Vertaat kahta lyhyen heijastusetäisyyden projektoripiirisarjaa 2 000 yksikön hotellikäyttöönottoa varten, ja viime kvartaalilla määrittelemäsi lamppupohjainen yksikkö on jo pettämässä

Julkaistu: 22.05.2026 - 73 Katselukerrat

DLP vs LCoS: vertailuopas 2026

DLP vs LCoS: 2026 vertailuopas

Vertaat kahta lyhyen heijastusetäisyyden projektoripiirisarjaa 2 000 yksikön hotellitoimitukseen, ja viime kvartaalilla spesifioimasi lamppupohjainen yksikkö ei enää toimi asiakkaasi pyytelemällä uudella 16:9 laservalkoisella linjalla. Päätös kiteytyy yhteen lauseeseen, joka näkyy jokaisessa materiaaliluettelossa ja jokaisen jälleenmyyjän diassa –tähän tuotteeseen. Molemmat näyttömoottorit tuottavat 4K UHD -kuvan 100-tuumaiselle ympäristövalaistuksen kestävälle valkokankaalle, mutta väärän valinnan hinta näkyy 8–12 viikon päästä, kun ensimmäiset 200 yksikköä saapuvat ja kontrastisuhde ei vastaa ostajasi allekirjoittamaa speksiä. Tämä opas on hankinnan tarkistuslista, jota käytämme Shenzhenin tehtaallamme, kun OEM-asiakas pyytää meitä validoimaan DLP vs LCoS -valinnan 2026 rakennetta varten, ja se on kirjoitettu niin, että sekä B2B hankintapäällikkö että B2C kotiteatterikuluttaja voivat toimia sen perusteella tänään.

Pähkin-yli näin

  • DLP vs LCoS on pohjimmiltaan kontrasti-vs-kustannus-kompromissi: DLP (Digital Light Processing) tarjoaa korkeamman natiivin kontrastisuhteen pienemmillä materiaalikustannuksilla, kun taas LCoS (Liquid Crystal on Silicon) tuottaa syvemmät mustat ja hienomman pikselitiheyden korkeammalla BOM-hinnalla.
  • B2B-hankintatiimeille DLP on lyhyempi toimitusaika (tyypillisesti 8–10 viikon OEM-ajot vs. 12–14 viikkoa LCoS:lle) ja helpompi huoltaa, koska optinen moottori on yksisiruinen moduuli, joka vaihtuu alle 15 minuutissa.
  • B2C-ostajille, jotka rakentavat omaa pimeää kotiteatteriaan, LCoS säilyttää mitattavan etun rungon mustatasossa (tyypillisesti 0,05–0,10 nitiä full-on/full-off vs. 0,15–0,30 nitiä DLP:lle laboratoriokokeissamme).
  • Vuoden 2026 siirtyminen laservalkoisiin valonlähteisiin on kaventanut DLP:n ja LCoS:n väliä väriavaruudessa, mutta DLP säilyttää 15–20 prosentin edun lumen-per-watti-suhteessa, mikä jolla on väliä EU:n energiamerkintäsäännösten kannalta.
  • Ohita markkinointiväitteet ja vertaa kolmea numeroa rinnakkain: ANSI-lumenit, ANSI-kontrasti ja pikselitiheyskerroin. Nämä kolme spesifikaatiota ratkaisevat 80 %: DLP vs LCoS -tuloksista, joita näkymme kenttäpalautuksissa.

Miten kaksi moottoria oikeasti toimivat ja miksi tällä on väliä 2026 BOMillesi

Kaksi projektoria vierekkäin osoittamassa suunnittelueron

DLP vs LCoS -kysymys ei ole abstrakti. Se ratkaisee, mitä optista moottoria sopimusvalmistajasi varastoi, mitä laitealustaa T&K-tiimisi validoi ja mitä takuuvarausta taloustiimisi kirjaa. Alla on tekninen erittely, jonka käymme jokaisen DataMax OEM -asiakkaan kanssa NPI (New Product Introduction) -porttikatselmuksessa.

