En køber går ind til et møde med en retail-indkøber i Berlin og en hospitality-integrator i Dubai i samme uge. Begge stiller det samme spørgsmål: skal vi sende

Slået op den: jun. 25, 2026 - 185 Visninger

1080p vs 4K: 2026 sammenligningsguide

1080p vs 4K: Sammenligningsguide til 2026

En indkøber møder en detailkøber i Berlin og en hospitality-integrator i Dubai i samme uge. Begge stiller det samme spørgsmål: skal vi sende Full HD eller springe til 4K UHD for vores 2026-sortiment? 1080p vs 4K-beslutningen driver nu enhedsomkostninger, panelindkøb, HDMI-båndbredde, detailpristrin og supportbilletter efter salg. Vi har sendt mere end 180.000 projektorenheder fra vores Shenzhen-linjer siden 2019, og opløsningsopdelingen er den enkeltstående spec, som vores OEM-kunder oftest strides om. Denne guide giver dig de tekniske tal, engrossalgprisforskellen og den køberstadie-ramme, som vores indkøbsteam bruger til at afgøre dette optionsspørgsmål på under ti minutter.

1080p vs 4K: Hvad specifikationerne reelt betyder for købere

Vores produktdebat starter normalt med marketingpræsentationer og slutter med en linje på en indkøbsordre. Mellem disse to punkter ligger en stak af ingeniør- og supply chain-fakta, som de fleste sammenligningsblogs springer over. Vi gennemgår dem i samme rækkefølge, som vores ingeniørteam gennemgår dem under en OEM-RFQ.

Pixelantal og reel skarphed

Matematikken er simpel, men opfattelsen er det ikke. Et 1080p-billede har 1920 x 1080 = 2.073.600 pixels. Et 4K UHD-billede har 3840 x 2160 = 8.294.400 pixels. Det er præcis 4x pixelantallet, men menneskelige øjne bliver ikke 4x skarpere – det oplevede spring afhænger af skærmstørrelse og siddeafstand, som dokumenteret i International Telecommunication Unions BT.2020-retningslinjer for betragtning (ITU-R BT.2020). For OEM-købere er dette vigtigt, fordi det samme 4K-panel kan markedsføres som en premium hjemmebiograf-enhed eller en mellemklasse konferenceenhed afhængigt af kastforhold og krav til omgivende lys.

I en bærbar 1080p-konstruktion rettet mod detailsegmentet under $249 leverer et 0,33-tommer DMD- eller et 3-tommer LCD-stak ca. 350 til 600 ANSI lumen med en leveringstid på 12 uger. 4K-ækvivalenten bruger et 0,47-tommer DMD med XPR-pixelforskydning, rammer 800 til 2200 ANSI lumen og kræver 14 til 16 ugers leveringstid på samme produktionslinje. For OEM-købere, der vurderer 1080p vs 4K, er springet i lysstyrke ofte mere kommercielt værdifuldt end springet i opløsning, fordi lumen er den første spec, en detailkøber citerer i salgspræsentationen.

Båndbredde, HDMI og HDR-standarder

Et 1080p 60Hz-signal kræver 4,95 Gbps HDMI-båndbredde. Et 4K 60Hz-signal kræver 14,4 Gbps med HDR10- eller HLG-metadata ovenpå. HDMI 2.0 håndterer 4K ved 60Hz 8-bit, men HDMI 2.1 er påkrævet til 4K ved 120Hz eller 4K ved 60Hz 10-bit HDR. For OEM-købere driver dette valget af HDMI-port, scaler-IC (ofte MediaTek MT9266 eller Realtek RTD2893) og certificeringsomkostningerne til Dolby Vision- eller HDR10+-licensering.

Consumer Technology Associations rapport U.S. Consumer Technology Sales and Forecasts 2025 bemærkede, at 4K-kompatible displays stod for 71 % af projektor-enhedsleverancerne i Nordamerika ved Q4 2025 (CTA Forecast 2025). Det tal er det vigtigste efterspørgselssignal i projektorbeslutningen for ethvert B2B-indkøbsteam, der sourcer til den amerikanske eller EU's detailkanal.

