Berliinin B2B-hankintapäällikkö avaa toimittajaportaalin maaliskuussa 2026 ja näyttöön ilmestyy uusi SKU nykyisen kannettavien projektorien valikoiman rinnalle: Samsung The Freestyle

Julkaistu: 15.12.2025 - 47 Katselukerrat

Samsung The Freestyle 2: Mitä se tarkoittaa kannettaville projektoreille

Samsung The Freestyle 2: Mitä se tarkoittaa kannettaville projektoreille

B2B-hankintapäällikkö Berliinissä avaa toimittajaportaalin maaliskuussa 2026 ja näkee uuden tuotekoodin ilmestyvän nykyisen kannettavan valikoiman viereen: samsung the freestyle 2. Kolme viikkoa myöhemmin jakelija São Paulosta soittaa ja kysyy, toimitetaanko yksikkö Latinalaiseen Amerikkaan vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä. Kysymykset päätyvät yhä uudelleen Shenzhenin postilaatikkoomme — he haluavat samoja asioita, tässä järjesry: vahvistettu spesifikaatioluettelo, tiedotus, läpimenoaika ja muuttaako uusi alusta kilpailutilannetta kannettavien LED-projektorien markkinoilla. Vastaamme kaikkiin neljään tässä artikkelissa hankintatiimin tarvitsemilla tarkoilla luvuilla.

Mitä projektori sinun oikeasti muuttaa vuonna 2026

Laitteisto ja optinen kokoonpano

Useimmat b2b-hankintapäälliköt berliinissä avaavat toimittajaportaalin maaliskuussa 2026 ja näkevät uuden tuotekoodin ilmestyvän nykyisen kannettavan valikoiman viereen: samsung the freestyle 2. Kolme viikkoa myöhemmin jakelija São Paulosta soittaa ja kysyy, toimitetaanko yksikkö Latinalaiseen Amerikkaan vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä. Kysymykset päätyvät yhä uudelleen Shenzhenin postilaatikkoomme — he haluavat samoja asioita, tässä järjesry: vahvistettu spesifikaatioluettelo, tiedotus, läpimenoaika ja muuttaako uusi alusta kilpailutilannetta kannettavien LED-projektorien markkinoilla. Vastaamme kaikkiin neljään tässä artikkelissa hankintatiimin tarvitsemilla tarkoilla luvuilla.

Toisen sukupolven mallin osalta hankintapuolen lukemamme on suoraviivainen: Samsung ei todennäköisesti ylitä 1080p-tarkkuutta tässä rungossa, koska 100 tuuman kuva 2,5m heittoetäisyydellä paljastaisi lämpötilavaihtelut korkeamman resoluution paneelilla. tämä laite pysyy lähes varmasti natiivina 1080p:nä, ja 4K-lähteille tehdään ylöspäin skaalausta. Valonlähteen valinta on OEM-ostajille merkityksellisempi — laser-fosforimoottori tuottaa 12 viikon komponenttiläpimenoajan, kun taas LED-moottori lyhentää sen noin 8 viikkoon. Olemme tarjonneet molempia kokoonpanoja DataMax-asiakkaille tänä vuonna.

Ohjelmisto, Tizen ja ekosysteemiin sitoutuminen

tämä projektori käyttää Samsung Tizeniä, samaa käyttöjärjestelmäperhettä, joka toimitettiin vuosien 2024-2025 Freestylen ja Samsungin premium-televisioiden mukana. Tämä antaa ostajille pääsyn Netflixiin, Disney+:aan, Apple TV+:aan ja Samsung Gaming Hubiin ilman ulkoista tikkua. Kannettavien projektorien OEM/ODM-ostajille, jotka arvioivat Tizen-lisensointia tai Android TV:n toimittamista, järjestelmä on hyödyllinen referenssisuunnitelma lämmönhallintaan suljetussa 0,8kg rungossa. Olemme rakentaneet Tizen-vaihtoehtoisia ratkaisuja asiakkaille, jotka haluavat vastaavan sovellusvalikoiman ilman lisensointipolulijaa, ja BOM-ero asettuu noin 18-22 dollariin yksikköä kohden 5 000 yksikön tiedotuksella.

Markkina-asema ja ennuste

Alkuperäinen samsung the freesestyle toimitui 1080p DLP-optisella kuvalla, laser-LED-hybridivalonlähteellä, jonka huippukirkkaus on 550 ANSI lumenia, ja 180 astetta kääntyvällä telineellä. tämä yksikäs pitää 1080p-ylärajan toistaiseksi ja panostaa enemmän ohjelmistoon ja ekosysteemiin — tietoinen veto, että vuoden 2026 kannettavien ostajat haluavat suoratoiston laatua raakaresoluution sijaan. Purkupenkkitesteissämme mittasimme alkuperäisen yksikön 230 ANSI lumeniin Eco-tilassa ja noin 480-550 ANSI lumeniin Standard-tilassa ANSI IT7.228 -standardiviitettä vasten. ANSI

Toisen sukupolven mallin osalta hankintapuolen lukemamme on suoraviivainen: Samsung ei todennäköisesti ylitä 1080p-tarkkuutta tässä rungossa, koska 100 tuuman kuva 2,5m heittoetäisyydellä paljastaisi lämpötilavaihtelut korkeamman resoluution paneelilla. tämä laite pysyy lähes varmasti natiivina 1080p:nä, ja 4K-lähteille tehdään ylöspäin skaalausta. Valonlähteen valinta on OEM-ostajille merkityksellisempi — laser-fosforimoottori tuottaa 12 viikon komponenttiläpimenoajan, kun taas LED-moottori lyhentää sen noin 8 viikkoon. Olemme tarjonneet molempia kokoonpanoja DataMax-asiakkaille tänä vuonna.

Missä DataMax sijoittuu laitteen rinnalle

Toimme eri sivussa kuin Samsung, ja juuri siksi B2B-asiakkaamme pyytävät meiltä kannettavaa vertailukohtaa aina, kun malliuutiset julkaistaan. Asiakkaamme haluavat kannettavan projektorin, jossa on 80-90 % vaihtoehdon ominaisuuksista, 50-60 % yksikkökustannuksista, täydellä logon, ja- ja laiteohjelmiston räätälöinnillä. OEM-ostajille, jotka arvioivat vuoden 2026 kannettavien tiekarttaa, toimitamme tällä hetkellä 1080p kannettavaa 450-600 ANSI lumenin kirkkaudella 10 000 yksikön tiedotuksella ja 8 viikon läpimenoajalla, alkaen $215 tukkuhintaan yksiköltä Android TV -versiossa. tämä vaihtoehto asettaa katon kuluttajaodotuksille; me varmistamme, että kate ja läpimenoaika pysyvät hallinnassa.

meidän tuote kannettava projektori pöydällä kannettavan tietokoneen kanssa, jossa näkyy spesifikaatioluettelo

Mitä opimme ensimmäisen Freestylen purkamista

tämä projektori käyttää Samsung Tizeniä, samaa käyttöjärjestelmäperhettä, joka toimitettiin vuosien 2024-2025 Freestylen ja Samsungin premium-televisioiden mukana. Tämä antaa ostajille pääsyn Netflixiin, Disney+:aan, Apple TV+:aan ja Samsung Gaming Hubiin ilman ulkoista tikkua. Kannettavien projektorien OEM/ODM-ostajille, jotka arvioivat Tizen-lisensointia tai Android TV:n toimittamista, järjestelmä on hyödyllinen referenssisuunnitelma lämmönhallintaan suljetussa 0,8kg rungossa. Olemme rakentaneet Tizen-vaihtoehtoisia ratkaisuja asiakkaille, jotka haluavat vastaavan sovellusvalikoiman ilman lisensointipolulijaa, ja BOM-ero asettuu noin 18-22 dollariin yksikköä kohden 5 000 yksikön tiedotuksella.

Materiaaliluettelo ja lämpöarkkitehtuuri

Ensimmäisen sukupolven Freestyle käyttää yhtä Texas Instrumentsin DMD 0,23 tuuman paneelia, jota ohjaa LED-valomoottori, jonka teho on 230 ANSI lumenia. Piirilevypino on kaksilevyinen: päälogiikkalevy, jossa on Samsung Exynos ja Wi-Fi 5 -moduuli, sekä erillinen LED-ohjainlevy. Kokonaispaino ilman telinettä on 0,8kg, telineen kanssa 1,4kg. OEM-ostajille, jotka hankkivat referenssisuunnitelmia, tärkeä oppi on, että tämän yksikön on saavutettava vähintään sama 0,8kg yläraja pysyäkseen seinäkiinnitettävänä tavallisella tripod-ruuvilla.

Kaiutinmoduuli ja akustiikka

Statistan kulutuselektroniikan seuranta arvioi globaalien projektoreiden markkinoiden arvoksi noin 11,4 miljardia dollaria vuonna 2024, ja kannettavat yksiköt ovat nopeimmin kasvava alasegmentti. Statista meidän tarjouksemme tulee markkinoille hetkellä, jolloin kiinalaiset brändit — Anker Nebula, XGIMI, Hisense — ovat yhteensä valloittaneet arviolta 40-45 % kannettavien kategoriasta yksikkömäärällä mitattuna. Samsungin vastaus tällä tuotekoodilla on puolustusliike: pitää premium-taso yli $499 vähittäishinnan, antaa kiinalaisten brändien taistella $199-399 tasolla, ja suojata B2B-kanavatuotto hotelli- ja QSR-ketjuilta, jotka jo valikoivat Samsungia opasteiden yhtenäisyyden vuoksi.

Spec-vertailu: tämä projektori vs ensimmäinen sukupolvi ja keskeiset kiinalaiset vaihtoehdot

OEM/ODM-hankintaprosesseille käytännön merkitys on, että tämä tuote ei ohita kiinalaisten brändien kannettavia projektoreita hinnassa. Odota vuoden 2026 vähittäishintaluokkaa $499-599 USD, B2B-kanavahinnoittelu neuvotellaan erikseen. Jos hotelli- tai vähittäiskaupan käyttöönotto tarvitsee 2 000-10 000 yksikön volyymin, läpimenoaika Tier-1-OEM:ltä kuten Samsungilta on 14-18 viikkoa; Shenzhenissä toimivalta OEM/ODM:ltä kuten DataMaxilta vastaavat kannettavat toimitukset kestävät 8-12 viikkoa sisältäen turvallisuussertifioinnit (FCC, CE, UKCA, PSE).

Tekniset tiedotjärjestelmä (2026 odotettu)Samsung Freestyle 1. sukupolviAnker Nebula Capsule 3XGIMI MoGo 2 Pro
Natiiviresoluus1920 x 1080 (huhu)1920 x 10801920 x 10801920 x 1080
ValomoottoriLEDLEDLEDLED
Kirkkaus300-350 ANSI lumenia (arvio)230 ANSI lumenia200 ANSI lumenia400 ISO lumenia
KäyttöjärjestelmäTizenTizenAndroid TV 11Android TV 11
Paino (vain runko)~0,85 kg0,8 kg0,85 kg1,0 kg
Automaattinen trapetsikorjausKylläKylläKylläKyllä
Akun kesto2,5-3 h (arvio)2,5 h2,5 h2,5 h
HDR-tukiHDR10, HDR10+HDR10HDR10HDR10, HLG
Vähittäismyynnin MSRP$499-599 (ennuste)$499$459$399
B2B MOQ tyypillinenEi sovelletavissa (Tier-1)Ei sovelletavissa (Tier-1)Ei sovelletavissa (Tier-1)Ei sovelletavissa (Tier-1)
ODM-klooni MOQ1 000-5 000 yksikköä1 000-5 000 yksikköäReferenssisuunnitelmaReferenssisuunnitelma

Toimme eri sivussa kuin Samsung, ja juuri siksi B2B-asiakkaamme pyytävät meiltä kannettavaa vertailukohtaa aina, kun malliuutiset julkaistaan. Asiakkaamme haluavat kannettavan projektorin, jossa on 80-90 % vaihtoehdon ominaisuuksista, 50-60 % yksikkökustannuksista, täydellä logon, ja- ja laiteohjelmiston räätälöinnillä. OEM-ostajille, jotka arvioivat vuoden 2026 kannettavien tiekarttaa, toimitamme tällä hetkellä 1080p kannettavaa 450-600 ANSI lumenin kirkkaudella 10 000 yksikön tiedotuksella ja 8 viikon läpimenoajalla, alkaen $215 tukkuhintaan yksiköltä Android TV -versiossa. tämä vaihtoehto asettaa katon kuluttajaodotuksille; me varmistamme, että kate ja läpimenoaika pysyvät hallinnassa.

Spesifikaatioluettelon lukeminen OEM-ostajan tavoin

Kolme lukua on tärkeimpiä millä tahansa tämän valmistajan SKU-spesifikaatioluettelolla B2B-näkökulmasta: ANSI-lumenit vahvistettuna ISO/IEC 21118 -standardin mukaan, melutaso dB:nä 1 metrin etäisyydellä ja LED-moottorin MTBF-luokitus. Panosimme kiinalaisen brändin OEM-valmistajan viime neljänneksellä testaamaan uudelleen 500-lumenin kannettavan, ja todellinen lukemä oli 380 — 24 % ero, jonka ostaja olisi huomannut kentällä kuukauden sisällä. Suosituksemme: vaadi aina ISO/IEC 21118 -testiraportti, älä koskaan hyväksy "markkinointilumeniä" kannettavien RFQ:ssä.

tämän tuotteen spesifikaatiovertailutaulukko, jossa kolme kilpailevaa kannettavaa projektoria rinnakkain

Hankintariski ja vuoden 2026 ennuste

Suurin yksittäinen riski mille tahansa kannettavan projektorin käyttöönotolle vuonna 2026 on DMD-paneelin saatavuus. Texas Instruments hallitsee noin 80 % kaupallisesta DMD-markkinasta, ja 0,23 tuuman paneelin läpimenoajat venyivät 16 viikkoon vuoden 2025 lopussa. B2B-hankintatiimeille, jotka suunnittelevat vuoden 2026 kolmannen neljänneksen lanseerausta, suosittelemme DMD-saatavuuden lukitsemista ennen kuin yksikön julkistus lukitsee ylävirran tarjonnan. Olemme jo varanneet paneelipaikat seitsemälle OEM-asiakkaalle tällä neljänneksellä tällä perusteella, ja kolme näistä paikoista oli ehdollisia sille, että yksikön uutiset laukaisisivat kysyntäpiikin. TrendForcen toimitusketjuraportoinnin mukaan DMD-paneelien hintojen odotetaan nousevan 6-9 % vuonna 2026, joten ajoituspreemio on todellinen.

Kuinka valita oikea kannettava projektori vuoden 2026 lanseeraukseen

Olemme purkaneet kaksi ensimmäisen Freestyle-sukupolven suunnittelunäytettä viimeisten 18 kuukauden aikana, molemmat hankittu RMA-kanavista shenzheniläisen kumppanin kautta. Purkaminen on nopein tapa B2B-asiakkaillemme vertailla projektoria siihen, mitä heidän oman ODM-kumppaninsa tulisi toimittaa.

Näytepolitiikka, MOQ ja läpimenoaika DataMaxilla

Ostajille, jotka kysyvät samsung the freestyle 2 2026 -klooniohjelmasta DataMaxilla, vakioehtomme ovat 7-14 päivän näytetoimitusaika referenssi-SKU:ille, 1 000 yksikön MOQ ensimmäiselle tuotantoerälle ja 35 päivän läpimenoaika käsirahasta ex-works-toimitukseen. Näytemaksut hyvitetään ensimmäistä ostoa vastaan, ja tarjoamme täydelliset fotometriset, melu- ja EMC-testiraportit jokaisen arviointinäytteen mukana. Ostajat, jotka hankkivat samsung the freestyle 2 -vaihtoehtoa, voivat tarkastella kannettavien projektorien kategoriaamme nykyisten ODM-kuorien osalta tai lähettää räätälöidyn tarjouspyynnön kohdespesifikaatioilla, paneelilla ja tavoitevähittäishinnalla.

Jokainen ensimmäisen sukupolven Freestyle käyttää yhtä Texas Instrumentsin DMD 0,23 tuuman paneelia, jota ohjaa LED-valomoottori, jonka teho on 230 ANSI lumenia. Piirilevypino on kaksilevyinen: päälogiikkalevy, jossa on Samsung Exynos ja Wi-Fi 5 -moduuli, sekä erillinen LED-ohjainlevy. Kokonaispaino ilman telinettä on 0,8kg, telineen kanssa 1,4kg. OEM-ostajille, jotka hankkivat referenssisuunnitelmia, tärkeä oppi on, että tämän yksikön on saavutettava vähintään sama 0,8kg yläraja pysyäkseen seinäkiinnitettävänä tavallisella tripod-ruuvilla.

Käytännön huomautus mille tahansa OEM:lle, joka arvioi samsung the freestyle 2 -segmenttiä: varaa paneelisaatavuutesi ennen samsung the freestyle 2 -lanseeraustapahtumaa, ei sen jälkeen. Viime kierroksella kolme OEM-asiakkaistamme menetti vuoden 2025 neljännen neljänneksen aikaikkunansa, koska he odottivat samsung the freestyle 2 -julkistusta vahvistaakseen spesifikaationsa. Siihen mennessä kun lehdistötiedote tuli, paneelipaikat olivat jo siirtyne siihen vuoteen 2026.

Yhteenveto ostajille

Alakonteksti: mitä samsung the freestyle 2 tarkoittaa kannettaville markkinoille

Globaalien projektorimarkkinoiden koon kasvukaavio

5W monokaiutin ensimmäisessä Freestylessä on hankittu korealaiselta Tier-2-toimittajalta, ja 360 asteen säleikkö on yksiosainen ruiskuvalettu ABS-osa. Akustinen lähtöteho 1 metrin etäisyydellä oli laboratoriossamme 82 dB SPL. Jos laite tuo kaksielementtisen äänen vuoden 2026 päivitykseen, odota BOM:n nousevan noin 6-9 dollaria yksikköä kohden, ja 2-3 lisäviikkoa kaiutintoimitusketjussa. Hotelli- ja QSR-ostajille tämä äänipäivitys on tärkeämpi kuin lumenien lisäys, koska taustamelu aamiaispalkissa tai aulassa on todellinen testi.

Loppu ja seuraavat askeleet

samsung the freestyle 2 on muotoutumassa vuoden 2026 seuratuimmaksi kannettavan projektorin lanseeraukseksi, ja oikea siirto mille tahansa hankintatiimille on lukita optinen ja paneelisaatavuus nyt. Meillä on avoimia suunnittelupaikkoja vuoden 2026 kolmannen neljänneksen kannettaville lanseerauksille ja seitsemän OEM-kumppania jo varattuna DMD-saatavuuteemme. Aloittaaksesi rinnakkaisen samsung the freestyle 2 -analyysin ODM-kuoriemme kanssa, selaa DataMax kannettavien projektorien valikoimaa tai lähetä kohdespesifikaatioluettelosi räätälöidyn OEM-tiedustelulomakkeemme kautta. Suunnittelutiimimme vastaa yhden työpäivän kuluessa.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö