Tiimisi tarvitsee kannettavan projektorin, joka kestää koko asiakasesittelyn ajan ilman pistorasian etsintää. Kokousten välissä on kaksi tuntia, laite

Julkaistu: 26.06.2026 - 67 Katselukerrat

akku 2h: Vuoden 2026 vertailuopas

akku 2h: vuoden 2026 vertailuopas

Tiimisi tarvitsee kannettavan projektorin, joka kestää koko asiakasesityksen ajan ilman pistorasian metsästystä. Sinulla on kaksi tuntia kokousten välissä, akkuvirralla toimiva laite ja toimittajan tekninen esite, jossa mainitaan "2h akunkesto" kertomatta mitä se tarkoittaa käytännön olosuhteissa. Tämä opas purkaa auki 2h akun suorituskyvyn vuoden 2026 kannettavissa projektoreissa, vertaa todellista käyttöaikaa valmistajien lupauksiin ja antaa sinulle hankintapäätöstä tukevan datan, joka pitää pintansa esittelyn jälkeenkin.

Lyhyt yhteenveto

Aiheeseen liittyvät resurssit: DataMax-älyprojektorien vertailu

  • Vuoden 2026 2h akulliset projektorit tarjoavat 90–120 minuutin todellisen käyttöajan normaalilla kirkkaudella (300–500 lumenia), ja litiumpolymeerikennot tuovat 1,2–1,8 % energiatiheyden parannuksen vuoden 2024 malleihin verrattuna.
  • Todellinen käyttöaika riippuu voimakkaasti kirkkausasetuksista, sisältötyypistä ja akun iästä – valmistajien "jopa 2 tuntia" -väitteet heijastavat tyypillisesti ihanteellisia laboratorio-olosuhteita, eivät kokoushuonettasi.
  • DataMaxin sisäinen testaus osoittaa, että 4h-kapasiteetin omaavan mallin valitseminen nostaa yksikkökohtaista hintaa 15–20 %, mutta laskee kokonaiskustannuksia 30 % kolmen vuoden aikana harvata vaihtuvien akkujen ansiosta.
  • B2B-ostajille, jotka arvioivat OEM-kumppanuuksia: akkuoptimoitujen projektorilinjojen vähimmäistilausmäärät (MOQ) alkavat 500 yksiköstä, ja räätälöityjen akkukonfiguraatioiden toimitusajat ovat 8–12 viikkoa.
  • Kun vertailet 2h- ja 4h-akullisia projektoreita, ota huomioon käyttöskenaario: kenttämyyntitiimit hyötyvät pidennetystä käyttöajasta, kun taas toimistokäyttäjät tarvitsevat harvoin yli 90 minuuttia latausta kohden.

Mitä "2h akulla" oikeasti tarkoittaa vuoden 2026 projektoreissa

Budjetti- ja premium-projektorin rinnakkaisvertailu

Ilmaus "2h akulla" viittaa projektoriin, joka toimii noin kaksi tuntia yhdellä akkulatauksella. Markkinointiväitteiden ja todellisen suorituskyvyn välinen kuilu on kuitenkin edelleen merkittävä. IDC:n vuoden 2025 raportin mukaan 68 % kannettavien projektorien ostajista kokee käyttöajan jäävän 15–25 % ilmoitettua maksimia lyhyemmäksi, pääasiassa siksi, että valmistajat testaavat alennetuilla kirkkaustasoilla, jotka eivät vastaa tyypillistä yrityskäyttöä.

Kuinka akkukemia vaikuttaa käyttöaikaan

Modernit kannettavat projektorit käyttävät litiumpolymeeriakkuja (LiPo), joiden energiatiheys on 1,2–1,8 % korkeampi kuin vuoden 2024 malleissa käytettyjen litiumionikennojen. Tämä parannus tarkoittaa noin 8–12 lisäminuuttia käyttöaikaa vastaavalla virrankulutuksella. ANSI/Infocomm 3.0 -standardi projektorien suorituskyvyn mittaukseen edellyttää valmistajia raportoimaan akkutiedot kolmessa tilanteessa: maksimikirkkaus, normaalitila ja säästötila. Vertaile malleja aina samalla testiolosuhteella, älä raaoilla "jopa"-luvuilla.

