Plánování OEM výroby projektorů narazí na problém ve chvíli, kdy odběratel vloží objednávku na 5 000 kusů do továrny, která souběžně provozuje tři další značkové SKU na stejné SMT lince

Publikováno: říj 16, 2025 - 103 Zobrazení

Plánování výroby Gantt: kapacitní plánování projektorové OEM linky

Plánování výroby Gantt: kapacitní plánování projektorové OEM linky

Kontext

Plánování OEM výroby projektorů narazí na zeď ve chvíli, kdy zákazník hodí na továrnu objednávku na 5 000 kusů, zatímco na stejné SMT lince běží další tři značkové SKU. Viděli jsme, jak prostřední nákupní týmy ztratily celé čtvrtletní prognózy kvůli jedinému špatnému přidělení komponent, a kořen problému téměř nikdy nespočívá v kusovníku – je to plán linky. SKU je disciplína, která zarovnává propustnost SMT, montáž optického enginu, burn-in stárnutí a finální QA do jednoho Ganttova diagramu, který váš nákupní manažer dokáže skutečně přečíst. Tento průvodce vám poskytne rámec, matematiku a přesné kontrolní body, které používáme uvnitř DataMax pro OEM/ODM běhy mezi 1 000 a 50 000 kusy.

Stručně

  • Tento model stlačuje typickou 12týdenní OEM dodací lhůtu do 9-10týdenního okna, když se kapacitní plánování uzamkne před potvrzením objednávky.
  • Ganttův diagram pro plánování projektorové linky musí rozdělit výrobu alespoň do sedmi dílčích fází: SMT, integrace optického enginu, montáž skříně, burn-in, kalibrace, QA a balení.
  • Kapacitní plánování pro jedno SKU projektoru vyžaduje přibližně 0,85 čtverečního metru linkového prostoru na pracoviště a 18–22 minut cyklu na jednotku na vyvážené lince.
  • Pro B2B nákupní týmy by jednotka měla obsahovat 15% rezervu pro nedostatek komponent, zejména pro laserové fosforové zobrazovací enginy a DMD čipy.
  • DataMax publikuje pro OEM kupující živá okna kapacity linek, aby nákupní manažeři mohli sladit své dodací SLA se skutečným volným slotem na tovární podlaze.

Uvnitř Ganttova diagramu plánování výroby DataMax

Projektor začíná ve chvíli, kdy OEM kupující schválí kusovník, ne ve chvíli, kdy továrna obdrží nákupní objednávku. Uvnitř DataMax náš plánovací tým sestaví hlavní Ganttův diagram během prvních 72 hodin od zahájení projektu a mapuje každé pracoviště na našich dvou výrobních linkách v Šen-čenu proti cílovému datu expedice kupujícího. SKU v této fázi dominují tři proměnné: dostupnost laserového fosforového zobrazovacího enginu, alokace DMD čipů od Texas Instruments a fronta kalibrace optického stolu. Získáme potvrzené dodací lhůty z našeho portálu dodavatelů a překryjeme je na 12týdenním hlavním plánu, který již zahrnuje 6% ztrátu efektivity linky kvůli přestavbám.

Rozpis pracovišť a matematika cyklu

V celé této sérii recenzí plánování výroby naráží na zeď ve chvíli, kdy zákazník hodí na továrnu objednávku na 5 000 kusů, zatímco na stejné SMT lince běží další tři značkové SKU. Viděli jsme, jak prostřední nákupní týmy ztratily celé čtvrtletní prognózy kvůli jedinému špatnému přidělení komponent, a kořen problému téměř nikdy nespočívá v kusovníku – je to plán linky. SKU je disciplína, která zarovnává propustnost SMT, montáž optického enginu, burn-in stárnutí a finální QA do jednoho Ganttova diagramu, který váš nákupní manažer dokáže skutečně přečíst. Tento průvodce vám poskytne rámec, matematiku a přesné kontrolní body, které používáme uvnitř DataMax pro OEM/ODM běhy mezi 1 000 a 50 000 kusy.

Vstupy kapacitního plánování, které musíte nejprve uzamknout

Tento projektor se zhroutí, když vstupy kapacitního plánování zůstanou měkké. Než nakreslíme jediný sloupec v Ganttově diagramu, uzamkneme pět čísel: týdenní cíl výstupu, počet variant SKU, MOQ na komponentovou linku, počet optických stolů a specifikaci balení kupujícího. Týdenní výstup řídí celou následnou matematiku – u DataMax naše standardní throw 1080p linka běží na 1 200 kusů na směnu týdně, zatímco 4K UHD ultra-short throw linka běží na 640 kusů na směnu týdně kvůli dodatečnému času kalibrace objektivu. Projektor musí také zohlednit 14denní alokační okno DMD čipů od Texas Instruments a 21denní dodací lhůtu laserových diod od Nichia nebo Osram, které obě citujeme uvnitř kapacitního plánu směřujícího ke kupujícímu. Pro B2B nákupní týmy hodnotící nového OEM partnera doporučujeme požádat továrnu o vytištěný kapacitní plánovací list, který uvádí přesný počet optických stolů a počet burn-in komor – pokud továrna takový list nedokáže vyprodukovat, bude SKU černou skříňkou poté, co bude objednávka podepsána.

Dílčí fáze plánování linky, které musí každý Gantt zobrazit

  • Tento model stlačuje typickou 12týdenní OEM dodací lhůtu do 9-10týdenního okna, když se kapacitní plánování uzamkne před potvrzením objednávky.
  • Ganttův diagram pro plánování projektorové linky musí rozdělit výrobu alespoň do sedmi dílčích fází: SMT, integrace optického enginu, montáž skříně, burn-in, kalibrace, QA a balení.
  • Kapacitní plánování pro jedno SKU projektoru vyžaduje přibližně 0,85 čtverečního metru linkového prostoru na pracoviště a 18–22 minut cyklu na jednotku na vyvážené lince.
  • Pro B2B nákupní týmy by jednotka měla obsahovat 15% rezervu pro nedostatek komponent, zejména pro laserové fosforové zobrazovací enginy a DMD čipy.
  • DataMax publikuje pro OEM kupující živá okna kapacity linek, aby nákupní manažeři mohli sladit své dodací SLA se skutečným volným slotem na tovární podlaze.

Model kapacitního plánování: od prognózy k potvrzenému datu expedice

Tento projektor žije nebo umírá ve fázi kapacitního plánování, protože vše následné – SMT běhy, submontáž optického enginu, burn-in okna, QA směny – je jen derivátem pěti čísel, která jsme uzamkli. V DataMax model, který používáme, rozděluje výrobu do tří klouzavých 30denních oken: prognóza, potvrzeno a zmrazeno. Okno prognózy pokrývá týdny 1 až 6 a je postaveno z klouzavého 12měsíčního plánu poptávky kupujícího; potvrzené okno pokrývá týdny 7 až 10 a je uzamčeno, jakmile jsou objednávka a záloha na místě; zmražené okno pokrývá týdny 11 až 14 a zásobuje Ganttův diagram pevnými daty, proti kterým může logistický tým kupujícího plánovat. Projektor nemůže fungovat, když kupující zacházejí s oknem prognózy jako s fikcí, takže stejný tříoknový pohled publikujeme na každé zahajovací prezentaci. Tato jediná praxe je důvodem, proč naše standardní 12týdenní dodací SLA je medián, nikoli marketingová fráze.

Většina projektorů začíná ve chvíli, kdy OEM kupující schválí kusovník, ne ve chvíli, kdy továrna obdrží nákupní objednávku. Uvnitř DataMax náš plánovací tým sestaví hlavní Ganttův diagram během prvních 72 hodin od zahájení projektu a mapuje každé pracoviště na našich dvou výrobních linkách v Šen-čenu proti cílovému datu expedice kupujícího. SKU v této fázi dominují tři proměnné: dostupnost laserového fosforového zobrazovacího enginu, alokace DMD čipů od Texas Instruments a fronta kalibrace optického stolu. Získáme potvrzené dodací lhůty z našeho portálu dodavatelů a překryjeme je na 12týdenním hlavním plánu, který již zahrnuje 6% ztrátu efektivity linky kvůli přestavbám.

Vstupy vs. výstupy: momentka kapacitního plánování

Vstup kapacityStandard DataMaxObvyklé v oboruProč na tom záleží
Týdenní výstup (1080p STD linka)1 200 kusů/směnu900–1 100 kusů/směnuNastavuje počet SMT podavačů downstream
Týdenní výstup (4K UHD UST linka)640 kusů/směnu450–600 kusů/směnuOmezuje objednávky laserových diod
MOQ na komponentovou linku500 kusů300–1 000 kusůDefinuje minimální ekonomiku objednávky
Burn-in komory12 komor × 80 kusů4–8 komor × 50 kusůStanovuje strop souběžných laserových běhů
SMT podavače na linku3624–30Omezuje varianty SKU v rotaci

Mechanika plánování linky: hodinový Gantt uvnitř týdenního plánu

Každý model musí respektovat fyzickou realitu linky. SMT osazení základní desky a driverové desky běží na 38 sekund na desku na našich Yamaha YSM20 pick-and-place strojích, s 4minutovým oknem přestavby mezi variantami SKU. Integrace optického enginu – krok, kde se laserový fosforový zobrazovací modul, DMD, fosforové kolo a projekční objektiv spojí na optickém stole – trvá 6 minut a 20 sekund na jednotku na kalibrovaném stole, a my plánujeme dva paralelní stoly na směnu, aby absorbovaly propustnost. Jednotka pro ultra-short throw a standardní throw varianty se v tomto kroku rozchází: UST objektivy vyžadují dodatečnou 90sekundovou tilt-and-shift kalibraci, takže UST stůl alokujeme na samostatné podlince. Po optické integraci trvá montáž skříně 4 minuty a 40 sekund, následovaná povinným 4hodinovým burn-in stárnutím pro každý laserový projektor, aby se stabilizovalo fosforové kolo a validoval tepelný výkon za podmínek nepřetržitého provozu. Podle standardu International Display Metrology Association (IDMS) v1.1 nelze žádný laserový fosforový zobrazovací projektor, který neabsolvoval burn-in, expedovat s publikovanou specifikací lumenového výstupu, takže burn-in považujeme za tvrdý uzavírací krok uvnitř Ganttu.

Rezerva, slack a jak absorbujeme skluz na straně kupujícího

Projektor vždy předpokládá, že maloobchodní datum uvedení kupujícího se jednou posune. Navrhujeme 48 hodin rezervy do fáze QA a 24 hodin do fáze balení, což dává Ganttovu diagramu celkem 72 hodin slacku na straně kupujícího. Když kupující požádá o 10denní urychlení potvrzené objednávky, čerpáme nejprve z rezervy balení, poté z rezervy QA, a teprve jako poslední možnost z burn-in, protože podle normy Laser Display Safety Standard IEC 60825-1 nelze 4hodinový burn-in komprimovat bez revalidace laserového klasifikačního štítku. Plánování OEM výroby projektorů má také paralelní „stínový pruh" pro reworky: každá jednotka, která selže při lumenové kalibraci na integrovaném stole, je přesměrována na vyhrazený reworkový stůl do 6. hodiny, což udržuje hlavní QA frontu čistou a chrání potvrzené datum expedice kupujícího. Pro OEM kupující provozující serializované maloobchodní uvedení s předobjednávkami je tento stínový pruh tím, co zaručuje, že předobjednávkové jednotky odejdou v den 84 místo dne 90.

Tento projektor se zhroutí, když vstupy kapacitního plánování zůstanou měkké. Než nakreslíme jediný sloupec v Ganttově diagramu, uzamkneme pět čísel: týdenní cíl výstupu, počet variant SKU, MOQ na komponentovou linku, počet optických stolů a specifikaci balení kupujícího. Týdenní výstup řídí celou následnou matematiku – u DataMax naše standardní throw 1080p linka běží na 1 200 kusů na směnu týdně, zatímco 4K UHD ultra-short throw linka běží na 640 kusů na směnu týdně kvůli dodatečnému času kalibrace objektivu. Projektor musí také zohlednit 14denní alokační okno DMD čipů od Texas Instruments a 21denní dodací lhůtu laserových diod od Nichia nebo Osram, které obě citujeme uvnitř kapacitního plánu směřujícího ke kupujícímu. Pro B2B nákupní týmy hodnotící nového OEM partnera doporučujeme požádat továrnu o vytištěný kapacitní plánovací list, který uvádí přesný počet optických stolů a počet burn-in komor – pokud továrna takový list nedokáže vyprodukovat, bude SKU černou skříňkou poté, co bude objednávka podepsána.

Jak vybrat OEM továrnu pro plánování výroby OEM projektorů

Podlaha OEM továrny s robotickou montážní linkou pro šasi projektoru

Pro B2B nákupní týmy je plánování výroby nejjednoznačnějším proxy pro to, zda továrna skutečně dokáže dodržet vaše potvrzené datum expedice, takže výběrový proces by se měl soustředit na to, jak továrna plánuje, ne jak se prezentuje. Pro B2B nákupní týmy hodnotící nového dodavatele je nejčistším filtrem 30minutová živá procházka Ganttovým diagramem, kapacitním modelem a plánem linky pro reprezentativní běh vašeho hlavního SKU. Pokud továrna dokáže na sdílené obrazovce ukázat hodinové rozlišení, reworkový pruh a alokaci slacku na straně kupujícího, operační páteř je reálná. Pokud ukážou pouze týdenní sloupcový graf, plán je prodejní artefakt, nikoli výrobní systém. Požádejte továrnu, aby namapovala váš mix SKU, vaše MOQ a vaše maloobchodní datum uvedení proti jejich současnému kapacitnímu plánu, a poté se zeptejte, co ořízne jako první, když kupující požádá o 10denní urychlení potvrzené objednávky. Odpověď odhalí, zda rezerva žije v QA a balení, nebo v burn-in a kalibraci, což je rozdíl mezi flexibilním dodavatelem a křehkým.

Co by si OEM kupující měli vyžádat v zahajovacím balíčku

Dodávky plánování výroby orientované na kupujícího by měly být standardizovány uvnitř zahajovacího balíčku, aby je kupující mohl ověřit bez auditu. Zralý OEM partner vám předá: Tento model funguje pouze tehdy, když Ganttův diagram odhalí celou sadu dílčích fází. Náš standardní template zahrnuje sedm bloků: SMT běh základní desky, SMT běh driverové desky, submontáž optického enginu, úplnou montáž projektoru, 4hodinový laserový burn-in, lumenovou a barevnou kalibraci na integrovaném stole a finální QA s logováním sériových čísel. Jednotka pro běh 3 000 kusů typicky alokuje 5 pracovních dnů na SMT, 7 pracovních dnů na submontáž optického enginu (kvůli 90sekundovému UST tilt kroku na 40 % jednotek), 4 pracovní dny na finální montáž, 2 pracovní dny na burn-in a 2 pracovní dny na QA a balení. Flexibilita plánování linky žije uvnitř fáze QA – QA dokážeme komprimovat nebo rozšířit přidáním třetí směny, což dává Ganttovu diagramu 48hodinovou rezervu, na kterou se kupující může spolehnout, když se jejich maloobchodní datum uvedení posune o týden. Pro OEM kupující cílící na 12týdenní dodací SLA je tato disciplína dílčích fází tím, co odděluje potvrzené datum expedice od nadějného, a je to stejná disciplína, kterou předáváme každému klientovi DataMax uvnitř zahajovacího balíčku.

Často kladené otázky

Co je plánování OEM výroby projektorů a proč je důležité pro B2B kupující?

Plánování výroby orientované na kupujícího je týdenní a hodinový Ganttem řízený plán, který sekvenuje SMT, integraci optického enginu, burn-in, QA a balení napříč tovární podlahou. Je důležité, protože plán určuje potvrzené datum expedice, reworkovou kapacitu a slack na straně kupujícího, který chrání vaše maloobchodní uvedení. Továrna s disciplinovaným plánováním OEM výroby projektorů vám ukáže hodinové rozlišení hned první den, ne po vyčištění zálohy. Ověřená tovární praxe: 72 hodin celkového slacku na straně kupujícího rozděleného mezi fáze QA a balení.

Jak dlouho trvá standardní cyklus plánování OEM výroby projektorů pro objednávku 1 000 kusů?

Tento projektor žije nebo umírá ve fázi kapacitního plánování, protože vše následné – SMT běhy, submontáž optického enginu, burn-in okna, QA směny – je jen derivátem pěti čísel, která jsme uzamkli. V DataMax model, který používáme, rozděluje výrobu do tří klouzavých 30denních oken: prognóza, potvrzeno a zmrazeno. Okno prognózy pokrývá týdny 1 až 6 a je postaveno z klouzavého 12měsíčního plánu poptávky kupujícího; potvrzené okno pokrývá týdny 7 až 10 a je uzamčeno, jakmile jsou objednávka a záloha na místě; zmražené okno pokrývá týdny 11 až 14 a zásobuje Ganttův diagram pevnými daty, proti kterým může logistický tým kupujícího plánovat. Projektor nemůže fungovat, když kupující zacházejí s oknem prognózy jako s fikcí, takže stejný tříoknový pohled publikujeme na každé zahajovací prezentaci. Tato jediná praxe je důvodem, proč naše standardní 12týdenní dodací SLA je medián, nikoli marketingová fráze.

Může plánování OEM výroby projektorů pojmout změnu SKU uprostřed běhu bez resetování data expedice?

Při hodnocení nového OEM partnera ze strany B2B nákupních týmů je transparentnost kapacitního plánování nejlevnějším due diligence, které mohou udělat. Požadujte tři dokumenty: počet optických stolů, počet burn-in komor a křivku využití SMT linky za předchozích 90 dní. Pokud některý z těchto tří chybí, SKU poběží horko a 12týdenní SLA se tiše stane 16týdenní do doby, než přistane druhá objednávka.

Jaké MOQ by měli OEM kupující očekávat při vyjednávání podmínek plánování OEM výroby projektorů?

V naší analýze začínají MOQ úrovně plánování výroby v DataMax na 300 kusů na SKU pro evaluační běhy, 500 kusů na SKU pro standardní 12týdenní cyklus a 1 000 kusů na SKU pro 18týdenní cyklus s novým toolingem. Kupující provozující serializované maloobchodní uvedení s předobjednávkami mohou rozdělit MOQ 1 000 kusů do dvou dodacích oken po 500 kusech, naplánovaných 6 týdnů od sebe. Úrovně objemového cenování se spouštějí na 3 000, 5 000 a 10 000 kusech za kalendářní čtvrtletí.

Jak ověřím schopnost plánování OEM výroby projektorů továrny před podpisem smlouvy?

Vstup kapacityStandard DataMaxObvyklé v oboruProč na tom záleží
Týdenní výstup (1080p STD linka)1 200 kusů/směnu900–1 100 kusů/směnuNastavuje počet SMT podavačů downstream
Týdenní výstup (4K UHD UST linka)640 kusů/směnu450–600 kusů/směnuOmezuje objednávky laserových diod
MOQ na komponentovou linku500 kusů300–1 000 kusůDefinuje minimální ekonomiku objednávky
Burn-in komory12 komor × 80 kusů4–8 komor × 50 kusůStanovuje strop souběžných laserových běhů
SMT podavače na linku3624–30Omezuje varianty SKU v rotaci

Závěrečné shrnutí pro OEM nákupní týmy

Když platí OEM úhel, plánování výroby není dodávka, kterou vám továrna předá po vyčištění zálohy, je to operační páteř, kterou ověřujete před tím, než se záloha pohne. Hodinový Gantt, reworkový pruh a 72hodinový slack na straně kupujícího jsou tři artefakty, které oddělují flexibilního OEM partnera od křehkého. Zabudujte je do své RFQ šablony a své hlavní rámcové dohody, ne do follow-up e-mailu. Pro OEM kupující připravené hodnotit nového dodavatele je nejrychlejší cestou 30minutová živá procházka vašeho mixu SKU proti reálnému kapacitnímu modelu. Vyžádejte si individuální nabídku a náš tým produkčního plánování odpoví do jednoho pracovního dne s hodinovým Ganttem, momentkou kapacity a ukázkovou politikou přizpůsobenou vašemu oknu maloobchodního uvedení. Prozkoumejte řadu domácích kino projektorů DataMax nebo hotelový projektor GP95 pro aktuální SKU referenci a před další nákupní revizí si projděte kompletní pracovní postup služeb DataMax OEM.

Váš košík
Váš zážitek z této stránky bude lepší, pokud povolíte soubory cookie Zásady používání cookies