Projektory pro školství – srovnání top 10 modelů 2026 pro B2B kupce

Publikováno: čvn 02, 2026 - 70 Zobrazení

Top 10 modelů projektorů pro školství srovnaných pro rok 2026

Top 10 modelů projektorů pro školství srovnaných pro rok 2026

IT manažer školy v Jakartě nám právě poslal e-mail s dotazem, který projektor pro školství bude ještě v roce 2030 provozuschopný. Referent univerzitních nákupů v São Paulu hledá short-throw laserový model, který vydrží 8 hodin denního provozu. Distributor v Dubaji porovnává 12 velkoobchodních nabídek na 4K laser z naší nabídky. Všichni tři chtějí totéž: jasné, číselně podložené srovnání pro rok 2026. Tento průvodce rozebírá top 10 SKU modelů, které náš OEM/ODM tým vyhodnotil v tomto čtvrtletí, včetně údajů o lumenech, throw ratio, MTBF a velkoobchodních podmínek, které B2B kupci skutečně potřebují.

Stručné shrnutí

Související zdroje: řada domácích projektorů · kategorie business projektorů

  • Trh s těmito produkty v roce 2026 dominují laserové fosforové modely s 4000–5000 ANSI lumeny, životností světelného zdroje 30 000 hodin a ultra-short-throw poměrem 0,25–0,35.
  • Pro ZŠ a SŠ pokryje 95 procent scénářů výuky jednotka WUXGA s 3800–4500 ANSI lumeny, ultra-short-throw 0,27 a dynamickým kontrastem 500 000:1.
  • Pro univerzity a školicí místnosti jsou 4K UHD laserové jednotky s 5000–6500 ANSI lumeny nyní nákupním základem, nikoli prémiovou kategorií.
  • OEM/ODM velkoobchodní ceny pro tyto dávky se obvykle pohybují mezi 249 a 1190 USD za jednotku při MOQ 500 kusů, s dodací lhůtou 10–14 týdnů z továren v Shenzhenu.
  • Kupci by měli před porovnáváním ceny filtrovat jakýkoli zúžený výběr podle ANSI lumenů, throw ratio, MTBF světelného zdroje, prachotěsného IP krytí a certifikace Certipur nebo TUV pro bezpečnost ve třídě.

Jak číst specifikační list produktu pro rok 2026

Třída s učitelem používajícím interaktivní projektor na interaktivní tabuli

Pro nákupní týmy, které si projektor porovnávají poprvé, se ve specifikačním listě odehrává 80 procent nákupního rozhodnutí. Pět čísel vám řekne téměř vše: ANSI lumeny, throw ratio, MTBF světelného zdroje, rozlišení a kontrastní poměr. Když tyhle parametry zvládnete, zbytek je jen kabeláž.

Pro B2B kupce hodnotící tuto jednotku prostřednictvím kanálů OEM nebo ODM platí stejných pět čísel, ale navíc potřebujete znát MOQ, dodací lhůtu, záruční podmínky a regionální certifikace (CE, FCC, RoHS, CCC, BIS). Odeslali jsme objednávky zařízení, kde vyhrála nabídka o 40 USD na jednotku levnější, ale prohrála kvůli chybějícímu certifikátu BIS pro Indii – vždy nejdříve kontrolujte shodu, až poté cenu.

ANSI lumeny a ambientní světlo ve třídě

Americký národní standardizační institut (ANSI) definuje v normě IT7.228 měření jasu projektoru a každá seriózní cenová nabídka na tento projektor na něj bude výslovně odkazovat ANSI. Pro standardní třídu pro 60 studentů s 300 luxy ambientního světla z oken naše terénní data ukazují, že pro čitelnost 100palcového obrazu v poledne potřebujete alespoň 3800 ANSI lumenů. Když zatáhnete žaluzie, stačí 3000 ANSI lumenů, ale většina škol žaluzie nezatahuje.

Pro posluchárny nad 80 míst zvyšte na 5000–6500 ANSI lumenů. Pod 3800 ANSI lumenů se systém stává nepoužitelným v jakékoli místnosti orientované na sever nebo na slunce a žádný softwarový hack to nezachrání. Testovali jsme vzorky naší nabídky s 3200 ANSI lumeny vedle jednotek s 4500 ANSI lumeny ve stejné posluchárně – model s nižším jasem donutil učitele vypnout polovinu světel, což není realistický provozní stav.

Throw ratio a geometrie ultra-short throw

Throw ratio je vzdálenost od objektivu k plátnu vydělená šířkou plátna. Throw ratio 0,25 znamená, že projektor je 25 centimetrů od 100palcového (2,54 m) plátna. Pro SKU roku 2026 se cokoli na úrovni nebo pod 0,35 throw ratio považuje za UST (ultra-short throw), což eliminuje stín učitele na tabuli a snižuje stížnosti na oslnění očí.

V testech naší OEM showroome získávají UST modely tohoto produktu trvale vyšší hodnocení v dotaznících spokojenosti učitelů než standard-throw jednotky, i když má standard-throw model vyšší jas. Důvod je jednoduchý: žádný učitel nechce stát v paprsku. Pokud máte stropní držák pevně ve 3,5 m od tabule, vypočítejte throw ratio před nákupem – throw ratio 1,2 u 100palcového plátna vyžaduje 3,04 m projekční vzdálenosti, což je na hranici.

MTBF světelného zdroje a celkové náklady na vlastnictví

Laserové fosforové světelné zdroje v jednotce pro rok 2026 mají typicky 20 000–30 000 hodin MTBF, oproti 4000–6000 hodinám u starších lampových jednotek. Při 8 hodinách denního školního provozu to znamená 6,8–10,2 roku služby před výměnou světelného zdroje. Zpráva Statista o AV nákupech 2025 uvádí, že nasazení laserových modelů nyní tvoří 62 procent nových instalací v ZŠ a SŠ celosvětově, oproti 31 procentům v roce 2021 Statista.

Pro B2B kupce řídí MTBF diskuzi o záruce. U OEM objednávek nad 1000 kusů standardně nabízíme 3letou záruku na světelný zdroj a 5letou na šasi jednotky. Pod tímto objemem počítejte se standardní 2letou zárukou na celou jednotku.

Rozlišení, kontrast a otázka 4K

WUXGA (1920×1200) tato varianta zůstává objemovým sweet spotem pro ZŠ a SŠ, protože výukový obsah je většinou 16:9 nebo 16:10. Pravé 4K UHD (3840×2160) jednotky našeho produktu přidávají asi 35 procent k velkoobchodním nákladům na jednotku, ale poskytují ostřejší text na úhlopříčkách nad 100 palců, což je důležité v univerzitních posluchárnách. Dynamický kontrastní poměr nad 500 000:1 je nyní standardem u všech mid-tier projektorů roku 2026 a je nejdůležitější pro STEM diagramy s jemnou liniovou kresbou.

V naší OEM řadě začíná 4K úroveň této jednotky na 5000 ANSI lumenech a 890 USD velkoobchodně při MOQ 500 kusů, zatímco WUXGA UST jednotky začínají na 3800 ANSI lumenech a 249 USD velkoobchodně při stejném objemu. Dodací lhůta je 10–14 týdnů od objednávky po ex-works Shenzhen u obou úrovní.

Konektivita, OS a síťová integrace ve třídě

Zařízení roku 2026 již není jen zobrazovacím periferiím – je to síťový endpoint. Před jakýmkoliv nákupním rozhodnutím by si B2B kupci a školní IT týmy měli namapovat I/O panel proti stávajícímu AV-over-IP, bezdrátovému zrcadlení a MDM stacku školy. Když toto podceníte, strávíte první pololetí sháněním adaptérů.

I/O kontrolní seznam: co musí každý tento projektor nabídnout

Pro ZŠ/SŠ nebo univerzitní systém je minimální I/O základ v roce 2026: dva vstupy HDMI 2.1 (jeden s ARC), jeden USB-C s 65 W Power Delivery pro nabíjení laptopu, jeden HDBaseT nebo RJ-45 pro dlouhá vedení, 3,5 mm audio výstup a alespoň dva porty USB-A 3.0 pro průchod kamery nebo dokumentové kamery. Bezdrátové promítání by mělo nativně podporovat Miracast, AirPlay a Google Cast – bez donglů. Odeslali jsme OEM objednávky naší nabídky, kde kupce vynechal USB-C PD a pak vrátil 8 procent dávky do 90 dnů, protože učitelé nemohli přes projektor nabíjet Chromebooky. Pro B2B SKU objednávku vždy specifikujte USB-C PD.

Port / funkceMinimum pro tento produkt 2026Proč je to důležité
HDMI 2.12×Laptop + dokumentová kamera nebo set-top box
USB-C s PD 65 W1×Jednokabelové připojení laptopu
HDBaseT / RJ-451×100 m vedení bez ztráty signálu
Wi-Fi 6 / Miracast / AirPlayAnoUčebny BYOD
RS-232 / LAN ovládáníAnoCentralizovaná správa flotily

Operační systém: Android, Linux nebo holá deska?

Jednotky střední třídy této jednotky se dodávají s Androidem 13 nebo embedded OS na bázi Linuxu. Android zjednodušuje nasazení aplikací (certifikované buildy Google EDLA jsou nyní dostupné u většiny OEM SKU tohoto modelu), ale přidává licenční poplatek přibližně 12–18 USD na jednotku při MOQ 1000 kusů. Linux je levnější, ale vyžaduje, aby váš integrátor napsal launcher UI. Pro B2B kupce hodnotící rozhodnutí koupit projektor pro školství napříč 10+ kampusy je Android EDLA cestou s menším třením. Pro B2C domácí školu je jedno i druhý v pořádku.

Síťová správa a MDM kompatibilita

Správa flotily je místo, kde většina RFP na projektor pro školství selhává. Před podpisem objednávky potvrďte, že jednotka podporuje PJLink, Crestron RoomConnect nebo Extron IPL. Integrovali jsme Crestron drivery na každém projektoru pro školství, který OEM vyrábíme, protože 70 procent našich severoamerických ZŠ/SŠ kupců provozuje Crestron na back endu (podle průzkumu AVIXA integratorů 2025). MDM kompatibilita – včetně Microsoft Intune a Apple School Manager – je nyní tvrdým požadavkem pro každý 1:1 distrikt. Potvrďte, že projektor pro školství umí přijímat OTA aktualizace podle plánu, ne jen je ručně odesílat.

DataMax OEM projektor pro školství s plným I/O panelem pro integraci do třídy

Nákup, certifikace a OEM/ODM workflow

Pro B2B kupce není rozdíl mezi velkoobchodním projektorem pro školství za 249 USD a maloobchodním za 2490 USD jen v komponentech – je v certifikaci, záruce a predikovatelnosti dodavatelského řetězce. Tato sekce prochází nákupní workflow, který používáme s našimi OEM/ODM klienty na projektory pro školství.

Certifikace požadované pro dovoz projektoru pro školství

Každý projektor pro školství překračující celní hranici pro školní použití potřebuje základní sadu certifikací. Pro Severní Ameriku: FCC Part 15, UL 62368-1 a Energy Star 8.0. Pro EU: CE-RED, RoHS 3 a EN IEC 62368-1. Pro nákupy ZŠ/SŠ konkrétně mnoho amerických distriktů také vyžaduje shodu s CPSIA a stále častěji i TAA pro federálně financované projekty. Seriózní OEM dodavatel projektorů pro školství vám před zálohou poskytne kompletní certifikační dokumentaci – test reporty, DoC a akreditační listiny laboratoře. Pokud to nedokáže, odejděte.

MOQ, dodací lhůta a cenové úrovně

Naše standardní MOQ pro projektor pro školství s vlastní značkou je 500 kusů. Cenové úrovně v našem OEM katalogu 2026 vypadají takto:

Objem objednávkyCena za jednotku (WUXGA UST)Cena za jednotku (4K UHD)Dodací lhůta
500–999 kusů249 USD890 USD10–14 týdnů
1000–2999 kusů219 USD820 USD12–16 týdnů
3000+ kusůPOAPOA14–18 týdnů

Dodací lhůta je ex-works Shenzhen a předpokládá standardní šasi, žádné zakázkové nástroje a standardní firmware. Zakázkové šasi přidává 4 týdny na nástroje a 8500 USD na poplatky za formy. Zakázkový firmware (vlastní launcher, logo distriktu, předem vložené MDM klíče) přidává 2 týdny a 4–7 USD na jednotku.

OEM vs. ODM: která cesta sedí vašemu nákupnímu týmu?

ODM (Original Design Manufacturer) znamená, že kupujete osvědčený referenční design projektoru pro školství a přeznačkujete ho. OEM (Original Equipment Manufacturer) znamená, že specifikujete BOM, firmware a šasi a my vyrábíme podle vaší specifikace. Pro většinu školních distriktů a resellerů vstupujících na trh s nákupem projektorů pro školství poprvé je ODM rychlejší a levnější – přeskočíte 6–12 měsíční design cyklus. Pro zavedené EdTech značky s vlastním firmware stackem je OEM správná cesta. Obě profily vedeme stejným pětikrokovým workflow: uzamčení specifikace, vzorek (15–20 dní), pilotní dávka (100 kusů, 4–6 týdnů), certifikace, pak sériová výroba.

Pro OEM kupce hodnotící novou řadu projektorů pro školství si před uzamknutím objednávky vyžádejte 14denní placené vzorové vyzkoušení. Poskytujeme vyhodnocovací jednotky za 89 USD za SKU, odečitatelné proti první výrobní objednávce. Toto je nejméně rizikový způsob, jak ověřit lumeny, hluk ventilátoru a stabilitu OS ve vašich reálných třídách před vázáním kapitálu.

Výrobní linka DataMax OEM projektorů pro školství pro B2B velkoobchodní objednávky

Jak vybrat správný projektor pro školství: další kroky pro B2B a B2C kupce

V této fázi průvodce máte specifikace, matici případů použití a nákupní workflow. Zbývá otázka realizace. Ať už jste IT ředitel školy kupující jeden projektor pro školství do jedné třídy, nebo nákupčí zajišťující 5000 kusů pro obnovu distriktu, výběrový proces se scvrkává na čtyři kontroly: jas vůči ambientnímu světlu, rozlišení vůči typu obsahu, throw ratio vůči geometrii místnosti a celkové náklady na vlastnictví přes 5letý životní cyklus. Pro B2B nákupní týmy hodnotící řadu projektorů pro školství poprvé přidejte pátou kontrolu: certifikace dodavatele a poprodejní podporu.

Vzorek, pilot, škálování: evaluační workflow DataMax

Naše doporučení pro každého velkoobchodního kupce je jednotné: nikdy neuvolňujte pětimístnou objednávku na základě pouhých specifikačních listů. Průmyslový standard workflow, který provozujeme s novými klienty, je tříbranové hodnocení. Brána jedna je placený vzorek za 89 USD za SKU, odečitatelný proti první výrobní objednávce, odeslaný do 5 pracovních dnů ze Shenzhenu. Brána dvě je pilotní dávka 100 kusů po dobu 4–6 týdnů, nasazená ve 3–5 reálných třídách pro ověření hluku ventilátoru, prachotěsnosti a stability OS při denním učitelském provozu. Brána tři je plná výrobní dávka, s naším standardním MOQ 500 kusů pro zakázkově brandované objednávky projektorů pro školství, dodací lhůtou 10–14 týdnů pro 500–999 kusů a cenou POA od 3000+ kusů. 14denní placené vyzkoušení je jediná nejméně riziková akce, kterou můžete udělat před podpisem jakékoli nákupní objednávky na projektor pro školství.

Pro jednotlivé učitele, homeschool rodiny a malé školicí organizace kupující jeden projektor pro školství pod 1500 USD je workflow jednodušší: prioritizujte ANSI lumeny, zkontrolujte throw ratio vůči vzdálenosti vaší zdi nebo plátna a potvrďte, že jednotka má alespoň 3letou záruku. Jakýkoli projektor pro školství prodávaný pod 400 USD bez publikovaného záručního dokumentu je červená vlajka.

Profil kupceMinimální specifikační práhVzorková politikaMOQ
Školní distrikt (B2B)3500 ANSI, WUXGA, UST89 USD/SKU, odečitatelné500 kusů
EdTech reseller (B2B)3000 ANSI, 1080p89 USD/SKU, odečitatelné200 kusů
Jedna třída (B2C)2500 ANSI, 1080pŽádná – maloobchod1 kus
Školicí středisko (B2C)3000 ANSI, WUXGAMaloobchod nebo vzorek1–10 kusů

Co DataMax doporučuje

Výhled oboru

Globální trh projektorů pro školství pokračuje v pozvolném přechodu z lampových na laserové fosforové, z long-throw na ultra-short throw a ze samostatných zařízení na MDM spravované flotilové aktivum. Pro B2B kupce plánující cyklus obnovy 2026–2028 uzamčení řady laserových UST projektorů pro školství nyní chrání před narušením dodávek způsobeným vyřazováním lamp a opravňuje většinu flotil k inkentivním rabatům Energy Star 8.0.

Další kroky

Volba správného projektoru pro školství je rozhodnutí o specifikaci, rozpočtu a dodavateli v jednom. Spusťte čtyřbodový filtr, vyžádejte si placený vzorek, ověřte v reálné třídě a pak škálujte. Pro zahájení vyhodnocení požádejte o zakázkovou nabídku na velkoobchodní objednávku projektoru pro školství nebo prohlédněte katalog DataMax OEM projektorů pro školství pro aktuální dostupnost SKU 2026, cenové úrovně a certifikační dokumentaci.

Váš košík
Váš zážitek z této stránky bude lepší, pokud povolíte soubory cookie Zásady používání cookies