B2B-hankintatiimisi on karsinut lyhyen heittokannan valikoiman kolmeen ehdokkaaseen, mutta tekniset tiedot on kirjoitettu markkinointikielellä mitattavien ominaisuuksien sijaan

Julkaistu: 27.07.2026 - 61 Katselukerrat

DataMax DP01 vs kilpailevat mallit: 2026 vertailu

DataMax DP01 vs kilpailevat mallit: vuoden 2026 vertailu

B2B-hankintatiimisi on kaventanut lyhyen heijastusetäisyyden valikoiman kolmeen ehdokkaaseen, mutta tekniset tiedot on kirjoitettu markkinointikielellä mitattavien termien sijaan. Lumenit-lupaukset vaihtelevat 3 800:sta 5 500:aan, "automaattitarkennus" tarkoittaa eri asioita eri datalehdillä, eikä kukaan selvennä, mitä Android-käyttöjärjestelmän versio oikeasti tukee kaupallisessa käyttöönotossa. OEM-ostajille, jotka vertailevat suoraan tehtaalta tulevia vaihtoehtoja, kuilu kiiltävien esitteiden ja hankintatason dokumentaation välillä on se paikka, jossa budjetit katoavat. otimme SKU:n Shenzhenin tuotantolinjaltamme ja vertasimme sitä kahta suoraa kilpailijaa vastaan, jotka toimittavat samaan kanavaan. Tämä arvio antaa sinulle tekniset erot, OEM:lle olennaiset luvut (MOQ, toimitusaika, sertifiointi) ja B2B-hankintanäkökulman, jonka kuluttaja-arvostelut ohittavat. Loppuun mennessä tiedät, sopiiko malli vuoden 2026 lyhyen heijastusetäisyyden hankintasuunnitelmaasi vai pitäisikö sinun jatkaa vaihtoehtojen arviointia.

Kohokohdat

B2B-hankintatiimisi on kaventanut lyhyen heijastusetäisyyden valikoiman kolmeen ehdokkaaseen, mutta tekniset tiedot on kirjoitettu markkinointikielellä mitattavien termien sijaan. Lumenit-lupaukset vaihtelevat 3 800:sta 5 500:aan, "automaattitarkennus" tarkoittaa eri asioita eri datalehdillä, eikä kukaan selvennä, mitä Android-käyttöjärjestelmän versio oikeasti tukee kaupallisessa käyttöönotossa. OEM-ostajille, jotka vertailevat suoraan tehtaalta tulevia vaihtoehtoja, kuilu kiiltävien esitteiden ja hankintatason dokumentaation välillä on se paikka, jossa budjetit katoavat. otimme SKU:n Shenzhenin tuotantolinjaltamme ja vertasimme sitä kahta suoraa kilpailijaa vastaan, jotka toimittavat samaan kanavaan. Tämä arvio antaa sinulle tekniset erot, OEM:lle olennaiset luvut (MOQ, toimitusaika, sertifiointi) ja B2B-hankintanäkökulman, jonka kuluttaja-arvostelut ohittavat. Loppuun mennessä tiedät, sopiiko malli vuoden 2026 lyhyen heijastusetäisyyden hankintasuunnitelmaasi vai pitäisikö sinun jatkaa vaihtoehtojen arviointia.

the model: Tehtaan tekniset tiedot ja OEM-hankintadata

Kun tarkastelemme yksikköä OEM-kumppaneillemme, ensimmäinen suodatin on, julkaiseeko valmistaja ANSI-luokitellun lumen-tuoton vai vain "huippulumenit" mitattuna LED-liitoksesta. Yksikkö on luokiteltu 4 500 ANSI-lumeniin, mitattuna ANSI/PLATO FL1 -lumenistandardin mukaisesti — samaa menetelmää käyttää Imaging Science Foundation projektorien kalibrointiraporteissa. Molemmat testaamamme kilpailevat yksiköt ilmoittivat "5 000+" tai "5 500" lumen-lukuja, mutta riippumaton ANSI-muunnos pudotti nämä luvut vastaavasti 3 500:aan ja 3 800:aan. Tarjouspyyntöjä kirjoittaville hankintapäälliköille tällä erolla on merkitystä, koska 1 000 lumenin muutos muuttaa huonekokovaatimuksen tason.

Laitteiston tekniset tiedot ja rakenne

  • Yksikkö toimitetaan 4 500 ANSI-lumenin teholla ja mitatulla 0,233 ultralyhyen heijastusetäisyyden suhteella, voittaen kaksi vertailukelpoista yksikköä, jotka yliarvioivat lumen-tuottoaan 20-30%.
  • Vahvistimme WiFi 6 -siirtonopeuden yli 1,2 Gbps kontrolloidussa testissä, mikä vastaa IEEE 802.11ax -spesifikaation perustasoa WiFi 5 -varajärjestelmän sijaan, jota useimmat kilpailijat edelleen toimittavat.
  • B2B-hankintatiimeille tämä projektori sisältää CE-, FCC- ja RoHS-sertifioinnit tehtaalta, MOQ on 500 yksikköä ja toimitusaika 12 viikkoa — luvut, jotka varmistimme suoraan Shenzhenin 3 toimitetoketjultamme.
  • Android 12 -versio toimii neliytimisellä ARM Cortex-A55 -piirillä täydellä GMS-lisenssillä, joten yritystason MDM-käyttöönotto on mahdollista suoraan paketista jokaiselle projektorille, jonka toimitimme tässä erässä.
  • SKU:n automaattitarkennus valmistui keskimäärin 1,8 sekunnissa 50 koekerralla 1,5 m heijastusetäisyydellä, nopeammin kuin 3,5 sekunnin vertailuarvo, jonka mittasimme lähimmällä kilpailijayksiköllä.

Android-käyttöjärjestelmä, langaton tekniikka ja automaattitarkennus

Tekninen tietothe modelKilpailija AKilpailija B
ANSI-lumenit4 5003 800 (mitattu)3 500 (mitattu)
Natiiviresoluus1080P DMD1080P DMD1080P DMD
4K-skaalausXPR-pikselisiirtoXPR-pikselisiirtoOhjelmistopohjainen interpolointi
Heijastussuhde0,233 UST0,25 UST0,3 UST
KäyttöjärjestelmäAndroid 12 (GMS)Android 11 (AOSP)Android 9 (AOSP)
WiFi-standardiWiFi 6 (802.11ax)WiFi 5 (802.11ac)WiFi 5 (802.11ac)
Bluetooth5.25.05.0
Automaattitarkennusaika1,8 s keskiarvo3,5 s keskiarvo4,1 s keskiarvo
Paino3,2 kg3,6 kg2,9 kg
MOQ (tehdas)500 yksikköä1 000 yksikköä800 yksikköä
Toimitusaika12 viikkoa16 viikkoa14 viikkoa

OEM-hankintanäkymä

Kun tarkastelemme yksikköä OEM-kumppaneillemme, ensimmäinen suodatin on, julkaiseeko valmistaja ANSI-luokitellun lumen-tuoton vai vain "huippulumenit" mitattuna LED-liitoksesta. Yksikkö on luokiteltu 4 500 ANSI-lumeniin, mitattuna ANSI/PLATO FL1 -lumenistandardin mukaisesti — samaa menetelmää käyttää Imaging Science Foundation projektorien kalibrointiraporteissa. Molemmat testaamamme kilpailevat yksiköt ilmoittivat "5 000+" tai "5 500" lumen-lukuja, mutta riippumaton ANSI-muunnos pudotti nämä luvut vastaavasti 3 500:aan ja 3 800:aan. Tarjouspyyntöjä kirjoittaville hankintapäälliköille tällä erolla on merkitystä, koska 1 000 lumenin muutos muuttaa huonekokovaatimuksen tason.

Projektorin Bluetooth 5.2 -radio tukee kahden laitteen pariliitosta, jonka QA-tiimimme vahvisti Sony WH-1000XM5- ja AirPods Pro 2 -referenssiyksiköitä vastaan. Viive pysyi alle 80 ms molemmissa pariliitoksissa — olennaista neuvotteluhuone- ja luokkahuoneostajille, joita kilpailevien yksiköiden Bluetooth-viive on palellutut. Shenzhenin OEM/ODM-tehtaana toimitamme SKU:n 24 kuukauden takuulla, paikan päällä tapahtuvalla laiteohjelmistotuella ensimmäiset 12 kuukautta ja omistautuneella B2B-tilipäälliköllä yli 1 000 yksikön tilauksille.

Kuvanlaatu, väritiede ja HDR-suoratoituus

Tämä projektori toimii 00,47 tuuman DMD-piirillä natiivilla 1920x1080-resoluutiolla ja 4K UHD -pikselisiirrolla XPR-tekniikan avulla. Natiivikontrasti on luokiteltu 3 000:1, ja dynaaminen kontrasti saavuttaa 10 000:1 laiteohjelmistotason himmennyksen kautta. Paino on 3,2 kg, mikä sijoittaa projektorin samaan kannettavan asennuksen luokkaan kuin Anker Nebula X1 ja XGIMI Horizon Ultra, jotka molemmat kävivät testipenkillämme vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä.

Tämän projektorin 0,233 ultralyhyen heijastusetäisyyden linssi on mukautettu optiikka, joka on hankittu Taiwan-kumppaniltamme, ja se tuottaa 100 tuuman kuvan 23 cm seinäetäisyydeltä. ProjectorCentralin riippumattomat arvioijat luokittelevat kaiken alle 0,25 heijastussuhteen "UST-luokkaan", joten projektori sijoittuu tämän vaippaavan alueen aggressiiviseen päähän. Tarkennuksen tasaisuus pysyy 5 %:n kulmasta kulmaan -vaihtelun sisällä QA-lokissamme 200 näyteyksikön yli — tiukempi spesifikaatio kuin 8 %:n vaihtelu, jonka mittasimme Anker Nebula X1:llä rinnakkaistesteissä.

HDR-sävykartoitus ja tosielikäinen katselu

Testilaboratoriossamme ajoimme SKU:n läpi Spears & Munsell HD Benchmark -bluray-levyn, Planet Earth II 4K HDR -levyn ja 60 minuutin diaesityksen sekasisältöisestä esitysmateriaalista. Mallin automaattinen sävyökartoitusmoi tunnistaa oikein kohtausreferenssin ja rullaa korostuksia murskaamatta keskisävyjä — virhe, jonka olemme dokumentoineet vanhemmissa Android 9 -laiteohjelmistoversioissa kilpailevissa yksiköissä. B2B-ostajille, jotka määrittelevät yksikön johtokamari- tai galleria-asennuksiin, suosituksemme on lukita dynaaminen kontrastitila käyttöönoton aikana; oletuksena oleva automaattitila ajoittain "metsästää" sekasisältöisillä diaesityksillä.

Ääni, tuulettimen melu ja lämpöprofiili

Tekninen tietothe modelKilpailija AKilpailija B
ANSI-lumenit4 5003 800 (mitattu)3 500 (mitattu)
Natiiviresoluus1080P DMD1080P DMD1080P DMD
4K-skaalausXPR-pikselisiirtoXPR-pikselisiirtoOhjelmistopohjainen interpolointi
Heijastussuhde0,233 UST0,25 UST0,3 UST
KäyttöjärjestelmäAndroid 12 (GMS)Android 11 (AOSP)Android 9 (AOSP)
WiFi-standardiWiFi 6 (802.11ax)WiFi 5 (802.11ac)WiFi 5 (802.11ac)
Bluetooth5.25.05.0
Automaattitarkennusaika1,8 s keskiarvo3,5 s keskiarvo4,1 s keskiarvo
Paino3,2 kg3,6 kg2,9 kg
MOQ (tehdas)500 yksikköä1 000 yksikköä800 yksikköä
Toimitusaika12 viikkoa16 viikkoa14 viikkoa

Älykkäät ominaisuudet, sovellusekosysteemi ja B2B-räätälöinti

Android 12 GMS -versio DataMax DP01 -projektorissa toimitetaan Google Play Store, Chromecast built-in ja natiivilla Miracast-tuella suoraan paketista. Play Store:n indeksoimista 3,2 miljoonasta sovelluksesta vahvistimme 50 suosituinta suoratoisto- ja tuottavuussovellusta DataMax DP01 -projektorilla vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen QA-syklin aikana. Netflix, Disney+, Prime Video, YouTube ja Zoom kaikki asentuvat ilman sivuvottilatausta — toistuva kipukohta, jonka dokumentoomme XGIMI Horizon Ultra:lla saman testisyklin aikana.

B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat yksikköä vähittäismyyntikanavan kilpalijoita vastaan, kolme lukua ohjaa päätöstä: MOQ, toimitusaika ja sertifioinnin laajuus. Tehdassuora MOQ on 500 yksikköä, matalampi kuin molemmilla vertailukilpailijoillamme. Toimitusaika on 12 viikkoa tilauksesta FOB Shenzhen:iin, ja toimitamme CE-, FCC-, RoHS- ja CCC-dokumentaation vakiona. OEM-ostajille, jotka arvioivat tätä projektoria yksityisbrändijärjestelyn alla, ODM-polku tukee mukautettua logoa, mukautettua käynnistysanimaatiota ja Android-järjestelmäkuvan muokkausta ilman lisätyökaluumaksua 500 yksikön MOQ-kynnyksen yläpuolella.

Yksi Bluetooth 5.2 -radio projektorissa tukee kahden laitteen pariliitosta, jonka QA-tiimimme vahvisti Sony WH-1000XM5- ja AirPods Pro 2 -referenssiyksiköitä vastaan. Viive pysyi alle 80 ms molemmissa pariliitoksissa — olennaista neuvotteluhuone- ja luokkahuoneostajille, joita kilpailevien yksiköiden Bluetooth-viive on palellutut. Shenzhenin OEM/ODM-tehtaana toimitamme SKU:n 24 kuukauden takuulla, paikan päällä tapahtuvalla laiteohjelmistotuella ensimmäiset 12 kuukautta ja omistautuneella B2B-tilipäälliköllä yli 1 000 yksikön tilauksille.

OEM/ODM-räätälöintipolku

OEM-ostajille, jotka arvioivat DataMax DP01 -projektoria yksityisbrändidiilin alla, ODM-sisältö kattaa mukautetun kotelon värin, mukautetun käynnistysanimaation, mukautetun pakkaustaidon ja esiladatut kanavakumppanisovellukset. Olemme toimittaneet räätälöityjä DataMax DP01 -projektorikäyttäjiä kahdelle pohjoisamerikkalaiselle jälleenmyyjälle ja yhdelle EU:n AV-integraattorille viimeisen 18 kuukauden aikana — historiatieto, jonka myyntitiimimme voi käydä läpi referenssiyhteystietojen kera NDA:n alla. MOQ pysyy 500 yksikössä OEM-brändäykselle, ja tuemme sekoitettuja SKU-kontteja, jotta yksi tilaus voi voi yhdistää värivariantteja kanavasegmentointia varten.

Väritarkkuus mallilla on kalibroitu tehtaalla Rec.709-referenssiin, ja mitattu Delta E on alle 3 perus- ja ihonsävyvärein X-Rite i1Pro 3 -referenssispektrometrillä. Tällä on merkitystä, koska THX-näyttösertifiointiohjelma pitää alle 3 Delta E:tä elokuvalaadullisen toiston kynnyksenä kaupallisissa asennuksissa. Yksikkö tukee myös HDR10- ja HLG-dekoodausta, vaikka haluamme olla avoimia: huippukirkkaus HDR-tilassa on ohjelmistorajoitettu 3 200 ANSI-lumeniin korostuksen yksityiskohtien säilyttämiseksi, verrattuna 4 500 ANSI-lumenin ylärajaan, jonka mittasimme SDR-esitystilassa.

Oikean 4K-älyprojektorin valitseminen käyttötarpeeseesi

Neuvotteluhuone kattoon asennetulla 4K-älyprojektorilla, joka näyttää liiketoimintaesityksen

Tämän projektorin 0,233 ultralyhyen heijastusetäisyyden linssi on mukautettu optiikka, joka on hankittu Taiwan-kumppaniltamme, ja se tuottaa 100 tuuman kuvan 23 cm seinäetäisyydeltä. ProjectorCentralin riippumattomat arvioijat luokittelevat kaiken alle 0,25 heijastussuhteen "UST-luokkaan", joten projektori sijoittuu tämän vaippaavan alueen aggressiiviseen päähän. Tarkennuksen tasaisuus pysyy 5 %:n kulmasta kulmaan -vaihtelun sisällä QA-lokissamme 200 näyteyksikön yli — tiukempi spesifikaatio kuin 8 %:n vaihtelu, jonka mittasimme Anker Nebula X1:llä rinnakkaistesteissä.

RFQ-tarkistuslista DataMax DP01 -projektoritilauksille

Ennen tarjouspyynnön lähettämistä vahvista, että toimittajasi — olipa kyseessä DataMax tai kilpaileva OEM — pystyy tuottamaan nämä neljä asiakirjaa kirjepaperilla: ANSI-lumen-testiraportin (ei markkinointiväitettä), Delta E -värikalibrointitodistuksen, laiteohjelmistotiekartan seuraaville 12 kuukaudelle ja kirjallisen näytekäytännön toimituskuluineen. DataMax DP01 -projektorin ostajille vakionäytekäytäntömme on yksi arviointiyksikkö toimitettuna 10 arkipäivän kuluessa NDA:n allekirjoittamisesta, näytemaksu hyvitetään takaisin ensimmäistä tuotantotilausta vastaan yli 500 yksikön osalta. DataMax DP01 -projektorin irtotoimitusaika on 12 viikkoa ensimmäiselle tuotantoerälle ja 6 viikkoa toistotilauksille, kun työkalut on kuolettu. Sekoitettuja SKU-kontteja tuetaan, ja OEM-asiakkaamme yhdistävät rutiinisti kolme värivarianttia 40 jalan HQ-konttiin segmentoidakseen vähittäis- ja hotellikakanavia. Vakiintuneiden tilien maksuehdot ovat 30 prosenttia TT-talletus ja 70 prosenttia B/L-kopiota vastaan, LC nähtävillä saatavilla yli 10 000 yksikön tilauksille.

Testilaboratoriossamme ajoimme SKU:n läpi Spears & Munsell HD Benchmark -bluray-levyn, Planet Earth II 4K HDR -levyn ja 60 minuutin diaesityksen sekasisältöisestä esitysmateriaalista. Mallin automaattinen sävyökartoitusmoi tunnistaa oikein kohtausreferenssin ja rullaa korostuksia murskaamatta keskisävyjä — virhe, jonka olemme dokumentoineet vanhemmissa Android 9 -laiteohjelmistoversioissa kilpailevissa yksiköissä. B2B-ostajille, jotka määrittelevät yksikön johtokamari- tai galleria-asennuksiin, suosituksemme on lukita dynaaminen kontrastitila käyttöönoton aikana; oletuksena oleva automaattitila ajoittain "metsästää" sekasisältöisillä diaesityksillä.

Visuaalinen viite

Mitä DataMax suosittelee

Alakonteksti: Mihin DataMax DP01 -projektori sopii vuonna 2026

Älyprojektorikategoria vuonna 2026 on konsolidoitunut kolmen OEM-keskuksen ympärille — Shenzhen, Shenzheniä ympäröivä Dongguan ja pienempi klusteri Suzhoussa — ja ostajat, jotka voittavat katteella, ovat niitä, jotka lukitsivat ODM-suhteet ennen pandemian jälkeistä logistiikkapiikkiä. DataMax DP01 -projektori suunniteltiin erityisesti tätä ostajaprofiilia varten: GMS-sertifioitu, laser-fosforikäyttöinen ja OEM-valmis 500 yksikön kynnyksellä.

Pyydä tarjous DataMax DP01 -projektorista

Jos yllä oleva tekninen eritelmä vastaa kanavavaatimustasi, seuraava askel on 15 minuutin puhelu myynti-insinööritiimimme kanssa SKU-kokoonpanon, hinnoittelutason ja näytteen lähetysaikataulun lukitsemiseksi. Lähetät RFQ:n pyydä räätälöity tarjous -portaalin kautta, tai selaa laajempaa kotiteatteriprojektorivalikoimaa vertaillaksesi GP95- ja DP90-sisarukaisia DataMax-luettelossa.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö