osan OEM/ODM projektorin tilauksista laservalofosforin alueelle, koska kokonaiskustannus 7 vuoden käyttöönoton aikana voittaa lampun joka kerta.
Liitettävyys, hallinta ja verkko
Luentosalit käyttävät nykyään Crestron-, Extron-, AMX- tai PJ-Link-ohjausta. Varmista, että SKU hyväksyy LAN-ohjauksen PJ-Link Class 1:n kautta, tarjoaa RS-232-portin vanhoille tilajärjestelmille ja HDBaseT-tulon yli 15 metrin siirtoetäisyyksille. Langaton striirto (Miracast, AirPlay tai toimittajakohtainen) on B2C-mukavuusominaisuus, mutta B2B-sopimuksissa pidämme sitä valinnaisena, ei ydintoimintona — langalliset tulot ovat luotettavampia tenttipäivänä.
Melu, huolto ja IP-luokitus
Tuulettimen melu yli 35 dB kilpailee ihmisäänen kanssa. Hiljainen luentoprojektori toimii 28–32 dB:n eco-tilassa, mikä on tärkeää, kun yksikkö on 2 metrin päässä lähimmästä istuimesta. Tiivistetyt valomoottorit, joissa on IP5X-pölysuojaus, ovat oikea valinta kampuksen ympäristöihin; Persianlahden alueen aavikkoilmaston käyttöönotoissa tulisi vaatia tiivistettyjä optiikkalohkoja. Sisällytämme nämä testit esitoimitus-laatusuunnitelmaamme: 72 tunnin polttokäyttö, pölykammionäyte ja firmware-palautusharjoittelu.
Hankkimisen ja lähteiden huomioiminen B2B-ostajille
Hankkimaryhmille, jotka arvioivat yksikköä mittakaavassa, tekninen tietolehti on vain pääsylippu. Hintatasot, MOQ-vyöt ja myynnin jälkeiset takuuehdot ratkaisevat, sulkeutuuko kauppa. DataMax antaa OEM- ja ODM tämän projektorin ohjelmillemme tarjoukset kolmella vakiovyöllä: 100–499 yksikköä 1 290–1 490 dollarin tukkuhintaan 4K-lasermalleille, 500–1 999 yksikköä 1 150–1 320 dollarilla, ja 2 000+ yksikköä 980–1 100 dollarilla 12 viikon toimitusajalla. Jokaisen projektorin erän vakiosertifiointeihin kuuluvat CE, FCC, RoHS ja CB; Lähi-idän ja Afrikan hankkeisiin lisäämme SASO- ja SONCAP-asiakirjat valinnaisina rivinimikkeinä.
MOQ, toimitusaika ja maksuehdot
Vahvistamme jokaisen SKU-tilauksen 30 %:n talletuksella ja 70 %:n loppumaksulla konossementtia vastaan. Vakiotoimitusaika on 25 työpäivää 500 yksikön erille, 35 työpäivää mukautetun värin tai logopainatuilla aloituksille aloituksille, ja 45 työpäivää täysin mukautetulle ODM-rungolle (sisältäen työkalujen poiston). Ostajille, jotka arvioivat mallia tiukoilla lukukausiaikatauluilla — eloku ja menter tammikuu ovat huippukuukausien toimitustamoyt — suosittelemme ostotilauksen lukitsemista edellisen neljänneksen viikolle 18. Lentorahtipäivitykset ovat saatavilla 1,6–kertaisina merirahtikustannuksina aikaherkille yliopistokäyttöönotoille.
Takuu, varaosat ja huoltoverkosto
3 vuoden takuu on lähtökohta mille tahansa yksikön hankkimalle; DataMax toimittaa 5 vuoden takuun laservalofosforiyksiköille. Varaosien varastointi on piilotettu kustannus, jonka useimmat RFQ:t ohittavat. Pidämme 5 %:n varaosavalomoottori-varaa Shenzhenin varastollamme jokaiselle aktiiviselle tämän projektorin SKU:lle, plus 10 % suodattimien ja emolevyjen SKU:ista. Kenttä-vaihdettavat moduulit (FRU) leikkaavat keskimääräisen korjausajan 14 päivästä alle 48 tuntiin, mikä on kriittistä B2B-ostajille, jotka huoltavat 200+ luokkahuonepäätepistettä. Huoltotietomme osoittavat, että FRU-arkkitehtuurin yksiköillä on 23 % alhaisemmat 5 vuoden huoltokustannukset kuin tiivistetyn penkin malleilla.
| Hankkimisvyö | MOQ | Tukkuhinta (4K Laser) | Toimitusaika | Takuu |
|---|---|---|---|---|
| Näyte / pilotti | 1–9 yksikköä | 1 690 $ | 7 päivää | 3 vuotta |
| Pieni erä | 100–499 | 1 290–1 490 $ | 25 päivää | 3 vuotta |
| Keskikokoinen erä | 500–1 999 | 1 150–1 320 $ | 30 päivää | 5 vuotta |
| Suuri erä | 2 000+ | 980–1 100 $ | 45 päivää | 5 vuotta |
Käyttötapojen sovellusalennetaan
Jokainen SKU-käyttöönotto ei ole identtinen. 60-paikkainen seminaoratalous, 400-paikainen iltori ja sairaalan kiertokonuslaboratorio asettavat eri kirkkausbudjetit, eri linssivalinnat ja eri kiinnityslaitteet. Jaamme käyttöönotot neljään kaanoniseen käyttötapaan ja yhdistämme jokaisen viitekehän.
Pienet seminaorataloudet (20–80 paikkaa)
Seminaoratalous on paikka, jossa useimmat mallin ostajat leikkaavat väärän kulman. 3 500-lumenin lamppuyksikkö tuntuu riittävältä näyttelyhallissa, mutta alisuoriutuu, kun tilassa on 280 luksia ympäristön ikkunanvaloa. Tämän segmentin viitekehän on 4 500 ANSI-lumenin laser tämäksi, jossa on 1,2–1,5 zoom-linssi, kiinnitettynä 4,5 metriin 110-tuumaiselle kuvalle. Langaton striirto ja HDMI-dongle-tuki ovat odotettuja täällä, mutta PJ-Link on valinnainen. Kokonaisyksikkökustannus on noin 890 dollaria tukkuhintaan 500 yksikön MOQ:lla.
Keskikokoiset luentosalit (80–250 paikkaa)
Keskikokoiset salit ovat tämän projektorin ohjelmien B2B-sweet spot. Viitekehän käyttää 5 500–6 500 ANSI-lumenin laservalofosforimoottoria, natiiviresoluutio WUXGA ja 1,5–2,0 zoom-linssi moottoroidulla linssinsiirrolla. Kattoasennuskorkeus on keskimäärin 6 metriä, valkokankaan leveys 3,5–4,5 metriä, ja projektori on tyypillisesti 9–12 metrin päässä valkokankaasta. PJ-Link Class 1, RS-232 ja HDBaseT ovat pakollisia. Tarjoamme tämän kehän 1 290 dollarin tukkuhintaan 500 yksikön erille.
Suuret iltorit (250–600 paikkaa)
Iltori-luokan luentoprojektorin yksiköiden on saavutettava 7 500+ ANSI-lumenia voittaakseen näyttämön valaistuksen ja takaprojektio-heittomäärät. Kaksoislampun varajärjestely tai redundantit laserpankit ovat 18 %:n lisähinnan arvoisia paikointima 18–isännöiville suoratoistetuille valmistujaisille tai kirurgisille suurille kierroksille. Viiteheitto-suhteet ovat 1,8 ja 3,0 välillä, mikä vaatii joko pitkän zoom-linssin tai takaprohektio-geometrian. Hinnoittelu kulkee 2 400–3 800 dollarin tukkuhintaan riippuen linssivaihtoehdoista ja pölytiivistysspesifikaatiosta.
Kiertokonuslaboratoriot ja lääketieteellinen koulutus
Lääketieteelliset korkeakoulut ovat vaativimpia luentoprojektorin spesifikaatiolomakkeita. Väritarkat DICOM-kierroskierros-tilat, 4K UHD natiiviresoluutio ja ≥10 000:1 dynaaminen kontrasti ovat ei-neuvoteltavia. Teemme yhteistyötä Projector Centralin ja SoundImagen kanssa: kalibrointiprofiilien ristivalidoinnissa. OEM-ostajille, jotka hankkivat lääketieteellisen tason luentoprojektoria, odota 16 viikon kalibrointikierros ja 200 dollarin lisä yksikköä kohden DICOM-firmware-latauksesta.
Näin valitset oikean projektorin luentosaliin: hankkimisen tarkistuslista
B2B-hankkimaryhmille, jotka viimeistelevät luentoprojektorin tarjousta vuoden Q1 2026, päätöspuu on lyhyempi kuin useimmat RFP:t antavat ymmärtää. Suosittelemme viiden rivin ehdokaslistaa: määrittele pienin ja suurin tila, jonka luentoprojektorin on katettava, lukitse kirkkausbudjetti ANSI-lumeneissa, vahvista linssin heittosuhde kattokorkeutta vasten, päätä laservalofosforin ja lampun välillä, ja varmista ohjausprotokollapino (PJ-Link, RS-232, HDBaseT tai Crestron). Kun nämä viisi vastausta on kirjoitettu ylös, SKU-valinta putoaa 80 ehdokkaasta alle 10:een. Luentoprojektorin kategoria rankaisee ostajia, jotka aloittavat tuotenimestä ja työskentelevät taaksepäin; tilan spesifikaatiosta aloittaminen tuottaa lähes aina alhaisemman kokonaiskustannuksen 5 vuoden takuuikkunan aikana.
DataMaxin MOQ, toimitusaika ja näytepolitiikka
OEM-ostajille, jotka arvioivat luentoprojektorin valikoimaamme, vakioyhteistyö alkaa 1 yksikön näytteellä 1 890 dollarin näytehinnalla, joka hyvitetään mitä tahansa yli 100 yksikön erätilausta vastaan. Tier-1 luentoprojektorin SKU:jen vakio-MOQ on 100 yksikköä, ja tason hinnoittelu on 500 ja 2 000 yksikössä. Toimitusaika on 7 päivää näytteille, 25 päivää alle 500 yksikön pienille erille, ja 30–45 päivää yli 2 000 yksikön volyymitilauksille. Tuemme DDP-, FOB Shenzhen- ja EXW-ehtoja, ja toimitamme 47 maahan suoraan Shenzhenin varastoltamme. Aloittaaksesi luentoprojektorin spesifikaatiokeskustelun suunnittelutiimimme kanssa, pyydä mukautettu tarjous hankkimisen yhteydenottokanavamme kautta tai selaa DataMax-projektorin valikoimaa nykyisten SKU-lomakkeiden osalta.
| Ostajaprofiili | Näytepolitiikka | MOQ | Toimitusaika | Maksuehdot |
|---|---|---|---|---|
| B2C-ostaja / kouluttaja | 1 yksikkö, 14 päivän palautus | 1 | 3 päivää | TT 100 % |
| B2B-jälleenmyyjä | 1 yksikkö, hyvitetään yli 100 | 50 | 15 päivää | TT 30/70 |
| OEM-jakelija | 1 yksikkö, kalibrointi sisältyy | 100 | 25 päivää | TT 30/70 tai LC |
| Tier-1-integraattori | Paikan päällä demo-yksikkö | 500 | 30–45 päivää | LC at sight |
Pikaviitetarkistuslista
Seuraavat askeleet luentoprojektorin ohjelmallesi
Riippumatta siitä, hankitko yhtä luokkahuonetta vai 200 kampuksen käyttöönottoa, luentoprojektorin päätös palkitsee ostajia, jotka spesifioivat tilan ensin ja tuotemerkin toiseksi. Olemme toimittaneet luentoprojektorin yksiköitä 47 maahan vuodesta 2019 lähtien, ja suunnittelutiimimme voi toteuttaa mukautetun rakennelman 12 viikossa vahvistetusta ostotilauksesta.
Valmis spesifioimaan luentoprojektorin rakennelman? Selaa DataMax PL-sarjan valikoimaa, tutustu OEM/ODM-palveluoppaaseemme tai pyydä mukautettu tarjous aloittaaksesi 1 yksikön näytekeskustelun Shenzhenin suunnittelutiimimme kanssa tänään.
