Spelprojektor-specifikationer för OEM: vad OEM:er behöver veta om ingångsfördröjning, uppdateringsfrekvenser och spellägen.

Publicerad: apr 28, 2026 - 129 Visningar

Spelprojektor OEM: låg ingångsfördröjning och höga uppdateringsfrekvenser

Gamingprojektor OEM: B2B-guiden till projektorer med låg latens

Gaming är det snabbast växande användningsområdet för projektorer, och gamingprojektor OEM är ett av de mest differentierade segmenten på marknaden. Konsolspelare (PS5, Xbox Series X, Nintendo Switch) och PC-spelare (särskilt inom e-sport) kräver input lag under 30ms, uppdateringsfrekvenser på 120Hz eller högre, och ingen rörelseoskärpa – specifikationer som överlappar med, men inte matchar, traditionella hemmabioprioriteringar. Den här guiden förklarar vad gamingprojektorer behöver, hur OEM-köpare bör specificera och hur man vinner i denna högmarginalkategori.

Projektor i hemmagymshörn

Gamingprojektormarknaden 2026

Marknadsdynamik:

  • Årlig global volym: ~800K–1,2M enheter (mindre men växande)
  • Tillväxttakt: 20–35% YoY (snabbast växande premiumprojektorsegment)
  • Genomsnittligt detaljhandelspris: 700–1 500 $ (mycket högre än mainstream konsument)
  • Uppdateringscykel: 2–3 år (kortare än hemmabio)
  • Nyckelköpare: konsolspelare (40 %), PC-spelare (30 %), streamers (15 %), e-sport (10 %), casual-spelare (5 %)
  • Varumärkesledare: BenQ X-serien, Optoma UHD, ViewSonic X, LG HU, Samsung Premiere (begränsade gamingfunktioner)
För OEM-köpare är gamingsegmentet litet men mycket lönsamt – bruttomarginaler på 50–65 % är möjliga.

Vad gaming-köpare faktiskt vill ha

GP95-GTV 400 ANSI Full-Sealed Smart Projector
GP95-GTV 400 ANSI Full-Sealed Smart Projector

För retail-kanaler som riktar sig mot vardagsrummet levereras GP95-GTV 400 ANSI Full-Sealed Smart Projector med Google TV Built-In med Google TV inbyggt – ingen dongle krävs. Den fullt förseglade optiska enheten håller dammet ute, vilket passar utmärkt för placering i sovrum och hyresfastigheter.

GP94A Android Smart Projector for Home Theater
GP94A Android Smart Projector for Home Theater

För instegsprojekt inom hemmabio ger GP94A Android Smart Projector for Home Theater distributörer en Android-native referensdesign – lätt, låg värmeutveckling och enkel att lokalanpassa under eget varumärke.

Fem köparprioriteringar:

  1. Låg input lag – under 30ms är acceptabelt, under 20ms är konkurrenskraftigt, under 15ms är premium
  2. Höga uppdateringsfrekvenser – 120Hz minimum, 144Hz att föredra för PC
  3. Snabb responstid – minimal rörelseoskärpa i snabb action
  4. Låg fläktljudsnivå – spelets ljud är kritiskt; höga fläktar förstör immersionen
  5. Game mode – dedikerad förinställning som avaktiverar efterbehandling för lägsta lag
Dessa prioriteringar skiljer sig avsevärt från hemmabioköpare som prioriterar färgnoggrannhet, HDR och kontrast framför hastighet.

Specifikationssweet spot

För mid-tier gamingprojektor (700–1 000 $ detaljhandel):

SpecifikationRekommenderat värde
Upplösning1080p (240Hz-kapabel) eller 4K (120Hz-kapabel)
Input lag (game mode)<20ms vid 1080p/120Hz, <30ms vid 4K/60Hz
Uppdateringsfrekvens120Hz vid 1080p, 60Hz vid 4K
Responstid<8ms GtG
Ljusstyrka1 500–3 000 ANSI lumen
LjuskällaLED eller laser
OperativsystemAOSP Android eller Linux (lättviktigt, inget GMS behövs)
AnslutningarHDMI 2.1, USB-C DisplayPort, låg-latens-läge
LjudHDMI ARC/eARC för soundbar/hörlurs-passthrough
Buller<30 dB i game mode
För premium gamingprojektor (1 000 $+):
SpecifikationRekommenderat värde
Upplösning4K native
Input lag (game mode)<15ms vid 4K/120Hz
Uppdateringsfrekvens120Hz vid 4K (HDMI 2.1)
Responstid<5ms GtG
Ljusstyrka2 500+ ANSI lumen
LjuskällaRGB-laser eller laserfosfor
HDRHDR10 + HLG + HDR10+
Färg≥95 % DCI-P3
Variabel uppdateringsfrekvensFreeSync- eller G-Sync-kompatibel

Förstå input lag

Input lag är tiden mellan att en signal når projektorns HDMI-port och motsvarande pixel visas på skärmen. Källor till input lag:

KällaTypisk lag
HDMI-ingångsprocessning5–15ms
Videobearbetning (skalning, rörelseutjämning)20–60ms (undvikbart)
Displaypipeline5–15ms
Totalt (konsumentläge)30–90ms
Totalt (game mode, bearbetning avaktiverad)15–30ms
Totalt (premium gaming, optimerat)8–15ms
Nyckeln: ett "game mode" som avaktiverar all efterbehandling (rörelseutjämning, brusreducering, dynamisk kontrast) kan sänka input lag med 30–60ms.

Varför DLP är den dominerande gamingtekniken

DLP är övervägande det rätta valet för gamingprojektorer:

  • Mikrosekunders responstid – DMD-chips svarar snabbare än LCD- eller LCoS-paneler
  • Höga nativa uppdateringsfrekvenser – DLP-chips stöder 120Hz, 240Hz och ännu högre
  • Ingen rörelseoskärpa – single-chip DLP har nästan momentan pixelrespons
  • Hög input lag-prestanda – DLP-pipelines är i sig snabba
LCD-projektorer kan konkurrera vad gäller ljusstyrka men kan inte matcha DLP:s input lag. LCoS har bäst kontrast men är för långsam för konkurrensbetonad gaming.

OEM-kostnadsstruktur

För en mid-tier 1080p 120Hz gamingprojektor (1 000-enhetsorder):

Komponent% av BOM
Optisk enhet (0.47" DMD, 120Hz-kapabel)28–35 %
Ljuskälla (LED eller laser)14–18 %
SoC + HDMI 2.1-mottagare10–14 %
PCB + komponenter6–10 %
Hölje (gamer-estetik)8–12 %
Högtalare (ofta minimala)3–5 %
Strömförsörjning4–6 %
Kablar + tillbehör2–4 %
Montering + kalibrering3–5 %
Förpackning (gamer-tema)3–5 %
Totalt FOB100 %
Typiskt FOB-intervall110–180 $
Marginalförväntningar vid 800 $ detaljhandel: 65–75 % bruttomarginal för varumärket (mycket högt).

HDMI 2.1: det kritiska gränssnittet

För modern gaming (PS5, Xbox Series X, RTX 40-seriens GPU:er) är HDMI 2.1 avgörande:

  • 4K @ 120Hz – kräver HDMI 2.1 (48 Gbps bandbredd)
  • VRR (Variable Refresh Rate) – kräver HDMI 2.1
  • ALLM (Auto Low Latency Mode) – kräver HDMI 2.1
  • eARC – för okomprimerad ljudgenomföring
Äldre HDMI 2.0-projektorer klarar 4K @ 60Hz men inte 4K @ 120Hz. För konkurrensbetonad gaming är HDMI 2.0 acceptabelt vid 1080p/120Hz.

Bekräfta HDMI 2.1-kapacitet (chipset, portantal) vid sourcing.

Stöd för variabel uppdateringsfrekvens (VRR)

VRR (HDMI 2.1 VRR, FreeSync, G-Sync) eliminerar screen tearing utan den input lag som V-Sync medför:

  • Utan VRR: screen tearing när bildhastigheten överstiger uppdateringsfrekvensen
  • Med V-Sync: eliminerar tearing men lägger till input lag
  • Med VRR: eliminerar tearing utan att lägga till lag
VRR-stöd kräver kompatibel SoC, HDMI 2.1-implementering och SoC-nivå-synkronisering. Inte alla HDMI 2.1-chipset stöder VRR. Bekräfta VRR-kapacitet vid sourcing.

Kylning och buller

Gamingprojektorer genererar betydande värme på grund av höga uppdateringsfrekvenser och ljusstyrka. Kylningskrav:

  • Värmeavgivning: 200–400W typiskt
  • Fläktkonfiguration: dubbla eller tredubbla fläktar för redundans
  • Buller: <30 dB mål (tystare än typisk hemmabio)
  • Drifttemperatur: 0°C till 35°C omgivande
Fläktbuller är det vanligaste klagomålet i gamingprojektorrecensioner. Tysta fläktar är en konkurrensfördel.

Vanliga misstag vid gamingprojektor OEM

Fem fallgropar:

  1. "Game mode" som faktiskt inte avaktiverar bearbetning – många fabriker påstår game mode men avaktiverar inte efterbehandling helt
  2. Inget VRR-stöd – att sälja HDMI 2.1-projektorer utan VRR-stöd besviker entusiaster
  3. Felaktiga input lag-påståenden – mät själv; många fabriker anger teoretisk lag, inte uppmätt lag
  4. Konsument-UI – gamer-köpare vill ha snabb åtkomst till inställningar; komplext Android-gränssnitt frustrerar
  5. Höga fläktar i game mode – förstör syftet med låg input lag om ljudet maskeras av fläktbuller

Den "gamer-estetiska" varumärkesprofilen

Gamingprojektorvarumärken differentierar sig visuellt:

  • Färg: matt svart, gunmetal grå, RGB-accenter
  • Belysning: subtila RGB LED-remsor, varumärkestema
  • Form: kantig, gaming-inspirerad design
  • Förpackning: mörka teman, aggressiv typografi, funktionsmarkeringar
  • Bundlade tillbehör: gaming-musmatta, RGB-kabel, dekaler
Kundanpassat verktyg för en gamer-estetik: 40 000–100 000 $.

Så sourcar du gamingprojektor OEM

SpecifikationsområdeVad du ska bekräfta med fabriken
Input lag-mätningBegär faktiskt uppmätt lag i game mode (inte teoretisk)
HDMI 2.1-chipsetBegär chipset-delnummer och version
VRR-stödBekräfta VRR-implementering i firmware
SoC-uppdateringsfrekvensBekräfta att SoC stöder 120Hz+ vid målupplösning
FläktbullerBegär decibelmätning på 1m i game mode
ResponstidBegär GtG-mätning
Game mode-omkopplareBekräfta att game mode avaktiverar efterbehandling

Vad vi rekommenderar för OEM-köpare av gamingprojektorer

  1. Målprisintervall 700–1 200 $ detaljhandel med 4K/120Hz eller 1080p/240Hz
  2. Specificera uppmätt input lag, inte teoretisk i din RFQ
  3. Bekräfta HDMI 2.1 + VRR-implementering
  4. Planera för varumärkesprofil med gamer-estetik (färg, förpackning)
  5. Bundla gamingtillbehör (RGB-musmatta, dekaler) för att höja detaljhandelspriset
  6. Engagera gaming-YouTubers/Twitch-streamers för marknadsföring

Slutsats och nästa steg

Gamingprojektor OEM är ett litet men högmarginalsegment med strikta prestandakrav. Vinn på input lag, uppdateringsfrekvens, VRR och tyst drift. Planera för varumärkesprofil med gamer-estetik och influencer-marknadsföring.

💼 Behöver du gamingprojektor OEM-tjänst?
Begär en kostnadsfri offert | Visa produktkatalog
Vi levererar gamingprojektorer med uppmätt input lag under 20ms, 4K/120Hz HDMI 2.1 och VRR-stöd. Vårt engineering-team tillhandahåller uppmätt input lag- och uppdateringsfrekvensdata för din mål-SKU inom 24 timmar.

Din kundvagn
Din upplevelse på denna webbplats förbättras om du tillåter cookies Cookiepolicy