Slået op den: jun. 09, 2026 - 120 Visninger
Indbygget batteriprojektor: Strømstyring til OEM
Indbyggede batteriprojektorer er det hurtigst voksende segment på markedet for bærbare projektorer og muliggør ægte trådløs drift til camping, rejser og afslappet brug. For B2B-købere kræver OEM af projektor med indbygget batteri omhyggelig opmærksomhed på battericellekvalitet, BMS (Battery Management System), ladekredsløb og driftstidstest. Denne guide forklarer, hvad du skal specificere, og hvordan du undgår almindelige faldgruber.

Hvorfor batteriet er vigtigt
Batteriet er den mest fejludsatte komponent i bærbare projektorer. Almindelige batterirelaterede problemer:
- Reduceret driftstid efter 6–12 måneder (cellenedbrydning)
- Pludselige nedlukninger (BMS-fejl)
- Ladefejl (oplader- eller celleuoverensstemmelse)
- Sikkerhedshændelser (opsvulmning, termisk løbsk)
- Kapacitetstab i koldt vejr
Battericelleteknologi

Distributører, der evaluerer B2B-projektormarkedet, kan referere til vores GP94A Android Smart-projektor til hjemmebiograf—en produktionsvalideret platform, der dækker Android OS · Reference til hjemmebiograf, velegnet som OEM/ODM-udgangspunkt.

Distributører, der evaluerer B2B-projektormarkedet, kan referere til vores GP94B 500ANSI Smart-projektor til hoteller med Android 9—en produktionsvalideret platform, der dækker 500 ANSI · Hotel-grade Android 9, velegnet som OEM/ODM-udgangspunkt.
Til projektoranvendelser findes der tre Li-ion-kemier:
| Kemi | Energitæthed | Cykluslevetid | Sikkerhed | Omkostning |
|---|---|---|---|---|
| Li-ion (NMC) | Høj | 500–1.000 | Moderat | $ |
| Li-ion (LFP) | Moderat | 2.000+ | Høj | $$$ |
| LiPo | Høj | 300–500 | Lav (risiko for opsvulmning) | $$ |
Tier-1 battericelleproducenter
For OEM-købere: specificér tier-1-celler:
| Leverandør | Land | Noter |
|---|---|---|
| CATL | Kina | Verdens største batteriproducent |
| LG Energy Solution | Korea | Premium kvalitet |
| Samsung SDI | Korea | Premium kvalitet |
| BAK Battery | Kina | Tier-1 kinesisk leverandør |
| Eve Energy | Kina | Voksende tier-1 |
| Murata | Japan | Høj kvalitet, lav volumen |
| BYD | Kina | Specialist i lithiumjernfosfat |
Dimensionering af batterikapacitet
Almindelige batterikapaciteter til bærbare projektorer:
| Kapacitet | Wh | Driftstid ved 300 ANSI | Driftstid ved 500 ANSI |
|---|---|---|---|
| 40 Wh | 11.000 mAh @ 3,7V | 1,5–2 timer | 1–1,5 timer |
| 60 Wh | 16.200 mAh @ 3,7V | 2,5–3 timer | 1,5–2 timer |
| 80 Wh | 21.600 mAh @ 3,7V | 3,5–4 timer | 2–2,5 timer |
| 100 Wh | 27.000 mAh @ 3,7V | 4,5–5 timer | 3–3,5 timer |
| 120 Wh | 32.400 mAh @ 3,7V | 5–6 timer | 3,5–4 timer |
- Målrettet detailpris (batteri er en stor BOM-omkostning)
- Målrettet anvendelse (camping vs. afslappet brug)
- Målrettet vægt (større batteri = tungere)
Battery Management System (BMS)
BMS'en beskytter batteriet og styrer opladning/afladning:
Beskyttelsesfunktioner
- Overopladningsbeskyttelse
- Overafladningsbeskyttelse
- Overstrømsbeskyttelse
- Kortslutningsbeskyttelse
- Temperaturbeskyttelse
- Cellebalancering
- Estimation af ladetilstand (SOC)
Kommunikation
- I2C / SMBus til hoved-SoC
- Valgfrit: Bluetooth til smartphone-overvågning
- LED-indikatorer for ladetilstand
- Texas Instruments (BQ-serien)
- Analog Devices
- Maxim Integrated
- Renesas
- NXP
Opladningsarkitektur
Tre opladningsmetoder at overveje:
AC-adapter (standard)
- 100–240V indgang, 19V/3,42A typisk udgang (65W)
- 2–3 timer til fuld opladning
- Standard for de fleste bærbare projektorer
USB-C Power Delivery (PD)
- Moderne hurtigopladningsstandard
- 45W, 65W, 100W profiler
- 1–2 timer til fuld opladning ved 65W
- Kompatibel med laptop-opladere
Solopladning
- 18V DC-indgang
- 4–8 timer til fuld opladning med 100W-panel
- Nicheanvendelse (camping, off-grid)
- Tilføjer BOM-omkostning
Driftstidstest
For OEM-købere er driftstidstest afgørende:
Testprocedure
- Oplad batteri til 100 %
- Indstil projektor til specificeret lysstyrke (f.eks. 300 ANSI)
- Skift til eco-tilstand, hvis tilgængelig
- Afspil kontinuerligt videoindhold (f.eks. lokal MP4)
- Optag tiden fra start til automatisk nedlukning
- Gentag 3 gange, beregn gennemsnit
Acceptanskriterier
- Driftstid ved 300 ANSI: ≥ 2,5 timer (for 60 Wh batteri)
- Driftstid ved 500 ANSI: ≥ 2 timer (for 80 Wh batteri)
- Driftstid ved fuld lysstyrke: ≥ 1,5 timer
UN38.3-certificering
UN38.3 er FN-standarden for transport af lithiumbatterier:
- Påkrævet for lufttransport
- Påkrævet for søtransport (hos nogle transportører)
- Tests omfatter højdesimulering, termisk, vibration, stød, kortslutning, slag, overopladning, tvungen afladning
Uden UN38.3 kan batterier ikke sendes med fly — afgørende for hurtig levering til globale markeder.
Fejltilstande i felten
Almindelige batterifejl i felten:
1. Kapacitetstab over tid
- Celler nedbrydes med opladningscyklusser
- Efter 500 cyklusser falder kapaciteten til ~80 %
- Efter 1.000 cyklusser falder kapaciteten til ~70 %
- Kundesynligt: kortere driftstid
2. BMS-fejl
- Beskyttelseskredsløb fejler
- Batteri overoplades eller overaflades
- Kan føre til opsvulmning eller termisk løbsk
3. Celleopsvulmning
- Gasgenerering inde i cellen
- Synlig bule i batteripakken
- Sikkerhedsrisiko
- Skyldes normalt overopladning eller produktionsfejl
4. Ydeevne i koldt vejr
- Li-ion-kapacitet falder i koldt vejr
- Ved 0°C kan kapaciteten falde til 70 %
- Ved -10°C kan kapaciteten falde til 50 %
BOM-omkostningspåvirkning
| Komponent | BOM-omkostning |
|---|---|
| 60 Wh Li-ion-batteri (tier-1-celler) | $14–$22 |
| 80 Wh Li-ion-batteri (tier-1-celler) | $18–$28 |
| BMS IC + beskyttelseskredsløb | $1–$3 |
| Lade-IC (USB-C PD) | $2–$5 |
| Batterihus | $1–$3 |
| Batteriundersystem i alt | $20–$50 |
Specifikationscheckliste til OEM
Når du specificerer batteri til bærbare projektorer:
BATTERISSPECIFIKATION
Batteritype: Li-ion (NMC)
Celleverandør: tier-1 (CATL, LG, Samsung SDI, BAK)
Kapacitet: ____ Wh
Nominel spænding: 7,2V (2S) eller 11,1V (3S) eller 14,4V (4S)
Cykluslevetid: ≥ 500 cyklusser til 80 % kapacitet
BMS-beskyttelse: overopladning, overafladning, overstrøm, kortslutning, temperatur
BMS IC: TI BQ / ADI / Maxim / Renesas / NXP
Opladning: AC-adapter (standard) + USB-C PD 45W+
Opladningstid: < 3 timer (AC), < 2 timer (USB-C PD 65W)
Driftstemperatur: 0–45°C
UN38.3-certificering: påkrævet
Garanti: 12 måneder batteri (eller 500 cyklusser)
Hvad vi anbefaler til OEM-købere af projektorer med indbygget batteri
- Specificér tier-1 battericeller (CATL, LG, Samsung SDI, BAK)
- Brug velrenommerede BMS IC'er (TI, ADI, Maxim)
- USB-C PD-opladning ved 45W+ for moderne kompatibilitet
- UN38.3-certificering obligatorisk for global forsendelse
- Driftstidstest i prøveevaluering (≥ 2,5 timer ved 300 ANSI)
- 12 måneders batterigaranti som standard
- Isoleret batterirum til drift i koldt vejr
Konklusion
OEM af projektor med indbygget batteri kræver omhyggelig opmærksomhed på cellekvalitet, BMS-design, opladning og test. Springes noget af dette over, vil feltfejl ødelægge dit brands omdømme. Invester i tier-1-celler og gennemprøvet BMS, og verificér med test.
💼 Har du brug for OEM-service til projektor med indbygget batteri?
Anmod om et gratis tilbud | Se produktkatalog
Vi sender bærbare projektorer med tier-1 battericeller, USB-C PD-opladning og UN38.3-certificering. Vores ingeniørteam anbefaler den rette batterikonfiguration inden for 24 timer.
