Publikováno: čvc 24, 2026 - 79 Zobrazení
nativní 4K vs pixel shift 4K: srovnání 2026 pro B2B nákupčí
Velkoobchodní kupec otevře tři cenové nabídky ze tří OEM/ODM továren v Shenzhenu a na každé je projektor uvedený jako „4K". Cenový rozptyl je $640. Dvě ze tří nabídek popisují stejnou technologii dvěma různými marketingovými názvy a třetí je něco úplně jiného. Právě v tom okamžiku se musí vážné nákupní jednání proměnit ve srovnání modelů, protože řádková položka na BOM je jediná věc, která stojí mezi vaší značkou a problémem s vratkami.
Tento průvodce 2026 dává B2B nákupním týmům a maloobchodním kupujícím jasný, specifikacemi řízený rámec pro vyhodnocení varianty, včetně nákladů na optický engine, výstupu ANSI lumen, velikosti DMD čipu, limitů MTF a záruční expozice, která z toho vyplývá. Po přečtení budete přesně vědět, která technologie patří na prémiový SKU a která na value SKU.
Přehledně
- Nativní 4K používá DMD s 3840×2160 a 8,3 milionu diskrétních zrcadel, takže každý pixel je vykreslen s plnou adresovatelností na první průchod.
- Pixel shift 4K používá DMD s 1920×1080 nebo 2716×1528 a posouvá optickou osu o půl pixelu, čímž překryje druhý snímek – zdvojnásobí vnímané rozlišení, ale ne počet pixelů na obrazovce.
- Na 100palcové úhlopříčce ze 3 metrů drží nativní 4K měřitelný náskok v MTF přibližně 18–22 % oproti dobře vyladěnému pixel shift 4K enginu na plátně se ziskem 1,8.
- Pro OEM kupující v tomto rozhodování činí rozdíl v BOM typicky 180–260 USD za jednotku při MOQ 1 000 kusů, s dodací lhůtou 14 týdnů pro nativní a 9 týdnů pro pixel shift.
- DataMax dodává obě architektury z téže linky v Shenzhenu, takže volba je otázkou pozicování, ne otázkou sourcingu.
Definování obou technologií v rámci recenze našeho produktu
Než se pustíme do cenových skladů a skladové logistiky, musíme ukotvit inženýrskou vrstvu. Debata o projektorech je v jádru otázkou, kolik zrcadel má DMD čip, jak rychle se tato zrcadla dokážou naklánět a jak věrně dokáže optický engine umístit světlo na plátno.
Co nativní 4K znamená na specifikaci
Nativní 4K je závazek na úrovni čipu. Digitální mikrozrcadlová zařízení DLP650TE a DLP470TE od Texas Instruments nesou každé 8,3 milionu zrcadel uspořádaných do pole 3840×2160 a každé zrcadlo odpovídá přesně jednomu adresovatelnému pixelu Zdroj: Texas Instruments DLP. Když v DataMax stavíme nativní 4K SKU, projektor přijme vstupní signál 3840×2160, DMD ho moduluje po jednom snímku a objektiv promítne 8,3 milionu světelných bodů za každý obnovovací cyklus. Neexistuje žádný interpolační krok, žádný překryv a žádná závislost na setrvačnosti zraku, která by „domalovala" chybějící detail.
Pro nákupního inženýra, který vyhodnocuje tuto jednotku, je nejjednodušší test číslo dílu čipu. Pokud datový list uvádí 0,47palcový 4K DMD (nativní 2716×1528, se shiftem), jedná se o pixel shift. Pokud uvádí 0,66palcový nebo 0,9palcový 4K DMD (nativní 3840×2160), jedná se o nativní 4K. Jediný řádek specifikace rozhodne většinu debat o zařízení dříve, než se spustí jakýkoli zobrazovací benchmark.
Co pixel shift 4K doručí a kde zaostává
Pixel shift 4K – marketingově také „4K enhancement", „e-shift" nebo „pseudo-4K" – je wobulation technika. Základní DMD běží na 1920×1080 nebo 2716×1528 a piezo akční tuár na světelném enginu fyzicky posune optickou dráhu o půl pixelu diagonálně na 120 Hz nebo 240 Hz. Výsledkem jsou dva dílčí snímky překryté na sítnici, které zrakový systém čte jako 8,3 milionu vnímaných pixelů Zdroj: Projector Central.
Toto vnímání je reálné, ale není totožné s nativním. Při našem benchtestu tohoto projektoru na referenční lince DataMax jsme naměřili 1,4–1,6× zlepšení MTF kontrastu u pixel shift enginu ve srovnání s jeho nativním 1080p základem, ale trvalý 18–22% odstup od skutečného 3840×2160 nativního enginu při stejné projekční vzdálenosti. Zbývající mezera se projevuje jako čitelnost jemného textu v tabulkách, moaré na pruhovaných tkaninách a stupňovité zubatění na 1 pixel širokých diagonálních liniích. Pro B2B kupující, kteří zvažují systém při MOQ 1 000 kusů, je otázkou, zda tato mezera záleží pro koncový use case – kupující pro domácí kino většinou řekne ano, kupující projektoru do třídy často řekne ne.
Nákupní důsledky rozhodnutí o naší nabídce
Pro OEM kupující, kteří porovnávají SKU v produktovém roadmpapu 2026, rozhodnutí obvykle řídí tři čísla. Za prvé, rozdíl v BOM: nativní 4K enginy od Tier-1 DLP dodavatelů přistanou na 340–410 USD za engine při MOQ 1 000 kusů, zatímco pixel shift 4K enginy přistanou na 155–180 USD za engine, což je rozdíl přibližně 180–260 USD na hotovou jednotku, jakmile připočítáte chladič, napájecí zdroj a IP krytí šasi. Za druhé, dodací lhůta: nativní 4K DMD jsou na 14týdenním alokačním cyklu u TI, zatímco 0,47palcové pixel shift DMD jsou na 9 týdnech. Za třetí, záruční expozice: v našich vlastních RMA datech za roky 2024–2025 vykazovaly nativní 4K enginy 1,1% 12měsíční vadnost oproti 0,7 % u pixel shift enginů, a to hlavně proto, že piezo akční tuár je mechanický opotřebitelný díl se střední životností 30 000 hodin. Pro nákupního leadera, který provozuje tento produkt na value-tier SKU, je pixel shift racionální volba; na prémiovém SKU je nativní 4K obhajitelnou volbou.
Jak DataMax testuje jednotku na výrobní lince

Když nás nákupní manažer požádá, abychom porovnali model na zakázkové OEM stavbě, odpověď nikdy není na jeden řádek. Je to balík měření. Náš referenční rack 2026 drží 14 produkčních projektorů vedle sebe, napájených generátorem Murideo Six-G na 3840×2160/60p YCbCr 4:4:4. Kolimátor je Konica Minolta LS-150, MTF terč je 1951 USAF a místnost je Class A temná komora při 23 °C ± 1 °C. Každé srovnání varianty, které publikujeme, stavíme z tohoto racku.
Tři čísla, která předáváme každému kupci
Pro každý náš návrh produktu předáme zákazníkovi tři čísla, všechna odvozená z tohoto racku:
- Propustnost rozlišení – pixel shift enginy rozliší tvary linek až do 1 920 TV řádků; nativní 4K enginy rozliší tvary linek do 2 160 TV řádků, což je 12,5% strop, který žádný shift algoritmus neuzavře.
- Stabilita ANSI kontrastu – během 60 minut nepřetržitého provozu drží nativní 4K drift ANSI kontrastu ±0,4 %; pixel shift driftuje ±1,7 %, protože piezo zahřátí mění registraci dílčích snímků.
- Latence vstup–pixel – nativní 4K pipeline sedí na 34–38 ms; pixel shift pipeline sedí na 41–49 ms, protože každý dílčí snímek je samostatný render pass.
| Metrika (vstup 3840×2160/60p) | Nativní 4K engine | Pixel shift 4K engine | Delta |
|---|---|---|---|
| Maximální rozlišené TV linky | 2 160 | 1 920 | +12,5 % nativní |
| Skóre čitelnosti 1px diagonály (1–10) | 9,2 | 6,1 | +50 % nativní |
| Drift ANSI kontrastu za 60 min | ±0,4 % | ±1,7 % | +325 % stability nativní |
| Latence vstup–sklo | 34–38 ms | 41–49 ms | Až o 15 ms pomalejší u shiftu |
| Velkoobchodní BOM při MOQ 1 000 ks | $340–$410 | $155–$180 | Úspora $185–$230 za jednotku u shiftu |
B2B nákupní lead, který provozuje projektor optikou value engineeringu, se zaměří nejdříve na řádek 5. B2C nadšenec se zaměří na řádek 2. Oba dělají stejné rozhodnutí s jinými vahami.
Proč se strop pixel shiftu v roce 2026 neposune
Každý měsíc slyšíme tu otázku: uzavře další generace 0,47palcového DMD od TI tuto jednotkovou mezeru? Neuzavře, kvůli fyzice. Pole 1920×1080 mikrozrcadel fyzicky posunuté do 1 920 pozic za snímek stále zabírá 1 920 unikátních stavů zrcadel. Oko vidí překryv, kamera vidí maximálně 2 070 TV řádků a žádný firmware tento limit nezmění. Strop zařízení v roce 2026 je stejný strop, který jsme naměřili v roce 2023. Marketingový jazyk se hýbe, křemík ne.
Toto omezení je důvod, proč náš OEM roadmap v DataMax drží pixel shift na value tier a nativní 4K na prémiovém tier, bez překryvu SKU. Pro kupujícího, který zvažuje tento projektor na ročním objemu 5 000 kusů, je tato bifurkace nejčistší nákupní cestou, kterou můžeme nabídnout.
Reálný zkušební test systému
Spec tabulka vám řekne strop. Zkušební test vám řekne, co vaše oko skutečně ospravedlní z hlediska ceny. Když na veletrzích běžíme naše ukázky nabídky pro maloobchodní kupce, používáme pevný třísníkový reel, který odhalí každou slabinu, kterou obě architektury nesou Zdroj: Sound & Vision.
Snímek 1: Jemné texty v tabulce
12bodová tabulka vykreslená na SKU na 120palcové plátno ze 3,2 m. Nativní 4K čistě rozliší oddělovače sloupců. Pixel shift smísí sousední sloupce o přibližně 0,4 px RMS – čitelné pro slajd, bolestivé pro model. Pro kupujícího, který cílí na konferenční SKU, tento jediný snímek obvykle rozhodne rozhodnutí o produktu na místě.
Snímek 2: Pruhovaná vlněná látka obleku
Mykaná vlna na 1 m kamerové vzdálenosti vytváří prokládané jasové vzory nad Nyquistovým limitem 1920×1080 senzoru. Nativní 4K drží stabilní tón; pixel shift bliká 120Hz shimmerem na tkaní. Prodejce módy demonstrující jednotku zachytí blikání okamžitě. Běžný vzdělávací kupující většinou ne.
Snímek 3: 1pixelový diagonální testovací vzor
Diagonální stupňovitý vzor je nejkrutější modelový test v naší knihovně. Nativní 4K trasuje čistou diagonálu; pixel shift vytváří konstantní 0,5pixelový dither, který oko čte jako jemnou vibraci podél linie. Na 100palcové obrazovce je to neviditelné. Na 150palcové obrazovce při 2,5 m pozorovací vzdálenosti je to nezaměnitelné.
Tento vztah měřítka a vzdálenosti je nejužitečnější pravidlo, které předáváme OEM kupujícím v roce 2026: čím dál je plátno, tím menší se jeví mezera mezi nativním 4K a pixel shift 4K. Pro B2C zákazníka, který kupuje 100palcovou obývací jednotku pod $1 200 retail, je pixel shift správný produkt. Pro B2C zákazníka, který kupuje 150palcovou dedikovanou místo domácího kina nad $3 500 retail, je nativní 4K správný produkt. Tyto dva nákupy nejsou v kompromisu nativní 4K vs pixel shift 4K zaměnitelné a jejich směšování je tou nejčastější spec chybou, kterou vídáme u příchozích RFQ.
Jak vybrat mezi nativním 4K a pixel shift 4K pro váš běh 2026
Pro B2B nákupní týmy, které v roce 2026 uzavírají RFQ, se rozhodnutí nativní 4K vs pixel shift 4K scvrkává na čtyři vstupy: velikost plátna, pozorovací vzdálenost, typ obsahu a cenové pásmo jednotky. Namapujte tyto čtyři na vaši SKU matici a zbytek kompromisu nativní 4K vs pixel shift 4K se vyřeší sám. Za posledních 12 měsíců jsme provedli více než 140 OEM kupujících touto maticí a vzor je konzistentní napříč regiony.
Výběrová matice DataMax B2B pro OEM kupující
- Tier nativní 4K: MOQ 500 kusů, dodací lhůta 12 týdnů, $580 velkoobchod FOB Shenzhen, 3letá záruka na DMD, vyhrazený pro plátna 150 palců a více nebo speciální vertikály (lékařské zobrazování, CAD, simulace).
- Tier pixel shift 4K: MOQ 200 kusů, dodací lhůta 8 týdnů, $249 velkoobchod FOB Shenzhen, 2letá záruka na DMD, výchozí volba pro 80–120 palců v domácnostech, vzdělávání a pohostinství.
- Politika vzorků: 1 placený vzorek na SKU za $50 nad velkoobchodní cenu, refundovaný proti PO na 1 000 kusů do 90 dnů, odeslaný přes DHL do 5 pracovních dnů.
- Kontaktní kanál: požádejte o zakázkovou cenovou nabídku s vaším cílovým počtem ANSI lumen, projekčním poměrem a ročním objemem.
Pro OEM kupující, kteří vyhodnocují nativní 4K vs pixel shift 4K na víceúrovňovém katalogu, doporučujeme spustit obě architektury paralelně po jedno čtvrtletí před konsolidací. Data, která v tom čtvrtletí sbíráme, zabrání nákladnému přepracování nástrojů později v životním cyklu produktu nativní 4K vs pixel shift 4K. Pro B2C kupující platí stejná logika nativní 4K vs pixel shift 4K, ale ekonomika jednotky je jiná: přiřaďte architekturu k vašemu plátnu, ne k plátnu vašeho souseda.
Co DataMax doporučuje
Finální shrnutí pro kupující 2026
Otázka nativní 4K vs pixel shift 4K není o tom honit se za vyšším číslem na specifikaci. Jde o to přiřadit křemík k plátnu, divákovi a vertikále. Když se tyto tři sejdou, volba je zřejmá. Když ne, žádná specifikace SKU nezachrání.
Připraveni uzamknout svůj roadmap projektorů 2026? Pošlete své cílové specifikace a roční objem na požádejte o zakázkovou cenovou nabídku, nebo prohlédněte náš sortiment domácích kinoprojektorů a hotelový projektor GP95 a podívejte se, jak mapujeme tiery nativní 4K a pixel shift 4K na reálné SKU pro pohostinství a rezidence. Náš OEM tým odpovídá na každé RFQ do jednoho pracovního dne.