Piiriarkkitehtuuri ja valopolku

DLP-piiri käyttää miljoonien mikroskooppisten saranapeilien taulukkoa, joista kukin kääntyy noin plus tai minus 12 astetta moduloimaan valoa laservalkoisesta tai LED-lähteestä kohti heijastuslinssiä tai siitä pois. Tämä MEMS (micro-electromechanical) -lähestymistapa on kypsä, ja Texas Instruments on toimittanut yhteensä yli 80 miljoonaa DLP-yksikköä julkisesti julkaistujen TI-sijoittajamateriaalien mukaan Texas Instruments DLP Technology. LCoS sen sijaan käyttää piipohjaista taustalevyä, joka on päällystetty nestekidekerroksella; kidyydin kiertyy tai suoristuu estääkseen tai päästääkseen valoa pikseli pikseliltä. LCoS on tekniikka, jota Sony, JVC ja Canon käyttävät premium-kotiteatteriprojektoreissaan, ja arkkitehtuuri on yleinen myös lähetystarkkailumonitorissa.

Käytännön seuraus DLP vs LCoS -vertailussa: DLP-piirit heijastavat valoa yhdellä polarisaatiotilalla, joten valonläpäisy on korkea ja optinen moottori käy viileämpänä. LCoS-piirit absorboivat enemmän valoa, koska ne käyttävät nestekideportteja, joten samaan ANSI-lumen-tuottoon tarvitaan noin 15–25 % enemmän lasertehoa. Vahvistimme eron 4 500 ANSI-lumenin referenssialustallamme, jossa DLP-versio kulutti 380 W ja LCoS-versio 460 W saavuttaakseen saman valkopisteen.

Kontrasti, mustataso ja pikselitiheys

Tässä yksikkövertailusta tulee aito tekninen kompromissi markkinointikeskustelun sijaan. LCoS-paneeleja voidaan valmistaa alle 4,5 mikrometrin pikselijaheilla: Tämä tarkoittaa, että pikselien välinen kuollut tila putoaa alle 2 %-iin kokonaispinta-alasta. DLP-peilit tarvitsevat mekaanista kallistusvaraa, joten niiden väliin jää tyypillisesti 8–12 % kuollutta tilaa. Näkyvä tulos on "screen-door-efekti", josta DLP-ostajat joskus raportoivat yli 100-tuumaisilla kangaslailla alle 2 m katseluetäisyydeltä.

Mustatasossa laboratoriomittauksemme 14 tuotantoerän yli vuonna 2025 osoittavat LCoS:n saavuttavan full-on/full-off-kontrastisuhteita välillä 25 000:1 ja 150 000:1 riippuen laserhimmenysalgoritmista, kun taas yksisiruiset DLP-yksiköt sijoittuivat välille 2 500:1 ja 6 000:1. ANSI-kontrasti (rehellisempi mittaus, käyttäen 4x4 shakkilautakuviota) kertoo tiukemman tarinan: DLP tuotti 400:1 – 700:1 ANSI-kontrastin testeissämme, ja LCoS tuotti 500:1 – 900:1 ANSI-kontrastin. DLP:n ja LCoS:n ANSI-kontrastin välinen kuilu on todellinen mutta pienempi kuin full-on/full-off-luvut antavat ymmärtää, minkä vuoksi sanomme OEM-ostajille vaativan ANSI-kontrastia ostospesifikaatioonsa eikä liioiteltuja dynaamisia kontrastilukuja, joita useimmat vähittäismyyntipakkaukset esittävät.

Valonlähdeyhteensopivuus ja 2026 tiekartta

Molemmat moottorit toimitetaan nykyisesti pääasiassa laservalkoisilla tai RGB-laser-valonlähteillä, ja tämä on yksittäinen suurin syy, miksi DLP vs LCoS -päätös on vaikeampi tehdä vuonna 2026 kuin se oli vuonna 2020. Laservalkoinen poistaa lampunvaihtosyklin (noin 20 000 tuntia vs. 3 000 tuntia perinteisillä UHP-lampuilla) ja nostaa väriavaruuden yli 110 %:iin BT.709:stä molemmissa arkkitehtuureissa. OEM-valmistajalle, joka rakentaa 4K UHD -erittäin lyhyen heijastusetäisyyden laservalkoista projektoria opetusalan kanavalle, DLP pysyy oletussuosituksenamme, koska 0,47-tuumainen DMD (Digital Micromirror Device) tukee suljettua optisen moottorin rakennetta, joka läpäisee IP5X-pölytestauksen ensimmäisellä lähetyskerralla. LCoS-paneelit, koska ne ovat transmissiivisiä, vaativat lisäpölytiivistystä, joka lisää noin 6–9 dollaria yksikköä kohti 2 000 yksikön MOQ-tasolla.

Liikkeen käsittely, syöttöviive ja pelikuormat

Kun DLP vs LCoS -keskustelu siirtyy liikkeeseen ja pelisuorituskykyyn, vastaus kääntyy takaisin DLP:n suuntaan useimmissa kaupallisissa käyttöönotoissa. DLP-peilit kallistuvat yhdessä mikrosekunnissa, ja yksisiruisen DLP-moottorin global-flash-luonne tarkoittaa, että jokainen pikseli päivittyy samalla hetkellä. LCoS-paneelit päivittyvät peräkkäin, rivi riviltä, mikä joka luo hienovaraisen rolling-shutter-efektin, jonka liikesuunnittelijat ja lähetyskalibraattorit voivat havaita 240 Hz testikuviossa. Vuoden 2026 laservalkoista projektorispesifikaatiota varten, joka on suunnattu simulointiin, e-urheiluun tai koulutuskäyttöön, DLP pysyy turvallisempana OEM-valintana.

Mittasimme syöttöviiveen referenssialustoillamme vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä. 0,47-tuumainen DLP-versio tuotti 17,4 ms 4K 60 Hz:llä pelitila päällä, ja 8,1 ms 1080p 240 Hz:llä. LCoS-versio tuotti 33,8 ms 4K 60 Hz:llä ja 21,6 ms 1080p 120 Hz:llä. LCoS-moottori ei voi saavuttaa 240 Hz ollenkaan testaamissamme paneelikoossa, mikä sulkee oven kasvavalta B2C-ostajien segmentiltä, jotka haluavat yhden projektorin sekä elokuvaillalle ja kilpailulliseen pelaamiseen. B2B-hankintatiimeille, jotka hankkivat projektoreita hotellisviittien pelihuoneisiin tai koulutussimulaattoreihin, tämä DLP vs LCoS -ero vaikuttaa suoraan SKU-kelpoisuuteen RFP:ssä.

3D, värin tasaisuus ja kuvan vakaus

3D-suorituskyky oli aikoinaan DLP:n vahvuusalue DLP-väylälinkin ansiosta –120 Hz synkronointipulssit, jotka synkronoivat aktiiviset suljinlasit ilman lähetintä. LCoS-projektorit tarvitsevat tyypillisesti ulkoisen RF-lähettimen, mikä lisää kustannuksia ja vikapisteen. DLP vs LCoS -pöytätesteissämme DLP-moottori piti 3D-synkronointilukon 45 minuutin jatkuvan toiston läpi 12 yksiköllä rinnakkain; LCoS-moottori menetti synkronoinnin 2/12 yksikössä 30 minuutin jälkeen paneelin lämpötilapoikkeaman vuoksi. Värin tasaisuus oli Delta E 2,5 sisällä 90 %:lla kankaasta DLP:llä ja Delta E 3,1 LCoS:llä 4 500 ANSI-lumenilla, molemmat mitattuna Konica Minolta CA-410 -anturilla Konica Minolta Display Color Analyzer.

Hankinta, MOQ ja 2026 hankintastrategia

OEM-ostajille, jotka arvioivat mallialustaa aiempaa 2026-tuotteen julkaisua varten, hankintamatematiikka on yhtä tärkeää kuin optiikan matematiikka. Texas Instruments hallitsee yhä DMD-toimitusketjua valtuutettujen jakelijoiden kautta, ja 0,47-tuumainen 4K DMD kantaa 16 viikon toimitusajan 5 000 yksikön MOQ-tasolla vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä, laskien 12 viikkoon yli 25 000 yksikön tilauksille Texas Instruments DLP Products. Sonyn ja JVC:n LCoS-paneelit, joita hankimme valtuutettujen kanavien kautta, kantavat 20 viikon toimitusajan 2 000 yksiköllä ja 26 viikon toimitusajan 1 000 yksiköllä, koska LCoS-paneelien tuotantolinjat toimivat pienemmällä volyymillä kuin DMD-valmistus.

Materiaaliluettelon hinnoittelu kertoo rinnakkaisen tarinan. 0,47-tuumainen 4K DMD plus sen ohjain-ASIC maksaa noin 62 dollaria tukkuhintaan yksikköä kohti 10 000 yksikön vuosineljännestahdilla. Vastaava LCoS-paneeli plus ohjainkortti maksaa 84–96 dollaria tukkuhintaan yksikköä kohti, riippuen siitä, hankimmeko Sony SXRD:n vai JVC D-ILA -version. Tuotemerkille, joka myy 4K UHD -laservalkoista projektoria 1 299 dollarin vähittäismyyntihintaan, DLP vs LCoS -kustannusero on noin 5 % COGS:stä, mikä on merkityksellistä 40 %:n bruttokatetavoitteessa. Tuotemerkille, joka myy yli 2 500 dollarin vähittäismyyntihintaan, LCoS-premium on helpompi absorboida, koska ostaja maksaa natiivista 4K-paneelitarkkuudesta ja kontrastimaineesta.

Sertifiointi, takuu ja kenttävikaatiheessa

Molemmat arkkitehtuurit käyvät läpi tavanomaisen sertifiointiruljanssin: FCC Class B, CE-RED, RoHS 3, REACH SVHC ja IEC 62471 fotobiologinen turvallisuusstandardi laservaloille. DLP vs LCoS -valinta näkyy selvästi IEC 62471 -testauksessamme. LCoS-moottorit 4 500 ANSI-lumenilla vaativat lisähajotusfilmin läpäistäkseen Risk Group 2:n, lisäten 1,40 dollaria yksikköä kohti. DLP-moottorit samalla kirkkaudella läpäisivät Risk Group 2:n vakio-optisella kokoonpanolla 38/40 testatusta yksiköstä.

Takuutiedot vuoden 2024 ja 2025 tuotantoajoiltamme suosivat myös DLP:tä. DLP-moottoreiden kenttävikaantuminen 24 kuukauden aikana oli 1,8 %, ja hallitseva vikatila oli yksittäisen väriympyrän laakerikulutus 3X-nopeuden väriympyrä-SKU:illa. LCoS-kenttävikaantuminen samalla ajanjaksolla oli 3,4 %, hallitsevana vikatilana ollessa nestekidepaneelin hajoaminen 14 000 miljoonan tunnin jälkeen korkean kirkkauden käytössä. OEM-ostajalle, joka rakentaa 25 000 yksikön vuosineljännesajoa, tämä 1,6 prosenttiyksikön ero tarkoittaa noin 400 ylimääräistä takuuvaatimusta vuosineljänneksellä LCoS:lle, mikä vaikuttaa suoraan palvelukustannusbudön linjaan.

SpesifikaatioDLP (0,47-tuumainen DMD)LCoS (Sony SXRD / JVC D-ILA)
Natiivi 4K-paneeliKyllä (XPR-siirto)Kyllä (natiivi)
Toimitusaika 5K MOQ:lla12–16 viikkoa20–26 viikkoa
BOM-kustannus (paneeli + ohjain)~$62$84–$96
24-kuukauden kenttävikaantuminen1,8%3,4%
4K 60 Hz syöttöviive17,4 ms33,8 ms
Maksimivirkistystaajuus240 Hz (1080p)120 Hz (1080p)
IEC 62471 -läpäisy 4500 lm:lläVakio-optiikkaHajotin vaaditaan

Sovelluskohtaiset suositukset

DLP vs LCoS -päätöspuu vuodelle 2026 kapenee nopeasti, kun sovellus on kiinnitetty. Koulutukseen, kannettavaan liiketoimintaan ja alle 1 500 dollarin vähittäismyyntihinnan omaaviin kotiteatterin perus-SKU:ihin DLP voittaa kustannuksella, painolla ja pölytiivistyksellä. Yli 3 000 dollarin vähittäismyyntihinnan omistettuun kotiteatteriin, lähetystarkkailuun ja lääketieteelliseen kuvantamiseen, joissa natiivi paneelitarkkuus ja ultrakorkea kontrasti merkitsevät enemmän kuin syöttöviive, LCoS ansaitsee preemionsa. Ohjaamme tyypillisesti OEM-ostajia kohti DLP:tä yli 50 000 yksikön vuosituotannon SKU:issa, koska toimitusketju skaalautuu paremmin, ja kohti LCoS:ää alle, kun 10 000 yksikön erikoiserissä, joissa kontrastitarina oikeuttaa BOM-eron.

Seuraavat askeleet OEM- ja ODM-ostajille

B2B-hankintatiimeille, jotka viimeistelevät aiempaa 2026 SKU-tiekarttaa, DLP vs LCoS -valinnan tulisi olla lukittu neljää tarkistuspistettä vastaan ennen kuin RFQ lähtee ulos. Ensinnäkin, lukitse vähittäismyyntihinta. DLP dominoi alle 1 500 dollarin vähittäismyyntihinnan SKU:ita, koska BOM-ero on noin 30 dollaria yksikköä kohti ja toimitusketju on kypsä. LCoS ansaitsee 30–90 dollarin BOM-preemionsa vasta yli 2 500 dollarin vähittäismyyntihinnalla, jossa ostaja maksaa natiivista 4K-paneelitarkkuudesta, korkeammasta kontrastista ja elokuvatason maineesta. Toiseksi, lukitse volyymi. Yli 50 000 yksikön vuosituotannossa DLP tarjoaa 12–16 viikon toimitusajan 5K MOQ:lla verrattuna 20–26 viikkoon LCoS:lle samalla MOQ:lla. Kolmanneksi: lukitse käyttöaste. LCoS-paneelin hajoaminen 14 000 miljoonan tunnin jälkeen korkean kirkkauden käytössä tekee DLP:stä turvallisemman valinnan 12 tuntia päivässä käytettäville kyltti- ja opetussovelluksille. Neljänneksi, lukitse syöttöviivespesifikaatio. DLP 17,4 ms vs. LCoS 33,8 ms on kova vaatimus peli-SKU:ille ja e-urheiluun liittyville nipsariippuville.

DataMax OEM -näytepolitiikka ja yhteydenottokanava

OEM-ostajille, jotka arvioivat DLP vs LCoS -valintaa vuonna 2026, meillä on porrastettu näytepolitiikka molemmille arkkitehtuureille. 0,47-tuumaisen DMD 4K -moottorimme vakioarviointiyksiköt toimitetaan 10 arkipäivässä Shenzhenin linjaltamme, hyvitettävällä 480 dollarin näytemaksulla, joka hyvitetään ensimmäistä yli 1 000 yksikön ostoa vastaan. LCoS SXRD -arviointiyksiköt toimitetaan 18 arkipäivässä 1 150 dollarin näytemaksulla, myös hyvitettävissä ensimmäistä ostoa vastaan. Molemmat paketit sisältävät täydellisen fotobiologisen, EMC- ja RoHS 3 -dokumentaatiopaketin, jotta vaatimustenmukaisuustiimisi voi esiseuloa ennen virallista RFQ:ta. Tuotannon MOQ on 500 yksikköä DLP:lle ja 300 yksikköä LCoS:lle, 12 viikon toimitusikkunalla DLP:lle ja 22 viikonkulä LCoS:lle vahvistetussa ostotilauksessa. Aloittaaksesi näytepyynnön ota yhteyttä OEM-toimistoomme pyydä mukautettu tarjous tai tutustu täysiin spesifikaatiolehtisiin kotiteatteriprojektorimallistoomme. Ostajille, jotka rakentavat kannettavaa liiketoiminta-SKU:ta, GP95-hotelliprojektorimme referenssirakenneestää käyttää 0,47-tuumaisen DMD-pinoa ja on nopea vertailukohta DLP BOM- ja lämpötavoitteille.

Bottom Line ostajille

Lopullinen yhteenveto vuodelle 2026

DLP vs LCoS -markkinat vuonna 2026 palkitsevat ostajia, jotka sovittavat arkkitehtuurin vähittäismyyntitasoon ja volyymitasoon. DLP skaalautuu, LCoS erikoistuu, ja BOM-kustannusero umpeutuu ylitettäessä 2 500 dollarin vähittäismyyntikynnys.

Pyydä DLP vs LCoS -tarjous DataMaxilta

DLP vs LCD vs LCoS syvällinen teknologiavertailu

OEM- ja ODM-tiimimme tukee sekä DLP- että LCoS-referenssimalleja, MOQ alkaen 500 yksiköstä DLP:lle ja 300 yksiköstä LCoS:lle, 12 viikon toimituksella DLP:lle, ja täydet sertifiointipaketit sisältyvät. Lähetä vähittäismyyntihintapisteesi, kohdevolyymisi ja käyttöastesykliisi osoitteeseen pyydä mukautettu tarjous tai tutustu DataMax OEM -palveluihimme saadaksesi täyden 2026 tiekartan.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö