200 huoneen hotelli Jakarta hylkäsi juuri kolmannen projektorilähetyksensä kahdeksantoista kuukauden sisällä, koska yksiköt eivät kestäneet siivouskemikaalien

Julkaistu: 08.10.2026 - 110 Katselukerrat

Projektori hotelliketjun joukkohankintoihin

Projektori hotelliketjun joukhankintoihin

Tausta

Eräs 200 huoneen hotelli Jakartassa hylkäsi juuri kolmannen projektorilähetyksensä kahdeksantoista kuukauden sisällä, koska laitteet eivät kestäneet päivittäisissä pyyhinnöissä käytettyjä siivouskemikaaleja. Phuketissa sijaitseva 600 huoneen lomakohde kirjasi pois päiväkirjastaan kokonaisen tuotemerkin, kun sen lippulaivamallin 4K-laite alkoi näyttää värinauhoitusta 1 500 tunnin kohdalla, selvästi takuuaikojen sisäpuolella. Frankfurtissa toimiva business-matkailuhotelli palautti 120 laserprojektoria, koska tuulettimen melu ylitti 38 dB:n makuuhuonekynnyksen, jonka tuotemerkki oli hiljaa hyväksynyt pääsopimukseen. Nämä ovat niitä todellisuuksia, joita hankintatiimit kohtaavat, kun projektoreja hankitaan kulutuselektroniikkaostoin verrattavalla tavalla. Laite ei ole sama tuote, jonka laittaisit kotiteatteriin. Se on suunniteltu SKU-tuote, jolla on tarkat sertifioinnit, huollettavuustavoitteet ja elinkaarilaskenta, ja oikein ostettuna se voi säästää ketjulle kahden koko kiinteistöremontin arvon kymmenen vuoden päivitysjakson aikana.

Mitä "tämä projektori" oikeasti tarkoittaa vuonna 2026

Hotellihuone, jossa liikematkustaja käyttää kompaktia projektoria asiakasesitykseen

Hankintatiimit, jotka hakevat projektoria, saapuvat tavallisesti yhdelle kahdesta päätösvaiheesta. Vaihe yksi: hotellikonserni on standardisoinut tuotemerkin ja tarvitsee nyt volyymihinnoittelua, nopeampaa täydennystä ja suoraa tehassuhdetta. Vaihe kaksi: konserni on tyytymätön nykyiseen toimittajaansa ja kilpailuttaa koko projektoriluokan uudelleen 50–800 kiinteistön välillä. Molemmat vaiheet vaativat saman perusarviointikehyksen, mutta toinen vaihe lisää rinnalle OEM/ODM-raiteen, jossa ostajat vertaavat valmista brändättyä SKU-tuotetta tehdassuoraan vastineeseen, joka saattaa kantaa ketjun omaa yksityismerkkiä.

SKU-tuotteen määrityslattian määrittely

mallin tekniset tiedot alkavat ANSI-lumen-arvolla. Kokoushuoneisiin, juhlasaleihin ja aulanäyttöihin sovelluksiin 3 000 ANSI-lumenia on käytännön lattia; sitä alemmaksi mentäessä lattiasta kattoon ulottuvan lasituksen tuottama ympäristövalo pesee kuvan pois jopa ambient light rejecting -näytöllä. Vierashuoneiden sisäiseen viihteeseen kirkkausalue vaihtelee 1 500–2 200 ANSI-lumenin välillä, koska heijastuspinta on lähempänä ja heittoetäisyys lyhyempi. ANSI/ISO 21118:2020 -standardi määrää, miten valmistajat mittaavat ja raportoivat nämä luvut, ja hankintasopimusten tulisi viitata kyseiseen standardiin suoraan, jotta estetään liioiteltujen markkinointiväitteiden päätyminen tekniseen tuoteselosteeseen (ANSI/ISO 21118).

Monet 200 huoneen kiinteistöt Jakartassa hylkäsivät juuri kolmannen projektorilähetyksensä kahdeksantoista kuukauden sisällä, koska yksiköt eivät kestäneet päivittäisissä pyyhinnöissä käytettyjä siivouskemikaaleja. Phuketissa sijaitseva 600 huoneen lomakeskus kirjasi pois koko brändin, kun sen lippulaivamallin 4K-projektoriin tuli värinauhoitusta 1 500 käyttötunnin kohdalla, selvästi takuun sisäpuolella. Frankfurtissa toimiva business-matkailuhotelli palautti 120 laserprojektoria, koska tuulettimen melu ylitti 38 dB:n makuuhuonerajan, jonka brändi oli hiljaa hyväksynyt pääsopimukseen. Nämä ovat niitä realiteetteja, joita hankintatiimit kohtaavat, kun projektoreja hankitaan kuin kulutuselektroniikkaa. Laite ei ole sama tuote kuin kotiteatteriin asetettava. Se on suunniteltu SKU-tuote, jolla on tietyt sertifioinnit, huollettavuustavoitteet ja elinkaarilaskenta, ja oikein ostettuna se voi säästää ketjulle kahden täyden kiinteistöremontin arvon kymmenen vuoden päivitysjakson aikana.

Valonlähde, heittosuhde ja melu: kolme hankinnan kompastuskiveä

yksikön valonlähdevalinta jakautuu kolmeen perheeseen: lamppupohjainen UHP, LED ja laservalofosfori. Lamppupohjainen UHP on halvin alkuinvestointi mutta kallein käyttää; vaihtolamput maksavat 80–140 dollaria kappale ja kestävät tyypillisesti 3 000–5 000 tuntia normaalitilassa. LED-projektorit kestävät 20 000–30 000 tuntia, mutta jäävät nykytuotannossa noin 2 000 ANSI-lumeniin. Laservalofosfori on vuoden 2026 hankintapainopiste: 20 000–30 000 tunnin valonlähteen käyttöikä, 3 000–5 500 ANSI-lumenia ja matalampi kokonaiskustannus 7–10 vuoden päivitysjaksolla. Vuoden 2025 Futuresource Consulting -raportin mukaan laservalofosfori kattaa nyt 64 % maailmanlaajuisista kaupallisten projektorien toimituksista, nousua 41 prosentista vuonna 2022 (Futuresource Consulting).

Heittosuhde on toinen kompastuskivi. Ultralyhyen heiton (UST) projektorit, joiden suhde on 0,21–0,25:1, sopivat ihanteellisesti vierashuoneisiin, koska ne sijaitsevat muutaman tuuman päässä seinästä ja poistavat kattoon asennettujen yksiköiden kaapeli-kompastumisvaaran. Vakiheiton projektorit (1,2–1,5:1) ovat edelleen suosittuja kokoushuoneissa ja juhlasaleissa, joissa kattokiinnitys on hyväksyttävää ja pidempi heitto tuottaa suuremman kuvan huomaamattomammasta asennuskohdasta.

Melu on kolmas ja usein unohdetuin kompastuskivi. Projektorin tuuletinmelu mitataan dB(A):na yhden metrin etäisyydeltä normaalitilassa. Vierashuoneasennuksissa kattoraja on 32 dB(A); mikä tahansa yli 35 dB(A) kuuluu hiljaisen sisällön aikana ja aiheuttaa vierasvalituksia. DataMaxin tämän projektorin mallit toimitetaan 28 dB(A):n eco-tilan luokituksella, ja validoimme tämän luvun säännöllisesti Shenzhenin akustisella testipenkillämme ennen pilottiyksiköiden lähettämistä hotelliasiakkaille.

Hankintakohtaiset tiedot projektorille

Hankintatiimit, jotka hakevat projektoria, saapuvat yleensä yhdelle kahdesta päätösvaiheesta. Vaihe yksi: kiinteistöryhmä on standardisoinut brändin ja tarvitsee nyt volyymihinnoittelua, nopeampaa täydennystä ja suoraa tehassuhdetta. Vaihe kaksi: ryhmä on tyytymätön nykyiseen toimittajaansa ja kilpailuttaa koko projektoriluokan uudelleen 50–800 kiinteistön välillä. Molemmat vaiheet vaativat saman perustason arviointikehyksen, mutta toinen vaihe lisää rinnalle OEM/ODM-raiteen, jossa ostajat vertaavat valmista brändättyä SKU-tuotetta tehdassuoraan vastineeseen, joka saattaa kantaa ketjun omaa yksityismerkkiä.

