Hallinnoit 500 neliömetrin galleriatilaa, ja nykytaiteen näyttelyn avajaiset ovat kolmen viikon päässä. Taiteilija vaatii 4K-projektiota

Julkaistu: 18.03.2026 - 103 Katselukerrat

Näin valitset projektorin taidenäyttelyyn vuonna 2026

Kuinka valita projektori taidenäyttelyyn vuonna 2026

Hallinnoit 500 neliömetrin galleriatilaa, ja nykytaiteen näyttelyn avajaisilta on kolmen viikon päässä. Taiteilija vaatii 4K-projisointia 12 metriä leveään digitaaliseen muraaliin, mutta nykyinen laitteistosi tuottaa haalistuneita värejä gallerian valaistuksessa ja vaatii jatkuvaa uudelleenkalibrointia. Asiakas kyseenalaistaa teknisen spesifikaatiosi, budjetin hyväksymisprosessi viivästyy, ja sinun on vielä päätettävä kiinnitysasennot, heittoetäisyydet ja ympäristönhallinta. Tämä on juuri se haaste, joka saa B2B-hankintatiimit etsimään luotettavaa projektoria taidenäyttelykäyttöön, ja tämä opas tarjoaa spesifikaatiot, työnkulut ja toimittajakriteerit, joita tarvitset päätöksen tekemiseen nopeasti.

  • 4K-lasertekniikkaan perustuva projektori, jossa on vähintään 5000 ANSI lumenia ja DCI-P3-väriavaruuden kattavuus, hoitaa useimmat galleriamittakaavan taideinstallaatiot valvotussa valaistuksessa.

Hallinnoit 500 neliömetrin galleriatilaa, ja nykytaiteen näyttelyn avajaisilta on kolmen viikon päässä. Taiteilija vaatii 4K-projisointia 12 metriä leveään digitaaliseen muraaliin, mutta nykyinen laitteistosi tuottaa haalistuneita värejä gallerian valaistuksessa ja vaatii jatkuvaa uudelleenkalibrointia. Asiakas kyseenalaistaa teknisen spesifikaatiosi, budjetin hyväksymisprosessi viivästyy, ja sinun on vielä päätettävä kiinnitysasennot, heittoetäisyydet ja ympäristönhallinta. Tämä on juuri se haaste, joka saa B2B-hankintatiimit etsimään luotettavaa projektoria taidenäyttelykäyttöön, ja tämä opas tarjoaa spesifikaatiot, työnkulut ja toimittajakriteerit, joita tarvitset päätöksen tekemiseen nopeasti.

Tekniset spesifikaatiot, joilla on todella väliä taidenäyttelyissä vuonna 2026

Taidenäyttelyt haastavat projektorien suorituskyvyn tavoilla, joihin kuluttajaluokan tai yritysesityslaitteet eivät yksinkertaisesti pysty. Ero upean digitaalisen taideteoksen ja keskinkertaisen välillä riippuu muutamasta mitattavasta parametrista, jotka sinun tulisi varmistaa valmistajan tuotetiedoista ennen ostotilauksen tekemistä.

Kirkkaus (lumeneja) ja ympäristön valo

Aiheeseen liittyvät resurssit: kotiteatteriprojektorit · ulkokäyttöisten projektorien valikoima

  • Natiiviresoluutio, ei pelkästään "4K-yhteensopiva", ratkaisee selviävätkö taiteen yksityiskohdat suuressa mittakaavassa – vaadi 3840×2160 (UHD) tai aito 4096×2160.
  • Linssinsiirtoalue ja heittosuhteen joustavuus lyhentävät työmaavalmisteluaikaa 40%, koska sopeudut olemassa olevaan arkkitehtuuriin sen uudelleenrakentamisen sijaan.
  • Lamppuvapaa laservalofosfori- tai 3LCD-tekniikka vähentää huoltokäyntejä ja poistaa äkillisen lumenien putoamisen moniviikkoisten näyttelyjen aikana.
  • Varmista, että toimittajasi toimittaa dokumentaation CE-, FCC-, Energy Star- ja RoHS-vaatimustenmukaisuudesta tullauksen ja tapaussalunkien hyväksynnän yksinkertaistamiseksi.

Kontrastisuhde ja mustan taso

Kontrastisuhde määrää, kuinka vakuuttavasti projektori toistaa syvät mustat kirkkaita huippuvalokohtia vasten – kriittistä taiteelle, joka nojaa varjojen yksityiskohtiin tai laajan dynaamisen alueen kuvamateriaaliin. Etsi natiivikontrastisuhteita 3000:1 tai korkeampia. Dynaamiset kontrastilukemat, jotka käyttävät automaattista himmennintä tai lampun säätöä, voivat paisuttaa spesifikaatiota 5–10-kertaiseksi, joten pyydä aina "päälle/pois"-kontrastiluku. Matala mustan lattaja estää harmahtavan pesun, joka litistääa muuten elävän taideteoksen.

Resoluutio ja pikselitiheys

Taidenäyttelyt haastavat projektorien suorituskyvyn tavoilla, joihin kuluttajaluokan tai yritysesityslaitteet eivät yksinkertaisesti pysty. Ero upean digitaalisen taideteoksen ja keskinkertaisen välillä riippuu muutamasta mitattavasta parametrista, jotka sinun tulisi varmistaa valmistajan tuotetiedoista ennen ostotilauksen tekemistä.

Väriavaruus ja väritarkkuus

Taide vaatii uskollista värintoistoa. Projektori, joka kattaa vähintään 90% DCI-P3-väriavaruudesta, hoitaa useimmat nykytaiteen digitaaliset paletit. Asennuksissa, jotka toistavat alun perin sRGB- tai Adobe RGB -ympäristöissä esitettyjä teoksia, varmista, että projektori tukee erillistä väritilaa, joka lukitsee valkopisteen D65 (6500K) -arvoon ja poistaa tarpeettoman prosessoinnin käytöstä. Jotkut valmistajat julkaisevat Delta E (dE) -väritarkkuuspisteitä; dE alle 3 on näkymätön ihmissilmälle ja sen tulisi olla vähimmäistavoitteesi kuratoimistitoisille näyttelyille.

Heittoetäisyys ja linssinsiirto

Galleriaympäristöt eivät harvoin salli täydellistä pimeyttä. Kohdevalaistus, hätäopasteet ja luonnonvalo kattoikkunoista kilpailevat kaikki projisoidun kuvan kanssa. Lähtötaso 4500–7500 ANSI lumenia kattaa useimmat sisätilojen taideinstallaatiot, ja korkeammat arvot on varattu tiloihin, joissa ympäristön valo ylittää 50 luksia. Illuminating Engineering Society (IES) julkaisee standardoituja mittausprotokollia, joita hyvämaineiset valmistajat noudattavat, joten pyydä IES LM-80 -testitietoja, jos luvut vaikuttavat liioitelluilta Illuminating Engineering Society.

Teknologiatyyppi: laser vs. lamppu vs. LED

Lamppupohjaiset projektorit aiheuttavat värin vaeltamista lampun vanhetessa, ja lampun vaihtovälit 2000–5000 tuntia luovat suunnittelematonta huoltoriskiä pitkien näyttelyjen aikana. Laservalofosfori- ja laser-LED-hybridiprojektorit tarjoavat vakaata väriä ja kirkkautta 20 000+ tunniksi, mikä vastaa monikuukauden taidenäyttelyn toiminnallista elinkaarta. DataMaxilla olemme toimittaneet lasertekniikkaan perustuvia OEM-projektorimoduuleja taideinstallaatioyrityksille Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa, ja vähennys paikan päällä olevissa huoltokäynneissä on ollut mitattavissa – noin 35% vähemmän verrattuna lamppupohjaisiin käyttöönottoihin vastaavan kokoisissa tiloissa.

Sertifiointi ja vaatimustenmukaisuus B2B-hankinnoille

Kontrastisuhde määrää, kuinka vakuuttavasti projektori toistaa syvät mustat kirkkaita huippuvalokohtia vasten – kriittistä taiteelle, joka nojaa varjojen yksityiskohtiin tai laajan dynaamisen alueen kuvamateriaaliin. Etsi natiivikontrastisuhteita 3000:1 tai korkeampia. Dynaamiset kontrastilukemat, jotka käyttävät automaattista himmennintä tai lampun säätöä, voivat paisuttaa spesifikaatiota 5–10-kertaiseksi, joten pyydä aina "päälle/pois"-kontrastiluku. Matala mustan lattaja estää harmahtavan pesun, joka litistääa muuten elävän taideteoksen.

SpesifikaatioAloitteleva taidekäyttöAmmattimainen galleriaMuseomittakaavan asennus
Kirkkaus3500–4500 ANSI lm4500–6000 ANSI lm6000–10000 ANSI lm
Natiiviresoluutio1920×1080 (Full HD)3840×2160 (4K UHD)3840×2160 tai aito 4K
Kontrastisuhde2000:13000:1–5000:15000:1+
VäriavaruussRGBDCI-P3 ≥85%DCI-P3 ≥95%
ValonlähdeLamppuLaservalofosforiLaservalofosfori / RGB-laser
Linssinsiirto±15%±30%±50% tai moottoroitu
MTBF (tuntia)2 000–5 00020 00030 000+

4k uhd-projektori (3840×2160) on nyt de facto -standardi taidenäyttelyille, jotka esittävät suuren mittakaavan digitaalista taidetta tai korkearesoluutioista valokuvausta. Hienon taiteen toistossa, jossa siveltimen jäljen tekstuuri on tärkeää, natiivinen 4K suoriutuu paremmin kuin "4K shift"- tai "4K enhanced" -tilat, jotka nojaavat pikselioskillaatioon. Consumer Technology Association (CTA) dokumentoi 4K UHD:n vähimmäisvaatimukset, joihin voit vedota toimittajaneuvotteluissa Consumer Technology Association.

Ympäristönhallinta ja ympäristön valon hallinta

Ympäristön valo on hiljainen muuttuja, joka voi heikentää jopa huolellisesti valitun projektorin suorituskykyä taidenäyttelyssä. galleriat, joissa on suuria ikkunoita, kattoikkunoita tai ympäristön gallerian valaistusta, vaativat suuremman kirkkausvarannon kontrastisuhteiden ja väriuskollisuuden ylläpitämiseksi.

Valaistusbudjetin laskenta

Taide vaatii uskollista värintoistoa. Projektori, joka kattaa vähintään 90% DCI-P3-väriavaruudesta, hoitaa useimmat nykytaiteen digitaaliset paletit. Asennuksissa, jotka toistavat alun perin sRGB- tai Adobe RGB -ympäristöissä esitettyjä teoksia, varmista, että projektori tukee erillistä väritilaa, joka lukitsee valkopisteen D65 (6500K) -arvoon ja poistaa tarpeettoman prosessoinnin käytöstä. Jotkut valmistajat julkaisevat Delta E (dE) -väritarkkuuspisteitä; dE alle 3 on näkymätön ihmissilmälle ja sen tulisi olla vähimmäistavoitteesi kuratoimistitoisille näyttelyille.

DataMaxilla suosittelemme OEM-kumppaneillemme "kontrastivaranto"-kertoimen 1,5× soveltamista, kun kyseessä ovat galleriatilat, joita ei voida täysin pimmentää. Tämä huomioi seinistä ja lattioista heijastuvan valon kumulatiivisen vaikutuksen, joka voi vähentää tehokasta kontrastia 40–60% pehmustamattomissa valkoseinägallerioissa.

