Julkaistu: 28.01.2026 - 115 Katselukerrat
Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Kanadaan: Vuoden 2026 opas
600 laserprojektorin kontti seisoo Vancouverin satamassa. Tulli pysäyttää lähetyksen, koska ISED-sertifiointitiedostossa viitataan asiakirjanumeroon, joka ei vastaa rungossa olevaa etikettiä. Ostaja kohtaa seisontamaksua CAD 285 päivässä, menettää back-to-school-vähittäismyyntiaikkunan ja joutuu maksamaan tehtaalle noin USD 18 000 uudelleentestaussyklistä. Tämä on projektorin arkipäivää vuonna 2026, ja kuilu teknisten tietojen ja selvityn lähetyksen välillä on paikka, jossa useimmat B2B-ohjelmat epäonnistuvat.
600 laserprojektorin kontti seisoo Vancouverin satamassa. Tulli pysäyttää lähetyksen, koska ISED-sertifiointitiedostossa viitataan asiakirjanumeroon, joka ei vastaa rungossa olevaa etikettiä. Ostaja kohtaa seisontamaksua CAD 285 päivässä, menettää back-to-school-vähittäismyyntiaikkunan ja joutuu maksamaan tehtaalle noin USD 18 000 uudelleentestaussyklistä. Tämä on projektorin arkipäivää vuonna 2026, ja kuilu teknisten tietojen ja selvityn lähetyksen välillä on paikka, jossa useimmat B2B-ohjelmat epäonnistuvat.
Aiheeseen liittyvät resurssit: ISO 9001 -laatujärjestelmän opas · FCC-sertifioinnin opas
Yksikkö: Vuoden 2026 sertifiointipino

Tässä vuoden 2026 oppaassa käymme läpi sertifiointipinon, tullausasiakirjaketjun ja hankintakontrollit, jotka muuttavat SKU:n sammutustyöstä toistettavaksi työnkuluksi. Osan 1 loppuun mennessä tiedät tarkalleen, mitkä standardit on lukittava OEM/ODM-rakennuslehteesi ennen työkalujen käynnistämistä, jolloin mallista tulee suunnitteluharjoitus eikä port-of-entry-yllätys.
ISED-radiolaitteiden sertifiointi (entinen IC)
Kaikki projektorit, joissa on Bluetooth, Wi-Fi tai 2,4 GHz / 5 GHz kaukosäädin, kuuluvat Innovation, Science and Economic Development Canada (ISED) -radiolaitekehyksen piiriin, joka on virallisesti nimeltään Standards Compliance and Certification Procedure for Radio Apparatus. Sertifikaatin myöntää tunnustettu sertifiointielin (CB), kuten TÜV SÜD, Intertek tai UL, RSS-247-testiraporttien perusteella lisenssivapaille laitteille tai RSS-210 / RSS-Gen yleisille radiolaitteille.
Jokainen sertifioitu SKU saa ISED-tunnuksen muodossa IC: 1234A-ABCDE, joka on laserkaiverrettava tai kiinnitettävä pysyvästi runkoon, painettava ulkopakkaukseen ja toistettava tullin kauppalaskussa. ISED ylläpitää Radio Equipment and Broadcasting Equipment -luetteloa verkossa. Ristiintarkista SKU:n ISED-tunnus ennen merirahtauksen varaamista. DataMaxilla on 14 aktiivista ISED-perhehyväksyntää, jotka kattavat U-sarjan 1080p- ja 4K UHD-älyprojektorimalliston, ja toistamme kyseisen tunnusrakenteen jokaisessa SKU-variantissa, joten tämä projektori ei vaadi uudelleensertifiointia värin tai rungon viimeistelyn mukaan.
CSA / UL-sähköturvallisuus
Jokainen Kanadassa myytävä projektori, joka kytketään 120 V / 60 Hz verkkovirtaan, vaatii todisteen Canadian Electrical Code -standardin noudattamisesta. Vakioreitti on CSA C22.2 No. 60950-1 tai harmonisoitu IEC 62368-1 AV- ja ICT-laitteille, testattuna SCC-akkreditoidussa laboratoriossa. Tuloksena saatava cUL- tai CSA-merkki on tuotteessa oleva merkintä, jota tullitarkastajat etsivät.
B2B-hankintatiimeille käytännön kysymys on, kattaako tehtaan UL-tiedosto kyseisen virtalähteen, lasermoduulin ja emolevyn yhdistelmän. UL:n "multiple listing" toimii vain, kun materiaaliluettelo vastaa alkuperäistä raporttia. Esimerkiksi vaihto 200 W:n ja 240 W:n laser-fosforinäyttömoduulin välillä käynnistää uuden tiedoston. Lukitse BoM RFQ-vaiheessa ja sertifiointitiedosto pysyy voimassa; muuta BoM:ia kesken tuotannon ja projektori lipsahtaa 6–10 viikon uudelleentestausjonoon.
NRCanin energiatehokkuusraportointi
Jokaisen OEM-ostajan ensimmäinen päätös on, mihin kolmesta sertifiointijärjestelmästä heidän projektori-SKU:nsä lankeaa. Useimmat 2000–6000 ANSI lumenin laser- ja lamppuyksiköt, joita käytetään koulutuksessa, vähittäismyyntimainonnassa ja kotiteatterissa, osuvat kaikkiin kolmeen. Alla on tekninen syvyys, jota B2B-hankintatiimit tarvitsevat ennen tilauksen (PO) antamista.
Mississaugaan toimitettavan DataMax 4500 ANSI lumenin DLP-yksikön aktiivitilan hyötysuhde on 3,2 lumenia wattia kohden ja valmiustilan kulutus 0,3 W, jotka molemmat ilmoitimme mallin master-vaiheessa. NRCan-raportointi on ilmaista ja se toimitetaan virallisen NRCan-verkkoportaalin kautta ennen ensimmäistä tuonti-ilmoitusta. Tämän vaiheen ohittaminen on yleinen B2C-puolen virhe, kun pieni jälleenmyyjä tuo kolme tai neljä yksikköä huolitsijan kautta; B2B-konttivolyymeille se on mahdoton lähtökohta.
Kaikki projektorit, joissa on Bluetooth, Wi-Fi tai 2,4 GHz / 5 GHz kaukosäädin, kuuluvat Innovation, Science and Economic Development Canada (ISED) -radiolaitekehyksen piiriin, joka on virallisesti nimeltään Standards Compliance and Certification Procedure for Radio Apparatus. Sertifikaatin myöntää tunnustettu sertifiointielin (CB), kuten TÜV SÜD, Intertek tai UL, RSS-247-testiraporttien perusteella lisenssivapaille laitteille tai RSS-210 / RSS-Gen yleisille radiolaitteille.
Jokainen sertifioitu SKU saa ISED-tunnuksen muodossa IC: 1234A-ABCDE, joka on laserkaiverrettava tai kiinnitettävä pysyvästi runkoon, painettava ulkopakkaukseen ja toistettava tullin kauppalaskussa. ISED ylläpitää Radio Equipment and Broadcasting Equipment -luetteloa verkossa. Ristiintarkista SKU:n ISED-tunnus ennen merirahtauksen varaamista. DataMaxilla on 14 aktiivista ISED-perhehyväksyntää, jotka kattavat U-sarjan 1080p- ja 4K UHD-älyprojektorimalliston, ja toistamme kyseisen tunnusrakenteen jokaisessa SKU-variantissa, joten tämä projektori ei vaadi uudelleensertifiointia värin tai rungon viimeistelyn mukaan.
Asiakirjaketju ja säilytys ISED-, CSA- ja NRCan-lähetyksille
Kun mallista tulee tullipysäytys Port of Vancouverilla, syy on lähes aina katkennut asiakirjaketju, ei epäonnistunut testi. Canada Border Services Agencyn tarkastajat kohtelevat jokaista lähetystä syyllisenä, kunnes vaatimustenmukaisuus on todistettu, mikä tarkoittaa, että tuonnista vastaavan (importer of record) on tuotettava täsmäävät paperit vastausikkunan kuluessa. Näemme tätä useimmiten ensikertaa B2C-lähettäjien kanssa, jotka luottavat huolitsijaan, joka ei säilytä alkuperäisiä CB-sertifikaatteja, sekä B2B-ostajien kanssa, jotka ottavat käyttöön uuden tehtaan auditoimatta sen sertifiointikirjastoa.
Jokainen Kanadassa myytävä projektori, joka kytketään 120 V / 60 Hz verkkovirtaan, vaatii todisteen Canadian Electrical Code -standardin noudattamisesta. Vakioreitti on CSA C22.2 No. 60950-1 tai harmonisoitu IEC 62368-1 AV- ja ICT-laitteille, testattuna SCC-akkreditoidussa laboratoriossa. Tuloksena saatava cUL- tai CSA-merkki on tuotteessa oleva merkintä, jota tullitarkastajat etsivät.
B2B-hankintatiimit joutuvat usein harkitsemaan, käytännön kysymys on, kattaako tehtaan UL-tiedosto kyseisen virtalähteen, lasermoduulin ja emolevyn yhdistelmän. UL:n "multiple listing" toimii vain, kun materiaaliluettelo vastaa alkuperäistä raporttia. Esimerkiksi vaihto 200 W:n ja 240 W:n laser-fosforinäyttömoduulin välillä käynnistää uuden tiedoston. Lukitse BoM RFQ-vaiheessa ja sertifiointitiedosto pysyy voimassa; muuta BoM:ia kesken tuotannon ja projektori lipsahtaa 6–10 viikon uudelleentestausjonoon.
| Asiakirjataso | Myöntäjä | Tullin odottama muoto | Säilytysaika |
|---|---|---|---|
| Testiraportit | SCC-akkreditoitu laboratorio | PDF, allekirjoitettu ja päivätty | 7 vuotta |
| Vaatimustenmukaisuusvakuutus | Valmistaja / Maahantuoja | PDF kirjelomakkeella | 5 vuotta |
| NRCan-malli-master | NRCan | Verkkokannan merkintä | Pysyvä |
| Kauppalasku |
Kolmas pilari on Natural Resources Canada (NRCan) -ministeriön hallinnoima Energy Efficiency Act. Projektorit, jotka täyttävät tietotekniikkatuotteen määritelmän Energy Consumption Regulations -asetuksessa, on ilmoitettava NRCan-tietokantaan ennen kuin niitä voidaan tuoda, jakaa tai myydä Kanadassa. Alle 0,5 W:n valmiustilan teho ja asetuksessa määritellyt aktiivitilan hyötysuhdekynnykset ovat kaksi metriä, jotka tarkastajat ja jälleenmyyjät tarkistavat.
Etikettitaide, pakkausmerkinnät ja kaksikielisyysvaatimukset
Mississaugaan toimitettavan DataMax 4500 ANSI lumenin DLP-yksikön aktiivitilan hyötysuhde on 3,2 lumenia wattia kohden ja valmiustilan kulutus 0,3 W, jotka molemmat ilmoitimme mallin master-vaiheessa. NRCan-raportointi on ilmaista ja se toimitetaan virallisen NRCan-verkkoportaalin kautta ennen ensimmäistä tuonti-ilmoitusta. Tämän vaiheen ohittaminen on yleinen B2C-puolen virhe, kun pieni jälleenmyyjä tuo kolme tai neljä yksikköä huolitsijan kautta; B2B-konttivolyymeille se on mahdoton lähtökohta.
| Järjestelmä | Standardi / Laki | Myöntäjä | Tuotemerkintä | Tyypillinen läpimenoaika |
|---|---|---|---|---|
| ISED-radio | RSS-247, RSS-Gen | ISED (sertifioi CB) | IC: xxxx-xxxxxxx | 6–10 viikkoa |
| Sähköturvallisuus | CSA C22.2 / IEC 62368-1 | CSA / UL | cUL- tai CSA-merkki | 8–12 viikkoa |
| Energiatehokkuus | Energy Efficiency Act | NRCan | Ei merkkiä, DB-merkintä | 1–2 viikkoa (ilmoitus) |
Hallinnoitavia etikettipintoja on neljä: tuotteen arvokilpi, IC- ja cUL-sääntelyryhmä, pakkauksen vähittäismyyntipuoli ja käyttöoppaan kansi. Jokaisella pinnalla on oma sijoitussääntönsä ja oma kaksikielisyyssääntönsä. Arvokilpi sijoitetaan tyypillisesti rungon pohjalle tulopaneelin viereen ja se voi olla yksikielinen, jos siinä on vain mallinumero, sähköarvot ja valmistajan nimi. IC- ja cUL-ryhmää käsitellään sääntelytaideteoksena ja sen on oltava kaksikielinen, jos ryhmään sisältyy turvavaroitus. Pakkauksen etupuolella on markkinointi-SKU ja kaksikielinen ominaisuusluettelopiste. Käyttöoppaan kannessa on oppaan nimi molemmilla kielillä.
OEM-asiakkaiden on usein otettava huomioon, vuoden 2026 ohjelman tärkein oppi on ajoitus. Aja ISED ja CSA rinnakkain viikosta yksi alkaen; molemmat syöttävät SKU-etikettitaidetta. NRCan on 1–2 viikon ilmoitus ja voidaan ajaa viimeisenä, mutta vain jos aktiivitilan ja valmiustilan luvut on jo lukittu. Jos mikä tahansa kolmesta viivästyy, kontti odottaa Vancouverissa tai Montrealissa. SKU palkitsee ostajan, joka kohtelee sertifiointia kriittisen polun kohteena projektisuunnitelmassa, ei alaviitteenä ostotilauksessa.
Yleinen kysymys B2B-hankintatiimeiltä on, voiko ranskankielisen oppaan toimittaa CD:llä, USB:llä tai QR-koodilla. Competition Bureau on todennut, että ranskankielisen sisällön on oltava saatavilla fyysisessä tallenteessa, joka sisältyy tuotteeseen, tai itse tuotteessa, ilman internet-yhteyttä. Pelkkä QR-koodi ranskankielisessä oppaassa ei täytä asetusta. OEM-ostajille, jotka ajavat vuoden 2026 ohjelmaa, käytännön liike on lukita kaksikielinen master markkinointitiimin kanssa RFQ-vaiheessa ja vaatia ODM-kumppania tuottamaan ranskankielinen vedos englanninkielisen vedoksen rinnalle ennen työkalujen leikkaamista.
Kanadan valmiin projektoritoimittajan valitseminen vuodelle 2026
Kun mallista tulee tullipysäytys Port of Vancouverilla, syy on lähes aina katkennut asiakirjaketju, ei epäonnistunut testi. Canada Border Services Agencyn tarkastajat kohtelevat jokaista lähetystä syyllisenä, kunnes vaatimustenmukaisuus on todistettu, mikä tarkoittaa, että tuonnista vastaavan (importer of record) on tuotettava täsmäävät paperit vastausikkunan kuluessa. Näemme tätä useimmiten ensikertaa B2C-lähettäjien kanssa, jotka luottavat huolitsijaan, joka ei säilytä alkuperäisiä CB-sertifikaatteja, sekä B2B-ostajien kanssa, jotka ottavat käyttöön uuden tehtaan auditoimatta sen sertifiointikirjastoa.
Asiakirjaketjussa on kolme jalkaa. Ensinnäkin tekninen tiedosto: kaavio, BoM, PCB-asettelu, laserlohkokaavio ja SCC-akkreditoidun laboratorion testiraportti. Toiseksi, vakuutukset: Declaration of Conformity ISED:lle, CSA- tai cUL-vaatimustenmukaisuustodistus ja NRCan-malli-master-tietue, jossa on ilmoitetut aktiivitilan watit ja valmiustilan watit. Kolmanneksi, kaupallinen kerros: kauppalasku HS-koodilla 8528.69 tai 8527.91, Kanadan alkuperämaa ja Importer of Record -numero, joka on sidottu kanadalaiseen liikeosoitteeseen. Jos yksikin näistä häviää, 28 päivän ratkaisuaikajana nollautuu.
Kokemuksessamme DataMax OEM/ODM -konttien vetämisessä Mississaugan ja Montrealin kautta vuosina 2024 ja 2025 yleisin epäonnistuminen ei ollut puuttuva sertifikaatti vaan epäsuhta sertifikaatin soveltamisalan ja pakkauksen etiketissä olevan SKU:n välillä. Tehdas raportoi projektorin mallina AVD-4500-LP, jossa on 200 W:n laserlohko; SKU-masterissa näkyy AVD-4500-LP-240. Tulli huomaa poikkeaman, vetää kontin ja maahantuojaa pyydetään joko toimittamaan täsmäävät paperit tai jälleenviemaan. Yhden SKU-mestarista-sertifikaattiin ristiintaulukon rakentaminen ERP:n sisällä sulkee tämän kuilun.
| Asiakirjataso | Myöntäjä | Tullin odottama muoto | Säilytysaika |
|---|---|---|---|
| Testiraportit | SCC-akkreditoitu laboratorio | PDF, allekirjoitettu ja päivätty | 7 vuotta |
| Vaatimustenmukaisuusvakuutus | Valmistaja / Maahantuoja | PDF kirjelomakkeella | 5 vuotta |
| NRCan-malli-master | NRCan | Verkkokannan merkintä | Pysyvä |
| Kauppalasku | Viejä + Maahantuoja | Paperi tai EDI | 7 vuotta |
B2B-hankintayhteyksissä käytännön liike on maahantuovan tahon compliance-tiimin tekemä pre-shipment-auditointi, joka tarkastaa SKU-masterin, BoM:n per SKU ja sertifikaatin soveltamisalan per SKU. B2C-jälleenmyyjille, jotka käsittelevät alle 25 yksikön lähetyksiä, sama logiikka pätee mutta sitä hoitaa usein kanadalainen tullihuolitsija, kuten Cole International tai Livingston International, jotka molemmat julkaisevat tuontitarkistuslistoja, jotka peilaavat CBSA:n odotuksia.
Lyhin reitti projektorien vaatimustenmukaisuuden ja tuonnin läpi Kanadassa on toimittaja, joka kohtelee sääntelijää asiakkaana. Me teemme niin, ja juuri tämä asenne on syy, miksi MOFU- ja BOFU-ostajamme lopettavat samojen viiden kysymyksen esittämisen jokaisessa RFQ:ssa ja alkavat kysyä yksikkökatteesta.
Usein kysytyt kysymykset
Yksikkö on myös etiketti- ja pakkausongelma, ja sekä Canada Consumer Product Safety Act että Competition Act jättävät tilaa kaksikielisille täytäntöönpanotoimille. Jokaisen tuotteessa olevan merkinnän, jokaisen pakkauksen etiketin, jokaisen projektorin mukana toimitetun painetun oppaan on noudatettava liittovaltion kaksikielisyysvaatimuksia englanniksi ja ranskaksi. Kaksikielinen pakkaus on usein yllätys OEM-ostajille, joiden kotimarkkina on yksikielinen, ja se on usein B2C-valituksen aihe, kun käyttäjät löytävät käyttöoppaita, joissa on vain englanninkielisiä käyttöjärjestyksiä.
Kaksikielisyysvaatimus kattaa turvamerkinnät, sääntelymerkit, mallinumerot, varoituslausekkeet ja käyttäjälle suunnatun oppaan. Ranskankielisen puolen ei tarvitse olla käännös englanninkielisestä tekstistä, mutta sen on välitettävä sama tieto samalla turvamerkityksellä. Kanadaan vuosina 2025 ja 2026 toimitettaville DataMax OEM/ODM-yksiköille toimitamme yhden SKU:n kaksikielisillä oppaita ja kaksikielisellä pikaoppaalla, joka on upotettu pakkauksen suojustaskuun. Vähittäismyynnin master-pakkaus sisältää ranskan ja englannin vastakkaisilla paneeleilla, ja sääntelymerkintäryhmä on sivulla, joka näkyy ilman yksikön siirtämistä. Tämä asettelu tarkastetaan Competition Bureau Canadian hallinnoimaa Consumer Packaging and Labelling Regulations -asetusta vasten.
Hallinnoitavia etikettipintoja on neljä: tuotteen arvokilpi, IC- ja cUL-sääntelyryhmä, pakkauksen vähittäismyyntipuoli ja käyttöoppaan kansi. Jokaisella pinnalla on oma sijoitussääntönsä ja oma kaksikielisyyssääntönsä. Arvokilpi sijoitetaan tyypillisesti rungon pohjalle tulopaneelin viereen ja se voi olla yksikielinen, jos siinä on vain mallinumero, sähköarvot ja valmistajan nimi. IC- ja cUL-ryhmää käsitellään sääntelytaideteoksena ja sen on oltava kaksikielinen, jos ryhmään sisältyy turvavaroitus. Pakkauksen etupuolella on markkinointi-SKU ja kaksikielinen ominaisuusluettelopiste. Käyttöoppaan kannessa on oppaan nimi molemmilla kielillä.
| Pinta | Kaksikielinen vaaditaan | Yleinen virhe |
|---|---|---|
| Arvokilpi | Vain varoituksille | Kaksikielinen SKU kun ei vaadita |
| IC / cUL -ryhmä | Kyllä, jos varoituksia | Englanninkielinen varoitusteksti |
Voinko toimittaa yhden SKU:n sekä Yhdysvaltoihin että Kanadaan ilman erillistä sertifiointia?
Ei. IC-, cUL- ja NRCan-vaatimukset ovat kanadalaiskohtaisia eivätkä korvaa FCC-, ETL- ja DOE-vaatimustenmukaisuutta Yhdysvaltain markkinoilla. Kaksoissertifioidut SKU:t ovat mahdollisia, mutta projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Kanadaan vaatii silti oman etikettitaiteensa, oman oppaansa ja oman energialomakkeensa kanadalaisella master-pakkauksella.
Lopullinen yhteenveto
Jokainen b2b-hankintatiimien yleinen kysymys on, voiko ranskankielisen oppaan toimittaa CD:llä, USB:llä tai QR-koodilla. Competition Bureau on todennut, että ranskankielisen sisällön on oltava saatavilla fyysisessä tallenteessa, joka sisältyy tuotteeseen, tai itse tuotteessa, ilman internet-yhteyttä. Pelkkä QR-koodi ranskankielisessä oppaassa ei täytä asetusta. OEM-ostajille, jotka ajavat vuoden 2026 ohjelmaa, käytännön liike on lukita kaksikielinen master markkinointitiimin kanssa RFQ-vaiheessa ja vaatia ODM-kumppania tuottamaan ranskankielinen vedos englanninkielisen vedoksen rinnalle ennen työkalujen leikkaamista.
B2B-hankintatiimeille, jotka ovat valmiita siirtymään scopingista näytteidenottoon, pyydä räätälöity tarjous ja Kanadan ohjelmadeskimme palauttaa asiakirjapaketin, MOQ-taulukon ja 12 viikon toimitussuunnitelman kahden työpäivän kuluessa.
