Julkaistu: 02.03.2026 - 116 Katselukerrat
Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Taiwaniin: Opas vuodelle 2026
Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Taiwanissa on yksittäinen suurin hiljainen riski ensikertalaisille B2B-ostajille, ja useimmat tiimit huomaavat sen vasta, kun 40 jalan kontti jo lipuu Tyynenmeren yli. Olemme nähneet ostajien tilaavan 600 projektorin erän vahvistetuilla valmistajan tiedoilla, vain oppiakseen Taoyuanin tullissa, että BSMI-merkintä on 3 mm vinossa, laserluokitus ei vastaa Taiwanin CNS 15527 -standardia tai RF-moduulilta puuttuu NCC-hyväksyntjen täysin. Projektori suojaa sinua tältä skenaariolta, ja tämä opas tarjoaa tarkan viisivaiheisen etenemissuunnitelman, jota Shenzhenin OEM-tiimimme käyttää toimittaessaan Taipeihin, Kaohsiungiin ja Hsinchun teollisuuskäytävään joka neljännes.
Yhdellä silmäyksellä
- SKU edellyttää moniviranomaistarkastusta BSMI:n, NCC:n ja TFDA:n välillä, ja minkä tahansa niistä ohittaminen jäädyttää lähetyksesi tulliin 14–30 arkipäiväksi.
- Vaatimustenmukaisen laserprojektorin on kannettava CNS 15527 -laserluokitusmerkintä sekä BSMI-turvaraportti, ja näiden kahden asiakirjan on viitattava samaan mallinumeroon merkki merkiltä.
- Mallin 2026 ostajien tulisi budjetoida 12 viikon kokonaisläpimenoaika, kun NCC-radiohyväksyntä vaaditaan langattomille cast- tai Bluetooth-äänimalleille.
- OEM/ODM-ostajille yksikkö tarjoaa tyypillisesti pienimmän maahantuontikustannuksen, kun yksittäinen tehdas esitestaa BSMI:n, NCC:n ja TFDA:n rinnakkain sen sijaan, että viranomaisprosessit ajettaisiin sarjamuotoisesti.
- DataMax kattaa 90 prosenttia BSMI-testisuunnitelmasta sisäisesti, mikä leikkaa ostajapuolen suunnittelutyötä noin 60 prosentilla verrattuna yksiköiden lähettämiseen kolmannen osapuolen laboratorioon.
Miksi Taiwanin markkina palkitsee varhaisen vaiheen vaatimustenmukaisuustyön
Kun projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Taiwanissa tulevat kuvaan mukaan, BSMI:n ja NCC:n yhteensopimattomuus on yksittäinen suurin hiljainen riski ensikertalaisille B2B-ostajille, ja useimmat tiimit huomaavat sen vasta, kun 40 jalan kontti jo lipuu Tyynenmeren yli. Olemme nähneet ostajien tilaavan 600 projektorin erän vahvistetuilla valmistajan tiedoilla, vain oppiakseen Taoyuanin tullissa, että BSMI-merkintä on 3 mm vinossa, laserluokitus ei vastaa Taiwanin CNS 15527 -standardia tai RF-moduulilta puuttuu NCC-hyväksyntä täysin. SKU:ta säätelevien viranomaisten tunteminen suojaa sinua tältä skenaariolta, ja tämä opas tarjoaa tarkan viisivaiheisen etenemissuunnitelman, jota Shenzhenin OEM-tiimimme käyttää toimittaessaan Taipeihin, Kaohsiungiin ja Hsinchun teollisuuskäytävään joka neljännes. Kolme viranomaista on merkityksellisiä useimmille projektorien SKU:ille:
- BSMI — turvallisuus ja EMC vaihtovirtasähkölle, LED- tai laser-valolähteelle sekä I/O-liitännöille. Testiraportti valmistuu yleensä 18–25 arkipäivässä yksikölle, joka on jo läpäissyt IEC 62368-1 CB -järjestelmän.
- NCC — radiolupa mille tahansa yksikölle, jossa on Wi-Fi, Bluetooth tai 2,4 GHz langaton cast. Langattomat yksiköt vaativat erillisen dossierin ja noin 25–35 arkipäivää.
- TFDA / tulli — merkityksellinen vain suuritehoisille projektoreille, jotka täyttävät Taiwanin IEC 60825 Class 3B- tai Class 4 -laserkynnykset, joihin useimmat kuluttajatason yksiköt eivät yllä.
- SKU vaatii moniviranomaistarkastuksen BSMI:n, NCC:n ja TFDA:n välillä, ja minkä tahansa niistä ohittaminen jäädyttää lähetyksesi tulliin 14–30 arkipäiväksi.
- Vaatimustenmukaisen laserprojektorin on kannettava CNS 15527 -laserluokitusmerkintä sekä BSMI-turvaraportti, ja näiden kahden asiakirjan on viitattava samaan mallinumeroon merkki merkiltä.
- Mallin 2026 ostajien tulisi budjetoida 12 viikon kokonaisläpimenoaika, kun NCC-radiohyväksyntä vaaditaan langattomille cast- tai Bluetooth-äänimalleille.
- OEM/ODM-ostajille yksikkö tarjoaa tyypillisesti pienimmän maahantuontikustannuksen, kun yksittäinen tehdas esitestaa BSMI:n, NCC:n ja TFDA:n rinnakkain sen sijaan, että viranomaisprosessit ajettaisiin sarjamuotoisesti.
- DataMax kattaa 90 prosenttia BSMI-testisuunnitelmasta sisäisesti, mikä leikkaa ostajapuolen suunnittelutyötä noin 60 prosentilla verrattuna yksiköiden lähettämiseen kolmannen osapuolen laboratorioon.
Asiakirjakokonaisuus, joka ohittaa tarkastajan ensimmäisellä kerralla
SKU-asiakirjat epäonnistuvat yleensä kolmella ennalta arvattavalla rivillä: rungossa oleva mallinumero ei vastaa BSMI-sertifikaattia, akun merkinnän wattituntiarvosta puuttuvat desimaalit tai NCC-antennivahvistuksen tiedot on ilmoitettu väärää taajuuskaistaa vastaan. OEM-tarkistuslistamme on kuuluisasti tiukka tässä, ja ostajamme hyötyvät 92 prosentin ensimmäisen kerran tulliselvitysasteesta vuosien 2024 ja 2025 lähetyksissä.
Käytännöllinen asiakirjapaketti näyttää tältä:
Tämä projektori palkitsee brändit, jotka siirtävät dokumentaation ylävirtaan eikä alavirtaan. Standardien, metrologian ja tarkastuksen virasto (BSMI) valvoo ITE-luokan laitteiden turvallisuutta, ja tyypillinen 4500 lumenin kotiteatteri- tai neuvotteluhuoneen projektori kuuluu heidän pakollisen tarkastusjärjestelmänsä piiriin. Vaatimustenmukaisuussuunnittelijamme ajavat BSMI-testisuunnitelman rinnakkain FCC-työn kanssa Shenzhenin toimipisteessämme, joten sertifiointikello käytännössä käynnistyy OEM-ostotilauksen ensimmäisenä päivänä kuudennen viikon sijaan.
OEM-ostajille, jotka arvioivat 300, 600 tai 1 200 yksikön volyymin eriä, mallin vaatimustenmukaisuuden läpimenoaika on yksittäinen vipu, joka ratkaisee sen neljänneksen, jolloin toimitat. Yhden viranomaisen pois jättäminen rinnakkaisesta testisuunnitelmasta tai BSMI:n ajaminen sarjamuotoisesti tehtaan vastaanottotestin jälkeen on historiallisesti lisännyt ostajiemme toimituspäivään 6–9 viikkoa — kustannus, joka harvoin näkyy projektisuunnitelmassa ennen kuin tulli pidättää laatikon.
- BSMI — turvallisuus ja EMC vaihtovirtasähkölle, LED- tai laser-valolähteelle sekä I/O-liitännöille. Testiraportti valmistuu yleensä 18–25 arkipäivässä yksikölle, joka on jo läpäissyt IEC 62368-1 CB -järjestelmän.
- NCC — radiolupa mille tahansa yksikölle, jossa on Wi-Fi, Bluetooth tai 2,4 GHz langaton cast. Langattomat yksiköt vaativat erillisen dossierin ja noin 25–35 arkipäivää.
- TFDA / tulli — merkityksellinen vain suuritehoisille projektoreille, jotka täyttävät Taiwanin IEC 60825 Class 3B- tai Class 4 -laserkynnykset, joihin useimmat kuluttajatason yksiköt eivät yllä.
Akku- ja langattoman osajärjestelmän säännöt, jotka ratkaisevat toimitusviikkosi
Monet projektorivaatimukset vaihtelevat myös käyttötapauksen mukaan. 1080P kannettava projektori, jota myydään B2C-markkinapaikalla ilman langatonta radiota, tarvitsee vain BSMI:n, kun taas 4K ultralyhyen heijastusetäisyyden yksikkö sisäänrakennetulla Android TV:llä käynnistää kaikki kolme viranomaista sekä lisäksi LCD-paneelin tyyppihyväksyntätarkastuksen.
Litiumakun merkinnät ja 100 Wh kynnysarvo
Kannettaville SKU:ille 800–1200 ANSI lumenin haarukassa SKU-vaatimustenmukaisuus vaatii UN 38.3 -kuljetustestiraportin, CNS 15364 -turvastandardiraportin sekä näkyvän wattituntimerkinnän rungossa. Mikä tahansa yli 100 Wh kennoa kohden käynnistää Class 9 vaarallisten aineiden ilmoituksen lento- ilmaakuljetusasiakirjalle tai merirahtikirjalle, mikä lisää noin 12–18 USD vaarallisten aineiden lisämaksuna per pakkauslaatikko sekä neljän päivän lentoyhtiön varauksen uuden ensimmäisen SKU-lähetyksen yhteydessä. OEM-linjamme keskiarvo on 54 Wh per integrova akku, mikä pitää meidät kuluttajatason poikkeuksen sisällä ja avaa tavanomaiset rahtikanavat.
Tyypillisiä BSMI-reittejä DataMax:n ostajille vuoden 2026 tuotesykleissä:
Monen SKU:n dokumentaatio epäonnistuu yleensä kolmella ennalta arvattavalla rivillä: rungossa oleva mallinumero ei vastaa BSMI-sertifikaattia, akun merkinnän wattituntiarvosta puuttuvat desimaalit tai NCC-antennivahvistuksen tiedot on ilmoitettu väärää taajuuskaistaa vastaan. OEM-tarkistuslistamme on kuuluisasti tiukka tässä, ja ostajamme hyötyvät 92 prosentin ensimmäisen kerran tulliselvitysasteesta vuosien 2024 ja 2025 lähetyksissä.
NCC-radiohyväksyntä taajuuskaistan mukaan
Mallin langaton sertifio käyttää NCC ID -muotoa, joka alkaa etuliitteellä "CCAJ" 2,4 GHz Wi-Fi:lle ja Bluetoothille sekä "CCAH" 5 GHz Wi-Fi 6E -moduuleille. Kaksikaistaiset yksiköt tarvitsevat molemmat etuliitteet rekisteröityinä samaan runkomalliin. Antennivahvistustiedot on ilmoitettava kaistoittain; 2,4 GHz keraaminen siruantenni 2,5 dBi vs. 5 GHz PIFA 3,4 dBi ovat eri testiajoja, eri raportteja ja eri NCC-tarkastuspaikkoja.
- Kaupallinen lasku HS-koodilla 8528.62 (tai 8528.69 langattomille versioille), ilmoitettu arvo per yksikkö ja yksikkömäärä, joka vastaa tarkalleen pakkauslistaa.
- Pakkauslista, jossa on bruttopaino per pakkauslaatikko (DataMax:n keskiarvo 3,2 kg per kannettava yksikkö, 7,8 kg per ultralyhyen heijastusetäisyyden yksikkö) ja 20 jalan kontin kapasiteetti noin 1 200 kannettavalle SKU:lle.
- BSMI-vaatimustenmukaisuustodistus, jossa on rungon mallinumero, rekisteröintimerkinnän valokuva ja täydellinen testiraportti perustuen CNS 13438 (EMC) ja CNS 14336-1 (turvallisuus).
- NCC-todistus vain langattomille versioille, jossa on antennivalokuva ja kaistakohtaiset vahvistusarvot.
- Käyttöopas perinteisellä kiinalla (mandariinikiina), jonka turvallisuusosio on transliterroitu, ei konekäännöstyökaluilla käännetty.
Läpimenoaikojen laskenta, MOQ-tasot ja miten OEM-ostajien tulisi suunnitella neljännes

OEM-hankintapäätöksissä volyymin ollessa 300, 600 tai 1 200 yksikköä, vaatimustenmukaisuuden läpimenoaika on yksittäinen vipu, joka ratkaisee sen neljänneksen, jolloin toimitat. Yhden viranomaisen pois jättäminen rinnakkaisesta testisuunnitelmasta tai BSMI:n ajaminen sarjamuotoisesti tehtaan vastaanottotestin jälkeen on historiallisesti lisännyt ostajiemme toimituspäivään 6–9 viikkoa — kustannus, joka harvoin näkyy projektisuunnitelmassa ennen kuin tulli pidättää laatikon.
B2B-hankintatiimit joutuvat usein ottamaan huomioon, yksikön tekniset tiedot sisältävät ostajapuolen laadunvarmistuksen takaisinpidon, noin 5 prosenttia yksikkövolyymistä, tuhoisalle näytetestaukselle määränpäässä, jonka suosittelemme sisällyttämään ostosopimukseen alusta alkaen.
Projektori toistuville SKU:ille (sama runko, sama piirisarja, sama akku, eri värivaihtoehto tai brändäys) pudottaa BSMI-kellon noin 12–15 arkipäivään variant-muotoisen rekisteröintiohjelmamme kautta, jota ostajamme käyttävät runsaasti kausittaisiin värivaihdoksiin. NCC-kello lyhenee myös noin 14–18 arkipäivään, koska radiotestausraportti siirtyy varianttien välillä vain etikettivalokuvapäivityksellä, Taiwanin NCC Type Approval -ohjeiden mukaisesti.
OEM-linjamme MOQ-tasot kartoittuvat vaatimustenmukaisuustalouteen tavalla, joka yllättää useimmat uudet ostajat:
Tämä projektori käsittelee akkuyksikköä ja langatonta radiota kahtena riippumattomana osajärjestelmänä, joilla kummallakin on oma dossier, oma testilaboratorio ja oma jonopaikkansa sertifiointielimessä. Niiden käsitteleminen yhtenä yhdistettynä lähetyksenä on yleisin syy, miksi ostajamme menettävät viikon NCC:ssä, kun BSMI on jo jo linjalla.
B2B-hankintatiimeille, jotka kirjoittavat vuoden 2026 kalenteria, SKU-suunnittelun tulisi käsitellä viikkoa yhtenä testisuunnitelman lukituksena, viikkoa kuusi BSMI-luonnoksen tarkastuksena, viikkoa kymmenen NCC-luonnoksen tarkastuksena ja viikkoa neljätoista varhaisimpana realistisena Kaohsiungin sataman saapumisena. OEM-ostajamme, jotka siirtävät vasemmalle yhdellä viikolla — antavat PO:n ja tilanteen suunnitelman samalla kalenteriviikolla — säästävät johdonmukaisesti 6–9 arkipäivää kriittisellä polulla, koska BSMI:n ja NCC:n jonopaikat täytetään siinä järjestyksessä, jossa dossier vastaanotetaan, ei siinä järjestyksessä, jossa PO on päivätty.
Kuinka valita OEM-kumppani mallille
Yksikön kumppanin valinta on yksittäinen päätös, joka ratkaisee, laskeutuuko vuoden 2026 julkaisusi viikolle neljätoista vai viikolle kaksikymmentäkuusi. B2B-hankintatiimeille, jotka tekevät esivalintaa tehtaista, alla oleva arviointilista on se, jota omat ostajamme käyttävät kelpuuttaessaan toista lähdetoimittajaa DataMax:n rinnalle.
Mitä etsiä Taiwaniin valmiissa projektori-OEM:ssä
Tämän projektorin valmius on tehdastason kyvykkyys, ei myyntiväite. Pyydä esivalitulta OEM:ltä nämä neljä asiakirjaa ennen RFQ:n antamista:
Kannettaville SKU:ille 800–1200 ANSI lumenin haarukassa SKU-vaatimustenmukaisuus vaatii UN 38.3 -kuljetustestiraportin, CNS 15364 -turvastandardiraportin sekä näkyvän wattituntimerkinnän rungossa. Mikä tahansa yli 100 Wh kennoa kohden käynnistää Class 9 vaarallisten aineiden ilmoituksen lento- ilmaakuljetusasiakirjalle tai merirahtikirjalle, mikä lisää noin 12–18 USD vaarallisten aineiden lisämaksuna per pakkauslaatikko sekä neljän päivän lentoyhtiön varauksen uuden ensimmäisen SKU-lähetyksen yhteydessä. OEM-linjamme keskiarvo on 54 Wh per integrova akku, mikä pitää meidät kuluttajatason poikkeuksen sisällä ja avaa tavanomaiset rahtikanavat.
Tehdas, joka täyttää kaikki neljä, toimittaa tyypillisesti ensimmäisen SKU-projekti-nsisällä 14 viikon vertailuarvoamme. Tehdas, joka täyttää kaksi tai vähemmän, ylittää yleensä kaksikymmentä viikkoa, koska jokainen sääntelykysymys joutuu kiertämään kolmannen osapuolen konsultin kautta.
- Sisäänrakennettu akku 5400 mAh @ 3,7 V (20 Wh) — ei Class 9 -ilmoitusta, ei vaarallisten aineiden lisämaksua, BSMI hyväksyy testitodistuksen 18–22 arkipäivässä.
- Sisäänrakennettu akku 11000 mAh @ 3,7 V (40 Wh) — sama poikkeusluokka, mutta merkinnässä on oltava wattitunti yhden desimaalin tarkkuudella, ei pyöristettynä kokonaisluvuksi.
- Vaihdettava akku 14400 mAh @ 7,4 V (107 Wh) — Class 9 -ilmoitus vaaditaan, MSDS-lomake lisätään kuljetusasiakirjoihin, erillinen akkulaatikko pakkauksen sisällä.
- Ulkoinen varavirtalähde lisävaruste samassa pakkauksessa (yli 100 Wh) — sekä akkusertifiointi että ulkopakkauksen varoituslipukkeet vaaditaan; lisää noin 9–12 päivää ensimmäiseen lähetykseen.
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka kauan malli kestää upouudella 4K SKU:lla?
Yksikkö upouudelle 4K SKU:lle OEM-linjallamme kestää noin 14–20 viikkoa ovelta ovelle: 7–10 päivää näytteen rakennus, 18–25 päivää BSMI EMC- ja turvallisuustestaus BSMI-standardien mukaisesti, 25–35 päivää NCC-radiotestaus, 10–12 päivää pilottierä, 14–21 päivää massatuotanto, plus 4–6 päivää merirahtia ja 2–4 päivää tulliselvitystä.
Mikä on halvin tapa pitää tämän projektorin kustannukset alle 15 USD per yksikkö?
Mallin langaton sertifio käyttää NCC ID -muotoa, joka alkaa etuliitteellä "CCAJ" 2,4 GHz Wi-Fi:lle ja Bluetoothille sekä "CCAH" 5 GHz Wi-Fi 6E -moduuleille. Kaksikaistaiset yksiköt tarvitsevat molemmat etuliitteet rekisteröityinä samaan runkomalliin. Antennivahvistustiedot on ilmoitettava kaistoittain; 2,4 GHz keraaminen siruantenni 2,1 dBi vs. 5 GHz PIFA 3,4 dBi ovat eri testiajoja, eri raportteja ja eri NCC-tarkastuspaikkoja.
Voiko ulkomainen brändi hoitaa projektorien vaatimustenmukaisuuden ja tuonnin Taiwanissa ilman paikallista yhteisöä?
OEM-hankintapäätöksissä 600 yksikön erälle Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.2 kannettavaa projektoria yksikön tekniset tiedot jakautuvat tyypillisesti 22 arkipäivään 2,4 GHz paikalle, 26 arkipäivään 5 GHz paikalle ja rinnakkaiseen RF-altistuksen (EN 60.591) arviointiin vartalokäyttöön. Molempien kaistojen ajaminen rinnakkain — mitä käsitelemme oletuksena OEM-ohjelmassamme — lyhentää langattoman kriittisen polun noin 28 arkipäivään yhteensä.
Tarvitseeko jokainen projektorimalli erillisen NCC-todistuksen projektorien vaatimustenmukaisuutta ja tuontia varten Taiwanissa?
Projektoreille, jotka tarvitsevat FCC Part 15 -selvityksen ja tuontia varten Taiwanissa vaatii erillisen NCC Type Approval -hyväksynnän vain, kun radiopiirisarja, antenni tai PCB-asettelu muuttuvat. Puhtaat väri-, etiketti- tai laiteohjelmistovariantit käyttävät uudelleen yläsertifikaattia etikettivalokuvapäivityksellä, mikä lyhentää NCC:n 25–35 päivästä 14–18 päivään NCC-vaihtelusääntöjen mukaisesti.
Mitkä asiakirjat OEM-ostajan tulisi pyytää ennen projektorien vaatimustenmukaisuutta ja tuontia Taiwanissa koskevan PO:n allekirjoittamista?
EU-vaatimustenmukaisuuden työnkulussa projektoreille ja tuontia Taiwanissa PO-paperityöt tulisi sisältää testisuunnitel:ma, BSMI-hakemuslomakkeen luonnos, NCC-hakemuslomakkeen luonnos, kultannäytteen hyväksymisotos ja kirjallinen läpimenoaikataulu kartoitettuna arkipäiviin. Ostajamme pyytävät myös tehtaan kolme viimeisintä BSMI-sertifikaattinumeroa järkeä tarkistuksena ennen talletuksen siirtoa.
Onko 2026 hyvä vuosi aloittaa projektorien vaatimustenmukaisuus- ja tuontiohjelmia Taiwanissa?
CE-merkinnän sertifiointityönkulun ja tuonnin yliössä 2026 on vahva ikkuna, koska BSMI:n ja NCC:n jonot ovat tällä hetkellä alle vuoden 2024 huipun, ja useimmat TAF-laboratoriot tarjoavat kahden viikon jonopaikkoja EMC- ja turvallisuuspakettilähetyksille. Testipaikan varaaminen Q1 2026 on siirto, jota suosittelemme ostajille, jotka tähtäävät Q3 vähittäiskaupan julkaisuun.
Loppupäätelmä vuoden 2026 ostajille
Projektoreille, jotka tarvitsevat FCC Part 15 -selvityksen ja tuontia varten Taiwanissa on hallittavissa oleva, hyvin kartoitettu työnkulku, kun käsittelet BSMI:tä, NCC:tä, tuotantoa ja rahtia rinnakkaisina radoinaina ilmaerillisinä portteina.tämän projektorin läpimenoaika on harvoin yksi luku; se on pinottu kriittinen polku, jossa BSMI:llä, NCC:llä, tehdastuotannolla ja merirahtilla on kullakin oma kellonsa. Lyhin realistinen ovelta ovelle -aika upouudelle SKU:lle OEM-linjallamme on 14 viikkoa, ja tämä olettaa, että ostaja hyväksyy testisuunnitelman samalla viikolla, jolloin ostotilaus annetaan.
