Julkaistu: 20.10.2025 - 114 Katselukerrat
B2B-projektorin Energy Star -hyväksynt: Miten kelpuuttaa
5 000 yksikön projektoritilaus tuli juuri sähköpostiisi yhdysvaltalaiselta vähittäiskauppaketjulta, ja ostajan ensimmäinen kysymys on, ovatko yksiköt Energy Star -hyväksyttyjä. Jos menee pieleen, kauppa kaatuu; jos menee oikein, lähetys lähtee ajallaan. Tämä opas purkaa tarkasti, miten OEM- ja ODM-hankintatiimit kelpuuttavat tähten tämän projektorin ohjelman vuonna 2026, sertifikaatin todentamisesta tehdasauditointiin, jotta private-label-lähetyksesi selviää tullista, vähittäiskaupan vaatimustenmukaisuudesta ja loppuasiakkaan odotuksista ilman yhtäkään hylättyä tuotantoerää.
Mitä Energy Star oikeastaan tarkoittaa projektoriohjelmassa
5 000 yksikön projektoritilaus tuli juuri sähköpostiisi yhdysvaltalaiselta vähittäiskauppaketjulta, ja ostajan ensimmäinen kysymys on, ovatko yksiköt Energy Star -hyväksyttyjä. Jos menee pieleen, kauppa kaatuu; jos menee oikein, lähetys lähtee ajallaan. Tämä opas purkaa tarkasti, miten OEM- ja ODM-hankintatiimit kelpuuttavat tähten tämän projektorin ohjelman vuonna 2026, sertifikaatin todentamisesta tehdasauditointiin, jotta private-label-lähetyksesi selviää tullista, vähittäiskaupan vaatimustenmukaisuudesta ja loppuasiakkaan odotuksista ilman yhtäkään hylättyä tuotantoerää.
Tukkukauppiaille käytännön merkitys on suoraviivainen: jokainen uusi private-label-rakenne tarvitsee oman tähten yksikön hakemuksen ennen lähetystä Best Buyhyn, Walmartiin, Targetiin tai mille tahansa vähittäiskauppiaalle, joka noudattaa standardia kestävän kehityksen toimintaperiaatteessaan. Noin 60 prosenttia Pohjois-Amerikkaan menevistä tilauksistamme vaatii aktiivisen Energy Star -sertifikaatin arkistossa.
Miten tämän projektorin sertifiointiprosessi toimii
Nelivaiheinen Energy Star -sertifiointi -prosessi on menettelyllinen, ei valinnainen:
Ennen kuin ostajat allekirjoittavat ostotilauksen millekään tähten SKU-lähetykselle, heidän on varmistuttava, että sertifikaatti merkitsee jotain – ei pelkästään logoa myyntimateriaaleissa. Energy Star on Yhdysvaltain ympäristönsuojeluviraston (EPA) vapaaehtoinen ohjelma, ja projektorin tekninen eritelmä on versiossa 4.0, joka päivitti valotiheysrajat, valmiustilan wattimäärän ylärajat ja kromattisuussäännöt. B2B-hankintapäällikölle, joka hankkii tähten Energy Star -sertifioitua SKU:ta Shenzhenin OEM-valmistajalta, sertifikaatti myönnetään kumppanin nimissä mutta se on sidottu tiettyyn mallinumeroon, laiteohjelmistoversioon ja virtalähdekonfiguraatioon. Jos muutat jotain näistä, hyväksyntä raukeaa.
Tukkukauppiaille käytännön merkitys on suoraviivainen: jokainen uusi private-label-rakenne tarvitsee oman tähten yksikön hakemuksen ennen lähetystä Best Buyhyn, Walmartiin, Targetiin tai mille tahansa vähittäiskauppiaalle, joka noudattaa standardia kestävän kehityksen toimintaperiaatteessaan. Noin 60 prosenttia Pohjois-Amerikkaan menevistä tilauksistamme vaatii aktiivisen Energy Star -sertifikaatin arkistossa.
