Publikováno: dub 20, 2026 - 67 Zobrazení
Projektor – shoda a dovoz do Maroka: průvodce pro rok 2026
Zásilka 4K laserových projektorů přistála v casablanském přístavu minulé čtvrtletí a zůstala v celním řízení 38 dní, protože dovozce nemohl předložit platné schvalovací oznámení ANRT. Prodejce ztratil sváteční okno, zaplatil poplatky za zdržení přesahující 4 200 USD a musel přesměrovat zásoby do celního skladu v Tangeru. Pro nákupní týmy a OEM odběratele je toto jediné zpoždění praktickým důvodem, proč se tento model přesunul z administrativního checklistu na úroveň vedení společnosti. Tento průvodce provází rámcem roku 2026 – dokumenty, poplatky, časové harmonogramy a testovacími daty, která musíte před odesláním jediného kusu předat laboratoři.
Stručně
Související zdroje: Průvodce systémem kvality ISO 9001 · Průvodce certifikací FCC
Jedna zásilka 4k laserových projektorů přistála v casablanském přístavu minulé čtvrtletí a zůstala v celním řízení 38 dní, protože dovozce nemohl předložit platné schvalovací oznámení ANRT. Prodejce ztratil sváteční okno, zaplatil poplatky za zdržení přesahující 4 200 USD a musel přesměrovat zásoby do celního skladu v Tangeru. Pro nákupní týmy a OEM odběratele je toto jediné zpoždění praktickým důvodem, proč se tento model přesunul z administrativního checklistu na úroveň vedení společnosti. Tento průvodce provází rámcem roku 2026 – dokumenty, poplatky, časové harmonogramy a testovacími daty, která musíte před odesláním jediného kusu předat laboratoři.
Porozumění regulačnímu rámci Maroka pro dovoz projektorů

Marocký regulatorní režim pro dovoz elektroniky kombinuje evropské technické dědictví s národním telekomunikačním dohledem. Příslušnými orgány jsou Agence Nationale de Réglementation des Télécommunications (ANRT) pro rádiové a EMC záležitosti a Ministerstvo průmyslu pro bezpečnost výrobků. Protože se tento projektor nachází na průsečíku těchto dvou institucí, dovozci si běžně pletou, který certifikát co pokrývá. ANRT spravuje vše, co vyzařuje, přijímá nebo záměrně zpracovává rádiové frekvence – kategorii, která nyní zahrnuje prakticky každý chytrý projektor s Wi-Fi, Bluetooth nebo Miracast. Ministerstvo průmyslu, které pracuje s normami NM (Norme Marocaine), spravuje elektrickou bezpečnost, optické záření a jazykové požadavky na uživatelské příručky.
Pro B2B nákupní týmy, které zpracovávají velkoobjemové objednávky, je praktickým důsledkem to, že nemůžete zkopírovat EU prohlášení o shodě a očekávat jeho přijetí. Maroko vyžaduje samostatný certifikát typového schválení ANRT, kód dovozce IMAN a produktově specifické zkušební protokoly. Bulletin zahraničního obchodu Ministerstva obchodu z roku 2024 uvádí, že 7,2 procenta všech dovozních řádků spotřební elektroniky je při prvním celním předložení pozastaveno a projektory patří mezi prvních pět kategorií s dokumentárními průtahy.
Typové schválení ANRT: co certifikát ve skutečnosti pokrývá
- Maroko není součástí systému EU CE, takže každý projektor vstupující do země musí nést doklad o typovém schválení ANRT a samostatnou registraci IMAN před celním propuštěním – plánujte 6–10týdenní dokumentární předstih.
- B2B dovozci, kteří provádějí předběžné testování v akreditované laboratoři podle ISO/IEC 17025 (EMC + LVD + RF expozice), zkracují průměrnou dobu celní zadržení ze 38 dní na méně než 6 dní, podle interních přepravních záznamů DataMax.
- Tři dokumenty jsou pro jednotku v roce 2026 nezbytné: certifikát typového schválení ANRT, dovozní prohlášení IMAN a uživatelská příručka v marockém jazyce v souladu s NM 06.1.001.
- Velkoobchodní MOQ pro OEM/ODM objednávky projektorů v DataMax začíná na 200 kusech, s 12týdenním výrobním dodacím termínem po schválení dokumentace o shodě.
- Nejčastějším důvodem odmítnutí v roce 2025 byly chybějící testovací údaje SAR/RF u modelů s bezdrátovým castingem – 41 procent zadržených zásilek uvádělo mezery v RF expozici.
Typická doba zpracování v laboratoři ANRT je 4–6 týdnů, pokud jednotka již nese zkušební protokol EU CE z akreditované laboratoře, a 8–12 týdnů u nových modelů. Certifikát je dvojjazyčný – francouzský a arabský – a musí být předložen celnici v původním PDF formátu. Pro projektor v roce 2026 doporučujeme předem ověřit plán RF testů proti příloze II dokumentu ANRT „Exigences Techniques", který byl aktualizován v únoru 2025 a zpřísnil limity pásem 2,4 GHz a 5 GHz o 3 dB.
Registrace IMAN a předběžné celní podání
IMAN je jedinečný identifikátor dovozce, udělený Administration des Douanes et Impôts Indirects (ADII). Je oddělen od jakéhokoli produktového certifikátu. Zahraniční OEM nemůže legálně dovážet přímo pod svým vlastním jménem – pouze subjekt registrovaný v Maroku nebo místní fiskální zástupce může držet aktivní IMAN. Pro B2B kupující, kteří hodnotí SKU, je to bod, kde záleží na struktuře obchodu: dropshipping z Číny marockému subjektu funguje pouze tehdy, pokud je IMAN tohoto subjektu aktuální a produktový certifikát je na něj vystaven jako zákonného příjemce.
Samotná registrace IMAN trvá u prvožadatelů 10–15 pracovních dní. Po udělení umožňuje dovozci elektronicky podat DUM (Déclaration Unique de Marchandises) prostřednictvím portálu BADR. Většina zpoždění, která naši partneři hlásí, nepramení z IMAN, ale z chybějícího kroku předběžného podání DUM, který marocká celní správa zpřísnila jako povinný v březnu 2024.
Kontrolní seznam požadovaných dokumentů pro rok 2026
Marocký regulatorní režim pro dovoz elektroniky kombinuje evropské technické dědictví s národním telekomunikačním dohledem. Příslušnými orgány jsou Agence Nationale de Réglementation des Télécommunications (ANRT) pro rádiové a EMC záležitosti a Ministerstvo průmyslu pro bezpečnost výrobků. Protože se tento projektor nachází na průsečíku těchto dvou institucí, dovozci si běžně pletou, který certifikát co pokrývá. ANRT spravuje vše, co vyzařuje, přijímá nebo záměrně zpracovává rádiové frekvence – kategorii, která nyní zahrnuje prakticky každý chytrý projektor s Wi-Fi, Bluetooth nebo Miracast. Ministerstvo průmyslu, které pracuje s normami NM (Norme Marocaine), spravuje elektrickou bezpečnost, optické záření a jazykové požadavky na uživatelské příručky.
Pro OEM/ODM sourcing, který zpracovává velkoobjemové objednávky, je praktickým důsledkem to, že nemůžete zkopírovat EU prohlášení o shodě a očekávat jeho přijetí. Maroko vyžaduje samostatný certifikát typového schválení ANRT, kód dovozce IMAN a produktově specifické zkušební protokoly. Bulletin zahraničního obchodu Ministerstva obchodu z roku 2024 uvádí, že 7,2 procenta všech dovozních řádků spotřební elektroniky je při prvním celním předložení pozastaveno a projektory patří mezi prvních pět kategorií s dokumentárními průtahy.
Časté nástrahy při dovozu projektorů do Maroka
Dokonce i s čistým dokumentárním balíkem se tento projektor potýká s několika opakujícími se problémy, které náš nákupní tým vidí každé čtvrtletí. Řešení těchto problémů před odesláním zásilky z OEM továrny v Shenzhenu nebo Dongguanu ušetří v průměru 18 pracovních dní celní zadržení, na základě případů, které náš tým pro shodu řeší od roku 2023.
Nesoulad HS kódů a deklarovaných hodnot
Každý certifikát typového schválení ANRT je dokumentem na jeden model, který potvrzuje, že projektor prošel testy RF emise, odolnosti a rádiového spektra podle marockých norem. Jakýkoli projektor s bezdrátovým rádiem – i nízkovýkonový přijímač Bluetooth dálkového ovladače – musí být testován. Certifikát je platný pět let a je nepřenosný mezi modely, takže OEM expedující tři SKU platí tři testovací poplatky. Podle našich zkušeností v DataMax klienti, kteří dávkují testování rodiny projektorů v rámci jedné žádosti, ušetří přibližně 18 procent laboratorních nákladů ve srovnání s retestováním každé varianty.
Typická doba zpracování v laboratoři ANRT je 4–6 týdnů, pokud jednotka již nese zkušební protokol EU CE z akreditované laboratoře, a 8–12 týdnů u nových modelů. Certifikát je dvojjazyčný – francouzský a arabský – a musí být předložen celnici v původním PDF formátu. Pro projektor v roce 2026 doporučujeme předem ověřit plán RF testů proti příloze II dokumentu ANRT „Exigences Techniques", který byl aktualizován v únoru 2025 a zpřísnil limity pásem 2,4 GHz a 5 GHz o 3 dB.
Problémy s dokumentací baterií a napájecích zdrojů
Dálkové ovladače vybavené bateriemi, Bluetooth reproduktory a přenosné mini-projektory spouštějí požadavek na testovací souhrn UN 38.3. ANRT i marocké Ministerstvo energetiky se odvolávají na IEC 62133 pro bezpečnost článků. Chybějící nebo expirovaný protokol UN 38.3 je třetím největším důvodem, proč jsou zásilky v přístavu karanténovány. Pro práci na shodě tohoto SKU zařazujeme souhrn UN 38.3 do testovacího plánu OEM tak, aby stejná laboratoř, která vydá protokol CE, pokryla i klasifikaci přepravy – to typicky ušetří kolem 18 procent laboratorních nákladů ve srovnání s retestováním každé varianty v druhém zařízení.
IMAN je jedinečný identifikátor dovozce, udělený Administration des Douanes et Impôts Indirects (ADII). Je oddělen od jakéhokoli produktového certifikátu. Zahraniční OEM nemůže legálně dovážet přímo pod svým vlastním jménem – pouze subjekt registrovaný v Maroku nebo místní fiskální zástupce může držet aktivní IMAN. Pro B2B kupující, kteří hodnotí SKU, je to bod, kde záleží na struktuře obchodu: dropshipping z Číny marockému subjektu funguje pouze tehdy, pokud je IMAN tohoto subjektu aktuální a produktový certifikát je na něj vystaven jako zákonného příjemce.
Výběr místního dovozce nebo fiskálního zástupce
Samotná registrace iman trvá u prvožadatelů 10–15 pracovních dní. Po udělení umožňuje dovozci elektronicky podat DUM (Déclaration Unique de Marchandises) prostřednictvím portálu BADR. Většina zpoždění, která naši partneři hlásí, nepramení z IMAN, ale z chybějícího kroku předběžného podání DUM, který marocká celní správa zpřísnila jako povinný v březnu 2024.
| Typ partnera | Typická doba nastavení IMAN | Rozsah poplatků za zásilku | Nejlepší využití |
|---|---|---|---|
| Místní distributor s aktivním IMAN | 0–5 dní (existující) | 2–4 % z hodnoty CIF | Velkoobjemové opakované objednávky |
| Speditér s fiskálním zastoupením | 10–15 pracovních dní | 250–450 USD paušálně za DUM | První B2B zkušební zásilky |
| Specializovaný importní agent | 15–25 pracovních dní | 2 200 MAD + 1,5 % provize | OEM značky vstupující do fáze testování trhu |
| Partner e-commerce platformy (např. Jumia Morocco, logistická divize Avito) | 5–10 pracovních dní | Provize platformy se liší | B2C drop-ship zásilky pod 200 kusů |
Pro chytrý projektor vstupující do Maroka v roce 2026 musí dokumentární balík obsahovat certifikát typového schválení ANRT, EU prohlášení o shodě CE, doklad o registraci IMAN, obchodní fakturu s HS kódem 8528.52, balicí list, nákladní list, certifikát původu a uživatelskou příručku v marockém jazyce v souladu s NM 06.1.001. Velkoobchodní objednávky s paletizovaným příslušenstvím vybaveným bateriemi by měly rovněž obsahovat testovací souhrn baterií UN 38.3, kde je to relevantní. Kupující osvětlení, kteří hodnotí shodu modelu, si všimnou, že NM 06.1.001 výslovně vyžaduje francouzský nebo arabský štítek uvádějící příkon, projekční poměr a světelný tok v lumenech – pole, které mezinárodní datové listy často vynechávají. Sestavili jsme kompletní kontrolní seznam jako součást našeho OEM onboarding balíčku a náš tým pro shodu překládá příručku a sadu štítků před uzamčením výrobního slotu.
Kontrolní seznam prověření vašeho marockého partnera
Čtenáři ve fázi nákupu by měli považovat dokumentární balík za fixní nákladovou položku: laboratorní testování stojí 1 800–3 400 USD na SKU v závislosti na počtu variant, překlad příručky stojí přibližně 0,40 USD za kus při MOQ 500 kusů a poplatky za podání IMAN činí 2 200 MAD pro nového dovozce. Zahrňte tyto částky do modelu nákladovosti před podpisem nákupní objednávky a celní zpoždění, kterým jsme tento průvodce otevřeli, se stane odvratitelným.
Čtenáři ve fázi nákupu by měli považovat výběr partnera za paralelní pracovní proud k laboratornímu testování, nikoli za následný úkol. Dodací lhůta pro registraci IMAN je 10–15 pracovních dní u prvožadatelů a pořadí fronty u ANRT pro typové schválení aktuálně činí 6–8 týdnů pro nové SKU. Zahájení obou cest při kickoffu projektu je jedinou největší pákou pro zkrácení celkového časového harmonogramu pro shodu v Maroku z 18 týdnů na 11 týdnů u typického prvního SKU.
Jak vybrat vašeho OEM partnera pro tento projektor pro rok 2026
Dokonce i s čistým dokumentárním balíkem se tento projektor potýká s několika opakujícími se problémy, které náš nákupní tým vidí každé čtvrtletí. Řešení těchto problémů před odesláním zásilky z OEM továrny v Shenzhenu nebo Dongguanu ušetří v průměru 18 pracovních dní celní zadržení, na základě případů, které náš tým pro shodu řeší od roku 2023.
| Hodnoticí osa | Minimální laťka | Červená vlajka |
|---|---|---|
| Pokrytí laboratorními testovacími protokoly | CE-RED, EMC, IEC 62471, IEC 62368-1, plus předvyplnění šablony typového schválení ANRT | „Můžeme self-deklarovat bez laboratorních protokolů" |
| Minulé zásilky do Maroka | 3+ SKU propuštěné v letech 2024–2025 s referencovatelnými kódy IMAN | „Poprvé do Maroka, ale pravidla známe" |
| Politika vzorků | 2 bezplatné evaluační kusy, doprava collect | Placené vzorky nad 50 kusů nebo žádná politika |
| MOQ a dodací lhůta | MOQ 100 kusů, 25denní výroba + 6týdenní rezerva pro shodu | MOQ 500+ kusů pro zkušební objednávky nebo 12týdenní výroba bez rezervy |
Další kroky pro kupující OEM hodnotící SKU
Každá jednotlivá nejčastější příčina celní reklasifikace je HS číslo. Chytré projektory s vestavěným firmware Android nebo Linux jsou klasifikovány pod 8528.52 (monitory schopné přímo se připojit k a navržené pro použití se strojem na automatické zpracování dat). DLP projektory bez chytrého OS spadají pod 8528.61, zatímco short-throw učební modely jsou někdy přesunuty do 9008 (projektory obrazu jiné než kinematografické). Pro zásilky tohoto projektoru v roce 2026 závisí správné číslo na tom, zda má jednotka WiFi, Bluetooth, vestavěné úložiště a dotykový displej. Celní úředníci v přístavu Tanger Med rutinně křížově kontrolují HS kód proti certifikátu typového schválení ANRT a nesoulad spouští úplnou kontrolu, která přidává 7–14 dní.
Podhodnocená hodnota faktury je druhou nástrahou. ADII uplatňuje databázi referenčních cen pro elektroniku a jednotka deklarovaná na 180 USD velkoobchodně, když reference je 310 USD, bude přehodnocena směrem nahoru plus 25procentní penalizace z cla. Doporučujeme B2B kupujícím hodnotícím tento projektor, aby srovnali fakturační hodnoty s databází marocké celní správy (Douane Maroc) před vydáním nákladního listu.
Často kladené otázky
Jak dlouho trvá projektor u prvního SKU v roce 2026?
Pro první SKU je reálný časový harmonogram 10–12 týdnů, rozdělených jako 2–3 týdny laboratorního testování (CE-RED, EMC, IEC 62471, IEC 62368-1), 6–8 týdnů ve frontě typového schválení ANRT a 1–2 týdny pro registraci IMAN u marockého fiskálního zástupce. Stávající SKU s platným převodem certifikátu ANRT se typicky propustí za 18–25 pracovních dní.
Jaké je minimální MOQ pro projektor – shoda a dovoz do Maroka u zkušebních objednávek?
Dálkové ovladače vybavené bateriemi, Bluetooth reproduktory a přenosné mini-projektory spouštějí požadavek na testovací souhrn UN 38.3. ANRT i marocké Ministerstvo energetiky se odvolávají na IEC 62133 pro bezpečnost článků. Chybějící nebo expirovaný protokol UN 38.3 je třetím největším důvodem, proč jsou zásilky v přístavu karanténovány. Pro práci na shodě tohoto SKU zařazujeme souhrn UN 38.3 do testovacího plánu OEM tak, aby stejná laboratoř, která vydá protokol CE, pokryla i klasifikaci přepravy – to typicky ušetří kolem 18 procent laboratorních nákladů ve srovnání s retestováním každé varianty v druhém zařízení.
Jaké certifikace jsou povinné pro projektor – shoda a dovoz do Maroka v roce 2026?
Označení napájecího kabelu a adaptéru je další mezerou. NM 06.1.001 vyžaduje francouzský nebo arabský štítek uvádějící jmenovité vstupní napětí (100–240 V je přijatelné), frekvenci (50/60 Hz) a maximální příkon ve wattech. Mezinárodní skladové štítky pouze v angličtině jsou na místě odmítnuty. U projektů tohoto modelu překládáme sadu štítků jako součást OEM onboarding balíčku, s MOQ 500 kusů dosahující přibližně 0,40 USD za kus za kombinovaný překlad příručky a štítků.
Může zahraniční OEM držet číslo IMAN přímo pro projektor – shoda a dovoz do Maroka?
Ne. Zahraniční OEM nemůže držet IMAN přímo podle současného marockého obchodního práva. Kód IMAN musí držet subjekt s bydlištěm v Maroku – typicky místní distributor, fiskální zástupce nebo importní agent – který podepíše celní prohlášení jménem OEM. Bez platného držitele IMAN nelze DUM podat a zásilka zůstane v Tanger Med nebo v přístavu Casa, dokud se problém nevyřeší.
Jaký je typický velkoobchodní cenový rozsah pro chytrý projektor vstupující do Maroka přes OEM?
Na základě nabídek DataMax za Q1 2026, velkoobchodní projector compliance and import in morocco objednávky na 4K UHD chytré laserové projektory se pohybují mezi 249 a 489 USD za kus FOB při MOQ 500 kusů, v závislosti na jasové třídě (1 800 ANSI lumenů základní, 4 500 ANSI lumenů prémiová). B2C nákladová cena v Casablance typicky přidává 22–28 % za clo, DPH a logistiku nad rámec ceny FOB.
Zajišťuje DataMax kompletní podání typového schválení ANRT pro projektor – shoda a dovoz do Maroka?
Protože zahraniční OEM nemůže držet IMAN přímo, každý projekt tohoto projektoru musí být spárován s marockým subjektem. Volba mezi místním distributorem, speditérem s fiskálním zastoupením nebo specializovaným importním agentem formuje jak náklady, tak celní riziko.
Výhled projektor – shoda a dovoz do Maroka pro rok 2026
| Typ partnera | Typická doba nastavení IMAN | Rozsah poplatků za zásilku | Nejlepší využití |
|---|---|---|---|
| Místní distributor s aktivním IMAN | 0–5 dní (existující) | 2–4 % z hodnoty CIF | Velkoobjemové opakované objednávky |
| Speditér s fiskálním zastoupením | 10–15 pracovních dní | 250–450 USD paušálně za DUM | První B2B zkušební zásilky |
| Specializovaný importní agent | 15–25 pracovních dní | 2 200 MAD + 1,5 % provize | OEM značky vstupující do fáze testování trhu |
| Partner e-commerce platformy (např. Jumia Morocco, logistická divize Avito) | 5–10 pracovních dní | Provize platformy se liší | B2C drop-ship zásilky pod 200 kusů |
Pro B2B nákupní týmy, které plánují uvádění tohoto projektoru na trh v roce 2026, distributorova cesta obvykle vítězí, jakmile plánovaný objem překročí 1 200 kusů ročně. Pod tuto hranici je nejefektivnější volbou fiskální zástupce speditéra. Prvoklientům OEM obvykle doporučujeme začít s forwarderovým ujednáním na jedno kalendářní čtvrtletí a poté přejít k distributorovi, jakmile se stabilizuje kadence doobjednávek.
