Trojitý laserový projektor mate kupující při prvních nákupech, protože specifikační list vypadá stejně jako u duálního laserového modelu, dokud si nepřečtete blok optického systému

Publikováno: říj 19, 2026 - 93 Zobrazení

Trojitý laserový projektor: přehled nové technologie

Projektor s trojitým laserem: přehled nastupující technologie

Nákup projektorů s trojitým laserem mate i zkušené kupce, protože specifikační list vypadá na první pohled stejně jako u duálního laseru – rozdíl odhalíte až při čtení bloku světelných zdrojů. Konfigurace projektoru s trojitým laserem nasazují samostatnou červenou, zelenou a modrou laserovou diodu nebo laser-fosforový modul pro každý primární kanál, a právě tato architektura otevírá plné pokrytí barevného gamutu BT2020 namísto podmnožiny REC709, které dosahují většina jedno- či duálních laserových jednotek. Velkoobchodní jednotková cena se v roce 2026 stále pohybuje přibližně od 1 800 USD za 4K UHD ultra short throw šasi až po 11 400 USD za instalační model s vysokým jasem 6 000 ANSI lumenů, a tento cenový rozptyl neřídí samotné rozlišení, ale laserový stack, deklarovaná životnost světelného zdroje a vrstva zpracování Dolby Vision nebo HDR10+. V následujících 900 slovech provedeme procurement týmy a velkoobchodní odběratele řádky specifikací, které skutečně oddělují pravý trojitý laser od pouhého přelabelsovaného marketingového modelu, a podělíme se o OEM data ze sestavování, která používáme na naší lince v Šen-čenu.

Co v roce 2026 skutečně znamená „trojitý laser" v návrhu světelného zdroje

Laser-fosforový modul světelného zdroje s modrými laserovými diodami a fosforovým kolem

Konstrukce tohoto projektoru rozděluje cestu bílého světla do tří nezávislých primárních kanálů. Každý kanál využívá buď přímou laserovou diodu (častější u kompaktních ultra short throw jednotek), nebo laser-fosforový modul, který čerpá fosforové kolo na specifické vlnové délce. Červený kanál typicky pracuje na 638 nm, zelený kanál na 525 nm (nebo zdroj na 1064 nm zdvojený frekvenčně) a modrý kanál na 455 nm. Protože se každá barva generuje nezávisle, systém nepotřebuje filtrovat bílé světlo přes barevné kolo, čímž odpadá rainbow efekt a sytost barev se zvyšuje už u zdroje.

Pro B2B kupce, kteří kategorii vyhodnocují, je praktický závěr ten, že projektor dosahuje širšího nativního gamutu než hybrid modrý laser-fosfor plus červená LED, a specifikační list by měl uvádět procentuální pokrytí BT2020, nikoli vágní tvrzení o „širokém barevném gamutu". Podle normy IEC 61966-2-1 pro měření barev, na kterou odkazuje většina AV integrátorů, je pokrytí nad 95 % BT2020 prahovou hodnotou, při které jednotka získává označení „true RGB laser" ve velkoobchodní dokumentaci.

Kompenzace barevného objemu SKU versus jas

Škálování jasu modelu vynucuje kompromis, který by procurement týmy měly zahrnout do RFQ. Každá laserová dioda přispívá pevným světelným tokem a zvýšení jednotky z 3 500 ANSI lumenů na 6 000 ANSI lumenů obvykle vyžaduje čtvrtý boost kanál nebo výkonnější modré čerpadlo, což při našich komponentových sazbách 2026 přidává 280–420 USD do BOM. Jednotky dimenzované nad 5 000 ANSI lumenů rovněž vyžadují agresivnější návrh tepelného managementu, a proto šasi narůstá z 12 litrů na přibližně 18 litrů u vysoce jasových SKU v našem katalogu.

Když architektura trojitého laseru mění kalkul nákupu, začátečníky mate i to, že specifikační list vypadá na první pohled stejně jako u duálního laseru – rozdíl odhalíte až při čtení bloku světelných zdrojů. Konfigurace projektoru s trojitým laserem nasazují samostatnou červenou, zelenou a modrou laserovou diodu nebo laser-fosforový modul pro každý primární kanál, a právě tato architektura otevírá plné pokrytí barevného gamutu BT2020 namísto podmnožiny REC709, které dosahují většina jedno- či duálních laserových jednotek. Velkoobchodní jednotková cena se v roce 2026 stále pohybuje přibližně od 1 800 USD za 4K UHD ultra short throw šasi až po 11 400 USD za instalační model s vysokým jasem 6 000 ANSI lumenů, a tento cenový rozptyl neřídí samotné rozlišení, ale laserový stack, deklarovaná životnost světelného zdroje a vrstva zpracování Dolby Vision nebo HDR10+. V následujících 900 slovech provedeme procurement týmy a velkoobchodní odběratele řádky specifikací, které skutečně oddělují pravý trojitý laser od pouhého přelabelsovaného marketingového modelu, a podělíme se o OEM data ze sestavování, která používáme naší lince v Šen-čenu.

Životnost laseru projektoru a servisní intervaly

Životnost laseru SKU je deklarována na 20 000–25 000 hodin u standardních modrých a červených diodových modulů, ale zelený kanál – obvykle tepelně nejvíce namáhaná součást – nese v publikovaných specifikačních listech často kratší hodnotu 15 000 hodin. OEM výrobci, kteří publikují jednu hodnotu 25 000 hodin pro všechny tři kanály, typicky citují baseline modré diody, nikoli limitující součást, proto dodavatele žádejte o data MTBF po jednotlivých kanálech.

Naše linka DataMax v Šen-čenu publikuje per-kanál životnostní údaje na každém velkoobchodním datasheetu a na každé jednotce spouštíme 1 000hodinový burn-in cyklus dříve, než opustí výrobní halu. Tato burn-in data živí 18měsíční záruční podmínky, které nabízíme OEM odběratelům, a jde o stejný postup, jaký norma IEC 62906-1 pro bezpečnost laserových displejů předepisuje pro class-1 spotřební projekční jednotky.

Procurement data pro OEM kupce vyhodnocující SKU tohoto projektoru

Pro OEM kupce a B2B procurement týmy vypadají sestavovací data, na kterých záleží u objednávky projektoru, takto. MOQ začíná na 200 jednotkách pro vlastní barvu šasi nebo logo, 500 jednotek otevírá privátní formu na I/O panelu a 1 000 jednotek opravňuje k plně vlastnímu návrhu základní desky. Dodací lhůta činí 12 týdnů pro standardní SKU a 16–18 týdnů pro zakázkovou základní desku v našem závodě v Šen-čenu. Podpora certifikací pokrývá FCC, CE, RoHS a případně licencování Dolby Vision; příplatky za Dolby Vision začínají na 9 USD za jednotku pro objednávky nad 1 000 kusů.

Konstrukce tohoto projektoru rozděluje cestu bílého světla do tří nezávislých primárních kanálů. Každý kanál využívá buď přímou laserovou diodu (častější u kompaktních ultra short throw jednotek), nebo laser-fosforový modul, který čerpá fosforové kolo na specifické vlnové délce. Červený kanál typicky pracuje na 638 nm, zelený kanál na 525 nm (nebo zdroj na 1064 nm zdvojený frekvenčně) a modrý kanál na 455 nm. Protože se každá barva generuje nezávisle, systém nepotřebuje filtrovat bílé světlo přes barevné kolo, čímž odpadá rainbow efekt a sytost barev se zvyšuje už u zdroje.

Procurement workflow a kontrola kvality pro objednávky projektorů s trojitým laserem

Když B2B kupci vyhodnocují danou kategorii, praktický závěr je ten, že projektor dosahuje širšího nativního gamutu než hybrid modrý laser-fosfor plus červená LED, a specifikační list by měl uvádět procentuální pokrytí BT2020, nikoli vágní tvrzení o „širokém barevném gamutu". Podle normy IEC 61966-2-1 pro měření barev, na kterou odkazuje většina AV integrátorů, je pokrytí nad 95 % BT2020 prahovou hodnotou, při které jednotka získává označení „true RGB laser" ve velkoobchodní dokumentaci.

Vstupní kontrola kvality tohoto projektoru a burn-in data

Jednotky projektoru by měly do skladu kupce dorazit se třemi dokumenty: kalibračním listem vlnových délek po kanálech (červená 638–642 nm, zelená 515–525 nm, modrá 450–455 nm), burn-in logem za 1 000 hodin prokazujícím pokles světelného toku pod 95 % a certifikátem bezpečnosti laseru class-1 dle IEC 62906-1, vydaným ne dříve než 90 dní před odesláním. DataMax tyto tři dokumenty publikuje ve velkoobchodním balíku pro každou jednotku SKU nad 200 kusů a náš QA tým tyto certifikáty na vyžádání znovu vydává pro jakoukoli LCL zásilku, která ve skladu čeká déle než 60 dní před naložením do kontejneru.

Škálování jasu jednoho modelu vynucuje kompromis, který by procurement týmy měly zahrnout do RFQ. Každá laserová dioda přispívá pevným světelným tokem a zvýšení jednotky z 3 500 ANSI lumenů na 6 000 ANSI lumenů obvykle vyžaduje čtvrtý boost kanál nebo výkonnější modré čerpadlo, což při našich komponentových sazbách 2026 přidává 280–420 USD do BOM. Jednotky dimenzované nad 5 000 ANSI lumenů rovněž vyžadují agresivnější návrh tepelného managementu, a proto šasi narůstá z 12 litrů na přibližně 18 litrů u vysoce jasových SKU v našem katalogu.

Kontrolní seznam auditu dodavatele u modelu

Když kupci vyhodnocují B2C maloobchodní SKU, je to místo, kde leží sweet spot na 4 500 ANSI lumenů. Jednotky tohoto projektoru v této jasové hladině zvládají ambientní světlo v obývacím pokoji, podporují tone mapping Dolby Vision do cílů 1 000 nitů a zůstávají v 14litrovém šasi, které se vejde do standardního půdorysu ultra short throw skříně.

Kontrolní bod audituPráh splněníBaseline DataMax 2026
Počet SMT linek v závodě2+ automatizované linky4 SMT linky, kapacita 12 000 jednotek/měsíc
Sledovatelnost laserových zdrojů po kanálechŠaržové kódy od dodavateleNichia, Osram a zakázkové sourcingové řešení Nichia-Japan
Kapacita burn-in komor500+ souběžných jednotek1 200 souběžných jednotek, 1 000hodinový cyklus
Platnost certifikátu ISO 9001Aktivní v posledních 36 měsícíchAktivní do Q2 2027
Cesta k licenci Dolby VisionPřímá nebo přes držitele licencePřímá licence, příplatek 9 USD/jednotka nad 1 000 kusů
Počet výzkumně-vývojových inženýrů15+ ve stavu43 inženýrů, 9 specializovaných na optiku trojitého laseru
Terénní poruchovost (12měsíční klouzavý průměr)Pod 3,5 %2,1 % u zásilek 2025

Terénní výkon a kanálová strategie pro SKU projektorů s trojitým laserem

Životnost laseru každého SKU je deklarována na 20 000–25 000 hodin u standardních modrých a červených diodových modulů, ale zelený kanál – obvykle tepelně nejvíce namáhaná součást – nese v publikovaných specifikačních listech často kratší hodnotu 15 000 hodin. OEM výrobci, kteří publikují jednu hodnotu 25 000 hodin pro všechny tři kanály, typicky citují baseline modré diody, nikoli limitující součást, proto dodavatele žádejte o data MTBF po jednotlivých kanálech.

Maloobchodní kanálové marže a vzorce markupu u tohoto projektoru

Naše linka DataMax v Šen-čenu publikuje per-kanál životnostní údaje na každém velkoobchodním datasheetu a na každé jednotce spouštíme 1 000hodinový burn-in cyklus dříve, než opustí výrobní halu. Tato burn-in data živí 18měsíční záruční podmínky, které nabízíme OEM odběratelům, a jde o stejný postup, jaký norma IEC 62906-1 pro bezpečnost laserových displejů předepisuje pro class-1 spotřební projekční jednotky.

Pro B2B procurement týmy plánující uvedení produktu v roce 2026 se nejčistší maržový profil pohybuje v pásmu 1,8×–2,1×, které udrží maloobchodní cenu pod psychologickou bariérou 4 999 USD za 4 500 ANSI lumen 4K UHD Dolby Vision ultra short throw jednotku. DataMax toto maržové pásmo podporuje tím, že nabízí pilotní úroveň 200 jednotek na vstupním velkoobchodním bodě 2 050 USD, než uzamkne roční kontrakt na 1 000 jednotek za 1 820 USD.

Kompatibilita obsahu projektoru s trojitým laserem a podpora firmwaru

V rozhodnutích o OEM sourcingu pro procurement týmy vypadají sestavovací data, na kterých u objednávky projektoru záleží, takto. MOQ začíná na 200 jednotkách pro vlastní barvu šasi nebo logo, 500 jednotek otevírá privátní formu na I/O panelu a 1 000 jednotek opravňuje k plně vlastnímu návrhu základní desky. Dodací lhůta činí 12 týdnů pro standardní SKU a 16–18 týdnů pro zakázkovou základní desku v našem závodě v Šen-čenu. Podpora certifikací pokrývá FCC, CE, RoHS a případně licencování Dolby Vision; příplatky za Dolby Vision začínají na 9 USD za jednotku pro objednávky nad 1 000 kusů.

Pro instalační partnery a B2C kupce zvažující dlouhodobou hodnotu položte dodavateli před objednávkou tři otázky: okno pro aktualizace firmwaru v měsících, rozsah záruky konkrétně na laserové diodové moduly a regionální síť servisních dep. Jednotky projektoru s trojitým laserem prodávané přes účty, které na všechny tři jasně odpoví, jsou ty SKU, které drží zůstatkovou hodnotu i po 36 měsících – a proto naši velkoobchodní partneři v Německu a SAE opakovaně hlásí nadprůměrné zůstatkové ceny u jednotek DataMax 2024 a 2025, které instalovali v komerčních objektech.

Jak vybrat projektor s trojitým laserem: procurement kontrolní seznam pro kupce 2026

Velkoobchodní cena v roce 2026 se u modelu pohybuje na 1 800–2 400 USD za vstupní 4K UHD ultra short throw jednotku, 2 400–3 200 USD za střední 4 500 ANSI lumen Dolby Vision model a 7 500–11 400 USD za instalační šasi 6 000 ANSI lumenů prodávané přes pro-AV kanály. Pro B2C kupce čtoucí velkoobchodní ceníky se realistický maloobchodní markup pohybuje 1,8×–2,4× podle kanálového partnera a regionu.

Další kroky pro OEM kupce a velkoobchodní partnery

Pro integrátory zajišťující instalace projektorů s trojitým laserem nebo OEM kupce vyhodnocující DataMax by kupci měli následovat pětikrokový workflow, který komprimuje průměrný 14týdenní evaluační cyklus na 22 dní. Nejprve si vyžádejte zapečetěnou vzorovou jednotku v tarifu vzorkovného 249 USD s plným přístupem k firmwaru; vzorkovné vracíme proti první PO nad 500 jednotek. Za druhé, spusťte 14denní validační cyklus obsahu pokrývající Netflix Dolby Vision, Disney+ HDR10+ a místní vysílání v Dolby Vision, abyste potvrdili, že pokrytí gamutu BT2020 drží napříč streamingovými mastering tabulkami. Za třetí, uzamkněte MOQ na 200 jednotek pro pilotní úroveň a 1 000 jednotek pro roční kontrakt, což otevírá velkoobchodní cenu 1 820 USD oproti vstupnímu tarifu 2 050 USD. Za čtvrté, potvrďte dodací lhůtu 12 týdnů pro standardní SKU a 18 týdnů pro zakázkové firmware loady. Za páté, zapojte naši regionální síť servisních dep přes partnerský portál DataMax a zaregistrujte záruční krytí laserových diodových modulů ještě před první zásilkou. Pro kupce, kteří potřebují rychlejší cestu, níže uvedená tabulka mapuje nejběžnější profily kupců na doporučené vstupní SKU:

Nákup jednotek ve velkém měřítku závisí na třech kontrolních bodech, které většina OEM kupců při první PO přeskakuje. Poučili jsme se o tom tvrdě v našem závodě v Šen-čenu, když zásilka z roku 2024 pro evropského distributora neprošla retestem fotobiologické bezpečnosti IEC 62471, protože driver zeleného laseru se odchýlil o 8 % nad kalibrovaný proud. Toto zamítnutí stálo kupce 11 týdnů doby v přístavu a vynutilo přepracování 3 000 jednotek na naše náklady. Náprava je přímočará, ale vyžaduje, aby kupce požadoval dokumentaci předem, nikoli po připsání zálohy.

Dalším krokem je 30minutový úvodní hovor s naším OEM oddělením; písemnou cenovou nabídku a datum odeslání vzorku vrátíme do dvou pracovních dnů. Kontaktujte tým na request a custom quote nebo si prohlédněte řadu domácích kinosálních projektorů pro SKU skladem.


Stručný referenční kontrolní seznam

Kontext odvětví: kam směřuje kategorie trojitého laseru do roku 2026

Jednotky každého projektoru by měly do skladu kupce dorazit se třemi dokumenty: kalibračním listem vlnových délek po kanálech (červená 638–642 nm, zelená 515–525 nm, modrá 450–455 nm), burn-in logem za 1 000 hodin prokazujícím pokles světelného toku pod 95 % a certifikátem bezpečnosti laseru class-1 dle IEC 62906-1, vydaným ne dříve než 90 dní před odesláním. DataMax tyto tři dokumenty publikuje ve velkoobchodním balíku pro každou jednotku SKU nad 200 kusů a náš QA tým tyto certifikáty na vyžádání znovu vydává pro jakoukoli LCL zásilku, která ve skladu čeká déle než 60 dní před naložením do kontejneru.


V rozhodnutích o OEM sourcingu pro vlastní maloobchodní QA pass je praktickou bodovou kontrolou změřit teplotu chromatičnosti bílého bodu na 6 500 K iluminancnímmetrem Konica Minolta T-10A nebo ekvivalentem. Odchylka nad +/- 200 K od cílové hodnoty v datasheetu indikuje proudovou nevyváženost zeleného kanálu, což je jediná nejčastější terénní porucha, kterou zaznamenáváme v servisním logu DataMax od roku 2023 do roku 2025.

Váš košík
Váš zážitek z této stránky bude lepší, pokud povolíte soubory cookie Zásady používání cookies