Kustannus, toimitusaika ja MOQ yksikkörakenteelle
Private-label-ostajalle, joka lähestyy vuoden 2026 hankintaa, tähten tämän projektorin talous on ennustettavissa:
- MOQ: 100 yksikköä toistuviin OEM-rakenteisiin; 500–1 000 yksikköä upalle Energy Star -sertifioidulle projektorille, joka vaatii uuden laboratoriotestauksen.
- Toimitusaika: 4–6 viikkoa toistuviin rakenteisiin (sertifikaatti on jo olemassa); 10–12 viikkoa uudelle Energy Star -sertifioidun projektorin hakemukselle, joka vaatii laboratoriovaiheen.
- Tukkuhinta FOB Shenzhen: 215–260 dollaria 1080p Android TV -älyprojektille, 340–420 dollaria 4K UHD -laserfosforimallille, molemmat sisältävät Energy Star -dokumentaatiopaketit.
- Sertifiointikustannus: 2 800–4 200 dollaria uutta mallia kohti kolmannen osapuolen konsultin kautta; 0 dollaria sisäisesti, koska DataMax hoitaa Energy Star -sertifioinnin paperityöt omalla EPA-kumppanitunnuksellaan.
EPA:n vuoden 2024 Retailer Partner -raportin mukaan projektorien energiatehokkuus vähensi valmiustilan energiankulutusta 23 prosentilla mukana olevissa vähittäiskauppiaissa viiden vuoden aikana (EPA Energy Star Retail Programs). Tilasto on hyödyllisin yksittäinen kohta B2B-myyntimateriaaleissa – ostajan hankintatiimi haluaa nähdä sertifioinnin, joka vastaa mitattavissa olevaa yrityksen kestävän kehityksen tavoitetta, ja EPA julkaisee luvut.
Mitä dokumentaatiota hankintatiimin tulisi pyytää ennen ostotilausta
Sertifioinnin paperijälki on paikka, jossa useimmat toimittaja-ostaja-myslisyydet jäävät jumiin. Ennen ostotilauksen antamista hankintavastaavan tulisi saada:
- Mallin valinta — valitse perusrunko, jonka mitattu valmiustilan kulutus on 0,5 W tai vähemmän ja valotiheysarvo, joka täyttää vuoden 2026 ANSI-lumen-luokan.
- Laboratoriotestaus — toimita yksikkö EPA:n tunnustamaan laboratorioon (tyypillisesti TUV Rheinland, Intertek tai SGS) täyttä 7–10 päivän testausjaksoa varten.
- Dokumentaation toimittaminen — lataa testiraportti, hyväksyttyjen mallien luettelo ja brändikumppanirjaisten kirje EPA-portaaliin.
- Jatkuva todentaminen — EPA auditoi vuosittain prosenttiosuuden sertifioiduista malleista; OEM:n on säilytettävistä SKU:n jäljitettävistä.
OEM-kumppaneille, jotka arvioivat Energy Star -sertifioidun projektorin kumppania, nopein osaamisen merkki on, onko tehtaalla jo malleja EPA:n hyväksyttyjen tuotteiden listalla. DataMaxilla on palveluntarjoittain ajanhetkellä kolme aktiivista mallia julkisessa tietokannassa, mikä lyhentää jokaista uutta hakemusta viikon dokumenttien valmistelussa.
OEM-ostajille, jotka arvioivat tämän projektorin kumppania, sertifiointi on myös osoitus tehdas kurista. Tehta, joka hallinnoi omaa Energy Star -prosessiaan, pyrkii yleensä hoitamaan puhtaani myös FCC-, CE- ja Dolby-lisensointiprosessin, mikä pitää muun sertifioidun projektorin lanseerauksen liikkeellä.
Miten DataMax kehittää SKU:n spesifikaatiosta toimitukseen
Mekaaninen polku RFQ:stasi sertifioituasi Energy Star -yksikköön Shenzhenin lastauslaituriltamme noudattaa toistettavaa seitsemän vaiheen putkistoa. Olemme on ajaneet tätä putkistoa yli 40 Energy Star -sertifioidulla projektorilla vuodesta 2019 lähtien, ja työnkulku poikkeaa harvoin.
- MOQ: 100 yksikköä toistuviin OEM-rakenteisiin; 500–1 000 yksikköä upalle Energy Star -sertifioidulle projektorille, joka vaatii uuden laboratoriotestauksen.
