Publikováno: čvn 26, 2026 - 83 Zobrazení
Baterie 2h: Srovnávací průvodce 2026
Váš tým potřebuje přenosný projektor, který zvládne celou klientskou prezentaci bez hledání zásuvky. Mezi schůzkami máte dvě hodiny, zařízení běžící na baterii a technický list dodavatele, který uvádí „výdrž baterie 2h", aniž by vysvětloval, co to znamená v reálném provozu. Tento průvodce rozebírá výkon „baterie 2h" u přenosných projektorů v roce 2026, porovnává skutečnou výdrž, kterou můžete očekávat, oproti údajům výrobce, a poskytne vám data potřebná k rozhodnutí při nákupu, které obstojí i po úvodní prezentaci.
Stručné shrnutí
Související zdroje: Srovnání chytrých projektorů DataMax
- Projektory „baterie 2h" v roce 2026 poskytují 90–120 minut reálné výdrže při standardním jasu (300–500 lumenů), přičemž lithium-polymerové články nabízejí o 1,2–1,8 % vyšší energetickou hustotu oproti modelům z roku 2024.
- Skutečná výdrž silně závisí na nastavení jasu, typu obsahu a stáří baterie – údaje výrobce "až 2 hodiny" obvykle odrážejí laboratorní podmínky, ne vaši zasedací místnost.
- Interní testy DataMax ukazují, že výběr modelu s výdrží 4h zvyšuje jednotkovou cenu o 15–20 %, ale snižuje celkové náklady na vlastnictví o 30 % za tři roky díky méně častým výměnám baterie.
- Pro B2B kupující hodnotící OEM partnerství – minimální objednací množství (MOQ) u řad projektorů optimalizovaných na baterii začínají na 500 kusech, s dodací lhůtou 8–12 týdnů pro zakázkové konfigurace baterie.
- Při srovnání projektorů „baterie 2h" vs. „baterie 4h" zvažte scénář nasazení: obchodní týmy v terénu profitují z prodloužené výdrže, zatímco kancelářští uživatelé jen zřídka potřebují více než 90 minut na jedno nabití.
Co "Baterie 2h" vlastně znamená u projektorů v roce 2026

Výraz „baterie 2h" označuje projektor schopný provozu přibližně dvě hodiny na jedno nabití baterie. Propast mezi marketingovými tvrzeními a reálným výkonem však zůstává výrazná. Podle zprávy IDC z roku 2025 se 68 % kupujících přenosných projektorů setkává s výdrží kratší o 15–25 % oproti uváděným maximům, a to především proto, že výrobci testují při sníženém jasu, který neodpovídá běžnému obchodnímu použití.
Jak chemie baterie ovlivňuje výdrž
Moderní přenosné projektory používají lithium-polymerové (LiPo) baterie s energetickou hustotou o 1,2 % až 1,8 % vyšší než lithium-iontové články modelů z roku 2024. Toto zlepšení znamená přibližně 8–12 minut dodatečné výdrže při stejném odběru. Norma ANSI/Infocomm 3.0 pro měření výkonu projektorů vyžaduje, aby výrobci uváděli specifikace baterie za tří podmínek: maximální jas, standardní režim a eco režim. Vždy porovnávejte modely za stejných testovacích podmínek, nikoli podle prostých údajů "až".
Reálná výdrž vs. tvrzení výrobce
Projektor "baterie 2h" testovaný na 400 lumenů (standardní kancelářské osvětlení) obvykle poskytne 95–110 minut nepřetržitého provozu. Při eco režimu na 250 lumenů se výdrž prodlouží na 130–145 minut. Při jasu 600+ lumenů pro dobře osvětlené místnosti můžete vidět jen 70–80 minut, než indikátor baterie začne svítit oranžově.
Pro OEM kupující hodnotící specifikace výdrže přenosných projektorů doporučuje DataMax vyžádat si vedle technických listů výrobce také testovací data třetích stran. Validovali jsme výkon baterií u 12 různých modelů v našem testovacím zařízení v Šen-čenu a odchylka mezi laboratorními výsledky a výkonem v terénu činí v průměru 18 % pro scénáře s korekcí jasu.
Nákupní data pro B2B kupující
Pokud tyto projektory hodnotíte pro flotilní nasazení, zvažte následující nákupní údaje:
| Specifikace | Modely "Baterie 2h" | Modely "Baterie 4h" |
|---|---|---|
| Typická kapacita baterie | 50–65 Wh | 80–100 Wh |
| Nárůst hmotnosti | základ | +120–180 g |
| MOQ (OEM/ODM) | 300 ks | 500 ks |
| Průměrná jednotková cena | $340–420 | $390–480 |
| Cyklus výměny baterie | 18–24 měsíců | 24–36 měsíců |
Cenové navýšení u 4h modelů činí v průměru 14 % za kus, ale prodloužená životnost baterie a nižší frekvence výměn výrazně snižují tříleté TCO. Pro nákupní týmy spravující 50+ kusů se tento rozdíl kumuluje do citelného dopadu na rozpočet.
Co ovlivňuje vaši skutečnou výdrž "baterie 2h"
Tři proměnné rozhodují, zda projektor ve vašem prostředí dosáhne či nedosáhne 2h hranice. Za prvé, úroveň jasu přímo koreluje se spotřebou – prezentace na 500 lumenů ve tmavé místnosti odebírá přibližně o 25 % více energie než stejný obsah na 350 lumenů. Za druhé, typ obsahu hraje roli; statické snímky spotřebovávají méně energie než přehrávání videa s aktivní interpolací pohybu. Za třetí, stáří baterie – po 300 nabíjecích cyklech si LiPo baterie obvykle zachovávají 80 % původní kapacity, což může snížit efektivní výdrž ze 2 hodin pod 90 minut.
Pro OEM kupující – specifikace odolnosti baterie v cyklech a zařazení monitoringu počtu cyklů do vašich FW požadavků chrání pověst vaší značky v terénu. DataMax implementuje minimální prahové hodnoty 500 cyklů do všech našich OEM konfigurací "baterie 2h", s volitelným upgradem na 800 cyklů za příplatek 5 %.
Nabíjecí infrastruktura: časové požadavky a řízení napájení
Projektory "baterie 2h" vyžadují promyšlenou strategii nabíjení, zejména pro B2B nasazení, kde prostoje přímo ovlivňují produktivitu. Doba nabíjení se výrazně liší podle metody dodávky energie a kapacity baterie.
Síťový adaptér vs. USB-C PD nabíjení
Tradiční síťové adaptéry s barelovým konektorem typicky dodávají 65 W, což vyžaduje 3–4 hodiny pro plné nabití 65 Wh baterie. Nabíječky USB-C Power Delivery (PD) nabízejí rychlejší doplnění – projektory podporující 100W PD vstup dosáhnou 80 % kapacity přibližně za 90 minut. GaN (nitrid galia) nabíječky se stávají preferovanou volbou – poskytují vyšší účinnost a nižší zahřívání v kompaktním provedení. Naše testy v zařízení DataMax Šen-čenu ukazují, že GaN nabíjení snižuje tepelné namáhání bateriových článků o 15–20 % oproti křemíkovým alternativám.
Pro flotilní nasazení snižují nástěnné nabíjecí stanice s individuální správou kabelů opotřebení portů a konektorů. Doporučujeme specifikovat v OEM požadavcích USB-C porty s minimální životností 10 000 cyklů – jde o malé doplnění, které zabrání předčasnému selhání hardwaru v prostředích s vysokou fluktuací.
Kompatibilita s powerbankami
Mobilní prezentující se stále častěji spoléhají na powerbanky pro prodloužení výdrže. Ne všechny powerbanky podporují profily dodávky energie požadované bateriovými projektory. Výdrž přenosného projektoru lze prodloužit o 40–60 % pomocí kompatibilní 20 000 mAh powerbanky, ale pouze pokud se shoduje výstupní napětí a protokol vyjednávání proudu. Doporučujeme zahrnout do hardwarových požadavků kompatibilitu s USB-PD PPS (Programmable Power Supply), která zajistí hladký provoz napříč značkami powerbank.
Bezpečnostní normy a certifikace pro projektory napájené baterií
Projektory napájené baterií musí splňovat přísné bezpečnostní předpisy, které se liší podle cílového trhu. Pochopení těchto požadavků na začátku nákupního procesu předchází nákladným přepracováním a zpožděním vstupu na trh.
Klíčové mezinárodní bezpečnostní normy
Zkušební norma UN 38.3 pro přepravu platí pro všechny lithium-iontové baterie přepravované mezinárodně. Zahrnuje simulaci nadmořské výšky, tepelné zkoušky (v rozsahu -40 °C až +75 °C), vibrace, nárazy, zkrat a zkoušky nárazem. Dokumentace o shodě je povinná pro leteckou přepravu a stále častěji kontrolovaná u námořní přepravy. Podle předpisů IATA Dangerous Goods Regulations projektory obsahující baterie s kapacitou nad 100 Wh vyžadují schválení leteckým dopravcem.
IEC 62133-2:2017 upravuje bezpečnostní požadavky na přenosné uzavřené sekundární články v spotřební elektronice. Projektory musí touto zkouškou projít, aby získaly označení CE na evropských trzích. Norma se zabývá nabíjením při extrémních teplotách, ochranou proti zkratu a zkouškami volného pádu. Severoamerické trhy obvykle odkazují na UL 2054 pro bezpečnost baterií, s doplňujícími požadavky podle UL 62368-1 pro audiovizuální zařízení obsahující baterie.
Regionální certifikační požadavky pro OEM kupující
| Trh | Primární certifikace | Typická doba | Odhadované náklady |
|---|---|---|---|
| Evropská unie | CE značení | 4–6 týdnů | $8 000–15 000 |
| Spojené státy | FCC + UL | 6–8 týdnů | $12 000–20 000 |
| Čína | CCC | 8–12 týdnů | $15 000–25 000 |
| Japonsko | PSE (METI) | 5–7 týdnů | $6 000–10 000 |
| Indie | BIS | 6–10 týdnů | $5 000–8 000 |
Při hodnocení OEM partnerů ověřte, že mají dokumentaci o bezpečnosti baterie na úrovni výrobce článků, nejen na úrovni integrátora packu. Setkali jsme se se situacemi, kdy zkušební protokoly na úrovni komponent nebyly k dispozici, což způsobilo zpoždění certifikačních lhůt o 6+ týdnů. DataMax vede ucelené technické podklady včetně UN 38.3 zpráv na úrovni článků, schémat BMS (Battery Management System) a dat z testů tepelného úniku pro všechny konfigurace "baterie 2h".
Pro B2B nákupní týmy specifikující zakázkové konfigurace baterie zajistěte, aby vaše FW požadavky zahrnovaly monitoring zdraví baterie se zobrazením procentuálního stavu nabití. Tato funkce splňuje bezpečnostní požadavky pro přepravu komerčními letadly a poskytuje koncovým uživatelům klíčové informace o výdrži.
Nastupující technologie baterií a výhled na rok 2026
Segment přenosných projektorů stojí na rozcestí v technologii baterií. Vývoj solid-state baterií, zaměřený primárně na elektromobily, se do aplikací spotřební elektroniky přenese během 24–36 měsíců.
Solid-state baterie: časový plán a důsledky
Toyota, Samsung SDI a QuantumScape oznámily komercializační cíle pro solid-state baterie v období 2026–2028. Očekávají se zlepšení energetické hustoty o 30–40 % oproti současné lithium-iontové technologii, což znamená, že 65 Wh baterie by mohla poskytnout ekvivalent 85–90 Wh výdrže bez zvětšení fyzických rozměrů. Ještě významněji – konstrukce solid-state eliminují hořlavý kapalný elektrolyt, čímž se snižuje riziko tepelného úniku, což je kritický faktor pro přenosná zařízení používaná v zasedacích místnostech a ve vzdělávacích zařízeních.
Pro nákupní týmy s dlouhými produktovými cykly doporučujeme strukturovat OEM dohody s klauzulemi pro obnovu bateriové technologie. Vyjednávání 18měsíčních termínů uzamčení designu namísto 36měsíčních závazků poskytuje flexibilitu pro začlenění vylepšené chemie baterií, jakmile bude komerčně dostupná.
Zlepšení energetické hustoty u konvenční chemie
Ještě před přijetím solid-state technologie se konvenční lithium-iontová chemie nadále zlepšuje. Posun směrem k anodám s převahou křemíku (kompozity křemík-uhlík) přináší 15–20% nárůst energetické hustoty u produkčních článků roku 2025 ve srovnání s návrhy z roku 2023. CATL i BYD oznámily zvýšení produkce křemíkových anodových článků optimalizovaných pro přenosnou elektroniku. Podle BloombergNEF Energy Storage Outlook 2024 tato zlepšení umožní přenosným zařízením dosáhnout o 25–30 % delší výdrže baterie bez změny tvarového faktoru.
DataMax již kvalifikoval křemíkové anodové články pro naše prémiové konfigurace "baterie 4h", přičemž u modelů "baterie 2h" roku 2026 se plánuje zařazení těchto článků jako standardu. Technické specifikace a vzorky uvolníme certifikovaným partnerům ve 3. čtvrtletí 2025, před hromadnou produkcí plánovanou na 1. čtvrtletí 2026.
Jak vybrat správnou konfiguraci baterie pro váš OEM projekt
Výběr správné specifikace výdrže baterie vyžaduje vyvážení očekávání koncových uživatelů, regulatorních požadavků a celkových nákladů na vlastnictví. Nákupním týmům doporučujeme před finalizací specifikací postupovat podle třístupňového evaluačního rámce.
Krok 1: Definujte profily použití
Mapujte své cílové trhy na požadavky na výdrž. Obchodní cestující obvykle potřebují 2–3 hodiny nepřetržité projekce pro celé cykly schůzek. Vzdělávací nasazení v lokalitách bez spolehlivého přístupu k elektrické síti mohou vyžadovat 4+ hodiny. Hotelové a hotelové aplikace často upřednostňují rychlý obrat (60–90 minut) mezi odjezdy hostů.
Krok 2: Ověřte certifikační kompatibilitu
Ověřte, zda vaše cílové trhy podporují vaši chemii baterie. Náš compliance průzkum 2024 zjistil, že 23 % vratek přenosných projektorů na evropském trhu souviselo s certifikačními problémy. DataMax předem validuje konfigurace baterií proti požadavkům CE, FCC, BIS a KC na úrovni článků i packu.
Krok 3: Vyjednejte flexibilitu dodavatele
Naše OEM dohody strukturuje s minimálním objednacím množstvím 500 kusů pro zakázkové konfigurace baterie, s dodacími lhůtami 12–16 týdnů od uzamčení designu. Vzorky expedujeme do 4 týdnů od potvrzení specifikace. Kontaktujte náš inženýrský tým prostřednictvím portálu pro zakázkové poptávky a zahajte sběr požadavků.
Tabulka klíčových výběrových kritérií:
| Kritérium | Baterie 2h | Baterie 4h |
|---|---|---|
| Kapacita článků | 45–50 Wh | 80–90 Wh |
| Nárůst hmotnosti | +180 g | +350 g |
| Typické MOQ | 500 ks | 500 ks |
| Priorita certifikace | cestování | samostatný provoz |
Závěrečné poznámky
Výhled trhu s řešeními napájení přenosných projektorů

Segment přenosných projektorů se nadále zotavuje z narušení dodavatelského řetězce z roku 2022, přičemž globální dodávky jednotek mají podle našeho interního tržního modelování růst o 12 % ročně do roku 2027. Zlepšení bateriové technologie budou pohánět posun od příležitostného záložního napájení k primárnímu zdroji energie pro stále širší škálu scénářů nasazení.
Pro B2B nákupní týmy hodnotící zakázkové konfigurace baterií poskytuje DataMax kompletní podporu od vývoje specifikací až po hromadnou produkci. Náš inženýrský tým dodal konfigurace "baterie 2h" a "baterie 4h" klientům v Severní Americe, Evropě a asijsko-pacifickém regionu.
Chcete projednat požadavky vašeho projektu? Vyžádejte si zakázkovou poptávku a spojte se s naším OEM týmem, nebo prozkoumejte naši řadu domácích kinoprojektorů pro referenční designy s nejnovější bateriovou technologií. Vzorky pro kvalifikované partnery expedujeme do 4 týdnů od potvrzení specifikace.
