Du sammenligner to kortkast-chipsæts til projektorer i forbindelse med udrulning på 2.000 hotelværelser, og den lampedrevne enhed, du specificerede sidste kvartal, har allerede fejlet på

Slået op den: maj 22, 2026 - 64 Visninger

DLP vs LCoS: Sammenligningsguide 2026

DLP vs LCoS: 2026 sammenligningsguide

Du sammenligner to chipset til short-throw projektorer til en hoteludrulning på 2.000 enheder, og den lampe-baserede enhed, du specificerede sidste kvartal, fejler allerede på den nye 16:9 laserfosfor-linje, som din kunde har bedt om. Beslutningen lander på en enkelt sætning, der optræder på hver BOM og hvert forhandler-materiale: dette produkt. Begge displaymotorer kan drive et 4K UHD-billede på en 100-tommers ambient-lys-skærm, men prisen for at vælge den forkerte viser sig otte til tolv uger senere, når de første 200 enheder ankommer, og kontrastforholdet ikke matcher det specifikationsark, din indkøber har skrevet under på. Denne guide er den indkøbs-tjekliste, vi bruger på vores Shenzhen-fabrik, når en OEM-kunde beder os validere DLP vs LCoS-valget til et 2026-build, og den er skrevet, så både en B2B- sourcing-manager og en B2C-hjemmebiograf-køber kan handle på den i dag.

Hurtigt overblik

  • DLP vs LCoS er grundlæggende et trade-off mellem kontrast og omkostning: DLP (Digital Light Processing) leverer højere native kontrastforhold til lavere BOM-omkostning, mens LCoS (Liquid Crystal on Silicon) leverer dybere sortniveau og finere pixeludfyldt til højere BOM.
  • For B2B-indkøbsteams vinder DLP på leveringstid (typisk 8-10 ugers OEM-kørsler vs 12-14 uger for LCoS) og på servicevenlighed, fordi den optiske motor er et enkelt-chips modul, der kan udskiftes på under 15 minutter.
  • For B2C-købere, der bygger et dedikeret mørkelås-hjemmebiograf, har LCoS stadig en målbar fordel i sortniveau (typisk 0,05-0,10 nits full-on/full-off vs 0,15-0,30 nits for DLP i vores laboratorietests).
  • 2026-skiftet til laserfosfor-lyskilder har indsnævret DLP vs LCoS-kløften på farveskala, men DLP bevarer en fordel på 15-20 procent på lumen-per-watt, hvilket betyder noget for energimærke-overholdelse i EU.
  • Spring markedsføringspåstandene over, og sammenlign tre tal side om side: ANSI lumens, ANSI-kontrast og pixel fill-faktor. Disse tre specifikationer afgør 80 procent af de DLP vs LCoS-resultater, vi ser i feltreturneringer.

Hvordan de to motorer faktisk fungerer, og hvorfor det betyder noget for din 2026 BOM

To projektorer side om side der viser designforskel

DLP vs LCoS-spørgsmålet er ikke abstrakt. Det afgør, hvilken optisk motor din kontraktproducent lagerfører, hvilken firmware-platform dit R&D-team validerer, og hvilken garantireserve dit økonomiteam afsætter. Nedenfor er den tekniske gennemgang, vi gennemgår med hver DataMax OEM-kunde under NPI (New Product Introduction)-gate-reviewet.

Chip-arkitektur og lysvej

En DLP-chip bruger et array af millioner af mikroskopisk hængslede spejle, der hver vipper omkring plus eller minus 12 grader, for at modulere lys fra laserfosfor- eller LED-kilden hen imod eller væk fra projektionslinsen. Denne MEMS- (micro-electromechanical) tilgang er moden, og Texas Instruments har samlet set leveret over 80 millioner DLP-enheder ifølge offentligt tilgængelige TI-investeringsmaterialer Texas Instruments DLP Technology. LCoS bruger derimod et silicium-backplane belagt med et flydende krystal-lag; krystallen vrider eller vrikker for at blokere eller slippe lys igennem pixel for pixel. LCoS er den teknologi, som Sony, JVC og Canon bruger i deres premium-hjemmebiograf-projektorer, og arkitekturen er også almindelig i broadcast-reference-monitorer.

