Julkaistu: 18.08.2026 - 118 Katselukerrat
Projektorin vaatimustenmukaisuus ja tuonti Perussa: 2026 opas
Liman ostaja tekee 200 projektorin tilauksen, lähettää sen Shenzhenistä Callaoon, ja kontti seisoo laiturilla 21 päivää, koska lähetykseltä puuttuu INDECOPI:n vaatima sanitaarirekisteröintinumero langattomilla moduuleilla varustetuille elektroniikkatuotteille. Tulli-edustaja lähettää WhatsApp-viestin klo 2 aamulla: "Necesitamos el certificado FCC y la homologación de MTC, ¿lo tienen?" Päivänä 25 demurragemaksut ylittävät 4 800 dollaria, ja ostajan ensimmäinen peruvalmainen vähittääsasiakas kaikoo. Joka viikko DataMaxin OEM/ODM-tiimi kuulee version tästä täsmälleen samasta tilanteesta jakelijoilta, jotka olivat olleet varmoja, että Peru noudattaa samaa vaatimustenmukaisuuspolkua kuin Chile tai Kolumbia. Se ei pidä paikkaansa. Tämä opas käy B2B-ostotiimien ja OEM-ostajien läpi mallia koskevat todelliset 2026 vaatimukset sekä asiakirjat, laboratoriotestit, satamatoimenpiteet ja toimitusajat, joita käytämme omissa lähetyksissämme Liman, Aredeen ja Cuscon jakelijoille.
Nopea yhteenveto
Useimmat ostajat Limassa tekevät 200 projektorin tilauksen, lähettävät sen Shenzhenistä Callaoon, ja kontti seisoo laiturilla 21 päivää, koska lähetykseltä puuttuu INDECOPI:n vaatima sanitaarirekisteröintinumero langattomilla moduuleilla varustetuille elektroniikkatuotteille. Tulli-edustaja lähettää WhatsApp-viestin klo 2 aamulla: "Necesitamos el certificado FCC y la homologación de MTC, ¿lo tienen?" Päivänä 25 demurragemaksut ylittävät 4 800 dollaria, ja ostajan ensimmäinen peruvalmainen vähittääsasiakas kaikoo. Joka viikko DataMaxin OEM/ODM-tiimi kuulee version tästä täsmälleen samasta tilanteesta jakelijoilta, jotka olivat olleet varmoja, että Peru noudattaa samaa vaatimustenmukaisuuspolkua kuin Chile tai Kolumbia. Se ei pidä paikkaansa. Tämä opas käy B2B-ostotiimien ja OEM-ostajien läpi mallia koskevat todelliset 2026 vaatimukset sekä asiakirjat, laboratoriotestit, satamatoimenpiteet ja toimitusajat, joita käytämme omissa lähetyksissämme Liman, Aredeen ja Cuscon jakelijoille.
Miksi tämä projektorin vaatimustenmukaisuus eroaa Chilestä, Kolumbiasta tai Meksikosta

OEM-ostajille, jotka arvioivat Shenzhenin älyprojektori-tehtää Latinalaisen Amerikan laajentumiseen, Peru on markkina, joka rankaisee oletuksia kaikkein rankimmin. Chilen SEC-homologointi, Kolumbian CRC-hyväksyntä ja Meksikon IFETEL ovat osittain päällekkäisiä Perun sääntöjen kanssa, mutta mitään niistä ei voida siirtää suoraan. Vaatimustenmukaisuustiimimme käsittelee projektoria neljän asiakirjan kokonaisuutena yhden todistuksen sijaan, ja jo tämä ajattelutapa estää noin 70 prosenttia satamaviiveistä, joita uudet asiakkaamme aiemmin kohtasivat ennen kuin he alkoivat tehdä yhteistyötä kanssamme.
Mallia koskevat neljä pakollista asiakirjaa
- Yksikkö vaatii vuonna 2026 neljä pakollista asiakirjaa: MTC:n homologoinnin langattomille/Wi-Fi-/Bluetooth-moduuleille, INDECOPI:n sanitaarirekisteröinnin kuluttajakäyttöön tarkoitetuille elektroniikkatuotteille, SUNAT:n tuontiselittämisen (DUA) sekä DIGEMID-hyväksynnän, jos yksikkö toimitetaan minkään lääketieteellisen näytön väitteen kanssa.
- Callaon tulliselvityksen keskiarvo on 7–14 päivää, kun asiakirjat ovat valmiit; puutteellinen dokumentaatio pidentää tätä ikkunaa 21–45 päivään ja aiheuttaa 80–180 dollarin päivittäiset demurragemaksut kontista.
- B2B-ostotiimille, jotka tilaavat 100–2 000 yksikköä Shenzhenin OEM/ODM-toimittajalta, vaatimustenmukaisuuden kokonaisjohto on 6–10 viikkoa, joka jakautuu 2–3 viikon laboratoriotestaukseen, 1–2 viikon MTC-arviointiin ja 1–2 viikon satamakäsittelyyn.
- 2.4 GHz:n tai 5 GHz:n taajuuksilla toimivissa langattomissa projektoreissa on oltava MTC:n taajuusalatunniste ja niiden on täytettävä Perun kansallinen taajuusspektrisuunnitelma (PNAF), joka vastaa FCC Part 15 -rajoja mutta sisältää alueellisen SAR-arvioinnin.
- DataMax esitestaa jokaisen projektoriversion Peruun toimitettaville asiakkaille IEC 62471 -standardin (fotobiologinen silmäturvallisuus), EN 55032/CISPR 32 -standardin (EMC) ja IEC 62368-1 -standardin (audio-/videoturvallisuus) mukaisesti ennen lähetystä, mikä vähentää asiakkaan työmäärää noin 60 prosenttia 2024-2025 lähetustietojen perusteella.
- MTC-homologointi — liikenne- ja viestintäministeriön myöntämä kaikille langattomalla radiolla varustetuille projektoreille (Wi-Fi 5, Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.0+ tai 5 GHz:n näytön peilaus). Laboratoriotestauksen on viitattava PNAF-taajuussuunnitelmaan ja SAR-rajoihin; FCC Part 15 -raportit hyväksytään perustana, mutta ne eivät korvaa alueellista SAR-lisäraporttia.
- INDECOPI:n sanitaarirekisteröinti — vaaditaan kaikille kuluttajille markkinoille myytäville projektoreille, myös B2B-toimistoprojektoreille, joita myydään vähittäiskauppakanavissa. Rekisteröintinumeron on ilmoitettava ulkokartonissa, käyttöohjeessa ja itse yksikön tyyppikilvessä.
- SUNAT Declaración Única de Aduanas (DUA) — tulliselvitys, jonka tekee Peru:ssa lisensoitu agente de aduanas -huolitsija. DUA:ssa on ilmoitettava HS 8528.52.00 näyttökokoominaisuudella varustetuille projektoreille tai HS 8528.62.00 muille yksivärisille tai erikoisyksiköille.
- DIGEMID-hyväksyntä — vaaditaan vain, jos markkinointitekstissä väitetään lääkinnällistä, silmälääketieteellistä tai sinistä valoa vähentävää hoitokäyttöä. Tavalliset kotiteatteri- ja toimistoprojektorit eivät tarvitse DIGEMID-hyväksyntää.
Laboratoriotestit, joita esitestamme yksikköä varten
Tämä on tekninen syvyysosio, jota B2B-ostotiimimme asiakkaat kysyvät eniten. Jokaiselle Peruun toimitettavalle versiolle QA-tiimimme suorittaa projektorinäytteen seuraavan testimatricin läpi ennen kuin se poistuu Shenzhenin tuotantolinjalta. Sisäiset tietomme vuosilta 2024-2025 osoittavat, että tällä matriisilla esitestatut projektorit läpäisevät Perun tullin ensimmäisellä yrityksellä 92 prosentissa lähetyksistä, kun ta vain yleisten CE- tai FCC-perustojen mukaisesti testatuista yksiköistä pääsi läpi 58 prosenttia.
- IEC 62471 — LED- ja laserfosforivalolähteiden fotobiologinen turvallisuus. 4500 ANSI lumenin laserprojektorimme testataan RG2-luokkaan 1 metrin heijastusetäisyydellä, mikä on MTC:n sallima korkein luokka ilman erityistä varoitusmerkkiä.
- EN 55032 / CISPR 32 Class B — EMC-päästörajat asuinympäristöille. Useimmat tämän projektorin asiakkaamme pyytävät Class B -luokan, koska heidän päämyyntikanavansa on kulutuselektroniikan vähittäiskauppa.
- IEC 62368-1 — audio-/video- ja ICT-laitteiden turvallisuus. Vaaditaan virtalähteeseen, HDMI 2.1 -porttiklusteriin ja USB-C PD -tuloon yksiköissä, joiden teho on yli 60 W.
- PNAF-taajuusvaatimustenmukaisuus — tarkistetaan vuoden 2024 PNAF-päivitystä vasten, joka avasi 6 GHz:n kaistan Wi-Fi 6E:lle Yhdysvaltain 6 GHz:n sääntöistä poikkeavin ehdoin.
OEM-kumppaneille, jotka arvioivat Shenzhenin älyprojektoritehtää Latinalaisen Amerikan laajentumiseen, Peru on markkina, joka rankaisee oletuksia kaikkein rankimmin. Chilen SEC-homologointi, Kolumbian CRC-hyväksyntä ja Meksikon IFETEL ovat osittain päällekkäisiä Perun sääntöjen kanssa, mutta mitään niistä ei voida siirtää suoraan. Vaatimustenmukaisuustiimimme käsittelee projektoria neljän asiakirjan kokonaisuutena yhden todistuksen sijaan, ja jo tämä ajattelutapa estää noin 70 prosenttia satamaviiveistä, joita uudet asiakkaamme aiemmin kohtasivat ennen kuin he alkoivat tehdä yhteistyötä kanssamme.
Asiakirjat, jotka valmistelemme jokaiselle SKU-lähetykselle
Asiakirjapaketti on paikka, jossa useimmat ensikertaiset tuojat menettävät päivä Callaossa. Viimeisen kahden vuoden aikana vientitoimistomme on hioutunut kiinteän asiakirjaston, joka kulkee jokaisen Shenzhenistä Jorge Chávezin kansainväliselle lentokentälle lähtevän DataMax-projektorin mukana. Jaamme sen avoimesti täällä, koska prosessi on sama riippumatta siitä, tilaatko 100 yksikön koepyyynnön vai 5 000 yksikön vuosisopimuksen, eikä asiakirjaluettelo muutu juuri laatikoiden koon mukaan.
Jokainen ensimmäinen h3 käsittelee asiakirjoja, ja tässä ostotiimit menettävät eniten aikaa, jos OEM ei valmistele asiakirjoja etukäteen. Malli vaatii vuonna 2026 edelleen samat neljä asiakirjaa, joita on sovellettu vuoden 2022 MTC-päivityksen jälkeen, mutta arviointijakso on nykyisen PNAF-muutoksen myötä lyhentynyt 30 liikespäivästä 18 liikespäivään. Lähde: MTC Peru.
- MTC-homologointi — liikenne- ja viestintäministeriön myöntämä kaikille langattomalla radiolla varustetuille projektoreille (Wi-Fi 5, Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.0+ tai 5 GHz:n näytön peilaus). Laboratoriotestauksen on viitattava PNAF-taajuussuunnitelmaan ja SAR-rajoihin; FCC Part 15 -raportit hyväksytään perustana, mutta ne eivät korvaa alueellista SAR-lisäraporttia.
- INDECOPI:n sanitaarirekisteröinti — vaaditaan kaikille kuluttajille markkinoille myytäville projektoreille, myös B2B-toimistoprojektoreille, joita myydään vähittäiskauppakanavissa. Rekisteröintinumeron on ilmoitettava ulkokartonissa, käyttöohjeessa ja itse yksikön tyyppikilvessä.
- SUNAT Declaración Única de Aduanas (DUA) — tulliselvitys, jonka tekee Peru:ssa lisensoitu agente de aduanas -huolitsija. DUA:ssa on ilmoitettava HS 8528.52.00 näyttökokoominaisuudella varustetuille projektoreille tai HS 8528.62.00 muille yksivärisille tai erikoisyksiköille.
- DIGEMID-hyväksyntä — vaaditaan vain, jos markkinointitekstissä väitetään lääkinnällistä, silmälääketieteellistä tai sinistä valoa vähentävää hoitokäyttöä. Tavalliset kotiteatteri- ja toimistoprojektorit eivät tarvitse DIGEMID-hyväksyntää.
Yleiset asiakirjavirheet, jotka aiheuttavat demurragemaksuja
Kolme virhettä aiheuttaa noin 80 prosenttia Perun asiakkaidemme vuosina 2023-2025 maksamista demurragemaksuista. Ensimmäinen on INDECOPI-numero ulkokartonissa, mutta ei itse projektorin tyyppikilvessä. Toinen on MTC-homologointitodistus, joka on myönnetty taajuusalueelle, joka ei vastaa tuotantoyksikköä, esimerkiksi Wi-Fi 5 -todistus toimitetaan Wi-Fi 6E -radion kanssa. Kolmas on pakkausluettelo, jossa valmistujan hakemuksen tekijä on merkitsijänä, kun ta kaupallinen lasku nimeää kaupankävijäyhtiön Hongkongista; SUNAT merkitsee ristiriidan ja pidättää konttia, kunnes korjattu lasku saapuu kuriirilla. Näiden kolmen virheen välttäminen on halvin vakuutus tässä projektorin toimitusketjussa, eikä se maksa mitään huolellisen ennen lähetystä tehtävän tarkistuslistan lisäksi.
Toimitusajat, MOQ ja logistiikka projektorille vuonna 2026

Tämä on tekninen syvyysosio, jota B2B-ostotiimimme asiakkaat kysyvät eniten. Jokaiselle Peruun toimitettavalle versiolle QA-tiimimme suorittaa projektorinäytteen seuraavan testimatricin läpi ennen kuin se poistuu Shenzhenin tuotantolinjalta. Sisäiset tietomme vuosilta 2024-2025 osoittavat, että tällä matriisilla esitestatut projektorit läpäisevät Perun tullin ensimmäisellä yrityksellä 92 prosentissa lähetyksistä, kun ta vain yleisten CE- tai FCC-perustojen mukaisesti testatuista yksiköistä pääsi läpi 58 prosenttia.
- IEC 62471 — LED- ja laserfosforivalolähteiden fotobiologinen turvallisuus. 4500 ANSI lumenin laserprojektorimme testataan RG2-luokkaan 1 metrin heijastusetäisyydellä, mikä on MTC:n sallima korkein luokka ilman erityistä varoitusmerkkiä.
- EN 55032 / CISPR 32 Class B — EMC-päästörajat asuinympäristöille. Useimmat tämän projektorin asiakkaamme pyytävät Class B -luokan, koska heidän päämyyntikanavansa on kulutuselektroniikan vähittäiskauppa.
- IEC 62368-1 — audio-/video- ja ICT-laitteiden turvallisuus. Vaaditaan virtalähteeseen, HDMI 2.1 -porttiklusteriin ja USB-C PD -tuloon yksiköissä, joiden teho on yli 60 W.
- PNAF-taajuusvaatimustenmukaisuus — tarkistetaan vuoden 2024 PNAF-päivitystä vasten, joka avasi 6 GHz:n kaistan Wi-Fi 6E:lle Yhdysvaltain 6 GHz:n sääntöistä poikkeavin ehdoin.
OEM-hankintapäätöksissä 500 yksikön 4K UHD -ultraheijastusmallin tilaus Liman jakelijamarkkinoille lisää näiden neljän standardin kattavan esitestauksen myötä noin 1 200–1 800 dollaria yksikkökohtaisiin työkalukustimuksiin ja 14–18 kalenteripäivää näytevaiheeseen, mutta poistaa 4 000–15 000 dollarin demurrageriskin, jonka puutteellinen dokumentaatio aiheuttaa Callaossa. Tämä laskelma kuvastaa projektorin suunnittelua käytännössä, ja siksi tiimimme pyytää jokaista uutta jakelijaa lukitsemaan todistuksen laajuuden ennen ensimmäisen tilauksen antamista.
Suosittelemat rahtavaihtoehdot ja Incoterms-ehdot
Useimmat Perun projektorin vaatimustenmukaisuus- ja tuontiasiakkaamme valitsevat ensimmäiseen lähetykseen CIF Callaon ja siirtyvät sitten FOB Shenzheniin omalla nimeetyllään huolitsijalla, kun vuosimäärä ylittää 2 000 yksikköä. Lentorahto toimii näyte- ja esittelyyksiköille (tyypillisesti 80–120 kg lähetystä kohden) ja saapuu 4–6 päivässä, mutta kilohinnasto on noin 4–5 kertaa merirahtoa korkeampi, joten suosittelemme ilmailua vain kiireellisiin korvaustilauksiin. B2B-ostotiimille, jotka haluavat ennustettavan loppukustumuksen, rahoitusosastomme laatii kiinteähintaisen DDP Lima -tarjouksen, joka yhdistää agente de aduanas -maksun, INDECOPI:n uusimisen ja Callaon käsittelymaksut yhdeksi yksikkökohtaiseksi rivieräksi. Tämä DDP-rakenne on noussut oletusmuodoksi sellaisille Perun projektorin vaatimustenmukaisuus- ja tuontiostajille, joilla ei ole Limaan sijoittautunutta logistiikkatiimiä.
Oikean OEM-kumppanin valinta projektorin vaatimustenmukaisuuteen ja tuontiin Peruussa
Jokainen asiakirjapaketti on paikka, jossa useimmat ensikertaiset tuojat menettävät päivä Callaossa. Viimeisen kahden vuoden aikana vientitoimistomme on hioutunut kiinteään asiakirjastoon, joka kulkee jokaisen Shenzhenistä Jorge Chávezin kansainväliselle lentokentälle lähtevän DataMax-projektorin mukana. Jaamme sen avoimesti täällä, koska prosessi on sama riippumatta siitä, tilaatko 100 yksikön koepyyynnön vai 5 000 yksikön vuosisopimuksen, eikä asiakirjaluettelo muutu juuri laatikoiden koon mukaan.
OEM-ostajien valintakriteerit
Vakiopaketti, jonka liitämme jokaiseen kaupalliseen laskuun, sisältää seitsemän kohtaa. Ensinnä MTC-homologointitodistus, jossa homologointinumero on painettu sekä todistukseen että kartonkiin. Toiseksi INDECOPI:n sanitaarirekisteröintiasiakirja, jonka sääntelytiimimme jättää Liman pääkonttorilla puolesta rekisteröidyn tuojan. Kolmanneksi FCC Part 15 -testiraportti ja EU:n EN 55032 Class B -EMC-raportti, molemmat OEM:n hakemuksen tekijän nimellä. Neljänneksi IEC 62471 -fotobiologisen turvallisuuden raportti. Viidenneksi IEC 62368-1 -turvallisuusraportti virtalähteelle ja HDMI/USB-C-klusterille. Kuudenneksi SUNAT DUA -ilmoittamisen kuittaus, jonka agente de aduanas luo tavaroiden saapumisen jälkeen satamaan. Seitsemänneksi pakkausluettelo ja kaupallinen lasku espanjaksi, joissa on tuojan RUC-numero, HS-koodi 8528.52.00 tai 8528.62.00, alkuperämaana ilmoitettu China ja FOB Shenzhen -yksikköarvo USD-määräisenä.
OEM-ostajille, jotka vertailevat 2–3 toimittajaa Perun projektorin vaatimustenmukaisuuden ja tuonnin osalta, tässä on ensimmäisessä rajapintapuhelussa jakamamme seitsemän kohdan tarkistuslista:
- MOQ-joustavuus: 100 yksikön koepyyöntö ja 500 yksikön vakiotuotanto.
- Näytekäytäntö: 2 ilmaista laboratorionäytettä, ostaja maksaa DHL:n (≈ 85 dollaria, 4–6 päivän kuljetus).
- Esitestipaketti: FCC-, CE-RED-, RoHS- ja IEC 62471 -raportit, joiden päivämäärä on alle 12 kuukauden vanhoja.
- MTC-homologointi: hoidetaanko talossa vai Liman kumppanin kautta?
- Incoterms: CIF Callao, FOB Shenzhen vai DDP Lima -rivierä?
- Taku: 24 kuukauden projektoritaku ja RMA-keskitelmä Limassa?
- Maksu: 30 % TT-käsiraha ja 70 % B/L-jäljennöksen perusteella — ei L/C:tä ensimmäiseen tilaukseen.
B2B-ostotiimille, jotka käsittelevät useita SKU:ita, suosittelemme vahvasti säilyttämään yhden digitaalisen päähakemiston mallia kohti sen sijaan, että jokaiselle lähetykselle olisi oma hakemisto. Tämän rakenteen avulla voit uusintaa todistuspaketin missä tahansa uudelle tilaukselle ilman, että otat yhteyttä vaatimustenmukaisuustiimiimme, mikä lyhentää edustajan DUA-ilmoittamisen käsittelyaikaa keskimäärin 3 työpäivää.
Ostajille, jotka ovat valmiita siirtymään arvioinnista tilaukseen, seuraava askel on 30 minuutin puhelu sääntelytiimimme kanssa ja yhteinen laskentataulukko, joka kartoittaa SKU:si, tavoitetason vähittäishinnan ja lanseerauskuukauden 138–190 päivän ovelta varastoon -toimitusikkunaan. Sen jälkeen annamme muodollisen tarjouksen 48 tunnin kuluessa. B2B-ostotiimit voivat pyytää räätälöidyn tarjouksen tai tutustua OEM-projektorien valmistusoppaaseen ennen puhelun sopimista.
Käytännön seuraavat askeleet
Lopullinen johtopäätös
Kolme virhettä aiheuttaa noin 80 prosenttia Perun asiakkaidemme vuosina 2023-2025 maksamista demurragemaksuista. Ensimmäinen on INDECOPI-numero ulkokartonissa, mutta ei itse projektorin tyyppikilvessä. Toinen on MTC-homologointitodistus, joka on myönnetty taajuusalueelle, joka ei vastaa tuotantoyksikköä, esimerkiksi Wi-Fi 5 -todistus toimitetaan Wi-Fi 6E -radion kanssa. Kolmas on pakkausluettelo, jossa valmistujan hakemuksen tekijä on merkitsijänä, kun ta kaupallinen lasku nimeää kaupankävijäyhtiön Hongkongista; SUNAT merkitsee ristiriidan ja pidättää konttia, kunnes korjattu lasku saapuu kuriirilla. Näiden kolmen virheen välttäminen on halvin vakuutus tässä projektorin toimitusketjussa, eikä se maksa mitään huolellisen ennen lähetystä tehtävän tarkistuslistan lisäksi.
Seuraavat askeleet tiimillesi
Lähetä kohteen SKU, lanseerauskaupunki ja vuosimäärä, niin sääntelytiimimme palauttaa kiinteähintaisen DDP Lima -tarjouksen 48 tunnin kuluessa. Perun projektorin vaatimustenmukaisuutta ja tuontia vertaileville 2–3 OEM-kumppanille OEM-älyprojektoreiden valmistuskeskus tarjoaa rinnakkaisen tarkistuslistan siitä, mitä kannattaa varmistaa ennen minkään tilauksen allekirjoittamista.
Valmis määrittelemään ensimmäinen Peru-lähetyksesi? Pyydä räätälöity tarjous tai tutustu 4K UHD -laserprojektorien valikoimaamme ja katso, mikä alusta sopii vuoden 2026 lanseerausikkunaan.