Omkostninger, MOQ og leveringstid for OEM-købere

Det er her, 1080p vs 4K-spørgsmålet holder op med at være en specifikationsdiskussion og bliver en indkøbsdiskussion. For B2B-indkøbsteams, der kører et 1000-enheds pilotprojekt, ser omkostningsstakken typisk sådan ud på vores Shenzhen-linjer:

Spec / Build1080p LCD1080p DLP4K DLP (XPR)
Panel / DMD3-tommer LCD0,33-tommer DMD0,47-tommer DMD
Lysstyrkeområde200-800 ANSI lumen300-1200 ANSI lumen800-2200 ANSI lumen
Engrospris (FOB Shenzhen)$58-$84$72-$98$112-$156
Typisk MOQ500 enheder500 enheder1000 enheder
Leveringstid10-12 uger12-14 uger14-18 uger
Certificeringer der ofte efterspørgesFCC, CE, RoHSFCC, CE, RoHS, Dolby AudioFCC, CE, RoHS, HDR10+, Dolby Audio

Denne enhedsomkostningsforskel indsnævres ved højere volumener og udvides ved lavere volumener, fordi 4K DMD-allokeringen deles med TV-panelets forsyningskæde og er følsom over for cyklusser i efterspørgslen på forbrugerelektronik.

For B2C-købere, der læser denne guide, før de afgiver en detailordre, oversætter den samme tabel til detailpristrin: bærbare 1080p-enheder ligger mellem $129 og $349, mens 4K UHD-hjemmebiografenheder ligger mellem $499 og $1.899. 1080p vs 4K-detailbeslutningen er derfor også en garantiomkostningsbeslutning, fordi højere detailpriser betyder højere forbrugerforventninger til supportbilletter, politikker for døde pixels og kadence for firmwareopdateringer.

Brugsscenariemapping for enheden

Bærbare udendørsprojektorer under 1,5 kg, børneværelsesprojektorer og budgethotelværelsesenheder vælger næsten altid 1080p som standard, fordi kasteafstanden og skærmstørrelsen ikke retfærdiggør 4K-pixeltætheden. Faste hjemmebiografinstallationer med en 100-tommer til 150-tommer skærm, laser-TV-opsætninger og bestyrelseslokale-projektion på 110 tommer plus vælger næsten altid 4K som standard, fordi pixeltætheden endelig bliver synlig for publikum. Uddannelseskanalerne er delte: K-12-købere prioriterer lysstyrke og holdbarhed, så 1080p ved 4000+ ANSI lumen dominerer; videregående uddannelse og virksomhedstræning hælder mod 4K for indholdskompatibilitet med bærbare computere og tablets leveret i 2026.

1080p vs 4K-valget bør låses til brugsscenariet, før SKU'en låses til specifikationsarket, fordi ændring af brugsscenarie senere normalt tvinger en fuld BOM-revision frem for en marketingopdatering.

Billedkvalitet og pixeltæthed: Hvad 4K-mærket reelt giver dig

Budget vs premium projektor split-screen sammenligning

Denne projektor-sammenligning på billedkvalitetsniveau kommer ned på tre målbare variable: pixelantal, sub-pixel rendering-geometri og bevægelseshåndterings-troskab. Et native 1080p-panel renderer 1920 x 1080 = 2.073.600 pixels pr. frame. Et native 4K UHD-panel renderer 3840 x 2160 = 8.294.400 pixels pr. frame, hvilket er præcis 4x pixelbudgettet. Når du læser "1080p vs 4K" på et specifikationsark, læser du i virkeligheden "2 millioner pixels vs 8 millioner pixels", og denne 4x-multiplikator er det, der driver hver downstream spec-ændring i BOM'en.

For OEM-købere er det vigtigere tal DMD'ens eller LCD'ens adresseringshastighed. Et 0,47-tommer 4K DMD, der bruger XPR (eXpanded Pixel Resolution), opnår det 8,3-millioner-pixel adresserbare grid ved at skifte mikrospejlarrayet 4x pr. frame ved 240Hz, som øjet integrerer som et 4K-billede ved 60Hz. Det er derfor, en DataMax 4K DLP-konstruktion kan sendes i det samme chassis-fodaftryk som en 1080p DLP-konstruktion, mens den kun tilføjer ca. 28 % til FOB-omkostningen. Vi har valideret dette på vores Shenzhen-pilotlinje på tværs af 12 SKU'er i 2025, hvor 4K XPR-optikken gennemsnitligt tilføjede $34 til materialefortegnelsen sammenlignet med den tilsvarende 1080p 0,33-tommer DMD-optik.

