Tarjousprosessin OEM-pyynnöt tulvivat jokaiseen Shenzhenin tehtaan postilaatikkoon tiistain ja torstain välillä, ja useimmat kansainväliset ostajat menettävät kahdesta kolmeen viikkoa seuratessaan

Julkaistu: 05.12.2025 - 72 Katselukerrat

Tarjousprosessin vuokaavio: hinnoittelun hyväksymisvaiheet OEM-ostajille

Tarjousprosessin vuokaavio: hinnoittelun hyväksymisvaiheet OEM-ostajille

OEM-tarjouspyynnöt tulvivat jokaisen Shenzhenin tehtaan postilaatikkoon tiistain ja torstain välillä, ja useimmat kansainväliset ostajat menettävät kahdesta kolmeen viikkoa jahtaillessaan puuttuvia asiakirjoja sen sijaan, että vertailisivat oikeita lukuja. Kurinalainen tarjousprosessimme tiivistää tämän syklin viiteen työpäivään, nostaa esiin jokaisen kustannustekijän ennen työkalujen valmistusta ja suojaa ostajaa klassiselta ansalta, jossa alhainen hintalappu kaksinkertaistuu ensimmäisen suunnittelutarkastuksen jälkeen. Alla käymme läpi tarkat hinnoittelun hyväksymisvaiheet, joita DataMax-tiimimme noudattaa laservaloa ja ultralyhyen heijastusetäisyyden projektoreita hankkivien ostajien kanssa, mukaan lukien dokumentaation, sertifiointikriteerit ja neuvottelukeinot, jotka ratkaisevat, lähteekö projekti liikkeelle budjetissa vai jumittuuko se näytesilmukkaan.

Aiheeseen liittyvät resurssit: pyydä räätälöity OEM-tarjous

SKU-työnkulun ymmärtäminen

Maksuehtojen vuokaavio, jossa vaiheet ja menetelmät

OEM RFQ -prosessin vuokaavio, jossa 7 numeroitua vaihetta

tuotesuunnittelu alkaa ennen minkään taulukkolaskentaohjelman avaamista. Ostaja lähettää spesifikaatiolomakkeen, kohdistetun maahantuontikustannuksen ja sääntelyn kohdemarkkinan. Tehdas vastaa toisena päivänä kolmella dokumentilla: toteutettavuusmuistiolla, riskilistalla ja selvennyspyynnöllä. yksikön ostajat, jotka ohittavat tämän esi-RFQ-vaiheen, maksavat keskimäärin 11 prosenttia enemmän per yksikkö vuoden 2024 IDC:n aasialaista elektroniikkahankintaa koskevan tutkimuksen mukaan, koska ilmaisematon vaatimukset nostavat esiin muutostilauksia myöhemmin prosessissa.

OEM-tarjouspyynnöt tulvivat jokaisen Shenzhenin tehtaan postilaatikkoon tiistain ja torstain välillä, ja useimmat kansainväliset ostajat menettävät kahdesta kolmeen viikkoa jahtaillessaan puuttuvia asiakirjoja sen sijaan, että vertailisivat oikeita lukuja. Kurinalainen tarjousprosessimme tiivistää tämän syklin viiteen työpäivään, nostaa esiin jokaisen kustannustekijän ennen työkalujen valmistusta ja suojaa ostajaa klassiselta ansalta, jossa alhainen hintalappu kaksinkertaistuu ensimmäisen suunnittelutarkastuksen jälkeen. Alla käymme läpi tarkat hinnoittelun hyväksymisvaiheet, joita DataMax-tiimimme noudattaa laservaloa ja ultralyhyen heijastusetäisyyden projektoreita hankkivien ostajien kanssa, mukaan lukien dokumentaation, sertifiointikriteerit ja neuvottelukeinot, jotka ratkaisevat, lähteekö projekti liikkeelle budjetissa vai jumittuuko se näytesilmukkaan.

Päivät 1–2: Spesifikaatioiden vastaanotto ja toteutettavuustarkastus

tämän vaiheen vastaanotto alkaa hallitulla lomakkeella. Lomakkeemme kattaa 47 kenttää, mukaan lukien natiiviresoluutio (720p, 1080p tai 4K UHD), kirkkausluokka (1500, 2500, 4500 ANSI lumenia), heijastussuhde (1.2:1 vakio, 0.46:1 ultralyhyt heijastusetäisyys, 0.23:1 lasertelevisio), valonlähde (LED, laservalo, RGB-laser), SoC-valinta (MediaTek MT9265, Amlogic S928X tai oma), ja kohdesertifioinnit (FCC Part 15, CE-EMC, UKCA, RCM, BIS, KC).

tuotteen toteutettavuustarkastuksessamme hylätään noin 18 prosenttia saapuvista pyynnöistä 24 tunnin sisällä, koska pyydetty yhdistelmä rikkoo fysiikan lakeja tai sääntelyä — esimerkiksi 4500 ANSI lumenin RGB-laseryksikkö, jonka tukkuhinta on alle 220 dollaria, tai alle 2 kg painava 4K ultralyhyen heijastusetäisyyden kotelo, jonka heijastussuhde on 0,23. Näiden puutteiden havaitseminen vastaanottovaiheessa säästää ostajalta noin 4 800 dollaria suunnittelutunneissa per keskeytetty projekti IEEE:n kulutuselektroniikan kustannusmuutosvertailujen perusteella.

projektorin vastaanottovaiheessa huomioidaan myös kielilokalisointi, pakkausvaatimustenmukaisuus (EPR Ranskalle ja Espanjalle, WEEE Saksalle) ja vaaditut laiteohjelmistoversiot (Android TV 11, Android TV 14, Google Cast, Netflix HD/4K -esiasennus). Tarjousprosessin tarkkuus paranee mitattavasti, kun nämä kohdat vahvistetaan vastaanotossa eikä vasta ennen lähetystä tehtävässä tarkastuksessa.

Päivät 3–4: BOM-kustannusrakenne ja katevarojen neuvottelu

yksikkökustannusrakenne muuntaa spesifikaatiolomakkeen rivi riviltä osaluetteloksi. Optinen yksikkö kattaa tyypillisesti 38–52 prosenttia yksikkökustannuksista riippuen valonlähteestä ja kirkkausluokasta — esimerkiksi 4500 ANSI lumenin laservalo-optiikka tason 1 toimittajalta maksaa noin 112 dollaria per yksikkö 5K kuukausivolyymilla, kun taas LED-optiikka samalla kirkkaudella maksaa 58 dollaria mutta kuluttaa 38 wattia enemmän virtaa ja lyhentää ilmoitetun käyttöiän 20 000 tuntiin verrattuna laserfosforin 30 000 tuntiin.

laitteen BOM-kustannusten on eroteltava muuttuvat kustannukset, kiinteät kustannukset ja työkalujen poistot. Räätälöidyn ruiskuvaletun kotelon työkalukustannukset ovat 24 000–48 000 dollaria per osa, ja ne poistetaan yleensä ensimmäisten 10 000–30 000 yksikön aikana. Tarjousprosessin eheys edellyttää, että tehdas ilmoittaa, mikä työkalu on ostajan omistuksessa projektin päättyessä, mikä estää klassisen kiistan, kun toinen ostaja käyttää samaa työkalua uudelleen ilman lupaa.

projektorin katevarojen neuvottelu on vaihe, jossa useimmat hankintatiimit menettävät otteensa. DataMax toimittaa ensimmäisen tarjouksen, jonka tavoitetehtaan kate on 12–18 prosenttia täysin kuormitetusta kustannuksesta, ja erillisenä eränä suunnittelumuutostilauksen tuntihinta 45 dollaria. B2B-hinnoittelu on neuvoteltavissa vasta, kun ostaja on kirjallisesti hyväksynyt BOM-olettamukset; suulliset kustannussopimukset eivät sido, eikä niitä pidä koskaan merkitä ostotilaukseen.

Päivä 5: Hinnoittelun hyväksyminen ja julkaisu

tuotesuunnittelu alkaa ennen minkään taulukkolaskentaohjelman avaamista. Ostaja lähettää spesifikaatiolomakkeen, kohdistetun maahantuontikustannuksen ja sääntelyn kohdemarkkinan. Tehdas vastaa toisena päivänä kolmella dokumentilla: toteutettavuusmuistiolla, riskilistalla ja selvennyspyynnöllä. yksikön ostajat, jotka ohittavat tämän esi-RFQ-vaiheen, maksavat keskimäärin 11 prosenttia enemmän per yksikkö vuoden 2024 IDC:n aasialaista elektroniikkahankintaa koskevan tutkimuksen mukaan, koska ilmaisematon vaatimukset nostavat esiin muutostilauksia myöhemmin prosessissa.

mallin selkeys riippuu kolmesta ostajan hallittavissa olevasta syötteestä: kohdemyyntihinta, tavoitekateprosentti ja tavoitekuukausivolyymi. Ilman kaikkia kolmea tehdas ei voi laskea takaisin perusteltua BOM-rakennetta. vaiheen tiimit DataMaxilla pitävät kohdekatetta luottamuksellisena eivätkä koskaan toista sitä tarjous-PDF:ssä, mikä suojaa ostajan myöhempää hinnoittelustrategiaa.

DataMax SKU-hyväksymisprosessin työnkulku, joka näyttää viiden päivän polun vastaanotosta allekirjoitettuun ostotilaukseen

Hyväksymisen jälkeen: tuotannonesivaiheen suunnittelun lukitseminen

tuotteen luovutus suunnitteluun on koko prosessin alikäsitellyin vaihe. Useimmat ostajat olettavat, että hyväksymis-PDF:n allekirjoittaminen tarkoittaa tuotannon alkavan seuraavana aamuna. Käytännössä täysin räätälöity laserprojektorin rakennus vaatii 14–21 työpäivää tuotannonesivaiheen suunnittelua allekirjoituksen ja ensimmäisen kappaleen tarkastuksen välillä, ja yksikön dokumentaation on määriteltävä jokainen tähän aikaikkunaan kuuluva toimitettava osa.

tämän vaiheen vastaanotto alkaa hallitulla lomakkeella. Lomakkeemme kattaa 47 kenttää, mukaan lukien natiiviresoluutio (720p, 1080p tai 4K UHD), kirkkausluokka (1500, 2500, 4500 ANSI lumenia), heijastussuhde (1.2:1 vakio, 0.46:1 ultralyhyt heijastusetäisyys, 0.23:1 lasertelevisio), valonlähde (LED, laservalo, RGB-laser), SoC-valinta (MediaTek MT9265, Amlogic S928X tai oma), ja kohdesertifioinnit (FCC Part 15, CE-EMC, UKCA, RCM, BIS, KC).

tuotteen toteutettavuustarkastuksessamme hylätään noin 18 prosenttia saapuvista pyynnöistä 24 tunnin sisällä, koska pyydetty yhdistelmä rikkoo fysiikan lakeja tai sääntelyä — esimerkiksi 4500 ANSI lumenin RGB-laseryksikkö, jonka tukkuhinta on alle 220 dollaria, tai alle 2 kg painava 4K ultralyhyen heijastusetäisyyden kotelo, jonka heijastussuhde on 0,23. Näiden puutteiden havaitseminen vastaanottovaiheessa säästää ostajalta noin 4 800 dollaria suunnittelutunneissa per keskeytetty projekti IEEE:n kulutuselektroniikan kustannusmuutosvertailujen perusteella.

Projektorin vastaanottovaiheessa huomioidaan myös kielilokalisointi, pakkausvaatimustenmukaisuus (EPR Ranskalle ja Espanjalle, WEEE Saksalle) ja vaaditut laiteohjelmistoversiot (Android TV 11, Android TV 14, Google Cast, Netflix HD/4K -esiasennus). Tarjousprosessin tarkkuus paranee mitattavasti, kun nämä kohdat vahvistetaan vastaanotossa eikä vasta ennen lähetystä tehtävässä tarkastuksessa.

Yleiset OEM-tarjousprosessin epäonnistumismuodot ja niistä toipumisen polut

OEM-tarjousprosessin epäonnistumismuodot keskittyvät kuuteen toistuvaan kaavaan, ja hankintatiimit, jotka tunnistavat varhaiset merkit, voivat toipua alkuperäisen toimitusajan puitteissa sen sijaan, että hyväksyisivät viivästyksen. Hinnoittelun hyväksymisen kurinalaisuus on yksittäinen suurin ennustaja sille, saapuuko projekti aikataulussa vai menettääkö se 3–4 viikkoa uudelleentyöstöön.

yksikkökustannusrakenne muuntaa spesifikaatiolomakkeen rivi riviltä osaluetteloksi. Optinen yksikkö kattaa tyypillisesti 38–52 prosenttia yksikkökustannuksista riippuen valonlähteestä ja kirkkausluokasta — esimerkiksi 4500 ANSI lumenin laservalo-optiikka tason 1 toimittajalta maksaa noin 112 dollaria per yksikkö 5K kuukausivolyymilla, kun taas LED-optiikka samalla kirkkaudella maksaa 58 dollaria mutta kuluttaa 38 wattia enemmän virtaa ja lyhentää ilmoitetun käyttöiän 20 000 tuntiin verrattuna laserfosforin 30 000 tuntiin.

Laitteen BOM-kustannusten on eroteltava muuttuvat kustannukset, kiinteät kustannukset ja työkalujen poistot. Räätälöidyn ruiskuvaletun kotelon työkalukustannukset ovat 24 000–48 000 dollaria per osa, ja ne poistetaan yleensä ensimmäisten 10 000–30 000 yksikön aikana. Tarjousprosessin eheys edellyttää, että tehdas ilmoittaa, mikä työkalu on ostajan omistuksessa projektin päättyessä, mikä estää klassisen kiistan, kun toinen ostaja käyttää samaa työkalua uudelleen ilman lupaa.

projektorin katevarojen neuvottelu on vaihe, jossa useimmat hankintatiimit menettävät otteensa. DataMax toimittaa ensimmäisen tarjouksen, jonka tavoitetehtaan kate on 12–18 prosenttia täysin kuormitetusta kustannuksesta, ja erillisenä eränä suunnittelumuutostilauksen tuntihinta 45 dollaria. B2B-hinnoittelu on neuvoteltavissa vasta, kun ostaja on kirjallisesti hyväksynyt BOM-olettamukset; suulliset kustannussopimukset eivät sido, eikä niitä pidä koskaan merkitä ostotilaukseen.

OEM-tarjousprosessin epäonnistumismuoto 3 — työkalujen vaurioituminen kokeiluvaiheessa — on korjattavissa 5–7 päivässä, jos tehtaalla on varatyökalusarja. Useimpiin projektorikoteloiden ruiskuvalumuotteihin kuuluu teräsrakenteinen tuotantotyökalu ja pehmeämpi alumiininen prototyökkityökalu; prototyökkityökalun vaurioituminen on 5 päivän CNC-uudelleentyöstö, kun taas tuotantotyökalun vaurioituminen voi pidentää viivettä 21 päivään. Tarjousprosessin avoimuus siitä, mikä työkalu on riskissä kokeiluvaiheessa, on siksi todellinen hinnoittelun hyväksymisen päätöskohta, ei alaviite.

DataMax OEM-tarjousprosessin toipumisen vuokaavio, joka näyttää kuusi epäonnistumismuotoa keskimääräisine toipumisaikoineen ja kustannusvaikutuksineen

Jokainen järjestelmän hyväksyntä toimitetaan yhden sivun yhteenveto-PDF:nä sekä eriteltynä Excel-työkirjana. PDF vahvistaa yksikköhinnan, MOQ:n (tyypillisesti 500–1 000 yksikköä vakio-SKU:lle, 2 000 yksikköä täysin räätälöidylle rakennukselle), toimitusajan (35–45 päivää massatuotantoon työkalujen vapautuksen jälkeen, plus 12–18 päivää ensimmäisen kappaleen tarkastukseen), maksuehdot (30 prosentin ennakkomaksu, 70 prosenttia konossementin kopiota vastaan) ja 12 kuukauden hinnanpidon, johon sovelletaan yli 6 prosentin raaka-ainevaihteluja.

Oikean OEM-tarjousprosessikumppanin valitseminen projektiisi

tarjouksemme hyväksyntä on hetki, jolloin ostaja allekirjoittaa suunnittelun lukitusasiakirjan. Allekirjoituksen jälkeen mikä tahansa muutos spesifikaatiolomakkeeseen käynnistää virallisen ECN:n, johon liittyy uusi tarjottu kustannus ja muutettu toimitusviikko. Hinnoittelun hyväksyminen tässä tarkistuspisteessä on lopullinen kyseiselle kokoonpanolle; ostajat, jotka yrittävät neuvotella yksikköhintaa uudelleen hyväksynnän jälkeen, näkevät tyypillisesti toimitusajan venyvän 8–12 päivää per muutoskierros, minkä vuoksi kurinalaiset hankintatiimit lukitsevat spesifikaation ennen tätä allekirjoitusta eikä sen jälkeen.

Hankinnan tarkistuslista ennen OEM-tarjoussopimuksen allekirjoittamista

  • MOQ vahvistettu kirjallisesti, porrastettuna (esim. 500 / 1 000 / 3 000 yksikköä) eikä yhtenä kiinteänä alarajana.
  • Toimitusaika jaettuna näytteeseen (10–15 päivää), työkaluihin (25–35 päivää) ja massatuotantoon (12 viikon vakiotoimitus, 8 viikon pikatilaus saatavilla).
  • Näytekäytäntö: maksettu kultänäyte (180–360 dollaria per SKU), hyvitetään ensimmäistä yli 1 000 yksikön ostotilausta vastaan.
  • Yhteydenpitokanava: nimetty tarjousinsinööri, joka on tavoitettavissa jaetun Slack- tai WeCom-ketjun kautta, ei yleisen myyntipostilaatikon kautta.
  • Hinnoittelun hyväksymisen ehto: raaka-ainevaihteluista johtuva uudelleentarjous vaatii kirjallisen ilmoituksen ja 48 tunnin ostajan peräytymisoption.
  • Vaatimustenmukaisuuspaketti: CE-, FCC-, RoHS-, REACH-, EPR-DE-, WEEE-FR-todistukset liitetty tarjoukseen, ei luvattu myöhemmin.

B2B-hankintatiimeille, jotka hallinnoivat usean SKU:n tiekarttoja, halvin OEM-tarjousprosessi on harvoin paperilla edullisin toimittaja — se on se, jonka tarjousprosessi poistaa aiemmin dokumentoimamme uudelleentyöstösilmukat.

Lyhyt viitekortti

Päätös ja seuraavat askeleet

tuotteen luovutus suunnitteluun on koko prosessin alikäsitellyin vaihe. Useimmat ostajat olettavat, että hyväksymis-PDF:n allekirjoittaminen tarkoittaa tuotannon alkavan seuraavana aamuna. Käytännössä täysin räätälöity laserprojektorin rakennus vaatii 14–21 työpäivää tuotannonesivaiheen suunnittelua allekirjoituksen ja ensimmäisen kappaleen tarkastuksen välillä, ja yksikön dokumentaation on määriteltävä jokainen tähän aikaikkunaan kuuluva toimitettava osa.

Aloita OEM-tarjousprosessisi DataMaxin kanssa tänään. Tutustu myös GP95-hotelliprojektorimme ja kotiteatteriprojektorivalikoimaamme nähdäksesi referenssi-alustat, jotka ovat jo läpäisseet tarjousprosessimme.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö