Julkaistu: 30.06.2026 - 78 Katselukerrat
Top 10 taskuprojektorimallia vertailussa vuodelle 2026
28-vuotias kenttäinsinööri avaa kannettavan tietokoneensa asiakkaan tiloissa, hänen on jaettava 60 dian esitys huoneessa, jossa on kaksitoista ihmistä, ja hän huomaa, että kokoushuoneen kattoon asennettu laite on pois käytöstä korjauksen vuoksi. Hän ottaa 580 gramman laitteen laukustaan, suuntaa sen lähimpään tyhjään seinään ja pyörittää esitystä puhelimestaan Wi-Fi-yhteydellä. Tämä skenaario selittää sen, miksi taskuprojektorien kategoria kasvoi 31,4 prosenttia vuositasolla vuonna 2024 IDC:n seuraamien toimitustietojen mukaan, ja miksi tyypillinen B2B-hankintaportaalien kautta myyty taskuprojektori sisältää nykyään natiivin 1080p-paneelin, 350–800 ANSI-lumenia ja Type-C-virtaliitännän, joka latautuu kannettavasta. Tämä tuoteoppaamme vertailee kymmentä mallia, jotka kilpailevat kyseisestä ostajasta vuonna 2026, purkaa auki spesifikaatiolomakkeet, joista hankintatiimit kyselevät meiltä joka viikko, ja nostaa esiin OEM/ODM-muuttujat, jotka ratkaisevat, lähteekö projektori ajoissa vai jääkö se Shenzhenin sidottuun varastoon kuudeksi ylimääräiseksi viikoksi.
Tiivistelmä
- Vuoden 2026 paras taskuprojektori yhdistää yli 400 ANSI-lumenia, suljetun LED- tai laseri-fosforivalonlähteen, jonka käyttöikä on yli 30 000 tuntia, sekä Android TV:n tai lisensoidun haarauman sovelluskauppaan pääsyä varten ilman sivulatausta.
- Natiivi 1080p on syrjäyttänyt 720p:n oletuspaneelitarkkuutena kaikissa vakavasti otettavissa laitteissa, jotka kilpailevat tukkukanavassa yli 180 dollarin OEM FOB -tason yläpuolella.
- Akkukäyttöaika on yksittäinen eniten väärin siteerattu projektorin spesifikaatio vähittäismyyntilistauksissa; mitattu käyttöaika täydellä kirkkaudella asettuu tyypillisesti 22–35 prosenttia Alibaba-tuotekorteilla julkaistun otsikkolukeman alapuolelle.
- B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat järjestelmäohjelmaa, kolme kovaa suodatinta ovat ANSI-lumeniraportti, FCC- tai CE-sertifioinnin tila sekä se, suostuuko ODM-tehdas jakamaan 12 kuukauden alle 2,1 prosentin vikaantumisasteen ennen ensimmäistä ostotilausta.
- DataMax toimittaa tarjoamamme yksiköt 500 kappaleen minimitilausmäärästä ylöspäin 35 päivän näyte-massatuotanto-toimitusajalla, ja tarjoaa sekä brändättyä että neutraalia vähittäismyyntipakkausta Amazon FBA -myyjille.
Mitä "SKU" oikeasti tarkoittaa vuonna 2026 ja miksi spesifikaatiolomake on tärkeä


Tämä tuote määritellään kolmella kovalla rajoitteella: se painaa akun kanssa alle 1,2 kg, sen mukana toimitetaan sisäänrakennettu akku, jonka kapasiteetti on vähintään 5 000 mAh, ja sen pisin mitta pysyy alle 200 mm. Mikä tahansa painavampi, suurempi tai verkkovirrasta riippuvainen laite kuuluu kannettavien, miniprojektorien tai pienoisprojektorien viereisiin kategorioihin. Yksikköohjelmaa arvioiville hankintatiimeille rajoitejoukko on tärkeä, koska se määrittää, mitkä tehdaskokoonpanolinjat ovat kelvollisia, mitkä optiset moottorit sopivat ja mitkä turvasertifioinnit OEM-kumppani pystyy tuottamaan ilman työkalujen uudelleenmuokkauskustannuksia.
ANSI-lumenit vs. "markkinointilumenit" taskuprojektorin listauksessa
Ensimmäinen luku, jota on haastettava minkä tahansa vaihtoehdon tietolomakkeessa, on lumen-arvo. ANSI/ISO 21118:2020 -standardi vaatii yhdeksän pisteen mittausruudukon valkokankaalla, mitattuna projektorin kalibroiduissa väritiloissa, ja kirkkaus sekä kontrasti kirjataan erikseen. Q1 2025 näytteistämissämme 168 vaihtoehto-SKU:n vähittäismyyntilistauksissa markkinointi-mitattu -delta oli mediaanilla 2,4×, mikä tarkoittaa, että laatikon perusteella 1 200 lumeniksi mainostettu yksikkö mittautui tyypillisesti 320–500 ANSI-lumeniksi Konica Minolta LS-160 -referenssifotometrillä Shenzhenin laboratoriotamme. OEM-ostajille korjaus on sopimuksellisesti yksinkertainen: vaaditaan, että tuotteen toimittaja paljastaa ISO 21118 -raportin PDF:nä kolmannen osapuolen laboratorion leimaamana, ja hylätään kaikki näytteet, joiden mitattu valoteho on yli 15 prosenttia otsikkolukeman alapuolella.
Paneelitarkkuus, valomoottorityyppi ja akkukemia taskuprojektorissa
Kolme teknistä valintaa ohjaa lähes kaikkia muita tämän yksikön spesifikaatioita: LCD- vs. DLP- vs. LCoS-paneelipäätös, LED- vs. laseri-fosforivalomoottori sekä litiumioniakkukennon formaatti. Texas Instrumentsin natiivit 1080p DLP-piirisarjat toimitetaan nyt laitteen referenssisuunnitelmissa 145 dollarin OEM-tasolta lähtien, mikä pudottaa tarkkuuslattian kaikissa uskottavissa tämän projektorin ohjelmissa. LED-valomoottorit hallitsevat järjestelmäkategoriaa, koska ne sietävät 30 000–50 000 käyttötuntia ilman fosforin haurastumista, joka iskee lasermoottoreihin yli 40 °C:n ympäristössä. Akkukemia on alkuperä useimmille tarjoamillemme vioille; sylinterimäiset 18650-kennot ensiluokkaiselta toimittajalta (EVE Energy, BAK tai CATL) maksavat enemmän kuin yleiset 14500-kennnot, joita yleisesti näkee Alibaba-listauksissa, mutta ne laskevat turpoamisvikaantumisasteen noin 6 prosentista alle 1 prosenttiin 12 kuukauden kenttäpalautusdata-aineistossamme. B2B-hankintatiimeille, jotka pyörittävät SKU-ohjelmaa yli 5 000 yksikköä neljänneksessä, suosittelemme kennojen toimittajan, kapasiteetin mAh:na ja UN38.3-kuljetussertifioinnin määrittelyä ostotilauksessa sen sijaan, että luotettaisiin markkinointiluotiin.
Heittosuhteen, porttikartan ja ääniketjun yhdistäminen tässä tuotteessa, jonka voit oikeasti myydä
Suurin osa näkemistämme yksikön hankintaepäonnistumisista ei ole kirkkausongelmia; ne ovat integraatio-ongelmia. OEM-toimitus on mekaanisesti siisti, mutta kun ostaja kytkee suoratoistotikun ja Bluetooth-kaiuttimen, yksikkö käynnistyy uudelleen, pudottaa HDMI-kättelyn tai tyhjentää akun 38 minuutissa. Kolmen osajärjestelmän oikea yhdistäminen erottaa palautettavan taskuprojektorin myytävissä olevasta: optinen heittosuhde ja tarkennuspino, langallinen ja langaton I/O-kartta sekä äänilähtöketju.
Heittosuhde ja tarkennusmekaniikka taskuprojektorissa
Tämä vaihtoehto toimitetaan yhdellä kolmesta tarkennustoteutuksesta: kiinteätarkenteinen muottilinssi (alin hinta, sietää vain kapeaa heittoetäisyyttä), manuaalinen tarkennuspyörä (keskitaso, vaatii tarkennusnupin runkoon) tai automaattitarkennus time-of-flight-anturilla (premium-taso, yleinen 2026 referenssisuunnitelmissa). Tuotteelle, jota markkinoidaan "60-tuumainen kuva 2 metrissä", mittaa todellinen heittosuhde näytteestä; halvat yksiköt usein lainaavat 1,2:1, mutta toimittavat linssin, joka tuottaa 80-tuumaisen kuvan vasta 3,5 metrissä. DataMaxin suunnittelutiimi hylkäsi kolme prototyyppierää vuonna 2024, koska muottilinssien toimittaja lähetti 1,5:1-optiikkaa rungossa, jossa luki 1,2:1, ja vaadimme nyt tehtaalta mitatun heittoetäisyystaulukon jokaiselle projektorin SKU:lle yli 1 000 yksikön erissä.
I/O-kartta, langaton pino ja ääniketju tässä yksikössä
I/O-kartan tulisi tukea HDMI 2.1:tä CEC-läpiviennillä, USB-C:tä DisplayPort alt-mode -tuella ja vähintään 30 W Power Delivery -syötöllä, Wi-Fi 6 -piirisarjaa, joka tukee näytön peilausta sekä iOS:stä että Androidista ilman kolmannen osapuolen sovellusta, sekä Bluetooth 5.2:ta LDAC-tuella korkeamman bittinopeuden äänensiirtoon. Äänipuolella yksi 3 W:n kaiutin on toiminnallisesti riittävä hotellihuoneessa käytettävään taskuprojektoriin, mutta heti kun ostaja odottaa parittavansa kaksi yksikköä stereoksi, viiveen on oltava alle 40 ms tai efekti hajoaa. Alla oleva taulukko tiivistää minimi-I/O-spesifikaation, jota suosittelemme B2B-ostajille, jotka kirjoittavat tämän projektorin ostotilausta vuonna 2026:
| Osajärjestelmä | Hyväksyttävä minimispesifikaatio myytävissä olevaan järjestelmään vuonna 2026 | Tyypillinen kustannusvaikutus 1 000 yksikön MOQ:lla |
|---|---|---|
| HDMI | HDMI 2.1, ARC + CEC, HDCP 2.3 | +$0,80 |
| USB-C | DP alt-mode, 30 W PD -syöttö | +$1,40 |
| Wi-Fi | 6 / 802.11ax kaksikaistainen, Miracast + AirPlay | +$2,10 |
| Bluetooth | 5.2, LDAC, kahden laitteen paritus | +$0,95 |
| Kaiutin | 3 W mono, viive ≤ 40 ms stereoparinuksessa | +$0,60 |
| Jäähdytys | PWM-tuuletin < 28 dB 1 m:n etäisyydellä | +$1,20 |

SKU, joka täyttää yllä olevan rivin kokonaisuutena, päätyy noin 6,5 prosentin BOM-lisäykseen verrattuna geneeriseen perussuunnitteluun, mutta puolittaa Amazon US -alustalla havaitsemamme palautusasteen noin 7,8 prosentista 3,9 prosenttiin saman 90 päivän ikkunan aikana.
Vaatimustenmukaisuus, sertifiointi ja toimitusasento tämän tuotteen ohjelmalle
Sertifiointi on toinen hiljainen kustannusajuri missä tahansa yksikköohjelmassa, ja juuri tässä DataMaxin asiakkaat useimmiten aliarvioivat maahantuotavan kustannuksensa. Viisi sertifiointia kattaa noin 90 prosenttia maailman tuontijärjestelmistä, ja jokaisella on kiinteä kustannus, kiinteä toimitusaika ja kiinteä vikaantumismuoto, jos malli toimitetaan ilman oikeaa materiaaliluetteloa.
Sertifiointipino, jota ajamme taskuprojektorin SKU:lle
Tälle vaihtoehdolle, joka kohdistuu samanaikaisesti Yhdysvaltoihin, EU:hun, Isoon-Britanniaan, Japaniin ja Australiaan, vaadittu pino on FCC Part 15 Subpart B (EMC), CE-EMC standardien EN 55032 ja EN 55035 mukaisesti, RED standardin EN 300 440 mukaisesti 2,4 GHz:n ja 5 GHz:n radioille, UKCA (Brexitin jälkeinen Iso-Britannia), VCCI Japania varten ja RCM Australiaa varten. Akun kuljetus vaatii UN38.3:n sekä MSDS:n, ja tuote, jonka akku ylittää 100 Wh, on myös IATA Section II -vaarallisten aineiden merkintöjen alainen, mikä voi siirtää lentorahtireitityksen vakio-DG-luokkaan ja lisätä 7–12 päivää kauttakulkuaikatauluun. IEC 62471 -valobiologinen turvallisuus on pakollinen kaikille EU:ssa myytäville projektoreille, ja Shenzhenin laboratoriomme TUV Rheinland -testiraporttiportaali hylkäsi kolme ensimmäistä referenssisuunnitelmaamme vuonna 2023, koska LED-moottorin sinisen valon osuus (RG0 vs. RG1) oli luokiteltu väärin.
Asiakirjat, jotka tehtaan on annettava ennen ensimmäisen taskuprojektorin ostotilauksen vapauttamista
Ostajien tulisi vaatia seitsemän asiakirjaa tämän yksikön OEM:ltä ennen massatuotantoa: ISO 21118 -kirkkausraportti, UN38.3 -akkutestiyhteenveto, GHS-version 9 mukainen MSDS, CE-EMC-testiraportti, FCC-grant-kirje, IEC 62471 -valobiologinen raportti ja allekirjoitettu vaatimustenmukaisuusvakuutus, joka on jäljitettävissä ilmoitettuun laitokseen EU:ta varten tai TCB:hen Yhdysvaltoja varten. DataMax paljastaa kaikki seitsemän jaetussa todistuskansiossa laitteen ostotilausta kohden, emmekä vapauta 30 prosentin loppumaksua ennen kuin asiakirjat läpäisevät SGS:n tai Bureau Veritasin kolmannen osapuolen tarkastuksen. B2B-hankintatiimeille tämä on yksittäinen korkeimman vaikutuksen lauseke, joka kannattaa lisätä mihin tahansa tämän projektorin ostosopimukseen, koska se muuttaa markkinointiväitteen paperijäljeksi.

Kuinka valita tarjoamamme ohjelma: B2B-hankinnan tarkistuslista
OEM-ostajille, vähittäismyyntibrändeille ja B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat SKU-SKU:ta vuodelle 2026, valintaprosessi tiivistyy neljään binaariseen päätökseen. Ensinnäkin, määrittele optinen kohde: natiivi 1080p DLP mitatulla 350–500 ANSI-lumenin valoteholla Texas Instrumentsin DMD:stä on lattia mille tahansa taskuprojektorille, jota markkinoidaan "1080p Full HD":na, ja mikä tahansa alle 300 ANSI-lumenin tuote ei ole kelvollinen taskuprojektori sisäkäyttöön spesifikaatiolomakkeen tasolla. Toiseksi, lukitse akku: malli, jossa on 7 500 mAh:n kenno, tarjoaa noin 90 minuuttia täyden kirkkauden toistoa, mikä on vähimmäiskynnys, jonka hotellasiakkaamme hyväksyvät vierashuonekäyttöön. Kolmanneksi, varmista, että aiemmin hahmottelemamme BOM-kustannustikapuut istuu kohdejoukkohintasi sisällä, mukaan lukien 6,5 prosentin BOM-lisäys geneeriseen referenssisuunnitteluun nähden. Neljänneksi, lukitse sertifiointipino FCC:hen, CE-EMC:hen, RED:iin, UKCA:han, VCCI:hin ja RCM:ään ennen kuin allekirjoitat taskuprojektorin ostotilauksen.
Seuraavat vaiheet taskuprojektorikumppanuudelle DataMaxin kanssa
Ostajille, jotka ovat valmiita siirtymään spesifikaatiosta näytteeseen, vakiotyönkulkumme taskuprojektorikumppanuudessa etenee neljässä vaiheessa: 3 päivän tarjouskierros vahvistetulla BOM:lla, 14 päivän kultaisen näytteen rakennus, 21 päivän pilottierä 200–500 yksikköä QA-validoinnille ja 12 viikon massatuotannon toimitusikkuna ostotilauksen vapautuksesta FOB Shenzheniin. MOQ alkaa 500 yksiköstä vakiovarastossa olevalle taskuprojektorin SKU:lle ja 1 000 yksiköstä räätälöidylle taskuprojektorille, jossa on mukautettu laiteohjelmisto, väri tai logotyökalu. Näytekäytäntömme on 249 dollarin suunnittelumaksu taskuprojektorin referenssisuunnitelmaa kohden, joka hyvitetään ensimmäistä 1 000 yksikön tai sitä suurempaa tuotanto-ostotilausta vastaan.
Nopein etenemistie on pyytää räätälöity tarjous kohde-BOM:llasi, kohde-vähittäismyyntihinnallasi ja kohde-julkaisuikkunallasi. Shenzhenin tehdastiimimme vastaa jokaiseen taskuprojektorin tarjouspyyntöön yhden työpäivän sisällä, ja ostajille, jotka vertaavat meitä kahta tai useampaa vaihtoehtoista tehdasta vastaan, julkaisemme rinnakkain vertailutaulukon spesifikaatioista ja BOM:sta, joka asettaa taskuprojektorin OEM-palvelumme nykyistä toimittajaanne vasten ilman sensurointeja.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on paras taskuprojektori matkustamiseen vuonna 2026?
Paras taskuprojektori matkustamiseen vuonna 2026 on alle 700 gramman DLP-yksikkö, jossa on natiivi 1080p, 400–500 ANSI-lumenia, USB-C Power Delivery -syöttö ja akku, joka tarjoaa 90 minuuttia täydellä kirkkaudella. Texas Instrumentsin DLP Pico -tuotebriefin mukaan nykyisen sukupolven 0,23-tuumaiset TRP DMD:t ovat vakioviite jokaisessa tänä vuonna toimitettavassa premium-taskuprojektorissa.
Kuinka monta lumenia taskuprojektori oikeasti tarvitsee pimeään hotellihuoneeseen?
Pimeään hotellihuoneeseen tarkoitetun taskuprojektorin tarvitsee vähintään 250 ANSI-lumenia tuottaakseen 60-tuumaisen diagonaalikuvan, joka täyttää ISO 21118:2020 -kirkkausraportointistandardin. Hotellasiakkaamme vahvistavat, että 350–400 ANSI-lumenia on makea kohta vierashuonekäyttöönotoille 2 metrin heittoetäisyydellä.
Voiko taskuprojektori toimia USB-C:llä kannettavasta tai varavirtalähteestä?
Kyllä, 45 W tai korkeampi USB-C Power Delivery -syöttö käyttää useimpia vuoden 2024 jälkeen julkaistuja taskuprojektorimalleja, ja 20 000 mAh:n 65 W PD -varavirtalähde tarjoaa noin 3 tuntia toistoa. Vahvistamme tämän jokaiselle DataMaxin taskuprojektorin referenssisuunnitelmalle ennen massatuotantoa.
Ovatko Kiinan tehdassuoratoimittajien taskuprojektorit turvallisia EU-vähittäismyyntiin?
Kiinan tehdassuoratoimittajan taskuprojektori on turvallinen EU-vähittäismyyntiin, jos tehdas tarjoaa aiemmin hahmottelemamme seitsemän asiakirjan vaatimustenmukaisuuspinon: ISO 21118, UN38.3, MSDS, CE-EMC, FCC, IEC 62471 ja ilmoitetun laitoksen DoC:n. Tehtaamme toimittaa jokaisen taskuprojektorin SKU:n SGS:lle ja Bureau Veritasille kolmannen osapuolen tarkastukseen ennen toimitusta.
Mikä on taskuprojektorin tukkuhinta vuonna 2026?
Taskuprojektorin tukkuhinta vuonna 2026 alkaa 42 dollarista FOB Shenzhen 720p-perus-SKU:lle 1 000 yksikön MOQ:lla, 58 dollarista 1080p-keskitason yksikölle ja 112 dollarista 1080p-premium-taskuprojektorille, jossa on Android 13 ja Wi-Fi 6. OEM-ostajat voivat pyytää räätälöidyn tarjouksen porrastettuun hinnoitteluun yli 5 000 yksikön erissä.
Kuinka kauan taskuprojektorin OEM-ohjelma kestää näytteestä toimitukseen?
Taskuprojektorin OEM-ohjelma kestää 14 päivää kultaisen näytteen osalta, 21 päivää 200–500 yksikön pilottierän osalta ja 12 viikkoa massatuotannossa ostotilauksen vapautuksesta FOB Shenzheniin. Kokonaiskalenteri tarjouspyynnöstä vähittäismyyntivalmiiseen toimitukseen on noin 16–18 viikkoa taskuprojektorin SKU:ta kohden.
Taskuprojektorin näkymät vuoden 2026 loppupuolella
Kaksi muutosta muokkaa taskuprojektorimarkkinoita uudelleen vuoden 2026 neljännelle neljännekselle mennessä: siirtyminen 0,2-tuumaisista DMD:istä 0,23-tuumaisiin TRP DMD:iin keskitasolla sekä USB-C Power Delivery 3.1:n standardoituminen 100 W:lla yleisenä tuloporttina. Nykyään taskuprojektoriohjelmaa arvioivien ostajien tulisi rakentaa BOM ja sertifiointipino molempien ympärille.
Valmis rajaamaan taskuprojektorilinjasi?
Jos olet vähittäismyyntibrändi, jakelija tai B2B-hankintatiimi, joka on valmis hankkimaan taskuprojektorin SKU:n vuodelle 2026, DataMax voi kantaa ohjelmasi BOM:sta FOB Shenzheniin noin 16 viikossa. Lähetä meille kohde-spesifikaatiosi, kohde-tukkuhintasi ja julkaisuikkunasi, niin palautamme rinnakkaisen tehdasvertailun ja kiinteän tarjouksen yhden työpäivän sisällä. Pyydä räätälöity tarjous tai selaile taskuprojektorikategoriasivuamme nähdäksesi nykyiset referenssisuunnitelmat.
