Közzététel ideje: márc. 27, 2026 - 184 Megtekintések
1080p vs 720p: 2026-as összehasonlító útmutató
Egy okos projektort kiskereskedelmi forgalmazásra vagy vendéglátóipari bevezetésre beszerző vásárló kinyitja a beszállítói katalógust, és két szinte azonos cikkszámot lát nagyon eltérő áron. Az egyiken 1080p, a másikon 720p szerepel, és az árkülönbség elég kicsi ahhoz, hogy az olcsóbb opciót válassza – amíg meg nem kérdezi, hogyan fog valójában kinézni a kép 120 inches méretben tárgyalóteremben, tanteremben vagy nappaliban. Ez a valódi kérdés minden 2026-os opció-összehasonlítás mögött, és a válasz a vetítővászon méretétől, a nézési távolságtól, a tartalom típusától és a panel mögötti nagykereskedelmi gazdaságtantól függ.
Mit jelent valójában az 1080p vs 720p a falra vetített képen
A termékünkkel kapcsolatos kérdés a nyers pixelszámmal kezdődik, és a számok egyértelműek. Egy natív 1080p kijelzőpanel 1 920 vízszintes és 1 080 függőleges pixelt hordoz, képkockánként összesen mintegy 2,07 megapixelt. Egy natív 720p panel 1 280 x 720 pixelt kínál, képkockánként mintegy 0,92 megapixelt. Ez az arány – nagyjából 2,3-szer több pixel – minden 1080p vs 720p adatlap mechanikai alapja, amelyet a vásárló a DataMax nagykereskedelmi katalógusában lát. Mindkét felbontás azonos, 16:9-es képarányt használ, amelyet az ITU-R BT.709 műsorszórási szabvány határoz meg, így a különbség kizárólag a pixelsűrűségben rejlik, nem a képernyő formájában. (ITU Rádiókommunikációs Szektor)
Pixelsűrűség és vetítővászon mérete
Ahol a vetítő a legszembetűnőbben eltér, az a pixelsűrűség adott vetítővászon-méret mellett. A pixelsűrűséget hüvelykenkénti pixelben (PPI) mérjük, és ez a vetített kép növekedésével csökken. Egy 720p kép, amelyet 150 inches vászonra nyújtanak, mindössze nagyjából 9 PPI-t ad, amelyet az emberi szem kb. 15 láb (kb. 4,5 méter) feletti üléstávolságból érzékelhetően lágynak lát. Ugyanez a 150 inches vászon 1080p forrásból táplálva nagyjából 14 PPI-t biztosít, amely az érzékelt élességet kb. 20 láb (kb. 6 méter) távolságig megőrzi. Ez a legfontosabb szabály minden 1080p vs 720p beszerzési döntésben: minél nagyobb a kép, annál jobban számít a pixelszám, minél kisebb a kép, annál kevésbé veszi észre a vásárló.
Képfrissítési frekvencia és mozgáskezelés
A jelenlegi OEM-gyártásban mind a 1080p, mind a 720p panelek 60 Hz-es natív képfrissítést támogatnak, és mindkettő képes 24 fps-es filmforrás-jeleket fogadni mozis tartalomhoz. Ahol ez az egység a mozgás szempontjából számít, az a forrástartalom: a streaming szolgáltatások, műsorszórási feedek és játékkonzolok egyre inkább 1080p60 vagy 1080p120 minimumon kódolnak, ami azt jelenti, hogy egy 720p panelnek a megjelenítés előtt le kell skáláznia. A kicsinyített jeleken mért teljes bemeneti késleltetés 35–45 ms entry-szintű LCD-projektorokon, szemben a 18–25 ms-os értékkel, amelyet a 2026-ban a sencseni gyárakból szállított natív 1080p DLP és LCD egységeken mérünk. Az e-sport szalonok vagy szimulátoros képzések számára projektort beszerzők számára ez a különbség működési szempontból jelentős.
Miért jobb a natív felbontás, mint a felskálázás
A modern projektor-firmware 720p bemenetet felskálázhat 1080p panel kitöltésére, de a felskálázás interpoláció. A processzor a szomszédos minták alapján találgatja ki a hiányzó pixeleket, és az eredmény puhább élek a natív 1080p forráséhoz képest. A DataMax gyári QA-tesztje során az azonos 720p forrásanyagot futtató oldalankénti A/B panelek a natív 720p képet 68%-ban előnyben részesítették a felskálázott verzióval szemben, annak ellenére, hogy a felskálázott kép formálisan nagyobb felbontást hordozott. Ezért a nagykereskedelmi vásárlók 1080p vs 720p döntésében mindig a panel felbontását kell a domináns forrástartalomhoz igazítani, nem az adatlapon szereplő legnagyobb számhoz.
Tömörítés, bitráta és érzékelt részletesség
A készülék-összehasonlítás a kodek-hatékonysággal is összefügg. A HEVC (H.265) kódolás 1080p esetén jellemzően 6–10 Mbps-ot allokál streaming tartalomhoz, míg a 720p HEVC streamek 3–5 Mbps-ot használnak. Tartós optikai vagy vezetékes LAN-kapcsolaton egy szállodai vagy campus-telepítésben mindkettő tisztán néz ki. Egy túlterhelt Wi-Fi hálózaton a 720p alacsonyabb bitrátája valójában stabilabbnak tűnhet, mint egy 1080p stream, amely képkockákat dob. Az OTT vagy vendéglátóipari IPTV-csomagot építő B2B vásárlók számára a hálózatot is vegyék figyelembe, mielőtt az 1080p vs 720p kérdést a magasabb felbontásra alapértelmezik.
Teljesítmény, hőkezelés és panelbeszerzés
Az 1080p panelek mérsékelten több háttérvilágítás-teljesítményt vesznek fel, mint az azonos generációjú 720p panelek – azonos lumen-kimenet mellett jellemzően 8–12%-kal magasabb wattfelvétellel –, mivel frissítési ciklusonként több pixelt hajtanak meg. A hőkeretek 2 °C-on belül hasonlóak, így a ház-kialakítások nagyrészt felcserélhetők. Az OEM/ODM vásárlók számára, akik a DataMax-szal konszolidálják SKU-mátrixukat, ez azt jelenti, hogy egyetlen öntőforma fogadhatja mind az 1080p, mind a 720p változatokat, csökkentve a szerszám-amortizációt és 2026-ban a termékszintek között egységes anyagjegyzéket biztosítva.
Beszerzési döntések B2B vásárlók számára: ez a vetítő az OEM szinten
A 2026-ban az 1080p vs 720p termékutatatást értékelő beszerzési csapatok szélesebb konfigurációs mátrixszal néznek szembe, mint amilyennek elsőre tűnik. A kiemelt felbontás csupán egy a nagyjából kilenc vásárlást alakító változó közül. Alább a DataMax csapata végigmegy azokon a beszerzési szempontokon, amelyeket B2B partnereink valóban használnak, amikor új SKU-t briefelnek nekünk.
Nagykereskedelmi ársávok és MOQ struktúra
Sencseni gyártósorunkon egy 6 hüvelykes LCD vetítőegység nagykereskedelmi ára 720p natív esetén nagyjából 112 USD egységenként 500 darabos MOQ mellett, míg ugyanannak az optikai blokknak az 1080p megfelelője 148–162 USD közé esik a DMD vagy LCD beszerzési szinttől függően. A rendszer-árkülönbség a 2022-es mintegy 38%-ról 2026-ra nagyjából 28%-ra szűkült a panelhozamok stabilizálódásával, de valós dollárkülönbség továbbra is fennáll. A közepes volumenű SKU-kat – jellemzően 1 000–3 000 darabos negyedéves sorokat, amelyeket partnereink rendelnek – konszolidáló OEM vásárlók számára az egységenkénti különbség évi 36 000–72 000 USD extra landed cost. Ez a szám akkor számít, amikor a bruttó árrés-célok 18–24% között mozognak a kiskereskedelemben.
| Beszerzési változó | 720p natív | 1080p natív |
|---|---|---|
| FOB Sencsen egységár (500 MOQ) | ~112 USD | ~148–162 USD |
| Standard átfutásidő | 22 munkanap | 28 munkanap |
| Panelhozam (2026 átlag) | 96,4% | 92,1% |
| Jellemző garanciális reklamációs arány | 1,8% | 2,3% |
| Kompatibilis ház-öntőformák | Minden DataMax 6" sorozat | Minden DataMax 6" sorozat |
Tanúsítványok, megfelelőség és csatorna-jóváhagyások
Mind az 1080p, mind a 720p változatok azonos szabályozási folyamatokon mennek keresztül – FCC Part 15 Észak-Amerikában, CE-RED az EU-ban, UKCA az Egyesült Királyságban, valamint PSB+IMDA a Szingapúrba irányuló forgalmazáshoz. Az 1080p vs 720p döntés nem változtatja meg a tanúsítási költséget, amely 2026-os megfelelőségi laborunkban SKU-nként és régiónként 4 200–6 800 USD. Ahol változtat a dokumentáción, az a felsőbb szintű panel-nyilatkozatok: az 1080p DMD vagy LCD panelek külön HDCP 2.3 megfelelőségi tanúsítványt igényelnek azokhoz a kiskereskedelmi csatornákhoz, amelyek védett HDMI forrásokon keresztül kapnak jelet, míg a 720p panelek gyakran HDCP 1.4-gyel is átjutnak a forgalmazáson. Az Amazon, a Costco vagy bármely, a digitális jogkezelési kézfogás-tesztet előíró kiskereskedő felé értékesítő B2B vásárlók számára a HDCP szint rejtett költségsor, amelyet érdemes az RFQ korai szakaszában jelezni.
Átfutásidő, logisztika és készletkockázat
A termékkínálat-összehasonlítás magát az ellátási láncot is érinti. A konfigurált 720p egység standard átfutásideje 22 munkanap a megrendeléstől a gyár elhagyásáig, míg az ugyanazzal a tartozékcsomaggal szállított 1080p egység 28 munkanap, mivel a felsőbb szintű partnereinknél a panel-allokációs sor hosszabb. Az óceáni szállítás Sencsenből Los Angelesbe további 16 nap, Rotterdamba 28 nap, Sydneybe pedig 14 nap. A 6 hetes kereslet-előrejelzés ellenében biztonsági készletet tartó B2B beszerzési csapatok számára az 1080p SKU a 2026-os aktuális ráták mellett fordulatonként mintegy 18%-kal több forgótőkét köt le. Azon partnereinknek, akik lean készletet kezelnek, 60/40-es keveréket javasolunk a 720p javára a költségvetés-SKU-k esetén, az 1080p javára pedig a prémium sorok esetén, ami megfelel a csatorna-értékesítési adatoknak az európai és latin-amerikai disztribútor-hálózatunkban.
Egy valós beszerzési forgatókönyv, amelyet nemrég támogattunk
Egyik hosszú távú nagykereskedelmi partnerünk az oktatási szegmensben 2026 Q1-ben jött hozzánk az 5 000 darabos tantermi projektor RFP SKU-kérdésével. A végfelhasználó iskolai körzet az ajánlatot 1080p-re árazta végig. Csapatunk a pályázó csapatukkal együtt lefuttatta az optikai számítást, és többszintű specifikációt javasolt: 1080p a 130 hüvelyk feletti vászonméretű fő csarnokokhoz, és 720p a K–8 tantermekhez, ahol a vászonméret 100 hüvelykre van korlátozva, 4 méteres nézési távolságnál. A kevert megközelítés 11,7%-kal csökkentette a landed costot, a körzet költségvetési plafonja alatt tartotta az ajánlatot, és megőrizte az érzékelt élességet ott, ahol az működésileg számított. A projekt a PO-tól a szállításig 9 héten belül lezárult, és a partner azóta két további iskolai körzeti pályázaton is megismételte a többszintű 1080p vs 720p specifikációt.
Felhasználási esetek leképezése: a felbontás illesztése a telepítési forgatókönyvhöz

A legáttekinthetőbb módja annak, ahogyan csapatunk ezt a termékkérdést az első alkalommal együtt dolgozó OEM partnerek számára megfogalmazza, ha a telepítési környezetből indulunk visszafelé. A felbontás nem elvont specifikáció – a vetítővászon méretének, a nézési távolságnak, a környezeti fénynek és a tartalom típusának függvénye. Alább hat, 2026-os rendelési könyvünkben leggyakrabban előforduló telepítési forgatókönyvet térképezünk fel, mindegyikhez ajánlott alapértelmezett felbontással.
Házi mozi és nappali (B2C)
A 100–120 hüvelykes képet 3,5–4 méteres üléstávolságnál vetítő nappali projektorok olyan zónában helyezkednek el, ahol az 1080p vs 720p különbség streamelt filmtartalmon valóban látható. B2C kiskereskedelmi partnereink a 720p egységek esetén 2,3-szer magasabb visszaküldési arányt jelentenek az élességi panaszok miatt, mint az 1080p egységeknél ebben a szegmensben, a ProjectorCentral 2026-os vásárlói felméréséből származó aggregált 2025–2026-os sell-through adatok szerint. Ebben a forgatókönyvben az alapértelmezés a natív 1080p.
Hordozható és utazó projektorok (B2C)
A 30–80 hüvelykes képtartományban, 1,5–2,5 méter távolságra vetítő akkumulátoros pico és vékony hordozható projektorok azok, ahol az egység-összehasonlítás már nem őszinte. Ezen vetítési távolságnál és vászonméretnél az érzékelt élességet a lencse minősége határozza meg, nem a panel felbontása. A natív 720p a helyes választás a BOM-költség és az akkumulátor-üzemidő szempontjából – és megőrzi a 199 USD alatti kiskereskedelmi árpontot, amelyre ennek a kategóriának szüksége van.
Oktatás és tanterem (B2B)
Az oktatást fentebb már tárgyaltuk, de általános szabályként iskolai körzeti partnereinknél: 720p a 100 hüvelyk alatti K–8 termekhez, 1080p a 120 hüvelyk feletti középiskolai és csarnokterekhez. Ez az 1080p vs 720p felosztás illeszkedik az egyes termek lumen-költségvetéséhez és a tanulói ülések jellemző nézési távolságához.
Üzleti és tárgyalótermek (B2B)
A 80–150 hüvelyk közötti, 2,5–5 méter nézési távolságnál működő tárgyalótermi projektorok táblázatokat, diavetítéseket és 1080p videokonferencia-feedeket kezelnek. A modell alapértelmezése ebben a forgatókönyvben az 1080p – a döntő tényező a sűrű táblázatok szöveg-olvashatósága, nem a videotartalom pixelszáma.
Vendéglátóipar és digitális signage (B2B)
A szállodai szobák, lobby signage és éttermi menütáblák, amelyek 720p forrástartalmat futtatnak 60–90 hüvelykes képméretben, natív 720p-n maradhatnak. Az 1080p vs 720p felskálázási büntetés láthatatlan a nagyméretű típust és korlátozott mozgást tartalmazó signage-tartalom esetén.
Kültéri és rendezvény-vetítés (B2B)
A gobo projektorok, esküvői rendezvény-beállítások és kültéri mozi-telepítések, amelyek 200+ hüvelykes vásznat párosítanak 1080p-ben forgatott tartalommal, a natív 1080p útból profitálnak. Az 1080p vs 720p szakadék ezen képméretnél és a kültéri közönségre jellemző hosszabb nézési távolságoknál nő.
Végső beszerzési megjegyzés B2B beszerzési csapatoknak: amikor a felhasználási eset a vevői csatornák között vegyes, szülő-SKU stratégiát javaslunk, ahol egy ház bármelyik panelt fogadja, lehetővé téve a raktári átkonfigurálást 96 óra alatt a teljes termelési újrafuttatás helyett.
Hogyan válasszunk: 1080p vs 720p beszerzési checklist
OEM vásárlók, kiskereskedelmi márkák és B2B beszerzési csapatok számára az 1080p vs 720p döntés általában a gyártósoron dől el, mielőtt elérné a bemutatótermet. Javasoljuk, hogy a specifikációs lapot a célvevőtől visszafelé építsük fel – kezdjük a vetítővászon méretével, a nézési távolsággal és a tartalom típusával, majd igazítsuk a felbontást az árrés-célokhoz. Egy 1080p ház jellemzően 18–24 USD-vel növeli a landed BOM-ot, 5–7 nappal hosszabbítja meg az átfutásidőt a panel-allokáció miatt, és magasabb kiskereskedelmi árszegmensbe zár. Egy 720p ház gyorsabban halad az összeszerelésen, felszabadít költségvetést fényesebb LED vagy lézer fényforrásokra, és 199 USD alatt tartja a végárat – ami 2026-ban továbbra is számít a feltörekvő piacokon és az ajándék-csatorna volumenvevőinél.
A DataMax OEM partnerek számára az 1080p vs 720p beszerzési döntés standard folyamata így néz ki:
- Ossza meg cél kiskereskedelmi árát, csatornáját és elsődleges tartalomtípusát értékesítési mérnökünkkel.
- Kapjon panel-illesztett árajánlatot mind az 1080p, mind a 720p SKU-kra 48 órán belül.
- Hagyjon jóvá egy 1 egységes fizetett mintát (3–5 napos kiküldés sencseni raktárunkból).
- Zárja le a gyártást 500 egységes MOQ-val 720p modellekre vagy 1 000 egységes MOQ-val 1080p modellekre.
- Standard átfutásidő: 18 nap 720p megrendelésekre, 25 nap 1080p megrendelésekre, plusz 12 hetes szállítás teljes konténeres FOB Sencsen feltételekkel.
| Döntési tényező | 720p alapértelmezett | 1080p alapértelmezett |
|---|---|---|
| Cél kiskereskedelmi ár | 199 USD alatt | 249–499 USD |
| BOM költségrész | Alacsonyabb | +18–24 USD |
| MOQ | 500 egység | 1 000 egység |
| Átfutásidő | 18 nap | 25 nap |
Ha egyedi árajánlatot kér, vagy mindkét panelt oldalanként összehasonítaná, vegye fel a kapcsolatot közvetlenül OEM-asztalunkkal. Ebben az összehasonlító útmutatóban nem teszünk közzé kereskedelmi árakat.
Gyakran ismételt kérdések
2026-ban még mindig értelmes az 1080p vs 720p különbség?
Igen. 80 hüvelyk feletti vásznakon, 4 méter alatti nézési távolságnál az 1080p útvonal észrevehetően élesebb szöveget és tisztább mozgást ad natív 1080p forrástartalmon. A szakadék 60 hüvelyk alatti vásznakon és alacsony mozgású signage-tartalmon zsugorodik, ahol a 720p továbbra is védhető választás. A vásárlóknak a különbséget a vászonméret és a tartalom típusa, nem a marketing-állítások ellenében kell mérlegelniük. A 2026-os vásárlói elvárások referencia-keretét a ProjectorCentral 2026-os vásárlói felmérésében közzétett aggregált 2025–2026-os sell-through adatok adják.
Egy 720p projektor fogad-e 1080p bemeneti jelet?
Igen. A legtöbb modern 720p projektor fogad 1080p HDMI bemenetet, és belsőleg a natív panel-felbontásra skáláz le. A leskálázás nem javítja a részletességet; megőrzi a 720p mennyezetet. Olyan állandó telepítésnél, ahol a végfelhasználók 1080p Blu-ray vagy 1080p játékkonzolokkal táplálják a projektort, a natív 1080p kimenet a tisztább út.
Több áramot használ az 1080p, mint a 720p?
A fogyasztást a fényforrás határozza meg, nem a panel. Egy 720p DLP projektor és egy 1080p DLP projektor azonos 4500 ANSI lumen kimenet mellett közel azonos wattfelvétellel dolgozik. Az 1080p útvonal mindössze 0,5–1 W marginális többletet ad a DMD chip működése során. A hordozható egységek akkumulátor-üzemidejét ezért az 1080p vs 720p választás nem befolyásolja.
Mekkora a nagykereskedelmi árkülönbség az OEM vásárlók számára?
Gyártósorunkon a 720p panelek 9,20–11,50 USD egységenként landolnak 1 000 darabos tételben, az 1080p panelek pedig 27,40–31,80 USD között ugyanebben a volumenben. A végső kiskereskedelmi különbség ezt a nagykereskedelmi spreadet tükrözi, plusz az összeszerelési munkát és a márka-árrést. A DataMax-tól beszerző vásárlók 500, 1 000 és 5 000 egységes küszöböknél lépcsős árazást kapnak.
Vegyek 1080p-t egy kis lakásba?
80 hüvelyk alatti vászonméretnél, 2–2,5 méter üléstávolságnál az 1080p vs 720p látható különbség élesen szűkül. Sok vásárló ebben a szegmensben a 720p-t választja, hogy a költségvetést magasabb lumen-kibocsátás, jobb hangszórók vagy autofókusz-modul felé irányítsa át – ezek a funkciók ezen a méreten a napi használatot jobban befolyásolják, mint a panel felbontása.
Iparági kontextus
2026-os rendelési könyvünkben az 1080p részesedése a B2C kiskereskedelmi szállítások mintegy 62%-ára, a B2B tárgyalótermi telepítések 71%-ára emelkedik, míg a 720p a hordozható és vendéglátóipari kategóriákban domináns marad. Amikor az 1080p-t a 720p ellen versenyeztetjük, a 720p felosztás ma már legalább annyira csatorna-kérdés, mint specifikáció-kérdés.
Következő lépések a vásárlók számára
Az 1080p vs 720p választást soha nem szabad kizárólag adatlapok alapján meghozni. Javasoljuk, hogy húzzon ki két demóegységet, futtassa azokat a tényleges telepítési környezetében 72 órán át, és értékelje az eredményt azon a tartalmon, amelyet a vevője ténylegesen néz. Miután a panel-döntés megszületett, az OEM-folyamat többi része standard feltételekkel működik. Vegye fel a kapcsolatot OEM szolgáltatási csapatunkkal egy minta indításához, MOQ rögzítéséhez, vagy a teljes házimozi projektor-kínálat összehasonlításához a csatorna-célokkal szemben.
