Julkaistu: 13.03.2026 - 114 Katselukerrat
Näin valitset projektorin F1-katseluun vuonna 2026
Formula 1 -kilpailu tuottaa noin 300 km/h liike-epäterävyyttä, 20 ohitusyritystä sekunnin murto-osissa kierrosta kohden ja lähetysmateriaalia, joka rankaisee alikehittyneitä näyttöjä. Jos olet joskus katsonut suurpalkinnon haalealla olohuoneen televisiolla ja menettänyt mutkan apexin, ongelma ei ole silmissäsi – vaan näytössäsi. Oikean projektorin valitseminen F1-katseluun vuonna 2026 tarkoittaa kirkkauden, heittosuhteen, viiveen ja väritarkkuuden sovittamista siihen tapaan, jolla nykyaikaiset F1-lähetykset todellisuudessa toimitetaan. Alla käymme läpi täsmälleen ne tekniset tiedot, joilla on merkitystä, ja ne, joilla ei ole, perustuen tehdaspuolen testaukseemme DataMaxilla.
Mitkä tekniset tiedot oikeasti merkitsevät F1-katseluun tarkoitetussa projektorissa vuonna 2026

Projektorin ostaminen ei ole sama asia kuin kotiteatteriprojektorin ostaminen. F1-materiaali on rankaiseva testisignaali: korkeakontrastiset väritykset (punainen Ferrari, neonvihreä Mercedes, papaijaoranssi McLaren), nopeat panorointikuvat ja kirkkaat keskipäivän kisat kuten Bahrain ja Silverstone, jotka striimataan korkealla dynaamisella alueella. Olemme toimittaneet OEM-projektoriyksiköitä urheilubaariketjuille kolmella mantereella, ja vikamuodot ovat yhdenmukaisia – haaleat huippuvalot, liikesumu mutkien sisäänmenossa ja fanien valitukset viiveestä kuljettajaseurannan aikagrafiikassa. Tässä on teknisten tietojen matriisi, jota käytämme sisäisesti DataMaxilla, kun ostaja kysyy parasta projektoria F1-katseluun 2026.
Kirkkaus: ANSI-lumenit, eivät "LED-lumenit"
Yleisin virhe, jonka näemme 2025-aikakauden ostajien spesifikaatioissa, on yksikkösekaannus ANSI-lumenien ja "LED-lumenien" tai "valonlähteen lumenien" välillä. ANSI-lumenit on American National Standards Instituten (ANSI/PLATO FL1) määrittelemä standardoitu mittaus, ja se on ainoa luku, jota voi vertailla merkkien välillä ANSI Standards. SKU:lle:
- Sisätila, valonhallittu huone: 2 000–2 500 ANSI-lumenia riittää.
- Sisätila, sekavalo (olohuone ikkunoineen): 2 500–3 500 ANSI-lumenia.
- Ulkotila tai kirkas urheilubaari: 3 500–4 500 ANSI-lumenia, mielellään laserkennofosforivalonlähteellä, jotta kisapäivän lämpenemisviive vältetään.
DataMax OEM -vertailuarvomme käyttää 3 200 ANSI-lumenia vuoden 2026 makeana kohtana F1-katseluun sekavalon ravintola- ja hotellikäytöissä.
Resoluutio: 4K UHD on nyt perusvaatimus
F1-lähetykset vuonna 2026 – sekä virallinen F1 TV Pro -syöte että Sky Sportsin / ESPN:n lineaarinen kattavuus – tarjoavat vähintään 1080p50/60 SDR:n, ja 4K UHD HDR:n lippulaivakisoissa. F1-katseluun tarkoitetun projektorin tulisi siksi tukea 4K UHD -tulosignaalia ja skaalata alas siististi, tai tuottaa natiivisti 4K 0,47-tuumaisella DMD:llä tai vastaavalla XPR-pikselisiirto-moottorilla. Natiivit 1080p-yksiköt on nyt siirretty budjettiluokkaan suurivolyymisiin urheilubaari-käyttöönottoihin. B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat parasta projektoria F1-katseluun 2026, suosittelemme 4K UHD -tulon yhteensopivuutta kovana vähimmäisvaatimuksena jokaisessa älyprojektorin OEM/ODM-tehtaalle lähetettävässä RFQ:ssa.
Heittosuhde ja asennusgeometria
Heittosuhde määrittää, kuinka kaukana linssi on kankaasta tietylle kuvakoolle. Perinteinen pitkän heiton projektori F1-katseluun (heittosuhde 1,2:1 – 1,5:1) toimii omistetuissa mediahuoneissa, mutta olohuone- ja fani-alueasennuksissa erittäin lyhyen heiton (UST) projektorit, joiden heittosuhde on 0,21:1 – 0,25:1, ovat nyt vallitsevia vuonna 2026. UST-yksiköt sijaitsevat 20–40 cm päässä seinästä ja heijastavat 100-tuumaisen kuvan, poistaen seisovien fanien aiheuttaman varjo-ongelman palkintokorokkeen juhlien aikana. DataMaxilla F1-katseluun tarkoitettu UST-viitesuunnittelumme käyttää 0,23:1 heittosuhdetta kiinteän tarkennuksen linssillä kokoonpanolinjan kalibroinnin yksinkertaistamiseksi.
Virkistystaajuus, syöttöviive ja liikkeenkäsittely
Tässä yksikkö eroaa jyrkästi kotiteatteriprojektorista. F1-materiaali panoroi vaakasuunnassa suurella kulmanopeudella, ja mikä tahansa nykäys tai kuvien sekoittuminen näkyy ensimmäisen sektorin aikana. Etsi seuraavia:
- Natiivi tai tehollinen 120 Hz virkistystaajuus HDMI-putken kautta.
- Syöttöviive alle 30 ms Game- tai Sports-tilassa (jotkin vuoden 2026 laseryksiköt mittaavat 16 ms).
- Liikkeen interpolaatio, joka voidaan kytkeä pois päältä – F1-puristeet haluavat 24p-kadenssin säilyvän elokuvallisissa onboard-kameroissa.
Hankintapäälliköille, jotka kirjoittavat spesifikaatioita OEM-projektoritilauksia varten, suosittelemme syöttöviiveen ja virkistyskäsittelyn listaamista erillisinä kohtina, ei yhdistettynä yhden "videoprosessointi"-otsikon alle.
Valonlähde: Laser vs. lamppu vs. LED
Laserkennofosforivalonlähteistä on tullut oletusarvo mille tahansa F1-katseluun tarkoitetulle projektorille vuonna 2026. Perinteisiin UHP-lamppuihin verrattuna laseryksiköt tarjoavat 20 000–30 000 tunnin käyttöiän, välittömän päälle/pois-kytkennän (kriittistä kisapäivän aikataulutuksessa) ja tasaisen värituotannon lumen-käyrän varrella. LED-valonlähteet pysyvät budjettiluokassa, mutta eivät yllä 3 500+ ANSI-lumenin vaatimukseen ulkotilojen F1-fanialueilla. B2B-ostajille, jotka hankkivat älyprojektorin OEM:ltä Shenzhenissä, laserkennofosfori on turvallisin vuoden 2026 oletusvalinta.
DataMax OEM -hankintakatsaus F1-katseluprojektoreille
B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat OEM/ODM-kumppania tähän projektoriohjelmaan, tässä on DataMaxin tehdaspuolen viite:
| Tekninen tieto | DataMax OEM -viite | Tyypillinen vuoden 2026 markkina-alue |
|---|---|---|
| Kirkkaus | 3 200 ANSI-lumenia | 2 000–4 500 ANSI-lumenia |
| Resoluutio | 4K UHD -tulo, XPR-pikselisiirto | 1080p–natiivi 4K |
| Heittosuhde | 0,23:1 UST | 0,21:1–1,5:1 |
| Syöttöviive | 28 ms (Sports-tila) | 16–50 ms |
| Valonlähde | Laserkennofosfori, 25 000 h | Laser / lamppu / LED |
| MOQ | 100 yksikköä | 50–500 yksikköä |
| Toimitusaika | 12 viikkoa | 8–16 viikkoa |
| Sertifioinnit | FCC, CE, RoHS, Energy Star | Vaihtelee |
OEM-ostajille, jotka arvioivat F1-katseluun tarkoitettua projektoria mittakaavassa, laserkirkkauden, UST-optiikan ja alle 30 ms syöttöviiveen yhdistelmä on vuoden 2026 spesifikaatiopohja.


Mikä ei merkitse (mutta tulee spesifioitua joka tapauksessa)
Vuonna 2026 kolmea teknistä tietoa ylipainotetaan rutiininomaisesti F1-katselun RFQ:issa: sisäänrakennettujen kaiuttimien wattimäärä (käytä ulkoista soundbaria – F1-ääni lähetetään Dolby Atmos -muodossa ja hyötyy valtavasti erillisistä kaiuttimista), 3D-kyky (F1:tä ei lähetetä 3D:nä) ja yli 1 500 000:1 kontrastisuhteet (huomaamattomia tämän pisteen jälkeen ympäristön valossa). Oikein spekseillä varustettu F1-katseluun tarkoitettu projektori priorisoi kirkkauden, heittosuhteen ja syöttöviiveen ensin; kontrastin toiseksi; kaiken muun kolmanneksi.
Asennus ja huonegeometria SKU:lle

Oikein spekseillä varustettu F1-katseluun tarkoitettu projektori alisuoriutuu edelleen, jos huonegeometria on väärä. Olemme toimittaneet OEM-yksiköitä urheilubaareihin, fanipuistoihin ja asuinmediahuoneisiin kuuden kauden aikana, ja takuulipuissa näkemämme käyttöönottovirheet jäljittävät lähes aina heittomatkaan, ympäristön valoon ja kankaan vahvistukseen – eivät itse projektorilaitteistoon.
Erityisen lyhyen heiton mallille 100–120 tuuman kuvakoossa jätä 25–40 cm rako rungon takaosan ja kangasseinän väliin. Pitkän heiton kattokiinnikkeet 3,5–5 m etäisyydellä vaativat selkeän valopolun ja alasvedettävät jännitettyt ALR (ambient light rejecting) -kankaat, joiden vahvistus on 0,6–1,0. Kattokiinnityksen jälkiasennus on yleisin kenttäkäyttöönoton virhe: asentajat keskittävät kiinnikkeen kankaaseen ja huomaavat sitten projektorin siirtymän siirtävän kuvaa 15–20 cm sivuun akselista ensimmäisellä käynnistyksellä. Vaadimme OEM-asiakkaita toimittamaan laserkohdistustyökalun ensimmäisen tuotantoerän mukana.
Ympäristön valo ja kankaan valinta
Päiväkisat Silverstonessa, Monzassa ja Spassa osuvat kello 14:00–16:00 välille paikallista aikaa, ja F1-katseluun tarkoitetun projektorin on voitettava 600+ luksia epäsuoraa valoa lasijulkisivuista tai avoimilta terasseilta. Yhdistä projektori ALR-kiinteään runkokankaaseen, jonka vahvistus on 1,0, tai CLR (ceiling light rejecting) -kankaaseen UST-runkoa varten. Valkoiset mattaseinät pudottavat koettua kontrastia 35–40 % mittaustiedoissamme.
Kaapelireitti ja HDMI 2.1 -topologia
Yksikölle, joka kuljettaa 4K HDR -signaalia 120 Hz:llä, HDMI-ketju on tärkeä. Käytä Ultra High Speed -sertifioituja HDMI 2.1 -kaapeleita (48 Gbps) alle 5 m matkoilla, tai kuituoptisia HDMI-vedoksia yli 5 m matkoilla välttääksesi signaalin putoamisen kisapäivän striimeissä. Jaottimien on tuettava HDCP 2.3 -läpivientiä – Apple TV 4K ja F1 TV Pro -boksi valvovat HDCP:tä tiukasti, ja yhteensopimaton jaotin tuottaa mustan ruudun ilman virheilmoitusta.

Ääni-integraatio tälle projektorille
F1-lähetykset miksataan 5.1.2 Dolby Atmos -muotoon Sky Sportsilla, F1 TV Pro:lla ja Canal+:lla, joten F1-katseluun tarkoitetun projektorin äänipuolta ei voi jättää integroitujen 8 W kaiuttimien varaan. Käsittelemme ääntä erikseen hankittuna osajärjestelmänä jokaisessa OEM-RFQ:ssa.
Kanavajärjestely ja tehobudjetti
Viiteääni F1-fanialueelle palvelee 30–80 kuuntelijaa. Spesifioi järjestelmä seuraavasti:
- Etu V/O: 100 W RMS kumpikin, seinäkiinnitys 2 m lattian yläpuolelle.
- Keski kanava: 80 W RMS, lukittuna kankaan keskilinjaan.
- Subwoofer: 12-tuumainen elementti, 250 W RMS, sijoitettuna lattiatasolle 1/3 huoneen leveydestä sivussa.
- Atmos-korkeuskanavat: 60 W RMS kukin, kattoon upotettuna, 30 astetta kuuntelupaikkaa kohti.
Vahvistinkokonaisbudjetti asettuu 600–800 W RMS:iin. B2B-hankintatiimeille vahvistinheadroom merkitsee enemmän kuin raaka wattimäärä – F1-lähetykset huipentuvat 102 dB SPL:iin kolarinauhojen aikana, ja alivahvistetut järjestelmät leikkaavat kuuluvasti.
Huulisynkronointi, eARC ja viive
Huulisynkronoinnin ajautuminen yli 40 ms muuttuu häiritseväksi onboard-kameran varikkokeskustelujaksojen aikana. Reititä ääni HDMI eARC:n yli projektorista AV-vastaanottimeen; ARC optisen kaapelin yli lisää 20–60 ms dekoodausviivettä. Bluetooth-kuulokkeiden käyttäjille aptX Low Latency -koodekit pysyvät alle 40 ms päästä päähän; standardi SBC ajautuu 150–200 ms:iin.
| Äänipolku | Koodekki / standardi | Tyypillinen viive | Suositeltu F1:lle |
|---|---|---|---|
| HDMI eARC | Dolby Atmos MAT | 10–20 ms | Kyllä |
| HDMI ARC | Dolby Digital Plus | 30–50 ms |
OEM-hankintahuomautukset kaiuttimista ja äänestä
B2B-projektorin RFQ:lle suosittelemme äänihankinnan erottamista projektorin OEM:stä. Kaiutinkaapit, vahvistinmoduulit ja DSP-viritys kantavat kukin eri MOQ:t, sertifioinnit ja toimitusajat. DataMax toimittaa projektorirungon ja esiflashaа eARC/ARC-laiteohjelmiston; kaiutinhankinta kulkee kumppaniverkostomme kautta Dongguanissa 8 viikon toimitusajalla ja 200 yksikön MOQ:lla per SKU. Molempien niputtaminen yhden OEM:n alle yksinkertaistaa logistiikkaa, mutta kaksinkertaistaa SKU-määrän ja mutkistaa FCC/CE-uudelleensertifiointia, kun SKU:t vaihtavat väriä tai elementtikokoa.
B2C-ostajalle, joka kokoaa F1-katseluun tarkoitettua projektoria kotiin, sama erottelu pätee: osta projektori ja soundbar eri toimittajilta, ja yhdistä ohjaus yhden HDMI-CEC-väylän tai Logitech Harmony -keskittimen kautta. Säästöt pakettitarjouksesta katoavat, kun yksi komponentti menee takuuseen ja toinen ei.
Kalibrointi ja kisapäivän tarkistuslista SKU:lle
F1-katseluun tarkoitettu projektori ajautuu pois kalibroinnista nopeammin kuin kotiteatteriyksikkö, koska fanialueet pyörivät 8–14 tuntia kisaviikonloppuna, ja laserkennofosforimoottorit käyvät läpi 30+ päälle/pois-sykliä. Esitoimitamme jokaisen OEM-yksikön kalibrointikortilla, jossa on perusarvot, ja koulutamme kenttäteknikot uudelleen neljännesvuosittain seuraavaan sarjaan.
Kuvatila ja värilämpötila
Aseta kuvatilaksi Sports tai Cinema (ei Vivid tai Dynamic). Värilämpötila 6500K (D65) on lähetysstandardi; viileät sävyt yli 7500K tuovat valkoista työntöä, joka peittää punaisen jarrulevyn hehkun onboard-kuvauksessa. Yökilpailujen kalibroinnissa (Singapore, Bahrain, Las Vegas) pudota gammakäyrä arvoon 2,2 oletusarvosta 2,4 – ympäristön valon vähentyminen tekee jyrkemmän gamman näkyväksi murskautuneena varjona yksityiskohtana eikä parantuneena mustan tasona.
HDR-sävykartoitus ja metadata
F1-lähetykset kuljettavat HDR10-metatietoa, jonka huippuluminanssi on noin 1 000 nitiä. Useimmat F1-katseluun tarkoitetut projektorit vuonna 2026 rajaavat 400–600 nitin kestotuottoon. Aseta HDR-sävykartoitustilaksi "Reference" tai "Filmmaker" "Bright"-tilan sijaan; kirkas tila leikkaa huippuvalon yksityiskohtia valkoisessa varikkoseinämerkinnässä ja punaisessa Ferrari-värityksessä, jotka molemmat näkyvät lähes jokaisessa onboard-kuvassa.
| Asetus | Kisapäivän arvo | Miksi se merkitsee |
|---|---|---|
| Kuvatila | Sports / Cinema | Säilyttää liikekadenssin |
| Värilämpötila | 6500K (D65) | Vastaa lähetyksen masteria |
| Gamma (päiväkisa) | 2,4 | Standardi ympäristön katselu |
| Gamma (yökisa) | 2,2 | Palauttaa varjonyksityiskohdat |
| HDR-sävykartoitus | Reference | Välttää huippuvalon leikkautumisen |
| Liikkeen interpolaatio | Pois | Säilyttää 24p onboard-kadenssin |
| Syöttöviivetavoite | Alle 30 ms | Vaaditaan kaikkeen interaktiiviseen käyttöön |
Kisapäivän 30 minuutin tarkistuslista
Tapahtumaoperaattoreille, jotka pyörittävät mallia koko kauden ajan:
- Suorita 5 minuutin lampun lämmitys; lasermoottorit saavuttavat vakaan värin 90 sekunnissa.
- Varmista HDMI 2.1 -kättelyt kaikilla lähdelaitteilla (F1 TV Pro, Sky Q, Apple TV 4K).
- Vahvista eARC-huulisynkronointi alle 40 ms käyttäen lähettäjän omaa testiääntä.
- Tarkista ALR-kankaan jännitys – 2 mm painuma näkyy heikkona vaakajuovana radan tasavärisissä osioissa.
- Syklitä ääntä 0 dBFS:ssä 10 sekunnin ajan vahvistimen headroom-vahvistukseksi.
- Kirjaa laiteohjelmistoversiot takuun jäljitettävyyttä varten.
OEM-ostajille, jotka pyörittävät F1-katseluun tarkoitettua projektoria mittakaavassa, tämän tarkistuslistan tulisi tulla painettuna korttina jokaisen rungon mukana ja PDF:nä OEM-pakkausmanifestissa. Opimme kantapään kautta vuoden 2024 Las Vegasin GP:n aikana, kun kuusi yksikköämme yhdessä tapahtumaklusterissa eivät kyenneet kättelemään laiteohjelmistoltaan epäyhteensopivaa Apple TV -boksia – korjaus oli 90 sekunnin asetusten nollaus, jota paikan päällä ollut henkilökunta ei tiennyt tehdä.
Mitä etsiä, kun valitset yksikön
B2B-hankintatiimeille, jotka viimeistelevät F1-katseluun tarkoitetun projektorin tilausta, neljä teknistä tietoa erottavat kilpailijat teeskentelijöistä. Käymme jokaisen asiakkaan kanssa läpi saman suodattimen, koska ero 700 dollarin yksikön ja 2 400 dollarin yksikön välillä Formula 1 -ruudulla on harvoin merkki; se on kestolumenituotto, natiivi kontrastisuhde, heittomatkatoleranssi ja takuupolku.
- Kestokirkkaus: vaadi laserkennofosforimoottori, joka on mitoitettu ≥ 40 000 tunnille ja mitattu ANSI-lumeneina, ei "LED-lumeneina". Mikä tahansa alle 2 500 ANSI:n kamppailee urheilubaarin ympäristön valossa. Useimmat ulkoilman F1-katselualueet, joita tuemme, asettuvat nyt 3 800–5 200 ANSI:iin päiväkisoissa.
- Natiivi kontrasti: etsi 3 000:1 tai korkeampi (dynaamisen kontrastin spesifikaatio usein piilottaa 1 000:1 natiivipaneelin).
- Heittosuhde: erittäin lyhyt heitto (0,21:1) säästää tilaa; vakioheitto (1,2:1) on halvempi ja helpompi kohdistaa OB-autoon tai tilapäiseen katsomoon.
- Takuu: 3 vuoden paikan päällä -takuu tälle projektorille on standardi OEM-linjallemme, 14 arkipäivän vaihto-SLA:lla.
OEM-ostamisen tarkistuslista F1-katselukäyttöönotoille
OEM-ostajille, jotka arvioivat F1-katseluun tarkoitettua projektoriohjelmaa hotelli-, urheilubaari- tai fanialuekäyttöönotoissa, hankintapaperit merkitsevät yhtä paljon kuin optiikka. Standardiehtomme alla ovat ne, jotka julkaisemme jokaisella datalehdellä, mutta useimmat B2B-kumppanit neuvottelevat räätälöityjä SLA:ita.
| Ehto | DataMax-standardi | Huomautukset |
|---|---|---|
| MOQ | 50 yksikköä | Tason 1 ostajat pudotetaan 20 yksikköön yhteismarkkinointiehdoilla |
| Toimitusaika | 12 viikkoa uusintatilauksille, 18 viikkoa ensimmäiselle tilaukselle | Sisältää laiteohjelmiston esiflashauksen ja yksityismerkkipakkauksen |
| Näytekäytäntö | 1 näytekappale kustannushintaan, hyvitettävissä ostotilauksella 30 päivän sisällä | Rahti DDP Hong Kong tai Shenzhen |
| Räätälöinti | Logon silkkipainatus, käynnistysruutu, OSD-kieli, pakkaus | 4 viikon lisäys toimitusaikaan taiteilutodistusta varten |
| Sertifioinnit | CE, FCC, RoHS, UKCA, KC | RCM ja PSE saatavilla pyynnöstä |
| Yhteydenottokanava | Contact-Projector.com | Vastaus-SLA: 1 arkipäivä |
Tapahtumaoperaattoreille, jotka vielä viimeistelevät, mikä projektori sopii yhden kohteen kokoonpanoon, suosituksemme on aloittaa yhden kohteen kokeilulla ennen sitoutumista monikohteiseen käyttöönottoon. Olemme nähneet fanialueoperaattoreiden ylitilaavan 40 % vuonna 2025, koska he projosoivat alkukisan yleisön koko kauden jokaiselle kisalle. Yleisöhuiput osuvat Las Vegasiin, Singaporeen ja Abu Dhabiin; Le Mans -tyyliset off-kisat näkevät 60 % pienemmän osallistumisen.
Mistä jatkaa
Seuraavat askeleet F1-katseluohjelmaasi
Vuoden 2026 F1-kalenteri avautuu Bahrainissa 8. maaliskuuta ja päättyy Abu Dhabiin 6. joulukuuta, antaen tapahtumaoperaattoreille 10 kuukauden ikkunan asentaa, kalibroida ja stressitestata F1-katseluun tarkoitettu projektori ennen lokakuun huippukysyntää. Lukitse tekniset tiedot, näytekappaleet ja OEM-hinnoittelu Q1:een mennessä, jos haluat olla live Miami GP:lle.
Valmis spesifioimaan kokoonpanon? Tavoita OEM-tiskimme osoitteessa Contact-Projector.com, tai pyydä räätälöity tarjous 50 yksikön vähimmäismäärän ensimmäiselle tilaukselle. Tutustu GP95-hotelliprojektoriimme tai selaa koko kotiteatteriprojektorivalikoimaamme tapahtumaluokitelluista malleista, joilla on 3 vuoden paikan päällä -takuu.