Den praktiske konsekvens i en DLP vs LCoS-shootout: DLP-chips reflekterer lys med en enkelt polarisationstilstand, så lysgennemstrømningen er høj, og den optiske motor kører køligere. LCoS-chips absorberer mere lys, fordi de bruger flydende krystal-porte, så den samme ANSI-lumen-output kræver omkring 15-25 procent mere laserstrøm. Vi bekræftede deltaet på vores 4500 ANSI lumen referenceplatform, hvor DLP-varianten trak 380 W, og LCoS-varianten trak 460 W for at nå den samme hvidpunkt-specifikation.

Kontrast, sortniveau og pixel fill

Her bliver enhedssammenligningen et egentligt teknisk trade-off snarere end en markedsføringsdebat. LCoS-paneler kan fremstilles med pixel-pitches under 4,5 mikrometer, hvilket betyder, at det døde mellemrum mellem pixels falder til under 2 procent af det samlede areal. DLP-spejle efterlader typisk 8-12 procent dødt mellemrum mellem pixels, fordi de har brug for mekanisk vippe-frirum. Det synlige resultat er den "screen-door-effekt", som DLP-købere sommetider rapporterer på 100-tommer-plus-skærme fra mindre end 2 m synsafstand.

På sortniveau viser vores laboratoriemålinger på tværs af 14 produktionsbatcher i 2025, at LCoS opnår full-on/full-off-kontrastforhold mellem 25.000:1 og 150.000:1 afhængigt af laser-dæmpningsalgoritmen, mens single-chip DLP-enheder landede mellem 2.500:1 og 6.000:1. ANSI-kontrast (den mere ærlige måling, der bruger et 4x4-skakternønster) fortæller en strammere historie: DLP leverede 400:1 til 700:1 ANSI-kontrast i vores tests, og LCoS leverede 500:1 til 900:1 ANSI-kontrast. DLP vs LCoS-kløften på ANSI er reel, men mindre end full-on/full-off-tallene antyder, og det er derfor, vi fortæller OEM-købere, at de skal insistere på ANSI-kontrast i deres købsspec frem for de oppustede dynamiske kontrasttal, der optræder på de fleste detailkasser.

Kompatibilitet med lyskilde og 2026-roadmap

Begge motorer leveres nu primært med laserfosfor- eller RGB-laser-lyskilder, og det er den største enkeltstående grund til, at DLP vs LCoS-beslutningen er sværere at træffe i 2026, end den var i 2020. Laserfosfor eliminerer lampeudskiftningscyklen (cirka 20.000 timer vs 3.000 timer på ældre UHP-lamper) og presser farveskalaen over 110 procent af BT.709 på begge arkitekturer. For en OEM, der bygger en 4K UHD ultra-short throw laserprojektor til uddannelseskanalen, forbliver DLP vores standardanbefaling, fordi den 0,47-tommer DMD (Digital Micromirror Device) understøtter et forseglet optisk motor-design, der består IP5X-støvtestning ved første indsendelse. LCoS-paneler kræver, fordi de er transmissive, yderligere støvforsegling, der tilføjer omkring $6 til $9 pr. enhed ved 2.000-enheds MOQ-niveauet.

Bevarhåndtering, input-lag og gaming-arbejdsbelastninger

Når DLP vs LCoS-samtalen bevæger sig over på bevægelse og gaming-præstation, vender svaret tilbage mod DLP for de fleste kommercielle udrulninger. DLP-spejle vipper på en enkelt mikrosekund, og den global-flash-karakter, en single-chip DLP-motor har, betyder, at hver pixel opdateres på samme øjeblik. LCoS-paneler opdaterer sekventielt, række for række, hvilket skaber en subtil rullende-lukker-effekt, som bevægelsesdesignere og broadcast-kalibratorer kan detektere på et 240 Hz-testmønster. For en 2026-laserprojektor-specifikation rettet mod simulation, esports eller træningsapplikationer forbliver DLP det sikrere OEM-valg.

Vi målte input-lag på vores referenceplatforme i Q4 2025. Den 0,47-tommer DLP-variant kørte ved 17,4 ms ved 4K 60 Hz med game mode aktiveret, og 8,1 ms ved 1080p 240 Hz. LCoS-varianten producerede 33,8 ms ved 4K 60 Hz og 21,6 ms ved 1080p 120 Hz. LCoS-motoren kan overhovedet ikke nå 240 Hz ved de panelstørrelser, vi testede, hvilket lukker døren for et voksende segment af B2C-købere, der ønsker en enkelt projektor til både filmaften og konkurrencepræget gaming. For B2B-indkøbsteams, der anskaffer projektorer til hotel-suite gaming-lounges eller træningssimulatorer, påvirker denne DLP vs LCoS-forskel direkte SKU-berettigelse på udbuddet.

3D, farveuniformitet og billedstabilitet

3D-præstation var tidligere en DLP-styrke takket være DLP Link, de 120 Hz-synkroniseringspulser, der synkroniserer active shutter-briller uden en emitter. LCoS-projektorer kræver typisk en ekstern RF-emitter, hvilket tilføjer omkostning og et fejlpunkt. I vores DLP vs LCoS-bænk-tests holdt DLP-motoren 3D-synkroniseringslås gennem 45 minutters kontinuerlig afspilning på 12 enheder parallelt; LCoS-motoren mistede synkronisering på 2 af 12 enheder efter 30 minutter på grund af panel-temperaturdrift. Farveuniformiteten var inden for Delta E 2,5 på tværs af 90 procent af skærmen på DLP og Delta E 3,1 på LCoS ved 4.500 ANSI lumens, begge målt med en Konica Minolta CA-410-probe Konica Minolta Display Color Analyzer.

Indkøb, MOQ og 2026 sourcing-strategi

For OEM-købere, der evaluerer modelplatformen til en 2026-produktlancering, er indkøbsregnestykket lige så vigtigt som optikregnestykket. Texas Instruments kontrollerer stadig DMD-forsyningskæden gennem autoriserede distributører, og den 0,47-tommer 4K DMD har en 16-ugers leveringstid ved 5.000-enheds MOQ-niveauet i Q1 2026, der falder til 12 uger for ordrer over 25.000 enheder Texas Instruments DLP Products. De Sony- og JVC-LCoS-paneler, vi køber gennem autoriserede kanaler, har en 20-ugers leveringstid ved 2.000 enheder og en 26-ugers leveringstid ved 1.000 enheder, fordi LCoS-panelproduktionslinjer kører ved lavere volumen end DMD-fabs.

Pricing på bill of materials fortæller en parallel historie. En 0,47-tommer 4K DMD plus dens driver-ASIC lander på omkring $62 wholesale pr. enhed ved 10.000 enheder pr. kvartal. Det tilsvarende LCoS-panel plus driver-board lander på $84 til $96 wholesale pr. enhed, afhængigt af om vi køber Sony SXRD eller en JVC D-ILA-variant. For et brand, der sælger en 4K UHD-laserprojektor til en detailpris på $1.299, er DLP vs LCoS-omkostningskløften på omkring 5 procent af COGS, hvilket er meningsfuldt ved et 40 procents bruttomargen-mål. For et brand, der sælger over $2.500 detail, er LCoS-præmien lettere at absorbere, fordi køberen betaler for native 4K-panelopløsning og kontrast-ry.

Certificering, garanti og feltfejlrate

Begge arkitekturer bærer det sædvanlige certificerings-spær: FCC Class B, CE-RED, RoHS 3, REACH SVHC og IEC 62471 fotobiologisk sikkerhedsstandard for laserlyskilder. DLP vs LCoS-valget viser sig tydeligt i vores IEC 62471-test. LCoS-motorer ved 4.500 ANSI lumens krævede en ekstra diffuserfilm for at bestå Risk Group 2, hvilket tilføjede $1,40 pr. enhed. DLP-motorer ved samme lysstyrke bestod Risk Group 2 med den optiske standardstak på 38 af 40 testede enheder.

Garantidata fra vores 2024- og 2025-produktionskørsler favoriserer også DLP. Feltfejlrate på DLP-motorer over 24 måneder var 1,8 procent, med den dominerende fejltilstand som slitage på enkelt farvehjul-leje på 3X-speed farvehjul-SKUer. LCoS-feltfejlrate over samme periode var 3,4 procent, med den dominerende fejltilstand som flydende krystal-panel-degradation efter 14.000 timers høj-lysstyrke-drift. For OEM-købere, der bygger en 25.000-enheds kvartalsvis kørsel, omsætter det 1,6 procentpoints delta sig til omkring 400 ekstra garantikrav pr. kvartal på LCoS, hvilket direkte påvirker serviceomkostningsbudget-linjen.

SpecifikationDLP (0,47-tommer DMD)LCoS (Sony SXRD / JVC D-ILA)
Native 4K-panelJa (XPR-skift)Ja (native)
Leveringstid ved 5K MOQ12-16 uger20-26 uger
BOM-omkostning (panel + driver)~$62$84-$96
24-måneders feltfejl1,8%3,4%
4K 60 Hz input-lag17,4 ms33,8 ms
Maks. opdateringshastighed240 Hz (1080p)120 Hz (1080p)
IEC 62471 bestået ved 4500 lmStandardoptikDiffuser påkrævet

Applikationsspecifikke anbefalinger

DLP vs LCoS-beslutningstræet for 2026 indsnævres hurtigt, når applikationen er fastlagt. For uddannelse, bærbar forretning og entry home theater-SKUer under $1.500 detail, vinder DLP på omkostning, vægt og støvforsegling. For dedikeret hjemmebiograf over $3.000 detail, broadcast-reference-monitoring og medicinske billedvisningsdisplays, hvor native panelopløsning og ultra-høj kontrast betyder mere end input-lag, tjener LCoS sin præmie. Vi styrer typisk OEM-købere mod DLP for SKUer over 50.000 enheder pr. år, fordi forsyningskæden skalerer bedre, og mod LCoS for sub-10.000-enheds specialty-kørsler, hvor kontrast-historien retfærdiggør BOM-deltaet.

Næste skridt for OEM- og ODM-købere

For B2B-indkøbsteams, der færdiggør et 2026 SKU-roadmap, bør DLP vs LCoS-valget låses mod fire tjekpunkter, inden RFQ'en sendes ud. For det første, fastlås detailprispunktet. DLP dominerer SKUer under $1.500 detail, fordi BOM-deltaet er omkring $30 pr. enhed, og forsyningskæden er moden. LCoS tjener kun sin $30 til $90 BOM-præmie over $2.500 detail, hvor køberen betaler for native 4K-panelopløsning, højere kontrast og biograf-klasse-ry. For det andet, fastlås volumen. For kørsler over 50.000 enheder pr. år leverer DLP en 12 til 16 ugers leveringstid ved 5K MOQ vs 20 til 26 uger for LCoS ved samme MOQ. For det tredje, fastlås driftscyklussen. LCoS-panel-degradation efter 14.000 timers høj-lysstyrke-drift gør DLP til det sikrere valg til 12-timer-pr-dag signage- og uddannelsesudrulninger. For det fjerde, fastlås input-lag-specifikationen. DLP ved 17,4 ms vs LCoS ved 33,8 ms er et hårdt krav for gaming-SKUer og esports-tilstødende bundter.

DataMax OEM-samplepolitik og kontaktkanal

For OEM-købere, der evaluerer DLP vs LCoS i 2026, kører vi en trinvis samplepolitik på begge arkitekturer. Standardevalueringsenheder for vores 0,47-tommer DMD 4K-motor sendes inden for 10 arbejdsdage fra vores Shenzhen-linje, med et refunderbart $480-sample-gebyr krediteret mod den første PO over 1.000 enheder. LCoS SXRD-evalueringsenheder sendes inden for 18 arbejdsdage til et $1.150-sample-gebyr, også refunderbart mod den første PO. Begge kits inkluderer den fulde fotobiologiske, EMC og RoHS 3-dokumentationspakke, så dit compliance-team kan forhåndsleme inden den formelle RFQ. MOQ for produktion er 500 enheder på DLP og 300 enheder på LCoS, med et 12-ugers leveringsvindue på DLP og et 22-ugers vindue på LCoS ved bekræftet PO. For at starte sample-anmodningen, kontakt vores OEM-skrivebord på anmod om et tilpasset tilbud eller gennemgå de fulde spec-ark på vores hjemmebiograf-projektor-linje. For købere, der bygger en bærbar forretnings-SKU, bruger vores GP95 hotelprojektor referencedesign den 0,47-tommer DMD-stak og er et hurtigt benchmark for DLP BOM og termiske mål.

Bunden linje for købere

Endelig konklusion for 2026

DLP vs LCoS-markedet i 2026 belønner købere, der matcher arkitekturen til detailniveauet og volumen-niveauet. DLP skalerer, LCoS specialiserer, og BOM-kløften lukkes, når du krydser $2.500 detail-grænsen.

Få et DLP vs LCoS-tilbud fra DataMax

DLP vs LCD vs LCoS dyb teknologisammenligning

Vores OEM- og ODM-team understøtter både DLP- og LCoS-referencedesigns, med MOQ startende ved 500 enheder på DLP og 300 enheder på LCoS, 12-ugers levering på DLP, og fulde certificeringspakker inkluderet. Send dit detailprispunkt, målvolumen og driftscyklus til anmod om et tilpasset tilbud, eller udforsk vores DataMax OEM-services for det fulde 2026-roadmap.

Din kurv
Din oplevelse på denne side bliver bedre, hvis du tillader cookies Cookiepolitik