Parhaiden kilpailijoiden vertailu: malli vuonna 2026

yksikön lyhytlistat vuonna 2026 lähentyvät viiteen runkoperheeseen, jotka jakavat laservalofosfori-valomoottorit, yli 20 000 tunnin käyttöiän ja integroidun Android TV- tai hotellitila-laiteohjelmiston. Kilpailijat, joita näemme useimmitien vuosien 2024–2026 RFP-vastauksissamme, ovat DataMax DM-L500U (5 000 lumenin natiivi 4K UHD UST -runko), Sony VPL-FHZ85, Epson EB-1485Fi, BenQ LU935 ja Hisense PT1. Jokainen näistä vastaa eri ostajatilanteeseen tämän projektorin päätösmatriisissa, ja jokaisella on oma tukkuhintakaistansa, MOQ-profiilinsa ja sertifiointijälkensä.

mallin tekniset tiedot alkavat ANSI-lumen-arvolla. Kokoushuoneisiin, juhlasaleihin ja aulanäyttöihin sovelluksissa 3 000 ANSI-lumenia on käytännön lattia; sitä alemmaksi mentäessä lattiasta kattoon ulottuvan lasituksen tuottama ympäristövalo pesee kuvan jopa ambient light rejecting -näytöllä. Vierashuoneiden viihteessä kirkkausalue vaihtuu 1 500–2 200 ANSI-lumeniin, koska heijastuspinta on lähempänä ja heittoetäisyys lyhyempi. ANSI/ISO 21118:2020 -standardi määrää, miten valmistajat mittaavat ja raportoivat nämä luvut, ja hankintasopimusten tulisi viitata kyseiseen standardiin suoraan, jotta estetään liioiteltujen markkinointiväitteiden pääsy tekniseen tuoteselosteeseen (ANSI/ISO 21118).

Vertailutaulukko

Resoluutio on toinen päätöskohta. Kasvava osuus vuoden 2026 hotelli-RFP:istä määrittelee 4K UHD:n (3840 x 2160) oletukseksi jopa perustason vierashuoneyksiköille, koska 4K-sisällön suoratoisto Netflixistä, Disney+:sta ja YouTubesta on nyt standardi kanta-asiakasohjelmien odotuksissa. Alle 250 dollarin maahantuontikustannuksiin tähtääville hankintatiimeille 1080p-laservalofosfori pysyy järkevänä valintana, ja sitä useimmat ketjut todella ottavat käyttöön laajamittaisesti.

Kuinka hankintatiimien tulisi lukea tätä taulukkoa

B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat SKU-tuotetta, kolme taulukon riviä ansaitsee erityistä huomiota. Sony VPL-FHZ85 on korkean tason kokoushuoneen referenssiyksikkö: 7 300 ANSI-lumenia, 36 dB(A) normaalimelu ja tukkuhinta, joka sijoittaa sen vierashuonebudjettien ulkopuolelle mutta johtokunnan kokoushuoneiden ja juhlasalien RFQ-kyselyiden sisäpuolelle. Epson EB-1485Fi on vakiintunut UST-markkinajohtaja; monet ketjut standardisoivat sen vuosien 2018–2022 päivitysjakson aikana, joten se esiintyy yhteensopivuusmatriiseissa. BenQ LU935 edustaa vakiheiton vastinetta kiinteistöille, joissa kattokiinnitys on toiminnallisesti hyväksyttävää. mallin suositukset yleensä poimivat kolme näistä viidestä yhden SKU:n sijaan, koska hotellikiinteistöt ovat heterogeenisiä: sviitit, juhlasalit, kokoushuoneet ja takahuoneen koulutushuoneet vaativat kukin eri spesifikaatioprofiilin.

yhden yksikön valonlähdevalinnanjakautuvat kolmeen perheeseen: lamppupohjainen UHP, LED ja laservalofosfori. Lamppupohjainen UHP on halvin alkuinvestointi mutta kallein käyttää; vaihtolamput maksavat 80–140 dollaria kappale ja kestävät tyypillisesti 3 000–5 000 tuntia normaalitilassa. LED-projektorit kestävät 20 000–30 000 tuntia, mutta jäävät nykytuotannossa noin 2 000 ANSI-lumeniin. Laservalofosfori on vuoden 2026 hankintapainopiste: 20 000–30 000 tunnin valonlähteen käyttöikä, 3 000–5 500 ANSI-lumenia ja matalampi kokonaiskustannus 7–10 vuoden päivitysjaksolla. Vuoden 2025 Futuresource Consulting -raportin mukaan laservalofosfori kattaa nyt 64 % maailmanlaajuisista kaupallisten projektorien toimituksista, nousua 41 prosentista vuonna 2022 (Futuresource Consulting).

OEM-räätälöinti: tämän projektorin konfigurointi

Heittosuhde on toinen kompastuskivi. Ultralyhyen heiton (UST) projektorit, joiden suhde on 0,21–0,25:1, sopivat ihanteellisesti vierashuoneisiin, koska ne sijaitsevat muutaman tuuman päässä seinästä ja poistavat kattoon asennettujen yksiköiden kaapelikompastumisvaaran. Vakiheiton projektorit (1,2–1,5:1) ovat edelleen suosittuja kokoushuoneissa ja juhlasaleissa, joissa kattokiinnitys on hyväksyttävää ja pidempi heitto tuottaa suuremman kuvan huomaamattomammasta asennuskohdasta.

Laiteohjelmistotason OEM-vaihtoehdot

Melu on kolmas ja usein unohdetuin kompastuskivi. Projektorin tuuletinmelua mitataan dB(A):na yhden metrin etäisyydeltä normaalitilassa. Vierashuoneasennuksissa kattoraja on 32 dB(A); mikä tahansa yli 35 dB(A) kuuluu hiljaisen sisällön aikana ja aiheuttaa vierasvalituksia. DataMaxin tämän projektorin mallit toimitetaan 28 dB(A):n eco-tilan luokituksella, ja validoimme tämän luvun säännöllisesti Shenzhenin akustisella testipenkillämme ennen pilottiyksiköiden lähettämistä hotelliasiakkaille.

Fyysinen räätälöinti ja sertifiointi

mallin fyysiset OEM-vaihtoehdot noudattavat standarditason rakennetta. Taso 1 (ei NRE-kustannusta, MOQ 50): silkkipainatus logo olemassa olevaan paneelityökaluun, väriltään sovitettu muovi käyttäen olemassa olevia muottipintoja. Taso 2 (NRE $6,500, MOQ 200): uusi silkkipainatuskuvitus, räätälöity vähittäismyyntipakkaus ketjukohtaisella SKU-tarralla, monikielinen pikaopas. Taso 3 (NRE $18,000–24,000, MOQ 500): kotelovärin muutos, joka vaatii uuden muottipinnan käsittelyn, täysin räätälöity pakkaus ketjun väreissä, varusteltu lisävarustepaketti (räätälöity HDMI-kaapelin pituus, VESA-kiinnike ketjun standardiin VESA-kuvioon).

B2B-hankintatiimeille SKU-tuotteen arviointi kaupalliset ehdot ovat yhtä tärkeitä kuin tekniset tiedot. Vähimmäistilausmäärä (MOQ) varastokokoonpanoille alkaa 50 yksiköstä; OEM-räätälökokoonpanoille MOQ on tyypillisesti 200 yksikköä, mutta voi pudota 100:aan yhteistyökalujen sopimuksella. Toimitusaika ostotilauksesta toimitukseen vaihtelee 2 viikosta (varasto-SKU:t, Shenzhenistä Hongkongin konsolidointiin) 14 viikkoon (räätälöity OEM täydellä sertifioinnilla). Vaadittavat sertifioinnit yli alueelliseen käyttöönottoon sisältävät CB (IEC 62368-1), CE, FCC Part 15, KC (Korea) ja BIS (Intia), ja DataMax niputtaa nämä yksikkökohtaiseen sertifiointikustannukseen eikä veloita niitä erillisinä riveinä. Maksuehdot ensikertalaisille hotelliketjun ostajille ovat tyypillisesti 30 % talletus, 70 % konossementtia vastaan; vakiintuneet tilit, joilla on yli 12 kuukauden tilaushistoria, voivat siirtyä net-30 tai net-45 -ehtoihin.

tämän projektorin OEM-projektit tiimimme kanssa kulkevat tyypillisesti 14 viikon kriittistä polkua: viikot 1–2 spesifikaatioiden lukitsemiseen ja omaisuuden siirtoon, viikot 3–6 laiteohjelmiston rakentamiseen ja sisäiseen validointiin, viikot 7–10 sertifiointihakemukseen kohdemarkkinoilla, viikot 11–13 työkaluihin ja pilottituotantoon (50–100 yksikköä), ja viikko 14 ensimmäisen tuotantoerän hyväksyntään. Ketjut, jotka varaavat 14 viikon paikan 90 päivää ennen kiinteistön avaamista, saavuttavat muuttopäivänsä säännöllisesti 7–10 päivän puskurilla asennusta ja käyttöönottoa varten.

Kuinka valita projektori

Jokaisen yksikön lyhytlistat vuonna 2026 lähentyvät viiteen runkoperheeseen, jotka jakavat laservalofosforivalomoottorit, yli 20 000 tunnin käyttöiän ja integroidun Android TV- tai hotellitila-laiteohjelmiston. Kilpailijat, joita näemme useimmiten vuosien 2024–2026 RFP-vastauksissamme, ovat DataMax DM-L500U (5 000 lumenin natiivi 4K UHD UST -runko), Sony VPL-FHZ85, Epson EB-1485Fi, BenQ LU935 ja Hisense PT1. Jokainen näistä vastaa eri ostajatilanteeseen tämän projektorin päätösmatriisissa, ja jokaisella on oma tukkuhintakaista, MOQ-profiili ja sertifiointijälki.

Seuraavat askeleet B2B-hankintatiimeille

Yksi projektorien vertailu vaatii omenat-omenoita -kohdistuksen ANSI-lumeneihin, heittosuhteeseen, resoluutioon, valonlähteen käyttöikään ja takuuehtoihin. Alla oleva taulukko tiivistää viisi mallia niiden hankintakriteerien osalta, joita käytämme sisäisesti DataMaxilla, kun asiakas pyytää vertailemaan nykyistä toimittajaansa.

  • Näytepolitiikka: 2 demo-yksikköä, 5 päivän lähetys, hyvitys ensimmäistä ostoa vastaan
  • Vakio-MOQ: 50 yksikköä (Taso 1 logo), 200 yksikköä (Taso 2 laiteohjelmisto)
  • Toimitusaika: 14 viikkoa ensimmäinen erä, 6 viikkoa toisto
  • Takuu: 5 vuotta osat ja työ, 48 tunnin ennakkokorvaus
  • Maksuehdot: 30 % talletus, 70 % konossementin kopiota vastaan yli $80,000 tilauksissa

Usein kysytyt kysymykset

MalliResoluutioANSI-lumenitHeittosuhdeValonlähteen käyttöikäMelu (dB(A))MOQToimitusaikaOhjeellinen tukkuhinta (USD)
DataMax DM-L500U4K UHD (3840×2160)5,0000.25:1 UST30,000 hr28 (eco)502–14 viikkoa$249–289
Sony VPL-FHZ85WUXGA (1920×1200)7,3001.39–2.23:120,000 hr36 (std)206–10 viikkoa$1,850–2,100
Epson EB-1485Fi1080p (1920×1080)5,0000.27:1 UST20,000 hr33 (eco)308–12 viikkoa$1,420–1,580
BenQ LU935WUXGA (1920×1200)6,0001.36–2.18:120,000 hr34 (std)404–8 viikkoa$1,080–1,240
Hisense PT14K UHD (3840×2160)2,5000.25:1 UST25,000 hr30 (eco)10010–14 viikkoa$690–780

Kuinka monta lumenia projektori tarvitsee hotellihuoneeseen?

Paras projektori hotelliketjun joukhankinnoille lumen-määritys hotellihuoneessa on keskimäärin 2 800–3 200 ANSI-lumenia pimennysystävällisiin vierashuoneisiin ja 4 500–5 000 ANSI-lumenia sviitteihin, joissa on lattiasta kattoon ulottuvat ikkunat. DM-L500U toimitetaan 4 500 ANSI-lumenin kirkkaudella, joka täyttää AVIXA:n julkaiseman aulatason vertailukuvakoon suositukset.

Minkä MOQ:n pitäisi odottaa parhaan projektorin OEM-brändäykseen hotelliketjun joukhankinnoissa?

Parhaan projektorin hotelliketjun joukhankintojen OEM-brändäyksen MOQ alkaa 50 yksiköstä pelkälle silkkipainatuslogolle, 200 yksiköstä laiteohjelmiston aloitusnäytön räätälöintiin ja 500 yksiköstä täyteen kotelovärin muutokseen. Taso 1 ei sisällä suunnittelun NRE-kustannuksia, kun taas Taso 3 on keskimäärin $18,000–24,000 muottityökaluissa.

B2B-hankintatiimit joutuvat usein harkitsemaan SKU-tuotteen arviointia, kolme taulukon riviä ansaitsee erityistä huomiota. Sony VPL-FHZ85 on korkean tason kokoushuoneen referenssiyksikkö: 7 300 ANSI-lumenia, 36 dB(A) normaalimelu ja tukkuhinta, joka sijoittaa sen vierashuonebudjettien ulkopuolelle mutta johtokunnan kokoushuoneiden ja juhlasalien RFQ-kyselyiden sisäpuolelle. Epson EB-1485Fi on vakiintunut UST-markkinajohtaja; monet ketjut standardisoivat sen vuosien 2018–2022 päivitysjakson aikana, joten se esiintyy yhteensopivuusmatriiseissa. BenQ LU935 edustaa vakiheiton vastinetta kiinteistöille, joissa kattokiinnitys on toiminnallisesti hyväksyttävää. mallin suositukset yleensä poimivat kolme näistä viidestä yhden SKU:n sijaan, koska hotellikiinteistöt ovat heterogeenisiä: sviitit, juhlasalit, kokoushuoneet ja takahuoneen koulutushuoneet vaativat kukin eri spesifikaatioprofiilin.

Jokaisen yksikön taloudellinen kannattavuus edellyttää myös yksikkökohtaisten sertifiointi-, pakkaus- ja rahtikustannusten punnitsemista tukkuhintaa vastaan. 249 dollarin tukkuhintainen yksikkö, joka lähetetään Shenzhenistä Rotterdamin tullivarastoon, maahuollistuu noin 262–275 dollariin, kun CB-, CE- ja DoC-asiakirjat on niputettu ja 40HQ-kontin rahti on jakautettu 1 800–2 000 yksikölle. 1 850 dollarin Sony-yksikkö samoilla logistiikkakustannuksilla maahuollistuu 1 872–1 895 dollariin, koska sertifiointijälki on jo sisällytetty OEM-SKU-hintaan. Mallinnamme tätä maahuolintalaskentaa säännöllisesti hankintapäälliköiden puolesta, jotka lähettävät meille nykyisen toimittajansa tarjoukset, ja tukkuhinnan ja maahuolintakustannuksen välinen ero on usein ratkaiseva rivi monitoimittaja-arvioinnissa.

Lopullinen päätelmä

Paras projektori hotelliketjun joukhankintoihin -päätös on monivuotinen käyttökustannuspäätös, ei yksikköhinta­päätös. Ketjut, jotka standardoivat 4 500 ANSI-lumenin laservalofosforialustaan, jossa on 30 000 tunnin valonlähde, 5 vuoden takuu ja ennalta sertifioitu kohdealueiden kattavuus, menestyvät jatkuvasti paremmin kuin ketjut, jotka jahtaavat alhaisinta hintalappua.

Lopetus ja yhteystiedot

Useimmat projektorin OEM-kokoonpanot eroavat vakio-SKU:ista neljällä alueella: laiteohjelmiston käynnistyslogo, aloitusnäyttö, oletussyöttölähde ja kaukosäätimen painikkeiden kartoitus. DataMax tukee kaikkia neljää laiteohjelmistotasolla ilman laitteistomuutoksia, mikä pitää yksikkökohtaisen OEM-asennuskustannuksen 1,20–1,80 dollarissa runkoa kohti ja säilyttää 30 000 tunnin laservalofosfori-takuun. Ketjuille, jotka tarvitsevat fyysisiä muutoksia — silkkipainatuslogo yläkanteen, räätälöity koteloväri (tyypillisesti mattamusta RAL 9005 tai signaalivalkoinen RAL 9003) tai uudelleenbrändätty kaukosäädin — työkalujen kuoletus jakautuu 500 yksikölle ja lisää 4,50–6,00 dollaria yksikköä kohden.

Aloita paras projektori hotelliketjun joukhankintoihin -RFQ-kyselysi tai tutustu GP95-hotelliprojektorin referenssisuunnitteluun, jota kolme globaalia ketjua käytti vuonna 2024.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö