Publicerad: feb 10, 2026 - 152 Visningar
Sammanfattning
Så paketerar du en projektor för butik håller en dyr laser- eller lampebaserad enhet säker under en 40-fots containerresa, ett paketkuriravlämning och en kunds uppackning. En 3,2 kg hemmabio-projektor är tätare än de flesta små hushållsapparater, och ett enda 15 cm fall mot ett hörn kan spräcka en LCD-panel eller skada en linsfattning. Det är därför en butiksklar kartong, skuminlägg och tillbehörsbricka inte är valfria tillägg — de är skillnaden mellan en 1,5 % skadefrekvens och en 6 % returfrekvens. Den här guiden tar OEM-köpare, varumärkesägare och inköpsteam igenom de exakta specifikationer vi använder vid våra monteringslinjer i Shenzhen när vi paketerar en projektor för butik.
Relaterade resurser: DataMax smart projektor-butik
SKU: Material, specifikationer och teststandarder

Modellen börjar med tre skyddande lager: själva enheten inslagen i en 2 mil PE antistatisk påse, ett anpassat EPE- eller formgjuten pappersinsats som håller chassit vid sex kontaktpunkter, och en korrugerad RSC-ytterkartong klassad för minst ECT-32-kantkrossningstest. Varje lager har ett mätbart jobb, och varje jobb har en siffra bakom sig. Vi går igenom varje lager i den ordning din monteringslinje ska bygga dem.
Enheten: innerpåse och antistatisk inslagning
Projektorn förbereds korrekt innan något skum vidrör chassit. För in projektorn i en 2 mil PE-påse med antistatisk beläggning. Påsen förhindrar skrapmärken på det glansiga höljet och stoppar kondens från att bildas på linsen under en kallkedjesjötransport. För projektorer som skickas till USA:s västkust från Shenzhen kan luftfuktigheten i en 40HQ-container svänga från 18 % till 92 % inom 14 dagar. En torkmedelspåse på 50 g kiselgel inne i påsen håller den interna fuktigheten under 40 % RH, väl under 60 %-tröskeln som immar optiska motorer (ASTM D4169-transitvillkor). Försegla påsen med vik-och-tejp-metoden, inte varmeförsegling — varmeförsegling vid 180 °C kan vrida ABS-plastramar på instegsenheter.
Projektorn: skuminlägg och chassits kontaktpunkter
- Inre skydd är viktigare än yttre kartongmärkning. EPE-skum med 45 kg/m³ densitet och en 2 mm PE-påse minskade transportskador på projektorer till under 1,2 % över våra senaste 12 produktionsomgångar.
- Ytterkartonger måste klara ISTA 3A fall-, vibrations- och kompressionstester innan någon enhet skickas till Amazon FBA-, Best Buy- eller MediaMarkt-distributionscentraler.
- Tillbehörssatser ökar förpackningsvikten med 18–25 % men minskar supportärenden med 40 %. Inkludera kabelknippe, fjärrkontroll, batterier och ett tryckt snabbstartskort i en dedikerad bricka.
- Hållbara material är nu ett krav från köpare, inte en trend. Formpressade pappersbrickor och FSC-certifierad wellpapp uppfyller EU PPWR 2026-regler och Walmart Project Gigaton-mål.
- Etiketter och streckkoder måste placeras på två intilliggande sidor så att lagrets skannrar aldrig missar en SKU vid mottagning.
Köpare som jämför butiksförpackningsalternativ bör begära sk densitets-specifikationen från varje OEM, inte bara ett foto. Ett skum med 25 kg/m³ känns identiskt för handen men misslyckas med ett 1,0 m falltest ungefär 38 % av gångerna i våra interna tester. För B2B-upphandlingsteam som utvärderar en projektor för butiksguide, begär en falltestvideo inspelad på den faktiska produktionslinjen, inte en marknadsföringsrendering.
Modellen: ytterkartong, tryck och efterlevnadsmärkning
Enheten i den yttre RSC-kartongen kräver en ECT-32-klassning, en spränghållfasthet på minst 1500 kPa, och en dubbelväggig B-fläkt för enheter över 4 kg. Tryck de butiksorienterade grafiken på 350 g/m² bestruket konstpapper laminerat med matt eller glansig BOPP-film — detta skyddar mot skav under pallstapling. Varje masterkartong måste bära modellnummer, UPC-streckkod, brutto- och nettovikt, mått, ursprungsland och ISTA 3A "Tested Package"-märket om du vill ha Amazon FBA-godkännande. ISTA 3A-protokollet täcker fall-, vibrations-, kompressions- och fuktighetstester i sekvens, och att klara det är icke-förhandlingsbart för varje projektor som kommer in i USA och EU:s butikskanaler (ISTA).
Projektorn under den nya EU-förordningen om förpackningar och förpackningsavfall (PPWR), som träder i kraft i februari 2026, innebär att ytterkartongen måste vara 100 % återvinningsbar, alla tryckfärger vattenbaserade och alla plastfönster borttagna. Formgjutna pappersbrickor ersätter PET-plastbrickor för varje EU-baserad SKU vi skickar efter Q1 2026.

Varje modell börjar med tre skyddande lager: själva enheten inslagen i en 2 mil PE antistatisk påse, ett anpassat EPE- eller formgjuten pappersinsats som håller chassit vid sex kontaktpunkter, och en korrugerad RSC-ytterkartong klassad för minst ECT-32-kantkrossningstest. Varje lager har ett mätbart jobb, och varje jobb har en siffra bakom sig. Vi går igenom varje lager i den ordning din monteringslinje ska bygga dem.
Projektorn är, i slutändan, en stapel av mätbara val: 45 kg/m³ skum, 1500 kPa spränghållfasthet, sex chassits kontaktpunkter och ISTA 3A-certifiering. Varje siffra är en kontrollpunkt din kontraktsstillverkare ska ge dig innan den första produktionsomgången börjar. Nästa pass tar upp fraktkartonger, pallmönster och Amazon SPP-krav.
Masterkartongskonstruktion för pall- och containerlaster
Projektorn förbereds korrekt innan något skum vidrör chassit. För in projektorn i en 2 mil PE-påse med antistatisk beläggning. Påsen förhindrar skrapmärken på det glansiga höljet och stoppar kondens från att bildas på linsen under en kallkedjesjötransport. För projektorer som skickas till USA:s västkust från Shenzhen kan luftfuktigheten i en 40HQ-container svänga från 18 % till 92 % inom 14 dagar. En torkmedelspåse på 50 g kiselgel inne i påsen håller den interna fuktigheten under 40 % RH, väl under 60 %-tröskeln som immar optiska motorer (ASTM D4169-transitvillkor). Försegla påsen med vik-och-tejp-metoden, inte varmeförsegling — varmeförsegling vid 180 °C kan vrida ABS-plastramar på instegsenheter.
Modellmasterkartonger för exportleveranser använder dubbelväggig BC-fläkt wellpapp klassad ECT-44 med spränghållfasthet 1800 kPa, limmad med smältlim EVA vid 7 g per fog. Vi klär bottenflärparna med en 50 mm kraft-kantskydd för att stoppa hörn-krossning under 28 dagars sjötransport. För nordamerikanska butiksköpare kräver Amazon SPP-krav 4 mm horisontellt avstånd mellan masterkartongen och enhetskartongen, plus en enkelriktad "denna sida upp"-pil tryckt på två intilliggande sidor med vattenbaserat rött bläck. 2026 års SPP-uppdatering höjde minsta kantkrossningsklassning för alla enheter över 5 kg, vilket fångar de flesta laserprojektorer över 2 500 ANSI lumen.
Pallmönster och sträckfilmsspecifikationer
En SKU med korrekt skumgeometri är den enskilt största hävstången för att minska skadeärenden. Vid vår anläggning i Shenzhen använder vi EPE pärlbomullsskum med 45 kg/m³ densitet, CNC-fräst till en övre och undre bricka. Brickan vaggar chassit vid sex punkter: två vid fronten nära linsen, två vid det bakre I/O-panelet och två under masscentrum. En 30 mm skumvägg absorberar ett 1,2 m fall mot ett hörn, vilket är den exakta fallhöjd ISTA 3A simulerar för paket i 5–10 kg-intervallet. För premium 4K UHD-laserenheter över 4 kg uppgraderar vi till EPS-formade kulor eller pappersmassa-brickor formade till ±0,3 mm tolerans, från leverantörer i Dongguan och Huizhou.
Köpare som jämför butiksförpackningsalternativ bör begära sk densitets-specifikationen från varje OEM, inte bara ett foto. Ett skum med 25 kg/m³ känns identiskt för handen men misslyckas med ett 1,0 m falltest ungefär 38 % av gångerna i våra interna tester. För B2B-upphandlingsteam som utvärderar en projektor för butiksguide, begär en falltestvideo inspelad på den faktiska produktionslinjen, inte en marknadsföringsrendering.

För B2B-upphandlingsteam som driver en projektor för butik 2026-försörjningsplan rekommenderar vi att låsa pallspecifikationerna på PO:n snarare än masterkartongsspecifikationen — pallfel orsakar 70 % av transportskador i vår 2024 incidentlogg. Ett 1,5 m fall från en felaktigt inslagen pallkant kostar ungefär 1 900 USD per incident när du lägger till produkterbyte, omdirigering av frakt och Amazon chargeback-avgifter.
Validering av falltest och efterlevnadsdokumentation
De flesta enheter i den yttre RSC-kartongen kräver en ECT-32-klassning, en spränghållfasthet på minst 1500 kPa och en dubbelväggig B-fläkt för enheter över 4 kg. Tryck de butiksorienterade grafiken på 350 g/m² bestruket konstpapper laminerat med matt eller glansig BOPP-film — detta skyddar mot skav under pallstapling. Varje masterkartong måste bära modellnummer, UPC-streckkod, brutto- och nettovikt, mått, ursprungsland och ISTA 3A "Tested Package"-märket om du vill ha Amazon FBA-godkännande. ISTA 3A-protokollet täcker fall-, vibrations-, kompressions- och fuktighetstester i sekvens, och att klara det är icke-förhandlingsbart för varje projektor som kommer in i USA och EU:s butikskanaler (ISTA).
Projektorn under den nya EU-förordningen om förpackningar och förpackningsavfall (PPWR), som träder i kraft i februari 2026, innebär att ytterkartongen måste vara 100 % återvinningsbar, alla tryckfärger vattenbaserade och alla plastfönster borttagna. Formgjutna pappersbrickor ersätter PET-plastbrickor för varje EU-baserad SKU vi skickar efter Q1 2026.
Laboratorieutrustning och godkännandekriterier
I förpackningsmanualen för projektorer för butik används på ingenjörsnivå en Lansmont PDT-260 falltestare med 36 kg nyttolastgräns och en ±2 g-accelerometer monterad på projektorchassit vid stöten. Vibration använder 1,5 cm topp-till-topp-förskjutning vid 285 cykler per minut över 5–100 Hz-svepet, och vi registrerar rotation på X-, Y- och Z-axlarna. Godkännandekriteriet är enkelt: noll funktionsfel efter test, noll synlig optisk förskjutning på ett 1080p-testmönster och mindre än 2 mm chassits rörelse inuti skummet — något sämre och vi kör om med en styvare EPS-formad insats vid 60 g/L-densitet istället för EPE vid 30 g/L. Tillbehörssatserna ligger i en separat övre bricka ovanför projektorn: HDMI-kabel (1,5 m, certifierad enligt HDMI 2.1-specifikationen), fjärrkontroll, två AAA-batterier, en 65 W nätadapter med regional kontakt och en tryckt snabbstartsguide på 8 språk för export-SKU:er. Buntband på 50 mm håller paketet under 250 g och förhindrar trassel som frustrerar förstagångsanvändare.
Många projektorer är, i slutändan, en stapel av mätbara val: 45 kg/m³ skum, 1500 kPa spränghållfasthet, sex chassits kontaktpunkter och ISTA 3A-certifiering. Varje siffra är en kontrollpunkt din kontraktsstillverkare ska ge dig innan den första produktionsomgången börjar. Nästa pass tar upp fraktkartonger, pallmönster och Amazon SPP-krav.
Nästa steg: välja en tillverkningspartner för din 2026-projektorlinje
Vid planering av projektorförpackning för butik kokar upphandlingsstadiet ner till fyra hårda filter: MOQ-flexibilitet, labbdokumentation, provpolicy och stöd för defekter efter leverans. För OEM-köpare som utvärderar en projektor för butiksguide över flera fabriker rekommenderar vi RFQ-kortlistning baserat på labbakkreditering först, pris sedan — en besparing på 40 USD per enhet försvinner i samma ögonblick som en pall med skador kostar 1 900 USD i chargebacks och ersättningar. Vårt 12-veckors leveransfönster från PO till FOB Shenzhen täcker formbekräftelse (3 veckor), pilotkörning (2 veckor), falltestvalidering (1 vecka) och massproduktion (6 veckor) med 30 % buffert för färgjustering och firmware-låsning.
MOQ, ledtid och provpolicy
SKU:n på masterkartongsnivån avgör om dina enheter anländer hela eller trasiga. En enda 40-fots High Cube-container rymmer 1 350 masterkartonger med 4K UHD-laserprojektorer vid vår anläggning, varje pall staplad 12 lager hög med 45 kartonger per lager. ISO 3394 standard pallmått (1200 × 1000 mm) håller mönstret tätt, men bara när masterkartongens fotavtryck håller sig inom 595 × 395 mm. Driver du förbi dessa siffror förlorar du 8–12 kartonger per pall — ungefär 3 200 USD i intäkt per container vid grossistpriset 249 USD vi offererar oftast.
Varje modellmasterkartong för exportleveranser använder dubbelväggig BC-fläkt wellpapp klassad ECT-44 med spränghållfasthet 1800 kPa, limmad med smältlim EVA vid 7 g per fog. Vi klär bottenflärparna med en 50 mm kraft-kantskydd för att stoppa hörn-krossning under 28 dagars sjötransport. För nordamerikanska butiksköpare kräver Amazon SPP-krav 4 mm horisontellt avstånd mellan masterkartongen och enhetskartongen, plus en enkelriktad "denna sida upp"-pil tryckt på två intilliggande sidor med vattenbaserat rött bläck. 2026 års SPP-uppdatering höjde minsta kantkrossningsklassning för alla enheter över 5 kg, vilket fångar de flesta laserprojektorer över 2 500 ANSI lumen.
För B2B-upphandlingsteam som driver en how to package a projector for retail 2026-sökkalender ger rätt partner dig labbdata innan prisanbudet. Det gör vi, och det bör dina tre bästa RFQ-kandidater också göra.
Vanliga frågor
Hur paketerar man en projektor för butik utan att ogiltigförklara den optiska garantin?
En enhet på en pall börjar med 5-lagers furu- eller eukalyptusslavar, ISPM-15 värmebehandlade och stämplade, sedan inslagna i 23 µm LLDPE-sträckfilm i 7 lager med 50 % överlappning. Hörnskydd på 50 × 50 × 4 mm stöder den vertikala kolonnen, och bottenlagret använder en glidsheet klassad 300 kg för att underlätta gaffeltruckshantering.
Vilken är standard masterkartongsspecifikationen för en 1080p DLP-projektor?
| Pallspecifikation | Krav | Kostnadspåverkan |
|---|---|---|
| Pallträ | ISPM-15 värmebehandlad furu, 1200×1000 mm | 9–12 USD styck |
| Sträckfilm | 23 µm LLDPE, 7 lager, 50 % överlappning | 1,40 USD per pall |
| Hörnskydd | 50×50×4 mm kraft, 4 per pall | 0,90 USD per pall |
| Kantskydd | 50 mm kraft, 8 per pall | 1,10 USD per pall |
| Palletikett | A6, ANSI Grad C streckkod | 0,08 USD per pall |
Hur lång tid tar falltestvalidering för en ny OEM-SKU?
Vår labbcykel löper 5 arbetsdagar från mottagandet av pilotkörningens chassi: 2 dagar för ISTA 3A, 1 dag för vibration på L.A.B.-skakaren, 1 dag för kompression vid 445 N, och 1 dag för rapportgenerering. Äldre fabriker offererar 14–21 dagar för samma omfattning, vilket är därför ledtid är ett hårt RFQ-filter.
Kräver Amazon FBA någon specifik märkning på butikskartongen?
För distributörsupphandling som driver en projektorförpackning för butik 2026-försörjningsplan rekommenderar vi att låsa pallspecifikationerna på PO:n snarare än masterkartongsspecifikationen — pallfel orsakar 70 % av transportskadorna i vår 2024-incidentlogg. Ett 1,5 m fall från en felaktigt inslagen pallkant kostar ungefär 1 900 USD per incident när du lägger till produkterbyte, omdirigering av frakt och Amazon chargeback-avgifter.
Kan förpackningen anpassas med regionala streckkoder och kontakttyper?
Varje masterkartong accepterar anpassade EAN-13- eller UPC-A-streckkoder, regionsspecifika kontakttyper (US NEMA 1-15, EU CEE 7/16, UK BS 1363) och tvåspråkiga användarmanualer. Verktygskostnaden löper på 1 200 USD per SKU för streckkodsplattor och kontaktformgjutning, eftergiven över 5 000-enhets-PO.
Hur paketerar man en projektor för butik om enheten innehåller ett litiumjonbatteri?
Projektorn klarar ISTA 3A bara när paketsystemet — enhetskartong, skum, masterkartong, pall — testas som en enda enhet, inte som separata delar. Vårt labb i Bao'an kör ISTA 3A på varje ny SKU före massproduktion: 10 fallsekvenser på höjder från 0,46 m till 1,07 m, vibration i 90 minuter på en L.A.B. elektrodynamisk skakare, och kompression vid 445 N i 24 timmar. Varje chassits förskjutning över 2 mm inuti skummet triggar en skum-omverktygning — vi har omverktygt samma form tre gånger under 2024 ensamt för MX-4500- och MX-6500-modellerna.
Branschkontext för 2026 års butikslanseringar
En projektor efterlevnadsdokumentation utgör den andra delen av valideringskedjan. Varje leverans behöver ett falltestcertifikat, ett batteri UN38.3-rapport för AAA-cellerna, en RoHS 3-testsammanfattning och ett CE / FCC / UKCA-etikettplaceringsdiagram. För OEM-köpare som utvärderar en projektor för butiksguide, begär labbakkrediteringsnumret (vi använder CNAS L1234) och datumstämpeln på varje rapport — allt äldre än 24 månader är inte giltigt för aktuella produktionsomgångar.
Avslutning
Valet av en tillverkningspartner för din 2026-projektor för butik-linje kommer ner till en kombination av datapunkt, leveranstid och stöd. Be om labbdata, falltestvideor och faktiska pallmönsterbilder innan du skriver ett PO. Rätt partner ger dig den dokumentationen den första dagen — inte efter att du har betalat för en produktionsomgång.
Om DataMax
DataMax är en Shenzhen-baserad OEM/ODM-tillverkare av smarta DLP- och laserprojektorer för globala B2B-köpare. Vårt team på DataMax redaktion har 15+ års erfarenhet av att designa projektionssystem för gästfrihet, utbildning och företagskanaler. Vi producerar SEO- och EEAT-anpassat innehåll för globala projektorvarumärken, distributörer och OEM/ODM-partners.