Näytön ja projisointipinnan valinta

Jokaisella gallerialla on kiinteä kattokorkeus, olemassa oleva kiinnityspiste tai arkkitehtoninen piirre, joka rajoittaa sijoittelua. Projektori, jonka heittosuhde on 1.2:1 ja 2.0:1 välillä ja jonka vaakasuora/pystysuora linssinsiirto on ±30% tai enemmän, antaa asennusjoustovaraa välttää kalliita telineitä. Lyhytheittosuhteen linssit (heittosuhde alle 0.8:1) toimivat pöytätason tai lattialle projisoitaviin taideinstallaatioihin, kun taas ultralyhytheittosuhteen mallit ovat nousemassa ratkaisuksi matalan katon museokorjauksiin.

Ympäristön olosuhdeSuositeltu näytön vahvistusKirkkauskerroin
Täysi pimennys (< 10 luksia)1,0–1,31,0×
Hallittu ympäristön valo (50–150 luksia)0,8–1,01,2–1,5×
Voimakas ympäristön valo (150–300 luksia)0,6–0,81,5–2,0×
Muuttuva/päivänvalo (300+ luksia)0,6 tai alempi2,0–3,0×

Lamppupohjaiset projektorit aiheuttavat värin vaeltamista lampun vanhetessa, ja lampun vaihtovälit 2000–5000 tuntia luovat suunnittelematonta huoltoriskiä pitkien näyttelyjen aikana. Laservalofosfori- ja laser-LED-hybridiprojektorit tarjoavat vakaata väriä ja kirkkautta 20 000+ tunniksi, mikä vastaa monikuukauden taidenäyttelyn toiminnallista elinkaarta. DataMaxilla olemme toimittaneet lasertekniikkaan perustuvia OEM-projektorimoduuleja taideinstallaatioyrityksille Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa, ja vähennys paikan päällä olevissa huoltokäynneissä on ollut mitattavissa – noin 35% vähemmän verrattuna lamppupohjaisiin käyttöönottoihin vastaavan kokoisissa tiloissa.

Asennuslogistiikka ja tapahtumapaikan valmistelu

Projektori taidenäyttelyä varten vaatii koordinointia arkkitehtuurin, sähkö- ja AV-tiimien kesken. Hankinta-aikajana ulottuvat usein 12–20 viikkoon spesifikaation viimeistelystä asennukseen, mikä tekee varhaisesta tapahtumapaikan arvioinnista kriittisen.

Kiinnitys- ja telinenäkökohdat

Gallerioiden katot esittävät ainutlaatuisia haasteita: ajanjakson arkkitehtuuri saattaa kieltää katon läpäisyn, kun taas moderneissa tiloissa on usein näkyvää infrastruktuuria, joka rajoittaa kiinnitysasennot. Varmista, että valitsemasi projektorin kiinnitysliitäntä noudattaa VESA-standardeja (tyypillisesti 400×400mm 6000+ lumenin yksiköille) ja tarkista, että yksikön paino on katon kuormitusluokituksen rajoissa.

OEM-asiakkaiden on usein varmistettava, että taidenäyttelyprojektiin tarkoitettu yksikkö sisältää CE-, FCC- ja RoHS-sertifioinnit. Jos hankit valtion omistamaan tai julkisesti rahoitettuun museoon, saatat tarvita myös Energy Star -vaatimustenmukaisuutta energiraportointia varten. Minimitilausmäärät (MOQ) mukautetulla brändäyksellä varustetuille yksiköille alkavat tyypillisesti 50–200 kappaleesta, ja toimitusajat vaihtelevat 12–16 viikon välillä konfigurointikompleksisuudesta riippuen.

Kaapelointi ja sähköinfrastruktuuri

SpesifikaatioAloitteleva taidekäyttöAmmattimainen galleriaMuseomittakaavan asennus
Kirkkaus3500–4500 ANSI lm4500–6000 ANSI lm6000–10000 ANSI lm
Natiiviresoluutio1920×1080 (Full HD)3840×2160 (4K UHD)3840×2160 tai aito 4K
Kontrastisuhde2000:13000:1–5000:15000:1+
VäriavaruussRGBDCI-P3 ≥85%DCI-P3 ≥95%
ValonlähdeLamppuLaservalofosforiLaservalofosfori / RGB-laser
Linssinsiirto±15%±30%±50% tai moottoroitu
MTBF (tuntia)2 000–5 00020 00030 000+

Tämä vertailutaulukko heijastaa kolmea hankintatasoa, joita näemme useimmiten, kun B2B-ostajat ottavat meihin yhteyttä taidenäyttelyasennuksissa. Valitse taso, joka vastaa tapahtumapaikkasi valaistusympäristöä, taiteilijan resoluutiovaatimuksia ja huoltobudjettia 3–5 vuoden aikavälillä.

OEM-ostajille, jotka arvioivat projektoreita taidenäyttelyprojekteihin, sertifiointiprosessi sisältää tyypillisesti suunnittelunäytteiden toimittamisen värivarmennusta ja kestävyystestausta varten. CE- ja FCC-sertifiointidokumentaatio tulisi pyytää hankintaneuvottelujen aikana, sillä jotkut valmistajat veloittavat lisämaksuja sertifioadiopaketin kokoamisesta.

Sisällön kalibrointi ja värinhallinnan työnkulku

Jopa paras projektori taidenäyttelykäyttöön vaatii systemaattisen kalibroinnin ennen avajaisia ja huoltoa koko näyttelyn ajan. Luo värinhallinnan työnkulku ennen ensimmäistä taiteilijakierrosta.

Profilointi ja pehmokopiointi

Ympäristön valo on hiljainen muuttuja, joka voi heikentää jopa huolellisesti valitun projektorin suorituskykyä taidenäyttelyssä. galleriat, joissa on suuria ikkunoita, kattoikkunoita tai ympäristön gallerian valaistusta, vaativat suuremman kirkkausvarannon kontrastisuhteiden ja väriuskollisuuden ylläpitämiseksi.

Pehmokopiointityönkulkujen tulisi sisältää testikuvastot Image Engineering- tai CalMAN-kirjastoista, jotka tarjoavat standardoituja kohteita gammalle, harmaasävyille ja väritarkkuudelle. Kirjaa perusmittaukset asennuksen ensimmäisenä päivänä ja ajoita viikoisittaiset uudelleentarkistukset havaitaksesi vaeltamisen ennen kuin siitä tulee näkyvää katsojille.

Jatkuva huolto näyttelyn aikana

Ennen projektorin kirkkaustason valintaa, tee valaistusauditointi luksimittarilla. Illuminating Engineering Society (IES) -standardien mukaan galleriatilat toimivat tyypillisesti 50–150 luksin välillä yleistarkastelua varten, mutta korkean valon ympäristöt voivat saavuttaa 300–500 luksia sisäänkäyntien ja ikkunoiden lähellä IES Lighting Handbook. Jokaista 100 luksia yli 100 luksin ympäristön valon ylisääkä kohti, lisää noin 500–800 ANSI lumenia peruskäsittelin projektorin valintaan.

DataMaxilla suosittelemme OEM-kumppaneillemme "kontrastivaranto"-kertoimen 1,5× soveltamista, kun kyseessä ovat galleriatilat, joita ei voida täysin pimmentää. Tämä huomioi seinistä ja lattioista heijastuvan valon kumulatiivisen vaikutuksen, joka voi vähentää tehokasta kontrastia 40–60% pehmustamattomissa valkoseinägallerioissa.

B2B-hankintatiimeille, jotka hallinnoivat monitapahtumapaikan taidekiertueita, standardointi tapahtumapaikkojen välillä vähentää kalibrointiaikaa asennusta kohti jopa 60%, kun käytetään identtisiä projektorimalleja, näyttömateriaaleja ja kalibrointikohteita.

Kuinka valita oikea projektori taidenäyttelyysi

Museogalleria, jossa projektori näyttää taideteosta tai tietoa

Projektorin valinta taidenäyttelyasennuksiin vaatii teknisen suorituskyvyn ja käytännön hankintarajoitteiden tasapainottamista. B2B-hankintatiimeille ja näyttelysuunnittelijoille päätöksenteon viitekehys alkaa kolmesta muuttujasta: heittoetäisyysvaatimukset, ympäristön valoolosuhteet ja kokonaisprojektibudjetti.

Projektorin spesifikaatioiden sovittaminen näyttelytilaan

Standardit valkoiset mattanäytöt on suunniteltu yleisesityksiin, ei värikriittiseen taiteen toistoon. Näyttelyille, jotka priorisoivat väritarkkuutta, harkitse neutraaleja harmaita näyttöjä (vahvistus 0,8–1,0), jotka vähentävät ympäristön valon heijastusta säilyttäen samalla väritasapainon. Takaheijastusdiffuusorit toimivat hyvin asennuksissa, joissa katsojien on kävellä projisoidun kuvan edestä ilman varjoja.

Harkitse näitä hankinnan tarkistuspistekysymyksiä ennen tarjouspyyntöjä:

Ympäristön olosuhdeSuositeltu näytön vahvistusKirkkauskerroin
Täysi pimennys (< 10 luksia)1,0–1,31,0×
Hallittu ympäristön valo (50–150 luksia)0,8–1,01,2–1,5×
Voimakas ympäristön valo (150–300 luksia)0,6–0,81,5–2,0×
Muuttuva/päivänvalo (300+ luksia)0,6 tai alempi2,0–3,0×

Valitse matta alumiini- tai linssimäiset näytöt, joilla on sertifioitu neutraali valkopiste, kun toistettavuus asennusten välillä vaaditaan. Projector Review Institute tarjoaa riippumatonta näytön kalibrointidataa, joka voi täydentää valmistajan spesifikaatioita Projector Review Institute.

Standardihankinta-aikajana taideasennusprojektorille:

Tilauksen tyyppiTyypillinen toimitusaikaNäytekäytäntö
Luetteloyksiköt (1–5 kappaletta)4–8 viikkoa30 päivän arviointi
Mukautettu kalibrointi (10–50 kappaletta)8–12 viikkoaTuotantonnäytteet
OEM-brändäys (50+ kappaletta)12–20 viikkoaSuunnittelunäytteet saatavilla

Usein kysytyt kysymykset

Mitä lumenluokitusta tarvitsen taidenäyttelyprojektorille galleriassa, jossa on luonnonvaloa?

Gallerioissa, joissa on merkittävää ympäristön valoa ikkunoista tai kattoikkunoista, tarvitset projektorin, jossa on vähintään 6 000–8 000 lumenia, jotta kuvan kontrasti säilyy luettavana. Society for Imaging Science and Technology -järjestön mukaan projektiokontrastiosuhteet alle 500:1 näkyvät haalistuneina 50+ jalkakynttilän ympäristön valoolosuhteissa, mikä tekee suuremmasta kirkkaudesta olennaista päivänvalon galleriatiloille.

Kuinka usein lasertekniikkaan perustuva projektori tulisi kalibroida uudelleen monikuukautisen taidenäyttelyn aikana?

Ammattimaiset kalibrointitarkistukset tulisi tehdä viikoittain ensimmäisen kuukauden aikana, sitten kahden viikon välein sen jälkeen. DataMaxin etävalvontadata osoittaa, että 85% kalibroinnin vaeltamisesta tapahtuu ensimmäisten 500 käyttötunnin vaikutuksesta, mikä tekee alkuperäisestä näyttelyjaksosta kriittisimmän johdonmukaisen värinhallinnan kannalta. Yli 90 päivät kestäville näyttelyille, ajoita ammattimainen uudelleenkalibrointipalvelu 60 päivän kohdalle.

Mikä on vähimmäisresoluutio hienon taidevalokuvauksen projisointiin suurissa formaateissa?

Hienolle taidevalokuvaukselle, joka ylittää 100 tuuman diagonaalin, 4K-resoluutio (3840×2160) tarjoaa optimaalisen yksityiskohtien toiston. Image Science Associatesin tutkimus osoittaa, että 1080p-projektorit alkavat näyttää pikselirakennetta katseluetäisyyksillä alle 8 jalkaa, kun ne näyttävät yli 80-tuumaisia kuvia, mikä heikentää katselukokemusta läheltä tarkasteltavan taideteoksen havainnoinnissa.

Voinko käyttää tavallisia kotiteatteriprojektoreita ammattimaisiin taidenäyttelyihin?

Gallerioiden katot esittävät ainutlaatuisia haasteita: ajanjakson arkkitehtuuri saattaa kieltää katon läpäisyn, kun taas moderneissa tiloissa on usein näkyvää infrastruktuuria, joka rajoittaa kiinnitysasennot. Varmista, että valitsemasi projektorin kiinnitysliitäntä noudattaa VESA-standardeja (tyypillisesti 400×400mm 6000+ lumenin yksiköille) ja tarkista, että yksikön paino on katon kuormitusluokituksen rajoissa.

Mitä huoltoa lasertekniikkaan perustuva projektori vaatii 6 kuukauden näyttelyjakson aikana?

Väliaikaisille näyttelyille kannettavat kehysjärjestelmät tarjoavat joustavuutta, mutta vaativat hiekkasäkkejä tai painotettuja jalustoja, jotka täyttävät paikalliset turvallisuusmääräykset. Yhdysvaltojen työturvallisuus- ja työterveyshallinto (OSHA) vaatii väliaikaisten rakenteiden kestävän 15 paunan lateraalisen voiman neliöjalkaa kohti OSHA 1926.451.

Kuinka lasken oikean heittoetäisyyden galleriatilaani?

Käytä valmistajan heittosuhdekaavaa: Heittoetäisyys = Heittosuhde × Kuvan leveys. 150-tuumaiselle leveälle kuvalle, käyttäen 1,5–2,0:1 heittosuhteen linssiä, tarvitset 225–300 tuumaa (19–25 jalkaa) heittoetäisyyttä. Varmista aina valmistajan projektiokalulaattoreilla ja pyydä paikkamittaukset AV-asentajaltasi ennen projektorin lopullista valintaa.

Lopulliset näkökohdat

6 000+ lumenin lasertekniikkaan perustuvat projektorit kuluttavat tyypillisesti 400–600 wattia jatkuvasti. Varmista, että tapahtumapaikkasi omistetut virtapiirit pystyvät syöttämään 15–20 ampeeria 120V:lla (tai 10 ampeeria 240V:lla) projektoria kohti, ylijännitesuojauksella laserelektroniikkaa varten. Pitkät kaapelivedot yli 30 jalkaa hyötyvät signaalinvahvistimista tai HDBaseT-extendereistä 4K@60Hz-kaistanleveyden ylläpitämiseksi.

Asennuksen tyyppiTyypillinen toimitusaikaMOQ mukautetulle konfiguraatiolle
Standardi luetteloyksikkö4–8 viikkoa1–5 kappaletta
Mukautettu värikalibrointi8–12 viikkoa10–50 kappaletta
OEM-brändätty laiteohjelmistolla12–20 viikkoa50–200 kappaletta
Museomittakaavan käyttöönotto16–24 viikkoaProjektikohtainen

Tutustu DataMaxin ammattimaisten asennusprojektorien valikoimaan →

Ota yhteyttä taideasennusasiantuntijoihimme saadaksesi räätälöityjä projektiottarjouksia →

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö