Produktionsplanering för projektor-OEM kör fast så fort en köpare lägger en beställning på 5 000 enheter på en fabrik som samtidigt kör tre andra varumärkens SKU:er på samma SMT

Publicerad: okt 16, 2025 - 93 Visningar

Gantt-schema för produktionsplanering: kapacitetsplanering för projektor-OEM-linje

Produktionsplanering Gantt: kapacitetsplanering för projektor-OEM-linje

Kontext

Projektor-OEM-produktionsplanering kör fast i samma ögonblick som en köpare släpper en beställning på 5 000 enheter på en fabrik som fortfarande kör tre andra varumärkessku:er på samma SMT-linje. Vi har sett upphandlingsteam i mellanskiktet förlora hela kvartalsprognoser på grund av en enda missad komponentallokering, och grundorsaken är nästan aldrig stycklistan – det är linjeschemat. SKU:n är den disciplin som sammanjämkar SMT-genomströmning, montering av den optiska enheten, burn-in-åldring och slutgiltig QA i ett enda Gantt-schema som din inköpschef faktiskt kan läsa. Den här guiden ger dig ramverket, matematiken och exakt de kontrollpunkter vi använder inom DataMax för OEM/ODM-körningar mellan 1 000 och 50 000 enheter.

Snabb överblick

  • modellen komprimerar en typisk 12-veckors OEM-ledtid till ett 9–10-veckorsfönster när kapacitetsplaneringen låses innan orderbekräftelsen.
  • Ett Gantt-schema för projektorlinjeschemaläggning måste dela upp tillverkningen i minst sju delsteg: SMT, integration av optisk enhet, höljesmontering, burn-in, kalibrering, QA och förpackning.
  • Kapacitetsplanering för en enda projektor-SKU kräver ungefär 0,85 kvadratmeter linjeyta per arbetsstation och 18–22 minuters cykeltid per enhet på en balanserad linje.
  • För B2B-upphandlingsteam bör planen inkludera en 15-procentig buffert för komponentbrist, särskilt för laserkväveskärmsmoduler och DMD-chips.
  • DataMax publicerar live linjekapacitetsfönster för OEM-köpare så att inköpschefer kan matcha sin leverans-SLA mot en faktisk ledig plats i produktionsgolvet.

Inne i ett DataMax produktionsplanerings-Gantt

projek torn börjar i samma ögonblick som en OEM-köpare godkänner stycklistan, inte när fabriken tar emot inköpsordern. Inne i DataMax bygger vårt planeringsteam master-Gantt-schemat inom de första 72 timmarna efter projektstart, och mappar varje arbetsstation på våra två Shenzhen-produktionslinjer mot köparens önskade leveransdatum. SKU:n i detta skede domineras av tre variabler: tillgänglighet på laserkväveskärmsmoduler, DMD-chipallokering från Texas Instruments och kön för kalibrering av den optiska bänken. Vi hämtar bekräftade ledtider från vår leverantörsportal och lägger dem ovanpå ett 12-veckors masterschema som redan inkluderar 6 procents linjeeffektivitetsförlust för omställningar.

Arbetsstationsuppdelning och cykeltidsmatematik

Genom denna granskningsserie stöter schemaläggningen på samma hinder i samma ögonblick som en köpare släpper en beställning på 5 000 enheter på en fabrik som fortfarande kör tre andra varumärkessku:er på samma SMT-linje. Vi har sett upphandlingsteam i mellanskiktet förlora hela kvartalsprognoser på grund av en enda missad komponentallokering, och grundorsaken är nästan aldrig stycklistan – det är linjeschemat. SKU:n är den disciplin som sammanjämkar SMT-genomströmning, montering av den optiska enheten, burn-in-åldring och slutgiltig QA i ett enda Gantt-schema som din inköpschef faktiskt kan läsa. Den här guiden ger dig ramverket, matematiken och exakt de kontrollpunkter vi använder inom DataMax för OEM/ODM-körningar mellan 1 000 och 50 000 enheter.

Kapacitetsplaneringsindata du måste låsa först

den här projektorn faller ihop när kapacitetsplaneringsindata förblir lösa. Innan vi ritar en enda stapel i Gantt-schemat låser vi fem siffror: veckovis produktionsmål, antal SKU-varianter, MOQ per komponentlinje, antal optiska bänkar och köparens förpackningsspecifikation. Den veckovisa produktionen driver hela den nedströms matematiken – hos DataMax kör vår standard throw 1080p-linje 1 200 enheter per skift per vecka, medan en 4K UHD ultra-short throw-linje kör 640 enheter per skift per vecka på grund av den extra linskalibreringstiden. Projektorn måste också ta hänsyn till 14-dagarsallokeringsfönstret för DMD-chips från Texas Instruments och 21-dagarsledtiden för laserdioder från Nichia eller Osram, vilka vi båda anger i den köparvända kapacitetsplanen. För B2B-upphandlingsteam som utvärderar en ny OEM-partner rekommenderar vi att du ber fabriken om ett utskrivet kapacitetsplaneringsblad som anger exakt antal optiska bänkar och burn-in-kammare – om fabriken inte kan ta fram det bladet kommer SKU:n att vara en svart låda när beställningen väl är undertecknad.

Delsteg för linjeschemaläggning som varje Gantt måste visa

  • modellen komprimerar en typisk 12-veckors OEM-ledtid till ett 9–10-veckorsfönster när kapacitetsplaneringen låses innan orderbekräftelsen.
  • Ett Gantt-schema för projektorlinjeschemaläggning måste dela upp tillverkningen i minst sju delsteg: SMT, integration av optisk enhet, höljesmontering, burn-in, kalibrering, QA och förpackning.
  • Kapacitetsplanering för en enda projektor-SKU kräver ungefär 0,85 kvadratmeter linjeyta per arbetsstation och 18–22 minuters cykeltid per enhet på en balanserad linje.
  • För B2B-upphandlingsteam bör planen inkludera en 15-procentig buffert för komponentbrist, särskilt för laserkväveskärmsmoduler och DMD-chips.
  • DataMax publicerar live linjekapacitetsfönster för OEM-köpare så att inköpschefer kan matcha sin leverans-SLA mot en faktisk ledig plats i produktionsgolvet.

Kapacitetsplaneringsmodell: från prognos till bekräftat leveransdatum

den här projektorn lever eller dör i kapacitetsplaneringsstadiet, eftersom allt nedströms – SMT-körningar, undermontering av optisk enhet, burn-in-fönster, QA-skift – bara är en härledning av de fem siffror vi har låst. Hos DataMax delar modellen vi använder upp produktionen i tre rullande 30-dagarsfönster: prognos, bekräftad och frusen. Prognosfönstret täcker vecka 1 till 6 och byggs från köparens rullande 12-månaders efterfrågeplan; det bekräftade fönstret täcker vecka 7 till 10 och låses när beställningen och depositionen är inne; det frusna fönstret täcker vecka 11 till 14 och matar Gantt-schemat med hårda datum som köparens logistikteam kan planera mot. Projektorn kan inte fungera när köpare behandlar prognosfönstret som fiktion, så vi publicerar samma tre-fönster-vy i varje uppstartspaket. Denna enda praxis är anledningen till att vår standardiserade 12-veckorsleverans-SLA är ett medianvärde, inte en marknadsföringsrad.

De flesta projektorer börjar i samma ögonblick som en OEM-köpare godkänner stycklistan, inte när fabriken tar emot inköpsordern. Inne i DataMax bygger vårt planeringsteam master-Gantt-schemat inom de första 72 timmarna efter projektstart, och mappar varje arbetsstation på våra två Shenzhen-produktionslinjer mot köparens önskade leveransdatum. SKU:n i detta skede domineras av tre variabler: tillgänglighet på laserkväveskärmsmoduler, DMD-chipallokering från Texas Instruments och kön för kalibrering av den optiska bänken. Vi hämtar bekräftade ledtider från vår leverantörsportal och lägger dem ovanpå ett 12-veckors masterschema som redan inkluderar 6 procents linjeeffektivitetsförlust för omställningar.

Indata vs. utdata: en kapacitetsplaneringsöversikt

KapacitetsindataDataMax-standardBranschtypisktVarför det spelar roll
Veckovis produktion (1080p STD-linje)1 200 enheter/skift900–1 100 enheter/skiftStyr nedströms antal SMT-matare
Veckovis produktion (4K UHD UST-linje)640 enheter/skift450–600 enheter/skiftBegränsar laserdiodbeställningar
MOQ per komponentlinje500 enheter300–1 000 enheterDefinierar lägsta orderekonomi
Burn-in-kammare12 kammare × 80 enheter4–8 kammare × 50 enheterBegränsar samtidiga laserkörningar
SMT-matare per linje3624–30Begränsar SKU-varianter i rotation

Linjeschemaläggningens mekanik: det timvisa Gantt inom den veckovisa planen

Varje modell måste respektera linjens fysiska verklighet. SMT-placering för moderkort och drivkort kör på 38 sekunder per kort på våra Yamaha YSM20 pick-and-place-maskiner, med ett 4-minuters omställningsfönster mellan SKU-varianter. Integration av den optiska enheten – steget där laserkväveskärmsmodulen, DMD:n, fosforhjulet och projektionslinsen sammanförs på den optiska bänken – tar 6 minuter och 20 sekunder per enhet på en kalibrerad bänk, och vi schemalägger två parallella bänkar per skift för att absorbera genomströmningen. Planen för ultra-short throw- och standard throw-varianter avviker vid detta steg: UST-linser kräver ytterligare 90 sekunders lutnings- och förskjutningskalibrering, så vi allokerar UST-bänken på en separat dellinje. Efter optisk integration tar höljesmonteringen 4 minuter och 40 sekunder, följt av en obligatorisk 4-timmars burn-in-åldringscykel för varje laserprojektor för att stabilisera fosforhjulet och validera den termiska prestandan under kontinuerlig drift. Enligt International Display Metrology Associations (IDMS) v1.1-standard kan ingen laserkväveskärmsprojektor som inte har genomgått burn-in levereras med en publicerad lumen-specifikation, så vi behandlar burn-in som ett hårt gate-steg i Gantt-schemat.

Float, slack och hur vi absorberar köparens förseningar

projek torn förutsätter alltid att köparens lanseringsdatum i butik kommer att flyttas en gång. Vi designar in 48 timmars float i QA-stadiet och 24 timmar i förpackningsstadiet, vilket ger Gantt-schemat totalt 72 timmars köparslack. När en köpare ber om 10 dagars framflyttning av en bekräftad beställning tar vi först från förpackningsfloaten, sedan från QA-floaten, och först som sista utväg från burn-in, eftersom enligt Laser Display Safety Standard IEC 60825-1 inte 4-timmars burn-in kan komprimeras utan att omvalidera laserklassningsetiketten. Projektor-OEM-produktionsplanering har också ett parallellt "skuggsspår" för omarbete: varje enhet som misslyckas med lumen-kalibreringen på den integrerade bänken omdirigeras till en dedikerad omarbetningsbänk inom timme 6, vilket håller huvudkön för QA ren och skyddar köparens bekräftade leveransdatum. För OEM-köpare som kör en serielansering i butik med förbeställningar är detta skuggsspår det som garanterar att förbeställningsenheterna lämnar på dag 84 istället för dag 90.

den här projektorn faller ihop när kapacitetsplaneringsindata förblir lösa. Innan vi ritar en enda stapel i Gantt-schemat låser vi fem siffror: veckovis produktionsmål, antal SKU-varianter, MOQ per komponentlinje, antal optiska bänkar och köparens förpackningsspecifikation. Den veckovisa produktionen driver hela den nedströms matematiken – hos DataMax kör vår standard throw 1080p-linje 1 200 enheter per skift per vecka, medan en 4K UHD ultra-short throw-linje kör 640 enheter per skift per vecka på grund av den extra linskalibreringstiden. Projektorn måste också ta hänsyn till 14-dagarsallokeringsfönstret för DMD-chips från Texas Instruments och 21-dagarsledtiden för laserdioder från Nichia eller Osram, vilka vi båda anger i den köparvända kapacitetsplanen. För B2B-upphandlingsteam som utvärderar en ny OEM-partner rekommenderar vi att du ber fabriken om ett utskrivet kapacitetsplaneringsblad som anger exakt antal optiska bänkar och burn-in-kammare – om fabriken inte kan ta fram det bladet kommer SKU:n att vara en svart låda när beställningen väl är undertecknad.

Så väljer du en OEM-fabrik för projektor-OEM-produktionsplanering

OEM-fabriksgolv med robotmonteringslinje för projektorchassi

För B2B-upphandlingsteam är schemaläggning den enskilt mest tillförlitliga indikatorn på om en fabrik faktiskt kan leverera ditt bekräftade leveransdatum, så urvalsprocessen bör centreras på hur fabriken planerar, inte hur den presenterar sig. För B2B-upphandlingsteam som utvärderar en ny leverantör är det renaste filtret en 30 minuter lång live-genomgång av Gantt-schemat, kapacitetsmodellen och linjeschemat för en representativ körning av din topp-SKU. Om fabriken kan visa timgranulariteten, omarbetningsspåret och köparens float-allokering på en delad skärm är den operationella ryggraden verklig. Om de bara visar ett veckovis stapeldiagram är schemat en säljartifact, inte ett produktionssystem. Be fabriken mappa din SKU-mix, din MOQ och ditt lanseringsdatum mot deras aktuella kapacitetsplan, och fråga sedan vad de skär först när en köpare begär 10 dagars framflyttning av en bekräftad beställning. Svaret avslöjar om floaten ligger i QA och förpackning eller i burn-in och kalibrering, vilket är skillnaden mellan en flexibel leverantör och en skör.

Vad OEM-köpare bör begära i uppstartspaketet

Den köparfokuserade vyn schemaläggning-leveranser bör standardiseras i uppstartspaketet så att köparen kan verifiera dem utan ett revisionbesök. En mogen OEM-partner ger dig:En modell fungerar bara när Gantt-schemat exponerar hela delstegsstacken. Vår standardmall inkluderar sju block: SMT-moderkortskörning, SMT-drivkortskörning, undermontering av optisk enhet, fullständig projektormontering, 4-timmars laser burn-in, lumen- och färgkalibrering på den integrerade bänken, samt slutgiltig QA med loggning av serienummer. Planen för en körning på 3 000 enheter allokerar vanligtvis 5 arbetsdagar till SMT, 7 arbetsdagar till undermontering av optisk enhet (på grund av det 90-sekunders UST-lutningssteget på 40 % av enheterna), 4 arbetsdagar till slutmontering, 2 arbetsdagar till burn-in och 2 arbetsdagar till QA och förpackning. Flexibiliteten i linjeschemaläggningen lever inom QA-stadiet – vi kan komprimera eller expandera QA genom att lägga till ett tredje skift, vilket ger Gantt-schemat 48 timmars float som köparen kan lita på när deras lanseringsdatum flyttas en vecka. För OEM-köpare som siktar på en 12-veckorsleverans-SLA är det denna delstegsdisciplin som skiljer ett bekräftat leveransdatum från ett hoppfullt, och det är samma disciplin vi ger varje DataMax-kund i uppstartspaketet.

Vanliga frågor

Vad är projektor-OEM-produktionsplanering och varför spelar det roll för B2B-köpare?

Den köparfokuserade vyn schemaläggning är den vecko- och timvisa Gantt-drivna plan som sekvenserar SMT, integration av optisk enhet, burn-in, QA och förpackning över fabriksgolvet. Det spelar roll eftersom planen bestämmer det bekräftade leveransdatumet, omarbetningskapaciteten och den köparfloat som skyddar din butikslansering. En fabrik med disciplinerad projektor-OEM-produktionsplanering visar dig timgranulariteten dag ett, inte efter att depositionen är klar. Verifierad fabrikspraxis: 72 timmars total köparfloat uppdelad mellan QA- och förpackningsstadierna.

Hur lång tid tar en standard cykel för projektor-OEM-produktionsplanering för en beställning på 1 000 enheter?

den här projektorn lever eller dör i kapacitetsplaneringsstadiet, eftersom allt nedströms – SMT-körningar, undermontering av optisk enhet, burn-in-fönster, QA-skift – bara är en härledning av de fem siffror vi har låst. Hos DataMax delar modellen vi använder upp produktionen i tre rullande 30-dagarsfönster: prognos, bekräftad och frusen. Prognosfönstret täcker vecka 1 till 6 och byggs från köparens rullande 12-månaders efterfrågeplan; det bekräftade fönstret täcker vecka 7 till 10 och låses när beställningen och depositionen är inne; det frusna fönstret täcker vecka 11 till 14 och matar Gantt-schemat med hårda datum som köparens logistikteam kan planera mot. Projektorn kan inte fungera när köpare behandlar prognosfönstret som fiktion, så vi publicerar samma tre-fönster-vy i varje uppstartspaket. Denna enda praxis är anledningen till att vår standardiserade 12-veckorsleverans-SLA är ett medianvärde, inte en marknadsföringsrad.

Kan projektor-OEM-produktionsplanering rymma en SKU-förändring mitt i en körning utan att leveransdatumet återställs?

När B2B-upphandlingsteam utvärderar en ny OEM-partner är transparens i kapacitetsplanering den billigaste due diligence de kan göra. Be om tre dokument: antalet optiska bänkar, antalet burn-in-kammare och SMT-linjeutnyttjandekurvan för de senaste 90 dagarna. Om något av dessa tre saknas kommer SKU:n att gå varmt, och 12-veckors-SLA:n kommer tyst att bli 16 veckor vid tidpunkten för den andra beställningen.

Vilken MOQ bör OEM-köpare förvänta sig när de förhandlar om villkor för projektor-OEM-produktionsplanering?

Enligt vår analys börjar schemaläggning-MOQ-nivåerna hos DataMax på 300 enheter per SKU för utvärderingskörningar, 500 enheter per SKU för standardcykeln på 12 veckor och 1 000 enheter per SKU för den nya verktygscykeln på 18 veckor. Köpare som kör en serielansering i butik med förbeställningar kan dela upp 1 000-enheters-MOQ:n över två leveransfönster om 500 enheter vardera, schemalagda 6 veckor isär. Volymprissättningsnivåerna utlöses vid 3 000, 5 000 och 10 000 enheter per kalenderkvartal.

Hur verifierar jag en fabrikers förmåga inom projektor-OEM-produktionsplanering innan jag undertecknar ett kontrakt?

KapacitetsindataDataMax-standardBranschtypisktVarför det spelar roll
Veckovis produktion (1080p STD-linje)1 200 enheter/skift900–1 100 enheter/skiftStyr nedströms antal SMT-matare
Veckovis produktion (4K UHD UST-linje)640 enheter/skift450–600 enheter/skiftBegränsar laserdiodbeställningar
MOQ per komponentlinje500 enheter300–1 000 enheterDefinierar lägsta orderekonomi
Burn-in-kammare12 kammare × 80 enheter4–8 kammare × 50 enheterBegränsar samtidiga laserkörningar
SMT-matare per linje3624–30Begränsar SKU-varianter i rotation

Slutsats för OEM-upphandlingsteam

När OEM-perspektivet gäller är schemaläggning inte en leverans som fabriken ger dig efter att depositionen är klar, det är den operationella ryggrad du verifierar innan depositionen flyttas. Det timvisa Gantt-schemat, omarbetningsspåret och den 72 timmar långa köparfloaten är de tre artefakter som skiljer en flexibel OEM-partner från en skör. Bygg in dem i din RFQ-mall och ditt masterleveransavtal, inte i ditt uppföljningsmejl. För OEM-köpare som är redo att utvärdera en ny leverantör är den snabbaste vägen en 30 minuter lång live-genomgång av din SKU-mix mot en riktig kapacitetsmodell. Begär en anpassad offert så svarar vårt produktionsplaneringsteam inom en arbetsdag med ett timvist Gantt-schema, en kapacitetsöversikt och ett exempel på policy anpassad efter ditt lanseringsfönster. Utforska DataMax hemmabio-projektorutbud eller GP95 hotellprojektor för aktuell SKU-referens, och granska det fullständiga DataMax OEM-tjänster-arbetsflödet inför din nästa inköpsgenomgång.

Din kundvagn
Din upplevelse på denna webbplats förbättras om du tillåter cookies Cookiepolicy