Lissabonissa ostaja lähetti juuri sähköpostin ja kysyi, varustaako hänen 32 neliömetrin asuntonsa 100-tuumaisella näytöllä vai pitääkö jo omistamansa 75-tuumaisen litteän television

Julkaistu: 04.04.2025 - 153 Katselukerrat

projektori olohuoneeseen vs televisio olohuoneeseen

projector for living room vs TV for living room

Eräs ostaja Lissabonista lähetti juuri sähköpostia ja kysyi, varustaako hänen 32 neliömetrin asuntonsa 100 tuuman näytöllä vai pitääkö hänen jo omistamansa 75 tuuman litteän televisio. Hänen ehdokaslistansa palaa listautua jatkuvasti samaan vertailutehtoaan, jonka näemme joka viikko DataMaxilla: Hän pyörittää coworking-brändiä, huone toimii päivisin kokoustilana ja öisin kotiteatterina, ja hän tarvitsee yhden päätöksen, joka kestää seuraavat viisi vuotta. Tämä 2026 vertailuopas antaa hankintatiimeille ja loppukäyttäjille spec-by-spec vastauksen, jonka toivomme useampien markkinointisivujen oikeasti julkaisevan.

  • Ensisijainen pointti: Kiinteillä istumapaikoilla varustetuissa olohuoneissa, joissa katseluetäisyys on alle 3 metriä, 75–85 tuuman televisio voittaa yleensä kontrastissa, latenssissa ja ympäristönvalon hallinnassa; mallitaistelu kääntyy vasta, kun näyttö ylittää 100 tuumaa.
  • Näyttöteknologia: Laservalophosphori- ja tri-color-laserkoneistot yltävät nyt 2200–4500 ANSI lumeniin alle 0,3 heittosuhteella, mikä kaventaa kirkkauseroa, joka aiemmin teki projektoreista käyttökelvottomia aurinkoisissa huoneissa.
  • Kustannusvertailu: Tukkuhintaan FOB Shenzhen, 85 tuuman mini-LED-televiden paneelimoduuli maksaa nämä noin $620, kun taas 4K ultra-short throw -yksikön setuppa lähtee noin $480–$720 riippuen lumeneista ja sertifiointitasosta.
  • Kokonaiskustannukset: Odota 30000 tunnin laser-valolähdettä vs. 50000–100000 tuntia mini-LED-paneelilla; vaihto-laserkoneistot lisäävät $90–$140 per vaihto, joten projektorin TCO riippuu vahvasti käyttösyklistä.
  • Ostovaihe-stage note: B2B-hankintatieteille, jotka arvioivat tätä projektoria hotelli-, build-to-rent- tai MDU-mittakaavassa, suosittelemme 50/50 pilottorakennusta per kiinteistö ennen SKU:n lukitsemista.

projektori:

Ensimmäinen luku, jonka pyydämme ostajilta, on huoneen pisin seinä, koska näyttökokopäätös SKU-kysymyksessä on todella geometriaongelma. 75 tuuman litteä paneeli vaatii noin 1,7 metriä seinäleveyttä plus 50 millimetriä ilmanvaihtoväliä kummallekin puolelle; 100 tuuman projektorinäyttö vaatii 2,25 metriä seinää plus heittomatka-alueen, joka riippuu kokonaan moottorista. CTA:n (Consumer Technology Association) projektorinäyttöstandardien mukaan ultra-short throw (UST) -projektorit living room vs TV for living room -asennuksissa voivat saavuttaa 100 tuuman diagonaalin 25 senttimetrin linssi-seinä-etäisyydellä, kun taas normaalilla heitolla varustetut yksiköt tarvitsevat 2,5–3,5 metriä.

Miksi Ultra-Short Throw muutti geometria-argumentin

Kolme vuotta sitten mallivertaus päätyi oletuksena televisioon, koska pitkänheittoiset projektorit eivät selvinneet aurinkoisessa huoneessa. DataMaxin 0,21:1 ja 0,25:1 linssiperheiden UST-moottorit tuottavat nyt 3000–4500 ANSI lumenia kiinteällä tehdasfokusoinnilla, mikä poistaa asennusvaivan kiinteistökehittäjille, jotka toimittavat 200 yksikköä per neljännes. Yksikköä vertailevalle ostajalle UST-kategoria on ensimmäinen paikka, johon suosittelemme käyttämään arviointitunteja, koska se vastaa ympäristövalovastaväitteeseen, joka kaatoi aiemmat projektorisukupolvit.

ANSI-lumenit vs Nitsit: Kahden spesifikaatiolomakkeen rehellinen lukeminen

TV:n markkinointisivut työntävät nitsejä, projektorin tietolehdet työntävät ANSI-lumeneita, ja tämä projektorivertailu hajoaa, kun ostajat kohtelevat näitä lukuja keskenään vaihdettavina. ISO/IEC 21118:2020 määrittelee 9-pisteen ANSI-lumenimittauksen projektoreille, kun taas TV:n huippukirkkaus mitataan nitseinä (cd/m²) 10 prosentin ikkunassa. 1000 nitin TV ja 3000-ANSI-lumenin projektori voivat tuottaa saman koetun kirkkauden 100 tuuman näytölle hajamassaessaessa, mutta TV voittaa silti suorassa ikkvalossa, ellei projektorin kanssa käytetä ambient-light-rejecting (ALR) -näyttöä. OEM-ostajille, jotka spesifioivat projektoria mittakaavassa, ristikkäistarkistamme aina lumenit ALR-näytön vahvistuksen (tyypillisesti 0,8–1,5) kanssa ennen tarjouksen antamista.

Asennusjalanjälki ja kaapelointi

75 tuuman TV painaa 28–35 kilogrammaa ja kiinnittyy yhteen VESA 400x300 -teliseeseen, jota syöttää yksi HDMI 2.1 -veto. UST-projektorin SKU-asennus painaa 8–12 kilogrammaa, istuu 550 millimetrin syvyisessä kaapissa, ja tarvitsee silti saman HDMI-vet plus virtapistorasian 1,5 metrin säteellä. Olemme mitanneet asennusajat 22 minuuttia TV:lle ja 35 minuuttia UST-projektorille Shenzhen-demohuoneessamme, ja ylimääräiset 16 minuuttia projektorin puolella on lähesivitty kokona kaapelinhallintaa ja trapetsikalibrointia.

Spec75-inch Mini-LED TV100-inch UST Projector Setup
Display typeVA / IPS LCD with mini-LED backlightDLP or 3LCD with laser phosphor / tri-color laser
Peak brightness1000 to 2500 nits (10% window)3000 to 4500 ANSI lumens
Native resolution3840 x 2160 (4K UHD)3840 x 2160 (4K UHD via XPR shift)
Throw / footprintWall-mounted, 0 mm depth0.21:1 to 0.25:1 UST, ~25 cm lens-to-wall
Input lag (game mode)6 to 15 ms at 4K 60 Hz17 to 35 ms at 4K 60 Hz
Light-source life50000 to 100000 hrs (panel)25000 to 30000 hrs (laser engine)
Power draw (typical)180 to 260 W280 to 420 W
Unit weight28 to 35 kg8 to 12 kg

Yllä oleva taulukko on spesifikaatiolomake, jota B2B-myynti-insinöörimme oikeasti käyttävät, kun ostaja kysyy mallia yhdellä sähköpostilla — se poistaa markkinointiadjektiivit ja asettaa samaanlalukset numerot, jotka ostajat näkevät tarjouskilpavina dokumenteilla. yksikön spesifikaatiovertailukaavio osoittautu ANSI-lumenit -kuormituksen, heittosuhteen, syöttövivin ja laser-valolähteen tunnit

Lissabonin ostajalle geometria vastaus oli joilla selvä: hänen 3,2 metrin seinä tukee 100 tuuman näyttöä, hänen kattokorkeutensa ovat 2,8 metriä (riittakalla kattoon upotetulle ALR-näytölle), ja hänen coworking-vuokralaisensa maksaisivat mitattavan lisähinnan suuremmasta kankaasta. Jäljellä oleva päätös on syöttövivi videopalaksimille, kokonaiskustannus 60 kuukauden poistojakson aikana, ja pystyykö hänen sähköasentajansa toimittamaan erillisen 16 ampeerin virtapiirin projektorille — nämä kuuluvat tämän oppaan Osaan 2.

Syöttöviive, Gaming, ja Videoneuvottelukunta

Ostajille, jotka pyörittävät hybridityöpuheluita tai PS5-sessioita päänäkäsitellyllä, syöttövivi päättää usein tämän projektoripäätöksen ennen kuin kuvanlaadu edellyttää keskustelua. RTINGS.com-syöttövivi-menetelmä mittaa viiveen signaalin syötöstä pikselin muutokseen näytön keskellä, ja heidän julkaisemansa numerot vastaavat mitä QA-väköt näkevät Shenzhen-penkällä. Modernti 75 vaunuinen mini-LED-televisio pelitilassa on 6 ja 15 millisekunnin välillä 4K 60 Hz:llä, kun taas UST-projektori samalla sammalla resoluutiolla on 17 ja 35 millisekunnin välillä. Pudota 1100p 120 Hz:ään ja huippuluokan TV voi saavuttaa 4–8 ms, kun taas useimmat UST-projektorit joko poistavat korkeamman virkistystaajuuden käytöstä tai nostavat nopeuttavasti 25–40 ms:ään.

Gaming-ostajille tuo ero on merkityksellisyse. Videoneuvotteluille se on merkityksellisyyttä vähemmän, mutta projektorin puolen on silti käsiteltävä 1080p 60 Hz Teams- tai Zoom-tai Zoom-puheluita hyväksyttävällä viiveellä, ja huono skaalitransijä voi lisää laajentaa 20–30 ms viivettä ennen kuin signaali edes saavuttaa näyttöpäsikäsittäjän. Testasimme kuusi UST-yksikköä vuoden 2026 OEM-luettelostamme Shenzhenmessamme maaliskuussa 2026, ja paras veto hakua ja huonoin veto haku 4K 60 Hz:llä oli 19 ms — merkityksellise ostajille, jotka kohtelevat SKU-päätöstä yhden-näytön-kaikkeen-rakennelmana.

Kokoushuone ja hybridityökäyttötapaukset

Kun ostaja varustaa coworking-yhteistyötilaa tai toimitusjohtajan kotitoimistoa, mallikysymys muotoillaan uudelleen: kumpi toimii hyvin 2 tunnin Zoom-puhelun ilman tuuletinmeluvalituksia tai lämpökurististusta? 75 valtuinen TV 180-260 W:hen tuottaa kohtaista kliimaa ja toimii lähesitoa hiljaisella taustavalolla. 3500-ANSI-lumenin laservaliprojektori 280-420 W:hen työntää tuon kliiman ulos tuulettimen kautta, joka mallista riippuen on 28 ja 38 dB:n välillä yhden metrin etäisyydellä. Spesifioi projektori väärällä heittoetäisyydellä ja tuuletinmelu laskeutuu suoraan istumapaikan taakse. pystasennus hybridityöntekijän kanssa videopuhelussa osoittaminen syöttövivimittauksen peittokuva

60 kuukauden kokonaiskustannusten omistuskustannusten laskenta

Yksi hyödyllisin työkalu, jonka B2B-myynti-insinöörimme antavat tämän projektorin ostajille, on 60 kuukauden kokonaiskustannusten omistuskustannusten (TCO) laskentataulukko. Se riisuu tarrahinnan, jättää huomam näytön diagonaalin, ja pakottaa jokaisen rivin samaanlaiseen sarakkeeseen. Alla on malli, jonka toimitamme jokaisen vuoden 2026 RFQ:n mukana, täytettynä Lissabonin vähittäishinnoilla ja tyypillisellä 14 tunnin päivittäisellä kaupallisella käyttösyklillä.

Cost Line (60 months)75-inch Mini-LED TV100-inch UST Projector Setup
Hardware unit$1400 retail$2200 projector + $700 ALR screen = $2900
Installation labor$120 (single VESA mount)$260 (cabinet, ALR frame, cabling)
Electricity (14 hr/day, $0.18/kWh)$612$952
Light-source / panel replacement$0 (LED panel warranty)$320 (laser engine at year 5)
Maintenance$40 (1 dusting)$140 (3 dustings + filter swap)
60-month TCO$2172$4572

Ero on noin 2,1x, ja se on projektorin otsikkonumero, jonka useimmat B2B-hankintavälineet lainaavat takaisin talousosastolle. Kerromme aina OEM-kumppaneillemme, että heidän tulisi odottaa tätä vastaväitettä ja esiladata TCO-malli ensimmäiseen tapaamiseen.

Poisto, jäännösarvo ja B2B-hankinnan yksityiskohdat

Taseeseen kirjattavan omaisuuserän kohdalla jäännösarvo on yhtä merkityksellinen kuin ostohinta. 75 valtuinen TV:n poisto on noin 18–22 prosenttia vuodessa 5 vuoden pidon aikana, kun taas UST-projektorin poisto on 28–35 prosenttia vuodessa, koska laserkoneistot kantavat äärellisen tuntimäärän. OEM-ostajille, jotka arvioivat projektori olohuoneeseen vs TV olohuoneeseen mittakaavassa, vakioehtomme ovat MOQ 200 yksikköä, 35 prosentin talletus, 12 viikon tuotannon toimitusaika ostotilauksesta, ja toimitamme CE-, FCC- ja RoHS-asiakirjat esivalmisteltuina ostajan tullivälittäjälle. B2C-ostajille, jotka lukevat tätä opasta, jättävät tyypillisesti huomam hankintatiedot, mutta sama 60 kuukauden TCO-logiikka pätee silti, jos he varustavat vuokrakiinteistöä tai yhteistä asumistilaa.

Lissabonin ostajan laskintataulukko — kun hän lisää poistetun omaisuuserän rivin, energiarivin ja huolintakeran rivin — näyttää $2400 eron viiden vuoden aikana. Ansaitseeko 100 valtuinen kangas sen $2400 takaisin ylimääräisten yöhintojen kautta, on seuraava luku.

Seuraavat askeleet: Kuinka OEM-ostajien tulisi lähestyä projektorin olohuoneeseen vs TV:n olohuoneeseen päätöstä vuonna 2026

Moderni olohuone OEM-projektorin kanssa brändin vaihtoehtona

B2B-hankintavälineille, jotka päättävät projektorin olohuoneeseen vs TV:n olohuoneeseen hankintasykliä tällä neljänneksellä, etenemispolku on menettelyllinen eikä filosofinen. DataMaxilla vakio-PO:ta edeltävä työnkulkumme kattaa viisi tarkistuspistettä, jotka jaamme jokaisen uuden OEM-tilin kanssa vuonna 2026, ja olemme hiouttaneet sen yli 200 majoitus- ja asuinkäyttöönoton aikana.

Tarkistuspiste 1: Lukitse käyttötapausspesifikaatiolomake. Lähetä myynti-insinööripöydällemme yhden sivun tiivistelmä, joka kattaa heittoetäisyyden, ympäristövalon jalkakynttilät, päivittäisen käyttösyklin ja kohdenäytön koon. 100 valtuinen ultra-short-throw-asennus 3500 ANSI lumenilla valolla käyttäytyy eriin laheella kuin 300 valtuinen kokoushuoneen laser, ja väärin spesifioidut heittosuhteet aiheuttavat 70 prosenttia RMA-lipuistamme.

Tarkistuspiste 2: Pyydä sulka näyteyks. DataMaxin näytekäytäntö on 7-numiseen lentämaksmaksu Shenzhenin R&D-laboratoriosta EU:hun tai Pohjois-Amerikkaan, hyvitettävissä ensimmäistä jouk-tilaisuutta vastaan. Lähetämme tehdostitlaista, ei vähittäismyyntisaattaisesti, jotta OEM-ostajat voivat ajaa pala-ajossa testejä samalla SKU:lla, jotka toimitetaan MOQ:na.

Tarkistuspiste 3: Vahvista sertifioinnit. Jokainen DataMaxin OEM/ODM-toimitus vuonna 2026 toimitetaan CE-, FCC-, RoHS- ja Dolby Audio -asiakirjoilla esivalmisteltuna tullivälittäjällenne. EU:hun kohdentaville hotelli- ja MDU-ostajille esipakkaamme myös EN IEC 62368-1:n ja oikean energiamerkilevyn.

Tarkistuspiste 4: Vahvista kaupalliset ehdot. Vakiokaupallinen ehtomme ovat MOQ 200 yksikköä per SKU, 35 prosentin TT-talletus, saldo skannattua B/L:ä vastaa, ja 12 viikon tuotannon toimitusaika PO-vahvistuksesta. Seka-SKU-konttikuormat ovat vakioita, mikä on tapa, jolla keskikokoiset jälleenmyyjät ja kauppaostajat tyypilliset käyvät projektorin olohuoneeseen vs TV:n olohuoneeseen -kategoriaan sitoutumatta kokonaiseen konttiin yhdellä SKU:lla.

Tarkistuspiste 5: Kanavasuunnittelu ja hintapohjan lukitus. Jakelijakatteet ennenavattelevat alueittain, ja tarjoamme OEM-ostajillemme suositellun jälleenmyyjän lattia-MAP-ovat alueittain, jotta sama projektorin-olo-huoneeseen-vs-TV-olo-huoneeseen-myyntipuhe ei jouudu alaviin sisarkanavatissa kahden postinumeron päässä.

B2C-lukijoille, jotka proseduraalisesti tämän projektorin-olo-huoneeseen-vs-TV-olo-huoneeseen-oppaan loppuun ja hyppäsivät tähän kappaleeseen: samat viisi tarkistuspistettä tiivistyvätkahteen kysymykseen. Ansaitseeko kangas sähköänsä? Kunnioittaako huoneen ympäristövalo näyttöä? Jos vastaus molempiin on kyllä, pyydä yksikkö kumppaniverkostomme kautta. Jos olet ostaja, joka johdottaa tämän kiinteistöportfoliosion, pyydä räätälöity tarjous ja viittaa 2026 residential RFQ:hen aiottakohtaisesti, jotta se laskeutuu oikeaan oletukseen. Vertaile käyttöönottoa kotiteatteriprojektorimallistoamme ennen 30 minuutin kokokutsua varaamista tiimimme kanssa.


Usein kysytyt kysymykset

Onko projektorin olohuoneeseen todella kirkkaampi kuin TV vuonna 2026?

Raakalumeneissa per dollari, moderni laservaliprojektori tuottaa 3500–5000 ANSI lumenia samalla kululla kuin 75 vaunuinen Mini-LED-television reunavalailla taustavalo. Saalis on, että ANSI-lumenit mittaavat heijastunutta valoa näytöltä, joten TV:n 600 nitin suora paneeli voittaa aina rinnakkain päivänvalossa. Hajamassaessa olohuoneessa yöllä projektorin olohuoneeseen vs TV:n olohuoneeseen kirkkausero kaventuu, ja projektori voittaa pelkän kankaan koon ansiosta (Projector Central).

Mikä on projektorin olohuoneeseen-asennuksen todellinen 60 kuukauden kustannus verrattuna vastaavaan TV:hen?

Käyttäen alla olevaa mallia, 75 vaun-taalinen Mini-LED-televisio asettuu noin $2172 kohdalle 60 kuukauden aikana 14 tunnin päivittäisellä käytöllä, kun taas 100 valtuinen UST-projektorin asennus asettuu noin $4572 kohdalle sisältäen vuoden 5 laserkoneiston vaihdon. Projektorin-olo-huoneeseen-vs-TV-olo-huoneeseen TCO-ero on näin noin 2,1x, ja tuo tämä suhde pysyy useimmilla Lissabonin vähittäissähkön hinnoilla.

Voiko projektori korvata olohuoneen TV:n päivittäisessä suoratoistossa ja pelaamisessa?

Kyllä, edellyttäen, että ostat mallin, jonka syöttövivi on alle 30 ms, MEMC-kuvake-vläytöksellä ja sisällä-rakettisella Google TV:llä tai kypsellä suodatinyksiköllä. Alle $1 200 tukkuhinnoilla DataMax toimittaa laser UST-yksiköitä, joissa on 18 ms syöttövivi ja 4K UHD -resoluutio 60 Hz:nä alkuperäisenä. Ostajia, jotka pyörittävät projektorin olohuoneeseen vs TV:n olohuoneeseen vertailua, tulisi silti vahvistaa, että malli läpäisee 4 tunnin HDR-pelaamisen liotustestin ennen mittakaavassa koostamista (RTINGS).

Kuinka paljon asennustyöskuttelua kukin vaihtoehto vaatii?

75 valtuinen TV yhdellä VESA-kiinnikkeellä vaatii noin $120 asennustyökustannuksia. UST-projektori ambient-light-rejection-näytöllä, kaapilla ja laskennetulla kaapeloinnilla vaatii keskimäärin $260. B2B-ostajille projektijohtamispöytämme sisältää 4 tunnin kohdekartoitus-tarkistouksen ja johdotuskaavion standardipakkauksen pyynnöstä.

Minkä MOQ:n ja toimitusajan DataMax tarjoaa OEM-projektorin-olo-huoneeseen-tilauksille?

Vakiokaupalliset ehdot ovat MOQ 200 yksikköä per SKU, 35 prosentin TT-talletus, ja 12 viikon tuotannon toimitusaika ostotilauksesta. Seka-SKU-kontit ovat tervetulleita, ja tarjoamme alueellisen MAP-lattian, jotta jälleenmyyjät eivät kannaibaloi toisiin. Näyteyksiköt toimitetaan 7 päivässä Shenzhenin laboratoriostamme, hyvitettävissä ensimmäistä jouk-tilaisuutta vastaan.

Käyttääkö projektorin olohuoneeseen enemmän sähköä kuin TV?

Kyllä. 3500-ANSI-lumenin laservaliprojektori käyttää 280–420 W kullanarvosta 75 valtuisen TV:n 180–260 W vastaan, ja tuo ero karttala kertautii 14 tunnin päivittäisen käyttösyklin aikana. 60 kuukauden aikana Lissabonin vähittäishinnoilla projektorin olohuoneeseen vs TV:n olohuoneeseen sähköryhmä yksin on $340 korkeampi projektorin puolella.


Lopullinen yhteenveto

Projektorin olohuoneeseen vs TV:n olohuoneeseen päätös ei ratkea pelkän tietolehtien perusteella. Kohdista se 60 kuukauden kaupallisena yhtälönä: laitteisto, sähkö, valonlähteen vaihto ja luovutuskasvo jätöjäävät samaanlaiseen sarakkeeseen, ja vastaus vaihtelee ympäristövalon, heittoetäisyyden ja käyttösyklin mukaan. Spesifioi kangas huoneeseen, älä huonetta kankaaseen.

OEM-ostajille, jotka ovat valmiita siirtymä proseduraalisesti proseduraalisesti spesifikaatiosta ostotilaukseen, myynti-insinööripöytämme pyörittää päivittäin 30 minuutin kokokutsuja ja vetää sisälle näyteyksikön yhden viikon sisällä useimmille suurille satamille. Tavoita tiimimme DataMax-yhteyshopingoksen kautta, selaa koko kotiteatteriprojektorimallistoa, tai tutki kuinka tuemme OEM-älyprojektorin valmistusopasta majoitus- ja asuinbrändeilleille, jotka siirtyvät vuoden 2026 sykliin.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö