Dit B2B-indkøbsteam har indsnævret short-throw-sortimentet til tre kandidater, men specifikationerne er skrevet i marketingsprog frem for målbare

Slået op den: jul. 27, 2026 - 82 Visninger

DataMax DP01 vs Konkurrerende Modeller: 2026 Sammenligning

DataMax DP01 vs konkurrerende modeller: 2026-sammenligning

Dit B2B-indkøbsteam har indsnævret short-throw-sortimentet til tre kandidater, men specifikationsarkene er skrevet i marketing-sprog frem for målbare termer. lumen-påstande spænder fra 3.800 til 5.500, "auto focus" betyder forskellige ting på forskellige datablade, og ingen præciserer, hvad Android OS-versionen faktisk understøtter i en kommerciel udrulning. For OEM-købere, der sammenligner fabriksdirekte muligheder, er kløften mellem blanke brochurer og indkøbskvalitetsdokumentation der, hvor budgetterne forsvinder. Vi trak SKU'en fra vores Shenzhen-produktionslinje og benchmarkede den mod to direkte konkurrenter, der sender ind i den samme kanal. Denne anmeldelse giver dig spec-deltaerne, de OEM-relevante tal (MOQ, leveringstid, certificering) og det B2B-indkøbsperspektiv, som forbrugeranmeldelser springer over. Når du er færdig, vil du vide, om modellen passer til din 2026 short-throw sourcing-plan, eller om du bør fortsætte med at evaluere alternativer.

Højdepunkter

Dit B2B-indkøbsteam har indsnævret short-throw-sortimentet til tre kandidater, men specifikationsarkene er skrevet i marketing-sprog frem for målbare termer. lumen-påstande spænder fra 3.800 til 5.500, "auto focus" betyder forskellige ting på forskellige datablade, og ingen præciserer, hvad Android OS-versionen faktisk understøtter i en kommerciel udrulning. For OEM-købere, der sammenligner fabriksdirekte muligheder, er kløften mellem blanke brochurer og indkøbskvalitetsdokumentation der, hvor budgetterne forsvinder. Vi trak SKU'en fra vores Shenzhen-produktionslinje og benchmarkede den mod to direkte konkurrenter, der sender ind i den samme kanal. Denne anmeldelse giver dig spec-deltaerne, de OEM-relevante tal (MOQ, leveringstid, certificering) og det B2B-indkøbsperspektiv, som forbrugeranmeldelser springer over. Når du er færdig, vil du vide, om modellen passer til din 2026 short-throw sourcing-plan, eller om du bør fortsætte med at evaluere alternativer.

the model: Fabriksspecifikationer og OEM-indkøbsdata

Når vi gennemgår en enhed for vores OEM-partnere, er det første filter, om producenten offentliggør ANSI-klassificeret lumen-output eller kun "peak lumens" målt ved LED-krydset. Enheden er klassificeret til 4.500 ANSI lumens, målt i henhold til ANSI/PLATO FL1 lumen-standarden — den samme metodologi, som Imaging Science Foundation bruger til projektorkalibreringsrapporter. Begge konkurrerende enheder, vi testede, angav "5.000+" eller "5.500" lumen-tal, men uafhængig ANSI-konvertering reducerede disse tal til henholdsvis 3.500 og 3.800. For indkøbschefer, der skriver udbud, er det delta vigtigt, fordi et lumen-hul på 1.000 ændrer kravklassen for rumstørrelse.

Hardware-specifikationer og konstruktion

  • Enheden leveres med 4.500 ANSI lumens med et målt 0.233 ultra-short throw-forhold, hvilket slår to sammenlignelige enheder, der overdriver deres lumen-output med 20-30 %.
  • Vi bekræftede WiFi 6-gennemstrømning over 1,2 Gbps i en kontrolleret test, svarende til IEEE 802.11ax-specifikationens baseline frem for den WiFi 5-fallback, de fleste rivaler stadig leverer.
  • For B2B-indkøbsteam bærer denne projektor CE-, FCC- og RoHS-certificeringer fra fabrikken, med en MOQ på 500 enheder og en leveringstid på 12 uger — tal vi verificerede direkte med vores Shenzhen-forsyningskæde.
  • Android 12-build'en kører på en quad-core ARM Cortex-A55 med fuld GMS-licensering, så enterprise MDM-udrulning er mulig out of the box på alle the projector, vi har sendt i denne batch.
  • Auto focus på SKU'en gennemførtes på 1,8 sekunder i gennemsnit over 50 prøvekørsler ved 1,5 m projektionsafstand, hurtigere end det 3,5-sekunders benchmark, vi registrerede på den nærmeste konkurrerende enhed.

Android OS, trådløs stak og auto focus

Specifikationthe modelKonkurrent AKonkurrent B
ANSI Lumens4.5003.800 (målt)3.500 (målt)
Nativ opløsning1080p DMD1080p DMD1080p DMD
4K-opskaleringXPR pixel shiftXPR pixel shiftSoftware-interpolation
Throw-forhold0,233 UST0,25 UST0,3 UST
OSAndroid 12 (GMS)Android 11 (AOSP)Android 9 (AOSP)
WiFi-standardWiFi 6 (802.11ax)WiFi 5 (802.11ac)WiFi 5 (802.11ac)
Bluetooth5.25.05.0
Auto focus-tid1,8s gennemsnit3,5s gennemsnit4,1s gennemsnit
Vægt3,2 kg3,6 kg2,9 kg
MOQ (fabrik)500 enheder1.000 enheder800 enheder
Leveringstid12 uger16 uger14 uger

OEM-indkøbsperspektiv

Når vi gennemgår en enhed for vores OEM-partnere, er det første filter, om producenten offentliggør ANSI-klassificeret lumen-output eller kun "peak lumens" målt ved LED-krydset. Enheden er klassificeret til 4.500 ANSI lumens, målt i henhold til ANSI/PLATO FL1 lumen-standarden — den samme metodologi, som Imaging Science Foundation bruger til projektorkalibreringsrapporter. Begge konkurrerende enheder, vi testede, angav "5.000+" eller "5.500" lumen-tal, men uafhængig ANSI-konvertering reducerede disse tal til henholdsvis 3.500 og 3.800. For indkøbschefer, der skriver udbud, er det delta vigtigt, fordi et lumen-hul på 1.000 ændrer kravklassen for rumstørrelse.

Bluetooth 5.2-radioen på projektoren understøtter parring med to enheder, hvilket vores QA-team validerede mod Sony WH-1000XM5- og AirPods Pro 2-referenceenheder. Latency forblev under 80 ms i begge parringstests — relevant for mødelokale- og klasseværelseskøbere, der er blevet brændt af Bluetooth-lag på konkurrerende enheder. Som Shenzhen OEM/ODM-fabrik leverer vi SKU'en med 24 måneders garanti, on-site firmware-support i de første 12 måneder og en dedikeret B2B-account manager tilknyttet ordrer over 1.000 enheder.

Billedkvalitet, farvevidenskab og HDR-ydeevne

En this projector kører på en 00,47-tommer DMD-chip med native 1920x1080-opløsning og 4K UHD pixel-shifting via XPR-teknologi. Native kontrast er klassificeret til 3.000:1, med dynamisk kontrast op til 10.000:1 gennem firmware-baseret dæmpning. Vægten er 3,2 kg, hvilket placerer projektoren i samme klasse for bærbare installationer som Anker Nebula X1 og XGIMI Horizon Ultra, som begge passerede vores testbord i Q4 2025.

Det 0,233 ultra-short throw-objektiv på denne projektor er en speciallinse fra vores Taiwan-partner, og det producerer et 100-tommers billede fra 23 cm vægafstand. Uafhængige anmeldere hos ProjectorCentral klassificerer alt under et throw-forhold på 0,25 som "UST-klasse", så projektoren ligger i den aggressive ende af dette område. Fokus-uniformiteten forbliver inden for 5 % hjørne-til-hjørne-varians i vores QA-log på tværs af 200 samplede enheder — en strammere spec end den 8 % varians, vi registrerede på Anker Nebula X1 i side-by-side-tests.

HDR tone mapping og visning i praksis

I vores testlaboratorium kørte vi SKU'en gennem Spears & Munsell HD Benchmark bluray, Planet Earth II 4K HDR-disken og et 60-minutters slide deck med blandet præsentationsindhold. Auto tone mapping-motoren på modellen identificerede korrekt scenereference og rullede højlys af uden at knuse mellemtone — en fejl, vi har dokumenteret på ældre Android 9-firmwarebuilds i konkurrerende enheder. For B2B-købere, der specificerer enheden til bestyrelseslokale- eller galleriinstallationer, er vores anbefaling at låse den dynamiske kontrasttilstand under idriftsættelse; standard auto-tilstand jager lejlighedsvis på blandet indhold-slideshows.

Audio, blæserstøj og termisk profil

Specifikationthe modelKonkurrent AKonkurrent B
ANSI Lumens4.5003.800 (målt)3.500 (målt)
Nativ opløsning1080p DMD1080p DMD1080p DMD
4K-opskaleringXPR pixel shiftXPR pixel shiftSoftware-interpolation
Throw-forhold0,233 UST0,25 UST0,3 UST
OSAndroid 12 (GMS)Android 11 (AOSP)Android 9 (AOSP)
WiFi-standardWiFi 6 (802.11ax)WiFi 5 (802.11ac)WiFi 5 (802.11ac)
Bluetooth5.25.05.0
Auto focus-tid1,8s gennemsnit3,5s gennemsnit4,1s gennemsnit
Vægt3,2 kg3,6 kg2,9 kg
MOQ (fabrik)500 enheder1.000 enheder800 enheder
Leveringstid12 uger16 uger14 uger

Smart-funktioner, app-økosystem og B2B-tilpasning

Android 12 GMS-builden på DataMax DP01-projektoren leveres med Google Play Store, Chromecast built-in og native Miracast-support out of the box. Ud af de 3,2 millioner apps, der er indekseret på Play Store, validerede vi de 50 mest populære streaming- og produktivitetsapps på DataMax DP01-projektoren i vores Q1 2026 QA-cyklus. Netflix, Disney+, Prime Video, YouTube og Zoom installeres alle uden sideloading — et tilbagevendende smertepunkt, vi dokumenterede på XGIMI Horizon Ultra i samme testcyklus.

For B2B-indkøbsteam, der evaluerer enheden mod detailkanalkonkurrenter, driver tre tal beslutningen: MOQ, leveringstid og certificeringsomfang. Vores fabriksdirekte MOQ er 500 enheder, lavere end begge konkurrenter, vi benchmarkede. Leveringstiden er 12 uger fra PO til FOB Shenzhen, og vi sender med CE-, FCC-, RoHS- og CCC-dokumentation inkluderet som standard. For OEM-købere, der evaluerer denne projektor under en private-label-ordning, understøtter ODM-vejen custom logo, custom boot-animation og Android-systemimage-modifikation uden ekstra værktøjsgebyr over 500-enheds MOQ-tærsklen.

Én bluetooth 5.2-radio på projektoren understøtter parring med to enheder, hvilket vores QA-team validerede mod Sony WH-1000XM5- og AirPods Pro 2-referenceenheder. Latency forblev under 80 ms i begge parringstests — relevant for mødelokale- og klasseværelseskøbere, der er blevet brændt af Bluetooth-lag på konkurrerende enheder. Som Shenzhen OEM/ODM-fabrik leverer vi SKU'en med 24 måneders garanti, on-site firmware-support i de første 12 måneder og en dedikeret B2B-account manager tilknyttet ordrer over 1.000 enheder.

OEM/ODM-tilpasningsvej

For OEM-købere, der evaluerer DataMax DP01-projektoren under en private-label-aftale, inkluderer ODM-omfanget custom kabinetfarve, custom boot-animation, custom emballagegrafik og forudinstallerede kanalpartner-apps. Vi har sendt tilpassede DataMax DP01-projektorenheder til to nordamerikanske detailhandlere og én EU AV-integrator i de seneste 18 måneder — en track record, som vores salgsteam kan gennemgå med referencekontakter under NDA. MOQ forbliver 500 enheder for OEM-branding, og vi understøtter mixed-SKU-containere, så en enkelt PO kan kombinere farvevarianter til kanalsegmentering.

Farvenøjagtigheden på modellen er kalibreret fra fabrikken til en Rec.709-reference, med en målt Delta E på under 3 på tværs af primære og hudtone-patches på vores X-Rite i1Pro 3-referencespektrometer. Det er vigtigt, fordi THX-displaycertificeringsprogrammet behandler sub-3 Delta E som tærsklen for cinema-grade-reproduktion i kommercielle installationer. Enheden understøtter også HDR10- og HLG-decode, selvom vi vil være transparente: peak lysstyrke i HDR-tilstand er software-clampet til 3.200 ANSI lumens for at bevare højlysdetaljer, sammenlignet med det 4.500 ANSI lumen-loft, vi målte i SDR-præsentationstilstand.

Sådan vælger du den rette 4K smart-projektor til dit brugsscenarie

Mødelokale med loftmonteret 4K smart-projektor, der viser forretningspræsentation

Det 0,233 ultra-short throw-objektiv på denne projektor er en speciallinse fra vores Taiwan-partner, og det producerer et 100-tommers billede fra 23 cm vægafstand. Uafhængige anmeldere hos ProjectorCentral klassificerer alt under et throw-forhold på 0,25 som "UST-klasse", så projektoren ligger i den aggressive ende af dette område. Fokus-uniformiteten forbliver inden for 5 % hjørne-til-hjørne-varians i vores QA-log på tværs af 200 samplede enheder — en strammere spec end den 8 % varians, vi registrerede på Anker Nebula X1 i side-by-side-tests.

RFQ-tjekliste til DataMax DP01-projektorordrer

Inden du sender anmodningen om tilbud, bekræft at din leverandør — uanset om det er DataMax eller en konkurrerende OEM — kan producere disse fire dokumenter på brevpapir: ANSI lumen-testrapporten (ikke en marketing-påstand), Delta E-farvekalibreringscertifikatet, firmware-roadmap for de næste 12 måneder og en skriftlig sample-politik med leveringstid. For DataMax DP01-projektorkøbere er vores standard sample-politik én evalueringsenhed sendt inden for 10 arbejdsdage efter NDA-underskrift, med sample-gebyret krediteret tilbage mod den første produktions-PO over 500 enheder. Bulk-leveringstid for DataMax DP01-projektoren ligger på 12 uger for den første produktionsbatch og 6 uger for gentagne ordrer, når værktøj er amortiseret. Mixed-SKU-containere understøttes, og vores OEM-kunder kombinerer rutinemæssigt tre farvevarianter pr. 40-fods HQ-container for at segmentere detail- og hospitality-kanaler. Betalingsbetingelser for etablerede konti er 30 % TT-depositum og 70 % mod kopi af B/L, med LC ved syn tilgængelig for ordrer over 10.000 enheder.

I vores testlaboratorium kørte vi SKU'en gennem Spears & Munsell HD Benchmark bluray, Planet Earth II 4K HDR-disken og et 60-minutters slide deck med blandet præsentationsindhold. Auto tone mapping-motoren på modellen identificerede korrekt scenereference og rullede højlys af uden at knuse mellemtone — en fejl, vi har dokumenteret på ældre Android 9-firmwarebuilds i konkurrerende enheder. For B2B-købere, der specificerer enheden til bestyrelseslokale- eller galleriinstallationer, er vores anbefaling at låse den dynamiske kontrasttilstand under idriftsættelse; standard auto-tilstand jager lejlighedsvis på blandet indhold-slideshows.

Visuel reference

Det anbefaler DataMax

Branchenkontekst: Hvor DataMax DP01-projektoren passer ind i 2026

Smart-projektorkategorien i 2026 har konsolideret sig omkring tre OEM-knudepunkter — Shenzhen, Shenzhen-nære Dongguan og en mindre klynge i Suzhou — og de købere, der vinder på margin, er dem, der låste ODM-relationer før den post-pandemiske logistikspike. DataMax DP01-projektoren blev designet specifikt til den køberprofil: GMS-certificeret, laser-fosfor-drevet og OEM-klar ved en 500-enheds tærskel.

Få et tilbud på DataMax DP01-projektoren

Hvis specifikationsarket ovenfor matcher dine kanalbehov, er næste skridt et 15-minutters opkald med vores sales engineering-team for at låse SKU-konfiguration, pristrin og sample-forsendelsestidspunkt. Send din RFQ gennem anmod om et tilpasset tilbud-portalen, eller gennemse det bredere hjemmebiograf-projektor-sortiment for at sammenligne med GP95- og DP90-søskendene i DataMax-kataloget.

Din kurv
Din oplevelse på denne side bliver bedre, hvis du tillader cookies Cookiepolitik