Kannettavan miniprojektorin suunnittelu: lämmönhallinta, optiikka ja akun suunnittelu OEM:lle.

Julkaistu: 02.06.2026 - 65 Katselukerrat

Kannettavan miniprojektorin suunnittelu: B2B OEM -tekninen opas

Kannettavan miniprojektorin suunnittelu: B2B-OEM-tekninen opas

Kannettavien miniprojektoreiden kategoria on yksi kulutuselektroniikan nopeimmin kasvavista, ja alle 1 kg:n kokotekijät, akkukäyttöisyys ja rento käytön helppous ovat sen tunnusmerkkejä. B2B-ostajille miniprojektorit tarjoavat toistuvaa volyymiä (kuluttajat ostavat useita yksiköitä eri huoneisiin ja matkoille) ja matalamman BOM-kustannuksen kuin täysikokoiset projektorit. Tämä suunnitteluopas selittää kannettavien miniprojektoreiden tekniset kompromissit, komponenttivalinnan ja OEM-hankintastrategian.

Älypuhelimen peilaus projektoriin

Kannettavien miniprojektoreiden markkinat vuonna 2026

Markkinadynamiikka:

  • Vuotuinen globaali volyymi: ~5–7 miljoonaa yksikköä
  • Keskimääräinen vähittäismyyntihinta: 80 $ (entry), 180 $ (keskitaso), 350 $+ (premium)
  • Tyypillinen paino: 0,3–1,5 kg
  • Päivityssykli: 18–30 kuukautta (nopeampi kuin TV/kannettavat)
  • Keskeiset käyttökohteet: matkustus (35 %), makuuhuone (30 %), arkiolohuone (20 %), lapset (10 %), työmatkat (5 %)
OEM-ostajille miniprojektorit tarjoavat suurta volyymiä, mutta vaativat huolellista suunnittelua koon, kirkkauden, akun ja kustannusten tasapainottamiseksi.

Keskeiset suunnittelurajoitteet

GP94A Android-älyprojektori kotiteatteriin
GP94A Android-älyprojektori kotiteatteriin

B2B-projektorimarkkinoita arvioivat jakelijat voivat tutustua GP94A Android-älyprojektoriin kotiteatteriin – tuotantovalidotuun alustaan, joka kattaa Android-käyttöjärjestelmän · kotiteatteriviitteen, sopii OEM/ODM-lähtökohdaksi.

GP94B 500ANSI-älyprojektori hotelleille Android 9:llä
GP94B 500ANSI-älyprojektori hotelleille Android 9:llä

B2B-projektorimarkkinoita arvioivat jakelijat voivat tutustua GP94B 500ANSI-älyprojektoriin hotelleille Android 9:llä – tuotantovalidotuun alustaan, joka kattaa 500 ANSI · hotelliluokan Android 9:n, sopii OEM/ODM-lähtökohdaksi.

Neljä suunnittelurajoitetta muokkaavat jokaista kannettavaa miniprojektoria:

1. Koko ja paino

Mitä pienempi, sitä parempi – kohtuuden rajoissa:

  • Taskukoko (< 0,5 kg): 200–300 ANSI-lumenia, 720p, 80–150 $
  • Kompakti (0,5–1 kg): 300–500 ANSI-lumenia, 1080p, 150–300 $
  • Kannettava (1–1,5 kg): 500–1 000 ANSI-lumenia, 1080p, 250–450 $
OEM-ostajille kokotekijän tavoite riippuu vähittäismyynnin hintaluokasta. Pienempi = matalampi kirkkauskatto = matalampi vähittäismyyntihinta.

2. Kirkkaus vs. akku

Kirkkaus ja akunkesto ovat kääntäen verrannollisia:

KirkkausAkunkesto (60 Wh)
100 ANSI4–5 tuntia
300 ANSI2–2,5 tuntia
500 ANSI1,5–2 tuntia
1 000 ANSI0,8–1 tunti
Useimmille kuluttajille 2–3 tunnin akunkesto käyttökelpoisella lumen-tuotolla (200–500 ANSI) on makea kohta. Korkeampi kirkkaus vaatii verkkovirtaa.

3. Jäähdytys ja melu

Miniprojektoreissa on rajallinen tila jäähdytykselle. Suunnittelurajoitteet:

  • Pienet tuulettimet (30–40 mm) korkeilla kierrosluvuilla
  • Melu: 25–32 dB 1 metrin etäisyydellä (hiljaisempi kuin täysikokoinen)
  • Lämmönpoisto: 30–80 W (paljon vähemmän kuin täysikokoinen)
  • Automaattinen kirkkauden vähentäminen kuumentuessa (lämpösuojaus)
Hyvin suunniteltu miniprojektori on hiljaisempi kuin täysikokoinen vastineensa, tiukemmista jäähdytysrajoitteista huolimatta.

4. Audio

Miniprojektoreissa on rajallinen tila kaiuttimille. Suunnittelukompromissit:

  • Yksi 3 W:n kaiutin: hyväksyttävä henkilökohtaiseen käyttöön
  • Kaksi 3 W:n kaiutinta: parempi yhteiskatseluun
  • Bluetooth-audio ulos: parita kannettavan kaiuttimen kanssa paremman äänen saamiseksi
Premium-miniprojektorit (esim. XGIMI Halo, Anker Nebula) tekevät yhteistyötä äänimerkkien kanssa co-brändätyissä kaiuttimissa. BOM-lisä: 5–15 $.

Optiikkayksikkö miniprojektoreille

Miniprojektorit käyttävät tiettyjä DMD-sirukokoja:

DMD-kokoNatiiviresoluutioTyypillinen kirkkaus
0,23"540p (960×540)100–200 ANSI
0,23"1080p XPR:n kautta200–400 ANSI
0,33"1080p natiivi300–600 ANSI
0,47"1080p natiivi500–1 500 ANSI
Alle 0,5 kg:n projektoreille 0,23" DMD on standardi. 0,5–1 kg:n luokassa 0,33" on suositus. Suuremmissa "kannettavissa" (ei mini) käytetään 0,47".

LED-valonlähde

Miniprojektorit käyttävät yksinomaan LEDiä (lamppu ja laser ovat liian suuria/kuumia):

LED-tyyppiKirkkausalueVäritoisto
Yksi valkoinen LED100–300 ANSIPerustaso
RGB-LED200–600 ANSIParempi
Sininen + fosfori300–1 000 ANSIParas tasapaino
Premium-miniprojektoreille RGB-LED tuottaa laajemman väriavaruuden. Entry-tasolle yksi valkoinen LED on hyväksyttävä.

Akkusuunnittelu

Akku on kriittinen kannettaville miniprojektoreille:

Akun kapasiteetti

  • 40–60 Wh: 2 tunnin akunkesto 200–300 ANSI:lla (entry mini)
  • 60–100 Wh: 2,5–4 tuntia 300–500 ANSI:lla (keskitaso)
  • 100–150 Wh: 4–6 tuntia 300–500 ANSI:lla (premium)

Akkuteknologia

  • Li-ion: yleisin, 500+ sykliä, 0,20–0,30 $ per Wh
  • LiFePO4: pidempi syklin kesto (2 000+), turvallisempi, 2× kustannus, suurempi kokotekijä
  • Litiumpolymeeri: samanlainen kuin Li-ion, hieman joustavampi kokotekijä

Tason 1 kennojen toimittajat

OEM-ostajille, määrittele tason 1 akkukennot:

  • CATL (Kiina)
  • LG Energy Solution (Korea)
  • Samsung SDI (Korea)
  • BAK Battery (Kiina)
  • Eve Energy (Kiina)
Halvemmat kennot tuntemattomilta toimittajilta pettävät usein kentällä. UN38.3-sertifiointi on pakollinen lentokuljetuksille.

Liitettävyys miniprojektoreissa

Miniprojektoreissa on tyypillisesti:

  • HDMI (mini-HDMI tai micro-HDMI koon vuoksi)
  • USB-C (lataus + näytön tulo)
  • USB-A (mediatoisto)
  • 3,5 mm äänilähtö
  • WiFi (peilaus, cast, sovelluspäivitykset)
  • Bluetooth (kaiuttimien paritus, kaukosäädin)
Premium-mallit lisäävät:
  • USB-C Power Delivery (60 W+ nopeaan lataukseen)
  • WiFi 6 (nopeampi suoratoisto)
  • Bluetooth 5.0+ (parempi kantama)

Automaattitarkennus ja automaattinen trapetsikorjaus

Miniprojektorit tarvitsevat erityisesti automaattitoimintoja, koska käyttäjät siirtävät niitä usein:

  • TOF-laser-automaattitarkennus — mittaa etäisyyden, säätää linssin <1 sekunnissa
  • Kameraan perustuva trapetsikorjaus — käyttää sisäänrakennettua kameraa kuvan kohdistamiseen näyttöön
  • Esteiden väistö — tunnistaa esineet, siirtää kuvaa
  • Näytön sovitus — tunnistaa näytön reunat automaattisesti
Nämä ominaisuudet ovat välttämättömiä premium-miniprojektoreille. Niiden puuttuminen heikentää vähittäiskilpailukykyä.

Audiolähtö

Miniprojektorin audiovaihtoehdot:

RatkaisuKustannusÄänenlaatu
Sisäänrakennetut 2×3 W kaiuttimet2–4 $ BOMHyväksyttävä henkilökohtaiseen käyttöön
Sisäänrakennetut 2×5 W kaiuttimet5–8 $ BOMParempi yhteiskatseluun
Audio co-brand (Harman Kardon, JBL)15–30 $ BOM + rojalitiPremium-ääni
Bluetooth-kaiuttimen paritus1 $ BOMUlkoinen kaiutin vaaditaan
OEM-ostajille audio co-brand on vahva erottautumistekijä 200 $+ vähittäismyyntihinnassa.

BOM-kustannusrakenne (1 000 yksikön tilaus, 0,7 kg kannettava)

Komponentti% BOM:staKustannusalue
Optiikkayksikkö (0,33" DMD + linssi)20–26 %24–40 $
LED-valonlähde12–16 %14–25 $
SoC + WiFi/BT10–14 %12–22 $
Akku + virranhallinta14–18 %16–28 $
Kotelo (kevyt muovi)8–12 %10–18 $
Kaiuttimet + audiovahvistin4–6 %5–10 $
PCBA + I/O6–10 %7–15 $
Jäähdytys (tuuletin + jäähdytyslevy)3–5 %4–8 $
Kaapelit + lisävarusteet2–4 %3–7 $
Kokoonpanotyö3–5 %4–8 $
Pakkaus3–5 %4–8 $
FOB yhteensä100 %100–185 $
Kateodotukset 200–300 $:n vähittäismyyntihinnalla: 60–70 % bruttokate brändille.

Yleiset OEM-virheet

Viisi sudenkuoppaa kannettavien miniprojektoreiden suunnittelussa:

  1. Halvat akkukennot — kenttäviat, palautusaste nousee
  2. Riittämätön jäähdytys — lämpökuristus, kirkkaus putoaa
  3. Hidas automaattitarkennus — kuluttajat odottavat välitöntä tarkennusta
  4. Heikot kaiuttimet — ulkokäyttö mahdotonta
  5. Suuri paino — vesittää "kannettavan" asemoinnin

Suunnittelukompromissit

Keskeiset suunnittelupäätökset, jotka OEM-ostajien tulisi tehdä eksplisiittisesti:

PäätösKompromissi
Kirkkaus vs. akkuKorkeampi kirkkaus = lyhyempi akunkesto
Paino vs. kirkkausKevyempi = matalampi kirkkauskatto
Kaiuttimen laatu vs. kustannus
Parempi audio = korkeampi BOMAutomaattiominaisuudet vs. kustannusLisää ominaisuuksia = korkeampi BOMAkun koko vs. painoSuurempi akku = painavampi OEM-ostajille näiden kompromissien selkeä määrittely tehtaalle estää kalliit uudelleensuunnittelut.

Suosituksemme kannettavan miniprojektorin OEM-tuotantoon

  1. Tavoittele 0,5–0,8 kg:n kokotekijää makeaan kirkkauden, akun ja kannettavuuden pisteeseen
  2. Määrittele tason 1 akkukennot UN38.3-sertifioinnilla
  3. Sisällytä TOF-automaattitarkennus + automaattinen trapetsikorjaus vakiona
  4. Lisää Bluetooth-audio ulos kuluttajan joustavuutta varten
  5. Harkitse audio co-brandia 200 $+ vähittäismyynnin hintapisteessä
  6. Suunnittele 90–120 päivän tuotantoaikataulu uusille SKU:ille

Johtopäätös

Kannettavan miniprojektorin suunnittelu vaatii koon, painon, kirkkauden, akun ja kustannusten tasapainottamista. Voita automaattiominaisuuksilla, akun laadulla, audion laadulla ja kokonaispainolla. Oikea kumppanitehdas, jolla on todistettu kokemus miniprojektoreista, on olennainen.

💼 Tarvitsetko kannettavan miniprojektorin OEM-palvelua?
Pyydä ilmainen tarjous | Selaa tuotekuvastoa
Toimitamme miniprojektoreita 0,3 kg:n taskukoosta 1,5 kg:n kannettavaan, tason 1 akkukennoilla ja todistetuilla automaattitarkennusjärjestelmillä. Suunnittelutiimimme suosittelee oikeaa konfiguraatiota 24 tunnin sisällä.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö