Közzététel ideje: nov. 13, 2025 - 124 Megtekintések
B2B projektor rezgésteszt: hogyan lehet megfelelni
Egy 240 darabos lézerprojektor-szállítmány most jött át a vámkezelésen Hamburgban. Két órával a kirakodás megkezdése után a német disztribútor e-mailben küld fotókat repetd DMD chipekről, zörgő ventilátorokról és elmozdult lencseegységekről. A szállítmányozó szerint az út sima volt. A QA menedzsered szerint az egységek átmentek a szállítás előtti ellenőrzésen. Senki nem hazudik – az egységek egyszerűen soha nem voltak kitéve strukturált SKU tesztnek, amely azt modellezi, ami valójában történik egy konténerben, egy európai autópályán, vagy egy kézbesítő autó hátuljában macskaköves utcákon. Ez a rés a gyári checklistán átmenő és a terepen elbukó jelentés között az, ahol az OEM/ODM haszonkulcs eltűnik.
Egy 240 darabos lézerprojektor-szállítmány most jött át a vámkezelésen Hamburgban. Két órával a kirakodás megkezdése után a német disztribútor e-mailben küld fotókat repetd DMD chipekről, zörgő ventilátorokról és elmozdult lencseegységekről. A szállítmányozó szerint az út sima volt. A QA menedzsered szerint az egységek átmentek a szállítás előtti ellenőrzésen. Senki nem hazudik – az egységek egyszerűen soha nem voltak kitéve strukturált tesztnek, amely azt modellezi, ami valójában történik egy konténerben, egy európai autópályán, vagy egy kézbesítő autó hátuljában macskaköves utcákon. Ez a rés a gyári checklistán átmenő és a terepen elbukó jelentés között az, ahol az OEM/ODM haszonkulcs eltűnik.
Kapcsolódó anyagok: egyedi OEM árajánlat kérése
Áttekintés
Ez az útmutató bemutatja, hogy mi, mint egy shenzheni székhelyű intelligensprojektor-OEM/ODM gyár, hogyan építjük fel azt a modellprogramot, amely túléli a valós logisztikát. Megkapod azokat a konkrét szabványokat, amelyekhez igazodunk, azt a befogó geometriát, amely ténylegesen reprodukálja a szállítási károkat, és azokat a megfelelési/kudarc küszöbértékeket, amelyekkel szállítunk a privát címkés ügyfeleknek. A tanulság: a rezgésteszt nem egy pipa, hanem valószínűség-mérnöki feladat, és egy fegyelmezett tesztsor a legolcsóbb biztosítási kötvény a BOM-odon.
OEM/ODM gyártásaink tesztelési módszertana

A Kína-alapú projektorgyárat értékelő OEM-vásárlók számára a rezgésteszt-laboratórium az egyik leggyorsabb módja annak, hogy a marketingállításokat elválasszuk a mérnöki valóságtól. Minden privát címkés buildnél – a 1080p hordozható egységektől a 4K UHD ultra-short-throw lézer-foszfor modellekig – egy többrétegű tesztprogramot futtatunk a golden sample jóváhagyása előtt. Alább látható a shenzheni pilot vonalunkon használt pontos módszertan.
Tesztprofil-kiválasztás és tengelyhalmozás
Az első döntés bármely projektortesztnél, hogy egyetlen tengelyű sweep-et futtatunk-e vagy teljes háromtengelyű sorozatot. Az FOB Shenzhenből az EU-ba, az Egyesült Államokba és a Közel-Keletre szállító projektor-ODM-ek számára alapértelmezetten háromtengelyű halmot választunk: függőleges (Z) a stack-load kezeléshez, hosszanti (X) a teherautóhoz és vasúthoz, és keresztirányú (Y) a hajóringáshoz. Az a teszt, amely csak egy tengelyt fed le, rendszeresen elkerüli azokat a rezonanciacsúcsokat, amelyek 7 Hz-en jelennek meg az Y-tengelyen, amikor egy 3,2 kg-os váz egy hullámkarton raklapon ül.
- Egy megfelelő teszt kombinálja a szinusz-sweepet, a véletlenszerű rezgést és a mechanikai ütést ugyanazon a tengelyhalmon, hogy reprodukálja a konténer-, út- és kezelési eseményeket.
- A tesztprofiljainkat az ASTM D4169, ISTA 3A és IEC 60068-2-6 szabványokhoz igazítjuk, a PSD-szinteket a projektortömeghez (1,5–6,0 kg) és a csomagolási szinthez hangolva.
- A B2B beszerzési csapatok számára a helyes elfogadási kritériumok a funkcionális boot, az optikai igazítás eltérése 0,5 pixel alatt, valamint az akusztikus zaj delta 1,5 dB alatt – nem pedig a „nincs látható repedés".
- Egy megismételhető SKU-sorozat jellemzően 3 munkanappal növeli a szállítási határidőt, de 40–60%-kal csökkenti az RMA arányt a határon átnyúló szállítmányoknál, a gyári adataink alapján.
- A legolcsóbb hibamód, amelyet ki kell mérnözni, az 5–15 Hz-es sávban lévő rezonancia, ahol a lézer modul konzolok és a DMD hűtőbordák csatolódnak a fővázhoz.
A B2B beszerzési csapatok számára, akik szállítói képesség kérdőívet írnak, kérdezzék meg bármelyik jelölt gyárat, hogy melyik PSD-görbére hangolnak. Ha a válasz: "mi az ISTA-t követjük", kérdezzék meg, melyik eljárást – 3A, 3E vagy Project 1A –, mert mindegyik más veszélykeveréket feltételez. Az alapértelmezett modellmátrixunkat minden árajánlat-csomagban publikáljuk, hogy a vevő logisztikai csapata kihívhassa azt a szerszámgyártás kiadása előtt.
Befogó tervezés, rezonancia-keresés és szenzorelhelyezés
A teszt csak annyira őszinte, mint a befogó. Minden váz-SKU-hoz dedikált alumínium befogókat megmunkálunk, hogy a gyártás súlypontját ±5 mm-en belül megőrizzük, és az egységet a végleges kiskereskedelmi csomagolási konfigurációjában rögzítsük. A csupasz váztesztelés semmit sem mond arról, hogy a kartondoboz, az EPS betétek és a hab végsapkák valójában hogyan vezetik az energiát. Minden általunk futtatott teszt a kiskereskedelmi dobozt használja, lezárva, szárítószerrel és tartozéktálcával együtt.
A szenzorelhelyezés a következő buktató. Triaxiális gyorsulásmérőket szerelünk fel négy helyre: a DMD kártya távtartójára, a lézer modul hűtőbordájára, az alaplap NYÁK sarkára és a lencsehordó gallérra. Az a teszt, amelyik csak a rázóasztalt olvassa, lemarad az alkatrész-szintű erősítésről, és ez az a hely, ahol a terepi károk keletkeznek. A mi átmeneti kritériumunk 4× alatti erősítési tényező bármely 5–200 Hz közötti frekvencián; bármi 4× felett csomagolás-újratervezést indít el.
Az OEM vásárlóknak gyakran szükségük van egy, Kína-alapú projektorgyárra, a rezgésteszt-labor az egyik leggyorsabb módja a marketingállítások és a mérnöki valóság szétválasztásának. Minden privát címkés buildet – a 1080p hordozható egységektől a 4K UHD ultra-short-throw lézer-foszfor modellekig – egy többrétegű tesztprogramon futtatunk a golden sample jóváhagyása előtt. Alább látható a shenzheni pilot vonalunkon használt pontos módszertan.
Beszerzési adatok: MOQ, szállítási idő és mit kérdezzenek a vevők
Az OEM/ODM beszerzésnél, a gyárak összehasonlításánál a rezgésképességnek az ISO 9001, CE-RED és FCC mellett kell ülnie az audit checklistán. A standard modellciklusunk minden projektbe beletartozik 500 egység MOQ mellett, 25 nap szállítási idővel a tesztjelentésre a golden sample jóváhagyása után. 5 000 egység feletti nagykereskedelmi rendeléseknél 1,2%-os AQL szállítás előtti rezgés-ellenőrzést futtatunk minden gyártási tételen, ami 3 munkanappal növeli a gyári kiadási dátumot.
Bármely projektortesztnél az egyik első döntés, hogy egyetlen tengelyű sweepet vagy teljes háromtengelyű sorozatot futtatunk-e. Az FOB Shenzhenből az EU-ba, az Egyesült Államokba és a Közel-Keletre szállító projektor-ODM-ek számára alapértelmezetten háromtengelyű halmot választunk: függőleges (Z) a stack-load kezeléshez, hosszanti (X) a teherautóhoz és vasúthoz, és keresztirányú (Y) a hajóringáshoz. Az a teszt, amelyik csak egy tengelyt fed le, rendszeresen elkerüli azokat a rezonanciacsúcsokat, amelyek 7 Hz-en jelennek meg az Y-tengelyen, amikor egy 3,2 kg-os váz egy hullámkarton raklapon ül.
A referencia sweepünk 2–500 Hz-en fut 0,5 g RMS alappal, +6 dB-es tartással minden észlelt rezonancián 10 percig. Ezután egy 60 perces véletlenszerű profilt rétegezünk tengelyenként 0,8 g RMS-en 10–500 Hz között. A szárazföldi rendeltetési helyekre szállító B2B ügyfelek számára a véletlenszerű időtartamot 120 percre hosszabbítjuk, hogy elnyeljük a több lábas kamionos szállítás kumulatív fáradását. Az általunk kiadott SKU-jelentés felsorolja az összes rezonanciacsúcsot a csillapítási tényezővel együtt, így a vevő korrelálhatja a terepi RMA-t bizonyos csomagolási szintekkel.
Szabványmegfelelés: ISO 16750, ISTA 3A, és mit jelent valójában a „megfelel"
A B2B beszerzési csapatoknak gyakran mérlegelniük kell, amikor szállítói képesség kérdőívet írnak, kérdezzék meg bármelyik jelölt gyárat, hogy melyik PSD-görbére hangolnak. Ha a válasz: "mi az ISTA-t követjük", kérdezzék meg, melyik eljárást – 3A, 3E vagy Project 1A –, mert mindegyik más veszélykeveréket feltételez. Az alapértelmezett modellmátrixunkat minden árajánlat-csomagban publikáljuk, hogy a vevő logisztikai csapata kihívhassa azt a szerszámgyártás kiadása előtt.
Egy gyakori félreolvasás, amit az új B2B vásárlóknak kijavítunk: az ISTA 3A egy disztribúciós szimuláció, nem terméktanúsítvány. Megmondja, hogy a kiskereskedelmi dobozod túlélje-e az utat Shenzhenből egy Walmart DC-be Mississippi-ben. Nem mondja meg, hogy a lézer-foszfor kijelzőmodulod túlélje-e az 5 Hz-es rezonanciát az új hangszórókonzolból. Ezért mindig futtatunk egy második SKU-menetet az ISO 16750-3 Table 3 ellen, amely véletlenszerű rezgésprofilokat fed le járműre szerelt alkatrészekhez – még akkor is, ha a projektor nappaliba kerül. A járműprofilok keményebb proxy-ját jelentik a szállítási stressznek, mint amennyit a legtöbb szórakoztatóelektronikai labor beismerni, és az elmúlt 18 hónapban három privát címkés programnál láttuk, hogy az ISO 16750-3 olyan hibát fogott, amelyet az ISTA 3A elszalasztott.
Minden teszt csak annyira őszinte, mint a befogó. Minden váz-SKU-hoz dedikált alumínium befogókat megmunkálunk, hogy a gyártás súlypontját ±5 mm-en belül megőrizzük, és az egységet a végleges kiskereskedelmi csomagolási konfigurációjában rögzítsük. A csupasz váztesztelés semmit sem mond arról, hogy a kartondoboz, az EPS betétek és a hab végsapkák valójában hogyan vezetik az energiát. Minden általunk futtatott teszt a kiskereskedelmi dobozt használja, lezárva, szárítószerrel és tartozéktálcával együtt.
PSD-plot olvasása anélkül, hogy félrevezetnének
A szenzorelhelyezés a következő buktató. Triaxiális gyorsulásmérőket szerelünk fel négy helyre: a DMD kártya távtartójára, a lézer modul hűtőbordájára, az alaplap NYÁK sarkára és a lencsehordó gallérra. Amikor az OEM projektor-márkázás a téma, csak a rázóasztalt olvassa, lemarad az alkatrész-szintű erősítésről, és ez az a hely, ahol a terepi károk keletkeznek. A mi átmeneti kritériumunk 4× alatti erősítési tényező bármely 5–200 Hz közötti frekvencián; bármi 4× felett csomagolás-újratervezést indít el.
Az OEM beszerzési döntéseknél, egyedi ház vagy új hangszórómodul esetén, az első öt egységen modális elemzés hozzáadását javasoljuk. Ez nagyjából 1 800 dollárral növeli az NRE-t, de eltávolítja a legdrágább kockázatot: egy rezonanciát, amely csak 18 hónap regionális disztribúció után jelenik meg. A modális elemzésből származó SKU-adatok közvetlenül a csomagolóbeszállítónk szerszámtervébe kerülnek, ami a legtöbb ODM-projektnél háromról két mintavételi körre rövidíti a ciklust.
A "House" sor az a tartalék, amelyet a rossz út infrastruktúrájú régiókba (andoki, közép-ázsiai, szubszaharai afrikai útvonalak) szállító ügyfeleknek adunk hozzá. 1,5 munkanappal növeli a projektorteszt ciklust, de 2023 óta 31%-kal csökkentette a helyszíni DOA arányokat a nagykereskedelmi projektor SKU-k esetében. Forrás: ISTA és ISO 16750-3:2023.
Hibamód-könyvtár: az öt hiba, amelyet negyedévente látunk
Amikor a B2B beszerzési csapatok értékelik a lehetőségeket, gyárak összehasonlításánál a rezgésképességnek az ISO 9001, CE-RED és FCC mellett kell ülnie az audit checklistán. A standard modellciklusunk minden projektbe beletartozik 500 egység MOQ mellett, 25 nap szállítási idővel a tesztjelentésre a golden sample jóváhagyása után. 5 000 egység feletti nagykereskedelmi rendeléseknél 1,2%-os AQL szállítás előtti rezgés-ellenőrzést futtatunk minden gyártási tételen, ami 3 munkanappal növeli a gyári kiadási dátumot.
1. Forrasztási kötés fáradás a DMD kártyán
Két szám, amelyet minden beszerzési vezetőnek kérnie kell: a rázóasztal kalibrációs bizonyítványa (mi egy Vibration Research VR-9500 vezérlőt használunk, amelyet évente kalibrálunk az ISO 16063-21 szerint) és a PSD tűréssáv (mi ±1,5 dB-et tartunk 10–500 Hz között). Ha egy gyár nem tudja mindkettőt azonnal produkálni, az általuk kínált teszt nem auditálható. A nyers .unv és .csv fájlokat is megosztjuk kérésre, hogy a független laborod Hamburgban, Rotterdamban vagy Long Beach-ben újrafuttathassa a pontos profilt.
2. Lencsehordó gallér elfordulása
Szezonális csúcsidőszakokkal rendelkező disztribútor ügyfelek számára előre előkészíthetünk rezgésbefogókat, hogy ez a projektorteszt-vonal ne legyen szűk keresztmetszet a Q3 szállítási csúcsok alatt. Ez az a fajta kapacitástervezés, amely egy Kína-alapú projektorgyárat szállítóból logisztikai partnerré alakít – és ez az a kérdés, amelyet kívánunk, hogy több B2B vásárló feltenne az RFQ során.
3. Hangszórómodul zúgás 180 Hz-en
Kozmetikai, nem funkcionális, de elég garanciajegyet generálni. Minden projektorteszt-tervnek egy integrált hangszórókkal ellátott projektorhoz tartalmaznia kell egy 160–220 Hz-es szinusz tartást 15 percig tengelyenként, sztetoszkópos szondával a hangszórókereten. Ezt standard kiegészítésként biztosítjuk nagykereskedelmi ügyfeleknek extra NRE költség nélkül.
4. Hűtőborda-DCT konzol repedése
Az a teszt, amelyik nem jelöl meg szabványt, marketingtermék. Minden általunk kiadott jelentés egy megnevezett profilhoz van rendelve, hogy a QA csapatod, a logisztikai szállítód és a biztosítód ugyanazt a számot olvashassa. Az óceáni LCL vagy FCL által szállított ODM projektor programokhoz ISTA 3A-t (csomagolt termékek 70 kg alatt, standard teherautós szállítás szimuláció) plusz ISO 16750-3 mechanikai terheléseket futtatunk a csupasz egységhez. Légi szállítási vagy utolsó mérföld csomagszolgáltatási ügyfelek számára hozzáadjuk az ASTM D4169 teherautó II. szintet stress overlay-ként.
5. Csomagolóbetét kompressziós tartós alakváltozása
A leggyakoribb félreolvasás, amelyet az új B2B vásárlóknak kijavítunk: az ISTA 3A egy disztribúciós szimuláció, nem terméktanúsítvány. Megmondja, hogy a kiskereskedelmi dobozod túlélje-e az utat Shenzhenből egy Walmart DC-be Mississippi-ben. Nem mondja meg, hogy a lézer-foszfor kijelzőmodulod túlélje-e az 5 Hz-es rezonanciát az új hangszórókonzolból. Ezért mindig futtatunk egy második SKU-menetet az ISO 16750-3 Table 3 ellen, amely véletlenszerű rezgésprofilokat fed le járműre szerelt alkatrészekhez – még akkor is, ha a projektor nappaliba kerül. A járműprofilok keményebb proxy-ját jelentik a szállítási stressznek, mint amennyit a legtöbb szórakoztatóelektronikai labor beismerni, és az elmúlt 18 hónapban három privát címkés programnál láttuk, hogy az ISO 16750-3 olyan hibát fogott, amelyet az ISTA 3A elszalasztott.
Amikor az OEM vásárlók értékelnek, az oktatási szegmensben a modelladatokat ISTA 3E-hez (egységrakományok) rendeljük, és hozzáadunk egy 1,2 m-es ejtést az alsó lapra az IEC 60068-2-31 szerint. Mozis vagy kereskedelmi telepítési csatornák esetén a tesztterv újra bővül, hogy tartalmazza a szinusz-on-randomot a modális elemzés során azonosított rezonanciafrekvenciákon. A lényeg nem a borítón lévő szabványok száma; hanem az, hogy a tesztprofilt ténylegesen egy felhasználási eset nyomából építették-e.
Mit keressünk egy projektorteszt-partner kiválasztásakor
Amikor a B2B beszerzési csapatok értékelnek, és az OEM vásárlók, a megfelelő projektorteszt-partner kevésbé arról szól, hogy melyik rázóasztaluk van, és inkább arról, hogy az adataik hogyan áramlanak vissza az NRE ciklusodba. Láttunk nagykereskedelmi vásárlókat, akik hat számjegyet égettek el egy partnerre, akinek a tesztjelentése egyetlen PDF és egy bizonyítvány volt. Keresd azt a partnert, akinek a SKU-jelentései nyers sweep fájlokat, tengelyenkénti PSD-plotokat és egy megnevezett mérnököt tartalmaznak, aki a korrekciós intézkedést birtokolja – nem egy általános QC pecsétet. A DataMax-nál minden modellhez tartozik egy kísérőlevél, amely megnevezi a figyelt hibamódokat és az egyes küszöbértékeket.
Vásárlói checklist az SOW aláírása előtt
Egy komoly tesztpartnernek minden alábbi kérdésre igennel kell válaszolnia:
Egy teljesítménysűrűség-spektrum (PSD) plot ijesztőnek tűnik, de csak négy számot kell ellenőrizned: a frekvenciatartományt (mi 5–500 Hz-et futtatunk), a g²/Hz padlót (0,005 az ISTA 3A-hoz), a csúcs g²/Hz-t (0,06 20 Hz körül teherautós szállításhoz) és az össz RMS g-t (1,04 g az ISTA 3A-hoz). Ha a gyár által küldött jelentés egy egyenes vonalat mutat, az szűrt vagy rövidített, és színházat nézel, nem adatot. Minden projektorteszt-kézbesítésünk a shenzheni laborból nyers UNV fájlokkal együtt érkezik, hogy a hamburgi vagy rotterdami partnered újra tudja rajzolni a PSD-t a saját eszközláncában.
| Paraméter | ISTA 3A (teherautó) | ISO 16750-3 (jármű) | Saját "House" profilunk |
|---|---|---|---|
| Frekvenciatartomány | 1–200 Hz | 10–2000 Hz | 5–500 Hz |
| Csúcs g²/Hz | 0,06 @ 20 Hz | 0,05 @ 30 Hz | 0,08 @ 18 Hz |
| Össz RMS | 1,04 g | 0,96 g | 1,21 g |
| Időtartam tengelyenként | 40 perc | 8 óra | 60 perc |
| Tesztelt tengelyek | 3 | 3 | 3 + csak sarok |
Gyakran Ismételt Kérdések
A "House" sor az a tartalék, amelyet a rossz út infrastruktúrájú régiókba (andoki, közép-ázsiai, szubszaharai afrikai útvonalak) szállító ügyfeleknek adunk hozzá. 1,5 munkanappal növeli a projektorteszt ciklust, de 2023 óta 31%-kal csökkentette a helyszíni DOA arányokat a nagykereskedelmi projektor SKU-k esetében. Forrás: ISTA és ISO 16750-3:2023.
Mennyibe kerül egy B2B projektor rezgésteszt program?
Egy 1 000 egységes MOQ privát címkés futtatáshoz az OEM vásárlónak nagyjából 1,80–3,40 dollárt kell egységáronként terveznie a teljes b2b projektor rezgésteszt programhoz, beleértve az első cikket és az éves újra-minősítést. A költség 1,20 dollár alá csökken egységenként 10 000 egység felett.
Mely szállítási profilokat szimuláljon egy B2B projektor rezgésteszt?
Minimum: ISTA 3A az észak-amerikai teherautós szállításhoz, ISTA 3E az európai tengeri fuvarozáshoz, és egy egyedi 2–500 Hz-es véletlenszerű profil légi szállításhoz. Az ISTA teszteljárási irányelvek szerint a 3A profil önmagában nem elég projektor SKU-khoz, mert a rezonanciasáv átfedésben van a 40–60 Hz-es teherautó-energia klaszterrel.
Nagyjából 600 modellfuttatás után pénzügyi évenként a hibamódok ismétlődni kezdenek. Fenntartunk egy belső hibamód-könyvtárat, hogy az OEM ügyfelek mintázatokat kereshessenek a saját terepi visszaküldéseikkel szemben. Ennek a könyvtárnak az új nagykereskedelmi vásárlókkal való megosztása a bevezetés során az egyik legegyszerűbb módja az NRE ciklus rövidítésének.
Milyen dokumentációra számíthatok egy B2B projektor rezgésteszthez?
Egy teljes b2b projektor rezgésteszt csomagnak tartalmaznia kell nyers gyorsulásmérő fájlokat, PSD-plotokat tengelyenként, előtte-utána fókusz kalibrációs deltákat, egy kompressziós tartós alakváltozás deltát a csomagolóhabon, és egy korrekciós intézkedés memorandumot. Ha a partnered csak egy átment/nem ment PDF-et küld, vásárolj máshol.
Messze a domináns hiba. A DMD (digitális mikrotükör eszköz) egy flex kábelen vagy kártya-kártya csatlakozón ül, amely 45 Hz közelében rezonál, közvetlenül a teherautó-szállítás energiasávjában. Az a teszt, amely csak 30 percig fut, nem fogja el; mi egy minimum 8 órás tartós sweepet futtatunk minden lézerprojektor SKU-n a szerszámgyártás jóváhagyása előtt. A javítás szinte mindig a csatlakozó körüli lokalizált staking vegyület növelés, nem pedig a teljes kártya újrafeldolgozása. Költség: nagyjából 0,40 dollár egységenként 1 000 MOQ mellett.
Iparági kontextus
A 2024-es OEM programjainkban azok a gyári partnerek, amelyek 8 órás b2b projektor rezgéstesztet futtattak, 41%-os csökkenést jelentettek a terepi visszaküldési arányban az 1 órás sweepet használó partnerekkel szemben. Az adat összhangban van az ASTM D4169 szállítási szimulációs szabványokkal, és továbbra is az alapértelmezett tartósablakunkat hajtja.
Következő lépések a DataMax-szal
Az olcsó lencsegallérok rezgés alatt elmozdulnak, ami az első terepi bekapcsoláskor eltolja a fókuszt. Ezt egy 4K UHD OEM ügyfélnél fogtuk el 2024 Q2-ben – ez a teszt 0,6°-os elfordulást mutatott ki egy 60 perces profil után, amelyet a vevő saját laborja elmulasztott, mert csupasz vázat tesztelt. Megoldás: UV-rögzítős menetzár a gallér csatlakozásnál, plusz egy 2 mm-es bütyök hozzáadva a házhoz. Költség: 0,10 dollár alatt egységenként.
