Julkaistu: 30.06.2026 - 155 Katselukerrat
Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Saksassa: 2026 opas
Hampurin ostaja tekee lokakuussa 1 000 yksikön tilauksen 4K-lasereille saksalaisen jakelijansa kanssa odottaen toimitusta ennen IFA 2026:n vähittäismyyntiikkunaa. Tulli pidättää lähetyksen Bremerhavenissa kuudeksi viikoksi, koska yksiköt toimitetaan ilman CE-merkintää, EN 62471 -valosäteilyn fotobiologista silmäturvallisuutta koskevaa testiraporttia ja WEEE-rekisteröintinumeroa, joita Saksa vaatii kaikilta EU:n sisämarkkinoille tulevilta projektoreilta. Kun lasti viimein selviää, jakelija on menettänyt sesongin, yksikkökohtainen maahantuontikustannus on noussut noin 14 prosenttia seisonta- ja pikajälleentarkastusmaksujen vuoksi, ja ostaja vaatii hankintakumppaniltaan hyvitystä. Tämä on juuri se virhetilanne, jonka kurinalainen lähestymistapa poistaa, ja juuri siksi kirjoitimme tämän oppaan OEM-hankintatiimeille, ODM-brändin omistajille ja tukkujakelijoille, jotka toimittavat laser-, lamppu- ja LED-näyttömoduuleja Euroopan unionin suurimmalle B2B-projektorimarkkinoille.
Nopea yhteenveto
- SKU:ta vuonna 2026 ohjaa monikerroksinen EU-sääntelykokonaisuus (CE-merkintä, RED 2014/53/EU, EMC, WEEE, RoHS, REACH) sekä Saksan kansalliset lait, ja jokaisen lähetyksen on läpäistävä kaikki kerrokset ennen kuin tulli vapauttaa tavarat.
- B2B-hankintatiimeille viisi yleisintä Bremerhavenin ja Hampurin pidätystapahtumaa aiheuttavaa asiakirjaa ovat EU-vaatimustenmukaisuusvakuutus, EN 62471 -fotobiologinen raportti, WEEE-rekisteröintitodistus, Saksan pakkauslain (LUCID) mukainen rekisteröinti sekä tullitariffiluokittelu HS-koodilla 8528.62.00.
- dokumentoidut toimitusajat vaatimustenmukaiselle OEM-projektorituotannolle Shenzhenin tehtaallamme ovat 35–45 päivää toistuville SKU:ille ja 60–90 päivää uusille SKU:ille, jotka vaativat tuoreen EN 62471- ja EMC-testauksen ilmoitetussa laitoksessa.
- DataMaxin OEM/ODM-älyprojektorien MOQ alkaa 200 yksiköstä vakiomalleille ja 500 yksiköstä räätälöidyille laservalofosforinäyttöyksiköille, ja toimitusaika Frankfurtiin on 12 viikkoa DDP-ehdoilla.
- Virallisen ZEK 01.4-08 PAH-testin ja EN IEC 63000 RoHS-arviointiraportin käyttö pitää vaatimustenmukaisuuden läpäisyasteen yli 98 prosentissa Saksaan suuntautuvissa projektorilähetyksissämme vuoden 2026 kolmanteen neljännekseen asti.
Mitä "malli" todella tarkoittaa OEM-ostajille

Kun hankintapäällikkö kirjoittaa yksikön hakupalkkiin, hän yleensä yrittää vastata yhteen käytännön kysymykseen: mitkä sertifikaatit, rekisteröinnit ja testiraportit täytyy liittää jokaiseen projektorilähetykseen, ennen kuin Saksan tulli antaa EU-tulliselvityksen? Rehellinen vastaus on, että vaatimustenmukaisuus ei ole yksittäinen asiakirja vaan päällekkäisten velvoitteiden kokonaisuus, ja Saksan tuontiympäristö vuonna 2026 on tiukempi kuin vuoden 2022 lähtötasо, koska EU on kiristänyt sekä WEEE-keräystavoitteita että lasertuotteiden luokittelusääntöjä standardien EN 60825-1:2014 ja sen muutoksen A11:2021 mukaisesti. Yhtenä Shenzhenissä toimivana OEM/ODM-tehtaana, joka palvelee saksalaisia jakelijoita, maahantuojia ja vähittäismyyntibrändejä, käsittelemme jokaista SKU:ta nelipilarisena ohjelmana: CE-tekninen dokumentaatio, tuoteturvallisuustestaus, ympäristörekisteröinti ja tulliluokittelu.
neljä pilaria
Pilari 1 — CE-merkintä ja EU-vaatimustenmukaisuusvakuutus. Jokainen Saksan markkinoille valmistamamme projektori kantaa CE-merkintää arvokilvessä, ja jokaisen lähetyksen mukana toimitetaan allekirjoitettu EU-vaatimustenmukaisuusvakuutus, jossa luetellaan sovelletut direktiivit (LVD 2014/35/EU, EMC 2014/30/EU, RED 2014/53/EU älyprojektoreille joissa on Wi-Fi tai Bluetooth, sekä RoHS 2011/65/EU ja delegoidut muutokset). Vakuutuksessa mainitaan jokainen arvioinnissa käytetty yhdenmukaistettu standardi. Yksikölle tämä on ehdoton vaatimus: Saksan markkinavalvontaviranomaiset (Bundesnetzagentur radiotaajuusmallien osalta ja osavaltion Gewerbeaufsichtsamt tuoteturvallisuuden osalta) tulkitsevat puuttuvan vakuutuksen sääntelyrikkomukseksi, vaikka tekninen tiedosto olisi täydellinen, minkä vuoksi logistiikkatiimimme skannaa ja liittää asiakirjan jokaiseen kauppalaskuun ennen tavaroiden lähtöä Yantianin satamasta. Euroopan komission valmistajille suunnatun CE-merkintäohjeistuksen mukaan vaatimustenmukaisuusvakuutus on oikeudellinen väline, joka siirtää vastuun tehtaalta brändin omistajalle. Euroopan komission CE-merkintäopas.
Pilari 2 — Tuoteturvallisuustestaus standardien EN 62471 ja EN 60825-1 mukaisesti. Projektori, joka käyttää laservalofosforinäytön valomoduulia, suoraa laserlähdettä tai suurikirkkaista LED-taulukkoa, luokitellaan fotobiologiseksi riskituotteeksi. Saksa vaatii EN 62471:2008 -fotobiologisen turvallisuustestiraportin kaikille lamppu- ja LED-projektoreille sekä EN 60825-1:2014 + A11:2021 -luokitteluraportin kaikille laserpohjaisille näytöille. Riskiryhmä (RG0, RG1, RG2 tai RG3) määrittää merkinnät, käyttöoppaan varoitukset ja sen, voidaanko yksikköä myydä kuluttajakanavissa lainkaan. B2B-ostajille, jotka hankkivat 4500 ANSI lumenin lasereita saksalaiselle elokuvaketjulle, RG2-luokitus tarkoittaa, että yksikön mukana toimitetaan standardin IEC 60825-1 varoitusmerkki ja ProdSG:n edellyttämä saksankielinen käyttöoppaan lauseke. Sisäinen esivaatimustenmukaisuustestauspankkimme mittaa säteilytiheyden ja -kirkkauden ennen kuin lähetämme yksiköt ilmoitettuun laitokseen, mikä pitää raporttikohtaiset kustannukset noin 1 800–3 400 USD:n välillä valolähteen tyypistä riippuen ja läpimenoajan alle 14 työpäivässä.
Pilari 3 — Ympäristörekisteröinti: WEEE, ElektroG ja LUCID. Saksan sähkö- ja elektroniikkalaitelaki (ElektroG) panee täytäntöön EU:n WEEE-direktiivin 2012/19/EU ja velvoittaa jokaisen sähkölaitteiden tuottajan tai maahantuojan rekisteröitymään Stiftung Elektroaltgeräte Registeriin (EAR) ennen projektorin saattamista Saksan markkinoille. Rekisteröintinumero näkyy laskussa, ja Saksan tulli tarkistaa sen EAR-portaalin kautta. WEEE:n lisäksi Saksan pakkauslaki (Verpackungsgesetz) edellyttää rekisteröitymistä LUCID-tietokantaan pakkausmateriaalien osalta, ja OEM-kumppanimme joko rekisteröityvät suoraan tai valtuuttavat meidät valtuutetuksi edustajaksi LUCID-valtakirjalla. REACH-vaatimustenmukaisuus erityistä huolta aiheuttaville aineille (SVHC yli 0,1 painoprosenttia) dokumentoidaan EN IEC 63000 -standardin mukaisesti ja kulkee teknisen tiedoston mukana. Kokemuksemme mukaan DDP-lähetyksissä Frankfurtiin ja Hampuriin minkä tahansa näistä kolmesta rekisteröinnistä epäonnistuminen on yleisin syy projektorin viivästymiseen, ja se lisää noin 9–22 EUR yksikkökohtaisia viimeisen vaiheen korjauskustannuksia.
Pilari 4 — Tullitariffiluokittelu ja HS-koodistrategia. Saksan markkinoille tulevat projektorit luokitellaan HS-koodilla 8528.62.00 (projektorit, jotka voidaan liittää suoraan automaattiseen tietojenkäsittelykoneeseen ja käsitellä sen dataa), jonka MFN-tullimaksu on 0 prosenttia useimmista maista ja johon sovelletaan pientä polkumyyntitarkastelua tiettyjen alkuperämaiden osalta. Älyprojektorit, joissa on sisäänrakennettu Android TV- tai Linux-käyttöjärjestelmä, voidaan luokitella koodin 8528.72.xx (muut vastaanottimet) alle, mikä muuttaa tullilaskentaa hieman. Oikea luokittelu on tärkeä, koska tulli käyttää sitä lähetyksen reitittämiseen oikeaan riskitarkastuslinjaan ja sen määrittämiseen, tarvitaanko laskun mukana muita alkuperäetuusasiakirjoja (EUR.1, Form A tai REX-selvitykset). Vientidokumentointitiimimme esiluokittelee jokaisen Saksaan menevän SKU:n ja kirjoittaa koodin kauppalaskuun pitääkseen tulli-ilmoituksen siistinä.
Pilari 5 — Energiamerkinnät ja EU:n ekosuunnitteluvaatimukset
Energiamerkinnät EU-asetuksen 2019/2013 ja delegoidun säädöksen mukaisesti sähköisille näytöille on projektorin ytimessä jokaiselle yksikölle, joka on toimitettu toukokuun 2021 jälkeen. Merkintä luodaan EPREL-tietokannan kautta, ja saksankielinen energiatietolomake on tulostettava tai ladattava valmistajan verkkosivustolta ennen ensimmäisen yksikön saattamista markkinoille. 4K UHD -laserprojektorille, jonka tehonkulutus normaalitilassa on 240 W ja valmiustilassa 0,4 W, merkintä asettuu E- tai F-luokkaan uudelleen mitoitettujen 2021 energialuokkien mukaan, mikä vaikuttaa suoraan SKU:n hyllyvetovoimaan MediaMarktilla ja Saturnissa. Ekosuunnitteluasetus rajoittaa myös valmiustilan kulutuksen alle 0,5 watin verkossa valmiustilassa ja vaatii EN 45552 -standardin mukaisesti dokumentoidun korjausindeksin. DataMax täyttää EPREL-tietueen OEM-ostajien puolesta ja toimittaa QR-kooditarran, joka linkittää tuotteen saksankieliseen tuoteselosteeseen.
H3 — Tehonkulutus ja valmiustilan vaatimustenmukaisuus
Saksan tulli ja markkinavalvontaviranomainen (BNetzA) eivät tee erillistä virtatestiä, mutta he voivat vetää yksikön hyllyltä ja suorittaa valmiustilatestin ilmoitettua arvoa vastaan. 12 prosentin poikkeama on käytännön toleranssi, jonka olemme havainneet hyväksytyksi, ja suurempi poikkeama käynnistää vaatimustenvastaisuusmenettelyn, joka palaa tuottajalle. Toimitusta edeltävä QA-silmukkamme käy projektoria läpi kolme virtaprofiilia, kirjaa wattimäärän ja liittää raportin tekniseen tiedostoon osana projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Saksassa -työnkulkua.
| Parametri | Ilmoitettu arvo | Testitoleranssi | DataMaxin sisäinen loki |
|---|---|---|---|
| Normaalitilan teho | 240 W | ±12 prosenttia | 236,4 W tyypillinen |
| Ekotilan teho | 178 W | ±12 prosenttia | 175,1 W tyypillinen |
| Verkon valmiustila | 0,4 W | ±0,1 W | 0,38 W tyypillinen |
| Pois päältä -tilan teho | 0,1 W | ±0,05 W | 0,08 W tyypillinen |
H3 — Korjausindeksi ja oikeus korjata -dokumentaatio
Korjattavuuspisteet standardin EN 45552 mukaisesti lasketaan purkamissyvyyden, työkalujen tyypin, varaosien saatavuuden ja ohjelmistotukiaikojen perusteella. Saksalaiset jälleenmyyjät kysyvät yhä useammin pisteitä ennen listautumista, ja toimitamme tyypillisesti 6,5–8,1/10 pistettä älyprojektorien SKU:illemme käyttämällä modulaarisia LED-levyjä, vangitsemattomia kiinnittimiä ja 7 vuoden laiteohjelmistotukisitoumusta. B2B-hankintatiimien, jotka arvioivat projektorien vaatimustenmukaisuutta ja tuontia Saksassa, tulisi kohdella korjausindeksiä piilotettuna suodattimena, koska se vaikuttaa sekä vähittäismyynnin listautumispäätöksiin että vuoden 2026 jälkeiseen oikeus korjata -valvontaan.
Pilari 6 — Jokaisen lähetyksen mukana kulkeva dokumentaatiokokonaisuus
Siisti Saksan tuontitiedosto rakennetaan ennen kuin kontti lähtee Shenzhenin tai Suzhoun varastoltamme, ja käsittelemme sitä seitsemäntenä, keskeisenä osana projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Saksassa -ohjelmaa, koska yksi puuttuva sivu voi pidättää 14 000 EUR:n inventaariota Bremerhavenissa kolmeksi työpäiväksi. Asiakirjakokonaisuus on kiinteä 23-sivuinen PDF sekä digitaalinen kaksonen jaetussa vaatimustenmukaisuusportaalissamme. Jokainen sivu nimetään samaa käytäntöä vasten, jotta Saksan tulliasioitsija ja EAR-auditoija voivat ristiviitata sekunneissa.
H3 — 23 sivun asiakirjakokonaisuus
Sivu 1 on kauppalasku HS-koodilla, sivu 2 pakkauslista sarjanumeroalueineen ja sivu 3 EUR.1-liikkuvuustodistus, kun alkuperä oikeuttaa siihen. Sivut 4–7 ovat EU-vaatimustenmukaisuusvakuutus, EN 62368-1 -todistus, EN 62471- tai EN 60825-1 -fotobiologinen raportti sekä EN 55032/EN 55035 -EMC-raportti. Sivut 8–10 kattavat RED-radiolaitedirektiivin tiedoston EU-tyyppitarkastustodistuksineen 2,4 ja 5 GHz:n Wi-Fi-moduulille, ja sivun 11 runko sisältää EAR-rekisteröintivahvistuksen, LUCID-rekisteröintinumeron ja REACH SVHC -selvityksen EN IEC 63000:n mukaisesti. Sivut 12–14 sisältävät EPREL-energiamerkintätaideteoksen, saksankielisen käyttöoppaan ja ProdSG-turvallisuustietolehtisen. Sivut 15–23 ovat lähetystason tietueita: konossementti, Container Safety Convention -painovahvistus, puisen pakkauksen ISPM-15-käsittelymerkki, DDP Incoterms -kustannuslomake ja vakuutustodistus.
Näemme ensi kädessä, kuinka Saksan tulli vapauttaa kontin 90 minuutissa, kun paketti on täydellinen, ja kuinka sama kontti voi seistä 96 tuntia, kun yksikin sivu puuttuu paketista. B2B-ostajille, jotka pyörittävät projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Saksassa -ohjelmaa mittakaavassa, ero siistin ja likaisen paketin välillä on ero 12 viikon toimituslupauksen ja 14 viikon todellisuuden välillä.
H3 — Missä useimmat vaatimustenmukaisuustiedostot epäonnistuvat
Vuoden 2025 sisäisessä tarkastelussamme 412 Saksaan suuntautuneesta projektorilähetyksestä kolme virhetilaa aiheutti 71 prosenttia tullipidoista: vanhentunut CB-todistus, EAR-rekisteröintinumero joka ei vastannut laskun oikeushenkilöä sekä saksankielinen käyttöopas, josta puuttui ProdSG-turvallisuuslauseke. Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Saksassa -ohjelman pyörittäminen toistettavana tarkistuslistana eikä kertaluonteisena projektina on ainoa luotettava puolustuskeino, ja siksi OEM-kumppanimme saavat päivitetyn dokumenttipaketin 11 kuukauden välein uuteen EU-sääntelysykliin synkronoituna.
Mitä etsiä valitessasi Saksa-valmiin projektorikumppanin
OEM-ostajille ja B2B-hankintatiimeille, jotka viimeistelevät projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Saksassa -ohjelmaa, lopullinen valintavaihe on tärkeämpi kuin spesifikaatiolomake. Näemme kumppaneiden menettävän viikkoja marginaalista toimittajiin, jotka läpäisevät laboratoriotestin mutta epäonnistuvat dokumentaatioauditoinnissa. Oikea kumppani käsittelee projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Saksassa -ohjelmaa 12 kuukauden päivityssyklinä eikä kertaluonteisena sertifikaattina, ja tarjoaa sinulle yhden vaatimustenmukaisuusportaalin, josta voit vetää päivitetyn tiedoston 48 tunnissa.
B2B-ostajille, jotka skaalaavat projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Saksassa -ohjelmaa useiden SKU:ien yli, alla olevat neljä kaupallista tarkistuspistettä erottavat tarkoitukseen sopivan tehtaan dokumentaatiovastuusta. Julkaisemme nämä jokaisessa RFP-vastauksessamme, jotta OEM-kumppanimme aloittavat keskustelun samalta lähtötasolta.
H3 — Neljä kaupallista tarkistuspistettä
- MOQ: 500 yksikköä per SKU ensimmäisille tuotantoerille, 100 yksikköä toistuville SKU:ille, joilla on jo EU-vaatimustenmukaisuusvakuutus ja EPREL-merkintä. Sekoitetut SKU-kontit voivat yhdistää jopa kolme sertifioitua mallia, kukin vähintään 300 yksikköä.
- Toimitusaika: 25 työpäivää näytteelle, 30 työpäivää massatuotannolle, 12 viikon DDP-toimitus Bremerhaveniin tai Hampuriin sisältäen toimitusta edeltävän tarkastuksen.
- Näytepolitiikka: kaksi ilmaista arviointinäytettä neljänneksessä per ostaja, rahti noudettuna, ja näytteen mukana koko 23 sivun dokumenttipaketti, jotta voit suorittaa tulliauditointimallinnuksen.
- Yhteyskäytävä: pyydä räätälöity tarjous OEM-ohjelmia varten tai kirjoita suoraan Saksa-toimistollemme osoitteeseen Contact-Projector.com tarjousasiakirjoja varten. Vastausaika on 18 työtuntia maanantaista perjantaihin CET-aikaa.
Ostajat, jotka lukitsevat nämä neljä tarkistuspistettä ostosopimukseen ennen ensimmäistä käsirahaa, välttävät 412 lähetyksen 2025 tarkastelussamme seuratut 96 tunnin tullipidot. Hankintatiimeille, jotka tarvitsevat viiteversion, GP95-hotelliprojektorimme toimitetaan täydellä Saksa-valmiilla dokumenttipaketilla ja 4500 ANSI lumenin laservalofosforimoottorilla, joka läpäisee jo EN 62471 -ryhmän 2.
Mitä DataMax suosittelee
Toimialahuomautus vuodelle 2026
Vuoden 2026 sääntelysykli nostaa EPREL-vahvistuskynnyksen kaikkiin D-1-laservalofosforinäyttömalleihin yli 1500 ANSI lumenin ja lisää uuden EN 50689 -tietoturvatarkistuslistan Android TV -projektorirakenteille. Suunnittele seuraava SKU-päivitys näiden kahden muutoksen ympärille.
Seuraavat askeleet
Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Saksassa palkitsee ostajia, jotka suunnittelevat 90 päivää etukäteen, ja rankaisee ostajia, jotka kohtelevat asiakirjoja jälkikäteen. Nouda Saksa-valmis spesifikaatiolomakkeemme, lukitse neljä kaupallista tarkistuspistettä ja toimita ensimmäinen konttisi siististi. Selaa koko kotiteatteriprojektorien valikoimaa tai pyydä räätälöity tarjous aloittaaksesi 25 päivän näytekierroksen.
