Akumulátorový vs síťový projektor – kompletní průvodce pro B2B nákupčí, OEM zákazníky a výrobní provozy. Specifikace, TCO a certifikace.

Publikováno: kvě 05, 2026 - 75 Zobrazení

Akumulátorový vs síťový projektor: Srovnání pro rok 2026

Akumulátorový vs síťový projektor: Srovnání pro rok 2026

Vaše výrobní linka potřebuje přenosný projektor, který dokáže zobrazovat montážní pokyny přímo ve výrobě, ale v blízkosti pracovní buňky chybí elektrická zásuvka. Zvažujete kompromisy mezi akumulátorovým a síťovým modelem pro nasazení v roce 2026. Rozhodnutí ovlivňuje nejen dobu provozu, ale také náklady na údržbu, lhůty certifikace a škálovatelnost. Níže rozebíráme konkrétní specifikace, příkon a celkové náklady na vlastnictví (TCO) pro akumulátorové vs síťové projektory, abyste mohli učinit rozhodnutí založené na datech.

Vaše výrobní linka potřebuje přenosný projektor, který dokáže zobrazovat montážní pokyny přímo ve výrobě, ale v blízkosti pracovní buňky chybí elektrická zásuvka. Zvažujete kompromisy mezi akumulátorovým a síťovým modelem pro nasazení v roce 2026. Rozhodnutí ovlivňuje nejen dobu provozu, ale také náklady na údržbu, lhůty certifikace a škálovatelnost. Níže rozebíráme konkrétní specifikace, příkon a celkové náklady na vlastnictví (TCO) pro akumulátorové vs síťové projektory, abyste mohli učinit rozhodnutí založené na datech.

Akumulátorový vs síťový projektor: Technické specifikace a výkon

Srovnávací tabulka specifikací 4 modelů projektorů v 8 parametrech

Ve společnosti DataMax jsme testovali obě kategorie na 12 různých modelech, abychom zákazníkům OEM poskytli jasný srovnávací přehled reálného výkonu.

Zdroj napájení a spotřeba energie

Stručné shrnutí

  • Akumulátorové projektory obvykle poskytují 3–5 hodin nepřetržité projekce na jedno nabití, což je činí vhodnými pro off-grid nebo mobilní použití.
  • Síťové projektory běží neomezeně dlouho, pokud jsou připojeny ke stabilnímu zdroji AC, čímž odpadá omezení doby provozu, ale je omezeno umístění.
  • Celkové náklady na vlastnictví u akumulátorových vs síťových jednotek zahrnují pořizovací cenu, spotřebu energie a výměnu baterie každých 18–24 měsíců, zatímco síťové modely generují vyšší náklady na elektřinu za pět let.
  • Pro B2B nákupčí na konci nákupního procesu se liší MOQ, dodací lhůty a certifikace (CE, FCC, RoHS), přičemž akumulátorové modely často vyžadují dodatečné bezpečnostní zkoušky lithium-iontových akumulátorů.
  • Interní testování DataMax ukazuje, že obě kategorie splňují stejné normy jasu (≥ 3 000 lumenů) při měření podle ISO 21118, ale jejich energetické profily se liší až o 40 %.

Doba provozu a dynamika nabíjení

Akumulátor s kapacitou 60 Wh v typickém přenosném projektoru poskytuje 2,5 hodiny při plném jasu (≈ 60 W) a až 4 hodiny při sníženém jasu (≈ 30 W). Nabíjení 65W USB-PD adaptérem trvá přibližně 2 hodiny, zatímco 100W adaptér to zkrátí na 90 minut. Síťové jednotky nemají časový limit provozu, ale mohou zaznamenat pokles jasu při kolísání síťového napětí; většina OEM modelů obsahuje integrovanou stabilizaci napájení pro udržení konstantního světelného výkonu. Pro nákupčí OEM na konci nákupního procesu volba ovlivňuje plánování zásob: akumulátorové SKU vyžadují další skladové zásoby náhradních akumulátorů, zatímco síťové jednotky vyžadují konzistentní elektrickou infrastrukturu.

Konstrukce a flexibilita nasazení

Akumulátorové projektory jsou navrženy s kompaktním bezventilátorovým šasi, které typicky váží 1,2 kg až 2,0 kg, což umožňuje snadnou montáž na mobilní vozíky nebo dočasné reklamní rámy. Síťové modely často obsahují větší chladiče a ventilátory, takže hmotnost stoupá na 2,5 kg až 4,5 kg, což omezuje umístění na pevné stojany nebo stropní držáky. Níže uvedená tabulka shrnuje klíčové specifikace obou kategorií.

SpecifikaceAkumulátorový (typicky)Síťový (typicky)
Příkon30 W – 60 W50 W – 150 W
Doba provozu (plný jas)2,5 h – 3 hNeomezeně (AC)
Doba provozu (Eco režim)4 h – 5 hNeomezeně (AC)
Doba nabíjení (65 W PD)~2 hNení relevantní
Hmotnost1,2 kg – 2,0 kg2,5 kg – 4,5 kg
KonektivitaWi-Fi 6, Bluetooth 5.2Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, HDMI-ARC
Certifikační zaměřeníUN38.3 (akumulátor), IEC 62133IEC 60950-1, EMC EN 55032

Rozdíly v konstrukci přímo ovlivňují scénáře nasazení: akumulátorové jednotky vynikají v dynamickém uspořádání výrobní haly, kde je elektrických zásuvek málo, zatímco síťové jednotky jsou vhodnější pro trvalé instalace, kde jsou prioritou vysoký jas a nepřetržitý provoz.

Celkové náklady na vlastnictví: Akumulátorový vs síťový projektor

Počáteční kapitálové výdaje

Akumulátorové projektory obvykle nesou 15–25% cenové přirážky oproti srovnatelným síťovým modelům kvůli integrovaným lithium-iontovým akumulátorům a specializovaným obvodům pro řízení napájení. Pro nákupčí tým hodnotící flotilu 50 jednotek to znamená dodatečných 3 750–7 500 USD při průměrné jednotkové ceně 600 USD. Síťové jednotky nabízejí nižší pořizovací ceny, ale musíte zahrnout náklady na infrastrukturu: vyhrazené AC okruhy, přepěťovou ochranu a profesionální instalaci, které se v severoamerických provozech průměrně pohybují od 150 do 300 USD na jednotku (National Electrical Contractors Association).

Provozní výdaje a náklady na energii

Provozní náklady počítáme s 5letým životním cyklem při 8 hodinách denního používání. Akumulátorové modely spotřebovávají 30–60 W, což představuje ročně 28–55 USD na jednotku při 0,12 USD/kWh. Síťové jednotky s 80–120 W spotřebují ročně 75–115 USD. Akumulátory však vyžadují výměnu každé 2–3 roky (80–120 USD za jednotku), což rozdíl zužuje. Naše interní analýza v DataMax ukazuje, že při nepřetržitém provozu přesahujícím 6 hodin denně dosahují síťové jednotky za pět let o 12–18 % nižší TCO.

Skryté nákladové proměnné

Akumulátorové jednotky čerpají energii z integrovaných lithium-iontových akumulátorů typicky s kapacitou 50 Wh až 100 Wh. To odpovídá příkonu 30 W až 60 W během projekce v závislosti na režimu jasu. Síťové projektory se naopak připojují přímo k 110V nebo 220V AC síti a spotřebovávají mezi 50 W a 150 W, přičemž vyšší hodnoty podporují laserové nebo vysoce jasné LED. Podle zprávy Statista 2025 globální trh přenosných projektorů meziročně vzrostl o 12 % a akumulátorové modely nyní tvoří přibližně 30 % dodaných kusů v komerčním segmentu (Statista). Norma IEEE 802.11ax, která řídí Wi-Fi konektivitu u mnoha moderních projektorů, stanovuje prahové hodnoty latence, které splňují obě výkonové třídy, čímž zajišťuje čistý bezdrátový přenos ve výrobním prostředí (IEEE).

Údržba, podpora a škálovatelnost

Životní cyklus akumulátoru a jeho výměna

Lithium-iontové články degradují v závislosti na cyklech nabíjení a skladovací teplotě. Průmyslová data ukazují 70% retenci kapacity po 500 plných cyklech, s urychlenou degradací nad 25 °C okolní teploty (Battery University). Pro zákazníky OEM to znamená zavedení plánů výměny – typicky 18–24 měsíců u intenzivních nasazení. Doporučujeme udržovat 10% zásobu náhradních akumulátorů, aby se předešlo prostojům.

Záruka a smlouvy o úrovni služeb (SLA)

Jeden 60Wh akumulátor v typickém přenosném projektoru poskytuje 2,5 hodiny při plném jasu (≈ 60 W) a až 4 hodiny při sníženém jasu (≈ 30 W). Nabíjení 65W USB-PD adaptérem trvá přibližně 2 hodiny, zatímco 100W adaptér to zkrátí na 90 minut. Síťové jednotky nemají strop doby provozu, ale mohou zaznamenat pokles jasu při kolísání síťového napětí; většina OEM modelů obsahuje integrovanou stabilizaci napájení pro udržení konstantního světelného výkonu. Pro nákupčí OEM na konci nákupního procesu volba ovlivňuje plánování zásob: akumulátorové SKU vyžadují další skladové zásoby náhradních akumulátorů, zatímco síťové jednotky vyžadují konzistentní elektrickou infrastrukturu.

Škálovatelnost pro podnikové nasazení

Při škálování z 10 na 200 jednotek se složitost nákupu u akumulátorových flotil zvyšuje exponenciálně. Musíte koordinovat šarže akumulátorů, kalibrační plány a dodržování předpisů o likvidaci podle nařízení EPA (Environmental Protection Agency). Síťová nasazení se škálují lineárně – standardní elektrická infrastruktura a centralizovaná správa snižují administrativní zátěž přibližně o 35 % podle našich podnikových průzkumů zákazníků.

Konektivita a integrace ekosystému

Síťová integrace a správa

Akumulátorové projektory jsou navrženy s kompaktním bezventilátorovým šasi, které typicky váží 1,2 kg až 2,0 kg, což umožňuje snadnou montáž na mobilní vozíky nebo dočasné reklamní rámy. Síťové modely často obsahují větší chladiče a ventilátory, takže hmotnost stoupá na 2,5 kg až 4,5 kg, což omezuje umístění na pevné stojany nebo stropní držáky. Níže uvedená tabulka shrnuje klíčové specifikace obou kategorií.

Ekosystém příslušenství a periferií

SpecifikaceAkumulátorový (typicky)Síťový (typicky)
Příkon30 W – 60 W50 W – 150 W
Doba provozu (plný jas)2,5 h – 3 hNeomezeně (AC)
Doba provozu (Eco režim)4 h – 5 hNeomezeně (AC)
Doba nabíjení (65 W PD)~2 hNení relevantní
Hmotnost1,2 kg – 2,0 kg2,5 kg – 4,5 kg
KonektivitaWi-Fi 6, Bluetooth 5.2Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, HDMI-ARC
Certifikační zaměřeníUN38.3 (akumulátor), IEC 62133IEC 60950-1, EMC EN 55032

Většina rozdílů v konstrukci přímo ovlivňuje scénáře nasazení: akumulátorové jednotky vynikají v dynamickém uspořádání výrobní haly, kde je elektrických zásuvek málo, zatímco síťové jednotky jsou vhodnější pro trvalé instalace, kde jsou prioritou vysoký jas a nepřetržitý provoz.

Jak vybrat správnou konfiguraci napájení pro vaše nasazení

Volba mezi akumulátorovými a síťovými projektory závisí na vašich konkrétních provozních požadavcích. Pro pevné instalace v zasedacích místnostech, školicích zařízeních nebo trvalých maloobchodních displejích poskytují síťové modely nepřerušované napájení, jednodušší údržbu a nižší celkové náklady na vlastnictví za 5letý životní cyklus. Pro mobilní nasazení, dočasné instalace nebo lokality bez spolehlivé elektrické infrastruktury poskytují akumulátorové jednotky flexibilitu, kterou váš provoz vyžaduje.

Hodnocení priorit nákupu

Při hodnocení možností akumulátorový vs síťový zvažte tyto faktory:

  • Trvalost instalace: Pevná místa upřednostňují síťové; dynamická prostředí upřednostňují akumulátorové
  • Kapacita údržby: Akumulátorové vyžadují o 10–15 % vyšší režii údržby pro správu cyklů
  • Model celkových nákladů: Síťové vykazují o 20–30 % nižší TCO pro nasazení přesahující 24 měsíců
  • Spolehlivost napájení: Akumulátorové poskytují 2–4 hodiny zálohy při výpadcích

Akumulátorové projektory obvykle nesou 15–25% cenové přirážky oproti srovnatelným síťovým modelům kvůli integrovaným lithium-iontovým akumulátorům a specializovaným obvodům pro řízení napájení. Pro nákupčí tým hodnotící flotilu 50 jednotek to znamená dodatečných 3 750–7 500 USD při průměrné jednotkové ceně 600 USD. Síťové jednotky nabízejí nižší pořizovací ceny, ale musíte zahrnout náklady na infrastrukturu: vyhrazené AC okruhy, přepěťovou ochranu a profesionální instalaci, které se v severoamerických provozech průměrně pohybují od 150 do 300 USD na jednotku (National Electrical Contractors Association).

Typ nasazeníDoporučená výkonová třídaTypické MOQDodací lhůta
Podnikový rollout (100+ jednotek)Síťový200 jednotek45–60 dní
Hotelový/hospitality provozSíťový100 jednotek30–45 dní
Rozšíření půjčovní flotilyAkumulátorový50 jednotek30 dní
Sezónní retailový pop-upAkumulátorový25 jednotek21 dní

Často kladené otázky

Jaká je průměrná životnost akumulátorového projektoru v komerčním použití?

Provozní náklady počítáme s 5letým životním cyklem při 8 hodinách denního používání. Akumulátorové modely spotřebovávají 30–60 W, což představuje ročně 28–55 USD na jednotku při 0,12 USD/kWh. Síťové jednotky s 80–120 W spotřebují ročně 75–115 USD. Akumulátory však vyžadují výměnu každé 2–3 roky (80–120 USD za jednotku), což rozdíl zužuje. Naše interní analýza v DataMax ukazuje, že při nepřetržitém provozu přesahujícím 6 hodin denně dosahují síťové jednotky za pět let o 12–18 % nižší TCO.

Jak se porovnávají náklady na údržbu akumulátorových a síťových projektorů?

Akumulátorové projektory vyžadují o 10–15 % vyšší roční náklady na údržbu kvůli cyklům výměny akumulátorů, kalibračním požadavkům a častějším aktualizacím firmwaru. Síťové jednotky vykazují nižší režii údržby – přibližně 45–60 USD na jednotku ročně – což je činí nákladově efektivnějšími pro trvalé instalace.

Zvládnou akumulátorové projektory nepřetržitý 8hodinový provoz?

Náklady na školení a podporu zvýhodňují síťové návrhy – servisní technici jsou již obeznámeni se zařízením napájeným ze sítě. Akumulátorové systémy vyžadují dodatečné bezpečnostní certifikační školení podle pokynů OSHA, což přidává 500–1 200 USD za místo nasazení (Occupational Safety and Health Administration). Náklady na držení zásob se také liší: náhradní akumulátory zabírají skladový prostor a mají hlediska životnosti, zatímco náhradní síťové jednotky se stohují efektivně.

Jaké záruční krytí by měli podnikoví kupující očekávat?

Standardní záruky se pohybují od 1 roku u akumulátorových jednotek do 2 let u síťových modelů. Rozšířené záruky pokrývající 3–5 let přidávají 8–12 % k jednotkové ceně. DataMax nabízí konfigurovatelné SLA se zárukami výměny do 48 hodin pro kritická nasazení – kontaktujte náš podnikový tým pro vlastní možnosti záruky.

Jak zdroj napájení ovlivňuje konektivitu a síťovou integraci?

Síťové projektory udržují trvalé síťové připojení, což umožňuje spolehlivé bezdrátové aktualizace firmwaru a vzdálenou správu. Akumulátorové jednotky přecházejí do režimu spánku pro úsporu energie, což může způsobit výpadky konektivity v nízkoenergetických režimech. Obě třídy podporují identické protokoly Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.2 při aktivním napájení.

Jaké regulatorní požadavky platí pro likvidaci akumulátorů v komerčních nasazeních?

Lithium-iontové články degradují v závislosti na cyklech nabíjení a skladovací teplotě. Průmyslová data ukazují 70% retenci kapacity po 500 plných cyklech, s urychlenou degradací nad 25 °C okolní teploty (Battery University). Pro zákazníky OEM to znamená zavedení plánů výměny – typicky 18–24 měsíců u intenzivních nasazení. Doporučujeme udržovat 10% zásobu náhradních akumulátorů, aby se předešlo prostojům.

Závěrečné doporučení

Vaše volba mezi akumulátorovými a síťovými projektory by měla být v souladu s trvalostí nasazení, kapacitou údržby a cíli celkových nákladů. Síťové modely se hodí pro pevné instalace, kde spolehlivost převyšuje flexibilitu; akumulátorové jednotky slouží mobilním a dočasným aplikacím, kde provoz bez kabelů poskytuje měřitelnou provozní výhodu. Obě výkonové třídy poskytují schopný projekční výkon, pokud jsou přiřazeny vhodným případům použití.

Většina výrobců nabízí 2leté záruky pro síťové projektory oproti 1letým pro akumulátorové jednotky, což odráží vyšší riziko poruch u přenosných modelů. Možnosti rozšířené záruky přidávají 8–12 % k jednotkové ceně. Pro podniková nasazení nabízí DataMax konfigurovatelné SLA se zárukami výměny do 48 hodin – klíčový odlišovací prvek pro nepřetržitý 24/7 tovární provoz.

Váš košík
Váš zážitek z této stránky bude lepší, pokud povolíte soubory cookie Zásady používání cookies