Οι αποφάσεις projector», «church sanctuary», «worship» ξεκινούν συνήθως με τον ίδιο τρόπο: ένας πάστορας, τεχνικός διευθυντής ή επιτροπή εγκαταστάσεων αντιλαμβάνεται ότι η υπάρχουσα οθόνη ξεθωριάζει

Δημοσιεύτηκε στις: Δεκ 24, 2025 - 75 Προβολές

Σύγχρονος προβολέας ιερού ναού: εγκατάσταση οθόνης λατρείας

Σύγχρονος προβολέας ιερού ναού: εγκατάσταση οθόνης λατρείας

οι αποφάσεις προβολέα ιερού ναού για λατρεία συνήθως ξεκινούν με τον ίδιο τρόπο: ένας πάστορας, ο τεχνικός διευθυντής ή η επιτροπή εγκαταστάσεων αντιλαμβάνεται ότι η υπάρχουσα οθόνη «ξεθωριάζει» κάτω από τα φώτα της σκηνής, η διαφάνεια με τους στίχους δεν διαβάζεται από τις πίσω θέσεις, ή η παλαιωμένη μονάδα λάμπας 1080p τελικά παύει να λειτουργεί μετά από 6.000 ώρες. Η αντικατάσταση αυτής της μονάδας δεν είναι μια απλή αλλαγή τηλεόρασης καταναλωτή, επειδή τα οπτικά πεδία του ιερού, το περιβάλλον φως, η απόσταση ρίψης και η ζωντανή μετάδοση θέτουν διαφορετικές απαιτήσεις στο υλικό σε σχέση με ένα σαλόνι ή μια αίθουσα συσκέψεων. Αυτός ο οδηγός έχει γραφτεί για ομάδες προμηθειών B2B και ηγέτες υπουργείων που συγκρίνουν επιλογές δίπλα-δίπλα, και σας προσφέρει ένα συγκεκριμένο checklist προδιαγραφών, ένα πλαίσιο προμήθειας B2B και τους αριθμούς που χρησιμοποιούμε στην DataMax όταν βοηθάμε εκκλησίες και ολοκληρωτές AV να επιλέξουν τη σωστή μονάδα.

Με μια ματιά

Όταν αξιολογήσαμε τις αποφάσεις προβολέα ιερού ναού για λατρεία, συνήθως ξεκινούν με τον ίδιο τρόπο: ένας πάστορας, ο τεχνικός διευθυντής ή η επιτροπή εγκαταστάσεων αντιλαμβάνεται ότι η υπάρχουσα οθόνη «ξεθωριάζει» κάτω από τα φώτα της σκηνής, η διαφάνεια με τους στίχους δεν διαβάζεται από τις πίσω θέσεις, ή η παλαιωμένη μονάδα λάμπας 1080p τελικά παύει να λειτουργεί μετά από 6.000 ώρες. Η αντικατάσταση αυτής της μονάδας δεν είναι μια απλή αλλαγή τηλεόρασης καταναλωτή, επειδή τα οπτικά πεδία του ιερού, το περιβάλλον φως, η απόσταση ρίψης και η ζωντανή μετάδοση θέτουν διαφορετικές απαιτήσεις στο υλικό σε σχέση με ένα σαλόνι ή μια αίθουσα συσκέψεων. Αυτός ο οδηγός έχει γραφτεί για ομάδες προμηθειών B2B και ηγέτες υπουργείων που συγκρίνουν επιλογές δίπλα-δίπλα, και σας προσφέρει ένα συγκεκριμένο checklist προδιαγραφών, ένα πλαίσιο προμήθειας B2B και τους αριθμούς που χρησιμοποιούμε στην DataMax όταν βοηθάμε εκκλησίες και ολοκληρωτές AV να επιλέξουν τη σωστή μονάδα.

Πώς να προδιαγράψετε έναν προβολέα ιερού ναού για λατρεία το 2025

Υπαίθρια εκδήλωση εκκλησίας με προβολέα υψηλής φωτεινότητας

Σύγχρονο ιερό εκκλησίας με διπλούς οροφής προβολείς

οι προδιαγραφές του προβολέα ξεκινούν με τρεις σκληρές μετρήσεις: το περιβάλλον φως σε lux, η απόσταση ρίψης σε πόδια και το μέγεθος οθόνης σε διαγώνιες ίντσες. Συνιστούμε οι εκκλησίες να ξεκινούν με μια φωτομετρική αποτύπωση αντί για μια λίστα σύντομων επιλογών μάρκας, επειδή η λάθος μέτρηση lumen είναι το πιο συνηθισμένο σφάλμα προδιαγραφών που βλέπουμε στα RFQ εκκλησιών. Ένας φωτισμός σκηνής 20.000 lux με φώτα LED θα εξουδετερώσει πλήρως μια μονάδα 3.500 lumen ανεξάρτητα από τις αξιώσεις λόγου αντίθεσης στο τεχνικό φύλλο.

Φωτεινή απόδοση, ανάλυση και αντίθεση για χρήση σε ιερό

  • Μια σύγχρονη εγκατάσταση προβολέα ιερού ναού απαιτεί τυπικά 5.000 έως 8.000 ANSI lumen για κύρια ιερά χωρητικότητας 300 έως 1.500 ατόμων, με πηγές φωτός laser phosphor με διάρκεια 20.000 έως 30.000 ώρες.
  • Η ανάλυση 4K UHD (3840 x 2160) είναι πλέον η προεπιλεγμένη προσδοκία για στίχους, γραφές και IMAG (μεγέθυνση εικόνας) σε αποστάσεις πέραν των 40 ποδών.
  • Οι φακοί ultra-short throw και short throw (0,25:1 έως 0,8:1) προτιμώνται για τοίχους βωμού, χορωδιακά θεωρεία και στενούς χώρους προβολής όπου η ανάρτηση οροφής είναι περιορισμένη.
  • Το συνολικό κόστος κτήσης ευνοεί το laser έναντι της λάμπας: μια μονάδα laser στα 4.200 $ χονδρική με κινητήρα 25.000 ωρών έναντι μιας μονάδας λάμπας στα 1.800 $ με λάμπες αντικατάστασης 450 $ κάθε 3.000 ώρες αποδίδει περίπου 38% εξοικονόμηση σε ορίζοντα 10 ετών, με βάση τη μοντελοποίηση OEM μας.
  • Για αγοραστές B2B που αξιολογούν συνεργάτες OEM/ODM, οι τρεις κορυφαίοι διαφοροποιητές είναι η πιστοποίηση πηγής φωτός (φωτοβιολογική ασφάλεια IEC 62471), ο θόρυβος ανεμιστήρα κάτω από 32 dB στο 1 μέτρο και ο χρόνος παράδοσης μαζικής παραγωγής 12 εβδομάδων με όρους FOB Shenzhen ή HK.

Το 4K UHD δεν είναι πλέον premium αναβάθμιση για οθόνες λατρείας, είναι η βασική γραμμή. Οι διαφάνειες στίχων, τα εδάφια γραφής και τα σήματα καμερών IMAG επωφελούνται όλα από τα 8,3 εκατομμύρια pixel σε αποστάσεις θέασης πάνω από 25 πόδια, και το 4K UHD δίνει επίσης zoom επιπέδου pixel για κοντινά πλάνα IMAG χωρίς ορατή υποβάθμιση εικόνας. Μια εγγενής μονάδα WUXGA 1920 x 1200 είναι αποδεκτή μόνο για πλευρικές οθόνες ή δωμάτια βρεφών κάτω από 120 ίντσες διαγώνιο.

Ο λόγος αντίθεσης για την εφαρμογή SKU θα πρέπει να αξιολογείται σε πραγματικό περιβάλλον φως, όχι σε σκοτεινή αίθουσα επίδειξης. Η στατική αντίθεση από ένα τεχνικό φύλλο (για παράδειγμα δυναμική αντίθεση 3.000.000:1) είναι σε μεγάλο βαθμό άνευ σημασίας μόλις το ιερό σας φτάσει τα 200 lux στην επιφάνεια της οθόνης. Δοκιμάζουμε όλες τις μονάδες OEM της DataMax σε περιβάλλον 150 lux σε οθόνη ματ λευκή 1,0 gain, που όπως έχουμε διαπιστώσει αντιστοιχεί στο roughly 70% των συνθηκών ιερού στις οποίες αποστέλλουμε.

Πηγή φωτός: Laser Phosphor έναντι Λάμπας UHP

Κατά την ανάλυσή μας, οι αγοραστές προβολέα ιερού ναού για λατρεία το 2025 θα πρέπει να επιλέγουν εξ ορισμού laser phosphor ή RGB laser εκτός κι αν ο προϋπολογισμός είναι ο απόλυτος πρωταρχικός περιορισμός. Οι πηγές φωτός laser προσφέρουν 20.000 έως 30.000 ώρες λειτουργίας χωρίς συντήρηση, δυνατότητα άμεσης ενεργοποίησης/απενεργοποίησης (χωρίς cooldown για έκτακτες κηδείες ή εβδομαδιαίες προσευχές), και σταθερό χρώμα και φωτεινότητα καθ' όλη τη διάρκεια ζωής του κινητήρα. Μια μονάδα λάμπας UHP, αντίθετα, πέφτει στο roughly 50% της αρχικής φωτεινότητας μέχρι την ώρα 2.000, απαιτεί κύκλους προθέρμανσης και ψύξης 3 έως 5 λεπτών, και χρειάζεται αλλαγές λάμπας που διακόπτουν τα προγράμματα λατρείας. Για ομάδες προμηθειών B2B που αξιολογούν συνεργάτες OEM/ODM στο στάδιο MOFU, η αλυσίδα εφοδιασμού κινητήρων laser είναι ο μεγαλύτερος μεμονωμένος κίνδυνος αξιοπιστίας. Οι τράπεζες laser tier-1 από Nichia, Osram και Panasonic απαιτούν χρόνους παράδοσης 8 έως 14 εβδομάδων ανάλογα με την κατανομή, και έχουμε δει αρκετούς ολοκληρωτές να «καούν» από μονάδες laser tier-3 που αποτυγχάνουν στις δοκιμές φωτοβιολογικής ασφάλειας IEC 62471 στα τελωνεία. Η DataMax πιστοποιεί τις τράπεζες laser μέσω της γραμμής εισερχόμενου ποιοτικού ελέγχου του Shenzhen και αποστέλλει με όρους εγγύησης 3 ετών ή 5 ετών ως στάνταρντ διαμόρφωση OEM.

Λόγος ρίψης, μετατόπιση φακού και γεωμετρία εγκατάστασης

η γεωμετρία του μοντέλου είναι το σημείο όπου οι περισσότερες εγκαταστάσεις πάνε στραβά, επειδή η απόσταση ρίψης, το μέγεθος οθόνης και η θέση στήριξης συνήθως περιορίζονται από το υπάρχον κτίριο και όχι από το τεχνικό φύλλο. Μονάδες ultra-short throw (0,25:1 έως 0,4:1) στήνονται 6 έως 18 ίντσες από την οθόνη και είναι ιδανικές για τοίχους βωμού, εμπρόσθια προβολή σε χορωδιακά θεωρεία και μικρά ιερά κάτω από 200 θέσεις όπου η ανάρτηση οροφής δεν είναι επιλογή. Μονάδες short throw (0,4:1 έως 0,8:1) δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία για θέσεις στήριξης οροφής 4 έως 10 πόδια από την οθόνη.

Οι προδιαγραφές ενός προβολέα ξεκινούν με τρεις σκληρές μετρήσεις: το περιβάλλον φως σε lux, η απόσταση ρίψης σε πόδια και το μέγεθος οθόνης σε διαγώνιες ίντσες. Συνιστούμε οι εκκλησίες να ξεκινούν με μια φωτομετρική αποτύπωση αντί για μια λίστα σύντομων επιλογών μάρκας, επειδή η λάθος μέτρηση lumen είναι το πιο συνηθισμένο σφάλμα προδιαγραφών που βλέπουμε στα RFQ εκκλησιών. Ένας φωτισμός σκηνής 20.000 lux με φώτα LED θα εξουδετερώσει πλήρως μια μονάδα 3.500 lumen ανεξάρτητα από τις αξιώσεις λόγου αντίθεσης στο τεχνικό φύλλο.

Συνδεσιμότητα, δρομολόγηση σήματος και συμβατότητα λογισμικού λατρείας

Από τη σκοπιά της προμήθειας, οι εγκαταστάσεις προβολέα ιερού ναού για λατρεία ζουν ή πεθαίνουν στη δρομολόγηση σήματος. Η πιο ακριβή μονάδα 4K UHD laser στον κόσμο είναι άχρηστη αν δεν μπορεί να κλειδώσει στον lyric server, στη δευτερεύουσα οθόνη εμπιστοσύνης ή στον διάδρομο υπερχείλισης χωρίς τρεμόπαιγμα ή καθυστέρηση handshake. Τα σύγχρονα ιερά λειτουργούν με μια μίξη εισόδων: HDMI 2.0 ή 2.1 από laptop παρουσιάσεων που τρέχει ProPresenter ή EasyWorship, HDBaseT τρέχει πάνω από Cat6 από ένα ερμάριο εξοπλισμού πίσω από τη σκηνή, SDI μεταφέρει το σήμα κάμερας IMAG από το booth μετάδοσης, και ένας αυξανόμενος αριθμός εγκαταστάσεων περιλαμβάνει πλέον USB-C ή network streaming μέσω NDI ή AirPlay για κινητό κήρυγμα. Σε αυτή τη σειρά προμήθειας, οι εγκαταστάσεις προβολέα ιερού ναού για λατρεία στο εύρος 300 έως 800 θέσεων γενικά προσγειώνονται μεταξύ 5.000 και 7.000 ANSI lumen, ενώ χώροι άνω των 1.000 θέσεων με πλήρη φωτισμό σκηνής τυπικά απαιτούν 8.000 έως 12.000 ANSI lumen. Το πρότυπο lumen ANSI/ISO 21118, το οποίο μπορείτε να δείτε στο Projector Central ANSI lumen reference, είναι ο μόνος αριθμός lumen που πρέπει να αποδεχτείτε σε ένα χονδρικό τεχνικό φύλλο, επειδή τα «LED lumens», «marketing lumens» και «peak lumens» είναι μη τυποποιημένοι αριθμοί που συνήθως υπερβάλλουν την απόδοση κατά 2x έως 4x.

Ασύρματο streaming και έλεγχος δικτύου

Το 4K UHD δεν είναι πλέον premium αναβάθμιση για οθόνες λατρείας, είναι η βασική γραμμή. Οι διαφάνειες στίχων, τα εδάφια γραφής και τα σήματα καμερών IMAG επωφελούνται όλα από τα 8,3 εκατομμύρια pixel σε αποστάσεις θέασης πάνω από 25 πόδια, και το 4K UHD δίνει επίσης zoom επιπέδου pixel για κοντινά πλάνα IMAG χωρίς ορατή υποβάθμιση εικόνας. Μια εγγενής μονάδα WUXGA 1920 x 1200 είναι αποδεκτή μόνο για πλευρικές οθόνες ή δωμάτια βρεφών κάτω από 120 ίντσες διαγώνιο.

Ο λόγος αντίθεσης για την εφαρμογή SKU θα πρέπει να αξιολογείται σε πραγματικό περιβάλλον φως, όχι σε σκοτεινή αίθουσα επίδειξης. Η στατική αντίθεση από ένα τεχνικό φύλλο (για παράδειγμα δυναμική αντίθεση 3.000.000:1) είναι σε μεγάλο βαθμό άνευ σημασίας μόλις το ιερό σας φτάσει τα 200 lux στην επιφάνεια της οθόνης. Δοκιμάζουμε όλες τις μονάδες OEM της DataMax σε περιβάλλον 150 lux σε οθόνη ματ λευκή 1,0 gain, που όπως έχουμε διαπιστώσει αντιστοιχεί στο roughly 70% των συνθηκών ιερού στις οποίες αποστέλλουμε.

Διέλευση ήχου, θόρυβος ανεμιστήρα και ακουστική ιερού

οι αγοραστές αυτού του προβολέα υποτιμούν σταθερά τον θόρυβο του ανεμιστήρα ως κριτήριο προμήθειας μέχρι η μονάδα να βρεθεί ήδη στην οροφή. Ένας προβολέας με 40 dB έως 48 dB θορύβου ανεμιστήρα σε λειτουργία υψηλής φωτεινότητας θα ανταγωνίζεται μια χορωδία 60 φωνών και ένα ακουστικό πιάνο σε ένα αντηχητικό ιερό, ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια πιο ήρεμων ύμνων και ποιμαντικών προσευχών. Προδιαγράφουμε όλες τις μονάδες OEM της DataMax κάτω από 35 dB σε κανονική λειτουργία και κάτω από 38 dB σε λειτουργία πλήρους φωτεινότητας, μετρημένα στο 1 μέτρο σύμφωνα με το ISO 7779.

Όταν αξιολογήσαμε τους αγοραστές προβολέα ιερού ναού για λατρεία το 2025, θα πρέπει να επιλέγουν εξ ορισμού laser phosphor ή RGB laser εκτός κι αν ο προϋπολογισμός είναι ο απόλυτος πρωταρχικός περιορισμός. Οι πηγές φωτός laser προσφέρουν 20.000 έως 30.000 ώρες λειτουργίας χωρίς συντήρηση, δυνατότητα άμεσης ενεργοποίησης/απενεργοποίησης (χωρίς cooldown για έκτακτες κηδείες ή εβδομαδιαίες προσευχές), και σταθερό χρώμα και φωτεινότητα καθ' όλη τη διάρκεια ζωής του κινητήρα. Μια μονάδα λάμπας UHP, αντίθετα, πέφτει στο roughly 50% της αρχικής φωτεινότητας μέχρι την ώρα 2.000, απαιτεί κύκλους προθέρμανσης και ψύξης 3 έως 5 λεπτών, και χρειάζεται αλλαγές λάμπας που διακόπτουν τα προγράμματα λατρείας.

Απόδοση θερμότητας και σχεδιασμός HVAC

Οι ομάδες προμηθειών B2B συχνά χρειάζεται να λάβουν υπόψη, κατά την αξιολόγηση συνεργατών OEM/ODM στο στάδιο MOFU, ότι η αλυσίδα εφοδιασμού κινητήρων laser είναι ο μεγαλύτερος μεμονωμένος κίνδυνος αξιοπιστίας. Οι τράπεζες laser tier-1 από Nichia, Osram και Panasonic απαιτούν χρόνους παράδοσης 8 έως 14 εβδομάδων ανάλογα με την κατανομή, και έχουμε δει αρκετούς ολοκληρωτές να «καούν» από μονάδες laser tier-3 που αποτυγχάνουν στις δοκιμές φωτοβιολογικής ασφάλειας IEC 62471 στα τελωνεία. Η DataMax πιστοποιεί τις τράπεζες laser μέσω της γραμμής εισερχόμενου ποιοτικού ελέγχου του Shenzhen και αποστέλλει με όρους εγγύησης 3 ετών ή 5 ετών ως στάνταρντ διαμόρφωση OEM.

Πίνακας σύγκρισης: SKU προβολέων εκκλησίας OEM της DataMax

ΜοντέλοΦωτεινότητα (ANSI)ΑνάλυσηΠηγή φωτόςΘόρυβος (dB)Λόγος ρίψηςMOQΧρόνος παράδοσης
DM-CSW-4500L4.5001920 x 1200Laser Phosphor341,2 – 2,0:150 μονάδες4 εβδομάδες
DM-CSW-6000U6.0003840 x 2160RGB Laser360,75 – 1,5:130 μονάδες6 εβδομάδες
DM-CSW-8000U8.0003840 x 2160RGB Laser381,2 – 2,5:120 μονάδες8 εβδομάδες
DM-CSW-UST-35003.5001920 x 1200Laser Phosphor320,25:150 μονάδες5 εβδομάδες

εγκατάσταση οροφής προβολέα ιερού ναού για λατρεία με διαχείριση καλωδίων

Εγκατάσταση, συντήρηση και ανάλυση κόστους κύκλου ζωής

Η γεωμετρία ενός μοντέλου είναι το σημείο όπου οι περισσότερες εγκαταστάσεις πάνε στραβά, επειδή η απόσταση ρίψης, το μέγεθος οθόνης και η θέση στήριξης συνήθως περιορίζονται από το υπάρχον κτίριο και όχι από το τεχνικό φύλλο. Μονάδες ultra-short throw (0,25:1 έως 0,4:1) στήνονται 6 έως 18 ίντσες από την οθόνη και είναι ιδανικές για τοίχους βωμού, εμπρόσθια προβολή σε χορωδιακά θεωρεία και μικρά ιερά κάτω από 200 θέσεις όπου η ανάρτηση οροφής δεν είναι επιλογή. Μονάδες short throw (0,4:1 έως 0,8:1) δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία για θέσεις στήριξης οροφής 4 έως 10 πόδια από την οθόνη.

Η κανονική ρίψη (1,2:1 έως 2,5:1) παραμένει η σωστή επιλογή για μεγάλα ιερά, αίθουσες υπερχείλισης συνεδρίων και υπαίθριες εγκαταστάσεις Πάσχα ή Χριστουγέννων, επειδή οι φακοί zoom μεγάλης ρίψης δίνουν στον ολοκληρωτή λεπτό έλεγχο του μεγέθους εικόνας χωρίς μετακίνηση της βάσης. Αναζητήστε κάθετη μετατόπιση φακού τουλάχιστον ±50% και οριζόντια μετατόπιση ±20% αν ο προβολέας δεν μπορεί να είναι τέλεια κεντραρισμένος στην οθόνη, επειδή η ψηφιακή διόρθωση keystone μειώνει πάντα την αποτελεσματική ανάλυση και πρέπει να αποφεύγεται για εργασίες IMAG λατρείας.

Υλικό στήριξης και δομικές σκέψεις

οι βάσεις οροφής του μοντέλου πρέπει να υποστηρίζουν 2x το στατικό βάρος του προβολέα για λόγους ασφαλείας, που σημαίνει ότι ένας προβολέας 12 kg απαιτεί βάση με ονομαστική αντοχή 24 kg. Τα περισσότερα ιερά με τα οποία συνεργαζόμαστε χρησιμοποιούν ρυθμιζόμενη βάση στήλης Unistrut ή Peerless-AV με σεισμική πρόσδεση, που προσθέτει 180 $ έως 320 $ ανά θέση αλλά δεν είναι διαπραγματεύσιμη σε σεισμικές ζώνες ή παλαιότερα κτίρια με αβέβαιη δομή δοκών οροφής. Για ιστορικά ιερά όπου το τρύπημα περιορίζεται, έχουμε αποστείλει προσαρμοσμένους προσαρμογείς βάσης στύλου που σφίγγουν σε υπάρχουσες εκτεθειμένες δοκούς.

Κύκλος ζωής και όροι εγγύησης

Μέσα από τον φακό της προμήθειας, οι εγκαταστάσεις προβολέα ιερού ναού για λατρεία ζουν ή πεθαίνουν στη δρομολόγηση σήματος. Η πιο ακριβή μονάδα 4K UHD laser στον κόσμο είναι άχρηστη αν δεν μπορεί να κλειδώσει στον lyric server, στη δευτερεύουσα οθόνη εμπιστοσύνης ή στον διάδρομο υπερχείλισης χωρίς τρεμόπαιγμα ή καθυστέρηση handshake. Τα σύγχρονα ιερά λειτουργούν με μια μίξη εισόδων: HDMI 2.0 ή 2.1 από laptop παρουσιάσεων που τρέχει ProPresenter ή EasyWorship, HDBaseT τρέχει πάνω από Cat6 από ένα ερμάριο εξοπλισμού πίσω από τη σκηνή, SDI μεταφέρει το σήμα κάμερας IMAG από το booth μετάδοσης, και ένας αυξανόμενος αριθμός εγκαταστάσεων περιλαμβάνει πλέον USB-C ή network streaming μέσω NDI ή AirPlay για κινητό κήρυγμα. Οι ομάδες προμηθειών B2B συχνά χρειάζεται να λάβουν υπόψη, κατά την προδιαγραφή κατασκευών OEM/ODM, ότι ο αριθμός θυρών και η αναθεώρηση μετράνε περισσότερο από τον αριθμό θυρών από μόνος του. Συνιστούμε τουλάχιστον δύο εισόδους HDMI 2.1, έναν δέκτιον HDBaseT ενσωματωμένο, μία είσοδο 3G-SDI για IMAG, ένα USB-C με παροχή ισχύος 65W και έλεγχο RJ-45 LAN σε κάθε SKU της DataMax που προορίζεται για το κανάλι εκκλησιών. Η θύρα HDBaseT ειδικότερα εξοικονομεί στους ολοκληρωτές έως 400 $ ανά διαδρομή επειδή εξαλείφει την ανάγκη ξεχωριστού extender box και υποστηρίζει συμπιεσμένο 4K UHD στα 60Hz πάνω από μία διαδρομή καλωδίου Cat6 έως 100 μέτρα (HDBaseT Alliance).

Τι να προσέξετε κατά την προμήθεια ενός συστήματος προβολέα ιερού ναού για λατρεία

οι αποφάσεις προμήθειας αυτού του προβολέα συγκλίνουν τυπικά γύρω από τέσσερα σημεία δεδομένων: απόδοση ANSI lumen στην επιλεγμένη απόσταση ρίψης, πηγή φωτός laser έναντι λάμπας, εγγενής ανάλυση έναντι pixel-shift 4K και όρους εγγύησης με καθορισμένα διαστήματα σέρβις. Για ομάδες προμηθειών B2B που αξιολογούν χονδρικές παραγγελίες μεταξύ 50 και 500 μονάδων, συνιστούμε να κλειδώσετε το τεχνικό φύλλο πριν διαπραγματευτείτε την τιμή, επειδή η διαφορά μεταξύ μιας μονάδας 5.000 lumen και 6.500 lumen σπάνια αξίζει ένα premium τιμής 30% μόλις συνυπολογιστούν ο έλεγχος περιβάλλοντος φωτός και το gain της οθόνης.

Ο έλεγχος δικτύου δεν είναι πλέον προαιρετικός. Κάθε μονάδα της DataMax που αποστέλλουμε από το 2024 έρχεται με Crestron RoomView, AMX Device Discovery, PJLink και ένα ανοιχτό HTTP API στη θύρα LAN. Αυτό δίνει στην εθελοντική τεχνική ομάδα τη δυνατότητα να ενεργοποιεί τον προβολέα, να αλλάζει εισόδους και να ελέγχει τις ώρες λάμπας από οποιοδήποτε laptop στο δίκτυο της εκκλησίας, πράγμα που μετράει επειδή οι περισσότερες εκκλησίες δεν διαθέτουν αποκλειστικό προσωπικό AV τις Κυριακές. Η ασύρματη είσοδος μέσω Miracast, AirPlay ή ενός ειδικού dongle 4K UHD WiFi γίνεται ολοένα πιο συνηθισμένη για προσκεκλημένους ομιλητές που έρχονται με ένα MacBook και ένα κήρυγμα σε USB stick.

Προδιαγραφές προμήθειας που οι αγοραστές του προβολέα μας ζητούν πιο συχνά:

Έχουμε αποστείλει πάνω από 1.200 μονάδες προβολέα ιερού ναού για λατρεία τους τελευταίους 18 μήνες, και περίπου το 38% αυτών των παραγγελιών περιλαμβάνει το προαιρετικό SKU dongle WiFi 6. Οι δύο κορυφαίοι λόγοι που αναφέρονται στις εντολές αγοράς είναι «απλότητα για προσκεκλημένο πάστορα» και «δευτερεύουσα οθόνη αίθουσας νεολαίας».

Για τεχνικούς αγοραστές που συγκρίνουν την DataMax με άλλους προμηθευτές, οι βασικοί διαφοροποιητές είναι η προσαρμογή firmware (προφορτώνουμε skins UI ειδικά για ιερά στο εργοστάσιο), οι όροι πισίνας επιταχυνόμενης αντικατάστασης και η δυνατότητα ιδιωτικής επισήμανσης του chassis για δίκτυα διανομέων.

Κανάλι επικοινωνίας και επόμενα βήματα

οι αγοραστές αυτού του προβολέα υποτιμούν σταθερά τον θόρυβο του ανεμιστήρα ως κριτήριο προμήθειας μέχρι η μονάδα να βρεθεί ήδη στην οροφή. Ένας προβολέας με 40 dB έως 48 dB θορύβου ανεμιστήρα σε λειτουργία υψηλής φωτεινότητας θα ανταγωνίζεται μια χορωδία 60 φωνών και ένα ακουστικό πιάνο σε ένα αντηχητικό ιερό, ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια πιο ήρεμων ύμνων και ποιμαντικών προσευχών. Προδιαγράφουμε όλες τις μονάδες OEM της DataMax κάτω από 35 dB σε κανονική λειτουργία και κάτω από 38 dB σε λειτουργία πλήρους φωτεινότητας, μετρημένα στο 1 μέτρο σύμφωνα με το ISO 7779.

Τελική θέση για αγοραστές

Κάντε το πρώτο βήμα προς καλύτερη προβολή λατρείας

Η διέλευση ήχου είναι το δεύτερο ακουστικό ζήτημα. Οι περισσότεροι προβολείς σε αυτή την κατηγορία προσφέρουν έξοδο ήχου 3,5mm ή SPDIF που αντικατοπτρίζει την ενεργή είσοδο HDMI, και αυτό το σήμα πρέπει να δρομολογείται πίσω στην κονσόλα μίξης του ιερού αντί να αναπαράγεται μέσω του ηχείου του προβολέα (το οποίο τα περισσότερα μοντέλα προβολέα ιερού ναού για λατρεία δεν περιλαμβάνουν ούτως ή άλλως). Για ομάδες προμηθειών B2B που αξιολογούν συνεργάτες OEM/ODM, ζητήστε από το εργοστάσιο την προδιαγραφή καθυστέρησης ήχου στη διέλευση HDMI. Οτιδήποτε πάνω από 80 ms θα δημιουργήσει μετατόπιση lip-sync στα κοντινά πλάνα IMAG, πράγμα ενοχλητικό και αντιεπαγγελματικό κατά τη διάρκεια μιας βάπτισης ή ενός κηρύγματος.

Περιηγηθείτε στη σειρά προϊόντων προβολέα ιερού ναού για λατρεία, ή στείλτε email στο γραφείο OEM μας στο ζητήστε μια προσαρμοσμένη προσφορά για να κλειδώσετε θέσεις παραγωγής 2025 πριν από το container crunch του Q3. Για επίπεδα χονδρικής τιμολόγησης και όρους διανομέων, επισκεφτείτε τη σελίδα υπηρεσιών OEM.

Το καλάθι σας
Η εμπειρία σας σε αυτόν τον ιστότοπο θα βελτιωθεί αν επιτρέψετε τα cookies Πολιτική για τα cookies