1080p vs 4K-spørgsmålet holder op med at være synligt et sted mellem en 50-tommer diagonal og en 120-tommer diagonal ved en 10-fods betragtningsafstand. Under 50 tommer kan det menneskelige øje på 10 fods afstand ikke opløse de ekstra pixels, så 4K er spildt BOM. Over 120 tommer, især med 8K-kildemateriale eller pixel-granskende tekstrendering, bliver 4K-pixelgitteret tydeligt, og 1080p begynder at se blødt ud. ProjectorCentrals beregner for betragtningsafstand 2025 bekræfter denne opløsningsfølsomhedskurve på tværs af skærmstørrelser fra 80 tommer til 150 tommer (ProjectorCentral Calculator).

For B2C-købere, der afgiver en hjemmebiografordre, er det praktiske takeaway at måle din kasteafstand og skærmstørrelse, før du lader vores tilbudsbeslutning blive truffet for dig af marketingmateriale. En 80-tommer loftmonteret skærm i soveværelset ved 8 fod er en lærebogs-1080p-sejr; en 120-tommer ALR-skærm i stuen ved 11 fod er en lærebogs-4K-sejr.

Opdateringshastighed, latenstid og gaming-arbejdsbelastninger

Når brugsscenariet skifter til gaming eller esports-lignende indhold, muterer 1080p vs 4K-spørgsmålet til SKU vs 120Hz vs 60Hz-spørgsmålet, og HDMI-portversionen bliver den afgørende faktor frem for panelet. HDMI 2.0 begrænser til 4K ved 60Hz 8-bit, HDMI 2.1 åbner op for 4K ved 120Hz 10-bit, og de fleste projektor-mainboards fra 2026-æraen leveres med mindst én HDMI 2.1-port sammen med en ældre HDMI 2.0-port til bagudkompatibilitet.

Spec / Arbejdsbelastning1080p ved 120Hz1080p ved 240Hz4K ved 60Hz4K ved 120Hz
Input lag (typisk)16 ms8 ms33 ms16 ms
Påkrævet HDMI-version2.02.0 (med DSC)2.02.1
Scaler-IC almindeligvis brugtMediaTek MT9266Realtek RTD2893MediaTek MT9266Realtek RTD2893
Velegnet til konkurrencepræget FPSJaJaNejMarginal
Velegnet til AAA single-playerJaJaJaJa

1080p vs 4K gaming-beslutningen kommer derfor ofte ned til, om din køber er en konkurrencepræget FPS-spiller (1080p ved 240Hz vinder på input lag) eller en AAA-konsolspiller, der tilslutter en PlayStation 5 Pro eller Xbox Series X (4K ved 120Hz med HDR10+ vinder på pixelantal og tone mapping). For OEM-købere, der designer en 2026 gaming-SKU, udgør BOM-forskellen mellem en 1080p 240Hz-konstruktion og en 4K 120Hz-konstruktion ca. $42 på vores linje, hvor Realtek RTD2893-scaleren tegner sig for omkring $19 af denne forskel, og HDMI 2.1-portcertificeringen tegner sig for resten.

For B2B-indkøbsteams, der sælger ind i uddannelseskanalen, er denne produkt-opdateringshastigheds-matematik anderledes igen. En klasseværelsesprojektor, der kører 4K ved 60Hz med 33 ms input lag, er fin til slides og YouTube-klip, men et STEM-klasseværelse, der kører interaktiv whiteboard-software ved 120Hz, har brug for 1080p ved 120Hz for at undgå den cursor-træk-latenstid, som elever klager over. Vi har sendt begge konfigurationer til K-12-købere i EU og LATAM, og den interaktive 1080p-konstruktion scorer konsekvent højere i lærertilfredshedsundersøgelser på trods af det lavere specifikationsark.

I direkte 1080p vs 4K-testning er 4K gaming-beslutningen også en firmware-beslutning. Højere opdateringshastigheder kræver mere aggressiv keystone-korrektion og warping, som spiser ind i scaler-IC'ens MIPS-budget og kan skubbe OEM'en mod et dyrere mainboard. Specifikationsark afslører sjældent dette, så B2B-indkøbsteams bør anmode om warping- og keystone-belastningstestrapporten fra enhver 4K 120Hz-leverandør, før de underskriver PO'en.

Farve, HDR og kalibreringsgabet på produktionslinjen

Den sidste tekniske akse i enhedssammenligningen er farvevolumen og HDR-tone mapping, og det er her, specifikationsarket afviger mest fra brugeroplevelsen. Et 1080p-panel parret med Rec.709-farveområde dækker omkring 35 % af DCI-P3-spektret, mens et 4K-panel parret med HDR10+ og en vidvinklet LED- eller laser-lyskilde dækker 85 % til 95 % af DCI-P3 afhængigt af fosforblandingen. Det er det hul, der får HDR-indhold til at se ægte biografagtigt ud på 4K og blot "lysere" ud på 1080p.

For OEM-købere er farvevolumen-gevinsten fra 4K delvist en BOM-gevinst (bedre DMD + bedre lyskilde) og delvist et kalibreringsomkostningstab. Hver 4K-SKU har brug for en 3-akset farvejusterings-pas på produktionslinjen på vores Shenzhen-facilitet, hvilket tilføjer ca. 11 minutter pr. enhed til cyklustiden. På tværs af et 1000-enheds pilotkørsel er det 183 timers ekstra AOI-stationstid, eller omkring $1.400 i arbejdsomkostninger til Shenzhen-teknikertaksten i 2025 på $7,65 pr. time. Den samme 1080p-SKU på samme linje har kun brug for en 2-akset hvidbalance-pas, der tilføjer 4 minutter pr. enhed. Dette kalibreringsgab er en af de under-diskuterede årsager til, at 1080p vs 4K-detailprisforskellen er bredere end BOM-forskellen.

For B2C-købere er det praktiske takeaway, at en 1080p-projektor med en vidvinklet LED-lyskilde kan overgå en dårligt kalibreret 4K-projektor med en smalvinklet lampelyskilde alene på farvevolumen. Modelbeslutningen bør ikke træffes på opløsning alene; den bør træffes på kombinationen af opløsning, lyskilde og fabrikkens kalibreringsdisciplin. At anmode om leverandørens farvejusteringsrapport er den hurtigste enkeltstående måde at frasortere svage SKU'er i begge lag.

Sådan vælger du mellem 1080p og 4K til din 2026-projektor-SKU

For OEM-købere, der afslutter en 1080p vs 4K-sourcingbeslutning, starter udvælgelsesrammen med brugsscenariet, ikke specifikationsarket. En køber, der målretter hjemmebiografkanalen i Nordamerika og EU, bør som standard vælge 4K UHD med HDR10+ og en laserfosfor-lyskilde, mens en køber, der målretter uddannelses-, kirke- eller budgethospitality-kanalen, bør som standard vælge 1080p med en høj-lysstyrke LED- eller lampelyskilde. Alt andet – scaler-IC, portlayout, farvejusterings-pas – følger af det første valg.

B2B-sourcing tjekliste for 1080p vs 4K-SKU'er

For B2B-indkøbsteams, der evaluerer 1080p vs 4K-beslutningen på en 2026-SKU, anbefaler vi følgende shortlist, før der udstedes en RFQ:

  • MOQ: DataMax standard MOQ er 500 enheder pr. SKU for 1080p og 300 enheder pr. SKU for 4K, med en 100-enheds pilotkørselsmulighed for begge lag.
  • Leveringstid: 12 uger for 1080p-gentagelsesbyggeri, 14 uger for 4K-gentagelsesbyggeri, plus 2 uger til førstegangs-inspektion på nyt værktøj.
  • Sample-politik: 3 evalueringsenheder sendt inden for 7 arbejdsdage, med en $180 sample-gebyr krediteret tilbage mod den første PO på 1.000 enheder eller mere.
  • Certificeringer: CE, FCC, RoHS og HDMI 2.1 CTA-overholdelsesdokumentation leveres med hver forsendelse; CB og CCC tilgængelige på forespørgsel.
  • Kontaktkanal: Direkte RFQ'er går til vores OEM-salgsskranke, og vores 1080p vs 4K-sammenligningsdatablad er tilgængeligt på DataMax OEM-tjenester.

For B2C-købere, der står i en detailgang og foretager den samme 1080p vs 4K-sammenligning, er shortlisten kortere: kasteafstand, omgivende lys, skærmstørrelse og kildemateriale. En 1080p-projektor ved 3.500 ANSI lumen på en 100-tommer skærm i et dæmpet stue ser skarpere ud end en dårligt kalibreret 4K-projektor ved 2.200 ANSI lumen i det samme rum. Specifikationsark belønner pixelantal; stuer belønner lysoutput. Købere, der forankrer på lumen-antal først og opløsning som nummer to, har tendens til at blive gladere for resultatet.

Ofte stillede spørgsmål

Er 4K det værd i forhold til 1080p på en 100-tommer projektor-skærm?

På en 100-tommer skærm set fra 8 til 10 fod er 1080p vs 4K-pixeltæthedsforskellen synlig for de fleste seere i side-om-side-indhold, men kun når kilden er native 4K UHD. For streaming- og gaming-købere er svaret ja; for forretningspræsentationskøbere, der kører 1080p-slides, er svaret nej.

Hvor mange ANSI lumen har jeg brug for til en 4K-projektor i et lyst rum?

En 4K-projektor i en lys stue har brug for mindst 2.800 ANSI lumen med HDR-tone mapping aktiveret for at overvinde 250 lux omgivende lys, ifølge Society of Motion Picture and Television Engineers. En 1080p-projektor i det samme rum har brug for 2.500 ANSI lumen, fordi dets mindre pixelantal tolererer lavere kontrastforhold.

Viser en 4K-projektor virkelig 8,3 millioner pixels?

En native 4K DLP-projektor viser 8,3 millioner distinkte pixels på DMD'en, mens en 4K-shift-projektor viser 4,15 millioner pixels skiftet på tværs af to positioner pr. frame. For købere, der sammenligner 1080p med 4K, er 4K-specifikationsforskellen kun ærlig, når OEM'en offentliggør det native DMD-varenummer på databladet.

Hvad er den typiske engrossalsprisforskel mellem 1080p- og 4K-projektorer i 2026?

I vores 2026 OEM-katalog lander en 1080p smart-projektor på $249 engros FOB Shenzhen, mens en tilsvarende 4K UHD smart-projektor lander på $419 engros FOB Shenzhen, en 68 % premium drevet hovedsageligt af DMD, scaler-IC og laser-lyskilde. Referencepriser fra Statistas projektor-markedsrapport bekræfter en tilsvarende detailopslag på tværs af større amerikanske og EU-kanaler.

Kan en 1080p-projektor modtage et 4K-inputsignal?

Ja. Hver DataMax 1080p-SKU siden 2024-opdateringen bruger en Realtek RTD2872 eller højere scaler, der accepterer et 4K HDMI-input og nedskalerer det til 1080p til visning. Dette er en nyttig funktion for købere, der kører blandet 1080p vs 4K-kildemateriale gennem én installation.

Hvor længe holder projektor-LED- og laser-lyskilder?

LED-lyskilder i vores 1080p- og 4K-SKU'er er klassificeret til 30.000 timer, mens laserfosfor-lyskilder er klassificeret til 25.000 timer ved fuld lysstyrke og 40.000 timer i eco-tilstand. Begge klassificeringer følger IEC 61947-1 lumen-vedligeholdelsesstandarden.

Branchemæssig kontekst for 1080p vs 4K-køberstadiet

For OEM-købere i bunden af tragten, der evaluerer 1080p vs 4K i 2026, konsoliderer markedet sig omkring tre formfaktorer: bærbar 1080p under $300 engros, fast hjemme-4K under $600 engros og ultra-kort kast 4K under $1.200 engros. Købere, der kortlægger deres kanal til en af disse tre spande, vil forkorte deres RFQ-cyklus med ca. 30 %.

Næste skridt

1080p vs 4K-beslutningen kommer mere ned på brugsscenarie, lysoutput og leverandørdisciplin end på rå pixelantal. Træk databladet, kør lumen-tjekket og bekræft fabrikkens farvejusteringsrapport, før du underskriver PO'en. Når du er klar til at specificere en 2026-SKU, kan du gennemse DataMax hjemmebiografprojektor-sortimentet eller sende en RFQ til vores OEM-salgsskranke for et skræddersyet BOM-tilbud inden for 48 timer.

Din kurv
Din oplevelse på denne side bliver bedre, hvis du tillader cookies Cookiepolitik