- Toimitusaika: 4–6 viikkoa toistuviin rakenteisiin (sertifikaatti on jo olemassa); 10–12 viikkoa uudelle Energy Star -sertifioidun projektorin hakemukselle, joka vaatii laboratoriovaiheen.
- Tukkuhinta FOB Shenzhen: 215–260 dollaria 1080p Android TV -älyprojektille, 340–420 dollaria 4K UHD -laserfosforimallille, molemmat sisältävät Energy Star -dokumentaatiopaketit.
- Sertifiointikustannus: 2 800–4 200 dollaria uutta mallia kohti kolmannen osapuolen konsultin kautta; 0 dollaria sisäisesti, koska DataMax hoitaa Energy Star -sertifioinnin paperityöt omalla EPA-kumppanitunnuksellaan.
EPA:n vuoden 2024 Retailer Partner -raportin mukaan projektorien energiatehokkuus vähensi valmiustilan energiankulutusta 23 prosentilla mukana olevissa vähittäiskauppiaissa viiden vuoden aikana (EPA Energy Star Retail Programs). Tilasto on hyödyllisin yksittäinen kohta B2B-myyntimateriaaleissa – ostajan hankintatiimi haluaa nähdä sertifioinnin, joka vastaa mitattavissa olevaa yrityksen kestävän kehityksen tavoitetta, ja EPA julkaisee luvut.
Vaihe 3 – Pilot-tuotanto (esimerkki viikko 3 oen viikko 6): 30–50 esituotantoyksikköä rakennetaan SMT-linjalla. Kolme yksikköä otetaan tuhoavaan testaukseen, kolme Energy Star -hakemukseen.
Vaihe 4 – Hakemus ja EPA-arviointi (esimerkki viikko 6 oen viikko 10): Laboratorio lataa laboratoriotestiraportin, maksamme sertifiointimaksun, ja EPA tarkastaa tiedoston. Hyväksittä kestää 3–5 viikkoa; sertifikaatti-PDF laskeutuu ostajan ostaajan sähköpostiin.
Vaihe 5 – Massatuotanto (esimerkki viikko 10 oen viikko 12): Kun tämän projektorin sertifikaatti on käsissä, vapautamme tuotantotilauksen.
Vaihe 6 – Ennen lähetystä tarkastusvara (esimerkki viikko 12): 100 % AQL-tarkastus valmiustilan tehonkulutukselle, plus satunnaiset IEC 62087 -tehonkulutuksen pistokokeet.
- Kopio EPA:n Energy Star -sertifikaatistasi ostajan brändin nimissä (tai OEM:n, jos private label on rakenteeltaan sellainen).
- Hyväksyttyjen tuotteiden luettelo, jossa on tarkka mallinumero, kirkkausluokitus ja valmiustilan wattimäärä.
- Intertekin, TUV:n tai SGS:n projektorin laboratoriotestiraportti, päivätty 12 kuukauden sisällä.
- Laiteohjelmistoversioilmoitus – jos tehtaalaiva päivitetyn laiteohjelmiston sertifioinnin jälkeen, SKU:n status voi raueta.
- ISO 14001 -ympäristöjohtamisen sertifikaatti valmistustuotavalle.
B2B-hankintatiimeille tämä aikajana on suunnittelun perusta. Toistuvat OEM-rakenteet tiivistävät vaiheet 3 oen 5, koska sertifikaatti on jo olemassa; upat SKU-hakemukset pitävät 12–13 viikon ikkunan.
Suunnitteluvivut, jotka päättävät läpäiseekö projektorirakenne ensimmäisellä kerralla
Suunnitteluryhmässämme neljämäärä suunnittelupäätöstä vastaa noin 85 prosentista Energy Star -läpäisyasteesta ensimmäisessä laboratorhakemuksessa:
B2B-hankintayhteyksissä toimittajien kelpoisuusarviointikehyksen alla toimiminen viiden tuotteen paketti on pienin mahdollinen mallin tiedosto. Toimitamme sen vakiona jokaisen tukkutarjouksen yhteydessä, koska kokemuksemme mukaan kyselylomakekierros – ei hinta – on se, mikä viivyttää yksikön projekteja eniten.
Mitä B2B-hankinnan tulisi kysyä uudelleentestauksesta ja malliversioista
OEM-hankintapäätöksissä tämän projektorin kumppanin sertifiointi on myös osoitus tehdas kurista. Tehta, joka hallinnoi omaa Energy Star -prosessiaan, pyrkii yleensä hoitamaan puhtaani myös FCC-, CE- ja Dolby-lisensointiprosessin, mikä pitää muun projektorin lanseerauksen liikkeellä.
OEM-ostajille, jotka arvioivat tämän projektorin kumppania, käytännön kysymys on, kuinka monta ilmaista versiota projektoritehtaalla rekisteröi emosertifikaattisi alle ennen uudelleentestispalvelun veloitusta. Rekisteröimme jopa kolme kosmeettista versiota emosertifikaatin alle ilman lisämaksua; sen yli palvelun laboratoriokustannus eritellään tarjouksessa.
Yleiset SKU-epäonnistumiskohdat ja miten vältämme ne
Yli 40 sertifioidun SKU:n yli samat muutamat epäonnistumismallit toistuvat. Niiden jakaminen antaa B2B-hankintatiimille mahdollisuuden testataikuva toimittajatarjousta ennen ostotilauksen allekirjoittamista.
Top 5 ensimmäisen hakemuksen epäonnistumiset
Mekaaninen polku RFQ:stäsi sertifioituasi Energy Star -yksikköön Shenzhenin lastauslaituriltamme noudattaa toistettavaa seitsemän vaiheen putkistoa. Olemme on ajaneet tätä putkistoa yli 40 Energy Star -sertifioidulla projektorilla vuodesta 2019 lähtien, ja työnkulku poikkeaa harvoin.
Vaihe 1 – Spesifikaation lukitus (esimerkki viikko 0 oen viikko 2): Tavoitekirkkautesi, resoluutiosi, heittosuhteesi ja älykäs-käyttöjärjestelmäpinosi sovitetaan Energy Star v8.0 -kuvantamislaitteiden kriteereihin. Tuotetiimi merkitsee kaikki spesifikaati johtuen voivat ylittää 1,0 watin valmiustilan katon tai alittaa 35 lumen-per-wattia tehokkuusalalla. Vahvistettu yksikön spesifikaatioarkki allekirjoitetaan ennen työkalujen leikkausta.
Aluekohtaiset versiot, jotka kannattaa sisällyttää tarjoukseen
Vaihe 2 – Laboratorion varaaminen ja (esimerkki viikko 2 oen viikko 3): Varaamme 9–12 päivää kumppanilaboratorioon koko kuvantamislaitteiden testipakkaukselle – lumenit, kontrasti, valmiusti standin wattimäärä, lepotilasta palautuminen ja virtalähteen hyötysuhde. Koska meillä on jo EPA-kumppanitunnus, laboratoriopaikka ei vaadi erillistä OEM-sponsorointisopimusta.
Vaihe 3 – Pilot-tuotanto (esimerkki viikko 3 oen viikko 6): 30–50 esituotantoyksikköä rakennetaan SMT-linjalla. Kolme yksikköä otetaan tuhoavaan testaukseen, kolme Energy Star -hakemukseen.
Vaihe 4 – Hakemus ja EPA-arviointi (esimerkki viikko 6 oen viikko 10): Laboratorio lataa laboratoriotestraportin, maksamme saatinifiointimaksun, ja EPA tarkastaa tiedoston. Hyväksittä kestää 3–5 viikkoa; sertifikaatti-PDF laskeutuu ostajan ostaajan sähköpostiin.
B2B-hankintatiimeille tärkein oppi on, että sertifikaatti-PDF on projektin pienin toimitettava. Suurempi kysymys on, miten toimittaja käsittelee versioita, alueellisia merkintöjä ja uudelleentestialttiutta, kun SKU siirtyy massatuotantoon.
Kuinka valita projektorikumppani: Hankinnan tarkistuslista ja yhteistyöpolku
OEM-ostajille ja tukkujakajille, jotka arvioivat projektorin toimittajaa, valintakriteerit tiivistyvät viiteen kovaanikkoon. Kuka tahansa, joka vastaa niihin markkinointitekstillä numeroiden sijaan, ei ole toimittanut jokaiselle Energy Star -rakenteelle tarpeeksi ollakseen turvallinen.
Vaihe 7 – Dokumentaation luovutus (esimerkki viikko 12 oen viikko 13): Sertifikaatti, hyväksyttyjen tuotteiden luettelomerkintä, laboratorioraportti ja lisenssilausuntoilmoitus kootaan zip-tiedostoon ja toimitetaan tavaroiden mukana.
Yhteistyöpolku DataMaxin kanssa projektorirakenteelle
Hankintatiimeille, jotka ovat valmiita siirtymään spesifikaatiosta ostotilaukseen, polku OEM-edusammennek/ODM-tiimimme kautta noudattaa viittä kiinteätää vaihtoma:
| Vaihe | Toimenpide | Toimitusaika | Omistaja |
|---|---|---|---|
| 1 | Toimita tavoite-SKU-spesifikaatioarkki ja tavoite-wattimäärä | Päivä 0 | Ostaja |
| 2 | DataMax palauttaa BOM:n, yksikkökustannuksen, Energy Star -deltan | Päivä 2 oen 4 | Myynti-insinööri |
| 3 | Näytesyksikkö lähetetty (MOQ 50, näytemaksu), 249 dollaria hyvätettävissä ostotilauksessa) | Päivä 7 oen 12 | Logistiikka |
| 4 | Laboratoriohakemus aloitettu, sertifikaattitunnusnumero annettu | Päivä 14 oen 21 | Vaatimustenmukaisuustiimi |
| 5 | Massatuotannon ostotilaus vahvistettu, 12 viikon toimitus | Päivä 21 oen 105 | Tehdas |
MOQ b2b-projektorin Energy Star -rakenteelle alkaa 500 yksiköstä SKU:ta kohti, ja 1 000 yksikön hinnoittelutaso on saatavilla. Näytepolitiikka: kolme esituotantoyksikköä lähetetään 12 tyyppisen liikepäannan seittemässä, hyvitettänä ensimmäistä ostotilausta vastaan suosi 500 yksikköä. Toimitusaika vahvistetusta ostotilauksesta Shenzhen FOB:iin on 12 viikkoa vakio-SKUille j a 16 viikkoa laserfosforirakenteille.
Aloita lähettämällä tavoite-SKU-arkki ja ennakoitu vuosivolyymi hankintapöydällemme osoitteeseen pyydä räätälöity tarjoust">. Myynti-insinööri palauttaa kirjallisen BOM:n ja b2b-projektorin Energy Star -kustannusdeltan 96 tunnin sisällä.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on tyypillinen tukkuhinnan korotus b2b-projektorin Energy Star -rakenteelle vuonna 2026?
- Virtalähdetopologia. Resonanssi-LLC-topologia päälevyllä tuo tyypillisesti 1080p-yksikön 0,45–0,55 watin valmiustilaan, mukavasti alle 1,0 watin katon. Halvemmat kulutus- flyback-lähteet ovat lähellä 0,85 wattia ja vaarantavat uudelleentestissä.
- Valomoottimen valinta. Laserfosforimalla toimivat valomoottimet kuluttavat 30–40 prosenttia vähemmin tehoa kuin vastaavat lamppupohjaiset moottimet samalla lumen-tuotannolla, mikä nostaa lumen-per-wattia -lukua nostamatta kirkkautta.
- Älykäs-käyttöjärjestelmän lepokäyttäytyminen. Android TV -laiteohjelmiston on siirryttävä valmiustilaan 30 minuutin kuluessa signaalin puuttumisesta. Mukautettu käynnistyslaite, joka estää automaattisen lepotilan, on yleisin ensikertalaisen Energy Star -epäonnistumisen syy ostajan toimittamissa ostaajan viitesuunnitelmissa.
- Tuuletinkäyrän viritys. Aggressiiviset tuuletinkäyrät laskevat valomoottimen lämpötilaa ja pidentävät käyttöikää, mutta akustinen rangaistus saa jotkut ostajat palaamaan hitaampaan käyrään. Käytämme oletuksena 28 dB 1 m m profiilia, joka silti täyttää Energy Star -lämpötilamarginaalin.
Kuinka kauan b2b-projektorin Energy Star -sertifiointi kestää näytteestä sertifikaattitunnukseen?
Vahvistetusta näytteestä QA-penkkealla julkiin Green Energy Star -sertifikaattitunnukseen, b2b-projektorin Energy Star -sykli kestää 6 oen 9 viikkoa tehtaallamme: noin 2 viikkoa penkkitestauskaa, 2 viikkoa laboratorhakemusta, ja 2 oen 5 viikkoa EPA-arviointia riippuen jonon syvyydestä.
Voiko b2b-projektorin Energy Star -toimittaja yhdistää CEC Tier III:n ja EU 2019/2013:n samaan rakenteeseen?
Jokainen sertifikaatti kattaa yhden tietyn mallinumeron. Jos vaihdat kotelon värin, lisäät toisen HDMI-portin tai vaihdat Wi-Fi-moduulin, EPA:n ohjeistus käsittelee SKU:ta uutena versiona. Versiot tarvitsevat joko "perhemalli"-hakemuksen tai upan testisyklin. Vuoden 2024 EPA:n kuvantamislaitteiden selvennysilmoitus toteaa, että valmistajat voivat ryhmitellä jopa viisi kosmeettista versiota yhden emosertifikaatin alle, jos virtalähde ja valomoottin pysähteen samanlaisina (EPA Energy Star Imaging Equipment Clarifications).
Mikä on vähimmäistilausmäärä private label b2b-projektorin Energy Star -erälle?
OEM-hankintapäätöksissä tämän projektorin kumppanin käytännön kysymys on, kuinka monta ilmaista versiota projektoritehtaalla rekisteröi emosertifikaattisi alle ennen uudelleentestispalvelun veloitusta. Rekisteröimme jopa kolme kosmeettista versiota emosertifikaatin alle ilman lisämaksua; sen yli palvelun laboratoriokustannus eritellään tarjouksessa.
Tarvitseeko b2b-projektorin Energy Star -rakenne erillisen tehdasarkastuksen?
EPA ei velvoita Businessmarkkinoille b2b-projektorin Energy Star -hakemukselle, erityisesti Best Buy ja Costco vaativat SA8000:n tai vastaavan sosiaalisen vaatimustenmukaisuuden auditoinnin ennen listäystä. Nykyäällä Shenzhenin poiloo on SA8000:n voimassa Q3/Nl/2027 asti myös tai vaatimustenmukaisuusportaalimme mukaan.
Kuinka usein b2b-projektorin Energy Star -sertifikaatti on uusittava?
Energy Star ei vanhenna b2b-projektorin Energy Star -sertifikaattia itsessään, mutta spesifikaatioversio päivittyy joka 3 oen 5 vuoden välein. Nykyinen versio 6.0 tuli voimaan tammikuussa 2022, ja version 7.0 luonnokset osoittavat 0,5 W:n valmiustilan katon tiukentuvan 0,3 W:hen Q3/Nl/2026 mennessä, Energy Star -spesifikaatiomuutosten mukaan.
Loppunainen valinta oikean B2B-projektorin Energy Star -tehtaan valinnassa

Tukkujakajille ja OEM-ostajille ero b2b-projektorin Energy Star -sertifikaatin välillä, joka lähettää ajallaan ja joka pysäyttää ostotilauksen, tulee laboratorioan jonon syvyydestä ja versioversiopolitiikasta. Tarkasta molekykön arvioijat ennen allekirjoittamista.
Aloita B2B-projektorin Energy Star -rakennus DataMaxin kanssa
Lähetä tavoite-SKU-arkki, ennakoitu vuosivolyymi ja tavoite-Energy Star -versio Shenzhenin OEM-pöydällemme osoitteeseen pyydä räätälöity tarjoust">. Myynti-insinööri palauttaa kirjallisen BOM:n, BOM-deltan ja sertifikaattiaikajan 96 tiuminin sisällä. Selaa GP95-hotelliprojektori-rukk ja -rivistolistamme kotiteatterirakentelle, joista varten jokaiiviisti on jo Energy Star Version 6.0 -laivauksessa.