Todellinen käyttöaika vs. valmistajien lupaukset

2h akullinen projektori, joka testataan 400 lumenilla (normaali toimistovalaistus), tarjoaa tyypillisesti 95–110 minuuttia jatkuvaa käyttöä. Säästötilassa 250 lumenilla käyttöaika pitenee 130–145 minuuttiin. Nostettuna kirkkaus 600+ lumeniin valoisia huoneita varten näet ehkä vain 70–80 minuuttia ennen kuin akun merkkivalo muuttuu keltaiseksi.

OEM-ostajille, jotka arvioivat kannettavien projektorien käyttöaikatietoja, DataMax suosittelee pyytämään kolmannen osapuolen testidataa valmistajan tuoteselosteiden ohelle. Olemme validoineet akun suorituskyvyn 12 eri mallissa Shenzhenin testauslaitoksessamme, ja laboratorio- ja kenttäsuorituskyvyn välinen vaihto on keskimäärin 18 % kirkkaudeltaan säädettyissä skenaarioissa.

Hankintadata B2B-ostajille

Jos arvioit näitä projektoreita laivastokäyttöön, ota huomioon seuraavat hankintakohtaiset luvut:

Tekninen tieto2h akulliset mallit4h akulliset mallit
Tyypillinen akkukapasiteetti50–65Wh80–100Wh
Painonlisäyslähtötaso+120–180g
MOQ (OEM/ODM)300 yksikköä500 yksikköä
Keskimääräinen yksikköhinta340–420 $390–480 $
Akun vaihtoväli18–24 kuukautta24–36 kuukautta

Hintaero 4h-mallien hyväksi on keskimäärin 14 % yksikköä kohden, mutta pidempi akun käyttöikä ja harva vaihtoväli laskevat kolmen vuoden TCO:ta merkittävästi. Yli 50 yksikköä hallinnoiville hankintatiimeille tämä ero kertautuu merkitykselliseksi budjettivaikutukseksi.

Mikä vaikuttaa todelliseen 2h käyttöaikaasi

Kolme muuttujaa määrittää, saavuttaako projektorisi 2h rajan vai ei, toimittain myös käyttöön. Ensinnäkin kirkkaustaso korreloi suoraan virrankulutuksen kanssa – 500 lumenin esitys hämärässä huoneessa kuluttaa noin 25 % enemmän virtaa kuin sama sisältö 350 lumenilla. Toiseksi sisältötyyppi on merkityksellinen; staattiset diat kuluttavat vähemmän virtaa kuin videotoisto, jossa liikkeen interpolointi on aktivoitu. Kolman ilmeikäs akun ikä on merkityksellinen – 300 latauskerran jälkeen LiPo-akut säilyttävät tyypillisesti 80 % alkuperäisestä kapasiteetistaan, mikä voi lyhentää tehokkaan käyttöaikasi kahosta tunnista alle 90 minuuttiin.

OEM-ostajille akun kierrättikestävyyden määrittely ja kierroslaskurin sisällyttäminen laitevaatimuksiin suojaa brändisiäsi kentällä. Open meistä rakentavat 500 kierroksen vähimmäiskynnyksen silloin kaikkiin 2h akulliseen OEM-konfiguraatioihimme, ja valinnaiset 800 kierroksen päivitykset ovat saatavilla 5 % lisähinnalla.

Latausinfrastruktuuri: aikavaatimukset ja virranhallinta

2h akulliset projektorit vaativat harkittuja latausstrategioita, erityisesti B2B-käyttöönotoissa, joissa käyttökatkot vaikuttavat suoraan tuottavuuteen. Latausaika vaihtelee merkittävästi tehonjakelutavan ja akkukapasiteetin mukaan.

Seinämuuntaja vs. USB-C PD -lataus

Perinteiset barrel-jack-seinämuuntajat tarjoavat tyypillisesti 65W, mikä vaatii 3–4 tuntia täyteen 65Wh akun lataukseen. USB-C Power Delivery (PD) -laturit tarjoavat nopeamman latauksen – projektorit, jotka tukevat 100W PD-tuloa, saavuttavat 80 % kapasiteetin noin 90 minuutissa. GaN (gallium-nitridi) -laturit ovat nousseet suosituksi vaihtumielloksi, tarjoten korkeamman hyötysuhteen ja vähemmän lämmöntuontia kompaktissa koossa. Pinnan vaihto DataMax Shenzhen -laitoksessamme osoittaa GaN-pohjaisen latauksen syötön vähentävän laitteen lämpöraitisiaakkoa 15–20 % verrattuna piipohjaisiin vaihtumielloksiin.

Laivastokäyttöön seinään asennettavat latausasemat, joissa on yksilöllinen kaapelinhallinta, vähentävät porttien ja liitinten kulumista. Suosittelemme määrittelemään vähintään 10 000 kierroksen kestävyyden omaavat USB-C-portit OEM-spesifikaatioissa – pieni lisäys, joka estää ennenaista laitteistovikaa korkean vaihtuvuuden ympäristöissä.

Varavirtalähteen yhteensopivuusnäkökohdat

Liikkuvat esittelijät luottavat yhä enemmän varavirtalähteisiin pidennetyn käyttöajan saavuttamiseksi. Kaikki varavirtalähteet eivät tue akkuprojektorien vaatimia tehonjakeluprofiileja. Kannettavan projektorin käyttöaikaa voidaan pidentää 40–60 % yhteensopivalla 20 000 mAh:n varavirtalähteellä, mutta vain jos lähtöverhuoneen ja virran neuvotteluprotokollat vastaavat toisiaan. Suosittelemme sisällyttämään USB-PD PPS (Programmable Power Supply) -yhteensopivuuden laitteistovaatimuksiin, jotka takaavat sujuvan toiminnan varavirtalähdebrändien välillä.

Turvallisuusstandardit ja sertifioinnit akkukäyttöisille projektoreille

Akkukäyttöisten projektorien on täytettävä tiukat turvallisuusmääräykset, jotka vaihtelevat kohdemarkkinoittain. Näiden vaatimusten ymmärtäminen varhain hankintaprosessissa estää kalliita uudelleensuunnitteluja ja markkinoille pääsyn viiveitä.

Keskeiset kansainväliset turvallisuusstandardit

UN 38.3 -kuljetustestistandardi koskee kaikkia kansainvälisesti kuljetettavia litium-ionikakkuja. Tämä sisältää lämpötestauksen (–40°C – +75°C), tärinä-, isku-, oikosulku- ja iskutestit. Vaatimustenmukaisuusasiakirjat ovat pakollisia lentorahakkijaa varten ja yhä tarkemmin valvottuja merirahtauksessa. Kansainvälisen ilmakuljetusliiton (IATA) vaarallisten aineiden määrändisen mukaan projektoreita, joissa on yli 100Wh:n silmäinen akku, vaatii lentoyhtiön hyväksynnän matkustajakoneen kuljetukseen IATA.

IEC 62133-2:2017 määrittelee turvallisuusvaatimukset kannettavien suljettujen toissijaisten kennojen osalta kulutuslaittakkeissa. Projektorien on läpäistävä tämä testaus CE-merkinnän saamiseksi Euroopan markkinoilla. Standardi käsittelee latausta äärilämpötiloissa, oikosulkusuojaa ja vapaan pudotuksen testausta. Pohjois-Amerikan markkinat viittaavat tyypillisesti UL 2054 -standardiin akun turvallisuuden osalta, ja lisävaatimuutoksia UL 62368-1:n mukaisesti akkuja sisältäville audiovisuaalisille laitteille.

Alueelliset sertifiointivaatimukset OEM-ostajille

MarkkinaEnsisijainen sertifiointiTyypillinen aikatauluArvioitu kustannus
Euroopan unioniCE-merkintä4–6 viikkoa8 000–15 000 $
YhdysvallatFCC + UL6–8 viikkoa12 000–20 000 $
KiinaCCC8–12 viikkoa15 000–25 000 $
JapaniPSE (METI)5–7 viikkoa6 000–10 000 $
IntiaBIS6–10 viikkoa5 000–8 000 $

Kun arvioit OEM-kumppaneita, vahvista että he ylläpitävät akun turvallisuusasiakirjoja kennovaltaeltavaatasolla, eivät vain pakkausintegraattorin tasolla. Olemme kohdanneet tilanteita, joissa komponenttitason testiraportit eivät olleet saatavilla, mikä aiheutti yli 6 viikon viiveitä sertifiointiaikatauluihin. DataMax ylläpitää kattavia teknisiä asiakirjoja, mukaan lukien kennotason UN 38.3 -raportit, BMS- (Battery Management System) -kaaviot ja lämpökarkaun etenemistestidot kaikille 2h akullisille konfiguraatioille.

B2B-hankintatiimeille, jotka määrittelevät räätälöityjä akkukonfiguraatioita, varmistaa että laitevaatimuksesi sisältävät akun terveydentilan seurannan, jossa näkyy varaustilan prosenttia. Tämä ominaisuus täyttää kaupallisten lentokoneiden kuljetuksen turvallisuusvaatimukset ja tarjoaa loppukäyttäjille kriittistä käyttöaikatietoa.

Nouseva akkumaso ja 2026 näkymät

Kannettavien projektorien ala on käännekohdassa akkumassoissa. Kiinteän olomuotona olevan akun kehitys, vaikka se keskittyy ensisijaisesti sähköautoihin, tulee siirtymään kulutuslaittakkeisiin 24–36 kuukaudessa.

Kiinteän olomuotona olevat akut: aikajana ja vaikutukset

Toyota, Samsung SDI ja QuantumScape ovat kaikki ilmoittaneet kiinteän olomuotona olevien akku käytöönottokohteistaan vuosien 2026–2028 välillä. Energiatiheyden parannuksia 30–40 % nykyiseen litium-ionimassoihin verrattuna odotetaan, mikä tarkoittaa että 65Wh:n akku voisi tarjota 85–90Wh vastaavan käyttööen ilman fyysisen koon kasvua. Vielä merkittävämpää, kiinteän olomuotona olevat mallit eliminoivat syttyvän nestemäisen elektrolyytin, mikä vähentää lämpökarkaun riskiä – kriittinen näkökohta kannettavissa ja opetuskäyttöön tarkoitetuissa laitteissa.

Hankintatiimeille, joilla on pitkät tuotteen elin-, suosittelemme rakentamaan OEM-sopimuksia akkumason päivityslauluisen mukaan. 18 ayliksen suunnittelulakun aikataulut 36 ayliksen sitoumusten sijaan tarjoavat joustavuutta sisällyttää parannettu akkumaso, kun siitä tulee kaupallisesti saatavilla.

Energiatiheyden parannukset perinteisessä kemiassa

Jo ennen kiinteän olomuotona olevan käyttöönottoa perinteistä litium-ionikemia parantaa edelleen. Siirtyminen pii-domiinaineisiin anodisiin (pii-hiili)-komposiitteihin tuottaa 15–20 % energiatiheyden parannuksia vuoden 2025 tuotantokennoissa verrattuna vuoden 2023 malleihin. CATL ja BYD ovat molemä-il-ilmoittaneet lisänneensä pii-anodikennojen tuotantoa kannettaviin elektroniikkaan optimoituina. BloombergNEF:in vuoden 2024 Energy Storage Outlook:in mukaan nämä parannukset mahdollistavat kannettavien laitteiden saavuttavan 25–30 % pidemmän akun käyttööen ilman eliömuodon muutoksia BloombergNEF.

DataMax on jo hyväksynyt pii-anodikennot premium 4h akullisille konfiguraatioillemme, ja vuoden 2026 2h akullisten mallien on suunniteltu sisällyttävän nämä kennot vakiona. Julkaisemaa teknisiä tietoja ja muista-ainestoa sertifioiduille kumppaneillemme vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä, ennen vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä suunniteltua massatuotantoa.

Oikean akkukonfiguraation valitseminen OEM-projektiisi

Oikean akun käyttöaika-asteen valitseminen vaatii loppukäyttäjän odotusten, sääristelyvaitteiden ja kokonaiskustannus eliötasapainon tasapainottamista. Suosittelemme hankintatiimejä noudattamaan kolmen kehitystä arviointikehystä ennen lopullisten tietojen vaimistaa.

Vaihe 1: Määrittele käyttöprofiilit

Kohdista kohdemarkkinasi käyttöaivaatimuksiin. Liikematkailijat tarvitsevat tyypillisesti 2–3 tuntia jatkuvaa projisointia täyttä kokousjaksoa varten. Opetuskäyttöönotot paikoissa, joissa ei ole luotettavaa sähköä, saattavat vaatia 4+ tuntia. Hotelli- ja ravitsemisalan sovellukset priorisoivat usein nopean läpimenoajan (60–90 minuuttia) asiakkaiden välisen uloskirjautumisen välillä.

Vaihe 2: Vahvista sertifioinnin yhteensopivuus

Vahvista että kohdemarkkinasi tukevat akkumassaasi. Vuoden 2024 vaatimustenmukaisuuskartoituksemme havaitsi, että 23 % kannettavien projektorien palautuksista Euroopan markkinoilla liittyi sertifiointiongelmiin Kannettavien projektorien markkinaraportti 2024. DataMax esivalidoi akkukonfiguraatiot CE-, FCC-, BIS- ja KC-vaatimuksia vastaan kenno- ja pakkaustasolla.

Vaihe 3: Neuvottele toimittajan joustavuus

Rakennamme OEM-sopimuksia 500 yksikön vähimmäistilausmäärillä räätälöidyille akkukonfiguraatioille, 12–16 viikon toimituilla ajoista suunnittelulukon alusta. Näytteet toimitetaan 4 viikon sisällä spesifikaation vahvistamisesta. Ota yhteyttä suunnittelutiimiimme räätälöidyn tarjousportaalin kautta vaatimusten keräämisen aloittamiseksi.

Keskeisten valintakriteerien taulukko:

Kriteeri2h akullinen4h akullinen
Kennokapasiteetti45–50Wh80–90Wh
Painonlisäys+180g+350g
Tyypillinen MOQ500 yksikköä500 yksikköä
SertifiointiprioriteetitMatkustusystävällinenErilliskäyttö

Päätöshuomautukset

Markkinanäkymät kannettavien projektorien virtaratkaisuille

Erittelytaulukko, joka vertaa 4 projektorimallia 8 ominaisuudessa

Kannettavien projektorien segmentti toipuu elokuule vuoden 2022 toimitusketjunhallintaaistuksista, ja globaalien yksikkötoimitusten ennustetaan kasvavan 12 % vuosittain vuoden 2027 loppuun asti sisäisen markkinamallinnuksemme mukaan. Akkumassan parannukset ohjaavat siirtymää satunnaisesta varavirrasta ensisijaisen virtalähteen rooliin laajeneessa mukana valikoimassa käyttöönottoskenaarioita.


B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat räätälöityjä akkukonfiguraatioita, DataMax tarjoaa eliökierron tuen spesifikaation kehittämisestä massatuotantoon. Suunnittelutiimimme on toimittanut 2h ja 4h akullisia konfiguraatioita asiakkaille Pohjois-Amerikassa, Euroopassa ja Aasian-Tyynenmeren markkinoilla.

Valmis keskustelemaan projektivaatimuksistasi? Pyydä räätälöity tarjous yhteydenottoa varten OEM-tiimiimme, tai tutustu kotiteatteriprojektorimallistoomme saadaksesi referenssimallit, joissa on uusikkalainen akkumassamme. Näytteet toimitetaan päteville kumppaneille 4 viikon sisällä spesifikaation vahvistamisesta.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö