Kupující, který hodnotí laser-fosforové displeje pro auditorium s 4 000 místy, otevře tři odpovědi na výzvu k podání nabídky a na každém specifikačním listu vidí stejnou frázi: nativní 4K

Publikováno: čvn 30, 2025 - 149 Zobrazení

Jak funguje nativní 4K v moderních projektorech

Jak funguje nativní 4K v moderních projektorech

Kupující, který hodnotí laser-fosforové displeje pro auditorium se 4 000 míst, otevře tři cenové nabídky z výběrového řízení a na každém specifikačním listu vidí stejnou frázi: nativní 4K projektor. Dva dodavatelé uvádějí 8,3M pixelů; jeden uvádí „4K enhanced“ a jeho cena je o 18 % nižší. Tento rozdíl není jen marketingový tah. Jde o diskrétní panelovou architekturu, která mění náklady na materiál (BOM), střední dobu mezi poruchami (MTBF), párování objektivů a rezervu pro HDR tone-mapping. Pro B2B nákupní týmy, které kontrolují nabídky OEM/ODM, je pochopení toho, jak nativní 4K funguje ještě před podpisem kupní objednávky, klíčové pro ochranu celého produktového roadampy pro rok 2026. Tento průvodce vysvětluje technologii na úrovni panelu, čtyři kategorie počtu pixelů a nákupní otázky, které oddělují vyhovující nabídky projektorů od upscalovaných 1080p jednotek s nálepkou 4K.

Stručný přehled

Kupující, který hodnotí laser-fosforové displeje pro auditorium se 4 000 míst, otevře tři cenové nabídky z výběrového řízení a na každém specifikačním listu vidí stejnou frázi: nativní 4K projektor. Dva dodavatelé uvádějí 8,3M pixelů; jeden uvádí „4K enhanced“ a jeho cena je o 18 % nižší. Tento rozdíl není jen marketingový tah. Jde o diskrétní panelovou architekturu, která mění náklady na materiál (BOM), střední dobu mezi poruchami (MTBF), párování objektivů a rezervu pro HDR tone-mapping. Pro B2B nákupní týmy, které kontrolují nabídky OEM/ODM, je pochopení toho, jak nativní 4K funguje ještě před podpisem kupní objednávky, klíčové pro ochranu celého produktového roadampy pro rok 2026. Tento průvodce vysvětluje technologii na úrovni panelu, čtyři kategorie počtu pixelů a nákupní otázky, které oddělují vyhovující nabídky projektorů od upscalovaných 1080p jednotek s nálepkou 4K.

Uvnitř nativní 4K SKU: architektura panelu a standard 8,3M pixelů

Prémiové domácí kino s 8K projektorem a 120palcovým plátnem

Model je definován jednočipovým zobrazovacím zařízením schopným vytvořit každý jeden z 8,3M adresovatelných pixelů v jednom snímku, bez mechanického posunu, optického wobulace ani digitální interpolace. Standard 4096x2160 vznikl z konsorcia Digital Cinema Initiatives a stále slouží jako referenční rozlišení pro komerční kina; spotřebitelské a prosumer kanály standardizovaly 3840x2160 na základě specifikace Ultra HD Blu-ray vydané asociací Blu-ray Disc Association. Oba formáty nesou stejný náklad 8 294 400 pixelů, který odlišuje jednotku od každé pseudo-4K varianty na trhu. (Digital Cinema Initiatives)

Volby panelů DMD, 3LCD a LCoS pro tento projektor

  • Skutečný nativní 4K projektor vykresluje 8 294 400 pixelů na snímek podle standardu DCI 4096x2160 nebo UHD 3840x2160, bez pixel shiftingu, bez wobulace a bez softwarového upscalingu.
  • Počet 8,3M pixelů je jedinou specifikací, která definuje model; jednotky označené jako „4K enhanced“, „4K compatible“ a „pixel-shifted“ používají 1920x1080 nebo 2716x1528 DMD a spadají mimo tuto kategorii.
  • Náklady na BOM tohoto projektoru jsou přibližně 2,4× až 3,1× vyšší než u 1080p jednotky založené na DMD ve stejné lumenové třídě, a to kvůli panelu, budicímu ASIC a přesnému optickému bloku.
  • Ve společnosti DataMax naše linka OEM/ODM přijímá MOQ 500 jednotek na šasi tohoto projektoru, s dodací lhůtou 12 týdnů a kompletní dokumentací CE/FCC/RoHS přibalenou při expedici.
  • Pro B2C kupující začíná velkoobchodní cena tohoto projektoru na přibližně 1 499 USD u 4500 ANSI lumenových laser-fosforových jednotek, oproti 249 USD u srovnatelně jasného 1080p modelu.

Ve společnosti DataMax, když naceníme sestavu SKU, samotná volba panelu posouvá náklady na materiál o 420 až 1 150 USD na šasi, v závislosti na úrovni. Nákupní týmy by si měly před podpisem smlouvy ODM vyžádat přesné číslo dílu panelu, budicí ASIC a výkres sestavy světelného modulu; odpovědi dodavatelů, které tyto řádkové položky vynechávají, obvykle naznačují, že jde o přeznačenou jednotku s pixel shiftingem.

Proč počet 8,3M pixelů definuje nativní 4K projektor

Údaj 8,3M pixelů není libovolnou hranicí. Přímo odpovídá UHD rastru 3840x2160 a jedná se o nejmenší počet, který rozliší zdrojový signál 4K bez ztráty dat. DMD 2716x1528, který TI prodává pod označeními „4K PRO-UHD“ a „4K enhanced“, produkuje pouze 4,1M nativních pixelů a dosáhne počtu 8,3M teprve poté, co se pole mikrozrcadel dvakrát za snímek posune diagonálně o půl pixelu. Výsledkem je zdvojená hustota pixelů na plátně, ale každý jednotlivý pixel stále odpovídá méně než polovině datových bodů ve zdroji. Pro specifikační list projektoru s pevnými pixely je jedinou relevantní hodnotou skutečný adresovatelný počet pixelů panelu.

Toto je metrika, která řídí výkon HDR. Jednotka může aplikovat tone-mapping na úrovni pixelů vůči celé mřížce 8,3M, zatímco jednotka 4K enhanced musí provádět dělení a interpolaci. Při přímém měření pomocí jasového měřiče Konica Minolta LS-150 uchovávají jednotky tohoto projektoru přibližně o 14 % více detailů ve stínech v obsahu HDR10 než jednotky s pixel shiftingem při stejném lumenovém výkonu. (Society of Motion Picture and Television Engineers)

Náklady na BOM, MOQ a dodací lhůta pro kupující OEM

Mnohé tento model je definován jednočipovým zobrazovacím zařízením schopným vytvořit každý jeden z 8,3M adresovatelných pixelů v jednom snímku, bez mechanického posunu, optického wobulace ani digitální interpolace. Standard 4096x2160 vznikl z konsorcia Digital Cinema Initiatives a stále slouží jako referenční rozlišení pro komerční kina; spotřebitelské a prosumer kanály standardizovaly 3840x2160 na základě specifikace Ultra HD Blu-ray vydané asociací Blu-ray Disc Association. Oba formáty nesou stejný náklad 8 294 400 pixelů, který odlišuje jednotku od každé pseudo-4K varianty na trhu. (Digital Cinema Initiatives)

Pro B2C kupující, kteří nakupují přes maloobchodní kanály, je právě panelová architektura tím, co odděluje 1 499 USD za tuto SKU od 249 USD za 1080p jednotku. Prémiová cena odráží panel, nikoli značku. Jakákoli nabídka, která tvrdí „nativní 4K“ pod 900 USD v maloobchodě u laser-fosforového šasi, by měla okamžitě vyvolat žádost o ověření specifikace čísla dílu panelu a standardu měření lumenů, obvykle ANSI IT7.228 nebo ISO 21118. (American National Standards Institute)

Tři rodiny panelů dominují kategorii projektorů a každá na úrovni OEM řídí jinou nákladovou strukturu. Texas Instruments DLP470TE 4K DMD nese 8,3M mikrozrcadel na úhlopříčce 17,3 mm a je nejběžnější volbou pro laser-fosforové jednotky mezi 3000 a 6000 ANSI lumeny. Sony SXRD 0,74palcový LCoS panel sídlí na vysokém konci, typicky spárován se šasi domácího kina této značky. Epson 3LCD C2 Fine 4K panel, používaný v řadě Pro Series, poskytuje ekvivalentní počty pixelů prostřednictvím jiné duální mikroleniskové architektury.

Jak architektura panelu řídí kvalitu obrazu u nativního 4K projektoru

Ve společnosti DataMax, když naceníme sestavu SKU, samotná volba panelu posouvá náklady na materiál o 420 až 1 150 USD na šasi, v závislosti na úrovni. Nákupní týmy by si měly před podpisem smlouvy ODM vyžádat přesné číslo dílu panelu, budicí ASIC a výkres sestavy světelného modulu; odpovědi dodavatelů, které tyto řádkové položky vynechávají, obvykle naznačují, že jde o přeznačenou jednotku s pixel shiftingem.

DLP vs. LCoS vs. 3LCD pro stack nativního 4K projektoru

Tři konkurenční panelové architektury produkují viditelně odlišné výsledky na stejném cíli 8,3M pixelů a volba má vliv na BOM, MTBF a uvolnění vašeho OEM nástrojového vybavení.

ArchitekturaNativní rozlišení paneluTypický kontrast (FOFO)Tepelné zatížení budicího ASICPoznámky k OEM nástrojům
TI DLP 0,67" DMD3840x21601500:1 až 3000:14,1 W při 240 HzJednopanelový optický motor, přísnější tolerance zarovnání
Sony SXRD 0,74"4096x21604000:1 až 1 000 000:1 dynamický2,8 W při 120 HzTřípanelový hranolový blok, navýšení BOM o ~18 % oproti DLP
Epson 3LCD 0,74"3840x21602500:1 až 40 000:13,4 W při 120 HzDrift zarovnání organického LCD za 20 000 hodin
JVC D-ILA 0,69"4096x216080 000:1 nativní2,6 W při 120 HzStack polarizátoru s drátěnou mřížkou přidává 9 % k BOM optiky

Mnohé údaj 8,3m pixelů není libovolnou hranicí. Přímo odpovídá UHD rastru 3840x2160 a jedná se o nejmenší počet, který rozliší zdrojový signál 4K bez ztráty dat. DMD 2716x1528, který TI prodává pod označeními „4K PRO-UHD“ a „4K enhanced“, produkuje pouze 4,1M nativních pixelů a dosáhne počtu 8,3M teprve poté, co se pole mikrozrcadel dvakrát za snímek posune diagonálně o půl pixelu. Výsledkem je zdvojená hustota pixelů na plátně, ale každý jednotlivý pixel stále odpovídá méně než polovině datových bodů ve zdroji. Pro specifikační list projektoru s pevnými pixely je jedinou relevantní hodnotou skutečný adresovatelný počet pixelů panelu.

Proč 4096x2160 vs. 3840x2160 stále hraje roli v B2B smlouvách SOW

Toto je metrika, která řídí výkon HDR. Jednotka může aplikovat tone-mapping na úrovni pixelů vůči celé mřížce 8,3M, zatímco jednotka 4K enhanced musí provádět dělení a interpolaci. Při přímém měření pomocí jasového měřiče Konica Minolta LS-150 uchovávají jednotky tohoto projektoru přibližně o 14 % více detailů ve stínech v obsahu HDR10 než jednotky s pixel shiftingem při stejném lumenovém výkonu. (Society of Motion Picture and Television Engineers)

Sestavení BOM nativního 4K projektoru, který přežije alokační cyklus 2026

Panely nativního 4K projektoru jsme zajišťovali přes tři alokační cykly DMD od TI od roku 2022 a ponaučení je pokaždé stejné: alokace panelů určuje datum uvedení na trh více než kterákoli jiná řádková položka. Když TI alokuje 0,67palcový 4K DMD vůči backlogu objednávek, kupující OEM s uzamčenými kupními smlouvami dostávají zásilky jako první; kupující, kteří stále vyjednávají cenu, dostávají zbytek. Alokační okno pro rok 2026 se podle předpovědí ještě více utáhne, protože dodávky laser-fosforových světelných modulů se konsolidují kolem čtyř dodavatelů šasi.

Co vstupuje do nákladů na sadu nad rámec panelu

Pro nákup distributora je praktická otázka nikoli „je nativní 4K lepší“, ale „co stojí odeslání“. Ve společnosti DataMax nese naše standardní OEM úroveň projektoru s laser-fosforovým světelným modulem, výstupem 4500 ANSI lumenů a throw ratio 1,2-1,5 dodací lhůtu 12 týdnů, MOQ 500 jednotek a ceny FOB, které se porovnávají vůči regionálnímu alokačnímu cyklu DLP čipů. BOM dominují tři řádkové položky: DMD nebo LCoS panel (typicky 38 % nákladů sady), laser-fosforový modul s fosforovým kolem (přibližně 22 %) a přesný skleněný blok objektivu (přibližně 17 %). Zbývajících 23 % pokrývá budicí desku, napájecí zdroj, teplotní stack a šasi.

Pro B2C kupující, kteří nakupují přes maloobchodní kanály, je právě panelová architektura tím, co odděluje 1 499 USD za tuto SKU od 249 USD za 1080p jednotku. Prémiová cena odráží panel, nikoli značku. Jakákoli nabídka, která tvrdí „nativní 4K“ pod 900 USD v maloobchodě u laser-fosforového šasi, by měla okamžitě vyvolat žádost o ověření specifikace čísla dílu panelu a standardu měření lumenů, obvykle ANSI IT7.228 nebo ISO 21118. (American National Standards Institute)

Viděli jsme velkoobchodní kupující, kteří ztratili celé čtvrtletní objednávky tím, že přijali šasi „4K compatible“ v domnění, že marketingový jazyk implikoval výkon modelu. Neimplikuje. Specifikace 8,3M pixelů je řádkovou položkou, ne atmosférou. Pro kupující OEM, kteří hodnotí roadmapy pro rok 2026, je bezpečnou cestou uzamknout číslo dílu panelu v kupní smlouvě, ověřit počet 8,3M pixelů proti datovému listu a potvrdit revizi budicího ASIC před prvním uvolněním nástrojů.

Cesta certifikace a shody OEM pro nativní 4K projektor

Nativní 4K projektor přepravovaný přes hranice nese vrstvený certifikační stack, který přidává 6-10 týdnů ke kalendáři uvedení na trh, než první karton opustí nakládací dok. Pro jednotky směřující do USA běží paralelně cesty FCC Part 15 Class B EMC a UL 60950-1 / IEC 62368-1. Pro jednotky směřující do EU přidává dokumentaci CE-RED, CE-EMC, CE-LVD, RoHS 3 a REACH SVHC. Pro zásilky do Spojeného království po brexitu je vedle CE vyžadováno označení UKCA. Pro kupující zasílající do Austrálie nebo Japonska doplňují stack RCM a PSE. Doporučujeme rozpočítat 8 týdnů na úplný cyklus CE + FCC + UKCA + RoHS pro novou SKU nativního 4K projektoru, přičemž certifikace bezpečnosti očí laseru třídy 1 podle IEC 62471 přidává další 4 týdny, když světelný modul překročí 6000 ANSI lumenů.

Mnohé rozdíl mezi tímto projektorem a jednotkou s pixel shiftingem je dán na úrovni křemíku a každá navazující specifikace z tohoto jediného rozhodnutí vychází. V projektoru Texas Instruments DLP obsahuje 0,47palcové nebo 0,67palcové DMD 8,3M individuálně adresovatelných mikrozrcadel uspořádaných v mřížce 3840x2160. V této SKU Sony SXRD nesou tři 0,61palcové nebo 0,74palcové LCoS panely stejný rastr 4096x2160. V modelové řadě Epson 3LCD nesou tři 0,74palcové LCoS panely každý 3840x2160. Každý typ panelu nese svou vlastní křivku MTF, faktor výplně a profil tepelného driftu a každý interaguje jinak s laser-fosforovým nebo LED světelným modulem za ním.

Jak vybrat nativní 4K projektor pro vaši produktovou řadu 2026

Pro kupující OEM, kteří tento čtvrtletí finalizují SKU nativního 4K projektoru, se výběrová práce dělí do čtyř kontrolních bodů, které procházíme s každým novým zákazníkem na výrobní lince DataMax. Považujte každý kontrolní bod za bránu go/no-go, nikoli za měkkou preferenci, protože mezera mezi hladkým uvedením na trh a zpožděným uvedením na trh je téměř vždy jednou z těchto čtyř položek přehlédnutou v prvním týdnu.

Krok za krokem nákupní kontrolní seznam pro nativní 4K projektor

Projděte tento seznam v pořadí a zdokumentujte každou odpověď před podpisem nástrojové dohody:

  • Nejprve definujte specifikaci panelu na papíře. Uzamkněte velikost DMD nebo LCoS panelu (0,47", 0,61", 0,66" nebo 0,67"), přesný cíl rozlišení (3840x2160 versus cinema-grade 4096x2160) a obnovovací frekvenci. Nativní 4K projektor nelze dodatečně osadit jinou rodinou panelů bez kompletního re-spinu šasi.
  • Nastavte lumenové pásmo podle případu použití. Kupující pro domácí kino se shlukují na 2200-3200 ANSI lumenech, kupující pro vzdělávání a konference na 3500-5000 ANSI lumenech a kupující pro velká prostranství na 6000+ ANSI lumenech. Každé pásmo nese jiný BOM a jiný stack nákladů na světelný modul.
  • Potvrďte laser-fosforový nebo RGB laserový světelný zdroj. Ověřte třídu laseru, dodavatele fosforového kola a očekávaný údaj o životnosti zdroje 20 000-30 000 hodin vůči záručním podmínkám, které hodláte publikovat.
  • Uzamkněte MOQ, politiku vzorků a dodací lhůtu písemně. DataMax podporuje zkušební dávku 500 jednotek na většině šasi nativního 4K projektoru, se vzorky zasílanými za 18-22 dní od schválení konstrukcí a s dodací lhůtou hromadné výroby 8-12 týdnů po připsání zálohy.
ArchitekturaNativní rozlišení paneluTypický kontrast (FOFO)Tepelné zatížení budicího ASICPoznámky k OEM nástrojům
TI DLP 0,67" DMD3840x21601500:1 až 3000:14,1 W při 240 HzJednopanelový optický motor, přísnější tolerance zarovnání
Sony SXRD 0,74"4096x21604000:1 až 1 000 000:1 dynamický2,8 W při 120 HzTřípanelový hranolový blok, navýšení BOM o ~18 % oproti DLP
Epson 3LCD 0,74"3840x21602500:1 až 40 000:13,4 W při 120 HzDrift zarovnání organického LCD za 20 000 hodin
JVC D-ILA 0,69"4096x216080 000:1 nativní2,6 W při 120 HzStack polarizátoru s drátěnou mřížkou přidává 9 % k BOM optiky

Rychlý referenční kontrolní seznam

Závěrečné shrnutí pro nákup nativního 4K v roce 2026

Každý kupující, který uzamyká tento projektor, by měl před uzamknutím šasi přiřadit panel k případu použití. Pro B2B objemy v pásmu 500 až 5000 jednotek přináší DLP nejnižší montážní náklady a nejrychlejší integraci budicí desky. Pro vysoce kontrastní specializovaná kina, kde specifikační list vyžaduje 100 000:1 nebo více, dominují LCoS panely. Pro vzdělávací a firemní instalace, kde je tlak na MTBF vysoký, nabízí 3LCD teplotní profil předvídatelné křivky driftu.

Jste připraveni specifikovat vaši řadu nativních 4K projektorů pro rok 2026? Zašlete cílové lumenové pásmo, velikost panelu a MOQ konstrukčnímu týmu DataMax OEM, nebo si prohlédněte aktuální řadu domácích projektorů a hotelový projektor GP95, kde uvidíte dvě z našich vlajkových referenčních konstrukcí nativního 4K projektoru, které se dnes expedují.

Váš košík
Váš zážitek z této stránky bude lepší, pokud povolíte soubory cookie Zásady používání cookies