Julkaistu: 01.09.2026 - 167 Katselukerrat
Näin valitset projektorin kirkkoon vuonna 2026
400-paikkainen pyhäkkö tarvitsee laulujen sanat luettaviksi takarivistä, raamatuntekstit luettaviksi sivukäytäviltä ja suoratoistokuvan luettavaksi, kun aurinko osuu valkokankaaseen kello 9:14 sunnuntaina. Useimmat kirkot vaihtavat vanhan lamppuprojektorinsa kahdesti ennen kuin ymmärtävät, ettei pakkauksen kirkkauslukema koskaan vastannut seinällä nähtyä todellista kuvaa. Tuo kuilu teknisten tietojen lumenien ja pyhäkön todellisten lumenien välillä on paikka, jossa budjettipäätökset hiljaa epäonnistuvat. Tämä opas johdattaa worship-tekniikan tiimit, tilavastaavat ja vapaaehtoiset mediatuotantoryhmät läpi sen, mitä projektorilta vuonna 2026 kannattaa vaatia, mukaan lukien luvut, heittosuhteet ja OEM-puolen vertailuarvot, joita käytämme joka päivä DataMax-tehtaan tuotantolinjalla.
SKU:n sovittaminen pyhäkön geometriaan

Miksi heittosuhde on tärkeämpi kuin lumenit useimmissa kirkkojen asennusvirheissä
Texasilainen worship-tiimi tilasi kirkkaan 5 000 ANSI lumenin mallin, asensi sen 18 jalan päähän 10 jalan valkokankaasta ja soitti meille valittaen, että teksti näytti "himmeältä ja pieneltä". Laite oli kunnossa. Heittosuhde oli väärä. Heittosuhde on etäisyys linssistä valkokankaaseen jaettuna valkokankaan leveydellä. Normaalilla heitolla varustettu projektori tarvitsee asennuksessaan suunnilleen suhteen 1,5:1 – 2,0:1, mikä tarkoittaa, että 18 jalan heittomatka tukee valkokangasta, jonka leveys on 9–12 jalkaa. Tämän alueen ulkopuolella kuva joko puristuu, muuttuu letterbox-muotoon tai menettää sen ANSI-lumenitiheyden neliöjalkaa kohti, jonka ihmissilmä oikeasti kokee "kirkkaana".
Mataliin kattoihin, parvekekaiteisiin tai palkkirakenteiltaan epäsiisteihin tiloihin erittäin lyhyen heiton projektori (heittosuhde 0,25:1 tai pienempi) mahdollistaa laitteen sijoittamisen 6–12 tuuman päähän seinästä. Tämä sijoitus poistaa varjot ihmisistä, jotka kävelevät linssin ja valkokankaan välillä, mikä on ongelma, jonka lähes jokainen lastenohjaaja ja alttarille kutsuttu vapaaehtoinen on raportoinut tukitiimillemme. Normaaliheitto kirkkosalia varten (1,5:1 – 2,0:1) on edelleen paras hinta-lumen-suhde useimmille 150–600 paikan pitkäkirkkomallisille pyhäköille.
ANSI-lumenit pyhäkön käyttökohteen mukaan
ANSI-lumenit ovat ainoa standardoitu projektorin kirkkausluokitus, joka on mitattu American National Standards Instituten julkaiseman IT7.227-standardin (ANSI IT7.227) mukaisesti. Markkinointitermit "LED-lumenit" tai "valonlähteen lumenit" eivät ole keskenään vaihdettavissa. Vuoden 2026 projektoreille julkaisemme seuraavat DataMax-perusarvot OEM-jälleenmyyjillemme:
- 150–300 paikkaa, täysi pimennysmahdollisuus: 3 500 – 4 500 ANSI lumenia
- 300–600 paikkaa, osittainen ympäristön valo, lasimaalauksia: 4 500 – 6 500 ANSI lumenia
- Yli 600 paikkaa, suuri kirkkosali tai pyhäkkö, jossa päivänvaloa: 6 500 – 10 000 ANSI lumenia
Nämä haarukat olettavat 16:10- tai 16:9-valkokankaan, jonka diagonaali on 120–200 tuumaa. Yli 200 tuumaan meneminen ilman ANSI-lumenien nostamista on toiseksi yleisin virhe, jonka näemme etäkäyttöönottopuheluilla.
Miksi 4K UHD on vakiintunut oletus kirkkoasennuksissa
Nykyaikaisen worship-kuvauksen kamerat tuottavat vähintään 4K UHD -tasoisen signaalin, ja IMAG (Image Magnification) -syötteet, jotka ohjataan ylivuototiloihin ja verkkolähetyksiin, hyötyvät suoraan natiivista 4K-pikseliruudukosta. 4K UHD (3840 × 2160) natiivina tukevat SKU:t välttävät sen pehmenemisen, jonka 1080p aiheuttaa kamerasyötettä skaalattaessa. Hintaero natiivin 4K- ja 1080p-mallien välillä on kaventunut noin 120–180 dollariin yksikköä kohti OEM-määrillä, mikä ei ole enää perusteltavissa oleva syy toimittaa 1080p-runkoa. Suosittelemme 4K UHD:ta uutena alarajana kaikille uusille kirkkoasennuksille OEM-ohjelmamme kautta.
Valonlähde: laservalofosforinäyttö versus lamppu
Lamppuprojektorit ovat edelleen käytössä kymmeninätuhansina kirkkoasennuksissa, mutta mikään vakavasti otettava OEM-tuotelinja ei enää vuonna 2026 toimita uusia lamppumalleja. Laservalofosforinäytöt (Laser Phosphor Display, LPD) käyttävät sinistä laserdiodiriviä, joka osuu fosforipyörään tuottaen valomoottorin. Edut yksikön ostajalle ovat konkreettisia: välitön päälle/pois (ei jäähtymisaikaa myöhään venyneille alttarikutsuille), 20 000 tunnin tyypillinen käyttöikä verrattuna metallihalidi-lamppujen 2 000–3 000 tuntiin, eikä suodattimen puhdistusjaksoa. B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat tämän projektorin tukkutilausta, LPD pienentää myös kokonaiskustannuslaskelmaa, koska vaihtolamppujen SKU:t poistuvat 5 vuoden varaosabudjetista kokonaan.
Liitettävyys ja signaalipolku
Nykyaikainen kirkkoprojektori tarvitsee HDBaseT- tai langallisen verkkohallinnan perinteisten HDMI-tulojen rinnalle, koska useimmat pyhäkön kaapelivedot yhdistävät suoran HDMI:n esitystietokoneelta ja HDBaseT:n backstagen kytkimestä. Langaton striimaus on mukavuusominaisuus, ei sunnuntai-aamun pääreitti, ja suosittelemmekin pitämään sen varareittinä. Kattoon asennettu kirkkoprojektori, jossa yksi CAT6-kaapeli alttarille, tekee vianetsinnästä huomattavasti yksinkertaisempaa, kun tekninen tiimi on kaksi vapaaehtoista ja puhelinsoittoketju.
OEM-ostajille, jotka arvioivat mallin tukkulinjaa, pyydä dokumentoidut MTBF-arvot laserpankille, pölytiiviysluokitus (IP5X tai parempi kattorakenteita varten) ja laiteohjelmiston verkkopäivityskäytäntö. Nämä kolme spesifikaatiota erottavat vakavasti otettavan kirkkoprojektorin OEM-valmistajan kuluttajatason uudelleenbrändäyksestä, ja ne ovat ensimmäiset kohdat, jotka DataMax tarkistaa jokaisesta Shenzhenin OEM-pöydän yli kulkevasta yksikön spesifikaatiosta.
Heittosuhde, linssisiirto ja valkokankaan koon kartoitus
Yksi eniten huomiotta jäävä spesifikaatio tämän projektorin tarjouspaperilla on heittoetäisyys suhteessa valkokankaan leveyteen. Worship-ostaja lukee "ultra short throw" ja "short throw" termejä toistensa synonyymeinä, mutta ne eivät ole sama asia, ja väärin ymmärtäminen pakottaa kattokiinnityksen siirtoon, joka maksaa enemmän kuin itse projektori. Olemme tulleet käyttöönottokeikoille, joissa urakoitsija oli ripustanut 0,25:1 erittäin lyhyen heiton laitteen kolmen metrin päähän 150-tuumaisesta valkokankaasta, jolloin kuva oli suunnilleen kannettavan tietokoneen kokoinen. Korjaus on mekaaninen ja kallis.
Normaaliheitto kirkkoprojektorille on välillä 1,2:1 – 2,0:1, mikä tarkoittaa, että projektori sijoitetaan 1,2–2,0 valkokankaan leveyden päähän valkokankaan pinnasta. Lyhyt heitto kattaa suunnilleen 0,4:1 – 1,0:1 ja erittäin lyhyt heitto puristaa tämän edelleen alle 0,4:1. Mataliin parvekkeisiin tai matalakattoisiin seurakuntasaleihin tarkoitetuissa projektori-asennuksissa toimitamme 0,69:1 – 0,83:1 lyhyen heiton linssivaihtoehdon ilman lisäkustannuksia OEM-sopimuksemme alla.
Valkokankaan koon valintataulukko
Alla oleva taulukko kartoittaa tyypilliset pyhäkön mitat suositeltuun valkokankaan diagonaaliin, SKU-linssivalintaan ja vähimmäislumen-tuottoon. Etäisyydet olettavat 16:9-valkokankaan ja ne on mitattu linssistä valkokankaan pintaan.
| Pyhäkön paikkamäärä | Valkokankaan diagonaali | Suositeltu heittosuhde | Min. ANSI-lumenit | Asennuskorkeus |
|---|---|---|---|---|
| 100–150 paikkaa | 120 tuumaa | 1,2:1 – 1,6:1 | 3 500 | 4,0–5,5 m |
| 150–300 paikkaa | 150 tuumaa | 1,2:1 – 1,8:1 | 4 500 | 4,5–6,5 m |
| 300–600 paikkaa | 180 tuumaa | 1,4:1 – 2,0:1 | 5 500 | 5,5–8,0 m |
| 600–1 000 paikkaa | 200 tuumaa | 1,6:1 – 2,0:1 | 7 000 | 7,0–10,0 m |
| Yli 1 000 paikkaa | 220–250 tuumaa | 1,8:1 – 2,5:1 | 8 500 | 8,0–12,0 m |
Linssisiirto ja trapetsikorjauksen välttäminen
Vaaka- ja pystysuuntainen linssisiirto antaa mallin asentajan kohdistaa linssin optisesti sen sijaan, että runkoa kallistettaisiin. ±50 % pystysuuntainen ja ±20 % vaakasuuntainen siirtoalue on vähimmäisvaatimus, jonka asetamme jokaiselle DataMaxin OEM-spesifikaatiolle, koska trapetsikorjaus maksaa aina resoluutiota ja lähes aina tuo lievää geometrista vääristymää, joka näkyy raamatuntekstien luvussa. B2B-hankintatiimeille, jotka tarkastelevat tämän projektorin tukkutarjousta, kysykää toimittajalta, onko siirto optinen, digitaalinen vai molempia. Optinen siirto maksaa toimittajalle enemmän ja viestii vakavasti otettavasta asennusluokan rungosta.
Kattorakenteille, joissa puiset palkit kulkevat väärään suuntaan, pystysuuntainen linssisiirto pelastaa asennuksen. Toimitamme jokaisen projektorin OEM-valikoimassamme siten, että siirtomekanismi on keskitetty tehtaalla, ja QC-tarkistuslistamme vahvistaa molempien akselien liikkuvan vapaasti ennen kuormalavaukseen pakkaamista.
Asennustavat: katto, takahylly ja siirrettävä vaunu
Kolme käyttöönottotapaa hallitsevat mallin asennuskutsuja, joita suunnittelutiimimme hoitaa joka neljännes. Valinta niiden välillä riippuu lähes täysin rakennuksen rajoitteista, ei mieltymyksistä, ja käymme jokaisen OEM-jälleenmyyjän kanssa läpi saman triage-keskustelun aloituspuhelussa.
Pysyvä kattoasennus
Yleisin tapa ja suosittelemamme ratkaisu kaikkiin yli 4 000 ANSI lumenin yksikön asennuksiin. Kattoasennus sijoittaa projektorin pään korkeuden yläpuolelle, pois tilan ilmastoinnin paluuvirtauksesta, ja yhdellä CAT6 + HDMI -runkokaapelilla. Etuina ovat vakaa kuva, lukittu linssisiirtoasetus ja siisti näkölinja, joka ei häiritse lavalä valaistusta. OEM-ostajille, jotka arvioivat pysyviin asennuksiin menevää projektorin tukkutilausta, varmistakaa, että kattokiinnityslevy on mitoitettu nelinkertaisesti projektorin painoon. Olemme nähneet liian monta asennusta, joissa 12 kg projektori roikkuu 8 kg:n levyssä, ja seitsemäntenä vuotena tapahtuva vauriotapa ei ole koskaan kaunis.
Takahylly tai projisointikoppi
Vanhemmissa pyhäköissä, joissa on olemassa olevia projisointikoppeja istuinrivien takana, SKU voidaan sijoittaa takahyllylle, mikä yksinkertaistaa kaapelointia ja pitää huoltopääsyyden lattiatasolla. Haittapuolena on heittoetäisyys: takahylly voi sijoittaa mallin 12–25 metrin päähän valkokankaasta, mikä vaatii pitkän heiton linssin tai hybridizoomausspesifikaation rungon, jota meillä ei ole varastossa perustasolla. B2B-hankintatiimeille, jotka määrittelevät yksikön tukkutilausta katolisiin, anglikaanisiin tai luterilaisiin kohteisiin, joissa on perinteisiä koppeja, suunnitelkaa pitkän heiton linssi erillisenä rivinä BOM:iin, älkääkä lisävarusteena.
Siirrettävä vaunu HDBaseT:llä
Kasvava osuus tämän projektorin tilauksista vuonna 2026 on siirrettäviä vaunuja lukkiutuvilla pyörillä, pariksi yhden seinäpistorasiaan liitettävän HDBaseT-vastaanottimen kanssa. Tämä malli sopii monihuoneisille kampuksille, siirrettäville kirkkokasveille ja ylivuototiloille, joiden käyttötarkoitus muuttuu joka sunnuntai. Projektorin vaunuversio yhdistää yleensä 5 000–6 500 ANSI lumenin rungon 100 metrin CAT6 HDBaseT-vedolla takaisin backstagen matriisikytkimeen. OEM-ostajille, jotka kysyvät, mitä suosittelemme kiinteiden ja siirrettävien kohteiden yhdistelmissä SKU:n tukkutilauksille, vastauksemme on standardisoida yksi runko ja lisätä vaunusarja 95 dollarin lisävarusteena ostotilaukseen. Standardointi leikkaa sekä varaosavarastoa että vapaaehtoisten koulutusaikaa.
Riippumatta siitä, mikä malli sopii pyhäkköösi, jokainen DataMaxin OEM-ohjelman kautta toimittamamme mallin asennus lähtee Shenzhenin toimipisteestämme painetun kalibrointiraportin, tarkennuskartan ja laserpankin neljän viikon päällekytkentälokin kera. Kirkot, jotka hankkivat yksikön tukkuvarastoa vuoden 2026 kampusrakennuksiin, pyytäkää tämä päällekytkentäloki jokaisen lähetyksen mukana.
Näin valitset projektorin vuonna 2026: hankinnan tarkistuslista
B2B-hankintatiimeille, jotka viimeistelevät projektorin tukkutilausta vuoden 2026 toisella neljänneksellä, valintaprosessi tiivistyy neljään kvantitatiiviseen porttiin. Käymme jokaisen jälleenmyyjän läpi tämän listan aloituspuhelussa, ja se lyhentää RFQ-läpimenoaikaa noin 40 prosenttia.
Neljän portaan tukkutarkistuslista
Portti yksi on lumen-tuotto. Mikä tahansa alle 4 000 ANSI lumenin arvo on ei-lähtökohta kirkon projektorin asennukselle pyhäkköön, jossa on vaihteleva ympäristön valo, joten asetamme 4 500 ANSI:n vähimmäistason standarditasolle ja 6 500 ANSI:n kirkkaalle tasolle. Portti kaksi on resoluutio: 1920×1080 on hyväksyttävä sivunäytön laulusanoille, mutta kirkon projektori, joka syöttää keskinäytön IMAG-striimiä, tulisi toimittaa natiivina WUXGA- tai 4K UHD -tarkkuudella. Portti kolme on heittosuhde, ja tässä monet ostajat ylikuluttavat. Vastaa heittosuhde mitattuun etäisyyteesi, älä toisin päin; insinöörimme voivat vahvistaa oikean linssin alle 30 minuutissa, jos lähetät pohjapiirroksen. Portti neljä on huollettavuus: suodattimen pääsy, valonlähdemoduulin vaihtoaika ja laiteohjelmiston päivitystapa. Kirkon projektori, jossa on 30 minuutin lampun vaihto, voittaa projektorin, jossa on viisisataa ylimääräistä lumenia, joka kerta kokonaiskustannuksissa Projector Central.
| Tarkistuslistan kohta | Vähimmäisspesifikaatio 2026 | DataMax OEM -taso |
|---|---|---|
| ANSI-lumenit | 4 500 | 4 500 / 6 500 / 8 000 |
| Natiiviresoluutio | 1920×1080 | 1080p / WUXGA / 4K UHD |
| Valonlähde | Laservalofosfori | Laservalofosfori, 20 000 tunnin nimelliskesto |
| MOQ | 50 yksikköä | 50 / 200 / 500 tason sopimukset |
| Toimitusaika | 8 viikkoa | 8–12 viikkoa tasosta riippuen |
Toimitusajasta ja MOQ:sta kirkon projektorin tukkutilauksille: vakio-MOQ alkaa 50 yksiköstä, toimitusaika on 8–12 viikkoa tilauksesta FOB Shenzheniin, ja näytteet ovat maksullisia mutta 100 % hyvitettäviä ensimmäistä joukkotilausta vastaan. OEM-hankintatiimit, jotka yleensä arvioivat private-label -projektoria kirkkoa varten, avaamme työkaluaikataulun ja laiteohjelmiston brändäyksen 72 tunnin sisällä spesifikaation vahvistamisesta. Aloittaaksesi lähetä sähköpostia tukkupisteellemme osoitteeseen Contact-Projector.com tai täytä pyyntö räätälöidylle tarjoukselle -lomake lumen-tavoitteellasi, resoluutiollasi ja FOB-hintatavoitteellasi.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä lumenmäärä sopii 200-paikkaisen pyhäkön kirkon projektoriin?
200-paikkaisessa tilassa, jossa on kohtalainen ympäristön valo ja 150-tuumainen valkokangas, 4 500 – 5 500 ANSI lumenia on käytännöllinen alue. Mitoitimme kirkon projektorin tilauksen hiljattain 220-paikkaiseen metodistikirkkoon 5 000 ANSI:in, ja kuva pysyy selkeänä 80 prosentin huonevaloilla tilan takaosassa.
Kuinka kauan kirkon projektorin laservalonlähde kestää?
Laservalofosfori-valonlähteen nimelliskesto OEM-rungoissamme on 20 000 tuntia 50 prosentin kirkkauteen. Kirkon keskimääräisellä 12 tunnin viikottaisella käyttöajalla tämä tarkoittaa noin 32 vuoden teoreettista käyttöikää kirkon projektorin valomoottorille, mikä ylittää selvästi kaikki realistiset päivityssyklit.
Voiko kirkon projektorin tukkutilaus toimittaa mukautetulla laiteohjelmistolla?
Kyllä. OEM-ostajille, jotka yleensä tekevät kirkon projektorin tukkutilauksen yli 200 yksikköä, esilataamme mukautetut aloitusruudut, brändätyt OSD-valikot ja kaukosäätimen näppäinkartat ilman lisämaksua. Pienemmät erät maksavat kertaluonteisen suunnittelumaksun, joka hyvitetään 500 yksikön kynnyksellä.
Mikä on paras kirkon projektori alle 1 500 dollarin tukkuhintaan?
1 200 – 1 500 dollarin FOB Shenzhen -hintaluokassa paras kirkon projektorin tukkuvaihtoehto vuoden 2026 valikoimassamme on 4 500 ANSI WUXGA -laserrunko 1,2:1-heittolinssillä. Se kattaa 90 prosenttia valkokangaskoosta 120–180 tuumaa ilman linssin vaihtoa.
Tuetteko takaosan hyllyasennuksia kirkon projektoreille pitkän heiton linsseillä?
Kyllä. Takaosan hylly- ja projisointikopin peruskorjauksiin meillä on varastossa pitkän ja erittäin pitkän heiton zoomlinssimalleja, jotka venyttävät heittosuhteen 3,0:1 asti. Pitkän heiton linssin toimitusaika on kaksi viikkoa yli kirkon projektorin vakio 8 viikon rakennusajan.
Onko HDBaseT vakiona kirkon projektorin tukkukauppa-SKU:ssa?
HDBaseT on vakiona jokaisessa kirkon projektorin tukkukauppa-SKU:ssa, jotka toimitamme tasosta kaksi ylöspäin. Seinäpistorasiaan liitettävä vastaanotin, 100 metrin CAT6-ajo ja RS-232-ohjauspaluukanava sisältyvät kaikki laatikkoon tason kaksi ja tason kolme tilauksissa.
Vuoden 2026 kirkko-AV-ostajien toimintakenttä
Ostajakäyttäytyminen muuttui huomattavasti vuoden 2025 aikana. Monikirkkoketjujen IT-päälliköt istuvat nyt AV-komiteoissa noin 60 prosentissa OEM-pisteemme tarkastelemista hankekuvauksista, kun vastaava luku vuonna 2022 oli noin 25 prosenttia. Tämä tarkoittaa, että kirkon projektorin RFQ kysyy nyt verkonhallintaspesifikaatioita ja etädiagnostiikkaa ennen kuin kysyy valkokankaan kokoa. Jälleenmyyjät, jotka mukauttavat kirkon projektorin tukkukauppavalikoimansa IT-vetoiseen hankintaan, voittavat enemmän tarjouksia, ja vuoden 2026 OEM-ohjelmamme heijastaa tätä sisäänrakennetuilla PJLink-, Extron- ja Crestron-ohjausprofiileilla jokaisessa rungossa.
Seuraavat askeleet
Kirkon projektorin valitseminen ei tarvitse olla uskonloikka. Lukitse lumen-määrä, sovita heittosuhde, standardisoi yksi runko ja pidä huoltopiirisi lyhyenä. Selaile kirkko- ja worship-projektorien valikoimaa tai keskustele suunnittelupisteemme kanssa private-label -erästä. Saadaksesi hinnan kirkon projektorin 50 tai useamman yksikön tukkutilaukselle, pyydä räätälöity tarjous, niin tiimimme palauttaa täyden BOM:n kahden työpäivän kuluessa.
