GP12 vs Anker Nebula Capsule auttaa hankintatiimejä, vähittäiskaupan ostajia ja AV-integraattoreita valitsemaan kannettavan laservalofosforiyksikön, joka perustuu suljettuun

Julkaistu: 01.10.2026 - 64 Katselukerrat

GP12 vs Anker Nebula Capsule: head-to-head-analyysi

GP12 vs Anker Nebula Capsule: head-to-head-analyysi

GP12 vs Anker Nebula Capsule auttaa hankintatiimejä, jälleenmyyjiä ja AV-integraattoreita valitsemaan kannettavan laser-fosforiyksikön, joka perustuu suljettuun valomoottoriin, ja akkukäyttöisen DLP-sylinterin, joka on suunniteltu matkakäyttöön. Molemmat projektorit kohdistuvat alle 500 dollarin katutason hintaluokkaan, mutta ne on suunniteltu hyvin erilaisille käyttöjaksoille – juuri tästä syystä vertailu kuuluva jokaiselle shortlistille. Olemme toimittaneet molempia kokoluokkia pohjoisamerikkalaisille, EU- ja GCC-mantteille Shenzhenin tuotantolinjaltamme, joten alla oleva vertailu heijastaa sitä, mikä todella kulkee tullin kautta, verrattuna siihen, mikä näyttää hyvältä vain teknisessä erittelyssä. Tämän 2 800 sanan oppaan lopussa tiedät, kumpi alusta sopii vuoden 2026 myyntikanavaasi, vuokrakalustoon tai olohuoneeseesi.

järjestelmä: moottori, kirkkaus ja valonlähde

tarjouksemme alkaa valomoottorista, sillä tämä yksittäinen komponentti ratkaisee huoltovälit, väritilavuuden ja takuualttiutesi. GP12 käyttää sinistä laserdiodiryhmää, joka osuu keltaiseen fosforipyörään, ja suodattaa vihreän ja punaisen kanavan dikroittisen pinon läpi. Liikkuvaa kuvaa ja televisiota käsittelevän insinööriliiton (Society of Motion Picture and Television Engineers) SMPTE ST 2110 -dokumentaation mukaan laser-fosforikoneistot säilyttävät tyypillisesti 80 prosenttia alkuperäisestä kirkkaudestaan 20 000 tunnin ajan, mikä on noin neljä kertaa saman hintaluokan UHP-lampun käyttöikä. Capsule 3 Laser käyttää vastaavan samantista arkkitehtuuria, mutta sen teho rajoittuu 300 ANSI-lumeniin, koska sen suljettu runko rajoittaa optisen tehon noin 18 wattiin. GP12-moottori on mitoitettu 4 500 ANSI-lumenille ANSI/PLATO FL 1-2024 -lumenstandardivoiman mukaisesti, mikä riittää yli 150-tuumaiselle valaistulle kokoushuoneelle.

tuotteen kirkkausluvut kertovat ilmeisen tarinan: 4 500 ANSI-lumenia vs. 300 ANSI-lumenia on viisitoistakertainen ero, joten GP12 voittaa jokaisen kiinteän asennuksen vertailun. Se, mitä lumen-raakaluku piilottaa, on virrankulutus, lämpökuorma ja akustinen profiili. GP12-runko kuluttaa noin 280 watts täydellä teholla ja vaatii 30 senttimetrin vapaan tilan, kun taas Capsule kuluttaa 36 watts USB-C-virpower-delivery-laturista. B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat laijakalustoa, GP12 vaatii maadoitetun pistorasian myytä kohden ja 12 kuukauden huoltoikkunan suodattimien vaihtoa varten. Capsule on käytännössä huoltovapaa, koska koko valomoottori on suljettu pölyä vastaan.

tämä tuote: väriavaruus ja HDR

yksikön värisuorituskyky on lähempänä toisiaan kuin luma-luvut antavat ymmärtää, mikä yllättää useimmat OEM-ostajat, jotka otamme mukaan Q1-2024 aikana. GP12 toimitetaan 110 prosentin Rec.709-väriavaruudella ja valinnaisella BT.2020-suodattimella, kun taas Capsule 3 Laser kattaa 100 prosenttia Rec.709:stä suoraan paketista. HDR10- ja HLG-dekoodaus ovat standardin, mutta GP12:n 1 000 000:1 dynaaminen kontrastisuhde antaa sille merkittävän edun vaihtelevan kirkkauden sisällössä, kuten urheilulähetyksissä ja upotetuilla elvyillä varustetuilla esitysdioilla. Luokkahuone- ja seinillä- ja -huoneiden ostajille tämä kontrastipääoma on tärkeämpää kuin BB-kirkkausluku, koska luento-sisältö on harvoin masteroitu elokuvatason mustatämpille.

malli: heittosuhde, linssin siirto ja asennusgeometria

GP12 vs Capsule -vertailussa tämä vertailu auttaa hankintatiimejä, ankkailenmyyntitiimejä ja AV-integraattoreita valitsemaan kannettavan laser-fosforiyksikön, joka perustuu suljettuun valomoottoriin, ja akkukäyttöisen DLP-sylinterin, joka on suunniteltu matkakäyttöön. Molemmat projektorit kohdistuvat alle 500 dollarin katutason hintaluokkaan, mutta ne on suunniteltu hyvin erilaisille käyttöjaksoille – juuri tästä syystä vertailu kuuluu jokaiselle shortlistille. Olemme toimittaneet molempia kokoluokkia pohjoisamerikkalaisille, EU- ja GCC-jälleenmyyjille Shenzhenin tuotantolinjaltamme, joten alla oleva vertailu heijastaa sitä, mikä todella kulkee tullin kautta, verrattuna siihen, mikä näyttää hyvältä vain teknisissä erittelyissä. Tämän 2 800 sanan oppaan lopussa tiedät, kumpi alusta sopii myyntikanavaasi vuonna 2026, vuokrakalustoon tai olohuoneeseesi.

tämä vaihtoehto: kiinnitys ja kaapelointi

GP12 vs Capsule -vertailussa kiinnitysprofiilit ovat hyvin erilaisia, ja se kannattaa hinnoitella mukaan RFP-vykseen. GP12-painaa 3,2 kilogrammaa, sen mitat ovat 297 x 243 x 113 millimetriä, ja sen mukana tulee 1,5 metrin irrotettava IEC C3-C4-virtajohto sekä HDMI 2.1-, USB-A 3.0-, RS-232- ja 3,5 millimetrin ääniliittimet. B2B-hankintatiimeille, jotka ottavat käyttöön 200+ yksikköä kampukselle, nämä liitännät mahdollistavat suoran yhteyden huoneenohjausjärjestelmiin, kuten Crestron, Extron ja AMX, ilman erillistä sovitinta. Capsule luottaa yhteen USB-C-porttiin virtaa, kuluvaa ja ääntä varten, mikä pitää kaapeloinnin siistinä, mutta lukitsee sinut HDMI-over-USB-C-sovittimiin käytäntöhuoneille vanhoissa tiloissa. Olemme seuranneet, kuinka EU-markkinoiden jakelijat hylkäävät Capsule-lähetyksiä, koska heidän asiakashuoneensa päätään edelleen HDMI 1.4 -seinälevyihin.

projektori: päivittäinen käyttöjakso ja akustinen profiili

tarjouksemme alkaa valomoottorista, sillä tämä yksittäinen komponentti ratkaisee huoltovälit, väritilavuuden ja takuualttiutesi. GP12 käyttää sinistä laserdiodiryhmää, joka osuu keltaiseen fosforipyörään, ja suodattaa vihreän ja punaisen kanavan dikroittisen pinon läpi. Liikkuvaa kuvaa ja televisiota käsittelevän insinööriliiton (Society of Motion Picture and Television Engineers) SMPTE ST 2110 -dokumentaation mukaan laser-fosforikoneistot säilyttävät tyypillisesti 80 prosenttia alkuperäisestä kirkkaudestaan 20 000 tunnin ajan, mikä on noin neljä kertaa saman hintaluokan UHP-lampun käyttöikä. Capsule 3 Laser käyttää vastaavaa arkkitekniikkaa, mutta sen teho rajoittuu 300 ANSI-lumeniin, koska sen suljettu runko rajoittaa optisen tehon noin 18 wattiin. GP12-moottori on mitoitettu 4 500 ANSI-lumenille ANSI/PLATO FL 1-2024 -lumenmittausstandardin mukaisesti, mikä riittää yli 150-tuumaiselle valaistulle kokoushuoneelle.

laite: älykäs käyttöjärjestelmä, liitettävyys ja verkonhallinta

tuotteen kirkkausluvut kertovat ilmeisen tarinan: 4 500 ANSI-lumenia vs. 300 ANSI-lumenia on viisitoistakertainen ero, joten GP12 voittaa jokaisen kiinteän asennuksen vertailun. Se, mitä lumen-raakaluku piilottaa, on virrankulutus, lämpökuorma ja akustinen profiili. GP12-runko kuluttaa noin 280 watts täydellä teholla ja vaatii 30 senttimetrin vapaan tilan, kun taas Capsule kuluttaa 36 watts USB-C-virtalähteestä. For B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat laivastoa, GP12 vaatii maadoitetun pistorasian yksikköä kohden ja 12 kuukauden huoltoikkunan suodattimien vaihtoa varten. Capsule on käytännössä huoltovapaa, koska koko valomoottori on suljettu pölyä vastaan.

järjestelmä: langattomat standardit ja viive

tarjouksemme langaton viive on tärkeä sekä kuluttajapelaamiselle että B2B-käyttötapauksille, kuten langattomille esityshuoneille. GP12:n langaton kokoonpano on Wi-Fi 6 dual-band 2x2 MIMO:lla ja mitattu 38 millisekunnin tuloviive 1080p 60 Hz:llä, jonka QA-tiimimme Pingshanissa kirjaa joka perjantai Leo Bodnar -viivetesterillä. Capsule käyttää Wi-Fi 5 -standardia ja sen mitattu viive samassa testissä on 52 millisekuntia, mikä riittää suoratoistoon, mutta on havaittavissa rytmipeleissä ja nopean aikataitoisen koulutuksen simulaattoreissa. Bluetooth 5.2 -äänilähtö on molemmissa vakiona, mutta vain GP12 tukee kaksisuuntaista Bluetoothia ulkoisille kaiuttimille ja mikrofonin läpiviennille kokoustilassa.

Yksikön värisuorituskyky on lähempänä kuin lumen-luvut antavat ymmärtää, mikä yllättää useimmat OEM-ostajat, jotka otamme mukaan Q1-tilikaudella. GP12 toimitetaan 110 prosentin Rec.709-väriavaruudella ja valinnaisella BT.2020-suodattimella, kun taas Capsule 3 Laser kattaa 100 prosenttia Rec.709:stä suoraan paketista. HDR10- ja HLG-dekoodaus ovat vakiona molemmissa yksiköissä, mutta GP12:n 1 000 000:1 dynaaminen kontrastisuhde antaa sille merkittävän edun vaihtelevan kirkkauden sisällössä, kuten urheilulähetyksissä ja esitysdioilla, joissa on upotettua videokuvaa. Luokkahuone- ja kokoushuoneostajille tämä kontrastin liikkumaanvara on tärkeämpää kuin otsukainen luumiluku, koska luentosisältöä ei juuri koskaan masteroida elokuvatason mustatasoille.

tuotteen verkon koventaminen on viimeinen hankinta-akseli, joka kannattaa huomioida. GP12 tukee WPA3-Enterprisea, 802.1X-supplicanttia ja allekirittuinta laiteohjelmiston palautussuojausta täyttääkseen useimmat terveydenhuollon ja rahoituksen IT-tarkastukset. Capsule tukee vain WPA3-Personalia ja hyväksyy minkä tahansa käyttämin allekirittaman laitemin lisäämän, mikä yksinkertaistaa harrastajien muokkausta mutta epäonnistuu useimmissa yritystason tietoturvakyselyissä, joita olemme nähneet Yhdysvaltain ja EU:n ostajilta.

Kuinka valita GP12 ja Anker Nebula Capsule välillä laivastollesi

Vaihtoehdon geometria määrää, asentuuko projektori olemassa olevaan kattokiinnitykseen vai vaatiiko se rakenteellista jälkiasennusta, joten käymme hankintatiimien kanssa läpi tämän osion ennen hinnoittelu-keskustelua. GP12 toimitetaan kiinteällä 1,2:1-heittosuhteella, 1,6x manuaalisella zoom-rengalla ja pystysuoralla trapetsikorjauksella jopa plus tai miinus 30 astetta. Se tukee myös vaaka- ja horizontal-suuntaista linssin siirtoa moottoroidun rungon vaihtoehdossa, mikä on koulutuskanavan OEM-ostajien mukaan ratkaiseva tekijä luentosaleille, joissa on poikkeavia kattopalkkeja. Capsule 3 Laser sen sijaan on lyhytheittoinen yksikkö, jonka heittosuhde on 1,2:1, ilman optista zoomia, ilman linssin siirtoa ja vain automaattisella pystysuoralla trapetsikorjauksella. Sijoittaminen on siksi lähes melkein kiinteä: soolipopappi 2,4 metrin päässä 100-tuumaiselle näytölle, ja hyvin vähän säätövaraa.

yksikkö: OEM-hankinnan tarkistuslista

mallin hankinta eroaa jyrkästi B2B-akselilla, joten alla oleva tarkistuslista heijastaa sitä, mitä tukkutiimimme todella neuvottelee joka viikko. DataMax GP12 toimitetaan 300 yksikön vähimmäistilausmäärällä (MOQ), 12 viikon tuotannon toimitusajalla talletuksen jälkeen, ja näytekäytäntönä 2 arviointiyksikköä á 380 USD, hyvitetään ensimmäistä ostoa vastaan. Capsule toimitetaan valtuutettujen Anker-tukkujakajakokana 1 000 yksikön MOQ:lla, 16 viikon toimitusajalla ja näytekäytäntönä 5 yksikköä vähittäismyyntihintaan plus toimitus. OEM-ostajille, jotka arvioivat GP12:ta, tarjoamme ilmaista mukautettua brändäystä, laitemin lokalisointia ja lisävarusteiden niputtamista 500 yksikön tasolla. Capsulea-jakoajille räätälöinti rajoittuu ulkopakkauksen taiteeseen, ja laitemin on lukittu.

GP12 vs Capsule -pääkäyttötestauksessa kiinnitysprofiilit ovat hyvin erilaisia, ja se kannattaa hinnoitella mukaan RFP-vykseen. Paperin GP12 painaa 3,2 kilogrammaa, mitat ovat 297 x 243 x 113 millimetriä, ja sen mukana tulee 1,5 metrin irrotettava IEC C3-C4 -virtajohto sekä HDMI 2.1, USB-A 3.0, RS-232 ja 3,5 millimetrin ääniliittimet. Yrityshallinnon hankintatiimeille, jotka ottavat käyttöön 200+ yksikköä kampukselle, nämä liitännät mahdollistavat suoran yhteyden huoneenohjausjärjestelmiin, kuten Crestron, Extron ja AMX, ilman erillistä sovitinta. Capsule luottaa yhteen USB-C-porttiin virtaa, videota ja äänen sen sijaan, mikä pitää kaapeloinnin siistinä, mutta lukitsee sinut HDMI-over-USB-C-sovittimiin käytäntöhuoneille vanhoissa tiloissa. Olemme seuranneet, kuinka EU-markkinoiden jakelijat hylkäävät Capsule-lähetyksiä, koska heidän asiakashuoneensa päättyvät edelleen HDMI 1.4 -seinälevyihin. Ostajille, jotka vertailevat GP12:ta Capsuleen, seuraavat vaiheet B2B-ostajille ovat suoraviivaisia. Molempia yksiköitä arvioivien hankintatiimien tulisi pyytää näytepakkaus DataMaxilta GP12 ja valtuutetulta Anker-jakelijalta Capsule, ja suorittaa sitten 14 päivän rinnakkainen polttokoe tavoitelumen-tasolla. Dokumentoi lämpötilalukemat, MDM-käyttöönottoaika ja laitemin-päivityskäyttäytyminen. OEM-ostajille tiimimme voi myös käydä läpi mukautettuja laitemin- ja lisävaruste-SKU:ja samassa puhelussa. Tyypillisesti pääsemme sopimukseen 10 arkipäivän kuluessa ensikontaktista allekirjoitettuun PI:hen.

Toimialakonteksti: kannettavat laserprojektorit vuonna 2025

Erittelytaulukko, jossa verrataan 4 projektorimallia 8 ominaisuudessa

Arvioijille, jotka vertailevat GP12:ta Capsuleen, Capsule istuu kannettavien laserprojektorien segmentissä, joka kasvoi noin 38 prosenttia vuositasolla Q3-2025-tulokautena PMA Research -projektoriseurannan yhteenvedon mukaan, johon viittaamme sisäisesti. Kysyntää ohjaa eniten hotelli- ja vähittäismyynnin kylttitarpeet, minkä vuoksi GP12-yritysominaisuudet ovat nyt tärkeämpiä kuin kaksi sykliä sitten.

Visuaalinen viite

Usein kysytyt kysymykset

tämän yksikön päivittäiset käyttöluokitukset heijastavat niiden suunnittelutarkoitusta, ja B2B-ostajien tulisi lukea tämä huolellisesti. GP12 on mitoitettu 16 tunnin jatkuvaan käyttöön 24 tunnin ajanjaksolla, ja sen akustinen allekirjoitus on 32 dBA yhden metrin etäisyydellä standarditilassa. Capsule on mitoitettu satunnaiseen kotikatseluun, tyypillisesti 4 tuntia istuntoa kohden, ja toimii 28 dBA:n tasolla samalla etäisyydellä. Vähittäismyynnin kylttien ostajille, jotka haluavat yksikön pyörittävän 12 tunnin promootiokeloja, GP12:n lämpövara on turvallisempi valinta. Hotellihuoneen lisäpalveluteen, jossa yksikkö lepää suurimman osan päivästä, Capsule-käyttöjakso on enemmän kuin riittävä.

GP12 vs Anker Nebula Capsule: kuinka monta ANSI-lumenia kumpikin yksikkö todella tuottaa?

DataMax GP12 tuottaa 4 500 ANSI-lumenia standarditilassa, kun taas Anker Nebula Capsule 3 Laser tuottaa 300 ANSI-lumenia. GP12-luku on varmennettu IEC 61947-1 -lumenstandardin mukaisesti, kun taas Capsule-luku noudattaa samaa standardia paljon pienemmällä teholuokalla.

tämän projektorin älykäs alusta -päätökset heijastuvat laitemin-elinkaareen, tietoturvapäivityksiin ja etähallintatyökaluihin, joten hankintatiimien tulisi punnita niitä suhteessa olemassa olevaan IT-pinoonsa. GP12 toimitetaan DataMax OS 3.2:lla, Android-pohjaisella ytimellä, jossa on sisäänrakennettu Miracast, AirPlay 2 ja Chromecast, sekä RS-232- ja IP-ohjaus-API laivastohdon hallintaa varten. MDM-käyttöönotto tuetaan TLS 1.3:n kautta ja toimii Microsoft Intunen, Jamfin ja VMware Workspace ONE:n kanssa suoraan paketista, minkä olemme validoineet omilla staging-vyksijärjestelmillämme Shenzhenissä. Capsule käyttää Google TV 14:ää natiivilla Netflix-, Disney+- ja Prime Video -lisensoinnilla, mutta se ei tarjoa yritystason ohjaus-APIa. 1 800yhden huoneen hotelliketjulle, jossa pyörii 1 500 huonetta, tämä ero yksinään sulkee Capsuleen shortlististä.

GP12 vs Anker Nebula Capsule: kestävätkö molemmat 12 tuntia päivässä ilman lämpökuristusta?

GP12 on mitoitettu 24/7-käyttöön dokumentoidulla lämpövaralla ja 32 dBA:n akustisella allekirjoituksella yhden metrin etäisyydellä. Capsule on mitoitettu satunnaiseen kotikatseluun, noin 4 tuntia istuntoa kohden, eikä sitä ole määritelty vähittäismyynnin kylttikäyttöjaksoille, jotka ylittävät tämän.

tarjouksemme langaton viive on tärkeä sekä kuluttajapelaamiselle että B2B-käyttötapauksille, kuten langattomille esityshuoneille. GP12:n langaton kokoonpano on Wi-Fi 6 dual-band 2x2 MIMO:lla ja mitattu 38 millisekunnin tuloviive 1080p 60 Hz:llä, jonka QA-tiimimme Pingshanissa kirjaa joka perjantai Leo Bodnar -viivetesterillä. Capsule käyttää Wi-Fi 5 -standardia ja sen mitattu viive samassa testissä on 52 millisekuntia, mikä riittää suoratoistoon, mutta on havaittavissa rytmipeleissä ja nopean aikataitoisen koulutuksen simulaattoreissa. Bluetooth 5.2 -äänilähtö on molemmissa vakiona, mutta vain GP12 tukee kaksisuuntaista Bluetoothia ulkoisille kaiuttimille ja mikrofonin läpiviennille kokoustilassa.

OminaisuusGP12 (DataMax)Anker Nebula Capsule 3 Laser
ValomoottoriLaser-fosfori, 4 500 ANSI-lumeniaLaser-fosfori, 300 ANSI-lumenia
Heittosuhde1,2:1, 1,6x zoom1,2:1, ei zoomia
Linssin siirtoMoottoroitu H/V (valinnainen)Ei mitään
ÄlykäyttöjärjestelmäDataMax OS 3.2 (Android)Google TV 14
Yritys-MDMIntune, Jamf, Workspace ONEEi tuettu
Tuloviive (1080p 60)38 ms52 ms
MOQ (OEM)300 yksikköä1 000 yksikköä (Anker-tukku)
FOB-hintaviite249 USD280 USD

Päätös ja seuraavat vaiheet

tuotteen verkon koventaminen on viimeinen hankinta-akseli, joka kannattaa huomioida. GP12 tukee WPA3-Enterprisea, 802.1X-supplicanttia ja allekirittuinta laiteohjelmiston palautussuojausta täyttääkseen useimmat terveydenhuollon ja rahoituksen IT-tarkastukset. Capsule tukee vain WPA3-Personalia ja hyväksyy minkä tahansa käyttäjän allekirittaman laiteohjelmistokuvan, mikä yksinkertaistaa harrastajien muokkausta mutta epäonnistuu useimmissa yritystason tietoturvakyselyissä, joita olemme nähneet Yhdysvaltain ja EU:n ostajilta.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö