Lagt ut: apr 06, 2026 - 91 Visninger
Størrelse og vekst i markedet for lommeprojektorer 2026: En B2B-markedsrapport
En innkjøpssjef i en europeisk detaljhandelskjede åpner innboksen sin og finner tre leverandørtilbud på en ny serie lommeprojektorer. Ett tilbud oppgir 200 ANSI lumen. Et annet hevder 600. Et tredje gjemmer lumen-tallet i fin skrift og reklamerer i stedet for en «kino-grade opplevelse». Kjøperen trenger de virkelige SKU-numrene før hun kan matche et spesifikasjonsark mot en engrospris mot en salgsprognose. Den beslutningen — spesifikasjon til pris til volum — er nettopp grunnen til at modellrapporten finnes, og ved slutten av del 1 vil du ha enhetsøkonomisk grunnlag, sertifiseringsutvalget og B2B-innkjøpsrammen som trengs for å evaluere ethvert tilbud som lander i innboksen din dette kvartalet.
enheten: Enhetsøkonomi og spesifikasjonsutvalget


Når vi setter oss ned med innkjøpsledere fra EU, Gulf Cooperation Council og Latin-Amerika, er det alltid det samme første lysbildet i presentasjonen vår: en side-ved-side-sammenligning av hva en lommeprojektor faktisk gjør ved 200 lumen versus 600 lumen. Disse projektortallene betyr noe, men først etter at kjøperen forstår hva de faktisk kjøper. Nedenfor er spesifikasjonsutvalget vi sender til førstegangs-OEM-kunder før noen prisdiskusjon.
| Spes. | Inngangsnivå (B2C-gave) | Mellomnivå (B2B-detaljhandel) | Premium nivå (bedrift / hotell) |
|---|---|---|---|
| ANSI lumen (batteri) | 100-150 | 250-400 | 500-800 |
| Opprinnelig oppløsning | 480p | 720p | 1080p |
| Batteritid | 60-90 min | 90-150 min | 120-180 min |
| Trådløst | Kun Wi-Fi | Wi-Fi + Bluetooth 5.0 | Wi-Fi 6 + BT 5.2 |
| OS | Bare cast | Android TV AOSP | Android TV lisensiert |
| Sertifiseringer | CE, FCC | CE, FCC, RoHS | CE, FCC, RoHS, REACH |
| MOQ (ODM) | 500 | 1 000 | 2 000 |
| FOB Shenzhen | $42-$55 | $58-$78 | $95-$145 |
Hvorfor ANSI lumen — ikke «lumen» — driver prognosen for lommeprojektorer
Den vanligste feilen vi ser i forespørsler om SKU-anskaffelse er å sammenligne en 200-ANSI-lumen-enhet med en 200-«lumen»-enhet. ANSI lumen-standarden, definert av American National Standards Institute og referert i bransjeforskning fra Statistas dekning av forbrukerelektronikk, måler lysutbytte under kontrollerte forhold, mens markedsførings-«lumen» kan referere til topp LED-kildes utbytte som faller med 60 % til 75 % når det passerer gjennom optikken og batteriregulatoren. I modellprognosen tilsvarer hvert 100-ANSI-lumen-trinn omtrent et engrossteg på $15 til $22, og hvert trinn tilsvarer et annet sluttbrukersegment. Trinnet 100 til 200 ANSI lumen retter seg mot impulskjøpsmarkedet under $80 i detaljhandel. Trinnet 300 til 500 ANSI lumen er der den virkelige B2B-muligheten for enheter konsentrerer seg, fordi det er det eneste området som er lyst nok for et 60-tommers bilde i et normalt opplyst hotellrom eller klasserom.
Oppløsning, batteri og de skjulte kostnadsdriverne i denne projektoren
Det andre innkjøpsfilteret er opprinnelig oppløsning versus «maksimum støttet» oppløsning. Prosjektor-OEM-enheten markedsført som «støtter 4K-inngang» kjører nesten alltid på en opprinnelig 1280×720 DMD (Digital Micromirror Device), noe som betyr at 4K-inngang nedskaleres før den noensinne når panelet. For B2B-kjøpere som evaluerer SKU-ene, er regelen vi deler med kundene våre enkel: betal for opprinnelige piksler, ikke for inngangskompatibilitet.
Batteritid er den tredje kostnadsdriveren, og det er der modellens enhetsøkonomi avviker skarpt fra stasjonære projektorer. En 10 000 mAh litium-pakke ved 3,7 V legger til $6 til $9 på materialregningen og omtrent 80 gram på ferdig vekt. En 20 000 mAh-pakke dobles det tallet. For bedriftsgaver og reisedetaljhandel-SKU-er — to av de raskest voksende lommene i enhetsetterspørselen — er området 15 000 til 20 000 mAh nå volummidtpunktet.
Sertifiseringer og leveringstid: B2B-innkjøpssjekkliste for lommeprojektorer
For OEM-kjøpere som evaluerer projektorinnkjøp for EU-, Storbritannia- og Gulf-markedene, er sertifiseringsstakken ikke-forhandlingsbar: CE (EMC- og LVD-direktivene), FCC Part 15, RoHS 3, og for Storbritannia, et UKCA-merke. For utdannings- og bedriftskanaler kreves vanligvis REACH og et UN38.3-transportsertifikat for barneproduktsikre batterier. Leveringstidsbildet for en tilpasset ODM-bygging på 1 000 enheter er 35 dager for verktøyfritt kabinett pluss 10 dager for sertifiseringspapirarbeid, totalt et 45-dagers vindu fra bestilling til FOB Shenzhen. Standard SKU-er uten tilpasset verktøy sendes innen 12 til 18 arbeidsdager, noe som er spaken de fleste førstegangs modellkjøpere trekker for å komprimere lager risikoen sin.

Konkurranseposisjonering og prissettingstrinn i denne projektoren
Når vi kartlegger projektorlandskapet etter prisbånd, blir strukturen tydeligere for innkjøpsteam. Detaljhandelsnivået under $50 domineres av hvite-merke-SKU-er fra Shenzhen, som vanligvis sender 1080p-opprinnelige DLP-kjerner ved 80 til 150 ANSI lumen med 5 000 til 8 000 mAh-batterier. Båndet $80 til $180 er der SKU-volumet faktisk konsentreres for B2B-kjøpere, fordi disse enhetene kan nå 300 til 500 ANSI lumen, akseptere 4K-inngang og kjøre Android TV eller en tilpasset AOSP (Android Open Source Project)-launcher. Premium-nivået $180 til $350 retter seg mot laserfosfor- og 1080p-segmentet, med enheter som Anker Nebula Capsule 3 og XGIMI MoGo 3 Pro som setter referansen OEM-kundene våre bruker når de benchmarker vår DataMax fabrikk direkte ODM-katalog.
Engrosprisreferanser per modellnivå
| Nivå | ANSI lumen | Opprinnelig oppløsning | Batteri | FOB Shenzhen (1K enheter) | Typisk MOQ |
|---|---|---|---|---|---|
| Inngangsimpuls | 100–200 | 854×480 / 1280×720 | 5 000–8 000 mAh | $24–$38 | 500 enheter |
| Kjerne B2B | 300–500 | 1280×720 | 10 000–15 000 mAh | $48–$72 | 1 000 enheter |
| Premium bærbar | 600–900 | 1920×1080 | 15 000–20 000 mAh | $95–$145 | 1 000 enheter |
| Laser kompakt | 800–1 200 | 1920×1080 | 20 000+ mAh | $180–$260 | 500 enheter |
For innkjøpssjefene er MOQ-kolonnen (minimumsbestillingsantall) ofte mer avgjørende enn enhetsprisen. Vi har sett førstegangskjøpere låse seg til 5 000-enhets forpliktelser mens de jakter en besparelse på $4 per enhet, bare for å finne seg selv med dødt lager seks måneder senere. Vår anbefaling for nye aktører er å starte med 1 000 enheter på tvers av to SKU-er, validere salg gjennom én detaljhandelskanal, deretter skalere.
denne projektorens nyheter: Merke vs OEM-anskaffelse
Projektornyhetssyklusen i Q1 har vært dominert av to strukturelle skift. For det første rapporterte TechCrunchs maskinvaredekning at Ankers Nebula-linje krysset 2 millioner kumulative enheter sendt globalt sent i 2025, noe som har presset selskapets innkjøpsteam til å låse flerårige DMD-panelkontrakter med Texas Instruments. For det andre vektla SKU-nyhetene fra CES 2026 i januar ultrakort-kast (UST) lommbare chassis, med minst fire ODM-er som viste sub-1,2 kg enheter i stand til 60-tommers bilder fra 30 cm kasteavstand. For B2B-innkjøpsteam som følger modellanalysen, er implikasjonen at «lomme»-formfaktoren ikke lenger er et kompromiss på kasteforhold — den er nå konkurransedyktig med rominstallerte UST-projektorer på lumen-per-dollar-basis.
enhetsprognose og kanalstrategi
Denne projektorprognosen, aggregert på tvers av IDCs Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker og Statistas forbrukerelektronikkutsikter, peker mot et globalt enhetsvolum på 11,4 millioner til 12,8 millioner enheter i kalenderåret 2026, opp fra et estimert 9,6 millioner i 2025. Det 18 % til 33 % år-over-år-området reflekterer forskjellige metodologier: IDC teller fabrikksforsendelser mens Statista teller sell-in til detaljhandel, men begge bekrefter at projektorbanen forblir fast oppover gjennom minst 2028.
SKU-trend per region
| Region | 2025 enheter (est.) | 2026 prognose | YoY-vekst | Nøkkelkanal |
|---|---|---|---|---|
| Nord-Amerika | 2,8M | 3,3M | +18 % | Amazon, Best Buy |
| Vest-Europa | 1,9M | 2,2M | +16 % | MediaMarkt, Amazon EU |
| Sørøst-Asia | 1,4M | 1,8M | +29 % | Shopee, Lazada |
| Midtøsten og Afrika | 0,6M | 0,9M | +50 % | Noon, regionale distributører |
| Latin-Amerika | 0,5M | 0,7M | +40 % | Mercado Libre |
| Kina innenlands | 2,4M | 3,1M | +29 % | Tmall, JD.com |
Modelltrenden er tydeligst i Sørøst-Asia og Midtøsten, der YouTube- og TikTok-forbruk på en projektorlerret erstatter andre-TV-kjøp i leide leiligheter. For kjøpere som evaluerer kanalmiks, anbefaler DataMax-teamet vårt å allokere minst 40 % av det opprinnelige lageret til Amazon FBA-programmet (Fulfillment by Amazon), fordi FBA-merker og Prime-frakt løfter konverteringsratene med omtrent 28 % på kaldtrafikk-listeringer sammenlignet med merchant-fulfilled SKU-er.
denne projektoranalysen: Marginstruktur og ettersalg
For B2B-innkjøpsteam som kjører projektoranalysen på marginstack, er tommelfingerregelen vi deler med OEM-partnerne våre at en $60 FOB-enhet bør selges i detaljhandel mellom $119 og $149 for å gi rom for en 35 % til 45 % brutto margin etter Amazon-gebyrer, reklameringskostnad for salg (ACoS) og returer. Returer er den stille margindreperen i SKU-segmentet: DLP-brikkejusteringsdefekter, battericellefeil og Wi-Fi-modulproblemer driver en returrate på 4 % til 7 % på førstegenerasjons SKU-er, som faller til 1,5 % til 2,5 % innen den tredje produksjonsbatchen når firmware og leverandør-QC stabiliserer seg. For modellkjøpere som planlegger en Q2 2026-lansering, bør ettersalgsreserven budsjetteres med 6 % av COGS (cost of goods sold) for de første seks månedene, deretter trappes ned til 2,5 % fra måned syv og utover.

Hvordan velge en lommeprojektorleverandør for din lansering av denne projektoren
For B2B-innkjøpsteam som kjører projektorinnkjøpssprinten, kommer leverandørutvalget vanligvis ned til fire harde kriterier: minimumsbestillingsantall (MOQ), leveringstid, utvalgspolicy og garantihåndtering. DataMax OEM-teamet vårt går hver ny kjøper gjennom den samme sjekklisten, fordi segmentet størrelse og vekst i markedet for lommeprojektorer 2026 straffer sene ankomster — konkurrenter som sendte i mars fanget 3× Amazon BSR (Best Sellers Rank)-hastigheten til de som sendte i juni forrige syklus.
Innkjøpssjekkliste for OEM-kjøpere for størrelse og vekst i markedet for lommeprojektorer 2026
For kjøpere av størrelse og vekst i markedet for lommeprojektorer 2026 som evaluerer OEM-partnere, her er arbeidssjekklisten vi sender til førstegangskunder:
- MOQ: 500 enheter for standard SKU-er, 1 000 enheter for tilpasset firmware eller merket hus, omsettelig til 300 enheter for gjentakende kunder.
- Leveringstid: 25 arbeidsdager for verktøy, 18 arbeidsdager for masseproduksjon etter godkjenning av gullprøve, pluss 12 dagers sjøfrakt til Los Angeles eller Rotterdam.
- Utvalgspolicy: 3 gratis evalueringsenheter mot et refunderbart prøvegebyr på $180, kreditert tilbake mot den første bestillingen over 1 000 enheter.
- Sertifiseringer: FCC, CE, RoHS og TELEC forhåndslastet; CB og PSE tilgjengelig mot tilleggskostnad.
- Garanti: 12-måneders begrenset garanti med neste-dags delerutsending fra Shenzhen RMA (Return Merchandise Authorization)-huben.
En kjøper av størrelse og vekst i markedet for lommeprojektorer 2026 som låser disse fem punktene på PI (proforma invoice)-stadiet unngår omtrent 80 % av tvistene vi ser i voldgiftssaker. Den vanligste bommen er firmware-oppdateringsklausulen — la den stå åpen, og du sender en murstein når oppstrøms Android SDK (programvareutviklingssett) endres i Q3.
Nyheter om størrelse og vekst i markedet for lommeprojektorer 2026: Hva endret seg denne uken
Nyheter om størrelse og vekst i markedet for lommeprojektorer 2026 ut av den kinesiske forsyningskjeden denne uken inkluderer en 4 % økning i tildeling av 0,33-tommers DMD-brikker (Digital Micromirror Device) fra Texas Instruments til kinesiske tier-1-montører, et stille, men effektivt signal om at 4K-kompatible lommeenheter vil nå engrospriser under $200 innen Q3 2026. Kombinert med det 11 % fallet i prisene på 5 000 mAh litium-polymer-celler sporet av TrendForces batterimånedlige, bør brutto margin på en $60 FOB-enhet utvide seg med 3 til 4 prosentpoeng inn i høstvinduet.
Avsluttende ord
Avslutning og neste steg
Vinduet for størrelse og vekst i markedet for lommeprojektorer 2026 er åpent, men leverandørene med stabil DMD-tildeling, fungerende firmware-pipelines og rene RMA-prosesser vil ikke holde seg åpne lenge. Vi har allerede booket 62 % av våre Q1 2026 verktøysplasser, og tier-1-kjøpere låser vanligvis kapasitet 14 uker før forsendelsesdato. Ta kontakt denne uken for å holde produksjonsvinduet ditt og låse prisen før neste celleprisnullstilling.
→ Bla i DataMax OEM-lommeprojektorutvalget for å sammenligne SKU-er og be om et tilpasset tilbud. → Be om et tilpasset tilbud for din 2026-lansering — OEM-teamet vårt svarer innen én virkedag.
