XGIMI-alternativ til B2B-engrosindkøb er blevet en almindelig indkøbsforespørgsel i kategorien hjemmeprojektorer, og grunden er enkel: XGIMI

Slået op den: okt. 07, 2026 - 93 Visninger

XGIMI-alternativ til B2B-engros

XGIMI-alternativ til B2B-engros

XGIMI-alternativ til B2B-engrosindkøb er blevet en almindelig indkøbsforespørgsel i kategorien hjemmeprojektorer, og grunden er enkel: XGIMI har sat en høj standard for forbrugeropfattelsen, men deres priser, mindsteordremængder og begrænsninger for tilpasning frustrerer forhandlere, distributører og OEM-mærker. Når en indkøber i Berlin, Lagos eller São Paulo indtaster "the unit" i en søgelinje, beder de ikke om en klon — de beder om en fabrikspartner, der kan matche laserlysstyrken, Google TV-integrationen, autofokus-optikken og harmonic OS-oplevelsen, samtidig med at enhedsomkostninger, leveringstid og private-label-fleksibilitet holdes under deres kontrol. Denne guide gennemgår præcis, hvad indkøbsteams bør evaluere, hvilke specifikationsark der faktisk betyder noget, og hvordan en Shenzhen OEM/ODM-fabrik som DataMax bygger ækvivalenter, der konkurrerer funktion for funktion til engrospriser.

Højdepunkter

  • Indkøb af the model sparer typisk 30-55% på den landede enhedsomkostning, når indkøbere flytter fra brandedetailkanaler til en kinesisk OEM-fabrik med direkte laserengine- og mainboard-forsyning.
  • En seriøs the option-partner skal matche ANSI lumen-output (typisk 1200-3200 ANSI for forbruger-DLP-linjer) og DLP-chipgeneration, ikke kun spidsværdien for "lyskildelumens".
  • this option-programmer starter normalt ved MOQ 300-500 enheder pr. SKU, med 25-40 dages produktionsleveringstid efter værktøjs- og firmwarelåsning.
  • Vores produktindkøbere bør verificere CCC, CE, FCC, Dolby og Google TV (Android TV)-licenser, før de underskriver en indkøbsordre — ikke bagefter.
  • Projektor-SKU'erne fra DataMax leveres med brugerdefineret firmware, butiksklar emballage og regionale stikvarianter, hvilket gør det muligt for distributører at lancere under deres eget mærke inden for 8-12 uger.

Hvorfor indkøbsteams søger efter en this unit-partner

Klasselokale med OEM-projektor som omkostningseffektivt alternativ

Når Dangbei fungerer som dit referencepunkt r B2B-engrosindkøb er blevet en almindelig indkøbsforespørgsel i kategorien hjemmeprojektorer, og grunden er enkel: XGIMI har sat en høj standard for forbrugeropfattelsen, men deres priser, mindsteordremængder og begrænsninger for tilpasning frustrerer forhandlere, distributører og OEM-mærker. Når en indkøber i Berlin, Lagos eller São Paulo indtaster "the unit" i en søgelinje, beder de ikke om en klon — de beder om en fabrikspartner, der kan matche laserlysstyrken, Google TV-integrationen, autofokus-optikken og harmonic OS-oplevelsen, samtidig med at enhedsomkostninger, leveringstid og private-label-fleksibilitet holdes under deres kontrol. Denne guide gennemgår præcis, hvad indkøbsteams bør evaluere, hvilke specifikationsark der faktisk betyder noget, og hvordan en Shenzhen OEM/ODM-fabrik som DataMax bygger ækvivalenter, der konkurrerer funktion for funktion til engrospriser.!this projector — DataMax Shenzhen OEM-produktionslinje

the system-specifikationer der faktisk betyder noget

our offering-specifikationer bør læses mod tre referencepunkter: XGIMI HORIZON-serien (omkring 2200-3100 ANSI lumens, 4K UHD DLP, Harmonic OS), XGIMI Elfin-linjen (1080p, 800-1200 ANSI lumens) og XGIMI MoGo Pro-serien (bærbar, 300-400 ANSI lumens med indbygget batteri). En fabrik, der giver tilbud på SKU'en, skal offentliggøre ANSI lumen-målinger i henhold til American National Standards Institute-projektor-lumenstandarden, ikke den oppustede "lyskildelumens"-figur, som nogle leverandører stadig bruger. For B2B-indkøbsteams er de kritiske specifikationer: native opløsning (0,47" DMD til 4K, 0,33" til 1080p), lyskildetype (RGB-laser, laserfosfor eller LED), kastforhold (1,2:1 standard, 0,23:1 ultra-kort kast), Android TV- eller Google TV-certificering og Keystone-/autofokus-sensorsættet.

  • Indkøb af the model sparer typisk 30-55% på den landede enhedsomkostning, når indkøbere flytter fra brandedetailkanaler til en kinesisk OEM-fabrik med direkte laserengine- og mainboard-forsyning.
  • En seriøs the option-partner skal matche ANSI lumen-output (typisk 1200-3200 ANSI for forbruger-DLP-linjer) og DLP-chipgeneration, ikke kun spidsværdien for "lyskildelumens".
  • this option-programmer starter normalt ved MOQ 300-500 enheder pr. SKU, med 25-40 dages produktionsleveringstid efter værktøjs- og firmwarelåsning.
  • Vores produktindkøbere bør verificere CCC, CE, FCC, Dolby og Google TV (Android TV)-licenser, før de underskriver en indkøbsordre — ikke bagefter.
  • Projektor-SKU'erne fra DataMax leveres med brugerdefineret firmware, butiksklar emballage og regionale stikvarianter, hvilket gør det muligt for distributører at lancere under deres eget mærke inden for 8-12 uger.

the unit OEM-muligheder ud over specifikationsarket

the model OEM-programmer hos DataMax dækker seks lag af tilpasning, som XGIMI-detail ikke kan tilbyde: bootloader re-branding (logo, boot-animation, standardsprog), mekanisk hus i brugerdefinerede farver (MOQ 1000 pr. farve), skræddersyet detailemballage med stregkode og EAN-registrering, regionale strømledningsvarianter (US, UK, EU, AU, JP), forudindlæste regionale streaming-apps (Netflix, Prime Video, Disney+ regionale nøgler) og samlede tilbehør (bæretaske, stativ, eksternt batteri). For OEM-indkøbere, der evaluerer the option, er det her, enhedsøkonomien faktisk flytter sig — en $249 engrosprojektor bliver til en $379 detail-SKU med 34% bruttoavance, versus de 8-12% avance, som distributører typisk tjener på XGIMI-detail-drop-ship.

this option-certificering og compliance-køreplan

our product-compliance er der, hvor handler går i stå eller sendes. En fabrik uden aktuelle CCC, CE-RED, FCC Part 15, Dolby Audio og Google TV (Android TV 11+)-licenser kan ikke flytte containervolumen til Europa eller Nordamerika. Vi har aktive certificeringer på tværs af alle fem, og revisionssporet er tilgængeligt under NDA i RFQ-fasen. For distributører i Latinamerika og Sydøstasien er yderligere INMETRO-, SDPPI- og NBTC-ansøgninger normalt påkrævet, og en moden the projector-fabrik vil give tilbud på disse ansøgninger som en linjepost fremfor en overraskelse. Leveringstider antager, at alt papirarbejde er med i scope fra PO-dato én — ikke fra sample-godkendelsesdato to.

Det næste afsnit gennemgår engrosprismodellen, MOQ-niveauer og hvordan man strukturerer en første PO, der beskytter begge parter.

Engrosprismodel, MOQ-niveauer og første-PO-struktur

the device-priser bryder ned i tre forudsigelige niveauer, som indkøbsteams kan benchmarke mod XGIMI-detail-drop-ship-margener. Vores standardstruktur hos DataMax er: 1-99 enheder til $249-289 engros (sample-niveau), 100-499 enheder til $229-259 (pilot-run-niveau) og 500+ enheder til $199-229 (bulk-niveau). Disse priser antager FOB Shenzhen, standard 3PL-emballage og en 30/70 depositum-saldo betalingsopdeling via T/T eller uigenkaldelig LC ved syne. For OEM-indkøbere, der evaluerer en this projector, er springet fra sample-niveau til bulk-niveau, hvor enhedsomkostningerne flytter sig meningsfuldt — typisk en 14-18% delta på en $249 baseline.

En device-beslutning udløses normalt af et af tre smertepunkter: uholdbar detailavance, en private-label-roadmap, som XGIMI ikke vil imødekomme, eller regionale certificeringshuller, der blokerer import. Vi har arbejdet med nordamerikanske og EU-distributører siden 2017, og mønsteret er konsistent — det mærke, der vinder hyldeplads i 2026, er ikke det mærke, der vinder forbrugerprisen i 2024. En indkøbschef har brug for en fabrik, der kan levere identisk optisk ydeevne, identisk smart-TV-stack og en pris, der giver plads til marketingforbrug.

NiveauAntalEngrosprisLeveringstidBetalingsbetingelser
Sample1-99$249-2897 dage100% T/T
Pilot Run100-499$229-2594-6 uger30/70 T/T
Bulk500-1999$199-2296-8 uger30/70 T/T eller LC
Container2000+$189-2098-10 uger30/70 LC ved syne

Sådan struktureres en første PO, der beskytter begge parter

the system første-PO-kontrakter bør altid specificere: ANSI lumen-output med PDF-testrapportreference, native opløsning og DMD-chipstørrelse, kastforhold og billedstørrelsesområde ved fast kastafstand, lyskildelevetid i timer, Google TV- eller Android TV-version, inkluderede regionale streaming-app-nøgler og garantibetingelserne (24 måneder standard, 36 måneder tilgængelige på bulk-niveau). Vi har set handler gå i stå, når indkøbere antager, at Netflix, Prime Video og Disney+ er "forudinstalleret" — de er licenserede nøgler, der skal anmodes om ved PO, ikke bagefter.

our offering-specifikationer bør læses mod tre referencepunkter: XGIMI HORIZON-serien (omkring 2200-3100 ANSI lumens, 4K UHD DLP, Harmonic OS), XGIMI Elfin-linjen (1080p, 800-1200 ANSI lumens) og XGIMI MoGo Pro-serien (bærbar, 300-400 ANSI lumens med indbygget batteri). En fabrik, der giver tilbud på SKU'en, skal offentliggøre ANSI lumen-målinger i henhold til American National Standards Institute-projektor-lumenstandarden, ikke den oppustede "lyskildelumens"-figur, som nogle leverandører stadig bruger. For B2B-indkøbsteams er de kritiske specifikationer: native opløsning (0,47" DMD til 4K, 0,33" til 1080p), lyskildetype (RGB-laser, laserfosfor eller LED), kastforhold (1,2:1 standard, 0,23:1 ultra-kort kast), Android TV- eller Google TV-certificering og Keystone-/autofokus-sensorsættet.

Sammenligningstabel: DataMax vs XGIMI-detailkanal

this product-SKU'er, der opfylder 2200+ ANSI lumens med en trippel-laserlysengine, kræver typisk en 12-ugers leveringstid fra PO til bulk-forsendelse, mens 800-1500 ANSI enkelt-laser-modeller kører på 4-6 ugers cyklusser. Vi har sendt over 1,2 millioner enheder fra vores Shenzhen-facilitet siden 2018, og den mest almindelige specifikationsmismatch i en RFQ er lysstyrke: indkøbere beder om "4500 lumens", men mener spids-LED-kildelumens, og modtager derefter en projektor, der kun leverer 1100 ANSI i et oplyst rum. Anmod altid om ANSI PDF-testrapporten.

FunktionDataMax OEM-fabrikXGIMI-detailkanal
MOQ100 enheder pr. SKUIngen MOQ (single-unit detail)
Leveringstid4-10 uger efter niveau3-7 dage Amazon / detail
BrandtilpasningBootloader + hus + emballageKun detailemballage
Streaming-app-nøglerRegionale nøgler forudindlæstBruger selvinstallerer
Engrosavance34-42% brutto8-12% distributøravance
Certificering inkluderetCCC, CE-RED, FCC, Dolby, Google TVKun detailboks-certificeringer
Bulk-prisgulv$189 ved 2000+ enheder$999 MSRP fast
Garantisupport24-36 måneder fabrik direkte12 måneder detail RMA

En model OEM-programmer hos DataMax dækker seks lag af tilpasning, som XGIMI-detail ikke kan tilbyde: bootloader re-branding (logo, boot-animation, standardsprog), mekanisk hus i brugerdefinerede farver (MOQ 1000 pr. farve), skræddersyet detailemballage med stregkode og EAN-registrering, regionale strømledningsvarianter (US, UK, EU, AU, JP), forudindlæste regionale streaming-apps (Netflix, Prime Video, Disney+ regionale nøgler) og samlede tilbehør (bæretaske, stativ, eksternt batteri). For OEM-indkøbere, der evaluerer the option, er det her, enhedsøkonomien faktisk flytter sig — en $249 engrosprojektor bliver til en $379 detail-SKU med 34% bruttoavance, versus de 8-12% avance, som distributører typisk tjener på XGIMI-detail-drop-ship.

Eftermarked, garanti og feltfejlrater

the model-garantisupport er den variabel, der afgør, om en indkøber kan skalere til 10.000+ enheder pr. kvartal. Vores feltfejlrate, sporet på tværs af 1,2 millioner enheder sendt siden 2018, ligger på 1,4% inden for de første 90 dage og 3,1% inden for 12 måneder — målt mod RMA-billetter logget i vores Shenzhen-servicecenter og regionale servicepartnere i Mexico City, Rotterdam og Dubai. De dominerende fejltilstande er: laserengine-degradation efter 20.000 timer (0,6%), mainboard HDMI-portfejl (0,4%) og ventilatorlejeslid i støvede miljøer (0,3%).

our product-compliance er der, hvor handler går i stå eller sendes. En fabrik uden aktuelle CCC, CE-RED, FCC Part 15, Dolby Audio og Google TV (Android TV 11+)-licenser kan ikke flytte containervolumen til Europa eller Nordamerika. Vi har aktive certificeringer på tværs af alle fem, og revisionssporet er tilgængeligt under NDA i RFQ-fasen. For distributører i Latinamerika og Sydøstasien er yderligere INMETRO-, SDPPI- og NBTC-ansøgninger normalt påkrævet, og en moden the projector-fabrik vil give tilbud på disse ansøgninger som en linjepost fremfor en overraskelse. Leveringstider antager, at alt papirarbejde er med i scope fra PO-dato én — ikke fra sample-godkendelsesdato to.

Renovering og end-of-life genanvendelse

Hvis JMGO er referencepunktet r B2B-engros, betyder end-of-life-politik noget for indkøbere med ESG-rapporteringsforpligtelser. Vi driver et tilbagetagningsprogram på bulk-niveau-kontrakter: defekte enheder over 24 måneder gamle returneres til Shenzhen til deleudvinding, og 78% af komponenterne genbruges i renoverede enheder solgt til 35% af den originale engrospris. De resterende 22% (PCB'er, lasermoduler, batterier) routes til certificerede e-affaldsgenanvendere under WEEE og China RoHS-dokumentation. Indkøbere modtager en destruktionscertifikat pr. batch, hvilket rydder revisionssporet for downstream ESG-offentliggørelse.

Sådan vælger du dit XGIMI-alternativ til B2B-engros: En indkøbscheckliste

For B2B-indkøbsteams, der evaluerer et kinesisk XGIMI-alternativ, kommer beslutningen ned til syv verificerbare tjekpunkter. XGIMI-alternativ til B2B-engrosindkøb bør starte med en sample på 3-5 enheder sendt til dit destinationsmarked — vær opmærksom på UI-lokalisering, Netflix-licensstatus og Dolby Audio-passthrough ved 4K 60Hz. XGIMI-alternativ til B2B-engros prisniveauer på vores fabrik starter ved $189 engros for 2000+ enheder, $215 for 500-1999 enheder og $249 for 100-499 enheder; container-niveau-indkøbere over 10.000 enheder pr. år åbner op for 38-42% bruttoavance og en dedikeret OEM-programmanager. XGIMI-alternativ til B2B-engros MOQ ligger på 100 enheder pr. SKU for færdigvarer, eller 1000 enheder for fuld OEM-tilpasning inklusive bootloader-logo, brugerdefineret husfarve og detailemballageredesign. Ser man ud over Dangbei specifikt, kører B2B-engros leveringstid 4 uger for lager-SKU'er, 6-8 uger for branded OEM-kørsler og 10-12 uger for brugerdefinerede hardwareændringer såsom en udskiftet laserengine eller tilføjet RS-232 kontrolport.

Hvad der skal verificeres, før du underskriver en engros-PO

Før du sender 30% depositummet, kør denne otte-punkts-verifikation på den leverandør, du evaluerer.

  • Anmod om kopier af CCC, CE-RED, FCC ID, Dolby og Google TV-licenser med udløbsdatoer synlige
  • Bed om en 90-dages feltfejlrapport segmenteret pr. SKU
  • Bekræft fabrikkens månedlige outputkapacitet (vi kører 80.000 enheder/måned på tværs af 6 SMT-linjer)
  • Validér at leverandøren har et WEEE-tilbagetagningsprogram med destruktionscertifikater
  • Planlæg en live WeChat- eller Teams-fabriksrundtur med produktionslinjen synlig
  • Bed om to referencekunder i din destinationsregion og ring direkte til dem
  • Bekræft at RMA-portalen findes, er flersproget og sporer serienumre fra PO til felt
  • Forhandl en 2% reserved-enhedsallokeringsklausul i master-leveringsaftalen

Mange device-priser bryder ned i tre forudsigelige niveauer, som indkøbsteams kan benchmarke mod XGIMI-detail-drop-ship-margener. Vores standardstruktur hos DataMax er: 1-99 enheder til $249-289 engros (sample-niveau), 100-499 enheder til $229-259 (pilot-run-niveau) og 500+ enheder til $199-229 (bulk-niveau). Disse priser antager FOB Shenzhen, standard 3PL-emballage og en 30/70 depositum-saldo betalingsopdeling via T/T eller uigenkaldelig LC ved syne. OEM-indkøbsteams evaluerer normalt en this projector, springet fra sample-niveau til bulk-niveau er, hvor enhedsomkostningerne flytter sig meningsfuldt — typisk en 14-18% delta på en $249 baseline.

Ofte stillede spørgsmål

Findes der et rigtigt XGIMI-alternativ til B2B-engrosindkøbere, der sender med Dolby- og Google TV-licenser forudindlæst?

MOQ-politikken på vores linje er 100 enheder pr. SKU for standard-SKU'er og 1000 enheder pr. SKU for brugerdefinerede farve-OEM-SKU'er. Vi håndhæver ikke et container-load-minimum, hvilket er usædvanligt i kategorien, og som vi introducerede specifikt for at støtte regionale distributører, der kører 12-15 SKU-kataloger. Pilot-run-indkøbere starter ofte ved 200-300 enheder for at teste to SKU'er parallelt: én trippel-laser UST-model og én bærbar 1080p LED-model. For B2B-indkøbsteams, der strukturerer en første PO, anbefaler vi et 200-enheds dual-SKU pilotprojekt, før de skalerer til 500-enheds bulk-niveau på en enkelt vinder.

Hvad er den typiske MOQ for et XGIMI-alternativ OEM-kørsel med brugerdefineret branding?

NiveauAntalEngrosprisLeveringstidBetalingsbetingelser
Sample1-99$249-2897 dage100% T/T
Pilot Run100-499$229-2594-6 uger30/70 T/T
Bulk500-1999$199-2296-8 uger30/70 T/T eller LC
Container2000+$189-2098-10 uger30/70 LC ved syne

Hvordan sammenlignes XGIMI-alternativ engrospriser sig med XGIMI MSRP i detailhandlen?

Vores XGIMI-alternativ engrosprisgulv er $189 ved 2000+ enheder, sammenlignet med XGIMI-detail-MSRP på $999 på HORIZON Ultra og $1499 på AURA 2. Det er en 5,3x omkostningsspredning, hvilket giver distributører 34-42% bruttoavance efter told, fragt og detailmarketing. Ifølge ProjectorCentrals 2024 distributørundersøgelse er gennemsnitlige engrosprojektor-margener i smart home-kategorien 11%, hvilket gør dette til et strukturelt bedre enhedsøkonomisk spil.

Hvad er garantiprocessen for en XGIMI-alternativ til B2B-engros forsendelse?

One system første-PO-kontrakter bør altid specificere: ANSI lumen-output med PDF-testrapportreference, native opløsning og DMD-chipstørrelse, kastforhold og billedstørrelsesområde ved fast kastafstand, lyskildelevetid i timer, Google TV- eller Android TV-version, inkluderede regionale streaming-app-nøgler og garantibetingelserne (24 måneder standard, 36 måneder tilgængelige på bulk-niveau). Vi har set handler gå i stå, når indkøbere antager, at Netflix, Prime Video og Disney+ er "forudinstalleret" — de er licenserede nøgler, der skal anmodes om ved PO, ikke bagefter.

Kan jeg få en sample, før jeg afgiver en bulk XGIMI-alternativ engrosordre?

I OEM-indkøbsbeslutninger, vores offering om betalingssikkerhed, accepterer vi LC ved syne fra tier-1 banker, escrow via Alibaba Trade Assurance på ordrer under $50.000 og OA (open account)-betingelser efter den tredje succesfulde PO. Nye indkøbere starter med 30/70 T/T, med de 30% depositum frigivet mod en præ-produktions sample-video og de 70% saldo mod en kopi af B/L. Denne struktur har clearet 1.800+ PO'er siden 2018 uden en eneste handelstvist, der eskalerede til formel voldgift.

Afsluttende konklusion for engrosindkøbere

På tværs af Dangbei-sammenligningslandskabet r B2B-engrosindkøbere, der behandler leverandørforholdet som et flerårigt OEM-partnerskab, klarer sig konsekvent bedre end indkøbere, der jagter den billigste faktura. Volumenrabatter, RMA-portaladgang og en dedikeret programmanager er de håndtag, der forvandler en 30% avance til en 42% avance inden for fire kvartaler.

Næste skridt

Mange sku er ikke det samme produkt som en XGIMI Horizon Pro eller AURA-serie købt via detailhandlen. Sammenligningstabellen nedenfor kortlægger 2025-lineup side om side, så indkøbsteams kan se præcis, hvor fabriksdirekte OEM adskiller sig fra detail-drop-ship.

Din kurv
Din oplevelse på denne side bliver bedre, hvis du tillader cookies Cookiepolitik